Ervaringen Veolia JUBILEUMBOEK JUBILEUMTENTOONSTELLING VERKEERSONGEVAL? Advocaten LAATSTE WEEKEND TENTOONSTELLING: 20 21 MAART VAN DER PUTT JUBILEUMTENTOONSTELLING 'ZING' IN VENRAY'S MUSEUM 'T FREULEKESHUUS JUBILEUMBOEK EEN FEEST VAN HERKENNING EN MOOIE HERINNERINGEN AAN VENRAY PEEL EN MAAS Donderdag 4 maart 2010 - Pagina 5 Hij neemt binnenkort afscheid van 'zijn' dorpsraad. Toon van Heesch legt het bijltje er na ruim twintig jaar lidmaatschap, waarvan de laatste twaalf jaar als voorzitter, bij neer. Op zondag 21 maart, na de feestelijke oplevering om 14.30 uur van de dorpsentrees en de De letselschade-advocaat helpt u vaak kosteloos om uw schade te verhalen! Wist u dat een letselschade-advocaat u meestal kosteloos kan bijstaan?! De afdeling aansprakelijkheid en letselschade van Van der Putt advocaten bestaat uit drie gespecialiseerde advocaten, die allen lid zijn van de Vereniging van Letselschade-Advocaten LSA: mr. PC.M. ten Brummelhuis mr. A.J.F. van Dok mr. W.H.M.J. Pelckmans Wanneer u meer informatie wilt over uw rechten, neemt u dan vrijblijvend telefonisch contact op met Henri Pelckmans of Arthur van Dok. Wij kunnen u in een gratis intakegesprek vertellen wat de mogelijkheden zijn. Van der Putt Advocaten Patersstraat 15-17 5801 AT Venray Tel: 0478-556677 Fax: 0478-556678 E-mail: info@putt.nl Internet: www.putt.nl vernieuwingen op het dorpsplein, twee projecten uit het dorpsont wikkelingsplan (DOP), wordt Toon van Heesch in het gemeenschaps huis tijdens een afscheidsreceptie in het zonnetje gezet. Toon van Heesch is een bezige bij in Blitterswijck. De dorps- en verenigingsman pur sang zet namelijk niet alleen zijn beste beentje voor voor de plaatse lijke dorpsraad, maar is onder meer ook actief voor de ouder vereniging, de jeugdafdeling van BVV'27, het jeugdcarnaval en het gemeenschapshuis. In 1998 nam Toon van Heesch de voorzit tershamer van de dorpsraad over van Jan Katelaan. "De behartiging van de belangen van Blitterswijck en de samenwerking tussen de verenigingen waren twee belang rijke drijfveren voor Toon", laat secretaris Sjaak Sluiters namens de dorpsraad weten. "Achter en voor de schermen heeft hij ervoor gezorgd dat de stem van Blitters- wijck werd gehoord. Jarenlang was Blitterswijck het enige dorp in de gemeente met een actieve dorpsraad. Dat was vaak ook pio nieren, want in de gemeentelijke organisatie van Meerlo-Wanssum was men niet gewend aan dorps raden. Zeker niet als die dorps raad een eigen geluid liet horen. Pas enkele jaren voor de ophef fing van de gemeente werden ook in de andere dorpen dorps raden opgericht en kwam er een gemeentelijk dorpsradenbeleid." De afgelopen jaren heeft Toon van Heesch met de dorpsraad 'hectische, enerverende en boei- ende periodes meegemaakt'. "Hij wist al die jaren de boel bij elkaar te houden. En Toon deed dat onbaatzuchtig en dienstbaar aan de gemeenschap. Aan veel kleine en grote zaken heeft de dorps raad een bijdrage kunnen leveren. Natuurlijk had Toon nog graag de realisatie van goede en betaalbare woningbouw, de hartenwens van Blitterswijck, als voorzitter willen meemaken. Maar gezien de ont wikkelingen op de woningmarkt, zal dit nog wel even op zich laten wachten." Vanaf de zijlijn zal Toon dit proces volgens Sluiters 'met meer dan gemiddelde belangstel ling volgen'. Toon van Heesch heeft zich na zijn pensionering Toon van Heesch werd in 2007 voor al zijn verdiensten voor de gemeenschap benoemd tot lid in de Orde van Oranje Nassau. weliswaar toegelegd op het vis sen, maar echt stilzitten gaat hij niet. Voor de dorpsraad blijft hij op de achtergrond beschikbaar als adviseur. En als bestuurslid van de stichting Gemeenschapshuis Blit terswijck heeft hij zich weer een nieuw doel gesteld: de vernieu wing van de 'zaal'. De stichting onderzoekt momenteel of het mogelijk is om de activiteiten van verenigingen in het dorp te bun delen op één locatie: het gemeen schapshuis. De dorpsraad van Blitterswij ck vraagt busreizigers om hun opmerkingen over de nieuwe bus dienstregeling van Veolia bij hem te melden. In het voorjaar hebben de gemeenten en de provincie overleg met Veolia over de stand van zaken. Dan wordt ook in beeld gebracht of er aanpassingen nodig zijn in het openbaar vervoer. De dorpsraad wil van de gelegenheid gebruikmaken en alle positieve en negatieve ervaringen van reizigers in dat overleg inbrengen, 'zodat de goede maatregelen ter verbe tering genomen kunnen worden'. Het regent volgens de dorpsraad in Blitterswijck namelijk klachten over de nieuwe dienstregeling van Veolia. Het gaat dan vooral over het buurtbusje van lijn 38 (Venray - Meerlo). 'Het gebeurt regelmatig dat het busje vol zit waardoor reizigers maar moeten zien hoe ze op tijd op de plaats van bestemming komen. Ook de aansluiting op andere busdiensten of de trein laat te wensen over en het wachten op de aansluiting van lijn 29 in Meerlo is tijdverspilling'. Er is volgens de dorpsraad echter ook een positief geluid te horen. 'De bestemmingen in Venray zijn beter bereikbaar geworden'. Het is volgens de dorpsraad verstandig om alle ervaringen van reizigers gebundeld onder de aandacht te brengen van gemeente, provincie en Veolia. Voor meer informatie: Dorpsraad Blitterswijck, e-mail dorpsraad@dorpsraadblittersijck. nl, website www.blitterswijck. dorpenvenray.nl, telefoon: 0478 532726 f(r>c~J.tï/>7 syjcifcen Vanaf Yoityvndé to&eJp zaf 2>awa/^, nwmejpe tzV fooj, d*- zier ta< -df n &n vond SPOV vindt geen gehoor over sterke daling leerlingenaantal "Slecht nieuws verdwijnt niet als de boodschapper wordt weggestuurd", zegt Yvonne Raaijmakers don derdag tijdens de informatie avond over de toekomst van de scholen. De bestuursvoor zitter spreekt tegen dat SPOV niet goed zou communiceren. "Slecht nieuws is wat anders dan slecht communiceren." Volgens Raaijmakers is vanaf 2008 herhaaldelijk de sombere toekomst van de kleine dorps scholen aan de kaak gesteld. Maar het schoolbestuur vindt nergens gehoor, ook niet bij de wethouders. "Een donderslag bij heldere hemel", noemt Yvonne Raaijma- kers de bevolkingsprognoses die de provincie Limburg in maart 2008 bekendmaakt. Voordien wordt aangenomen dat de leer lingenaantallen in Venray stabiel blijven. Mede door de vele hon derden woningen die in nieuw bouwwijk Brabander gebouwd gaan worden. De gemeente houdt in 2009 een eigen onderzoek. De cijfers vallen nog ongunstiger uit dan die van de provincie. Volgens Raaijmakers is er contact gezocht met de dorpsraden van Heide, Vre- depeel en Veulen. Herhaaldelijk heeft SPOV de alarmerende cijfers ter sprake gebracht. In februari 2009 is er een vertrouwelijk over leg met de wethouders Van Dijck (leefbaarheid) en Jansen (onder wijs). Tijdens het symposium over leefbaarheid, op 17 april 2009 in hotel Asteria, is er nauwelijks aan dacht voor het onderwijs. SPOV werkt ondertussen aan het rap port dat net na de zomer van 2009 af is. "We wilden niet dat het een speelbal van de verkiezingen zou worden", zegt Raaijmakers, die het rapport ruim twee maanden na de gemeenteraadsverkiezingen van 18 november naar buiten brengt. Ze verwijt de gemeente de ogen te sluiten voor de harde realiteit. Onlangs is de strategische visie opnieuw vastgesteld, de afname van het leerlingenaantal wordt verzwegen. Tevens ontbreekt het bij de gemeente aan een integrale onderwijsvisie, meent SPOV. VERWIJT Het schoolbestuur krijgt het verwijt met het rapport naar bui ten te komen vlak voordat de ouders de schoolkeuze bepalen. "Ieder moment is slecht", vindt Raaijmakers. "Als we hadden gewacht tot na de aanmeldings- termijn, dan zouden de ouders zich misleid voelen." De informa tieavond voor de raadsleden trekt donderdag tweehonderd bezoe kers. Zij moeten plaatsnemen in de burgerzaal, op gepaste afstand van de raadzaal. Voor aanvang worden 1300 handtekeningen overhandigd aan Yvonne Raaijma- kers en wethouder Twan Jansen. Er zijn enkele spandoeken en met applaus of voorzichtig boegeroep wordt goed- of afkeuring kenbaar gemaakt. Eén spandoek 'siert' de raadzaal. De slogan 'SPOV weg ermee' laat niets aan duidelijkheid over. Bestuursvoorzitter Raaijma- kers houdt een presentatie. Ze gebruikt de tijd ook om in te gaan op de losgebarsten kritiek en ze probeert enkele misverstanden uit de weg te ruimen. Dan is het de beurt aan de raads leden. Voorzitter Bert Linskens voorkomt dat het uitmondt in een politieke debat. Het doel van de avond is informatie inwinnen door het stellen van vragen. SPOV is met vier personen van de partij. Toch kunnen enkele raadsleden het niet laten hun standpunten te ventileren. Er volgt twee uur lang een spervuur aan vragen. De ant woorden zijn meestal kort. Er is te weinig tijd om dieper door te vra gen. Carla Brugman (PP2) vraagt of de school van Heide kan over stappen naar Dynamiek. Onder dit bestuur vallen ook de scholen van Blitterswijck, Geijsteren en Wans- sum. Volgens Brugman heeft Dyna miek het beter voor elkaar ('ze denkt meer in kansen') met veel meer brede scholen. Ook John Michels (CDA) en Elianne Sweels- sen (SP) zinspelen op afsplitsing van SPOV. Raaijmakers reageert dat een school niet zomaar van bestuur kan veranderen. Heide kan wel zelfstandig verdergaan. "Geen aanlokkelijk perspectief", vindt Raaijmakers. EXTRA GELD Jac Derikx (CDA) meldt dat het landelijk beleid er juist op gericht is de kleine scholen in stand te houden. "Daar komt ook extra geld voor." De kwaliteit van het onderwijs komt ter sprake. Tino Zandbergen (inVENtief) wil weten of de onderwijsinspectie al een gele kaart heeft uitgedeeld. Jan Brouwer van SPOV: "Nee, de kwaliteit is ook nog niet in het geding." Elly van Dijck (PvdA) begrijpt niet waarom De Bongerd in wijk zuid moet verdwijnen. "Die school heeft zelfs een pluim ontvangen omdat ze het zo goed doet". Raaijmakers zegt dat de samenvoeging met Coninxhof in Veltum niet doorgaat als De Bon gerd minimaal vier groepen kan behouden. Brugman meldt dat ouders juist bewust kiezen voor een kleine school. John Michels (CDA) merkt op dat de kwaliteit van de dorpsscholen juist is toege nomen, ondanks het dalende leer lingenaantal. Raaijmakers reageert dat het huidige aantal leerkrach ten niet te behouden is. "Daardoor komt de kwaliteit in het geding. Ik heb te doen met veel ouders in de kleine dorpen. Ze zitten in een lastige situatie. Ze moeten kiezen tussen het belang van het dorp en het belang van hun kind." Tino Zandbergen zet vraagte kens bij de leerlingenprognoses. Het bevreemdt hem dat er vijf jaar geleden nog niets wees op een daling. "Het was toen nog niet aan de orde", bevestigt Raaijmakers. "We weten het ook pas sinds twee jaar." Martin Leenders (Samenwer king) wijst op de consequenties voor de leefbaarheid als dorps scholen hun deuren sluiten. Raaijmakers vindt het een plus als de kinderen uit het dorp gezamen lijk naar een andere school gaan. De financiële gevolgen van de sluiting van vier dorpsscho len zijn voor de gemeenteraad onduidelijk. "Ik mis in het rapport een financiële para graaf", zegt Tino Zandbergen (inVENtief) donderdag tijdens de informatieavond. Martin Leenders (Samenwerking) eist een overzicht van de exploi tatiekosten van alle scholen. Ook CDA en PP2 dringen aan op meer openheid. Yvonne Raaijmakers, voorzitter van het college van bestuur van SPOV, geeft in haar presentatie al meer duidelijkheid dan het rapport biedt. Het draait vooral om de salaris kosten van overtollig personeel. Door de terugloop van het leer lingenaantal zijn er jaarlijks zes tot zeven fulltimebanen 'over'. Schoolbestuur SPOV moet de leer krachten nog een jaar lang door betalen, terwijl er geen inkomsten van het ministerie van Onderwijs tegenover staan. De telling van 1 oktober 2009 is bepalend voor het schooljaar 2010/11. Het school bestuur weet nu al dat het voor 7,4 fte (fulltimebanen) geen geld meer ontvangt. "We lopen daar door 450.000 euro mis", zegt Jan Brouwer van SPOV "Wij kunnen die leerkrachten pas per 1 augus tus 2011 ontslaan." Daarmee zijn de problemen nog niet opgelost, want het aantal leerlingen blijft gestaag dalen waardoor het tekort jaarlijks terugkeert. Raaijmakers rekent voor dat het tekort over vier jaar oploopt naar 2,8 miljoen euro. Terwijl er gerekend was op een verlies van 1,5 miljoen euro. De werkelijke geboortecijfers val len nog lager uit dan de progno ses. "We hebben een vrij vermogen van 1,3 miljoen euro. Over drie jaar hebben we geen geld meer", schetst Raaijmakers. "We zijn daar om genoodzaakt in te grijpen. Als we niets doen komt er een sterf huisconstructie." James Hendriks, de financiële man van SPOV legt uit dat bij een fusie van scholen het Rijk de overtollige salarissen nog anderhalf jaar doorbetaalt. Dat verschaft flink wat lucht. "Want 85 procent van onze uitgaven zijn personeelslasten." Komend school jaar bedraagt het tekort 466.000 euro. Het schooljaar 2011/12 sluit met een verlies van 475.000 euro. Een jaar later is het 567.000 euro en in 2013/14 loopt het tekort zelfs op naar 1,3 miljoen euro. De gemeente is eigenaar van de schoolgebouwen. De laatste jaren zijn er nog diverse nieuwe lokalen bijgebouwd. "Bij leegstand krijgt de gemeente dus de rekening gepresenteerd", meent Tino Zand bergen, die graag de kosten in beeld wil zien. Mocht bijvoorbeeld de school in Vredepeel sluiten, dan draait de gemeente ook op voor de kosten van het leerlingenvervoer naar een andere school. Brouwer verwijst door naar de gemeente: "De boekwaarde van de scholen is ons niet bekend. Daarvoor moet u bij de gemeente zijn." Carla Brug man (PP2) en Martin Leenders (Samenwerking) eisen eveneens een financiële doorrekening. Jac Derikx (CDA) meent dat een samenvoeging van scholen weinig voordeel oplevert. "Dat kan wel eens heel erg tegenvallen. Wij wil len daarom een overzicht van de financiële gevolgen." John Michels (CDA) vraagt naar de gevolgen als de leerlingen van de gesloten scholen in Castenray, Heide, Veulen en Vredepeel naar een andere dan een SPOV-school gaan. "Daar gaan we niet van uit", zegt Hendriks. "Als het toch gebeurt, dan dalen de inkomsten nog verder." Andere partijen denken dat er bij SPOV bezuinigd kan wor den. Carla Brugman wil weten hoe groot het verlies van de aandelenhandel was. "Niets. Het heeft rendement opgeleverd", aldus Hendriks, die meldt dat er momenteel een onderzoek loopt naar de efficiency van bestuur en management. "Dat wordt nog dit jaar afgerond. We bezuinigen al door de financiële administratie in eigen beheer te doen." Elly van Dijck (PvdA) vraagt of SPOV heeft overwogen het riante kantoor in het St. Jozefklooster in te ruilen voor leegstaande klaslokalen. "Dat is een optie. Daar hebben we het al over gehad", antwoordt Raaijma- kers, die desgevraagd meldt dat met schoolbestuur Dynamiek wordt bekeken of diensten (zoals inkoop) gezamenlijk goedkoper kunnen worden gedaan. Toon van Heesch legt voorzittershamer dorpsraad neer De tentoonstelling 'Zing' over het jubilerende Venray's Mannenkoor mag zich verheugen in een grote belangstelling van het Venrayse publiek. 'Zing' laat zien hoe een klein dorpskoortje dat begon als kaartclub uitgroeit tot een van de meer dynamische mannenkoren in Nederland. De bezoeker kan met het koor in actie op de foto of een repetitie meemaken! Het kan allemaal, want de tijd van saaie kerels in een zwart pak is voorbij. De expositie zing is tot eind maart te bezichtigen in 't Freulekeshuus aan de Eindstraat. OpeningstijdenWoensdag, zaterdag en zondag van 14.00 - 17.00 uur. Van het jubileumboek zijn in de eerste maand van verschijnen al meer dan 500 exemplaren verkocht. Een groot succes voor de makers van dit schitterende en mooi uitgevoerde boek. 100 jaar turbulente Venrayse geschiedenis in woord en beeld. Het prachtig geïllustreerde boek geeft een goed beeld van de groei en ontwikkeling van Venray en het ontstaan en de groei van het jubilerende Venray's Mannenkoor in deze periode. 'Venray en het Mannenkoor' is een uniek jubileumboek met twee verhaallijnen: één verhaallijn over Venray gedurende deze periode en één verhaallijn over het wel en wee van het koor. Het boek werd gemaakt in nauwe samenwerking met het Venray's gemeentearchief, Historisch Platform Venray en 't Freulekeshuus. Een prachtig boek om te hebben én een prachtig geschenk voor alle fans van Venray. Ook voor wie geen liefhebber is van mannenkoorzang. Maar liefst 240 kleurrijke pagina's (gebonden) met honderden bijzondere foto's van mooi en romantisch Venray. Een must voor elke Venrayse boekenkast. Verkoopadressen: BiblioNu, Bruna (Grotestraat en Passage), Jac Nooyen Mannenmode (Grotestraat), 't Freulekeshuus (Eindstraat) en Boekhandel van den Munckhof (Hofstraat). Prij noot j p Qe.p&fi fXV-i deSftt op tAj&rfieJs "Slecht nieuws is iets anders dan slecht communiceren" Politiek: inzicht in financiële gevolgen 'Stem' van Blitterswijck neemt afscheid

Peel en Maas | 2010 | | pagina 5