Ben Cramer schildert voor ProminentenKunst Koester uw Monument Lopen voor Stichting Amazone Verjaardagscadeau voor jeugd uit Geijsteren Honderdeenendertigste jaargang - week 11 - donderdag 18 maart 2010 Lions Club Venray houdt op zaterdag 18 september het derde ProminentenKunst Gala in discotheek Zenith in Ven- ray. Iedere twee jaar laat Lions Club Venray twaalf prominen te Nederlanders een schilderij maken. Die kunstwerken wor den tijdens een groots opgezet gala met uitgeserveerd diner en entertainment geveild ten behoeve van kinderen die lij den aan spierdystrofie. In Peel en Maas krijgt u regelmatig een impressie van de voorbe reidingen, waarbij veel Neder landse prominenten de revue passeren. Deze week Ben Cra mer. (door Frans Linssen) En daar was hij weer: Ben Cramer die in honderden tv-commercials van Essent met een woordgrap ver wisseld werd met Sven Kramer. In luttele seconden zet hij een ijdele artiest in beeld die dolgelukkig is dat hij wordt herkend, om vervol gens schichtig weg te duiken als hij merkt dat niet Ben- maar Sven Kramer wordt bedoeld. Het heeft altijd mijn sympathie als mensen zichzelf relativeren of zelfs de spot drijven met zichzelf. Als een geves tigd artiest dat durft, hoort hij wat mij betreft bij de echte groten. Daar moeten we een schil derij van hebben, dacht ik met een. Zo'n man wil ook best wel enkele uurtjes vrij maken voor het goede doel. En zo was het. Via Hans Bohm, die zelf een prachtig schilderij maakte voor het gala van 2008, konden wij Ben Cramer benaderen en hij vond het meteen een geweldig initiatief, waaraan hij graag zijn medewerking verleent. Heel Nederland kent Ben Cra mer van zijn oude hitkraker uit 1971: "Hij was maar een clown". In de jaren 70 scoorde hij meerdere grote hits en in 1973 deed hij zelfs mee aan het Eurovisie Songfesti val in Luxemburg met het lied "De oude muzikant", geschreven door Pierre Kartner. We zouden hem tekortdoen als we hem uitslui- tend op dit zeer populaire genre zouden beoordelen. De meer seri euze muziekliefhebbers weten dat hij grote successen boekte met musicals als The Phantom of the Opera, waarin hij maar liefs 400 keer de titelrol vertolkte. In 1989 stond Ben Cramer voor het eerst als musicalster op de planken als hij de rol van Juan Peron vertolkt in de musical Evita van Andrew Lloyd Webber. Vervolgens speelt Cramer onder meer in de musical Chicago. Afgelopen jaar speelde hij de rol van Reder Bos in de eer ste musicalversie van Op Hoop van Zegen. In de auto op weg naar Baarn galmde "hij was maar een clown" en omdat het niet Ben was die zong, maar chauffeur Frans, drukte Anne Haeyen beide handen tegen haar oren als teken dat ze het wel mooi vond zo. Anne begeleidt elke prominent bij het schilderen, want als je fantastisch kunt zingen, voet ballen of schaken, wil dat nog niet zeggen dat je geen kleine aanwij- zing kunt gebruiken bij de plotse linge productie van een schilderij. Enfin, toen we op de afge sproken tijd aanbelde, maakte mevrouw Cramer open en stelde zich voor als Carla. "We gaan eerst maar even koffie drinken", zei ze hartelijk, "want Ben is nog even bezig met de redactie van De wereld draait door. Het bleek dat Ben na de beruchte 10 kilometer van Sven Kramer tijdens de Olym pische Spelen spontaan de stu dio was ingedoken, waar hij een ode aan deze nationale sportheld opnam om hem hiermee een hart onder de riem te steken. Dit lever de echter ook veel telefoontjes van de media op in huize Cramer. "Nu even geen drukte, ik ga schilderen", riep plots de zilver grijze 63-jarige heer vanuit zijn werkkamer, terwijl hij met uit gestoken hand op ons toeliep. Enthousiast begon hij te vertellen dat hij goed over het onderwerp had nagedacht en wat dat in zijn fantasie had opgeleverd. Hij zou Ben Cramer schildert in opper ste concentratie hoogtepunten uit zijn carrière. Kunstenares Anne Haeyen ziet dat het schil derij niet persoonlijker had kun nen worden. een clown schilderen met het masker uit de Phantom of The Opera. De clown moet een uitstra ling van medeleven hebben met de kinderen die lijden aan spier dystrofie. En zo gebeurde. Na uren heel intensief en geconcentreerd schilderen, kijken, schilderen, kij ken was er een kunstwerk ont staan, waarvan hij en zijn vrouw alleen nog met de grootste moeite afstand konden doen. Het schil derij werd eerst nog in de woon kamer opgehangen om het zo in hun eigen omgeving te kunnen fotograferen. Hij was er zichtbaar gelukkig en tevreden mee, en zijn vrouw jubelde alsmaar dat hij van middag een nieuwe carrière was begonnen. Gezien de kwaliteit van het schilderij, zou dat best eens kunnen. De stenen leeuw, weliswaar gehavend zie foto 1, in de zuidelij ke voorgevel van de dwarsvleugel van de Grote Spiekert, Dorpstraat 1-3 in Geijsteren, draagt een schild met het wapen van Elisabeth van Groesbeek (overleden 1574), echt genote van Jacob van Eyll (overle den 1592), bewoners van kasteel Geysteren. De Grote Spiekert was in de 17e eeuw een riddermatig goed. Eduard Bernard van Bocholt kreeg dankzij het bezit van dit huis vanaf 1697 toegang tot het ridderschap van het Overkwartier van Gelre. Mogelijk was het toen malige gebouw de voorganger van de huidige Spiekert, die ook wordt vermeld in het Bunderboek van Geijsteren uit 1641. In die periode spreekt men van Bocholts Spieker. Bezitters van De Spijker waren adellijke families, onder meer: Schellaert, Van Bocholt en van Hatzfeld. Onder de dwarsvleugel zijn sporen aanwezig van een vier kante fundering. De formulering in het Bunderboek wijst er op dat de Spieker een afzonderlijk bouw- sel was. In 1714 werd onder meer het adellijk bezit van De Spijker met landerijen en weilanden gele gen in de heerlijkheid Geysteren verkocht aan Johan Albert Schel- lart van Obbendorp. Na nog ver schillende keren van eigenaar te zijn gewisseld, passeert in 1810 een koopakte waarbij de eige naar van het landgoed een aantal boerderijen koopt waaronder De Spijker met tuin en boomgaard. Vanaf die tijd komt het gebouw in bezit van de familie de Weichs de Wenne, weer later in bezit van de Landgoed Geijsteren BV. De huidige Spiekert is een langgerekt eenlaags bakstenen gebouw, zie het linkerdeel op de grote foto. Het heeft een zadeldak boven een geprofileerde daklijst van mergel, zie foto 2, tussen bakstenen top gevels, elk voorzien van een tuit en schouders. De vensters zijn kloostervensters met ramen met een oude roedeverdeling. Het schoon metselwerk is uitgevoerd in staand verband en kruisver band met rollagen boven de ven- sters. Er zijn klezoren gebruikt nabij de hoeken van het gebouw, zie foto 3. De muurankers, zie foto 4, zijn versierd met maaltekens. De heraldische kleuren zwart en wit uit het familiewapen van de familie de Weichs de Wenne zijn terug te vinden op de luiken en deuren van de Grote Spiekert en van de Kleine Spiekert, alsook van menig ander gebouw, boer derij of woning in Geijsteren. Het eerste deel van dit artikel over de Grote Spiekert verscheen in deze rubriek in week 10 2010. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen Gerard Lucassen. Monu- mentenregister, RAL 01.034 inv. nr.4 (1641) transcriptie G. Lucas- sen, GAV archief parochie Geijs- teren inv. Nr. 53 en 61, Kastelen in Limburg, De Nederlandsche monumenten van geschiedenis en kunst, Noord-Limburg. Stich ting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat Vliezenweg 1 5801 JC in Venray, e-mail venraymonumen- taal@live.nl. Stichting Amazones zet zich in voor vrouwen die op jonge leef tijd met borstkanker te maken krijgen. Ze onderhoudt een site waar lotgenoten, familieleden en vrienden contact met elkaar hou den en hun verhaal kunnen doen. De site blijkt in een grote behoef te te voorzien. Naast dit virtuele netwerk onderhoudt de stichting nog een sociaal netwerk. Om de stichting te ondersteunen en te promoten worden sponsorlopen georganiseerd. Brigit Honingh van De Peelrunners nam het initiatief tot het Amazone-team. Het team bestaat uit meer dan 115 lopers uit deze regio die stichting Amazo nes een goed doel vinden om voor te lopen. Ze nemen op zondag 21 maart tijdens de Venloop deel aan de jeugdloop, de 10 kilometer loop en de halve marathon. Allen nemen deel in een T-shirt met de tekst: 'Wij lopen voor stichting Amazones'. Het team zal ook deelnemen aan de Horster Night Run op 24 april. Lopers die de Amazones een goed hart toedragen en zich aan willen sluiten bij dit team kunnen dit kenbaar maken middels het dragen van een Horster-Night-Run- Amazone-t-shirt. Een gedeelte van de opbrengst van deze wedstrijd wordt door stichting Powerman geschonken aan stichting Amazo nes. De Horster Night Run wordt mede georganiseerd door Lopers- groep de Peelrunners. Stichting Amazones is vijf jaar geleden opgericht. In Nederland krijgen per jaar ruim 12.000 vrou wen borstkanker. Hiervan is 25% jonger dan 50 jaar. De stichting richt zich op deze groep. Ze doet dit door een website in stand te houden met voorlichting en met de mogelijkheid om informatie uit te wisselen. Daarnaast organiseert de stichting onderlinge steun en activiteiten zoals wandelingen en voorlichtingsbijeenkomsten. Meer informatie is te vinden op www.de-amazones.nl, www. powerman.nl en www.peelrun- ners.nl. De Stichting Jeugd Uit Geijste ren (JUG) ontving onlangs drie heren van serviceclub Ronde Tafel 160 Venray-Horst voor de officiële overhandiging van een wel zeer bijzondere verjaardagscadeau. Mart Verheijen, Bart Lemmen en Jeroen Visser waren namens de Ronde Tafel afgereisd naar Geijs- teren om de leden, leiding en bestuur van deze jeugdvereniging te verblijden met een gloednieu we home cinemaset en een dvd- speler. Na een hartelijk ontvangst werd de gift onder luid applaus van de jeugdleden in ontvangst genomen. In maart 2010 bestaat de JUG exact 30 jaar. "Dit wilden wij heel graag speciaal vieren", zegt voor- zitster Inge van Els. "Aangezien onze huidige tv nodig aan ver vanging toe was, hebben we het verzoek voor een nieuwe aan de Ronde Tafel voorgelegd. Zeer ver rast en blij waren we toen we het positieve bericht ontvingen dat ons verzoek gehonoreerd werd." JUG is een stichting voor alle jon geren in Geijsteren in de leeftijd van 7 tot 16 jaar. De leden zijn verdeeld in drie groepen op basis van leeftijd. Maandelijks is er voor iedere groep een activiteit. Naast sportieve en creatieve activitei ten wordt ook aan maatschappe lijke vorming gedaan. Zo wor den voor de oudere leden onder meer voorlichtingsavonden over alcohol en drugs georganiseerd. Mart Verheijen overhandigt symbolisch de home cinemaset en dvd-speler aan Inge van Els. Daarnaast vindt tweemaandelijks een gezamenlijke activiteit voor de hele club plaats. De leiding bestaat uit enthousiaste vrijwil ligers die activiteiten organiseren en de groepen bijstaan op deze avonden. Ieder jaar wordt afge sloten met een zomerkamp, waar van de locatie elk jaar geheim is. "Namens alle JUG-leden willen wij de Ronde Tafel nogmaals har telijk danken voor deze gulle gift. Het is een mooi cadeau waar veel vuldig gebruik van wordt gemaakt binnen onze club", aldus Inge van Els. EN MAAS EEL tortSe vroiWrf

Peel en Maas | 2010 | | pagina 17