Betere samenwerking in monumentenzorg Internationale Er is er Populieren wijken Ach Sven, wij hebben nog gOUd Week van de goede doelen Marleen Sijbers burgemeester toegankelijk Valse naam DE EETKAMER Woensdag 3 Maart 2010 La dltCjna deJ/a fifonna PEEL EN MAAS Donderdag 25 februari 2010 - Pagina 3 Wethouder Patrick van der Broeck tekende woensdag namens de gemeente Venray een convenant met de Stichting Venray Monumentaal (SVM) over de monumentenzorg in de gemeente. De onderteke ning van het convenant onder streept volgens de gemeente het gezamenlijk belang dat de gemeente en Stichting Venray Monumentaal hebben in het behoud van de monumenten en de cultuurhistorie. Muziekvereniging Ons Genoegen uit Oirlo vierde twee jaar geleden nog haar 100-jarig bestaan. Een muzikaal bestuur zorgt ervoor dat alles achter de schermen in goede banen wordt geleid. Vier bestuursle den hebben besloten afscheid te nemen van het bestuur, maar zeker nog niet van de vereniging. (Door Sanne Claessens) Veel leden zijn al van jongs af aan bekend met de muziekver eniging en de jonge aanwas blijft Naast het onderhouden van contacten met eigenaren en inwo ners van de gemeente Venray wil SVM jaarlijks één of meerdere projecten oppakken die te maken hebben met het behoud van de gemeentelijke monumenten. Dit kan zijn het komen met een voor dracht voor nieuwe monumenten, het documenteren van bestaande panden of het bevestigen van aanduidingsbordjes op de monu menten. Met de gemeente wordt de effectiviteit van de verordenin- toestromen. Pieter Classens (52), Theo de Rijck (60), Math Drabbels (52) en Twan Jansen (61) zorgen samen alleen al voor maar liefst zo'n tachtig jaar bestuurservaring. Nu er een nieuw opzet van het bestuur komt waarmee de vereni ging vooral geleid gaat worden door een tal van commissies met daarboven een overkoepelend bestuur, is het tijd voor de heren om afscheid te nemen van hun originele rol als bestuurslid. Pieter Classens, veertig jaar lid én zeven entwintig jaar bestuurslid, speelt bas, trombone en tuba. "Ons Genoegen is een club vol muziek gen en het subsidiestelsel bespro ken en problemen worden zo snel mogelijk onder de aandacht gebracht en opgelost. De gemeente Venray is in het kader van de monumentenzorg druk bezig geweest met een nieuw en ruimer subsidiestelsel en een eenvoudiger vergunning stelsel. Op het gebied van monu mentenzorg liggen echter nog meer ambities, zegt wethouder Patrick van der Broeck. "Monu menten zijn visitekaartjes van de waar jong en oud samenkomen om, naast veel plezier, ook een zo goed mogelijk resultaat neer te zetten", aldus Pieter. Hij vindt het niet erg om afscheid te nemen als bestuurslid. "Ik blijf toch wel actief, onder andere in de pr-com- missie en het secretariaat, en het is goed dat er nieuw bloed komt." Theo de Rijck, negenenveer tig jaar lid en vierentwintig jaar bestuurslid, speelt bariton. In de toekomst zal hij zich ook blijven bezighouden met het instrumen- tenbeheer. "De vereniging geeft saamhorigheid en binding, in het hele dorp. De kinderen kunnen hier al op jonge leeftijd naar de muziekschool en stromen vanzelf door naar de fanfare of de drum band. Het doel is om samen lekke re en mooie muziek te maken en samen te genieten van de derde helft!" Het succes van Ons Genoe gen uit Oirlo is volgens de heren uniek. De vereniging wordt gedra gen door heel het dorp! Er is en blijft veel toeloop, veel kinderen en jongeren worden al op vroege leeftijd echt betrokken bij het maken van muziek. De vereniging Staatsbosbeheer is in het Loo- beekdal gestart met het omvor men van populierenbossen in meer natuurlijke bossen. Op een tiental plaatsen in de driehoek Merselo, Venray en Overloon lig gen populierenbossen die bij Staatsbosbeheer in beheer zijn. Deze bossen zijn allemaal rond 1990 aangelegd tijdens de Ruilver kaveling Overloon-Merselo. Het achterliggende doel bij de aanleg was het produceren van industrie hout voor onder andere kisten, pallets en papier. Inmiddels hebben de 25 tot 30 meter hoge bomen een leef tijd van ruim twintig jaar bereikt. Voor een eik is dit niet oud maar voor een populier is dit een aan zienlijke leeftijd. Onder ideale omstandigheden zijn populieren gemeente en worden door menig inwoner en bezoeker als parels in het omgeving ervaren. Deze parels moeten we koesteren." De kennis en ervaring van bur gers van de gemeente is bijzon der waardevol en kan volgens de gemeente Venray veel beter inge zet worden. Plaatselijke bekend heid, wetenswaardigheden uit de plaatselijke geschiedenis, oog- getuigenverhalen: SVM kan deze informatie inzetten ten behoeve van de monumentenzorg. Stich- telt momenteel maar liefst 125 leden. Dat is op zijn minst te zeg gen zeer uniek voor een dorp van ongeveer 1200 inwoners. Math Drabbels, die al veertig jaar lid is van de vereniging en de cornet en bugel speelt, neemt na achttien jaar afscheid als bestuurslid. "Met zoveel jonge aanwas doen we graag een stapje terug als bestuur, al blijf ik actief lid, onder meer in de fanfarecommissie. Maar het is zoveel meer. Samen muziek maken, de sociale contacten en ik zal me blijven bezighouden met het begeleiden van de jeugd." Twan Jansen neemt na elf jaar afscheid als bestuurslid van MV Ons Genoegen. "Ik speel zelf geen instrument, maar mijn eigen kin deren zijn wel lid (geweest). Daar door kwam ik in aanraking met de vereniging. Daarnaast vind ik het bestuurlijk werk gewoon erg leuk en dat heb ik kunnen combineren met deze vereniging." Helaas was het inmiddels niet langer moge lijk om het te combineren met zijn dagelijkse werk, maar Twan neemt zich zeker voor te blijven langskomen in de toekomst! "Het is gewoon een heel mooie vereni- rijp voor de oogst als ze zo'n der tig jaar oud zijn. Dat de populie ren hier na twintig jaar al omge zaagd moeten worden heeft alles te maken met de plaats waar de bomen staan. Deze is voor dit type kolossale bomen veel te nat. Deze soort populieren kunnen hierdoor niet goed wortelen en hebben zodoende weinig hou vast. Geregeld waaien er dan ook populieren om. Dit leidt vaak tot overlast voor buren en kan zelfs gevaarlijke situaties opleveren. Daarbij komt dat deze populieren van nature hier niet thuishoren. Staatsbosbeheer wil op deze loca tie het natuurlijke bos een kans geven. Enerzijds door bomen aan te planten en anderzijds door de natuur haar gang te laten gaan. Uiteindelijk zullen er broekbossen ontstaan met wilgen, elzen en ber- ting Venray Monumentaal is met name bekend vanwege de orga nisatie van de Open Monumen tendag, jaarlijks in september. En door de vele artikelen in de krant over de verschillende monumen ten die de gemeente rijk is. Op dit moment zijn nieuwe leden toegetreden tot de stichting en is het bestuur weer compleet. Een groep enthousiaste mensen die monumentenzorg in de gemeen te Venray weer op de kaart wil zetten. Van links naar rechts: Twan Jansen, Pieter Classens, Math Drabbels en Theo de Rijck. ging die weet hoe ze een stevige prestatie moet neerzetten", aldus Twan. Eens per week repeteren de leden in De Linde, midden in Oirlo, en ze laten van zich horen tijdens onder andere de Lindecon certen. Daarnaast doen ze mee aan toernooien, kerstconcerten, concoursen, sociale activiteiten en optochten. Ze brengen geva rieerde muziek, van swing tot semiklassiek, en de leden zorgen zelf ook voor het draaien van de vereniging door acties te houden als hennen laden en lelies kop pen. "Ook mogen onze vrouwen best even bedankt worden", lacht Theo, "die sturen ons toch maar weer mooi iedere week!" Afge lopen vrijdag 19 februari zijn de vier bestuursleden tijdens de algemene jaarvergadering in het zonnetje gezet. Daarnaast werden Pieter, Theo en Math benoemd tot erelid van Ons Genoegen. Voor meer informatie over Ons Genoe gen kunt u terecht op www.ons- genoegenoirlo.nl. ken waarin reeën, amfibieën en diverse soorten vogels zich thuis voelen. Waar voldoende ruimte is blijven midden in de percelen een paar populieren staan. Dit zijn mooie rust- en uitzichtpun ten voor vogels als buizerd en torenvalk. Waaien deze populieren alsnog om dan kunnen ze blijven liggen en opgaan in de natuur. Zelfs voor opzichter Jan van de Ligt van Staatsbosbeheer, die wel wat gewend is als het gaat om het vellen van bomen, is dit geen alle daagse klus: "Het gaat hier om een groot aantal enorme bomen op kleine moeilijk bereikbare perce len, die vaak ook nog erg nat zijn. De populierenbossen zijn de afge lopen twintig jaar beeldbepalend geweest in het landschap. Door deze ingreep zal het landschap een heel ander aanzien krijgen". Vervolg voorpagina Onderhoud Grote Kerk flinke kostenpost Door de tekorten van de afge lopen jaren heeft de Grote Kerk moeten interen op het eigen ver mogen. Het kerkbestuur onder zoekt alle subsidiemogelijkheden om zo middelen te verwerven om de gebouwen goed te blijven onderhouden. Er wordt een beroep gedaan op Rijk, provincie, gemeente en het monumentenfonds. De Paterskerk draaide met een begroting van 162.000 euro. In tegenstelling tot de Grote Kerk heeft de Paterskerk in de afgelopen jaren geen financi- ele tekorten gekend. Het jaar 2009 werd afgesloten met een kleine plus van 1.300 euro. De onder houdskosten van het gebouw zijn veel lager dan bij de Grote Kerk, afgelopen jaar 42.840 euro en in 2008 16.800 euro. In 2009 is de pastorie geschilderd en is er ach terstallig onderhoud gepleegd. Zo is het dak tussen de kerk en pastorie vernieuwd. Dat de Paters kerk in de plus is geëindigd, komt mede door een schenking uit een testament. Daardoor werd de post 'bijdrage parochianen' met ruim 20.000 euro overschreden. Ook de verhuur van de bovenetage van de pastorie leverde extra inkom sten op. Net als bij de Grote Kerk liet de kerkbijdrage een daling van ongeveer 10 procent zien: van 42.400 naar 38.600 euro. Penning meester W. Megens meldt dat het aantal deelnemers aan de actie Kerkbalans juist is toegenomen. Maar de gestorte bedragen zijn blijkbaar kleiner. Winkels vrij goed De toegankelijkheid van de winkels in het centrum van Ven- ray scoort vrij hoog. Dat meldt het Gehandicapten Platform Venray op basis van de tussentijdse resul taten van het winkelproject dat het momenteel in Venray houdt. Enkele mensen van het gehandi captenplatform hebben in een paar weken tijd ruim honderd winkels bezocht. In warenhuizen en supermark ten is (en wordt) bijvoorbeeld gekeken naar de breedte van de gangen en of mensen met een beperking gemakkelijk de bocht kunnen nemen zonder dat ze met hun rollator of scootmobiel de hoeken raken. En in de Venrayse modezaken worden onder meer de paskamers onder de loep geno men. Tevens wordt bij alle winkels de breedte van de toegangsdeur gemeten en gekeken naar de aan wezigheid van een stootrand aan de onderkant van de vakken. Die randen zijn volgens het gehan dicaptenplatform onder meer belangrijk om te voorkomen dat mensen in rolstoelen of een scoot- mobiel hun enkels bezeren aan uitstekende plastic of ijzeren strip pen. 'In bijna alle winkels is het pinapparaat bereikbaar en het dis play zichtbaar. Daar waar dat niet is, trok het gehandicaptenplatform aan de bel. 'De klant moet kunnen zien of het pinbedrag klopt'. Het winkelproject wordt de komende maanden voortgezet. JIP in Venray opgeheven Synthese Venray heeft het JIP (Jongeren Informatie Punt) opge heven. Dit betekent dat jongeren die vragen hebben over werk, geld, school, drugs, alcohol, wonen, sek sualiteit en vrije tijd niet meer terechtkunnen bij het JIP aan de Marktstraat 8. Synthese Venray wil via jongerenwerkers, die de straat op gaan om informatie te verstrek ken, de jongeren beter bereiken. Jongeren kunnen ook in contact komen met de jongerenwerkers via Synthese aan de Leunseweg in Venray. Het telefoonnummer is (0478)517317 en het algemeen e mailadres is venray@synthese.nl. Bij een controle zaterdagavond op de Chopinstraat heeft een 22- jarige automobilist uit Venray een valse naam opgegeven. De man had daarnaast een ongeldig rijbe wijs en voldeed niet aan de legi- timatieplicht.Tegen de Venraynaar wordt proces-verbaal opgemaakt. Moedercentrum EVA in Venray houdt op maandag 8 maart van 19.00 tot 22.00 uur de viering van Internationale Vrouwendag in de foyer van Schouwburg Venray. Internationale Vrouwendag stond en staat voor solidariteit en strijdbaarheid van vrouwen overal ter wereld. Sinds 1978 wordt deze dag door veel vrouwengroepen in Nederland gezamenlijk gevierd. In Venray tekent moedercentrum EVA voor de organisatie van de dag die dit jaar het thema heeft: Ik ben ik, jij bent jij, samen zijn we een! Op het programma staan onder andere de theatervoorstel ling Samen vriendjes zijn, een optreden van het zangduo Samira Bilal met Nederlandstalige liedjes, In 2005 is in Vredepeel de col lectieve collecte ontstaan: een bundeling van alle goede doe len in een ophaalronde om met minder collectanten meer bur gers te kunnen bereiken. Enkele dorpen van de gemeente Venray namen dit initiatief in 2006 over en De Week van de goede doe len was geboren. Vanuit de grote fondsen kreeg de 'formule' ech ter kritiek. Uiteindelijk onder steunden vijf goede doelen deze manier van collecteren niet. KWF Kankerbestrijding, de Nier stichting, de Nederlandse Hart stichting, het Reumafonds en Marleen Sijbers wordt de nieuwe burgemeester van Sint Anthonis. De gemeenteraad van de Brabantse gemeente beveelt Sijbers aan als nieuwe burgemeester. De 44-jarige Sijbers, geboren in Venray, is gehuwd en heeft twee kinde ren. Sinds 2006 is ze wethou der in de Gelderse gemeente Neerijnen namens de VVD. Marleen Sijbers heeft als wet houder financiën, arbeidsvoor ziening en werkgelegenheid, economische zaken, grondzaken en uitgifte bedrijventerreinen, automatisering, sociale zaken en onderwijs in haar portefeuille. Daarvoor heeft ze diverse manage mentfuncties bekleed in de pro fit- en non-profitsector. Verwacht wordt dat Marleen Sijbers, die met haar gezin woont in Tuil, in de gemeente Neerijnen, rond 1 april 2010 kan beginnen in Sint Antho- nis. De definitieve datum is afhan- Heling motor De politie heeft donderdag een 17-jarige jongen uit Weert aange houden op verdenking van heling van een motor. De jongen wist 's middags te ontkomen na een ach tervolging van de politie, waarbij hij zonder kentekenplaten reed. Na verder onderzoek kwamen agenten de motor op het spoor bij de woning van de ouders van de verdachte. Het leek in eerste instantie om een scooter te gaan, maar na controle van het chassis nummer bleek dat het een motor was die begin 2009 in Venray werd gestolen. een modeshow en een optreden van Bruce Dance Factory. In de foyer staan stands van Amnesty International, de Wereldwinkel, Stefanie van de Broek (Helpende Handen) en Afrikraal. Parfumerie Cocon zorgt voor een leuk pre sentje bij binnenkomst. Alle vrou wen uit Venray en omgeving zijn van harte welkom de feestelijke avond bij te wonen. Cuisine de la met www. deeet ka me r. n I 0478-582215 het Prins Bernard Cultuurfonds hebben echter besloten om hun standpunt te wijzigen. Onder het mom van voortschrijdend inzicht berichten ze dat ze De week van de goede doelen zien als een nieu we moderne manier van collec teren. Het is aan elk dorp zelf de beslissing voor welke doelen er wordt gecollecteerd. Hiervoor is in elk dorp een werkgroep beschik baar. De week van de goede doe len wordt dit jaar gehouden van 4 tot en met 10 april. Meer informatie is verkrijgbaar via http://ysselsteyn.dorpenven- ray.nl/goededoelen. kelijk van de benoeming door de Kroon en de installatie door de commissaris van de koningin. De gemeenteraad volgt met deze aanbeveling het advies van de ver trouwenscommissie. Er hebben in totaal 31 kandidaten gereageerd op de vacature, die ontstond door het vertrek van burgemeester Jos Verbeeten. Afkoopregeling? Functiewijziging? Concurrentiebeding? Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) F F Dat kun je wel zien dat zijn wij! Ristorante Gerechten uit grootmoeder's recepten boekje! Calabrische avond. Het menu wordt bereid met traditionele verse Calabrische producten. Live tarantella muziek. Lekkere Italiaanse wijnen. Julianasingel 33 5802 AT Venray Tel: 0478-513562 Fax: 0478-514134 info@ristorante-botticelli.nl www.ristorante-botticelli nl VERLINDEN JUWELIER Bestuursleden Ons Genoegen: j> '\"r INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray Toon Kateman Schildersbedrijf bestaat dit jaar 65 jaar! Om dit te vieren geven wij 6,5% korting* op alle binnenschilder- werk, dan wel behangwerk. Daarnaast geven wij op de eerste tien opdrachten (minimaal 275,- excl. BTW) nog eens 65,- extra korting! Dus, vier met ons mee en profiteer van onze feestaanbieding! *Aanbieding geldt alleen voor particulieren en alleen voor opdrachten aangenomen na 11 februari 2010 en uit te voeren vóór 15 april 2010. Toon Kateman Schildersbedrijf Keizersveld 24 5803 AN Venray T 0478 581358 info@toonkateman.nl www.toonkateman.nl SCHILDERSBEDRIJF prijs 39.90 p.p. (drank niet inbegrepen). 1:00 uur. Reserveren is gewenst. "Geen afscheid van de vereniging! Erelid rtüth Drabbels 1 Érelnd Theo 4c ftuch

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3