m Thema-avond over loverboys Open repetitie Happy Sound W-Dreej op halfvastenbal Tien jaar Richard Groenendijk in het theater Metal Night De Locht Regiofinale voorlees- Doe mee met het literair café Lezing Diersporen Toewijding PEEL EN MAAS Donderdag 25 februari 2010 - Pagina 9 Programma Schouwburg Venray De cabaretvoorstelling Terug bij Af van Richard Groenendijk wordt gehouden op woensdag 3 maart in Schouwburg Venray. Groenen dijk toont in zijn show hoogte punten uit zijn zes soloprogram ma's. Hilarische verhalen, snelle oneliners, scherpe observaties, improvisaties en hartverscheuren de nummers. Terug bij af is een groot feest voor zijn trouwe fans en meteen Richard Goenendijk is te zien in de cabaretvoorstelling Terug bij af (foto: Roy Beusker). een spoedcursus voor diegenen die Groenendijk nog niet kennen. Aanvang 20.00 uur. Voor meer informatie kan men kijken op www.schouwburgven- ray.nl. Het is weer beuken geblazen op zaterdag 27 februari bij Gryphus in Vierlingsbeek, waar drie metal- bands te gast zijn tijdens het Beuk feest. Tijdens de zevende editie van het Beukfeest staan de bands Carach Angren, Onheil en Infestis op het programma. Het Brabantse Infestis opent de avond. In 2008 werd Infestis gevormd door leden van Sammath, Brandhaard en Fen- ris met het doel om melodieuze black metal te maken. Na flink wat optredens gedaan te hebben heeft Infestis onlangs zijn debuut- ep Chronicles Written In Blood uitgebracht, waarop het geluid van de band goed uit de verf komt. Met de gezichten geschminkt in de typerende black metal stijl zal het vijftal laten zien wat ze in zijn mars heeft. Eind 2009 vierde de Zuid-Hollandse band Onheil haar tiende verjaardag. De band is in 1999 opgericht en heeft sindsdien opgetreden met grote namen als Mayhem, Vader en vele andere. Door vele bandwisselingen heeft het lang geduurd voordat Onheil een langspeler op heeft kunnen nemen, maar in 2009 kwam dan toch eindelijk de eerste langspe- ler Razor uit. Op deze plaat laten de mannen hun extreme, rauwe maar toch ook melodieuze en harmonieuze blackened metal los op de metalliefhebbers. De pers is er lovend over. De afsluiter van de avond is de Limburgse band Carach Angren. Deze band bestaat sinds 2003 en heeft een eigen unieke black metal stijl ontwik keld, door hun veelzijdige black metal te verrijken met groots opgezette orkestraties. Carach Angren heeft zijn stijl de naam 'theatrical black metal' meegege ven. Na het uitbrengen van een demo en een mini-cd is in 2008 de eerste langspeler Lammendam uitgebracht op het label Madde- ning.Media. In binnen- en buiten land gooide deze plaat hoge ogen bij zowel liefhebbers als critici en dit enthousiasme heeft ervoor gezorgd dat Carach Angren veel Carach Angren (Foto:Erik Wijnands). shows door heel Europa heeft mogen spelen. Op de dag voor het Beukfeest, komt het tweede album Death Came Through A Phantom Ship uit. Het Beukfeest is een van de laatste shows die Carach Angren in Nederland geeft voordat ze anderhalve maand met black metal grootheid Dark Fune ral door Europa gaan trekken. Gryphus is geopend vanaf 20.30 uur en de eerste band betreedt het podium om 21.00 uur. Meer informatie over dit Beuk feest is te vinden op www.gryp- hus.nl. BiblioNu houdt in samenwer king met Synthese een avond over het thema loverboys op donder dag 11 maart vanaf 19.30 uur in de bibliotheek aan de Librije 60 in Horst. Het onderwerp wordt geïntro duceerd door Helen Vreeswijk, schrijfster van bij jongeren popu laire romans als Loverboys, Chat- room en De Stalker. Daarnaast is er een presentatie door Lei Seu- ren, die naast zijn werk bij de poli tie een adviesbureau heeft met betrekking tot seksueel geweld, internetgedrag, loverboys en hui selijk geweld. Hij gaat in op de gevaren van internet. Ook vertelt Seuren over de manier waarop loverboys contacten leggen, hoe kinderen zich kwetsbaar maken en hoe kan worden voorkomen dat zij slachtoffer worden. Deze informatieavond is gericht op jon geren en hun ouders. Aanmelden is mogelijk via aanmeldingen@ biblionu.nl. Vreeswijk (Arnhem, 1961) wilde schrijfster worden of bij de politie werken. Toen ze achttien was kwam ze bij de poli tie terecht. Dit was een drukke baan. Ze had een uitlaatklep nodig en begon met het schrijven van boeken. Haar werk bij de politie is haar inspiratiebron. Ze schrijft voor jongeren vanaf vijftien jaar. Ze mixt de rauwe werkelijkheid met een spannend verhaal. Haar boek Loverboys zorgde in 2005 voor haar definitieve doorbraak. Koor Happy Sound uit Mer- selo houdt op dinsdagavond 9 maart een open repetitie in café D'n Tommes in Merselo. De aan vang is om 20.15 uur. Wie houdt van zingen, is van harte welkom. Het repertoire bestaat uit Engels, Nederlands, Afrikaans, dialect, gos pel, etc. Happy Sound is actief in Venray en zelfs nog een flink eind daarbuiten, bijvoorbeeld tijdens de kerstmarkt in Weeze, Koren op de Molen in Merselo, verschil lende kerstoptredens, Venray Muzikaal Totaal en dit jaar Venray Jubelt. Enkele keren per jaar ver zorgt het koor bovendien een mis in de kerk van Merselo. Happy Sound staat onder de muzikale lei ding van Angelique Pijnenburg en telt twintig leden. Er wordt niet alleen aandacht besteed aan zang, maar ook choreografie, make-up en kleding spelen een belang rijke rol bij de uitvoeringen. Kijk voor verdere informatie op http:// merselo.dorpenvenray.nl/happy- sound. Café 't Podium in Venray houdt een halfvastenbal op zondag 14 maart. Deze zondagmiddag en -avond staan volop in het teken van het halfvastenfeest, een feest je dat compleet wordt gemaakt door het Puppies Huisorkest. Het programma biedt optredens van artiesten als W-Dreej, Thei Marij en Kartoesj, drie buutreedners en een feestband. Zoals gebruikelijk bij het halfvastenbal en het Nakse Dakramefestival bijten drie buut- reedners de spits af. Met Pierre Cnoops, Jan Strik en Berry Knapen zijn de bezoekers van het halfvas- tenbal verzekerd van getalenteer de buutreedners van dit moment. W-Dreej is verantwoordelijk voor de grootste carnavalshit van dit jaar. Ze wonnen met het nummer Vandaag het LVK. Al elf jaar is Kar- toesj verantwoordelijk voor enke le Limburgse carnavalsnummers. Thei Marij zijn veelgeziene gas ten in 't Podium. Al jaren is dit duo te gast op het Nakse Dakrame en het halfvastenbal. Met het winnen van het LVK in 1993 en veertien jaar aaneengesloten deelname aan de LVK-finale is dit Tegelse duo stevig verankerd in het scala van Limburgse Vastelaovesartiesten. De roots van Het Puppies Huis orkest liggen in Leunen maar al jarenlang worden in de hele regio grote en kleine feesten met veel hartstocht en een uiteenlopend repertoire plat gespeeld. Vriend schap en de schik in muziek maken zijn de grote drijfveren van deze zeven mannen. Kaarten zijn te koop bij café 't Podium in de Kruisstraat of www.podiumven- ray.nl. Telefonisch reserveren is mogelijk via (0478)581143. Meer informatie is te vinden op www. podiumvenray.nl. Na tien jaar in het theater met zes soloprogramma's, vond Richard Groenendijk dat het moest kunnen, een show vol hoogtepunten. Groenendijk is met zijn nieuwste show Terug bij af op woensdag 3 maart te gast in Schouwburg Venray. "Maar je moet niet denken dat ik me er met een jantje-van-leiden vanaf maak! Een jubileumpro gramma riekt een beetje naar mak kelijk inspiratieloos successen uit de oude doos opdiepen. Dat is nu net wat ik niet voor ogen heb. Dit moet juist lekker sprankelend en fris. Het is een totaal nieuwe show met nieuwe kostuums, nieuw licht, een nieuw decor, maar dan met oude elementen", aldus Groe nendijk over zijn nieuwe show. De personages uit de verschil lende programma's gaan elkaar ontmoeten. Jawel, de chaos wordt compleet. Jopie in de rolstoel op bezoek bij mijn familie op Goeree- Overflakkee voor de Oud-Holland se verjaardag. Herhaald, maar dan anders. Door de jaren heen heeft Groenendijk een indrukwekkend cv opgebouwd. In het theater: zes soloprogramma's, een kerstshow met Karin Bloemen, een tournee met liedjes van Toon Hermans met Lone van Roosendaal en Ellen Evers, maar ook de rol van Thé- nardier in Les Misérables. En dan slaan we zijn werk als tekstschrij ver en alle radio- en tv-producties waar hij aan meewerkte voor het gemak nog even over. "Ik vind al die verschillende disciplines zo leuk. Alleen toeren samen met je technicus heeft zo zijn charme, maar ik kan ook genieten van de drukte die een groot musicalge zelschap met zich meebrengt. Dit seizoen speel ik bijvoorbeeld ook in de musical Hairspray, waar ik als vaste vervanger de hoofdrol van Arjan Ederveen overneem. Ik vind het juist heerlijk om het allemaal te doen." Het idee voor Terug bij af is eigenlijk geleide lijk ontstaan. "Mijn laatste twee programma's De adem van de nachtchinees, die ook op dvd is verschenen, en Na de Wedstrijd zijn uitzonderlijk goed bezocht. Dat was vroeger wel anders. Ik ben begonnen voor drie man en een halve paardenkop in achteraf- zaaltjes. Ik geniet daarom erg van die volle zalen, maar tegelijkertijd vind ik het soms ook wel eens jammer dat veel van die mensen mijn eerste programma's gemist hebben. Dat zette me aan het den ken. Bovendien word ik de laatste tijd regelmatig aangesproken door mensen op straat: 'Oh, Richard, ik heb toen zo gelachen om die ver halen over je opa.' Of 'die auditie in je vorige programma, tranen over mijn wangen.' Mijn tienjarig theaterjubileum leek me nu eens een uitgelezen kans om dit te combineren. Voor iedereen die me nog niet kent is Terug bij af een spoedcursus Richard Groenendijk en voor de fans een avond succes nummers in een nieuw jasje." Het was uiteindelijk nog best lastig om uit al dat materiaal een keuze te maken. "Maar ik ben heel tevre den met het resultaat. Samen met mijn regisseur Den nis van Galen ben ik eindeloos bezig geweest met afluisteren en nalezen van het oude conferen ces. Om sommige dingen moest ik weer zo lachen. Ik was gewoon even vergeten dat het mijn eigen grappen waren!" Een flinke dosis positieve energie is net wat we nodig hebben in tijden van crisis: Richard Groenendijk, dé theater tip van dit seizoen. Terug bij af is komend theaterseizoen te zien in meer dan zeventig Nederlandse theaters. Zie www.richardgroe- nendijk.nl. OJC Gaellus in Tienray houdt zaterdag 27 februari vanaf 21.00 uur een Metal Night. Deze avond staan drie bands op het podium. Break my Fall (oftewel BmF) zorgt voor de aftrap. Deze vijfkop pige band komt uit het midden van Limburg. De nummers van de band doorkruisen alle gan gen binnen het grunge-, rock- en metalgenre. Invloeden van namen als Deftones, Audioslave en Sound garden komen tot uiting in de muziek van BmF. Als tweede speelt Wasted Bullet. Deze band werd gevormd begin 2007. Na een aantal wijzigingen in bandleden wisten ze zeker dat metalcore het ging worden. Met het album Stand Your Ground geven ze metalcore een nieuwe betekenis. De band As Enemies Arise zorgt voor de afsluiter. Deze jonge, maar snel groeiende band uit het noor den van Brabant bestaat uit vijf jonge mannen. Ze maken metal met hardcore en metalcore. Veel grote zalen hebben zij al betre den, zoals W2 in Den Bosch en De Melkweg in Amsterdam. De zaal is open om 20.00 uur. Zoals elke laatste zondag van de maand wordt ook op zondag 28 februari de authentieke oven in het bakhuisje van streekmu seum De Locht in Melderslo weer opgestookt en worden er broden gebakken. Kinderen mogen hun eigen broodje kneden en laten bakken in die oven. Ook in de smederij worden de vuren weer aangestoken en demonstreren de smeden hun vaardigheid in het maken van siersmeedwerk. Elders op het terrein laten de bierbrou wers zien hoe bier traditioneel gebrouwen wordt. Daarnaast zijn er twee tentoonstellingen. Tot en met 1 april 1 april is de tentoon stelling Gewassen en Gestreken te zien. In de speciaal daarvoor inge richte ruimte wordt getoond hoe het wassen en strijken zich in de afgelopen eeuwen heeft ontwik keld van puur handmatige zware arbeid tot de huidige bezigheid met wasautomaten. Uiteraard zijn er werktuigen uit alle jaren ten toongesteld en is er veel schrifte lijke informatie beschikbaar. Verder is er deze dag nog een tentoonstelling van de archeolo gische vondsten in en rond Mel- derslo te zien. In de jaren 2007 2008 heeft hier een archeologisch onderzoek plaatsgevonden. Daar bij zijn veel voorwerpen, voor een deel uit de prehistorie uit de grond gehaald. De resultaten van dat onderzoek zijn tentoongesteld in het daglonerhuisje van het museum. Het museum is geopend op woensdag van 14.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kun nen, op afspraak, ook op andere tijden terecht. Voor nadere informatie kan men zich in verbinding stellen met Piet Lenssen via telefoon (077)3661351. Zie ook www. museumdelocht.nl. De beste voorlezers uit Noord Limburg strijden op zaterdag 6 maart in Horst om een plaats in de provinciale finale op 19 april in Roermond. In de bibliotheek in Horst lezen vanaf 13.30 uur de lokale winnaars van de gemeen ten Bergen, Gennep, Mook en Middelaar, Horst aan de Maas en Venray voor. De drie beste kandi daten gaan door naar de provin ciale finale. In de pauze is er een optreden van Stef Classens uit Veulen, bekend van de X-factor en Popstars. Voor de gemeente Ven ray komen vier kinderen in actie: Charlotte Hermans (De Vlaswei), Anne Peeters (De Meulebeek), Manon Bax (Petrus Banden) en Janneke van Grimbergen (De Ped- depoel). Een deskundige jury beoordeelt het voorlezen op tekstbegrip, tempo, stemgebruik en contact met het publiek. Simpel gezegd: Wie leest het mooiste voor? De nationale voorleeswedstrijd is een initiatief van Stichting Lezen en wordt gehouden in samenwer king met de Stichting CPNB en de Vereniging van Openbare Biblio theken. De februariopgave luidt als volgt: Mijn vader heeft de waterlaarzen aan. Wij samen zijn de Lekdijk afgekomen. Ik ben voor mijn verjaardag meegenomen: hij moest vandaag bij het gemaal langs gaan. Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze vragen kan men sturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, tot vrijdag 19 maart. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelo pen maand bekend gemaakt. Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot. P Weerts bijt het spits af van deze nieuwe jaar gang. Ondanks dat het een moeilijke opgave bleek te zijn, vond hij de oplossing. Zijn eerste tien punten zijn binnen. Het gedicht dat in januari gezocht werd droeg als titel Gemeentereiniging en is van de hand van Gerrit Achterberg. De ik-figuur ontwaakt en begint met tegenzin aan de nieuwe dag, die hem constateren laat dat hij er alleen voor staat; hij wordt niet bij de deur afgehaald. Er rest alleen nog wat melkboe renpraat tussen de ik- en de gij-figuur (bij Achterberg zijn geliefde). De ambtenaren nemen bezit van het straatbeeld en wissen uit "wat er gaan de was". De realiteit is dat er voor elk huis een vuilnisvat staat! Gemeentereiniging De kelder van de morgen ingedaald, zet ik eerste voetstappen op de straat. Er is met gisteren geen rode draad. Gij hebt me bij de deur niet afgehaald. Tussen ons bleef niet anders meer bepaald dan wat de melkboer met zijn klanten praat en de verkeersagent passeren laat. Ik ben door 't oog gekropen van een naald. Hetgeen ik had moet worden afbetaald. De heren van Den Haag zijn onderweg. Voorzien van handschoenen en aktetas zwermen zij uit, bezetten zij de stad, om ongedaan te maken wat ik zeg en uit te wissen wat er gaande was. Voor elke woning staat een vuilnisvat. Gerrit Achterberg In het kader van de boekenweek komt Joost Zwagerman naar het Literair Café. Helaas heeft Herman Koch die in maart naar Venray zou komen wegens gezondheidsredenen al zijn contracten af moeten zeg gen. Maar het Literair Café prijst zich gelukkig, dat het erin geslaagd is voor diezelfde datum, zondag 28 maart, Zwagerman te strikken. Hij is deze dag om 11.30 uur in het Theehuis van het St. Odapark te beluiste ren. Op zondag 18 april viert de Schrijfkring van het Literair Café Ven ray-regio zijn 12,5 jarig bestaan met als thema Het rijk der Muzen in het Theehuis. Het seizoen wordt afgesloten met het bezoek van Suzanna Jansen, auteur van het Pauperparadijs, op zondag 2 mei. Wie ook dona teur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opne men met het secretariaat. Men steunt daarmee de activiteiten van het Venrayse Literair Café en krijgt het programma thuisgestuurd en boven dien ontvangt men reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café is te verkrijgen bij het secretariaat aan de Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, telefoon (0478)582948. Zie ook www.literair-cafe-venray.nl. IVN Geijsteren-Venray houdt op maandag 8 maart de lezing diersporen door Annemarie Die penbeek. De bezoekers aan deze lezing krijgen uitleg over hoe ze op een andere manier naar natuur gebieden kunnen kijken. Het hele jaar door kan men diersporen tegenkomen, maar de grootste variatie is waar te nemen in de lente, zomer en vroege herfst. In de winter staan de activiteiten van veel dieren op een laag pitje. Wan neer echter een laagje sneeuw de bodem bedekt, is dat ideaal voor loopsporen. Om op optimale wijze sporen te vinden, moet men, behalve het zich inprenten van de zoekplaatjes van de sporen, zoals die zijn opgenomen in een gids over diersporen, zich zoveel mogelijk inleven in het gedrag van dieren. Diepenbeek, die deze lezing verzorgt, is een deskundige op het gebied van diersporen, met een jarenlange veldervaring en studie van diersporen. Ze geeft uitleg over herkenning en determinatie van uiteenlopende sporen in de natuur. Ze houdt zich vooral bezig met de sporen van vogels, zoog dieren, reptielen en amfibieën. De lezing vindt plaats in café 't Tref punt in Geijsteren en begint om 20.00 uur. Boekrecensie in Peel en Maas Wereldwijd verslonden mil joenen lezers Eten, bidden, beminnen; een van de aller grootste verkoopsuccessen van de afgelopen jaren. In Nederland alleen werden er 350.000 exemplaren verkocht. Toewijding biedt antwoord op de vraag die iedere fan van Eten, bidden, beminnen heeft: hoe is het Elizabeth Gilbert en Felipe vergaan sinds ze in Indonesi' verliefd op elkaar werden? Felipe en Elizabeth hebben elkaar eeuwige trouw beloofd, maar ook afgesproken dat ze nooit zullen trouwen. Hun idylle wordt ruw verstoord wanneer de Ame rikaanse immigratiedienst Felipe het land uit wil zetten. Alleen een huwelijk kan dit voorkomen. Toewijding beschrijft Elizabeths worsteling met de beslissing om ondanks hun eerdere belofte toch te trouwen. Veroordeeld tot een huwelijk en in afwachting van de immigratieaanvraag gaan Eliza beth en Felipe op reis. Met haar kenmerkende men geling van intelligente humor en aanstekelijke warmte onderzoekt Elizabeth Gilbert het wezen van het huwelijk en probeert ze haar eigen gevoelens ten opzichte van dit eeuwenoude instituut te begrijpen. Elizabeth Gilbert (1969) brak internationaal door met Eten, bid den, beminnen, waarvan wereld wijd miljoenen exemplaren wer den verkocht. Daarvoor schreef ze onder andere Pelgrims en Man nen van staal. Haar journalistieke werk werd meermalen genomi neerd voor de National Magazine Award. Toewijding is te koop bij boekhandel Van den Munckhof in Venray. Schouwburg Venray presen teert de komende week drie voorstellingen: het theater concert Boogie Blues Night, het Credokoor uit Kiev en de cabaretvoorstelling Terug bij Af van Richard Groenendijk. In de schouwburg kan men op donderdag 25 februari vanaf 20.00 uur het theaterconcert Boo gie Blues Night, Van Nieuw-Ven- nep tot New Orleans bezoeken. Deze compleet nieuwe Boogie Blues Night is een rhythm blues revue onder leiding van Neder lands meest expressieve boogie- woogie pianist Eric-Jan Overbeek met musici uit binnen- en bui tenland. Behalve eigen repertoire brengen zij onder andere num mers van legendes als Allen Tous- saint, Ike Turner en Fats Domino ten gehore. Mr. Boogie Woogie, is in 2006 uitgeroepen tot Best Euro pean Blues Pianist. Deze avondvullende voorstel ling begint en eindigt met natio naal nieuw bluestalent in de foyer. Het Credokoor uit Kiev houdt in Schouwburg Venray op zater dag 27 februari vanaf 20.00 uur onder leiding van Bogdan Plish een theaterconcert. Het Credo Kamerkoor is opgericht in 2002. De koorleden zijn allemaal afge studeerde zangers aan het Tsjai- kovski Conservatorium en de Uni versiteit voor Kunst en Cultuur in Kiev. Op het repertoire van het koor staat zowel religieus als tra ditioneel repertoire uit verschil lende perioden. De kleding waarin het koor optreedt, is aangepast aan het repertoire dat op het programma staat. Aanvang 20.00 uur. Credokoor en Richard Beukfeest in Gryphus wedstrijd Groenendijk

Peel en Maas | 2010 | | pagina 9