Geen lieve jongetjes lm BUDDHATOBUDDHA Gouden jubileum VSS Veulen We wisten niet dat het om zo'n bijzonder bushokje ging "Ik kan helaas niet toveren" "We doen wat we kunnen" POEI, W.ESEL/ LETSELSCHADE? ff ff ff ff N06 STREN6ERE AANPAK PROBLëë/YKJONSEREN lanpweërt VAN DER PUTT HU) Advocaten PEEL EN MAAS Donderdag 1 april 2010 - Pagina 5 Wijkbewoners zien 'nette wijk' Landweert verloederen tot achterbuurt Een bewoner van Land weert is boos op Jos Waals. De oud-burgemeester van Venray zou van alles hebben beloofd, maar niets zijn nagekomen. "Ik ben bekogeld met stenen en de ruiten zijn bij mij inge gooid", vertelt de man. "Het uitschot van Brukske komt allemaal hierheen. Het wordt alsmaar erger. Het zijn geen lieve jongetjes. Landweert was lang een nette wijk, het wordt zo een achterbuurt. In ben het zat." Op vrijdag-, zaterdag- en zon dagavond is de straatterreur het hevigst. "Ik heb hier pas een huis gekocht", vertelt een bewoner. "Ik dacht in een veilige wijk een gezin te stichten. En nu gebeurt dit." Het zou de laatste tijd rusti ger zijn, beweert de politie. "Geen sprake van", zegt een man boos. "Omdat het steenkoud was, ja." Buurtcoaches zouden uitkomst kunnen bieden, denken sommi gen. Anderen zien er niets is. "Dat werkt niet. Die jongeren hebben al geen ontzag voor de politie. Ze lachen om die straatcoaches." De ouders moeten worden aan gepakt, wordt geopperd. Er is een avond belegd, alle ouders zijn uitgenodigd en slechts een vader komt opdraven.Opvallend genoeg richt de boosheid zich meer op de gemeente dan op de politie. "De gemeente gaat over de veiligheid. Ik zie er niets van", zegt een vrouw boos. "Het is ter rorisme. En iedere dag opnieuw." In de kelder van wijkcentrum 's Stekske is sinds januari een ont moetingsruimte voor jongeren ingericht. Veel heeft het nog niet geholpen. Maar het is alvast iets. "De gemeente moet zorgen dat de jongeren 's avonds niet meer op straat komen", zegt de dame. Ze krijgt steun van een bewoon ster van Lelie. "Ik heb al 1500 euro schade gehad door vernielingen. Ze moeten verdomme met hun tengels van mijn spullen afblijven. En wat doet de gemeente? Hele maal niets. Blaaskaken zijn het. De politie helpt tenminste nog." De emoties lopen soms hoog op. "Ik ben doodziek van die club die hier ons leven vernietigt", zegt een man. "De gemeente doet alleen maar pappen en nathou den. Ik heb hier verdomme een huis gekocht. Het is een grote kle rezooi." Een vrouw loopt boos de zaal uit. "Hetzelfde verhaal als in november. Ik kan het niet meer aanhoren, ik geloof er niet meer in..." Halverwege de avond komt een man op hoge poten naar bin nen. Hij loopt direct naar voren en meldt dat er buiten overlast is. Vier agenten, die achter in de zaal staan, schieten naar buiten met een aantal nieuwsgierigen in hun kielzog. Het blijkt loos alarm. Een bewoner van Fluitekruid meldt dat er zes auto's in zijn straat zijn vernield. "In het verleden zijn er nooit problemen geweest. Nu escaleert het helemaal. Mijn vrouw durft 's avonds niet meer de straat op. Vanwege jongelui die niet zijn opgevoed. Waar zijn we toch mee bezig?" Een bewoonster van Edel weiss doet 's nachts geen meer dicht, zegt ze. "'s Avonds komen ze als ratten uit de riolen. Ze ver zamelen zich en trekken plunde rend en scheldend door de wijk. Het is onveilig. Er moeten harde maatregelen komen, zoals een samenscholingsverbod. Het beste is ze helemaal uit Landweert te verbannen." Een oudere man ver telt dat hij steeds vaker telefonisch wordt lastiggevallen. "Dan neem ik de telefoon op, maar ze zeggen niets. Of ze beginnen te lachen. En vijf minuten later bellen ze weer." Een bewoonster van Pasti- naak is ook bang. "Ze schoppen de lantaarnpalen uit zodat ze niet te zien zijn. Als de politie komt, zijn ze spoorloos. En ik durf er echt niet op af te stappen." De uitbater van het sportcafé annex cafeta ria zegt dat hij al zeven maanden wordt geterroriseerd. De omzet loopt zienderogen terug, klanten durven niet meer te komen. De verhalen komen steeds meer los. Bloemen en planten uit de tuintjes geplukt, gestolen fietsen, inbraken in auto's, vernielingen rondom het huis, bedreigingen en kinderen die niet meer veilig buiten kun nen spelen. Bijna iedereen heeft z'n eigen verhaal. Een dame krijgt applaus als ze vertelt dat ze een klap heeft uitge deeld. "Ik sprak ze aan. 'Wat moet je kutwijf', was de reactie. Toen haalde ik uit." Een wijkbewoner wijst naar Hans Gilissen. "De bur gemeester moet zich grote zorgen maken", zegt hij. "Ik voel me niet meer veilig. Het gaat escaleren, want mensen gaan door het lint. Het is met geen pen te beschrijven wat hier gebeurt." Een bewoonster uit de Kruidenlaan vertelt over het politiebusje dat in de wijk staat. "Ik stap ernaartoe. Er zitten twee agentes in", zegt ze. "Ze durven niet naar buiten te komen. 'Wij moeten aan onze veiligheid den ken', zeggen ze. En wij dan?" Een bewoner van Pinksterbloem vindt dat de pannakooi moet ver dwijnen. Anderen zijn het er niet mee eens. "Dan kunnen onze kin deren er ook niet meer spelen." Cameratoezicht, streng aanpak ken en een samenscholingsver bod worden genoemd. Guido van Dijck van de Plus- supermarkt vertelt dat hij personeel buiten posteert, zodat zijn klanten veilig in en uit kunnen lopen. "Binnen hebben we er gelukkig nog geen last van. We jagen ze ook weg."Van Dijck kiest ook voor een andere aanpak. Hij heeft een voetbalwed strijd georganiseerd tegen tbs'ers. "Altijd hetzelfde verhaal", zegt een wijkbewoner. "De politie heeft te weinig mankracht en de gemeente te weinig geld. Maar de gemeente heeft wel geld voor kunst op rotondes, waar je niets aan hebt." Er klinkt een luid applaus. Een ander vindt dat het gemeentehuis maar niet verbouwd moet worden. "Stop dat geld maar in een veiliger Landweert. Dan is het veel beter besteed." Opnieuw gaan de handen op elkaar. VERLINDEN JUWELIER De vereniging Vrouwen Samen Sterk (VSS) in Veulen viert haar gouden jubileum op 10 april. De jubileumdag wordt begonnen met een heilige mis om 17.00 uur en aansluitend start een avond programma voor de leden en hun partners, waarbij ook de jubilarissen in het zonnetje worden gezet. In 1960 werd in Veulen de Boe- rinnenbond opgericht. Voorheen waren de vrouwen uit Veulen lid bij de Boerinnenbond in Leunen. Bij de Veulense vrouwen was echter behoefte aan een eigen organisatie. Het doel van de Boe- rinnenbond was om vrouwen zelf standiger, bewuster en mondiger te maken. Door 61 dames werd een bestuur gekozen. Gesteund door het hoofdbestuur in Roer mond en het kringbestuur in Ven- ray begonnen ze aan hun werk. De naam Boerinnenbond werd in 1965 veranderd in Limburgse Vrouwen Beweging (LVB). De LVB stond open voor alle vrouwen en niet alleen voor boerinnen. Er werden allerlei activiteiten georganiseerd voor de leden, zoals lezingen over actuele onderwer pen; handwerktentoonstellingen of het maken van wandkleden, studieavonden en cursussen zoals Engelse les, toeren maken, schilde- ren en kantklossen. Toen de LVB zich in 2001 aansloot bij de lan delijke koepelorganisatie ZijActief Nederland, kreeg de vereniging de naam Zij Actief Limburg. In 2004 kozen de leden er echter voor om als zelfstandige vereniging verder te gaan. Er werden een aantal nieu we namen bedacht en tijdens een ledenavond werd de naam Vrou wen Samen Sterk gekozen. Op dit moment heeft Vrouwen Samen Sterk 55 leden, in de leeftijd van Vrouwen Samen Sterk in Veu len. 25 t/m 86 jaar. De ledenavonden, gehouden in de Hoefslag, zijn qua onderwerp mede daardoor erg gevarieerd. Er worden lezingen en workshops gehouden door der den, maar ook door leden zelf. Een vijftal leden is al vanaf het prille begin lid en 18 leden al langer dan 25 jaar. Elk jaar komen er nieuwe leden bij. SOS Meerlo-Wanssum boos op gemeente Venray "Ik ben erg verdrietig en boos dat er zo onverstandig is omgegaan met een mondi aal kunstwerk dat is gemaakt door jongeren van SOS Meer lo-Wanssum. Zij gaven de ver vuilde en altijd besmeurde abri's kleur en een verhaal. Iedereen was daar erg trots op. Honderden foto's zijn gemaakt door toeristen en inwoners van deze abri. Wij werken met SOS om mensen in beweging te krijgen: hier en daar. Om iets te doen aan een betere en mooiere samenleving: hier en daar. Deze abri was daar een uiting van. De opdrachtgever voor dit onherstelbaar karwei heeft ons diep gekrenkt. Ik heb daar geen woorden voor. Hoe kunnen wij jongeren uit leggen dat ouderen hun mon diaal kunstwerk hebben ver nietigd én waarom. Ja, ik ben echt teleurgesteld." Ja, hij is verontwaardigd. René Poels, voorzitter van SOS Meerlo-Wanssum, vindt het ver schrikkelijk dat het bijzondere bushokje aan de Beeteweg in Blit- terswijck tijdens werkzaamheden is gesloopt. Ook de Blitterswijckse dorpsraad is verbolgen over het weghalen van het beschilderde bushokje. Zowel de dorpsraad als SOS Meerlo-Wanssum werd pas na de sloop op de hoogte gesteld. De bushokjes zijn door SOS-jongeren onder leiding van Karlijn Surmin- ski gepimpt. "Jongeren hebben zich ontfermd over de verwaar loosde en smerige bushokjes", vertelt Poels. "Ze hebben ze onder handen genomen en laten zien dat de jeugd van vandaag in staat is tot geweldige activiteiten. Op deze abri stonden Afrikaanse taferelen en een bus waarop de De gepimpte abri aan de Beeteweg in Blitterswijck is gesloopt. De gemeente Venray wist niet dat het om een bijzon dere bushokje ging. Foto: Jan Stoks. tekst SOS-tour stond. Deze bus sloot geweldig aan op ons nieu we India-schoolbusproject. Een juweeltje. Iedereen was er trots op." Vorig jaar liet de toenmalige PK-wethouder van Meerlo-Wans- sum, Carla Brugman, nog aan SOS Meerlo-Wanssum weten dat dank zij haar tussenkomst dit hokje kon blijven bestaan. Het is dan ook niet verwonderlijk dat Brugman, huidig fractievoorzitter van PP2 en inwoonster van Blitterswijck, erg boos is over het feit dat de gemeente Venray de toezeggin gen is vergeten. "Ik ging ervan uit, zoals ik dat destijds als wet houder van aan de stichting SOS Meerlo-Wanssum had beloofd, dat het hokje gespaard en daarna opnieuw geplaatst zou worden. Of liever nog: gewoon was blijven staan tijdens werkzaamheden. Je moet een cultuurbarbaar zijn als je niet door hebt dat deze sloop iets waardevols om het lijf had. De ouderen vernielen iets van de jon geren. De wereld op z'n kop!" PP2 heeft over de kwestie inmiddels ook het college van B en W van de gemeente Venray om opheldering gevraagd. Volgens een gemeentewoord voerster heeft de gemeente opdracht gegeven om de grond te saneren op de plek van de bus halte. "Daarbij is door miscommu nicatie een bushokje weggehaald. We wisten niet dat het om zo'n bijzonder bushokje ging. We vin den het heel vervelend, het spijt ons bijzonder en bieden daarvoor ook onze welgemeende excuses aan. We gaan nu kijken hoe we hier nog iets aan kunnen doen, waarbij we ons realiseren dat we het bijzondere bushokje niet kun nen vervangen. We nemen con tact op met de dorpsraad en SOS Meerlo-Wanssum om te bespre ken hoe we een en ander kunnen aanpakken." Elfde Truckrun De Truckrun Horst, voor men sen met een beperking uit Horst aan de Maas en wijde omgeving, wordt dit jaar op zondag 11 april voor de elfde maal gehouden. Net als voorgaande jaren start deze dag om 9.00 uur met het opstel len van ruim 325 trucks op Indu strieterrein Hoogveld in Horst. Burgemeester Kees van Rooij van de gemeente Horst aan de Maas spreekt om 12.40 uur de menigte toe en geeft om 12.45 uur het startschot. Hierna komt de Truck run langzaam in beweging voor de 57 kilometer durende tocht die door de vele kerkdorpen in de nieuwe gemeentes Horst aan de Maas en Venray trekt. Meer speci fieke informatie over de Truckrun staat op www.truckrun.nl. Burgemeester Hans Gilissen: geen leuk leven in Landweert Het gemor in wijkcentrum 't Stekske neemt vorige week woensdagavond toe. Dan staat burgemeester Hans Gilis- sen op en hij loopt naar de microfoon. Gespreksleider Piet Huijskens interviewt op dat moment Monique Jans sen, beleidsmedewerker open bare orde en veiligheid van de gemeente. Ze legt uit dat een samenscholingsverbod niet zo eenvoudig is in te stellen. En cameratoezicht evenmin. "Het heeft ook met privacy te maken. Daar kan de gemeente niet omheen", zegt Janssen. Haar verklaring zorgt voor wegwerpgebaren en boege roep in de zaal. Het is het eerste grote open bare optreden van Gilissen als burgemeester in Venray. "Privacy interesseert me niet. Dat station zijn we gepasseerd", zegt Gilis- sen, die daarmee zijn medewer ker in haar hemd zet. De wijkbe woners luisteren aandachtig en waarderen de woorden van hun burgervader. Geen stoere spierbal- lentaal of kretologie waarmee zijn voorganger Jos Waals - als een vis in het water als het oproer kraait - zich zo vaak bediende. Gilis- sen toont inlevingsvermogen en betrokkenheid. "Ik ben onder de indruk, over wat ik hier vanavond hoor", zijn zijn eerste woorden. "U heeft het erg moeilijk. Het is geen leuk leven hier in deze wijk. De problemen zijn groot genoeg om te worden aangepakt. We gaan er alles aan doen het leven in Landweert aangenamer te maken. Ik heb vanavond verdomd goed geluisterd." CAMERA De burgemeester zegt dat came ratoezicht lastig is in zo'n grote wijk als Landweert. Jongeren kun nen zich gemakkelijk aan het spie dende oog onttrekken. Camera's werken wel in compacte uitgaans centra, waar de kroegen dicht bij elkaar liggen. Ook een samen scholingsverbod ziet Gilissen niet direct zitten. "Dat is het uiterste redmiddel. Echt het allerlaatste wat ik wil. Zo'n samenscholings verbod moet gehandhaafd wor den, anders heeft het geen zin. Ik weet niet of u blij bent met iedere avond een peloton ME'ers in de wijk." Gilissen ziet meer in de sugges tie van een bewoonster om met het Raayland College in gesprek te gaan. "Daar ik ga ik direct werk van maken. Dan zitten we dicht bij de bron. Het schort aan de opvoe ding", denkt de burgemeester. "We gaan opnieuw naar de ouders toe. Al weten we dat het veel ellende Drie jaar cel Een 23-jarige man uit Gemert is door de rechtbank in Roermond tot drie jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld voor zijn betrokkenheid bij de schiet partij bij discotheek Zenith in juli vorig jaar. De man vuurde meer dere kogels af op de discotheek in Oostrum omdat hij boos was dat een van zijn vrienden diezelfde avond uit Zenith was gezet. In de discotheek waren ongeveer 1.200 bezoekers. Niemand raakte gewond. De drie jaar is minder dan de vijf jaar celstraf voor poging tot moord die het openbaar ministe rie had geëist. Dit achtte de rech ter niet bewezen. Hij veroordeelde de 23-jarige man voor meerdere pogingen tot doodslag. achter de voordeur veroorzaakt. Het moet heel subtiel." De wijk bewoners dringen aan op harde maatregelen. Op 1 juni is de vol gende bijeenkomst. Dan moet de toestand verbeterd zijn. "Ik kan niet beloven dat het goed afloopt en dat ik op 1 juni een bos bloe men krijg. Iedere maatregel heeft zijn nadeel", weet Gilissen. "Het afbreken van de pannekooi kan tot wraak leiden." Wethouder Ike Busser woont al 21 jaar aan de rand van het winkelcentrum. "Iedere avond tot diep in de nacht hoor ik het geschreeuw en de scheldpartijen", zegt Busser, die meldt dat er te weinig geld is voor straatcoaches. "Met behulp van de provincie gaan we er alles aan doen ze toch hier te krijgen." Straatcoaches, de zogeheten boa's (buitengewone opsporingsambtenaren) hebben meer bevoegdheden gekregen. Ze mogen voortaan ook verba liseren. Wethouder Twan Jansen zegt dat er opvang voor jongeren komt in Brukske en in het Marok kaans centrum. Daarmee hoopt hij de jongeren uit Landweert weg te lokken. De wijkbewoners raken niet onder de indruk, ze hebben er weinig vertrouwen in. Hans Gilissen proeft het ongenoe gen. "Ik kan helaas niet toveren. Kon ik het maar." Politie vrij machteloos in Landweert De politie is vorige week woensdagavond met zes man aanwezig in wijkcentrum 't Stekske. De agenten krijgen niet veel nieuws te horen van de zeer verontruste bewoners van Landweert. "Ik herken de verhalen wel", zegt wijkagent Roel Coppus. "Een lastig pro bleem. Het zit ons dwars. Maar we kunnen niet overal zijn." Vorig jaar heeft de politie gedu rende twee maanden in burger en met extra agenten gesurveil leerd in de wijk. "We weten wie het zijn, hoe ze eruitzien en waar ze wonen", zegt Coppus. "De jon geren maken het te bont. De oor zaak zit thuis achter de voordeur. Daar hebben we grote zorgen over." De politie heeft contact met de ouders. Daarmee is jon gerenwerker Mike Smits weer in de wielen gereden. "Ik probeer de jongeren positief te beïnvloeden", zegt Smits. "Sinds een paar weken komen ze voor activiteiten in de kelder van het wijkcentrum. Het werkt, maar het is een kwestie van de lange adem. En ik moet ook nog in Brukske en in de andere wijken zijn." Politiechef John Geraedts schetst het dilemma van de politie. Sinds eind vorig jaar wordt Venray ook nog eens geteis terd door overvallen, wat veel tijd en inzet vergt van de politie "We hebben te weinig capaciteit", zegt Geraedts. "We doen wat we kunnen. We moeten nu eenmaal roeien met de riemen die we heb ben." De politiechef zegt onder de indruk te zijn. "Van de oprechte verhalen die ik vanavond hoor. Ik baal ervan. Maar de overvallen hebben nu nog de hoogste priori teit." Burgemeester Hans Gilissen heeft wekelijks contact met de politietop. "Ik ga ervoor zorgen dat Landweert bovenaan op de agenda komt", verzekert hij. De letselschade-advocaat helpt u vaak kosteloos om uw schade te verhalen! Wist u dat een letselschade-advocaat u meestal kosteloos kan bijstaan?! De afdeling aansprakelijkheid en letselschade van Van der Putt advocaten bestaat uit drie gespecialiseerde advocaten, die allen lid zijn van de Vereniging van Letselschade-Advocaten LSA: mr. P.C.M. ten Brummelhuis mr. A.J.F. van Dok mr. W.H.M.J. Pelckmans Wanneer u meer informatie wilt over uw rechten, neemt u dan vrijblijvend telefonisch contact op met Henri Pelckmans of Arthur van Dok. Wij kunnen u in een gra tis intakegesprek vertellen wat de mogelijkheden zijn. Van der Putt Advocaten Patersstraat 15-17 5801 AT Venray Tel: 0478-556677 Fax: 0478-556678 E-mail: info@putt.nl Internet: www.putt.nl

Peel en Maas | 2010 | | pagina 5