Behoud van kruiswegstaties Otto vol vertrouwen in de toekomst 'In Stijl' mode design bij Thomassen Interieurs Kletske JUBILEUMBOEK JUBILEUMTENTOONSTELLING KAAStennea 2 Ingezonden Nell en Jan Willems 40 jaar achter de bar 100 JAAR www.dekaaskenner.nl PEEL EN MAAS Donderdag 25 februari 2010 - Pagina 7 PEEL EN MAAS Voorjaartrends gepresenteerd tijdens sfeervol evenement Otto Workforce bestaat tien jaar. De uitzendorganisatie, gespecialiseerd in Poolse werknemers, kijkt terug op een succesvol decennium en ziet de toekomst, ondanks de crisis, met vertrouwen tege moet. In mei wordt de verjaar dag van Otto groots gevierd met onder andere concerten van de Poolse Madonna, Doda. "Toen we tien jaar geleden van start gingen beoogden we een omzet van vijf miljoen na drie jaar. Die omzet werd in het eerste jaar al bereikt", vertelt directeur Frank van Gool. "Die omzet is tot 2008 gegroeid naar 90 miljoen euro. In 2009 hebben we die omzet kunnen behouden. Voor ons een prima resultaat. Zeker als je kijkt dat de markt in 2009 een gemid delde omzetdaling laat zien van 25%." Voor 2010 denkt Otto haar omzet te kunnen vergroten naar 120 miljoen euro. In de afgelopen tien jaar is er veel veranderd vol gens Van Gool. "In eerste instantie waren de Poolse werknemers wel kom. Vervolgens kenden we een aantal jaren dat er veel kritiek was op de Polen. Nu zijn ze algemeen geaccepteerd." Van Gool erkent dat het imago mede bepaald werd en wordt door een aantal mala fide organisaties. "Bij ons krijgt de Poolse werknemer hetzelfde betaald als een Nederlandse col lega die hetzelfde werk doet. Dat is helaas niet overal zo." Otto staat inmiddels vast in de Focus op energie Noëlle Wiebing en Marie-Christi ne Gootzen verzorgen op dinsdag 9 maart de workshop focus op energie. Deelnemers kunnen erva ren hoe ze meer energie in het leven kunnen brengen en gemak kelijker de automatische piloot uit schakelen. Het uitgangspunt is dat alle mensen zelf invloed hebben op hun gezondheid en hun wel bevinden. Tijdens deze workshop wordt het zelfhelend vermogen geprikkeld om een betere balans tot stand te brengen. Er wordt uitleg gegeven over en geoefend met drukpuntmassage, bloesemre medies en ontspanningsoefenin gen op basis van mindfulness. De workshop vindt plaats van 19.30 tot 21.30 uur bij EVA aan de Pater- slaan in Venray. Aanmelden: tele foon (0478)510035, e-mail moe- derce@planet.nl en persoonlijk aan de Paterslaan 12. De Poolse zangeres Doda. top tien van uitzendorganisaties in Nederland. Voor 2015 wil Van Gool doorstoten naar de top vijf. "Niet alleen door het leveren van handjes. Goede werknemers wor den door de vergrijzing steeds schaarser. In de toekomst zal er ook behoefte zijn aan hoger opge leide medewerkers." Bij Otto staat de medewerker centraal. "Wij doen ons best om onze medewerkers te verrijken. Niet alleen financieel, maar ook op sociaal gebied met adequate huisvesting, sociale begeleiding, taal- en cultuurexcursies en door middel van opleidingen aan de Otto Academy." In mei viert Otto het tienjarig bestaan. "Op zijn Otto's. We wil len dat groots aanpakken om onze relaties en mensen te laten zien dat we hun bijdrage aan ons bedrijf op prijs stellen. Op 21 mei organiseren we een relatie event. Op 22 en 23 mei hebben we de Poolse popster Doda vastgelegd. Zij verzorgt een concert voor onze medewerkers en op 23 mei een concert dat vrij toegankelijk is. Het concert vindt plaats op de voormalige luchtmachtbasis Laar- bruch, net over de grens. Doda wordt ook wel de Poolse Madon na genoemd en werd door MTV in 2007 en 2009 uitgeroepen tot de beste Poolse artiest. Bovendien heeft ze een plaats verworven in de top vijf van beste Europese optredens." Stotteren De Vredebergstichting presen teert de lezing Kinderen, stotte ren en opvoeding op donderdag 4 maart van 19.30 tot 21.30 uur bij BiblioNu Venray aan de Mer- seloseweg in Venray. Stotteren en ander niet-constructief gedrag zijn signalen dat kinderen zich niet gelijkwaardig voelen. Iedere keer dat kinderen stotteren, oefenen zij het stotteren. Bij jonge kinde ren verdwijnt het stotteren direct wanneer de leerkracht de motie ven van het kind begrijpt. Het aan dacht vragen neemt af, het kind gaat in de klas bijdragen. Dit is het onderwerp van de lezing Kinde ren, stotteren en opvoeding door mevrouw Walraven-Raming, logo pediste en stottertherapeute. Meer informatie: telefoon (043)3633915 of 06-18443738. Contactpersoon is Rita Pilon. Zie ook www.vrede- berg.nl en www.stottervrij.nl. De nieuwe trends voor het komende voorjaar zijn op maandagavond 1 maart volop te bewonderen bij Thomassen Interieurs aan de Wilhelmi- nastraat. Regionale onderne mers presenteren de laatste ontwikkelingen op het gebied van mode en design tijdens het evenement 'In Stijl'. In de sfeervolle showroom van Thomassen Interieurs worden tijdens de eerste editie van 'In Stijl' bruisende modeshows, actu ele kunst en inspirerende kook demonstraties afgewisseld door een wijnproeverij, een workshop bloemschikken, diverse schoon heidsbehandelingen én de presen tatie van de nieuwste auto's van BMW en Mini. Samen met het voorjaar komen ook de kriebels om de garde robe eens goed onder handen te nemen. Lifestyle mode, Secondo Websdesign verlegt horizon Het Venrayse internetbedrijf Websdesign Internet Communica tie verlegt zijn horizon. Het bedrijf verhuist in Venray naar een ande re locatie. Bovendien wordt in Eindhoven een tweede vestiging geopend. "Als bedrijf dat zich bezighoudt met internetoplossingen zijn we de afgelopen tien jaar fors gegroeid", vertelt Carl van Hal. Samen met Camiel Freriks en Jos Janssen start te hij destijds Websdesign Internet Communicatie in een klein kan toortje op Keizersveld. "Nu werken we met twaalf mensen en hebben we een veel te klein kantoor in het centrum van Venray. Uiteindelijk hebben we de keuze gemaakt om in Venray, aan de Heuvelaar 45, een vestiging te openen en te kiezen voor een tweede locatie in Eind hoven", aldus Van Hal. "Vanaf deze locaties kunnen wij onze klanten optimaal bedienen. Onze klanten kring beperkt zich niet alleen tot Venray en omgeving. Zo hebben we het design gemaakt voor de nieuwe KPN.com site en ook de website van dj Fedde LeGrand komt van onze hand", zegt Camiel Freriks vol trots. Websdesign Internet Commu nicatie bouwt niet alleen websi tes, maar denkt vooral mee met de klant. "Ons doel is om voor de klant een optimaal rendement uit internet te halen", aldus Camiel. Internet is wat dat betreft fors veranderd. "Vroeger deden we wat de klant vroeg en vervolgens bouwden we een site. Nu is het omgedraaid. We denken mee met de klant. We zijn uitgegroeid tot een fullservice internetbureau en dat heeft zichtbaar effect." Zo is bijvoorbeeld de website www. natuursteenshop.nl, gebouwd door Websdesign, genomineerd voor de Thuiswinkelawards vak juryprijs 2009. De site werd uit eindelijk tweede. Daarnaast is het project 'Liefde voor Limburg begint hier' met veel succes door Websdesign Internet Communica tie ontwikkeld, dit project bestaat uit een samenwerkingsverband van Noord-Limburgse gemeenten en het bedrijfsleven om Noord Limburg als toeristische regio beter op de kaart te zetten, dit gebeurt door middel van de web site www.liefdevoorlimburg.nl en 50 interactieve informatiepunten verspreid over de gehele regio. Voor meer informatie kijk op www.websdesign.nl Uitbreiding assortiment bij Else Bij Else Speciaalzaak in Venray kun je vanaf deze week terecht voor een nog breder assortiment hobby- en kunstschildermaterialen, zoals van Gogh olie-, aquarel- of acrylverf en voor ecola, ecoline en potloden. Ook Amsterdam All Acry lics, hét acrylmerk voor de serieu ze kunstschilder, is verkrijgbaar bij Else Speciaalzaak.Amsterdam heeft een zeer uitgebreid palet aan kleu ren en een compleet pakket hulp middelen in een uitstekende kwa liteit. Amsterdam Standard Series is verkrijgbaar in 70 kleuren met een hoge tot zeer hoge graad van lichtechtheid. Voor kunstschilders die al langer met acrylverf schilde ren en die op zoek zijn naar een nieuwe uitdaging, heeft Else Spe ciaalzaak nu ook de Amsterdam Expert Series. Het assortiment Amsterdam Expert Series bestaat uit 70 kleuren met de allerhoogste lichtechtheidsgraad, in tubes van 75 ml. Amsterdam Expert Series is een zeer pasteuze verf, ontwik keld in samenwerking met ervaren kunstenaars. Er is een uitgebalan ceerd evenwicht tussen dekkende en transparante kleuren. Ook vind je in de Amsterdam Expert Series kleuren, gemaakt van authentieke pigmenten en een aantal monoge- pigmenteerde kleuren. Bij Else Speciaalzaak aan de Patersstraat 8 in Venray kun je een gratis proeftu- be Amsterdam Expert Series halen. en D-Company presenteren tij dens de avond 'In Stijl' de nieuw ste voorjaarsmode voor dames en heren tijdens een drietal spet terende modeshows. De eigen tijdse styling van de mannequins wordt verzorgd door het team van Change. Tijdens én na de mode shows kunnen de aanwezigen genieten van de heerlijke tapas en bijpassende wijnen die verzorgd worden door Plus-supermarkt van Dijck. Omdat we er allemaal beter uit willen zien na de lange win ter, geeft Cocon tijdens de avond 'In Stijl' veel tips op het gebied van uiterlijke verzorging. Hier voor heeft Cocon niet de minste specialist uitgenodigd om hen bij te staan tijdens hun presentatie. Nederlands bekendste cosmetisch chirurg Robert Schumacher komt speciaal naar Venray om Karen Lit- jens en het team van Cocon deze avond te ondersteunen en hij zal Oudervereniging De Bongerd verontrust Het zal je maar gebeuren dat je in de krant moet lezen over de voorgestelde toekomstplan nen voor De Bongerd, je 'eigen' school. Deze plannen zijn nog lang niet zeker. De school waar je je kinderen iedere dag met een gerust hart aan toevertrouwt. De school waar je een warm contact hebt met de leerkrachten en de andere ouders. Waar alle zaken besproken worden over degenen die jou als ouder het meeste dier baar zijn: je kinderen! Het zal je maar gebeuren dat de Stichting SPOV je als ouder even via een onpersoonlijk stuk in de krant laat weten wat je te wachten staat. Dat je een dag later een prachtige tabloid onder je neus krijgt, doet dan al geen goed meer. Het kwaad is dan al reeds geschied. Waar blijft de keuzemogelijkheid die je als ouder hebt? Heel veel ouders van kinderen op onze school heb ben bewust gekozen voor een kleinere school. Als je naar de toekomstplannen van SPOV kijkt, is er straks in de hele gemeente Venray geen kleinere school meer te vinden .Wat is er mis met onze school? De Bongerd was afgelo pen jaar een van de weinige scho len in Venray met een groeiend leerlingenaantal. Hoe dat komt? Dat kunnen we als ouders wel vertellen. De school heeft een fan tastisch team, een prachtige visie die door alle leerkrachten wordt ter plekke een botoxbehandeling uitvoeren bij een geïnteresseerde dame of heer. Harold Lenssen Keukens laat tijdens de avond zien wat de culi naire mogelijkheden zijn met zijn op maat gemaakte keukens. In een prachtige showroomkeuken spreekt Harold Lenssen de thuis- kok aan met de laatste trends op het gebied van stoomkoken. Het enthousiaste team van September zal de aanwezigen prikkelen om met hun sfeervolle groencreaties creatief om te gaan met het interieur. Tijdens 'In Stijl' geven ze een demonstratie voor het maken van een mooi lente boeket voor de paasdagen. Het nieuwste design van BMW en Mini mag tijdens 'In Stijl' niet ontbreken. De nieuwste modellen van BMW/Mini-dealer De Maas- sche worden deze avond gepre senteerd. Het dak gaat eraf bij het zien van de minicabrio en ook de uitgedragen en die door de hele school zichtbaar is. De Bongerd is een relatief kleine school met 150 leerlingen, met de nieuwste leer methodes en waar groepsdoor- brekend wordt gewerkt. De popu latie is een perfecte afspiegeling van de maatschappij .Wat SPOV nu doet voelt niet goed. Eerst een hoop onrust zaaien vlak voor de inschrijvingen van nieuwe leerlin gen. En dan weer een bericht van het zijn maar plannen, er is nog geen urgentie. Voor de scholen in centrum Venray is de urgen tie om maatregelen te nemen nu nog onvoldoende aanwezig. Dit schrijft SPOV zelf in de laatste infobrief aan ouders. Wij hopen dat ouders ook dit jaar weer heel bewust kiezen voor een bepaalde school. Een school waar zij achter staan. Wij hopen dat de ouders zich niet teveel aantrekken van mogelijke toekomstplannen, die nog bij lange na niet zeker zijn. Wij hopen in ieder geval dat net als andere jaren ouders uit Venray weer bewust kiezen voor onze school. Niet alleen omdat deze nu toevallig dicht in de buurt ligt, maar om zijn visie, zijn doelstellin gen en zijn kwaliteit. Als toch zou blijken dat, door alle onrust die ontstaan is, men sen niet meer durven kiezen en nu gaan voor hun misschien wel tweede keuze, omdat die toe komst veiliger lijkt te zijn, zouden wij dat heel erg vinden voor onze school. Want De Bongerd is een geweldige school! Namens de oudervereniging van De Bongerd. recente modellen van BMW zor gen voor de nodige lentekriebels. Mode en design worden 'In Stijl' gepresenteerd op een locatie die daartoe absoluut uitnodigt. In de showroom van Thomassen Inte rieurs vormen de diverse sfeer ruimtes met eigentijdse meube len en decoraties het decor voor een avond boordevol creativiteit. Het enthousiaste team van inte rieuradviseurs staat tijdens de avond klaar voor het geven van een goed advies om uw interi eur klaar te maken voor de lente. De laatste trends op het gebied van gordijnen en raamdecoraties worden op eigen wijze door Tho massen Interieurs gepresenteerd tijdens de modeshows. Het evenement 'In Stijl' vindt plaats op maandagavond 1 maart. De aanvang is om 19.00 uur. Er zijn nog enkele (gratis) kaar ten beschikbaar en af te halen bij de deelnemende bedrijven. Stille Omgang In de nacht van zaterdag 20 op zondag 21 maart wordt de Stille Omgang in Amsterdam gehouden. Ook dit jaar reizen weer veel bede vaartgangers uit Noord-Limburg en Oost-Brabant naar Amsterdam voor deze nachtelijke stille tocht. Het thema is Tot wie zouden wij anders gaan? OOk vanuit de regio Venray kunnen belangstellenden aan deze tocht deelnemen. Om 00.30 uur wordt de tocht door de stad gelopen en om 01.30 uur begint de plechtige eucharistie viering in de Krijtbergkerk aan De Singel. Rond 03.30 uur start de terugreis. Opgeven kan tot 1 maart bij de familie Van Bavel aan de Albionstraat in Leunen, tele foon (0478)582193. Vernielingen In de nacht van zaterdag op zon dag zijn rond 05.00 drie jongens aangehouden op de Leunseweg. Het drietal, twee jongens van 19 jaar en een van 18 jaar, had kort daarvoor op de Paterstraat enkele spiegels van auto's vernield. De jongens zijn aangehouden en over gebracht naar het politiebureau. Kinderbeurs Leunen Op zaterdag 27 februari van 10.00 tot 11.30 uur is het weer tijd voor de halfjaarlijkse kinder kleding- en speelgoedbeurs in de Schakel aan de Kapelweg 4 in Leu nen. Kinderkleding (in de maten 80 t/m 164), babybenodigdheden, zoals boxen, maxi cosy's en fiets- stoelen, en veel speelgoed wor den tijdens deze beurs aangebo den. De entree bedraagt 1 euro. een abonnement waard Wethouder Ike Busser (Samen werking) onthulde donderdag morgen een van de kruisweg staties in de huidige raadzaal van het Venrayse gemeentehuis. Bij de verbouwing van de kapel van het oude klooster Jerusalem tot raad zaal, in 1978, zijn deze veertien staties achter akoestische panelen weggewerkt. De gemeente bekijkt momenteel of de kruiswegsta ties van Eugène Laudy in de ver nieuwde raadzaal behouden kun nen blijven, vertelde Busser. "Als de kruiswegstaties gerenoveerd kunnen worden, dan krijgen ze een plaatsje in de vernieuwde raadzaal. Ons streven is om zoveel mogelijk historische elementen van het oude raadhuis na de reno vatie te behouden." Hij ontdekte het op het nip pertje, vlak voor de onthulling. Gemeentearchivaris Paul van Meegeren kon tijdens de bijeen komst in de raadzaal bekendma ken dat Maastrichtenaar Eugène Laudy (1921-1995) de maker is van de kruiswegstaties. Laudy, die voor een groot aantal Limburgse kerken glas-in-loodramen maakte, waaronder de ramen voor de Vre- deskerk - momenteel het kantoor van de Thuiszorg - in Venray, kreeg in 1959 van de zusters ursulinen de opdracht tot het vervaardigen van een kruiswegstatie voor de kapel. In juli 1959 arriveerde hij met de schetsen en een maand later werden de eerste twee glas mozaïeken in de kapel van het klooster, dat in de Tweede Wereld oorlog werd verwoest en in 1949 werd herbouwd, geplaatst. In totaal maakte de Maastrich- "Er zijn er niet veel die dit net zo lang volhouden." Aan het woord is Nell Willems, al veertig jaar uitbaatster van café De Piëlhaas aan de Eind- straat. Samen met haar man Jan runt ze het kleinste café van Venray, waar de gasten nog steeds een huiskamerge- voel hebben. Wat begon om uit te proberen is na veertig jaar dagelijks werk geworden. "Bijna dagelijks, want we zijn niet altijd open. Dat wordt op onze leeftijd steeds lastiger", stelt Nell. "Ook de gezondheid laat af en toe wel eens te wensen over." Wie in De Piëlhaas binnen komt waant zich in een huiska mer. De inrichting is huiselijk en eigenlijk is er weinig veranderd in al die jaren. Wat nu ontbreekt is de jukebox en twee dartborden heb ben een prominente plek gekre gen. "De jukebox werd steeds meer gebruikt om een glas bier op te zetten en minder gebruikt voor de muziek. Bovendien is het soort muziek niet meer van deze tijd. De jukebox staat nu in onze huiskamer." Bij De Piëlhaas heb ben acht dartverenigingen een onderkomen gevonden. Bijna tenaar in opdracht van de zusters veertien voorstellingen, van de ter doodveroordeling tot de grafleg ging van Christus, die dus dertig jaar lang achter houten schotten aan de wand van de raadzaal ver borgen zaten. Laudy maakte naast glas-in-loodramen ook glasmozaïe ken, wandschilderingen en reliëfs, meldde Van Meegeren. "Maar veel minder. Dit is bovendien kwalita tief hoogstaand werk." De bedoe ling is om de staties te herstellen en in te passen in de raadzaal, een multifunctionele ruimte die na de renovatie van het gemeentehuis onder meer ook als werkrestaurant wordt gebruikt. Het is niet moge lijk om de voorstellingen zonder beschadiging te verwijderen en een herbestemming - op een andere plek in het gemeentehuis - te geven. Zijn ze niet te herstel len, dan verdwijnen ze weer ach ter het hout. De gemeente wil ze, net als de zes glas-in-loodpanelen die terugkeren in de ramen van de oude kapel, graag behouden, ver telde Busser. "Begin volgend jaar moeten we zekerheid hebben. Dan gaan we slopen. En de sloper moet wel weten wat hij allemaal kapot mag maken." Overigens is de donderdag onthulde kruisweg statie beschadigd. Een timmerman sloeg een spijker dwars door het schot toen dat voor de afbeel ding werd geplaatst. Mogelijk zijn meerdere staties beschadigd. Peel en Maas TV was donderdag bij de onthulling van de kruiswegsta tie aanwezig. De tv-reportage is te bekijken op de website www. peelenmaastv.nl. Foto's van de veertien kruiswegstaties kunt u vinden op www.rooynet.nl. dagelijks zijn er competitiewed strijden. Daarnaast houden Nell en Jan wekelijks een dartavond in hun café. Het café heeft ook een aantal vaste bezoekers. "Er komen nog steeds mensen die veertig jaar geleden ook hier kwamen. Er zit er zelfs een bij die destijds met zijn vader als kleine jongen weke lijks binnenkwam. Daarnaast is de carnaval bij ons bijzonder. Ieder jaar zien we mensen die je verder nooit bij ons ziet. Maar voor hen hoort een bezoek aan De Piëlhaas bij de carnaval. Dat zijn van die tra dities. Dat geldt bijvoorbeeld ook voor de joekskapellen Moj Zat en de Plaarzek. Die zijn er ook ieder jaar." Tradities of niet, Nell en Jan hebben het in De Piëlhaas goed naar hun zin. "Maar het wordt er gezien onze leeftijd niet makkelij ker op. Als het aan mij ligt, ga ik gewoon door", stelt Nell. "Maar als mijn gezondheid mij in de steek laat, dan weet ik het niet. Alleen kan Jan dat ook niet allemaal. Dan zou het zo een keer over kunnen zijn. En dat zou voor onze vaste gasten heel jammer zijn." Op 1 maart houden Jan en Nell open huis en zijn al hun gasten welkom om het glas op dit bijzon der jubileum te heffen. Haalt u voldoende business uit uw site? Flyers Internet Communicatie VENRAY'S MANNENKOOR JUBILEUMTENTOONSTELLING 'ZING' IN VENRAY'S MUSEUM 'T FREULEKESHUUS De tentoonstelling 'Zing' over het jubilerende Venray's Mannenkoor mag zich verheugen in een grote belangstelling van het Venrayse publiek. 'Zing? laat zien hoe een klein dorpskoortje dat begon als kaartclub uitgroeit tot een van de meer dynamische mannenkoren in Nederland. De bezoeker kan met het koor in actie op de foto of een repetitie meemaken! Het kan allemaal, want de tijd van saaie kerels in een zwart pak is voorbij. De expositie zing is tot eind maart te bezichtigen in 't Freulekeshuus aan de Eindstraat. Openingstijden: Woensdag, zaterdag en zondag van 12.00 - 17.00 uur. JUBILEUMBOEK EEN FEEST VAN HERKENNING EN MOOIE HERINNERINGEN AAN VENRAY Van het jubileumboek zijn in de eerste maand van verschijnen al meer dan 500 exemplaren verkocht. Een groot succes voor de makers van dit schitterende en mooi uitgevoerde boek. 100 jaar turbulente Venrayse geschiedenis in woord en beeld. Het prachtig geïllustreerde boek geeft een goed beeld van de groei en ontwikkeling van Venray en het ontstaan en de groei van het jubilerende Venray's Mannenkoor in deze periode. 'Venray en het Mannenkoor' is een uniek jubileumboek met twee verhaallijnen: één verhaallijn over Venray gedurende deze periode en één verhaallijn over het wel en wee van het koor. Het boek werd gemaakt in nauwe samenwerking met het Venray's gemeentearchief, Historisch Platform Venray en 't Freulekeshuus. Een prachtig boek om te hebben én een prachtig geschenk voor alle fans van Venray. Ook voor wie geen lie&ebber is van mannenkoorzang. Maar liefst 240 kleurrijke pagina's (gebonden) met honderden bijzondere foto's van mooi en romantisch Venray. Een must voor elke Venrayse boekenkast. Verkoopadressen: BiblioNu, Bruna (Grotestraat en Passage), Jac Nooyen Mannenmode (Grotestraat), 't Freulekeshuus (Eindstraat) en Boekhandel van den Munckhof (Hofstraat). KIJK OOK OP ONZE WEBSITE: WWW.100JAARVMK.nl Het prinselijk trio, vorst en jeugdprins hadden net hun askruisje gehaald, toen in een van de winkels in Venray de paaseitjes al klaarlagen in de schappen: melk, puur en wit. Maar Aswoensdag is toch het begin van de vastentijd? Min der snoepen en zo? Zeker. De commercie trekt zich daar uiteraard niets van aan. Maar er zijn meer manieren om te vasten. Zoals mij ooit een parochiane zei: "Mijn vader heeft mij over vasten geleerd: let maar liever op wat uit je mond komt, dan wat erin gaat." Met andere woorden: let maar liever op wat je zegt, dan op wat je eet. We mogen het ons best eens afvragen. Hoe praten we over mensen en over zaken waar mensen waarde aan hechten. Want we kunnen dan wel keurig Neder lands spreken, maar als we de vrij heid van meningsuiting gebruiken om een ander onnodig tegen de schenen te trappen, dan zijn we evengoed fout bezig. Dan kunnen we eerder spreken over misbruik dan over gebruik van de vrijheid van meningsuiting. Ook al kan geen rechter ons iets maken. Een tijd geleden was er een discussie over de vraag of die vrijheid bete kent, dat we ook het recht hebben om een ander te beledigen. Een redelijk absurde vraag, dunkt mij. Want, waarom zou je iemand wil len beledigen? Het kan in onze contacten met mensen om ons heen geen kwaad om eens even na te denken voor we onze mond opendoen. Som mige woorden kunnen we maar beter vasthouden of voorzichti- ger zeggen. Dat zou ook getuigen van respect voor een ander. Want respect is niet iets wat je kunt eisen als een recht, het is iets wat je allereerst zelf moet hebben voor een ander en zijn overtui ging. Als je - met woorden - gaat trappen naar een ander, is er een grote kans dat die ander terug gaat trappen. Als je dat niet doet, is de kans dat de ander begint met trappen maar heel klein. "Let maar liever op wat uit je mond komt, dan op wat erin gaat." Woorden kunnen lelijk pijn doen, dat weten we - denk ik - allemaal uit eigen ervaring. Woorden kun nen krassen en deuken maken in het leven van een ander. Mis schien dat we er in de komende vastentijd eens wat meer op onze woorden kunnen letten en som mige woorden maar beter vast kunnen houden. In een wereld die er maar wat op los roept, zou dat voor onszelf en voor de ander een zegen kunnen zijn. Een goede vas tentijd gewenst! Deken Smeets, Venray. OVEN ±400 GRAM 9.95 In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of indien zij te lang zijn in te korten. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Wij verhogen de response via uw website. Onderzoek Advies Training Coaching Ontwerp Ontwikkeling Productontwikkeling info@flyers.nl www.flyers.nl 0478 546293 STICHTING 100 JAAR I VOOR IN DE

Peel en Maas | 2010 | | pagina 7