Versluiys.com T0900 - 8600 Koester uw Monument Kinder Buurt Nieuws groeit "Tienray wordt geen Kevelaer" Dor je tft if (iverHocW»uttve Paasbest oogstvers bezorgd! CM .UftM®pW,cW""UÏ paasmaandag 5 april 15-21uur venray l|p|l Honderdeenendertigste jaargang - week 13 - donderdag 1 april 2010 De St. Servatiuskapel op het Servaasterrein aan de Stations weg in Venray is een Rijksmo nument, zijnde onderdeel van Rijksmonument Paviljoen A. Dat paviljoen was het hoofd gebouw van het voormalige St. Servatiusgesticht, dat in de jaren 1905-1907 werd gebouwd naar het ontwerp van de Turn- houtse architect Henri van der Plas. Paviljoen A omvatte behalve de kapel een dienstgebouw met centrale keuken. Een onderaard se gang maakt deel uit van de bescherming. In Paviljoen A is het Museum van de Psychiatrie geves tigd. Het oorspronkelijke interi eur van de St. Servatiuskapel was veelkleurig, gedeeltelijk beschil derd en betegeld. Dat interieur verdween toen de kapel volgens veranderde liturgische opvattin gen en smaakgevoel in de tweede helft van de twintigste eeuw werd versoberd. Anderzijds werd de kapel omstreeks het midden van de vijftiger jaren van die twintig ste eeuw verrijkt met een prach tige en bijzondere kruisweg. Die kruisweg is geschilderd op beide langswanden van het schip van de eenbeukige kapel, zie de foto mid den onder. De maker ervan is niemand minder dan de in het Limburgse zeer bekende en veelgeprezen beeldend kunstenaar van Venrayse komaf: Petran Vermeulen (1915 1988). Kort nadat hij de kruis weg in de St. Servatiuskapel had geschilderd, schilderde hij ook de staties voor de Grote Kerk in Venray. Daaraan begon hij in 1956 en vervolgens zijn die staties in 1958 in de Grote Kerk geplaatst. Zijn wandschilderingen van de kruisweg in de St. Servatius-kapel ogen als aquarellen. De afbeeldin- Gemengd Koor Wanssum houdt lenteconcert Op zaterdag 17 april houdt het Gemengd Koor Wanssum een lenteconcert. Het eerste concert dat het koor geeft als koor uit de gemeente Venray. In een lenteachtige sfeer zet ten naast het Gemengd Koor Wanssum nog vier andere koren een gevarieerd pro gramma neer. Dit zijn Zanggroep Chantarelle uit Liessel onder leiding van Pieter Seuren; Sonoor" uit Nieuw-Bergen onder leiding van Marco Mariën; Gemengde Zangvereniging Animo uit Velden onder leiding van Mia Schoonbrood en het Grensland mannenkoor uit Siebengewald onder leiding van Paul Verheijen. Dit lenteconcert is het eerste concert in een cyclus van vijf concerten. Deze vijf koren zijn een samenwerking aangegaan om, via een roulatiesysteem, een concert te organiseren. Zo zal vol gende jaar Zanggroep "Chantarel- le uit Liessel de organisatie van dit concert op zich nemen. Wie dat in 2012 gaat doen, zal tijdens het concert in Wanssum middels loting bekend worden. Het con cert vindt plaats in De Zandhoek, St. Leonardsweg 1 te Wanssum, en het begint om 19.30 uur. De entree is gratis. gen zijn licht en fijn van tekening. Er is beperkt gebruik gemaakt van kleur, het wit van het stucwerk speelt mee in de voorstellingen. Er zijn twee staties per travee weer gegeven, die soms in elkaar over te lijken lopen. Statie 7 en statie 8 beslaan elk een gehele travee. Niettegenstaande de andere tech niek vertonen de staties van de Grote Kerk veel overeenkomsten met deze kruisweg. Petran Ver meulen stamde uit de kostersfa milie Vermeulen. Zijn grootvader, vader en broer waren koster van de Grote Kerk in Venray. Vermeu len studeerde van 1936 tot 1938 aan de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten in Antwerpen en van 1938 tot 1944, weliswaar met onderbrekingen, aan het Nationaal Hoger Instituut voor Schone Kun sten, eveneens in Antwerpen. Hij won verschillende prijzen op zijn vakgebied en maakte grote naam als portretschilder. Vermeulen was behalve portretschilder ook teken leraar aan het Sint Maartenscolle- ge en rijksgecommitteerde bij de Stadsacademie voor Toegepaste Kunsten in Maastricht. In 1941 had hij zich in Maastricht geves tigd, waar hij in 1943 getrouwd is en tot aan zijn overlijden is blijven wonen. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen: Monumentenregister, GGZ voor Noord- en Midden Lim burg, Museum van de Psychiatrie, De schatten van de Grote Kerk door Bernard Kruysen. Stichting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat Vliezenweg 1 5801 JC in Venray, e-mail venraymonumen- taal@live.nl. Twaalfjarige Venrayse schrijft eigen buurtkrant Karlijn Brueren is nog maar twaalf jaar jong, maar twee jaar geleden begon ze op eigen initiatief met een buurtkrant. Het krantje, waarvoor ze zelf de informatie verzamelt en die ze zelf in elkaar zet, staat vol weetjes, oproepen en natuur lijk nieuwtjes uit de buurt zelf. Door Sanne Claessens In september 2008 heeft Kar lijn het idee om de krant voor het eerst in elkaar te zetten. In de eer ste editie vertelt ze over zichzelf, over wat wetenswaardigheden in de omgeving van de Kolkweg in Venray en doet ze meteen een oproep om geen honden meer uit te laten op het speelveld voor haar huis. Ze verspreidt de krant in haar eigen straat en voegt ook een invulstrook bij waarmee belangstellenden zich kunnen opgeven om zich te abonneren op de maandelijkse buurtkrant. In eerste instantie duurt het even voordat ze reacties krijgt, maar snel daarna komen de eerste aan meldingen binnen. Ze begint met tien vaste klanten. "Eigenlijk begon het gewoon omdat ik me wat ver veelde en omdat ik ook wel wat te vertellen had aan anderen. Op een straatfeest kwam iemand uit de straat naar me toe en die zei dat ik het gewoon moest doen, dus toen heb ik meteen een klapper gehaald en gevraagd wie er alle maal een krant zou willen", vertelt Karlijn. Het mag duidelijk zijn dat Kar lijn, die nog maar tien jaar is als ze de eerste krant uitbrengt, wel van ondernemen houdt. Na de eerste paar kranten verspreid te hebben, komen er ook reacties uit de buurt binnen. "Mensen spraken me aan op straat over de krant en ik heb zelfs kaartjes en een lange brief gekregen van mensen die vertel den dat ze het zo leuk vonden." De buurtkrant draagt de naam KBN, Kinder Buurt Nieuws (maar voor de oplettende lezer: ook Kar- lijns eigen initialen zitten verstopt in deze naam, wat overigens toe val is, red.), maar de krant is zeker niet alleen voor kinderen. De onderwerpen en de grootte van de krant lopen uiteen. "De krant is altijd minimaal twee velletjes", legt Karlijn uit, "maar soms ook wel eens vijf. Ik schrijf bijvoor beeld ook over wat er bij mij op school gebeurt en interessante weetjes. Er was ook een keer een vrouw die haar vogel was verloren en dat heb ik er toen ook in gezet. Dan konden anderen ook helpen zoeken." In de vijfde editie deed ze aan mensen een oproep om op haar te stemmen. Karlijn heeft name lijk meegedaan aan de schrijfwed strijd Mijn dierbaar oord, die door Dagblad de Limburger vorig jaar werd uitgezet. Ze schreef hiervoor een waar gebeurd verhaal over de Geijsterse bossen, en een gedeelte hiervan heeft zelfs afgedrukt in het dagblad gestaan. Van de meer dan driehonderd inzendingen schopte Karlijn het maar liefst tot de top 5 van Noord-Limburg, een indrukwekkende prestatie voor zo'n jonge meid. Het meedoen aan wedstrijden en puzzels heeft ze altijd leuk gevonden, en dat ze taalles op school ook een leuk vak vond, heeft zeker bijgedragen aan haar succes. Volgens haar moeder is Karlijn ook altijd al een ondernemend type geweest. Karlijn is zelfs ook ooit een keer al aan een boek begonnen. "Daar was ik toen mee gestart, maar dat is wel al een paar jaar geleden en dat boek heb ik eigenlijk nooit meer afgemaakt. Ik wist toen ook nog niet zoveel van spelling af, maar het lijkt me wel leuk om ooit een boek uit te gaan geven", aldus Karlijn. Op dit moment heeft ze het ook druk genoeg met de krant, want het ledenaantal is inmiddels gegroeid van tien naar drieëntwintig leden. En buiten het feit dat ze hem zelf in elkaar zet, zorgt ze ook voor de kopieën en brengt ze hem rond. KBN komt tien keer per jaar uit Karlijn Brueren: "Het lijkt me wel leuk om ooit een boek uit te geven." en mensen betalen een kleine ver goeding van 50 eurocent voor een los exemplaar of vier euro voor en jaarabonnement, zodat Karlijn de kosten van de opmaak en de kopieën terug kan verdienen. Vol gend schooljaar gaat Karlijn naar het Raayland College. "Ik hoop dat ik dan nog genoeg tijd heb voor de krant, want ik zal het wel een stuk drukker krijgen met school. Dat moet ik dus nog even kijken", vertelt ze. Begin april komt de volgende KBN weer uit en helaas wilde Karlijn nog geen nieuwtjes prijsgeven aan ons. Ze heeft wel nog een tip voor andere kinde ren die het ook leuk vinden om te schrijven. "Je moet er gewoon aan beginnen! Gewoon een krant maken en ronddelen. Eerst ver tellen wie je bent en dan kijken wat er gebeurt, zo heb ik het ook gedaan!" En dat het werkt, daar is Karlijn zelf het bewijs van. Pastoor Ruud Verheggen wil bedevaartplaats nog meer op de kaart zetten Tienray is bekend als Klein- Lourdes. In de kerk bevindt zich een waarheidsgetrouwe kopie van de Lourdesgrot en in de omgeving van het gods huis staan de recent geres taureerde kruiswegstaties. Jaarlijks bezoeken duizenden pelgrims het bedevaartsoord. Als het aan pastoor Ruud Ver heggen ligt, wordt Klein-Lour- des Tienray de komende jaren nog meer op de kaart gezet als bedevaartplaats. Peel en Maas legde de in Meerlo woonach tige pastoor aan de vooravond van Pasen vijf vragen voor. Hoeveel bedevaartgangers trekt Tienray jaarlijks? "Ongeveer 30.000. De meeste mensen komen uit de regio, van de kop van Noord-Limburg tot aan Helden. Maar jaarlijks bezoeken bijvoorbeeld ook veel vaste groe pen Tienray om te bidden, zoals een groep Tamils uit heel Neder land. Vooral de grotere Mariavie- ringen trekken veel belangstellen den. Ja, ook uit Duitsland. Maar dat zijn er geen tienduizenden, zoals je wel eens hoort. Vroeger was dat wel anders, toen kwamen er meer Duitsers dan Nederlanders naar Tienray op bedevaart. Nu begroe ten we jaarlijks een paar duizend oosterburen." Tienray is door de Kamer van Koophandel opgenomen in een lijst met bezinningscen tra van Limburg. Wat houdt dat in? "De Kamer van Koophandel in willen bidden en een kaarsje wil len opsteken, die moeten altijd terechtkunnen in onze Mariakerk met zijn Lourdesgrot. Maria zal ze altijd met open armen ontvan gen, vandaar dat de deuren van de kerk ook altijd openstaan. Het is zeker niet mijn bedoeling om massa's toeristen naar Tienray te lokken, maar Tienray promoten als een van de mooiste bezinnings centra van Limburg, dat kan toch geen kwaad? Tienray laat nog veel mogelijkheden onbenut, onder meer als toeristisch pelgrimsoord. Laat dit stukje bezinningspromo- tie leiden tot 10.000 tot 20.000 bezoekers meer per jaar, dat is in mijn ogen alleen maar goed voor de leefbaarheid in het dorp." Even totaal wat anders. Wat betekent Pasen voor pastoor Ruud Verheggen? Limburg is bezig met het bevor deren van het bezinningstoerisme in de meest brede zin van het woord, van kerk tot welness. In april worden in een tijdschrift bij voorbeeld de dertig belangrijkste bezinningscentra gepresenteerd, waaronder Tienray. De bedoeling van de campagne is om zowel de lokale bevolking als de toerist via allerlei kanalen te laten zien hoe mooi bezinnend Limburg is. Onze regio is rijk aan prachtige kruisen, kapellen en kerken, ik noem bij voorbeeld de Petrus' Bandenkerk in Venray, en telt met Smakt en Tienray twee bedevaartsoorden. Moet Tienray het nieuwe Kevelaer worden? "Nee, zeker niet. In Klein-Lour- des Tienray staat de rust centraal. Een mens is heel vaak een zoe kende mens. Op zoek naar rust, Waarom zou je dat gegeven niet nog meer gaan promoten, bij voorbeeld in samenwerking met de lokale en regionale horeca? Bezinning tijdens vakantie is een groeiende vorm van toerisme, waarop ook in onze regio nog meer ingesprongen zou moeten worden." Pastoor Ruud Verheggen:"Kerst- mis is met de geboorte van het kindje Jezus voor veel mensen heel tastbaar, maar qua geloofs belijdenis is Pasen belangrijker." een moment van stilte, de zin van het leven. Mensen die rustig "Pasen is voor mij en de rooms- katholieke kerk hét belangrijkste feest van het jaar. Het is het feest van de verrijzenis van Jezus. Het feit dat Jezus opstaat uit het graf, staat symbool voor de voortgang van het leven. Kerstmis is met de geboorte van het kindje Jezus voor veel mensen heel tastbaar, maar qua geloofsbelijdenis is Pasen belangrijker. Zonder verrij zenis, geen toekomst." PatersstraSpB5. 58Q.Mf Venray tel. 04P8588n98 Mm v- -v op uw werk. niet duurder! MAAS BARTHO - LIMBO ART - PARTYLOOK - RICHART - 'T UPKE - (EX) VETTE PERRY - RUUD WELBERS I v-"-

Peel en Maas | 2010 | | pagina 17