"De meest milieuvriendelijke productie gebeurt hier" Gezellige drukte in VieCuri Venray tijdens open dag Genomineerden eerste architectuurprijs Venray Parkeeroverlast buurt Kempweg Week van de Lentekriebels "Straat meest onderschatte expositieruimte ptó) Gunhoek DE EETKAMER DREIGEND ONTSLAG? ook voor üw tuin PEEL EN MAAS Donderdag 25 maart 2010 - Pagina 3 Wethouder Jan Loonen ziet niets in rem op intensieve veehouderij De provincie Brabant heeft afgelopen vrijdag, na een debat van elf uur, een stop afgekondigd op de verdere groei van de intensieve vee houderij. Buiten de landbouw- ontwikkelingsgebieden (log's) mogen veehouderijen niet gro ter worden dan 1,5 hectare en niet hoger dan één bouwlaag. Per direct zijn alle bouwplan nen voor megastallen in de ijskast gezet. Morgen (vrijdag) vindt in het Limburgse parle ment een spoeddebat plaats. Wethouder Jan Loonen, tevens CDA-Statenlid, vindt niet dat Limburg het Brabantse voor beeld moet volgen. "Dat is ook niet nodig", meent Loonen. "Want wij lopen in Lim burg al voorop. Bovendien moet de discussie niet gaan over aantal len hectares of dieren, maar juist over de kwaliteit." En daarmee zit het, volgens de wethouder, in deze regio wel goed. Buiten de landbouwontwikkelingsgebieden mag er geen nieuw bedrijf meer komen. De log's liggen op plekken waar ze de minste overlast veroor zaken. De vrees dat Brabantse boe ren hun megastallen nu naar Lim burg verplaatsen, vindt Loonen ongegrond. De gemeente Venray telt acht landbouwontwikkelings- gebieden, waar de kippen- en var kensbedrijven bijna onbelemmerd kunnen doorgroeien. De zoek- gebieden liggen in Vredepeel en langs de Middenpeelweg in Yssel- steyn. "De log's zijn in de eerste plaats bedoeld voor bedrijven die moeten verplaatsen. Die krijgen altijd voorrang", zegt Loonen. Dit zijn bijvoorbeeld bedrijven die vlak bij dorpskernen liggen. Bra bantse veehouders kunnen in Ven- ray een aanvraag voor vestiging indienen. "Als gemeente zullen we het plan beoordelen op ruimtelij ke en milieutechnische aspecten. Maar nogmaals, ik denk dat het zo'n vaart niet loopt." De laatste jaren is de maatschap pelijke weerstand tegen de inten sieve veehouderij enorm toegeno men. Vooral door uitbraken van op mensen overdraagbare veeziekten als vogelgriep, varkenspest en Q- koorts. Het debat in het Brabantse provinciehuis vond plaats na het burgerinitiatief 'Megastallen Nee', dat door 33.000 mensen werd ondertekend. Het verzet is inge geven door de Q-koorts. In Boekel verzetten huisartsen zich tegen de megastallen. Ze vinden dat de gezondheidsrisico's nooit goed onderzocht zijn. GroenLinks dient begin april in de Tweede Kamer een voorstel in voor een landelijk stop op de veehouderijen. In Venray heeft het verzet (nog) niet de kop opgestoken. Jan Loonen wil de weerstand niet bagatelliseren. Stankoverlast, fijn- stof, gezondheidsrisico's en de gevolgen voor het milieu en de leefkwaliteit worden op brede schaal onderzocht. In 2011 zullen de resultaten bekend zijn. Groen Links hamert op het mestover schot, de grootschalige import van veevoer en de aantasting van het landschap. Critici vragen zich af waarom in zo'n klein, dichtbe volkt land als Nederland de agrari sche sector zoveel voor de export moet produceren. Dat zou beter kunnen in Frankrijk of Duitsland, waar meer ruimte is. Loonen vindt een acute rem op de agrarische sector niet zinvol. "Alle bedrijven moeten hier aan strenge normen en hoge eisen vol doen. Nergens ter wereld wordt zo milieuvriendelijk geprodu ceerd als in Nederland. De sector heeft de laatste jaren veel geïn vesteerd, de bedrijven zijn inder daad veel groter geworden. Maar het aantal dieren in Nederland is sinds 2000 met tien procent gedaald." De wethouder vindt het te gemakkelijk om de intensieve veehouderij zomaar op slot te zet ten. "Hoe moet je dan verder?", vraagt hij zich af. "Grote bedrij ven in landbouwontwikkelings- gebieden geven zo min mogelijk overlast voor mens en natuur. Het kan voor veel problemen juist een oplossing bieden. Het dieren welzijn is er niet minder om. Een varken maakt het niets uit of hij in een stal ligt van tien of van hon derd boxen." Mocht uit de gezondheidsonder zoeken blijken dat bijvoorbeeld de fijnstof altijd is onderschat, dan vindt Loonen dat de sector pas sende maatregelen moet nemen. "Het kan zijn dat er zaken over het hoofd zijn gezien. De effecten op de volksgezondheid zijn uiteraard heel belangrijk." Het is bekend dat 30 procent van de fijnstof is toe te schrijven aan de landbouw. "Maar het grootste deel komt van auto's, woestijnzand, zeezout en vergeet het Ruhrgebied voor onze regio niet", weet de wethouder. In een recent rapport van de Rabobank komen de logistiek en de agrarische sector juist als beste naar voren. Verplaatsing naar het buitenland komt niet ten goede aan het dierenwelzijn en het milieu, denkt Loonen, die juist kansen ziet voor de agrariërs in deze regio. "De wereldwijde vraag naar dierlijke producten als vlees, melk en eieren zal in 2030 twee- enhalf keer zo groot zijn als nu. Het komt vooral door groeimark ten als India en China. Als wij het hier niet produceren, dan gebeurt het elders wel. Maar niet op zo'n goede manier als hier." Reportage op www.peelenmaastv.nl Ruim duizend bezoekers telde de Venrayse locatie van VieCuri afgelopen zaterdag tijdens de landelijke open dag van de zorg. Een open dag is dé gelegenheid om eens een kijkje achter de schermen van het ziekenhuis te nemen. Een leuke invulling voor de vrije zaterdag waar zowel jong als oud dan ook gebruik van maakte. Al voor tienen stonden de bezoekers klaar in de hal, waar zij werden verwelkomd door vrijwil ligers die ook weer op deze dag belangeloos inzetten om mensen de weg te wijzen in het zieken huis. De hele dag door bleven de belangstellenden toestromen. De open dag route liep langs tal van afdelingen en informatiestands waar medewerkers vol enthousi asme over hun werk in het zieken huis vertelden. Bij veel stands was er iets te doen of te ontdekken. Demonstraties van behandelin gen op de intensieve behandelu- nit Dermatologie, informatie over glucosemeters en andere materi alen voor diabetespatiënten door de gespecialiseerd verpleegkun digen en de diëtisten hadden de aandacht gericht op de patiënt met ondervoeding. Bij het preope- ratieve bureau werd informatie gegeven over het traject dat je moet doorlopen voordag je wordt geopereerd. En zoals verwacht trokken de operatiekamers veel belangstelling. Een puzzeltocht voor de kinderen en de wens- boom van de Dienst Geestelijke Verzorging zorgden ervoor dat de kleinsten zich niet hoefden te ver velen wanneer hun ouders langer stil bleven staan om in gesprek te gaan. De gynaecologen deden echo- onderzoek bij vrijwillige mede werksters en de kinderen konden hun gewicht en bloeddruk laten controleren op de kinderpoli. Ook de verpleegafdelingen kon den worden bezocht: het multi disciplinaire oncologie centrum met informatie over chemokuren en de maatregelen die worden genomen om de bijwerkingen ervan te verminderen. Niet te mis sen was de toepasselijk versierde stand van de mammapoli, waar de borstkankerzorg van VieCuri onder de aandacht werd gebracht. Voor velen was de kinderkamer op afdeling 5 een verrassing. In Venray is er dan wel geen kinder afdeling meer, toch worden er nog zo'n vijftien kinderen voor één dagje opgenomen en verzorgd op De open dag in VieCuri loca tie Venray trok ruim duizend belangstellenden. de Dagverpleging. De reacties van de bezoekers waren zeer positief. "Wat leuk om te zien wat er alle maal in Venray mogelijk is", werd veel gehoord. Daarnaast was er veel belangstelling voor werken in het ziekenhuis. Daarover kon den de medewerkers van de per soneelsafdeling de belangstellen den alles vertellen. Ook de locatie Venlo zette de deuren wijd open voor het publiek. Daar ontving VieCuri nog zo'n tweeduizend bezoekers. Op vrijdag 23 april reikt de gemeente Venray haar eerste architectuurprijs uit. Dit doet zij samen met het Adviesbu reau Ruimtelijke Kwaliteit (ARK). De gemeente reikt deze prijs uit om ook anderen te stimuleren hoogwaardige projecten te realiseren. Alle genomineerde projecten heb ben volgens de gemeente de afgelopen jaren in hoge mate bijgedragen aan de ruimtelijke kwaliteit van de gemeente. Het ARK heeft de volgende projecten genomineerd voor de architectuurprijs: Centrum op de schop in het centrum van Ven- ray, het clubhuis van het tennis park van TC Rodhe aan de Paul Burgmanstraat 10 in Venray, de H&M-winkel aan de Grotestraat 68 in Venray, het kantoor aan de Maasheseweg 50 in Venray, kin dercentrum De Nissehoff aan de Bosweg 46 in Venray, de paarden stallen aan Volen (ongenummerd) in Heide, een particuliere woning aan de Van Berlostraat 1 in Leu nen, het patiohofje aan de Bec- kershof in Leunen, de nieuwbouw van de GGZ-voorzieninegn op het Servaasterrein (Stationsweg en D'n Herk) in Venray, de restauratie van de GGZ-voorzieningen op het Servaasterrein Stationsweg en D'n Herk) in Venray, de woningen en appartementen aan de Francis canerpoort, de Mgr. Verrietstraat en het Pastoor Wijnhovenpark in Venray, de woningen en apparte menten aan Jerusalem, Augustines- sehof en Heuvelstraat in Venray, de woningen aan de Haviklaan 32-48 in Venray, woonboulevard De Brier in Venray en de winkel en de appartementen aan het Henseniusplein 4 in Venray. Alle genomineerde projecten zijn vol gens de gemeente gerealiseerd na een goede samenwerking tussen enthousiaste opdrachtgevers en geïnspireerde ontwerpers. Voor deze eerste architectuurprijs zijn projecten uit diverse gebouwty pologieën geselecteerd (zoals een individueel woonhuis, woning bouwprojecten, bedrijfspanden, agrarische bedrijfsbebouwing en winkelpanden). Uit deze projec ten wordt op 23 april één winnaar gekozen. Voor deze eerste Venray- se architectuurprijs heeft het ARK projecten geselecteerd die de afgelopen jaren in het oog spron gen. De architectuurprijs wordt voortaan jaarlijks uitgereikt. Voor volgend jaar kunnen alle inwo ners van Venray projecten aanmel den die in 2010 gerealiseerd zijn. Uit diegenen die het winnende project aangemeld hebben, wordt volgend jaar één persoon gese lecteerd die zelf ook een aardige prijs krijgt. Wandeling Het Toon Hermans Huis Venlo houdt op woensdag 7 april onder begeleiding van enkele medewer kers een wandeling op landgoed De Hamert. Er is gelegenheid tot het drinken van koffie of thee. Bij eenkomst en vertrek om 13.30 uur bij de Familiekerk aan de Belleta- blestraat in Venlo of om 14.00 uur bij pannenkoekenhuis Jachthut op den Hamer aan de Twistedener- weg in Wellerlooi. Opgeven kan via telefoonnummer (077)3211433 of via e-mail info@toonhermanshuis- venlo.nl. Indien nodig kan vervoer geregeld worden. Dieren Doe Dag Op zondag 28 maart vindt op het Citaverde College in Horst de Dieren Doe Dag plaats. Er zijn volop leuke activiteiten en demon straties. De bezoekers kunnen onder meer genieten van een kin derdorp en een hondenshow. De dag begint om 10.30 uur en duurt tot 15.30 uur. Bewoners van de Hubenhof en de Sanshofstraat hebben steeds vaker hinder van gepar keerde auto's. "Overdag staat de straat helemaal vol. Dat heb ik in de 35 jaar dat ik hier woon, nog nooit meegemaakt", zei een bewoner van de Sans- hofstraat tijdens de informa tieavond over de Westsingel. "Ze parkeren zelfs op de stoepen en op het gazon bij de Hubenhof." De parkeeroverlast heeft te maken met de herinrichting van de Ken- nedy-buurt, aan de overzijde van de Westsingel. Hier wordt overal - behalve in de Reekgraafstraat - betaald parkeren ingevoerd. Ook bewoners van de Vollenbergstraat en Hubertusstraat merken dat er overdag steeds meer 'vreemde' auto's in hun straat geparkeerd staan. De meeste auto's zijn van bezoekers van Gilde Opleidingen. Deze school verhuist binnenkort naar het nieuwe gebouw tegen over het NS-station in Oostrum. Daarmee is het probleem niet opgelost, want eind dit jaar ver huist het gemeentehuis tijdelijk naar het leegstaande schoolge bouw. Projectleider Eric Verhagen zei dat hij niet had verwacht dat, door de invoering van betaald parkeren in de Kennedy-buurt, de automobilisten de Westsingel zouden oversteken om een gratis Afgelopen maandag is De Week van de Lentekriebels van start gegaan. Zo'n 39 basisscholen verzorgen tot en met vrijdag 26 maart activiteiten rondom relaties en seksualiteit, in samenwerking met de GGD Limburg-Noord. Als de lente begint, gaat het kriebe len. Een ideaal moment om op school aandacht te besteden aan deze vrolijke weken van groei en bloei. Het moment dus om in deze heerlijke periode van het jaar in te springen op alles wat komt kij ken bij lentekriebels. De Week van de Lentekriebels is een nationale projectweek voor het basisonder wijs (groep 1 tot en met 8), waar bij scholen meedoen aan tal van lesactiviteiten gericht op relaties en seksualiteit. In de regio Noord en Midden-Limburg starten op 22 maart zo'n 39 scholen met deze projectweek. Deze natio nale projectweek wordt landelijk gehouden door de Rutgers Nisso Groep en wordt lokaal gecoör dineerd door de GGD. Scholen gaan in deze week in de groepen 1 tot en met 8 lessen geven over relaties en seksualiteit. Het lespak ket dat hiervoor gebruikt wordt, is speciaal ontwikkeld voor het basisonderwijs en sluit aan bij de belevingswereld en leeftijd van de leerlingen. Wat is verliefdheid, waar komen baby's vandaan en hoe groeit een baby in de buik? Vragen van kinderen over dubieu ze ooievaartheorieën, bloemkool- verhalen en 'bloemetjes bijtjes' kunnen op een leuke manier op school, maar natuurlijk ook thuis, bespreekbaar worden gemaakt. Deze week helpt docenten en ouders ervan te doordringen dat relaties en seksualiteit een belangrijk onderwerp is, dat in alle groepen van het basisonder wijs aandacht moet krijgen. Al op de kleuterleeftijd wordt de basis gelegd voor gezond relationeel en seksueel gedrag. Een gezonde sek suele ontwikkeling heeft te maken met weerbaarheid, respect voor seksuele diversiteit, lichaamsbe- wustzijn en een positief zelfbeeld. De Week van de Lentekriebels zorgt ervoor dat kinderen op een speelse manier leren hun eigen wensen en grenzen te verkennen. Ze leren wat er allemaal aan hun lijf verandert als je groot wordt en welke samenlevingsvormen er zijn. Wederzijds respect is een belangrijk uitgangspunt. Kinderen worden tegenwoordig via tv en internet geconfronteerd met seks en seksueel getinte beelden, die soms ver staan van de realiteit. Op www.weekvandelentekriebels.nl staat een overzicht van alle deel nemende scholen in Noord- en Midden-Limburg. Venray De Hoveniers m-vrnmi Vervolg voorpagina f# "De bezoekers van Venray zul len voortaan worden verrast met nieuwe kunst van talentvolle Limburgse kunstenaars", vertelt curator Theo Lenders van het Odapark. Kunstenaar Erik Habets expo seerde in 2006 voor het eerst in Venray, in het Odapark. Hij maakt metershoge sculpturen van poly ester, een oersterk en weersbe- stendig materiaal. Op de rotonde Beekweg-Noordsingel staat het kunstwerk 'Ego est centrvm'. Dit is Latijn voor 'Ik ben het middel punt'. Het beeld heeft een enorme omvang en is 6,5 meter hoog. Op de Nieuwe Maasheseweg-Noord- singel heeft 'Back to nature' een plek gekregen, een felgele auto die rechtop met zijn neus in de grond steekt. De rotonde op de Langstraat wordt opgesierd met een Maria beeld dat iedereen met open armen ontvangt en op de krui sing Leunseweg-Zuidsingel staat 'Piëlhaas stunt'. Het onderste deel van dit kunstwerk bestaat uit een opeenstapeling van witte schapen en één zwart schaap met daarbo ven een 'piëlhaas' op een motor. Het kunstwerk verwijst naar scha- penhandel, motorcross en carna val in Venray. "De gemeente heeft omschreven waaraan de kunstwer ken moeten voldoen", legt Patrick van der Broeck uit. "Erik Habets heeft de opdracht gekregen om kunstwerken te maken die iets met Venray te maken hebben. Ze moeten inspireren en stimuleren, maar niet confronteren." De ruimtelijke werken zul len niet permanent blijven staan, omdat dit volgens de organisa toren niet past bij de voortdu rende beweging op een rotonde en de dynamiek van de moderne samenleving. De frequentie van de wisseling van de kunstwer ken is afhankelijk van thema's die aansluiten bij het programma van het Odapark, de gemeente Venray en regioactiviteiten, zoals bijvoorbeeld de wereldtuinbouw tentoonstelling Floriade in 2012 in Venlo. De wisseltentoonstellin gen op de vier rotondes zijn een 'aanvulling' op de huidige perma nente kunstwerken in het cen trum. Op 24 juli, als het project Centrum op de schop' definitief wordt opgeleverd, worden tevens de eerste kleine wisselexposities in de vitrines in de onderdoorgan gen bij café 't Upke aan de Grote Markt en de Albert Heijn aan het Schouwburgplein geopend. Deze vitrines zijn bedoeld voor kunst en/of fotoreportages van parti culieren en/of verenigingen. Het is volgens de wethouder een van de laagdrempelige manieren op mensen met kunst in aanraking te brengen. "De straat is de meest onderschatte expositieruimte. We willen ook laten zien dat we in Venray kunst belangrijk vinden. Niet alleen hedendaagse en ver nieuwende kunst, ook wat meer traditioneel werk krijgt in Venray de ruimte." parkeerplek te zoeken. "Het ver baast me dat de auto's tot buiten de singels worden geparkeerd." Ook medewerkers van de Thuis zorg, gevestigd in de voormalige Vredeskerk aan het Kennedyplein, zouden voortaan in de straten aan de overkant van de Westsingel hun auto's parkeren. De parkeerplaats van zwem- en recreatiecentrum De Sprank wordt ook steeds vaker gebruikt door 'wildparkeerders'. De Sprank zal wellicht een par keerverbod gaan instellen, zodat alleen nog bezoekers van het sportcentrum van de parkeerge legenheid gebruik mogen maken. Eric Verhagen wil afwachten wat de effecten zijn op het parkeerge- drag als de renovatie van de Ken- nedy-buurt helemaal klaar is. Het parkeren in de vakken op de paral lelweg naast de Westsingel is voor alsnog gratis. Mogelijk dat straks ook hier betaald parkeren wordt ingevoerd. Cuisine de la mer www. deeet ka me r. n I 0478-582215 Tien megastallen in Venray Ook Venray heeft zijn megabe- drijven, maar niet van die omvang zoals het NGB (1,3 miljoen kip pen en 35.000 varkens) dat zich in Grubbenvorst wil vestigen. Bin nen de gemeentegrenzen leven 500.000 varkens en ruim 3 mil joen kippen. Volgens onderzoeks instituut Alterra uit Wageningen telt een megabedrijf op één loca tie 250 melkkoeien of 7.500 vlees varkens of 120.000 leghennen. In Venray bevinden zich - volgens de normen van Alterra - tien mega- bedrijven, waarvan acht pluimvee houderijen, een varkensbedrijf en een melkveehouderij. Durf jij Luchtmachtbasis De Peel vormt op woensdag 31 maart het decor voor de paasactiviteit van Stichting Durf jij?. Kinderen uit de omge ving van De Peel worden met een bus van de Koninklijke Lucht macht opgehaald om een middag op de basis door te brengen. Op de luchtmachtbasis vinden ver schillende binnen- en buitenacti viteiten voor kinderen plaats. De middag wordt afgesloten met een gezamenlijke maaltijd op de basis. De Stichting Durf Jij? wil door het organiseren van diverse activitei ten aandacht besteden aan kinde ren en volwassenen die te maken hebben met armoede, met als doel hen te helpen en te ondersteunen zodat hun eigenwaarde wordt bevorderd en vergroot. Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) tw w/e iü" www .gunhoek-nl jssS PREVENTIE INTERVENTIE RECHTSBIJSTAND ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3