Jenaplan De Keg Water uit de kraan Partnergeweld GRATIS intest open dag Datum: zondag 21 maart van 10.00 uur tot 16.00 uur Lokatie: Autobedrijf Brauckmann de Hulst 23 Oostrum Venray i voo, i f al meer 1 dan 25 jaar i kwaliteit i gratis intest motor gratis intest auto koffie staat klaar bromfiets les i f gratis intest aanhangwagen f second 1 opinion auto motor J achteruit f rijden met trailer caravan intake informatie i gesprekken J Reserveer nu alvast je gratis intest, zodat je zeker bent van een plaats. Mail je naam - adres - telefoonnummer naar: info@verkeersschooldebruijn.nl of bel naar 0478-583127 Ons wagenpark wordt onderhouden door autobedrijf Brauckmann PEEL EN MAAS Donderdag 4 maart 2010 - Pagina 10 Startersmarkt druk bezocht De startersmarkt van Wonen Venray is een schot in de roos gebleken. Met name veel jongeren wisten de weg naar De Rooijerie te vinden. De bezoekers werden geïnformeerd door notaris Weijs, de makelaars Hauzer en InterMa- kelaars, de Rabobank en Wonen Venray. Centraal stond de vraag Wat komt er zoal kijken bij het kopen van een huis? De bezoe kers hopten van de ene informa tie stand naar de andere om hun informatie te vergaren. De unieke starters regeling Kopen Dichterbij van Wonen Limburg stond volop in de belangstelling. Deze regeling maakt het door een korting van maximaal 30 procent voor velen mogelijk een eigen woning te kopen. Ook was er veel aandacht voor de starters appartementen aan De Kiosk en De Hubenhof. Aan het einde van de avond wer den er kaartjes voor Pinkpop ver loot. De winnaars ontvingen hun prijs uit handen van directeur Hassan Najja. Skills Masters In Ahoy Rotterdam vinden op 4, 5 en 6 maart de Skills Masters plaats. Bij dit jaarlijks terugkerend evenement strijden vakkanjers van het vmbo en mbo uit aller lei vakgebieden om de titel Skills Master van het jaar. De regio Zuid Nederland is vertegenwoordigd door twee vakkanjers, die tijdens de regionale en landelijke voor rondes uitstekende prestaties leverden. Zij zijn geselecteerd om deel te nemen aan dit kampioen schap. Niels van Kempen uit Box meer, leerling-monteur installatie techniek bij gebroeders Janssen uit Beugen gaat strijden voor de titel Skills Master voor de Installa tietechniek. Nick Dean uit Venray, leerling-monteur elektrotechniek bij Elektro van Goch uit Venray, gaat strijden voor de titel Skills Master elektrotechniek. Beide leerlingen worden opgeleid via Opleidingsbedrijf InstallatieWerk Zuid-Oost (IWZO). Voor nadere informatie kunt u tijdens kantoor uren contact opnemen met J. van Boxmeer,algemeen directeur, tele foon 0475-346767 Collecte Amnesty De collecteweek van Amnesty International is gehouden. In Ven- ray was de opbrengst met 33 col lectanten bijna 2300 euro. Samen met Sint Anthonis, Bergen en Swol- gen was de totale opbrengst met 46 collectanten 3765 euro. Lande lijk hoopt Amnesty International 1,8 miljoen euro op te halen. Het motto was Geef om vrijheid. Amnesty in actie Rondom Internationale Vrou wendag op maandag 8 maart vra gen honderden Amnesty-groepen aandacht voor de strijd tegen sek sueel geweld in de Democratische Republiek Congo (DRC). Amnesty Venray e.o. en Amnesty Horst aan de Maas en de Wereldwinkels in beide plaatsen verkopen vanaf 1 maart unieke tassen. Met de vol ledige opbrengst van de tassen steunt Amnesty International Con golese organisaties die actie voe ren tegen seksueel geweld. Voor meer informatie kan men http:// www.amnesty.nl/in_actie/sgtv raadplegen. Actie Van Gemert De rente op spaarrekenin gen houdt niet over en beleg gen blijft riskant. Wat wél direct geld oplevert, is inves teren in energiebesparende maatregelen in het eigen huis. Zoals de aanschaf van een HR-ketel of zonneboiler. Bij Van Gemert Installatiegroep in Mill en Overloon maakt u bovendien de komende maanden kans uw gekochte ketel gratis en voor niets te krijgen. De energieprijzen zijn de laatste tien jaar met 10% per jaar gestegen. De meest doeltref fende manieren om energie te besparen zijn een goede isolatie van de woning en de aanschaf van een energiezuinige HR-ketel, desgewenst in combinatie met een zonneboiler. Een zonneboiler (nu met subsidie) verwarmt tot 60% van het water voor keuken en badkamer met gratis zonne- energie. Wie zich afvraagt of een zonneboiler rendabel is, weet dat binnen een paar minuten met de bespaartest op www.nefit.nl. Een optimale werking van de installaties in huis kan volgens het kennisinstituut ISSO tot wel 25% energiebesparing opleveren. Anders gezegd: vakwerk bespaart energie. Een andere reden om te kiezen voor een echte ver warmingsspecialist is dat deze maatwerk kan leveren. Goed per soonlijk advies is belangrijk voor warmte- en warmwatercomfort én voor energiebesparing. Instal latiebedrijf van Gemert in Mill en Overloon is erkend dealer van Nefit, het meest verkochte merk HR-ketels en zonneboilers. Iedereen die tussen 1 maart en 30 april bij van Gemert zo'n energie besparend toestel koopt, maakt kans om deze te winnen. Bent u toe aan een nieuwe cv-ketel, neem dan contact op met Van Gemert Installatiegroep en vraag naar Patrick Sanders, telefoon 0478-507171. De Keg is de enige jenaplan school in Venray en bestaat al ruim 35 jaar. Maar wat is jena- planonderwijs? Het jenaplanonderwijs werkt vanuit een pedagogisch concept: niet de leerstof, maar het kind staat centraal. Ieder kind is uniek, ontwikkelt zich op geheel eigen wijze, heeft eigen unieke talen ten en een eigen unieke leerstijl. Het wil dit unieke van ieder kind benadrukken en alle ruimte geven. Dat kinderen verschillend mogen zijn, dat ze leren van verschillen, en dat ze deze leren te respecte ren. Ieder kind heeft verschillende talenten en interesses. Ieder kind heeft het recht om deze te kun nen ontplooien. Alle jenaplanscho len werken met stamgroepen. In een stamgroep zitten kinderen van verschillende leeftijden (drie verschillende leerjaren). 'Dit is een bewuste keuze omdat wij het belangrijk vinden dat kinde ren leren omgaan met verschil len, dat ieder kind verschillend kan en mag zijn en dat kinderen leren van verschillen. Oudste kin deren in een stamgroep kunnen jongste kinderen helpen, een kind heeft ieder jaar een andere plaats in de sociale context. Kinderen die soms kiezen voor sociale con tacten met oudere of juist jongere kinderen hebben deze mogelijk heid. Op deze wijze wordt een rijkere sociale omgeving geboden, waarbij ieder kind meer de moge lijkheid heeft om zich op eigen unieke wijze te ontwikkelen'. Het jenaplanonderwijs kent vier basisactiviteiten die je kunt verge lijken met activiteiten die mensen in het dagelijks leven verrichten. Het kringgesprek is van oudsher een typische jenaplanactiviteit. De kern van deze activiteit is dat kin deren leren zich te uiten, leren om naar anderen te luisteren, leren om hun mening te vormen en eventu eel bij te stellen en leren om zich zelf te presenteren. Er zijn diverse vormen van het kringgesprek. Tijdens instructies of cursus sen krijgen kinderen uitleg of leren vaardigheden die zij nodig hebben om hun werk te kunnen uitvoeren. Het jenaplanonderwijs stelt wereldoriëntatie centraal. Alle vaardigheden die kinderen leren (lezen, spellen, rekenen, etc.) passen zij toe om de wereld te verkennen en hun plek daarin te vinden. Het jenaplanonderwijs probeert de wereldoriënterende vakken (aardrijkskunde, geschie denis, natuuronderwijs, techniek) zo veel mogelijk te integreren in brede projecten. Binnen de acti viteit 'werk' leren kinderen ook om hun werk goed te plannen en samen, maar ook alleen te werken. Naast de kennisontwikkeling is het van groot belang dat kinde ren zich ontwikkelen op sportief en creatief gebied. Er is dan ook veel aandacht voor muziek, dans, drama, beeldende vorming en sport. Ook is vrij spel een belang rijk onderdeel waarbij kinderen tevens veel sociale vaardigheden leren. 'Wij zien de school als een leef- en werkgemeenschap waarin kinderen, ouders en groepsleiders een band met elkaar hebben. Een viering is een moment waarop je het samenzijn benadrukt. Vierin gen kunnen plaatsvinden in de stamgroep, met andere stamgroe pen of met heel de school. Ook een verjaardag, een traditioneel feest of een heel droevige gebeur tenis kan aanleiding zijn voor een viering. Iedere jenaplanschool laat deze vier basisactiviteiten volgens een ritmisch weekplan plaatsvinden. Er wordt naar gestreefd, dat er dagelijks zo veel mogelijk afwis seling in activiteiten plaatsvindt. Belangstellenden die een keer wil len kijken, zijn van harte welkom in basisschool De Keg aan de Tin negieterstraat 6 in Venray. Alzheimer Café Venray Het Alzheimer Café Venray is weer open op maandag 8 maart. Het café is een maandelijkse infor mele bijeenkomst waar mensen met dementie, familieleden, hulp verleners en andere belangstellen den elkaar in een ongedwongen sfeer kunnen ontmoeten om erva ringen uit te wisselen en te leren over dementie en aanverwante thema's. Het thema voor deze avond is Dementie en de gevolgen voor mantelzorgers. De gastspre kers zijn de mantelzorgers Van Melick en Van Straten. Het Alzhei mer Café Venray vindt plaats in De Kemphaan aan het Kennedyplein in Venray. Inloop is vanaf 19.00 uur en aanvang van het programma is om 19.30 uur. De avond wordt uiterlijk 22.00 uur afgesloten. Voor meer informatie kan men contact opnemen met het Informatiecen trum Geestelijke Gezondheid via telefoon (0478)527066. De Keg steunt Stichting Calebas Water uit de kraan is de titel van het schoolproject van Jenaplan school De Keg. Vrijdagmorgen werd het startsein gegeven en lieten de leerkrachten zien wat 'wij' in het dagelijks leven met water doen. Van tandenpoetsen tot drinken, van zwemmen tot wassen. Het lijkt normaal, maar in de derde wereld is dat niet zo vanzelfsprekend. Jan Fleurkens van de stichting Calebas legde dat uit, nadat twee 'Afrikaanse' vrou wen probeerden de kraan uit school mee te nemen... Daarom is het boren van waterputten zeer belangrijk in met name Afrikaanse ontwikkelingslanden. De stich ting Calebas zet zich met name in voor projecten in het noorden van Ghana. Meer hierover vind u terug op www.stichting-calebas. nl Bovendien heeft De Keg de primeur van een nieuw project van de Junior Kamer Venray. Na het prestigieuze project Hard voor hart heeft de Junior Kamer watertoolkisten aangeschaft die op scholen gebruikt kunnen wor den. Kinderen kunnen zo op een speelse manier kennis maken met water en met alles wat daarmee samenhangt. Alle scholen uit Ven- ray en omgeving kunnen deze kis ten gratis in bruikleen krijgen. Voor meer informatie kijk op www.watertoolkit.nl of mail info@jkvenray.nl Het project op De Keg wordt op 2 april afgeslo ten met een doedag. De opbrengst van deze dag gaat naar de Stich ting Calebas. Huiselijk geweld is de meest voorkomende vorm van geweld in de Nederlandse maatschappij. Het komt overal voor en iedereen kan er mee te maken krijgen; welke leeftijd of culturele achtergrond je ook hebt en in alle lagen van de bevolking. Huiselijk geweld is voor iedereen ingrijpend, voor slachtof fers, plegers en omstanders. Syn these Venray aan de Leunseweg start met een lotgenotengroep voor vrouwen tussen de 20 en 65 jaar, die te maken hebben gehad met partnergeweld. Onder geweld verstaat met lichamelijk en/of geestelijk geweld. Deze groeps- hulpverlening biedt vrouwelijke slachtoffers van partnergeweld de mogelijkheid van elkaar te leren, ervaringen met elkaar te delen en te leren werken aan de eigen leerdoelen. Door psycho-educatie krijgen de deelnemers informatie bijvoorbeeld over de spiraal van geweld. Synthese houdt elf bijeen komsten van twee uur. De eerste vijf bijeenkomsten zijn wekelijks en vanaf de zesde bijeenkomst tweewekelijks. Er is ook een terugkomdag. De begeleiding is in handen van twee maatschappelijk werkers. Aanmeldingen kan bij Synthese via telefoon (0478)517317. 'Ons' gemeentehuis Onlangs werd de gemeenteraad geïnformeerd over de toekomstige verbouwing van 'ons' gemeente huis, de plek waar in opdracht van 'ons', Venrayse burgers, nagedacht wordt en besluiten genomen. Als burger-toehoorder (belangstel lenden mochten wel komen, maar niet deelnemen aan de discussie) werd ik aangenaam verrast over de inwendige aanpassing van het gebouw. De kapel behoudt conform de afspraak met de nonnen als mul tifunctionele ruimte toch de functie van raadzaal. Het publieke domein wordt uitgebreid, krijgt letterlijk ruimte, licht en allure. De burger zal er van harte welkom zijn. Amb tenaren zijn in de bus gezet om in den lande diverse soorten kantoor inrichting te bestuderen. Terecht, zij moeten er vele uren op een zo goed mogelijke wijze hun werk ten nutte van ons verrichten. Zij heb ben hun gewaardeerde inbreng met betrekking tot de verbouwing geleverd. Maar participatie van de burger is mijns inziens niet aan de orde geweest, terwijl de gemeente Venray wel burgerparticatie pre dikt en er positieve voorbeelden hiervan voorhanden zijn. Onder getekende zou gepleit hebben en doet dat nu bij deze voor een extra 'zijdeur in ons huis'; een beschei den ingang (van glas?) aan de zuid zijde. Daarbij zijn de muren van het Kerkepad op minimale wijze te doorbreken, het Schellepoortje kan overdag open. Zo ontstaat er een directe verbinding met het overige deel van het stadshart en boven dien het winkelcentrum. Op een enkele uitzondering na is de reactie van de politiek dat dit een gepas seerd station is, maar ik ben van mening dat men nu de enige kans laat varen om in plaats van een geïsoleerd gemeentehuis, afgewend van de stad, dit gebouw echt deel uit te laten maken van het stadshart van Venray. Stadshart: Het unieke totaal van het gemeentehuisgebied, het Kerkepad, het voormalige kerk hof en de Grote Kerk met Mgr. Gou- mansplein; allemaal losse eilandjes die nu deels een levenloze indruk wekken. Toch een gebied dat de Venrayse burgers zeer ter harte gaat, zij hebben immers voorheen verhinderd dat de Noordtangent hier aangelegd zou worden; burger participatie avant la lettre! Trans formeer het oude kerkhof etc. in een verblijfspark. Een park tussen het historische kloostergebied en de Grote Kerk met haar beelden schat. Mooier kan het niet. Maak de beeldentuin af (Odapark kan hierbij helpen), zet de gemeentetuin open. Een uniek ensemble blijft niet lan ger verborgen en wordt gebruikt. Venraynaren, ga voor ons eigen Venrayse Vondelpark! En de com binatie van een levend stadshart en het totaal vernieuwde winkelcen trum geeft Venray een fantastische en attractieve kern met kwaliteit. Francis Lemmers Sluiting scholen Op 2 februari 2010 is tijdens de jaarvergadering van de Vereniging voor Zelfstandige Ondernemers/ MKB met grote zorg en weer stand gesproken over de geplande sluiting van de basisscholen in de kerkdorpen Veulen, Vredepeel en Heide. De VZO MKB verzet zich tegen deze sluiting, omdat het ver dwijnen van de basisscholen ver strekkende negatieve gevolgen zal hebben voor de leefbaarheid en gemeenschapszin in deze dorpen. In de dorpen neemt de school, naast de kerk, een centrale plaats in. Als de school als ontmoetingsplaats wegvalt, voorspelt de VZO MKB een uitholling van deze dorpen. De verenigingen die nog bestaan in deze dorpen, krijgen het moeilijker omdat het leven van de jeugd zich voor een belangrijk deel buiten het dorp afspeelt. Bovendien zal de animo van de jongeren om zich uit eindelijk te vestigen in de dorpen afnemen, omdat zij weinig binding meer hebben met hun eigen dorp en dorpsgenoten. De VZO MKB voorziet ook praktische proble men op de korte termijn. De ver keersveiligheid neemt af als jonge kinderen dagelijks zelfstandig naar een ander dorp fietsen. Een logisch gevolg hiervan is dat ouders hun kinderen zelf naar school brengen. Naast de eventuele extra belasting voor het milieu, wordt hierdoor ook de bewegingsvrijheid van met name werkende ouders met oude re, schoolgaande kinderen aange tast. Vanwege het ontbreken van bouwmogelijkheden was het voor de jeugd van deze dorpen in het verleden bijna onmogelijk om zich in het eigen dorp te vestigen. Nu zijn die mogelijkheden er wel, maar een dorp zonder basisschool is gewoonweg niet aantrekkelijk voor jonge gezinnen en starters met een kinderwens. Naast een sterke ver sobering van de dorpen Veulen, Vredepeel en Heide, vreest de VZO MKB dan ook dat met de scholen langzaam maar zeker ook het leven uit de dorpen zal verdwijnen. Een onwenselijke situatie en daarom spreekt de VZO zich nadrukkelijk uit tegen de geplande sluitingen. Jeu de Wit, voorzitter VZO Heide, Leunen, Merselo, Veulen, Vredepeel, Yssel- steyn. ook voor bedrijven J demonstratie motor beheersing zijspan rijden J rijbewijs VERKEERSSCHOOL DEBRUnJN

Peel en Maas | 2010 | | pagina 10