Het is écht mooi geweest Koester uw Monument Leerplicht Actiedag Dag van de Ambulance op bezoek... Prijswinnaars circus whips I 3 II *KSSTja» Honderdeenendertigste jaargang - week 12 - donderdag 25 maart 2010 Doelman Gert Custers stopt na 25 jaar 'topvoetbal' Een man een man, een woord een woord. Gert Custers (39) stopt aan het eind van het huidige seizoen met keepen. Het besluit van de betrouw bare doelman van Swolgense Boys komt voor insiders niet als een verrassing. De routi nier verkondigde immers al enkele jaren dat hij zijn voet balschoenen aan de wilgen zou hangen op het moment dat de fusie tussen zijn club en naaste buur TOP'27 is beklon ken. En dat is nu het geval. Onder de lat van het vaandel schip van de nieuwe fusieclub Sporting ST zal hij dus nooit meer staan? "Nee, het is écht mooi geweest. In september word ik veertig jaar, ik train momenteel nog maar een keer per week en met Bram Wil lems krijgt Sporting ST een goede keeper." Lachend: "Ik maak als oudje graag plaats voor de jeugd." Hij kon er maar geen genoeg van krijgen. Na elk seizoen kreeg Gert Custers de laatste jaren dé vraag voorgelegd: 'Ga je nog door?'. En steevast gaf de Swolgense goalie daarop een bevestigend antwoord. Vaak tot verrassing van velen, maar niet van hemzelf. En al helemaal niet van zijn vrouw Karin, die zelfs voorafgaand aan het inter view met de verslaggever van Peel en Maas nog niet met honderd procent zekerheid wist te vertel len of haar man de knoop defini tief had doorgehakt. "Dat vraag je hem zelf maar." Manlief blijkt, na een lichte twijfeling, echter net trainer Henk de Bijl ingelicht te hebben over zijn besluit om een punt te zetten achter zijn impo sante voetballoopbaan, die begon en dus ook eindigt bij zijn club in zijn woonplaats Swolgen, waar hij op vijftienjarige leeftijd zijn debuut in het eerste team maakt. "Ik vier dit seizoen, waarin Swol gense Boys negentig jaar bestaat, dus ook mijn 25-jarig jubileum als doelman", grijnst Custers. VVV Maar even terug naar het begin van zijn lange carrière. In het seizoen dat hij als 15-jarige jeugdkeeper twee keer onder de lat stond van het 'urst' van Swol- gense Boys, werd hij ontdekt door profclub VVV "Ik mocht enkele dagen voor de overschrijvings termijn op proeftraining komen. Trainer Sef Vergoossen verzorgde de training en ik mocht direct blijven. VVV begon net met een B-jeugd. Ik ging dus van Swol- gense Boys A1 naar VVV B1, een grote stap. We speelden toen tegen alle profclubs onder de rivieren." Na de B-jeugd stroomde de Swolgenaar via de A-jeugd en het tweede team, waarmee hij twee keer de landtitel pakte en onder meer samenspeelde met mannen als Maurice Graef, Jayke Driessen en Hugo Lenkens, door naar het eerste, als reservekeeper achter John Roox. "In het laatste jaar van het tweede, ik was toen 21 jaar, heb ik drie wedstrijden in het eer ste meegedaan. John Roox had een blessure en ik stond bij VVV aan het eind van het seizoen onder de lat in de eredivisieduels tegen FC Twente en Sparta Rotterdam. Beide duels verloren we met 2-1, tegen Twente door doelpunten van Ronald de Boer en Youri Mul der en tegen Sparta door een goal van Edwin Vurens. Nee, zeker niet de minste spelers van Nederland op dat moment." Met een brede grijns op zijn gezicht: "Volgens Voetbal International had ik rede lijk goed gekeept. Ik kreeg een zes en een zeven, met die scores was ik in dat jaar de beste VVV'er." Ook het bekerduel tegen FC Den Bosch, waarin Custers even eerder zijn debuut had gemaakt, staat bij alle toenmalige VVV-fans nog wel in het geheugen gegrift. De Swolgenaar, varkenhouder van beroep en vader van drie zoons, kan zich het verloop van die wed strijd uiteraard nog goed heugen. "De eindstand was 1-1, penalty's moesten de beslissing brengen. Gelukkig stopte ik de laatste twee. Ik was die avond de held van VVV en ging op de schouders bij Mau rice Graef en Werner Smits. Mijn kop stond een dag later zelfs op de voorpagina van de Limburgse sportkrant." TOEKOMST ONGEWIS In zijn jaren bij VVV had Gert Custers echter de pech dat John Roox eerste keus was en bleef. Welke trainer ook zijn opwach ting maakte bij de Venlose club, Roox stond onder de lat. Voor de Swolgenaar een van de redenen om na zes jaar VVV terug te gaan naar Swolgense Boys. "Op dat moment werd ook de combinatie Gert Custers en zijn vrouw Karin vieren samen met hun zoons Jur (links), Raf en Sem het kampioenschap van Swolgense Boys in de vijfde klasse. Foto familie Custers. voetbal-bedrijf steeds moeilijker. Ik was tweede keeper achter John Roox en wilde van VVV precies weten hoe mijn toekomst bij de club eruitzag. Toen VVV maar niks van zich liet horen, besloot ik om terug gaan naar Swolgen. Achteraf kun je misschien zeggen dat ik te snel ben gestopt in Venlo. Ik was pas 21 jaar en had misschien meer geduld moeten hebben. Want kee pers worden alleen maar beter naarmate ze ouder worden." De Swolgenaar vat zijn periode in Venlo kort samen als 'een mooie, erg leerzame tijd'. "Ik heb alle stadions van Nederland van bin nen gezien, heb op het bordes gestaan van het gemeentehuis in Venlo na het behalen van het kam pioenschap in de eerste divisie en ook het sportgala van de NOS zal ik nooit vergeten. Je loopt als gewone boer tussen vedettes als Cruijff, Koeman en Van Basten en hun vrouwen, in galakleding, langs het buffet. Prachtig." Na zijn jaren bij VVV keerde terug naar Swolgense Boys. "We degradeerden dat eerste jaar ech ter meteen uit de vierde klasse. Na dat seizoen ben ik drie jaar bij Wilhelmina in Weert in de hoofd klasse gaan voetballen, vervolgens een jaar bij Wittenhorst en daarna volgde Volharding." OfWittenhorst het dieptepunt uit zijn loopbaan is? "Nou, dieptepunt vind ik een te zwaar woord. Maar ik heb bij die club in het tweede gespeeld en dat had in mijn ogen vooral te maken met de vriendenclub in het eerste. De Horster jongens steunden elkaar, laat ik het daar maar bij laten." Vervolgens werd Custers gebeld door Volharding. "In Vierlingsbeek heb ik zes fan tastische jaren gehad, met als absoluut hoogtepunt het kam pioenschap in de tweede klasse, in het seizoen 1999-2000, onder trainer Henk Evers. Een erg gezel lige club, Volharding, waarvan ik zelfs een afscheidswedstrijd kreeg aangeboden. Aan de periodes bij Volharding en VVV bewaar ik de mooiste herinneringen." HANDHAVEN De geboorte van zijn zoon Raf was voor Gert Custers aanleiding om terug te keren naar Swolgen- se Boys. "Ik wilde eigenlijk gaan afbouwen en het eerste jaar in het tweede gevoetbald, maar ook nog acht wedstrijden in de vijfde klasse als laatste man van het eerste. Toen ik vervolgens werd gevraagd om toch weer te gaan keepen, heb ik dat gedaan. Dit seizoen wordt alweer mijn zesde jaar als keeper van Swolgen. Tij dens deze laatste periode zijn we gepromoveerd, gedegradeerd en kampioen geworden. Het belang rijkste is dat we ons dit jaar hand haven in de vierde klasse, zodat het eerste team van de fusieclub op een mooi niveau kan begin nen." Zonder Gert Custers, maar met Bram Willems, de huidige goa lie van TOP'27, onder de lat? Voor honderd procent zeker? Lachend: "Ja, voor mij zit het er écht op, ik ga als jeugdtrainer aan de toe komst van Sporting ST bouwen en in een lager elftal voetballen. Er komt na dit seizoen écht een eind aan 25 jaar 'topvoetbal'." Carrière Gert Custers Geboren: 1 september 1970. 1977-1986 Swolgense Boys 1986-1992 VVV 1992-1993 Swolgense Boys 1993-1996 Wilhelmina'08 1996-1997 Wittenhorst (tweede keeper) 1997-2003 Volharding 2003-2010 Swolgense Boys (in seizoen 2003/04 geen keeper, maar voetballer in het tweede) Open Monumentendag 2010 staat in het teken van de negentiende eeuw. Een eeuw met twee gezichten: industri- ele revolutie en technologi sche vernieuwingen enerzijds en teruggrijpen naar eerdere bouwstijlen anderzijds. Een combinatie die verrassende monumenten heeft opgeleverd. Met de afschaffing in 1818 van het gildenstelsel komt in Neder land het beroep van architect van de grond. Voor architecten was het zoeken naar de gewenste ver schijningsvormen voor de nieu we gebouwen. Elk type gebouw (fabriek, watertoren, winkel, sta tion, etc.) kreeg een bijpassend geachte stijl, waarbij teruggegre pen werd naar eerdere stijlen die, mede dankzij de nieuwe bouwma terialen in een negentiende eeuws jasje gestoken konden worden: de neostijlen. Het pand Patersstraat 14 in Venray is een gemeentelijk monument en heeft elementen uit de Jugendstil (19e eeuw), die op haar beurt geïnspireerd werd door de rococo uit de 18e eeuw. De naam rococo is een samen trekking van het Franse rocaille, een asymmetrisch schelpmotief, dat veel werd toegepast in de kunst en het Italiaanse barocco, dat barok betekent. Kenmerkend is de elegantie en het lieflijk en luchtige karakter. In de rococo wordt het monumentale van de barok vervangen door lossere vor men, meer vrolijkheid en minder strenge onderwerpen. Terug naar de natuur met plant- en schelpmo tieven, vruchten, krullen en pastel tinten. Ook verfijnd stucwerk behoort tot de kenmerken. Als reactie op de industriële revolutie, waarbij alles mechanisch gemaakt werd (stijlimitaties/kitch) ontstond in de 19e eeuw in Engeland de Arts en Craft-beweging, met als belang rijkste voormannen John Ruskin en William Morris. Zij hechtten veel waarde aan traditionele, fraaie objecten, eerlijk en eenvou dig door ambachtslieden gemaakt. Het nieuwe Engelse ontwerpprin cipe en de ideeën van deze bewe- Het Nederlandse circus Herman Renz slaat op vrijdag 26, zaterdag 27 en zondag 28 maart de tenten op aan de Oostsingel in Venray. Bij Plus Judith en Guido van Dijck, Plus Verbeeten Overloon en Plus Verbeeten Vierlingsbeek konden klanten de afgelopen periode spa ren voor korting op een entree kaartje voor een voorstelling. Verder was er ook nog een kleur- wedstrijd voor kinderen in drie De winnaars Gijs, Fleur en Britt. leeftijdscategorieën. De drie win naars hebben twee gereserveerde luxeplaatsen en een rondleiding achter de schermen gewonnen. Donderdag was de Dag van de Leerplicht; het thema is 'School? Bekijk 't.... eens anders!'Leerlingen van groep 8 van de basisscholen Esta fette en De Toverbal waren uitgenodigd om op deze dag in debat te gaan met wethouder Twan Jansen. Onderwerp van gesprek: leerplichten en leer rechten. Daarnaast hadden alle basis scholen een poster ontworpen rondom het thema 'School? Bekijk 't eens anders!' De wethouder koos hieruit de mooiste, origineel ste, meest ludieke en beloonde de winnaar, groep 8 van basisschool Maria in Oirlo, met een prijs: een usb-stick in de vorm van een arm band. Op het Raayland College en de Gilde Opleidingen kregen alle telaatkomers tijdens deze actiedag een gele kaart. Met deze acties vroeg de gemeente aandacht voor het recht dat kinderen in Neder land hebben om zich te ontwik kelen en een diploma te halen. Op Peel en Maas TV was dinsdagavond een reportage te zien over de Dag van de Leerplicht. Deze reportage is vanaf donderdag te bekijken op de website www.peelenmaastv.nl. Wethouder Twan Janssen over handigde de prijs aan de leerlin gen van groep 8 van de Maria- school. ging worden al snel overgenomen in talrijke Europese landen en Amerika. Kunstzinnig een enorm succes maar uiteindelijk toch weer te duur voor de oorspronke lijke doelgroep: de gewone man. William Morris hield zich in zijn atelier naast onder meer kalligra fie en het ontwerpen van behang, ook bezig met het vervaardigen van glas-in-loodramen. De monu mentale voorgevel van het win kel-woonhuis aan de Patersstraat is nog praktisch in originele staat. Alleen een dakkapel is door oorlogsgeweld verdwenen. De gepleisterde gevel is rijk versierd, waarbij alle bovengenoemde ele menten (schelp- en bladmotieven, krullen, stucwerk en glas-in-lood) aanwezig zijn; conform 'de smaak van de 19e eeuw'. In 1860 werd het huis al bewoond door winke lier familie Slits. In de achterbouw rechts (v/h fotozaak R. v.d. Leur) werd in 1881 een drukkerij geves tigd. Hier stond de wieg van de Peel en Maas (toen de Venraysche Courant), die in 1888 werd over genomen door de familie van den Munckhof. Foto Frans de Roos. Tekst Leo- nie Cals. Bronnen: Stichting Open Monumentendag brochure; archie ven Peel en Maas en SVM. Stich ting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat Vliezenweg 1,5801 JC in Venray, e-mail venraymonumen- taal@live.nl. Vanwege een project in de kleutergroepen, over de dokter, bezocht donderdagmiddag een ambulance de Mariaschool in Tienray. De kinderen waren in de groep al even bezig met dit thema en leerden 'alles' over ziek zijn, verzorgen, spuitjes etc. Extra spe ciaal in deze themaweek was dat de ambulance op school kwam. Kinderen mochten met de ambu lance meerijden en werden zelfs 'Genieten'in de ambulance. op een brancard in de ambulance neergelegd. Dit was een hele bele venis voor de kinderen. In de klas vertelden enkele moeders ook nog over hun werk als kinderver- pleegkundige. De kinderen luister den met open mond naar hun ver halen en hebben een goed beeld gekregen van het werken in het ziekenhuis. EN MAAS EEL

Peel en Maas | 2010 | | pagina 17