Tom Tom Crew Agenda A Concert Ben Prestage Josie Kuhn in Cambrinus 1.4 w w Merlinpop 2010 Jubileum Dameskoor Castenray Paul Rongen presenteert nieuw boek Vogelvrij 4 pvj/_ f - v i Li 1 y PEEL EN MAAS Donderdag 1 april 2010 - Pagina 13 De Line-up van het Ysselsteyn- se festival Jera on Air, dat wordt gehouden op donderdag 13 mei, begint vorm te krijgen. Op het hoofdpodium van het festival gaat de Band Zonder Banaan het publiek in vervoering brengen. De boerenrockers uit Volkel tim meren al sinds 1992 aan de weg. En niet zonder succes. De forma tie liet haar kunnen reeds zien op festivals als Pinkpop, Lowlands en de Zwarte Cross. Deze Brabanders brachten reeds tien albums uit. Met aanstekelijke meezingers zet ten ze de festivaltent ongetwijfeld op z'n kop. Het Heerlense Born From Pain speelt op Hemelvaarts dag op het alternatieve podium. Deze hardcore punkband staat bekend als een van de beste Nederlandse bands uit dit genre. De formatie, gevormd in 1997, trad tijdens tournees in onder meer Amerika en Japan op met bands als Hatebreed, Limp Bizkit en Soulfly. Een meer dan puike band voor de liefhebber van snoei harde gitaren en een rauwe stem. In samenwerking met de NCRV hield Jera on Air afgelopen maan den het concept Ongekend Talent. De winnaar van deze prestigieuze talentenjacht, waar internetters Programma Schouwburg Venray Op dinsdag 6 april kan men in Schouwburg Venray de Tom Tom Crew show bezoeken. Na de succesvolle tournee van 2008 komen deze Australische talen ten terug met een nieuwe show onder de naam Tom Tom Crew. Gedurfde acrobatiek, fenomenaal beatboxen, meesterlijk scratchen en percussie zijn de ingrediën ten voor deze show. Adrenaline is hun brandstof. De Tom Tom Crew zijn: Ben Walsh, de man die met zijn drums de ritmes van de show bepaalt, naast hem dj Dizz 1, de scratchmaster en Tom thum, de enige echte wereldkampioen beatboxen. En natuurlijk de man nen die op onnavolgbare, acro batische wijze meedeinen op de beats: Tom Flanagan, Ben Lewis, Daniel Catlow en Shane Witt. Aan vang 20.00 uur. Voor meer informatie kan men www.schouwburgvenray.nl bezoeken. De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo kan men in het paas weekend van 3, 4 en 5 april het proces van eieren die drie weken in de broedmachines hebben doorgebracht en uit de eieren komen bekijken. Daarna zijn de kuikens te zien en te strelen in de grote bak, waar ze met een grote lamp warm worden gehou den. Op maandag 5 april is er ook een presentatie van beschilderde paaseieren door Diny Kersten. Het museum is dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Paaswandeling Imkervereniging Horst en omstreken houdt op zondag 4 april de traditionele paaswande- ling van ongeveer twee uur in natuurgebied Schuitwater tussen Horst en Lottum. De start is vanaf 10.00 uur bij de parkeerplaats, plaatselijk bekend als Broekhui- zerdijk. Men kan tot uiterlijk 14.00 uur met deze wandeling begin nen. 't Zoemhukske Praktijkcentrum Bijenteelt 't Zoemhukske houdt op zondag 4 april van 14.00 tot 16.00 uur een opstelling met als thema Solitaire bijen en hommels. In tegenstelling tot de honingbij, die in familie verband leeft en werkt, is de soli- taire bij op zichzelf aangewezen. 't Zoemhukske is gelegen nabij de kasteelruïne in Horst aan de Maas. Accordeonfestival Trio Buddiger houdt op maan dag 5 april een accordeon/har monica festival met open podium in zaal 't Brugeind aan de Hoofd straat in Meerlo. Aanvang 13.00 uur. Expositie Theo van Kessel In het Maasziekenhuis Pantein in Boxmeer zijn van vrijdag 2 april tot en met vrijdag 2 juli schil derijen van Theo van Kessel uit Vierlingsbeek te zien. De werken hangen in de publieksruimten van het ziekenhuis. De 50-jarige Van Kessel is autodidact; hij volgt les bij twee bekende kunstenaars uit de regio. Zijn werken zijn kleur rijk en variëren van realistisch figuurlijk tot abstract. Ook schil dert hij bloemmotieven; liefst op groot formaat. Veelvuldig gebruikt hij olieverf, acrylverf of een com binatie van beide. Ook vreemde materialen zoals jute, structuur- verf, vloeipapier, en modelleer pasta zijn in zijn werken terug te vinden. "Als mijn werken uitein delijk geëxposeerd worden en het publiek reageert spontaan en positief, dan geeft mij dat veel vol doening", aldus Van Kessel. Born From Pain. konden stemmen op hun favoriet, verdiende onder andere een plek op Jera on Air. Na een heuse strijd kwam het Hengelose Striking Jus tice als winnaar uit de bus. Deze energieke vijfkoppige band, die de snelheid van old school hardcore combineert met een metal geori- enteerde sound, bracht begint dit jaar het eerste album uit. Onder tussen is een volledige tour door onder andere de Verenigde Staten gepland in augustus. Kaartjes zijn te koop via www. jeraonair.nl. Kaartjes ook gekocht worden bij alle lokale voorver kooppunten die terug te vinden zijn op de website. Ook is het mogelijk om een ticket aan te schaffen bij de Free Record Shops in Nederland. Lezing over kristallen Mieke Swinkels verzorgt een presentatie over het ontstaan van kristallen en de reden waarom deze een heilzame werking kun nen hebben op dinsdag 13 april bij moedercentrum EVA. Wat kan een kristal voor een mens beteke nen en waarom? Tijdens de avond komen de kleuren- en kristalsy stemen aan bod. Kristalsystemen zegt de meeste mensen nog niets, maar kleuren uiteraard wel. Kris tallen zijn in bepaalde structuren te onderscheiden en deze corres ponderen weer met de levensstijl van mensen. De aanwezigen kun nen na afloop een test mee naar huis nemen waarmee men zelf vast kan stellen welk kristaltype bij je past of andersom. Iedereen krijgt na afloop een kristal mee naar huis. Tijdens de avond komt ook de visie van White Time met haar kristallen combinaties aan de orde. Door de bijzondere ener gie is White Time een healingme- thode met een hoge liefdes- en lichtfrequentie. De methode gaat uit van het gegeven dat alles en iedereen uniek is en dat ieder een een speciale kracht in zich draagt. De presentatie vindt plaats op dinsdag 13 april van 19.30 tot 21.30 uur bij EVA op de Paterslaan in Venray. Aanmelden kan via tele foonnummer (0478)510035, via e-mail eva@moedercentrumven- ray.nl en persoonlijk bij EVA aan de Paterslaan. Wandeltocht Iedereen kan op zondag 11 april deelnemen aan een dagwan deling door het natuurgebied van de Maasduinen. Het is een afwis selende route langs stuifduinen, vennen en het Reindersmeer met een korte pauze bij de Wellse Hut. De afstanden zijn 15 en 20 kilo meter. De opbrengst gaat naar het project van Jan en Alda Hendriks uit Venray; een educatief cen trum in San Mateo in Guatemala, waar kinderen naar school kun nen voor een betere toekomst. Verzamelplaats wandeltocht: par keerplaats aan de N271 in Well tegenover restaurant Vink in Well. Vertrektijd 10.00 uur. Iedere deel nemer ontvangt een herinnering uit Guatemala. Opgave (niet ver plicht) en inlichtingen bij Truus Kusters via telefoon 06-15388386 of via e-mail h.h.kusters@home.nl of aldahaegens@home.nl. Kopstukken bij Biblionu In de maand april is in de ves tiging van BiblioNu Venray aan de Merseloseweg een expositie te zien van een aantal koppen, mas kers, beelden en bustes, gemaakt door Marga Bakker. Bakker laat zich vooral inspireren door oude Venetiaanse en Afrikaanse mas kers. Voor haar werk gebruikt ze piepschuimen pruikenkoppen, kippengaas, papier mache, klei, houtlijm of paverpol als basisma teriaal. De beelden worden afge werkt met stukken stof, leer, vilt, zand en veren en beschilderd met acrylverf. Delen van de expositie zijn eerder dit jaar te zien geweest in de bibliotheken van Horst en Deurne. Kinder- en tienerpodium Tijdens Venray Muzikaal Totaal op vrijdag 16 juli, is er aandacht voor jeugdig talent op de Grote Markt, van 18.00 tot 20.30 uur. Nieuw dit jaar is dat niet alleen kinderen van de basisschool mee mogen doen, maar dat ook tieners welkom zijn. De kinderen kun nen zich inschrijven in de catego rieën: kinderen in de leeftijd tot en met twaalf jaar of jongeren in de leeftijd van dertien tot en met vijftien jaar. De jury gaat de kin deren beoordelen op zang, dans, playback en muzikaliteit. Er zijn enkele prijzen te verdelen en er is een grote wisselbeker voor het origineelste, beste of mooiste optreden. In week 24 worden de inschrijf formulieren naar de scholen gemaild. Deze zijn kan ook via www.venraymuziektotaal.nl te downloaden. Expositie Out of the blue In de Mariakapel in Holthees vindt op zondag 11 april om 15.00 uur de opening plaats van de tentoonstelling Out of the blue van Carla Clevers uit Venray en Ingeborg [Helena] van Stiphout uit Vught. Clevers en Van Stiphout houden zich bezig met monumen tale kunst. Een van de thema's die zij op dit moment uitdiepen, is blauw. Hun oeuvre is uiteraard breder en tijdens deze expositie tonen zij een selectie van hun werk. De schilderijen van Clevers roepen vragen op en kunnen ver schillende betekenissen hebben. Haar objecten en collages zijn heel helder van vorm en kleur. Het werk van Van Stiphout is sug gestief en soms vervreemdend. Ze balanceert graag op de grens tussen schijn en zijn. Wie zich wil laten prikkelen door het werk van deze vrouwen, kan komen kijken in de Mariakapel aan de Kapel straat in Holthees. De expositie is elke zaterdag en zondag geopend van 11.00 tot 17.00 uur. De expo sitie loopt tot en met zondag 25 april. Voor meer informatie kan men kijken op www.mariakapel. nl. Workshop Ingrid Claessen De tentoonstelling Dichtbij en veraf met schilderijen van Ingrid Claessen is nog tot en met 18 april in het Koningskerkje in Vierlings beek te zien. Tweede paasdag 5 april is Claessen zelf aanwezig en op donderdag 8 april geeft ze van 20.00 tot 22.00 uur in het Koningskerkje een workshop voor iedereen die zich met schil deren bezighoudt. Belangstel lenden mogen dan zelf enkele schilderijen meebrengen voor de werkbespreking. Zo'n wis seling van gedachten blijkt heel leerzaam en verrijkend te kunnen werken. Iedereen is welkom, ook als men alleen toehoorder wil zijn. Meer informatie is verkrijgbaar bij Ingrid Claessen via telefoon (024)3971789 en aanmelden kan bij Kristianne Tummers via tele foon (0478)631401. 3 - 0^ Cambrinus in Horst ontvangt op zondag 4 april in de persoon van Ben Prestage een complete one man bluesband. De gitaren van Prestage zijn gebouwd van sigarendozen, voor zien van twee besnaarde bezem stelen die onafhankelijk van elkaar uitversterkt worden. De wijze waarop Prestage deze instrumen ten bespeelt is, geeft deze gitaren een volwaardige plaats in zijn repertoire. Daarnaast bespeelt hij mondharmonica en drums met voetpedalen en maakt zijn band geluid compleet. Ben Prestage is vanaf zijn eerste levensdagen opgegroeid met de Mississippi- cultuur en bluestraditie. Sinds hij als tweede eindigde tijdens de International Blues Challenge in Memphis,TN speelde hij op de grote blues- en folkfestivals, aller lei soorten bars en op de straat hoeken van de stad. Dit optreden begint om 16.00 uur. I i U" A i' De Amerikaanse texmex- en countryblueszangeres Josie Kuhn is na een afwezigheid van acht jaar op woensdag 7 april terug op het podium van Cambrinus in Horst. Kuhn is een markante vrouw en in de programmering werd meteen plaatsgemaakt toen een optreden van haar zich aandiende. Kuhn raakte in 2002, vlak na haar laatste Cambrinusconcert, in Ame rika betrokken bij een zeer zwaar auto-ongeluk en dat bericht sloeg in als een bom. Voor haar leven werd lang gevreesd en nu was er het bericht, 8 jaren later, dat ze ontkomen was aan het voorpor taal van de dood en volledig her steld. Deze zangeres is wars is van elke vorm van glamour en lijkt verder dan haar muziek helemaal niks nodig te hebben. Wars van commercie legt ze haar muzikale ziel vooral bij de allerarmste india nen in de Amerikaanse reservaten Josie Kuhn (Foto:Brendan van den Beuken) tot wie ze zich sterk betrokken voelt en dit vertaalt ze in een mix van Spaanstalige texmex, alterna tieve country en blues. Als afstam meling van Duitse immigranten groeide Kuhn op in de heuvels van Santa Fe, New Mexico. Daar begon haar muzikale carrière. Via de folkscene van Greenwich Vil lage (New York) kwam ze in de 70'er jaren in Nashville terecht en werkte er met musici als Lee Clayton, Steve Earl, Townes van Zandt en Rick Danko (the Band). Ze treedt aan met gitarist Ian Boe lens en bassist Ed Simpson-Backey, met wie ze ook haar vorige Cam- brinusconcerten deed. Het optre den begint om 20.30 uur. Voor informatie en reserveringen kan men www.cambrinusconcerten. nl raadplegen. Bij OJC Merlin in Meerlo wordt op zondag 4 april het jaarlijks terugkerende festival Merlinpop gehouden. Rond de klok van 16.00 uur gaat de band Clock het festival openen. Deze pop-/rock- band won eerder dit jaar het Roc- kuh-festival in Knokke en werd derde in de finale van nu of nooit. De tweede band is Cool Ice Crush killers, een funkrock-'nrollband afkomstig uit de omgeving van Tiel. De volgende artiest is de King of rock-'n-roll' Dead Elvis his one man Grave. Na Dead Elvis is het de beurt aan 5 Minute Window, een metalcoverband. Wild Bill His Alabama Speed Steamers is een rock-'n-rollband uit het zuiden van het land. Deze bandleden worden gevolgd door een band die al eens eerder op het Merlinpop stond: The Curling, een folkpunkband uit Amsterdam. De special act en tevens de afslui ter van Merlinpop is nog geheim. Meer informatie over Merlinpop staat op www.ojcmerlin.nl. de zaal gaat open om 14.30 uur en de aanvang is om 16.00 uur. Dameskoor Castenray viert zaterdag 10 april het veertigja rig jubileum. Het feest begint om 15.00 uur met een heilige mis in de Matthiaskerk in Castenray, die door het jubilerende koor wordt opgeluisterd. Aansluitend is er een receptie in gemeenschapshuis De Wis in Castenray en 's avonds is er voor de leden met partners een feestavond. Destijds is het koor begonnen met elf leden en momenteel telt het koor achttien leden, van wie er drie deel uitmaken vanaf de oprichting. Deze leden worden dan ook in het zonnetje gezet. Dameskoor Castenray verzorgt iedere tweede en vierde zaterdag van de maand de heilige mis in de plaatselijke parochiekerk. Grote feesten en rouwdiensten worden gezamenlijk met het herenkoor gezongen, evenals optredens in verpleeghuizen en bejaardencen tra in de buurt. Het dameskoor is in januari 1970 ontstaan uit de toenmalige vrouwenbond onder leiding van Handrie Kuypers. Schrijver Paul Rongen uit Heijen laat opnieuw van zich horen. De titel van zijn nieuwste uitgave luidt Woorden laten met zich spe len, mensen Niet en ligt vanaf don derdag 8 april in de boekhandel. Het spelen met woorden is vanaf 2006 een ware passie voor de 74-jarige in Oirlo geboren Heije- naar geworden. In zijn eerdere uitgaven stortte de woordkunstenaar zich niet onverdienstelijk op de limerick- vorm, in zijn nieuwste boekwerk koos hij voor korte kernachtige zinnen die stof tot nadenken geven en soms op de lachspieren wer ken. Zijn nieuwste boekje is een willekeurige aaneenschakeling van woordspelingen, doordenker tjes en hersenspinsels. "Woorden zijn zowel letterlijk als figuurlijk gebruikt", vertelt Paul Rongen. "Dat geeft er juist een leuke wen ding aan. Door tegenstellingen te bedenken, worden accenten gelegd." De voormalige Rabobank- directeur van Heijen heeft altijd liefde voor de taal gekend, maar is pas in 2006 echt met woorden en zinnen gaan stoeien. Begon nen met limericks waar in vier regels toegewerkt wordt naar de clou in de vijfde en laatste regel, beperkt hij zich in zijn nieuw ste boekwerkje steeds tot een enkele zin. Als een puzzelaar die met woorden goochelt, ontstaat zo een bonte verzameling zinnen met spitsvondigheden, tegenstel lingen en uitspraken die aanzet geven tot nadenken. In zijn boek is sprake van een grote gevarieerd heid aan onderwerpen, waarbij de koppeling naar beroepen, wat we al eerder zagen in zijn limericks, een belangrijke plaats inneemt. Hij zegt niet de pretentie te heb ben met gewichtige uitspraken of visies voor de dag te komen, maar wie zijn boekje onder ogen krijgt, zal moeten toegeven dat sommige uitspraken niet zouden misstaan op een kalender of een agenda. Zelf noemt hij het boekje vooral het resultaat van zijn persoonlij ke kijk op alledaagse dingen met hier en daar een humoristische ondertoon. Het boekwerk Woor den laten met zich spelen, mensen Niet telt 72 pagina's en is uitge geven bij Boekscout.nl. Het ISBN- nummer is 978-94-6089-236-3 en bestellen kan via www.boekscout. nl en de boekhandel. Boekrecensie in Peel en Maas Wie namen tijdens de Twee de Wereldoorlog in Nederland deel aan de klopjacht op Jood se onderduikers? Wie verraad de hen eigenlijk? Sytze van der Zee stelde zich deze vraag nadat hij was benaderd door een man die beweerde dat zijn vader Anne Frank en haar familie bij de Gestapo had aan gebracht. Hij hoorde het verhaal van deze Ton Ahlers aan om vervolgens het archief van het Nederlands Insti tuut voor Oorlogsdocumentatie en het Nationaal Archief in te dui ken. Daar trof hij tal van dossiers aan waarin gewag werd gemaakt van het verraad van Joodse onder- duikers.Veel van deze dossiers ble ken zelden of nooit bestudeerd te zijn. Dit boek is het resultaat van Van der Zee's zoektocht. Vogelvrij geeft de verraders, de verklikkers en de jodenjagers een gezicht. Ten slotte keert Van der Zee terug naar de vraag: wie heeft Anne Frank en de andere mensen in het achter huis verraden? Sytze van der Zee Sytze van der Zee (1939) publiceerde onder meer Potgieterlaan 7, Stempeldag, Zuid- wal en Anatomie. Daarvoor was hij correspondent van NRC Handels blad, adjunct-hoofdredacteur van Elsevier en hoofdredacteur van Het Parool. Vogelvrij is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 24,90 euro. Band Zonder Banaan op Jera on Air

Peel en Maas | 2010 | | pagina 13