Beukenrode verhuist naar nieuwbouw Vincentius Bloemenzee rond fontein 'Fietsenchaos station geen visitekaartje Venray' 'Winkel Van de Ligt Allicht past op De Brier' Winkelcentrum Venray duurzaam? Suitalia starter van het vierde kwartaal MA Gun hoek ook voor üw tuin PEEL EN MAAS Donderdag 1 april 2010 - Pagina 3 Zorggroep (ouderenzorg) en GGZ (psychiatrie) samen in nieuwe woonzorgwijk Verpleeghuis Beukenrode wordt binnen drie jaar defi nitief gesloten. Begin 2013 verhuizen de bewoners naar de nieuwe woonzorgwijk aan de Heuvelstraat. Het Vincen- tiushuis wordt over een jaar gesloopt, waarna de nieuw bouw - voor in totaal 158 bewoners van De Zorggroep (110) en GGZ Noord- en Mid den-Limburg (48) - van start gaat. Wat er met het monu mentale gebouw van Beu kenrode gebeurt, is nog niet bekend. De Zorggroep gaat op zoek naar een koper. Sjaak Aveskamp, regiodirecteur van De Zorggroep, meldt dat een verbouwing van Beukenrode geen optie is. Het voormalige klooster voldoet al langer niet meer aan de eisen. Door de houten overkap ping is het er 's zomers bloedheet. Het gebouw is groot genoeg, maar kent te veel loze ruimtes zoals een grote kelder en zolder. Bovendien is de indeling niet efficiënt, waar- door niet alle bewoners een eigen kamer hebben. GGZ Noord- en Midden-Limburg zit met het Vin- centiushuis in hetzelfde schuitje. In dit verouderde psychiatrisch verpleeghuis verbleven negen tig patiënten. Met het oog op de sloop wordt het aantal langzaam afgebouwd, er verblijven er nu nog 48. Een jaar geleden startten de eerste besprekingen over een gezamenlijke toekomst. Aveskamp en Koos Föllings, directeur langdu rige zorg van GGZ, vonden elkaar snel. Het onderscheid tussen som mige patiënten van Beukenrode (Zorggroep) en Vincentiushuis (GGZ) is ook niet zo groot. In de nieuwbouw kan De Zorggroep gebruikmaken van de kennis van de GGZ-medewerkers en anders om. Op het terrein van het Vincen- tiushuis komt een op het oog normale wijk met woningen van hooguit twee bouwlagen. De hui zen komen aan de randen met in het midden de gezamenlijke ruimtes en een tuin als beschut te omgeving. De woonzorgwijk vergt een investering van 20 tot 24 miljoen euro. De grootste groep bestaat uit 84 dementeren de ouderen die nu op Beukenrode verblijven. Daarnaast komen er mensen te wonen met een inten sieve lichamelijke zorgvraag en ouderen met een psychiatrische stoornis. Beide organisaties den ken dat zorg en behandeling voor deze bewoners sterk gebaat is bij een bundeling van kennis en erva ring, vanuit zowel de ouderenzorg als de psychiatrie. Beukenrode telt momenteel 130 permanente en 20 tijdelijke bewoners. Het gaat om honderd ouderen met dementie en vijftig mensen met somatische klachten/ Voor een deel van deze laatste groep - ouderen met een functie- of lichamelijke beperking - komt op het terrein van ziekenhuis Vie- Curi in Venray een revalidatiecen trum met twintig plaatsten. Daar naast verhuizen 28 bewoners van Beukenrode naar de nieuwbouw van ParcVelt in Veltum. Op het terrein van de voormalige basis school De Keg, eveneens in de wijk Veltum, worden begin 2012 nog eens vier groepswoningen gebouwd. De GGZ brengt straks 48 bewoners onder in de nieuwe woonzorgwijk. Het gaat om zoge heten 'zware zorgbedden'. De GGZ is steeds meer op zoek naar kleinschalige woonvormen in de wijken. Voor de groep die straks op het Vincentiusterrein een plek krijgt, is dit geen optie vanwege de intensieve zorg. Bij de bouw van de wijk wordt rekening gehouden met de nieuw ste inzichten in de ouderenzorg. Zeven bewoners komen in een unit en iedereen heeft een eigen voordeur. "We bieden de bewo ners veiligheid, geborgenheid en zekerheid", zegt Aveskamp. "Een groepsvoorziening in de ouderen zorg is niet nieuw. Wel is het bij zonder dat het samen met de GGZ gebeurt." De twee organisaties bekijken nog hoe ze straks gaan samenwerken. "De medewerkers mogen er geen hinder van onder vinden dat het om twee verschil lende moederinstituten gaat", zegt Föllings. Mogelijk dat er een nieu we stichting wordt opgericht. Beukenrode, voorheen De Kruuze, is een begrip in Venray. Aveskamp denkt niet dat de ver huizing uit de vertrouwde omge ving voor veel ouderen met pijn en moeite zal gaan. "Nee, we gaan het zo inrichten dat de mensen zich snel thuis zullen voelen. Veel dementerende ouderen herken nen alleen nog plaatjes van vroe ger, uit pakweg de eerste 25 jaar van hun leven. Daar spelen we op in met de meubels, de gordijntjes, de planten. Alles moet zo een voudig mogelijk en herkenbaar zijn." Föllings voegt eraan toe dat het koken en wassen in huis kan gebeuren, waarbij de bewoners meehelpen. "Want dingen die ze vroeger veel deden, zoals aardap pelen schillen en koken, zijn ze vaak niet verleerd." Reportage op www.peelenmaastv.nl Op het Schouwburgplein in Venray wordt zaterdag 17 april van 13.00 tot 14.30 uur op feestelijke wijze de millenni umfontein officieel in gebruik genomen. In de buitenste rand van de fon tein liggen 24 enorme hardstenen segmenten. De acht millennium- doelenlogo's zijn daar prachtig in verwerkt. In de zilveren stenen, die als druppels om de fontein heen liggen, staat bij elk logo een korte tekst met uitleg over de mil- lenniumdoelen. In 2000 hebben de regeringsleiders van 189 lan den met elkaar afgesproken om vóór 2015 de acht belangrijkste wereldproblemen aan te pakken. Deze zogeheten millenniumdoe len gaan eigenlijk allemaal over universele mensenrechten en gelijkheid, over vrede en veilig heid, over ontwikkeling en onder wijs, over het milieu en leven zon der armoede, over gezondheid en over vrijheid van keuzes maken. Van alle 24 Venrayse scholen zijn drie leerlingen uitgenodigd om namens hun school een bijdrage te leveren aan de opening door het beschilderen van een van de 24 grote bloembladen. De hele zaterdagochtend is deze prachtig beschilderde, maar dan nog geslo ten bloem, te bewonderen. Tijdens de opening zet deze kleurrijke mensenbloem op kunstzinnige wijze de fontein in werking. Het wordt een groots spektakel, met muziek van kinderen die deelne men aan Muziek In de Klas (MIK) en dansen van Dizzy. Alle basis schoolkinderen hebben tevens een 'uit-knip-bloem' van de werk groep van het Mondiaal Platform Venray (MPV) gekregen. "Het is de bedoeling dat elk kind op school deze bloem uitknipt, de bloem bladen van vrolijke kleuren voor ziet en in het midden een wens schrijft die bijvoorbeeld iets te maken heeft met een van de mil lenniumdoelen, of een wens is aan een kind in een derde wereldland. Deze bloemen mogen de kinde ren op zaterdag 17 april vanaf 13.00 bij de fontein inleveren. Wij hopen dat veel kinderen deze Enkele kinderen zijn druk bezig met het beschilderen van een van de 24 bloembladen. bloem brengen, zodat er een enor me bloemenzee rondom de fon tein groeit en bloeit. Mocht een kind niet kunnen komen, geef de bloem dan alsjeblieft mee aan een ander kind", zegt Bart Veldpaus namens de werkgroep. De kosten voor deze opening worden mede gefinancierd door de gemeente, het MPV en door een bijdrage van Rabobank Venray. Ja, het college van B en W deelt de zorg van de SP. De fietsenchaos op het NS-sta- tion in Oostrum is ook het gemeentebestuur al jaren een doorn in het oog. Vandaar dat de gemeente Venray druk in de weer is om de fysieke inrichting van en de veiligheid op het station én de Maaslijn, de spoorverbinding van Roer mond via onder meer Venlo en Venray naar Nijmegen, samen met onder de provincie Limburg, vervoerder Veolia en spoorwegbeheerder ProRail, te verbeteren. Wethouder Ike Busser (Samen werking, Stedelijk Beheer) maakte dinsdagavond tijdens de raads vergadering alvast bekend dat het aantal van 600 fietsklemmen na de herinrichting van het stati onsomgeving flink is uitgebreid. "Er komen tussen nu en medio 2011 500 plaatsen bij." Daarnaast is er behoefte aan een betere doorstroming van bussen en auto's en draagt een meer open en overzichtelijk station bij aan de sociale veiligheid. Als het plan van aanpak eind april groen licht krijgt van de politiek, dan kunnen de werkzaamheden op het station fasegewijs van start gaan. SP-raads- lid Ronald van Hal toonde zich na de verklaring van de wethouder tevreden over het feit dat hij zich op korte termijn kan buigen over een aantal voorstellen om onder meer de fietsenchaos aan te pak ken, de bereikbaarheid van het station te verbeteren en de stal lingscapaciteit te vergroten. De fractie hield onlangs een actie op het station, waarbij gele kaarten werden uitgedeeld aan mensen die hun fiets verkeerd parkeerden. Het doel was om gebruikers van het station bewust te maken van het feit, dat door het verkeerd parkeren van fietsen de doorgang voor andere reizigers wordt belemmerd. Vooral mensen die moeilijk ter been zijn, onder- vinden daar volgens de partij ern stig hinder van. Met het uitdelen van gele kaarten wees de SP fout- parkeerders op hun gedrag. "De fietsenchaos is geen visitekaartje voor Venray", aldus Van Hal. "De stallingscapaciteit is momenteel onvoldoende. Een buurtbewoner vertelde me dat de fietsenchaos in de nacht net zo erg is als overdag." Maar volgens wethouder Busser 'zou het aantal stallingen officieel net aan de maat moeten zijn'. "Dat is de theoretische berekening, maar in de praktijk zie je dat het vol zit." De chaos wordt naar zijn mening met name veroorzaakt door reizigers die, in hun haast om hun trein te halen, de fietsen zo snel mogelijk ergens - maar niet in een fietsenrek - neerzet ten. "Omdat de stalling buiten hun looplijn ligt." ACTIE Op het station staan nogal wat ongebruikte fietsen. De gemeente Nijmegen hield een tijdje geleden een actie, waarbij alle oude en op het oog ongebruikte fietsen eerst met een rode sticker werden geoormerkt en - als een maand later de sticker nog niet was ver wijderd - werden opgeruimd. "Is deze manier van opruimen te gebruiken voor het NS-station aan Oostrum?, vroeg Van Hal aan Bus- ser.Ja, dat zou kunnen, antwoordde de wethouder. "Maar er zijn allerlei regeltjes aan verbonden en het is in de praktijk moeilijk uit te voe ren. Daarvoor moet bijvoorbeeld de APV (algemene plaatselijke ver ordening, red.) aangepast worden. Vul je het niet goed in, dan kun je zelfs beschuldigd worden van diefstal." Er zitten volgens Busser dus nogal wat haken en ogen aan deze wijze van opruimen. Zeker als je het hebt over de rechten van de fietseigenaar. "En we heb ben ook geen plek voor het stal len van deze fietsen." De wethou der wees de raadsleden op het veiligheidsarrangement, waarin de gemeente Venray samenwerkt met onder meer politie, vervoer ders, spoorwegbeheerder, andere gemeenten en provincie, om van de Maaslijn een sociaal veilige en prettige spoorlijn te maken. "Wel licht dat er mogelijkheden zijn om in het veiligheidsarrangement voorschriften op te nemen over het meenemen van hinderlijk geparkeerde fietsen." Politie arresteert vier jongens De politie heeft in de loop van vorige week vier jongens van 15 en 16 jaar uit Horst en Wanssum aangehouden voor een aantal vernielingen, inbraken en brand stichtingen. Vanaf januari werden in Wanssum en Geijsteren onder meer auto's vernield en spullen in brand gestoken, zoals contai ners en prullenbakken. Met de aanhouding van de jongens zijn twaalf zaken opgelost. Het totale schadebedrag komt uit op circa 50.000 euro. Voorzieningenrechter volgt beleid gemeente Venray De nieuwe winkel van Dis cus Van de Ligt Allicht past op De Brier. De voorzieningen- rechter in Roermond heeft de bezwaren van Intratuin, de Boerenbond en Dierenspeci aalzaak Driessen, die worden ondersteund door de Ver eniging Winkelcentrum Ven- ray, tegen de opening van de concurrerende vestiging van Discus Van de Ligt Allicht aan de Leunseweg 47a in Venray, afgewezen. De gemeente Ven- ray heeft haar huiswerk goed gedaan, zo luidt kort samenge vat de conclusie van de recht bank. De vestiging van het Wanssumse bedrijf, dat onder meer is gespeci aliseerd in in tuin-, dier-, doe-het- zelf-, hengelsport- en campingarti kelen, op De Brier voldoet volgens de rechtbank aan alle eisen die in de nota Herziening Detailhandels nota Venray uit 2005 en de struc tuurvisie De Brier uit 2009 wor den gesteld. Net als de gemeente Venray vindt de rechter dat de winkel van Discus Van de Ligt Allicht tot de volumineuze detail handel kan worden gerekend. De zaak, ingericht in het voormalige garagebedrijf met showroom van Auto Arena en officieel geopend in januari 2010, bestaat namelijk voor ongeveer 50 procent uit een dierenspeciaalzaak met foerage- handel (vee- en paardenvoer) en voor de overige 50 procent uit tuinmeubelen en -accessoires in de brede zin van het woord, zoals picknickets, vijverfolie en potgrond, en daarnaast een kleine hoeveelheid doe-het-zelfartikelen. Beduidend meer dan 50 pro cent van de totale oppervlakte van 1478 vierkante meter kan als volumineus (auto's, boten, cara vans, meubels, doe-het-zelf- en tuinartikelen, red.) worden beti teld, oordeelt de rechter in navol ging van de gemeente Venray. Ook vindt de rechtbank dat de opper vlakte van de winkel voldoet aan de minimumomvang van 1000 vierkante meter die in het beleid van de gemeente Venray is vast gelegd, en is ze het niet met de bezwaarmakers eens dat door de komst van Van de Ligt Allicht de concurrentiepositie op het gebied van dierbenodigdheden in de gemeente Venray duurzaam wordt ontwricht. Ook ziet de rechter geen gevaar in de aanwezigheid van een lpg-vulpunt en een tank station, in de nabijheid van het bedrijf. 'Aan de afstandseis van 25 meter wordt voldaan', aldus de rechter. De bezwaarmakers kun nen tegen het besluit van de voor- zieningenrechter in Roermond beroep aantekenen bij Raad van State in Den Haag. Winkelcentrum Brusselse Poort in Maastricht, het Retail- park Roermond, de Woonbou levard in Heerlen en het win kelcentrum in Venray strijden komend jaar om de titel Duur zaam Winkelcentrum. De vier winkelcentra worden gescand op de kansen die maat schappelijk verantwoord onder nemen (MVO) te bieden heeft. MVO richt zich op het creëren van meerwaarde (profit) door bewust om te gaan met de wensen van klanten en werknemers (people) en rekening te houden met het milieu (planet). Na de scan krijgt het winkelgebied een advies op maat en worden in samenspraak met de winkeliers de meest belangrijke projecten geselecteerd en uitgevoerd. Het winkelgebied met de meest aansprekende resul taten mag zich Duurzaam Winkel- centrum noemen en wint 5.000 euro. De maatschappij verwacht dat bedrijven een steeds grotere rol gaan spelen bij vraagstukken als klimaatverandering, energie- schaarste, armoede, diversiteit en gezondheid. Dat schept verplich tingen voor ondernemers, maar ook kansen. Daarom heeft de KvK opnieuw haar project 'MVO in de detailhandel' opgestart in samenwerking met MKB Limburg, Stichting Milieufederatie Limburg, Hoofdbedrijfschap Detailhandel en de Hogeschool Zuyd. Het doel is dat de aspecten mens, markt en milieu een structurele plaats en geïntegreerde aandacht krijgen in de bedrijfsvoering per bedrijf en per winkelcentrum. De KvK Lim burg vindt het belangrijk om MVO te stimuleren, zowel op bedrijven terreinen als in winkelgebieden. De grote bedrijven, vaak gevestigd op bedrijventerreinen, hebben Het Venrayse bedrijf Suitalia is gekozen tot de starter van het vierde kwartaal 2009. Suit alia, dat zich richt op de ver koop aan huis van Italiaanse maatpakken, shirts en colberts, is daarmee het vierde bedrijf dat de prijs dit jaar in de wacht sleept. Suitalia is door de jury gekozen om lef en passie voor het vak. De starter van het kwartaal is een initiatief van de Rabobank Venray en de gemeente Venray met het doel om het zelfstandig onder nemerschap te stimuleren. Elk kwartaal kiest een jury uit een aan tal starters de meest aansprekende. Na afloop van het jaar wordt uit de vier kwartaalwinnaars de algehele winnaar gekozen. Suitalia is eind 2009 opgericht door Venraynaar Arthur Ramakers. Toen zijn voor malige werkgever in 2009 moest reorganiseren, besloot hij zijn pas sie voor mode te combineren met het zelfstandig ondernemerschap. Sinds die tijd verkoopt hij Italiaan se maatpakken, shirts en colberts. Het bijzondere is dat hij dit niet in een winkel doet, maar bij de men sen thuis of op het werk. Klanten kunnen via telefoon of e-mail een afspraak maken, waarna hij op bezoek komt om de mensen op te meten. Daarbij is er keuze uit maar liefst 200 verschillende stoffen. De echte productie vindt plaats in een officieel gecertificeerd ate lier in Portugal, waarna de bestel ling ook weer aan huis wordt afgeleverd. Wethouder Jan Loonen (CDA), die deel uitmaakt van de bezoek onze site: iwvw.gaflhock.nl i Venray De Hoveniers om-mm jury, is blij met de winnaar van dit kwartaal. "Arthur Ramakers is een ondernemer met passie voor zijn vak. Hij heeft vorig jaar een spe cifieke kans gezien en is daarop ingesprongen. Bovendien is hij voortdurend op zoek naar nieuwe doelgroepen. Zeker in de huidige economisch tijd vergt dat lef en doorzettingsvermogen. Daarmee is hij precies de ondernemer die we voor ogen hadden toen we met dit initiatief begonnen." Uitstel bodemsanering De groene houtwal aan de oostzijde van het spoor en het NS-station in Oostrum wordt dit voorjaar niet meer gekapt. Daardoor kan de verontreinig de grond voorlopig niet wor den afgegraven. De stichting Bodemsanering Nederlandse Spoorwegen kreeg de kapvergunning niet op tijd rond. Vanwege het broedseizoen kunnen de bomen nu pas op z'n vroegst eind augustus worden geveld. De houtwal is sinds drie jaar eigendom van dertig bewo ners van de Gildestraat en Bui tenhof in Oostrum. Zij kochten een stuk grond van de NS om hun tuinen te vergroten. Achteraf blijkt het om verontreinigde grond te gaan. Vanaf half maart zou al het groen gekapt en verwijderd worden. Daarna kon de bodem worden gesaneerd. Er moet vanaf vijftig centimeter tot een meter diep grond worden afgegraven, op sommige plekken nog meer. De stichting Bodemsanering Neder landse Spoorwegen zorgt daarna voor het terugbrengen van schone grond. De werkzaamheden duren een maand. De planning was dat de bewoners half april van hun tuintjes konden genieten. Door het ontbreken van de kapvergun- ning wordt de bodemsanering ongeveer een half jaar uitgesteld. De bewoners zijn hiervan allemaal schriftelijk op de hoogte gesteld. MVO structureel een plaats gege ven in de bedrijfsvoering. Daar naast is de Kamer voornemens om met de door de brand getrof fen ondernemers van Stein in het definitieve nieuwe winkelcen trum de mogelijkheden voor MVO in kaart te brengen. ADVOCAAT DUUR? Julicher Meijer Loonen naar China Wethouder Jan Loonen bezoekt in september met het bestuur van de stichting Regio Venlo Floriade de World Expo 2010 in China. De Noord-Limburgse delegatie gaat tevens een kijkje nemen bij de Greenport Shanghai. De opzet is het Chinese bedrijfsleven beter te leren kennen. Wellicht dat China met een inzending deelneemt aan de Floriade, die in 2012 in Venlo wordt gehouden. De Floriade heeft al contacten opgebouwd met Chinese overheden, bedrijven en kennisinstellingen. Het bezoek kent geen officiële plichtplegin gen. Inclusief de heen- en terug reis duurt het bezoek acht dagen. De gemeente Venray neemt de kosten van 3.000 euro voor haar rekening. Burgemeester Gilissen is eveneens uitgenodigd, maar hij gaat niet mee. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) FRANK SCHAEFFERS Renovatie Bitumineuze daken Lood- en zinkwerken Velux vensters 0478-511094 Stationsweg 124B Venray-Oostrum Wij lossen uw probleem op! Vraag naar de voorwaarden INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3