Underdog en cabaretcanon 25 jaar Hans Liberg Transparant presenteert cd a Gaellus in Rock 5 Minute Window in clash d'Etalage open Oker bekent kleur in show ry h Doe mee met het literair café Bernhard, een verborgen geschiedenis PEEL EN MAAS Donderdag 25 maart 2010 - Pagina 12 Programma Schouwburg Venray Schouwburg Venray presen teert de komende week drie voorstellingen: de cabaret voorstelling Underdog door Jochen Otten, Van Hunebed tot Hyves: de cabaretcanon van de Nederlandse geschiede nis en 25 jaar Hans Liberg. De cabaretvoorstelling Under dog door Jochen Otten wordt gehouden op donderdag 25 maart in de schouwburg. "Ik zie dat ik mij laat misleiden door mijn den ken. Het denken dat mij altijd stuurt naar missers en dieptepun ten, naar verdriet en pijn. Het den ken dat mij voortdurend laat kla gen, over mijzelf en over anderen. Dat aangeleerde negatieve denken dat mij weghoudt van de liefde waardoor ik word omringd. Mede lijden is niet nodig. Ik weet wat me te doen staat. Ik ben bereid tot mentale aanpassing." Een pro gramma over de vorming van een negatief zelfbeeld. En het loslaten daarvan. We zien verwoede pogin gen van een underdog waarin hij probeert te omarmen wie hij is. Aanvang 20.00 uur. Op zaterdag 27 maart vanaf 20.00 uur kan men in de schouwburg in Venray genie ten van Van Hunebed tot Hyves: de cabaretcanon van de Nederlandse geschiedenis. In anderhalf uur tijd toveren vier cabaretiers en acteurs en een wisselende gastrol speler de bezoekers de hoogte punten van het roemrijke Neder landse verleden voor. George van Houts, Tom de Ket, Tina de Bruin en Kim van Zeben vervullen met vier personen alle rollen. In Ven ray is de speciale gast Christ van den Munckhof. Hoe zijn de Hune bedden gebouwd? Wat bezielde Bonifatius? Kortom: alles wat iedereen altijd al had willen weten over de vaderlandse geschiedenis als we wat beter hadden opgelet op school. Hans Liberg komt met zijn show 25 jaar Hans Liberg op dinsdag 30 en woensdag 31 maart vanaf 20.00 uur naar Schouwburg Venray. De muzikale entertainer Liberg put in zijn jubileumshow uit een kwart eeuw succesvol repertoire. Hoogtepunten uit zijn negen shows, maar dan wel gere cycled, gerenoveerd, omgebouwd en in een nieuw jasje gestoken. "Als je je geschiedenis kent, dan herhaalt zij zich niet", aldus Liberg. Voor meer informatie kan men www.schouwburgvenray.nl bezoeken. Jochen Otten is te zien in de Underdog (foto: Bowie Verschuuren). 30 en 31 maart in Schouwburg Venray Wegens groot succes en uitverkochte zalen is 25 jaar Hans Liberg ook dit seizoen nog te zien in Nederland, Bel gië, Duitsland, Zwitserland en als klap op de vuurpijl: Lon den. Liberg is dinsdag 30 en woensdag 31 maart te gast in Schouwburg Venray. Beide voorstellingen beginnen om 20.00 uur. De muzikale topentertainer put in zijn jubileumshow uit een kwart eeuw succesvol repertoi re. Hoogtepunten uit zijn negen shows, maar dan wel gerecycled, gepimpt, gerenoveerd, omge bouwd en in een nieuw jasje gestoken. "Als je je geschiedenis kent, dan herhaalt zij zich niet," aldus Hans Liberg. Deze feestedi- tie is, zoals altijd, een show met de bekende Liberg-ingrediënten: bruisende energie, grote muzikali teit en een zeer hoog lachgehalte. Een strijktrio in Mao-pak, Liberg in Mao-pak, een communistisch toneel, een lied over democratie. Politiek correct of satire? Zoek dat zelf maar uit, want dat doet Liberg ook al vijfentwintig jaar met suc ces. Achter zijn grappen en humor zit, zoals bij alle komieken, een serieuze boodschap. Humor heeft te maken met vrede. De innerlijke vrede, of de vrede in de gemeen schap? Liberg: "Humor is ook seri eus. Humor is net zo hard nodig als kunst, dromen en muziek. Het leven is meer dan alleen maar werken en eten. Humor maakt de mensen menselijk. Het heeft ook wel te maken met humus; een soort compost waardoor je kunt groeien, en gezond blijft. Daarom is het zo serieus. Maar humor kan ook een tragische achtergrond hebben zoals bijvoorbeeld in de blues te horen is. Een lach of een traan liggen heel dicht bij elkaar. Ik neem mezelf niet zo serieus, want je moet jezelf blijven relativeren en daar zorgt humor voor. Dat maakt je menselijk en zorgt dat je met beide benen op de grond blijft staan. Dan kan je groeien." Er zijn musici die hij schamper 'zin gende zombies' noemt. Hij doelt dan op André Rieu en Helmut Lotti. Wat verwijt hij hen? "Het is niet persoonlijk bedoeld. Ik hou mij bezig met muziek en humor en wat zij doen is ook muziek en humor. Iemand heeft ooit gezegd: Je kunt niet iets belachelijk maken als het niet van zichzelf al een beetje belachelijk is. Maar het is eigenlijk helemaal niet zo belache lijk, eerder een fenomeen. Dat is ook de reden dat golf zo populair is geworden. Dat heeft te maken met sociaal aanzien. Golf was ooit een heel elitaire sport, tegenwoor dig golft iedereen. Tegenwoordig gaat iedereen naar André Rieu, naar klassieke concerten, terwijl dat vroeger elitair was." Hij houdt er dan ook een Liberg- se levensfilosofie op na: "Men zegt wel de uitzondering bevestigt de regel, maar ik denk de uitzonde ring maakt de regel overbodig. Iedere mens is een uitzondering." Hij is duidelijk als het gaat om wat het publiek kan verwachten tij dens zijn show: "Ik speel nu met een strijkkwartet en een zange res. Dat is nieuw voor mij. Ik her gebruik het repertoire. Bepaalde dingen zijn niet actueel, maar de klassiekers kan je altijd spelen en aan de tijd aanpassen. Het is een best of-programma waarin ik niet zomaar alle nummers opnieuw speel. Ik speel ze door elkaar in volledig nieuwe combinaties. Met dit programma vier ik mijn 25-jari- ge jubileum als podiumartiest. Je kunt er naar uitkijken. De ervaring leert dat de stemming er na twee minuten al goed in zit." Smedendag in De Locht Museum De Locht in Melderslo staat op zaterdag 27 en zondag 28 maart in het teken van palm- höltjes maken en de jaarlijkse grote smedendag Kinderen kun nen op beide dagen vanaf 13.00 uur palmhöltjes maken onder deskundige en creatieve begelei ding van de vrijwilligers. Op de zondag vindt de jaarlijkse sme- dendag plaats. Dat betekent dat niet alleen in, maar ook buiten de smederij de vuren weer hoog worden opgestookt. De eigen smeden, maar ook een aantal col lega's uit de omgeving, demon streren hun vaardigheid in het vervaardigen van fraai siersmeed- werk. Zij maken onder meer uit hangborden, deurkloppers, kaar senstandaards en kruisbeelden, sierwerken die deze zondag ook te koop zijn. De vuren worden ook gebruikt voor het maken van hoefijzers. Als bijzonder attractie is er ook een wapensmid actief. Het museum is op zaterdag en zondag geopend van 11.00 uur tot 17.00 uur. Voor nadere infor matie: www.museumdelocht.nl, of neem contact op met Piet Lens- sen, telefoon 077-3661351. Vogelmarkt Vogelvereniging De Gevleugel de Vrienden Wanssum e.o. houdt op zondag 28 maart de maande lijkse vogelmarkt. Op deze vogel markt kan iedereen vogels kopen maar ook zelf verkopen. Op de markt zijn tevens diverse vogel handelaren aanwezig. De markt wordt gehouden in 't Brugeind aan De Leeuwerik in Meerlo en duurt van 9.30 tot en met 12.00 uur. Duiven en kwartels worden niet toegelaten. Vocal Group Transparant viert in april het eenjarig bestaan. In het kader hiervan is het koor op woensdag 31 maart van 18.00 tot 19.00 uur live te beluisteren bij het programma Horizon van Omroep Venray. De herhaling is op vrijdag 2 april van 18.00 tot 19.00 uur. In de afgelopen maanden is er door dirigent, vocal coach en koorleden keihard gewerkt. In een sfeer van saamhorigheid is een stevige noot gekraakt. Het resultaat mag er wezen. Een eigen cd, die de toepasselijke naam Enjoy Singing heeft meegekregen. Genieten van het zingen vormt de kracht van Vocal Group Trans parant. Zelfs de cd-opnames in de Annakapel, waarbij het er toch om spande, verliepen in een harmo nieuze, gedreven en opgewekte sfeer onder leiding van een per fectionistische maar ook uiterst geduldige dirigent, René Pisters. Een dirigent, die het beste uit zijn koor naar boven haalt. Vocalcoach Wilmy van der Helm vormt een bron van inspi ratie voor alle koorleden. Zij heeft met de leden van VGT inmiddels hard gewerkt aan durf en zelfver trouwen. Haar aanwezigheid bij de cd-opnames, haar humor, haar bemoediging en waardering heb ben zeker bijgedragen aan een eindresultaat dat er wezen mag: Enjoy Singing. In OJC Gaellus in Tienray wordt op vrijdag 26 en zaterdag 27 en zondag 28 maart Gaellus in Rock gehouden. Gaellus bestaat uit een combinatie van muziek en interactie. Op vrijdag wordt afge trapt met de bandwedstrijd Road to Gaellus Open Air. Tijdens deze wedstrijd krijgen beginnende bands de kans zich te presente ren aan een groter publiek. Deze avond gaan de volgende acts strijden om een plekje op Gael- lus Open Air 2010: Two Days Left, Model 101, The Resistance Plot en Park Bench People. Zaterdag is OJC Gaellus het strijdtoneel voor een aantal harde bands. Voormalig headliner Dodning uit Denemar ken is door persoonlijke omstan digheden helaas verhinderd, maar zijn vervanger is Human Demise. Als eerste is er een optreden door de band OTIS uit Roosendaal. OTIS bestaat uit vijf jongens die in bands als Stockholm Syndrome en Against Time hebben gespeeld. Hierna staat Greyline op de plan ken. Deze band brengt zware riffs en adembenemende melodieën in pakkende nummers. In 2008 heeft Greyline zowel op het Euro- sonic festival, Waldrock en Freeze gestaan. Als laatste komt Human Demise een set spelen. De sound van deze band wordt vergeleken met bands als Ringworm en Inte grity. Op zondag 28 wordt er een Guitar Hero- competitie gehou den. Guitar Hero is een spel waar in de deelnemers op een plastic gitaartje tegen elkaar spelen. In Muziekcafé Blok 10 in Horst wordt op zaterdag 27 maart de derde voorronde gehouden van de zevende jaargang van de cover bandcompetitie The Clash of the Cover Bands, The only road to Paradiso voor de regio Zuid- Holland/Zeeland.Vier coverbands betreden het podium om hun kunsten te vertonen en op die manier de jury en het publiek ervan te overtuigen een plaats in de regionale finalerondes te ver dienen. Tijdens de voorrondes starten de bands The only road to Paradiso met het uiteindelijke doel de titel Beste coverband van Nederland 2010 en de daarbij behorende The Clash of the Cover Bands Award 2010. Buiten de vak kundige jury heeft ook het altijd kritische publiek een belangrijke stem bij de selectie van het beste bandtalent. Vanaf de regionale finale wordt van alle deelnemers een live registratie gemaakt. Elke band krijgt een eigen single in The Clash Hitlijst op www.theclas- hofthecoverbands.com waarop dagelijks gratis gestemd kan wor den. De band van de single met de meeste stemmen wint The Clash Hitlijst Award 2010, en deze wordt uitgereikt tijdens de lande lijke finale. Deze band gaat ook optreden op het Leidseplein LIVE in Amsterdam. De band gekozen door de vakjury en de band met de meeste publieksstemmen gaan door naar de volgende ronde. De volgende bands gaan de muzikale strijd met elkaar aan op zaterdag 27 maart: So What een rockcoverband uit Sittard, 5 Minute Window, een metalcover- band uit Wanssum, Jeopardy, een pop-rockcoverband uit Horst, en Chantilly Lace, een rock-'n-rollco- verband uit Horst. De zaal gaat open om 21.00 uur. De volgende selectieronde in Blok 10 is op zaterdag 24 april. d'Etalage in Vierlingsbeek zet in het weekeinde van 27 en 28 maart de deuren open. Naast werk van Kristianne Tummers is ook te zien wat kinderen maakten tijdens het Maasheggenkunstproject op drie basisscholen. In de aanloop naar het NK Maasheggenvlech- ten is op drie basisscholen hard gewerkt aan het thema Maasheg- gen en Kunst. De kinderen wer den begeleid door drie beeldende kunstenaars. Van Kristianne Tum mers is oud en nieuw (Maasheg- gen)werk te zien. d'Etalage is te vinden aan de Spoorstraat in Vierlingsbeek en is dit weekeinde geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Een afspraak maken kan via tele foon (0478)631401. 'Oker bekent kleur'. Dat is de naam van de show van zang en theatergroep Oker. Om de drie jaar komt er een nieuwe show waarmee de groep regi onale theaters bezoekt. Oker is een enthousiaste groep van momenteel zo'n 60 mannen en vrouwen, die samen een hobby delen. De groep staat niet alleen op de planken. De leden worden begeleid door een band die ook bestaat uit mensen uit de regio. Oker staat al diverse jaren onder leiding van Sjraar Klaassens uit Venlo. Voor deze show heeft Oker Erica Verbeten uit Sint Anthonis als regisseuse aangetrokken. De show gaat over een man die geen kleur kent in zijn leven. Hij is een 'grijze muis'. De rode draad in de Oker staat binnenkort weer op de planken met een nieuwe show. show is de paradijsvogel die hem meeneemt naar donker Afrika. Hij komt daarna in een bruin café en daar is een 'rode' dame. Een liefde ontluikt. Via de kleuren blauw, groen, geel en wit komt er steeds meer kleur in het leven van de 'grijze muis'. Het publiek kan genieten van Afrikaanse liederen, via een medley van Herman van Veen naar het popnummer I will Survive. De uitvoeringen van de show zijn op 27 maart in 't Road- hoes in Blerick, aanvang 20.15 uur, en op 9 en 10 april in de schouw burg in Venray, aanvang 20.00 uur. Voor meer informatie: www.oker- overloon.nl. oeur Voor de maand maart een fragment uit een fascinerend gedicht: De man dacht na: wat zouden de voordelen van voor twee tellen zijn, en kon je ook voor drie tellen of voor duizend of voor nul, en als je nooit voor iets anders dan voor één bleef tellen? Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze twee vragen kan men sturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray tot vrijdag 23 april. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekendgemaakt. Er zijn steeds 10 punten te verdie nen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! Na de tweede ronde heeft de heer P Weerts 20 punten. De dames H. Craghs, T Smits, T. Verschuren en de heer en J. van Kempen scoorden hun eerste 10 punten. In de maand februari werd het ontroerende gedicht In memoriam Patris van Ida Gerhardt gezocht. In al zijn eenvoud spreekt het voor zich. Respect voor de overleden vader is het thema. Zijn geweldige schouders geven het kind bescherming tegen alles wat het leven bedreigt. In memoriam patris Mijn vader heeft de waterlaarzen aan. Wij samen zijn de Lekdijk afgekomen. Ik ben voor mijn verjaardag meegenomen: hij moest vandaag bij het gemaal langs gaan. Gemaal: dat is je vader horen noemen die vreemde woorden van een andere taal als hij de waterstand leest van de schaal; te ademen in het onbenoembaar zoemen dat gonzend omgaande aanwezig is. Èn, niets te zeggen als hij bezig is: "Dat is een man, daar kun je staat op maken." Als op de zaken orde is gesteld Doen wij op huis aan. Een lucht van geweld: Gorcum ligt al door wolken overkraagd. Geen noodweer en geen wereld kan mij raken als hij, het laatste stuk, mij op de schouders draagt. Ida Gerhardt Op zondag 28 maart is Joost Zwagerman vanaf 11.30 uur in het Theehuis van het St. Odapark te beluisteren. Hij is de auteur van het boekenweekgeschenk van dit jaar. Op zondag 18 april viert de Schrijf- kring van het Literair Café Venray-regio zijn 12,5 jarig bestaan met als thema Het rijk der Muzen in Het Theehuis. Het seizoen wordt afgeslo ten met het bezoek van Suzanna Jansen, auteur van het Pauperparadijs, op zondag 2 mei om 11.30 uur in Het Theehuis van het St. Odapark. Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt men de activi teiten van het Venrayse Literair Café. Men krijgt het programma thuis gestuurd en bovendien ontvangt men reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café is verkrijgbaar bij het secretariaat aan de Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, telefoon (0478)582948. Zie ook www.literair-cafe-venray.nl. Zing Vanwege het grote succes is de tentoonstelling Zing in museum 't Freulekeshuus in Venray met een week verlengd. Tot en met 30 maart kunnen belangstellenden de expositie over 100 jaar histo rie van het Venray's Mannenkoor bezoeken. 50+ Wandelen WSV De Natuurvrienden Mer- selo houdt op maandag 29 maart een groepswandeling van tien kilometer. De start is om 13.30 uur in Den Hoek aan het Grootdorp in Mer- selo, bij de sportvelden. Het club lokaal is om 13.00 uur open. Boekrecensie in Peel en Maas Na met veel succes de mens achter 'schaduwkoningin' Annie M.G. Schmidt achterhaald te heb ben, heeft Annejet van der Zijl zich nu gewaagd aan een zoektocht naar de waarheid achter 'de mythe Bernhard'. Bernhard, een verborgen geschie denis is een historische recon structie van het eerste deel van zijn leven. Ze baande zich een weg door alle rookgordijnen die in de loop van de tijd rond Bern- hard zijn opgetrokken en reisde door de geschiedenis van Europa, op zoek naar de verloren wereld waaruit hij voortkwam en naar de jongen die hij ooit was. Het resultaat is een verhaal met faus tiaanse allure. Een astmatisch, gepest jongetje dat zich wist te transformeren tot het summum van mannelijkheid: een geallieerde oorlogsheld met een heel volk aan zijn voeten. Een sprookjesprins die precies deed waarvoor hij was ingehuurd: sprookjes vertel len. Maar ook de ogenschijnlijk zo ongrijpbare Bernhard betaalde een prijs voor de keuzes die hij maakte, en als er iets is wat dit boek duidelijk maakt, dan is het wel dat hij veel minder dan hij deed voorkomen de regisseur is geweest van zijn eigen leven. Ber nard is niet bepaald het stoere jongensboek waarmee hijzelf de geschiedenis in had willen gaan. Het is ook zeker niet het inkt zwarte scenario dat zijn tegenstre vers van zijn leven maakten. Het is allemaal veel toevalliger, kleiner en vooral menselijker dan dat. En daarom, misschien wel voor het eerst, begrijpelijk. Annejet van der Zijl studeerde in Amsterdam en Londen en werkte tien jaar in de journalistiek. In 1998 debuteerde zij met het boek Jagt- lust, over de beroemde villa waar dichteres Fritzi Harmsen van Beek haar literaire vrienden ontving. Vier jaar later volgde Anna, de veel geprezen biografie van Annie M.G. Schmidt. Sonny Boy, dat verscheen in 2004 en werd bekroond met de prestigieuze Littéraire Witte Prijs, kan worden beschouwd als het voorlopige hoogtepunt in haar oeuvre. Bernard, een ver borgen geschiedenis is te koop bij boekhandel Van den Munck- hof in Venray. Prijs: 27,95 euro.

Peel en Maas | 2010 | | pagina 12