Koester uw Monument Demodagen Seniorservice 'Hoe een ei je leven kan veranderen' "Mensen zijn bang dat ik dwars door hen heen kijk" SIS Nu ook in Eindhoven! Honderdeenendertigste jaargang - week 8 - donderdag 25 februari 2010 De kapel Maria in den Nood op de hoek Venrayseweg, de Houskuilstraat in Wanssum werd in 2006 nieuw gebouwd. In de kapel staat het beeld van Maria met het Kind, dat afkomstig is van de kapel die, voorafgaand aan deze kapel, ongeveer op dezelfde plek stond. Dat was een eigentijdse moder ne kapel uitgevoerd als betonnen zuil met een open nis. Het Maria beeld dat meeverhuisde naar de nieuwe kapel is gemaakt van hout en beschilderd in meerdere kleu ren. In 2004 was dat beeld aan res tauratie toe, want weer en wind hadden zich laten gelden. De res tauratie werd uitgevoerd door Ger- rit Kersten uit Wanssum, lid van de Stichting Kruisen en Kapellen in Meerlo-Wanssum. Gaandeweg de restauratie groeide bij hem en ook bij anderen het idee dat een veel betere oplossing zou zijn de betonnen kapel naar een andere locatie te verplaatsen en op deze plek een nieuwe gesloten kapel te bouwen. Die kapel zou een betere beschutting aan het Mariabeeld kunnen geven. Bovendien zou Wanssum een kapel terugkrijgen, want in het verleden had op deze plaats ook een gesloten bakstenen kapel gestaan. Ook dreigde de betonnen zuil door de ernaast staande grote boom nog verder opzij te worden gedrukt. De nieuwe kapel zou een verschijningsvorm moeten hebben die overeen kwam met de bakste nen kapel met traditioneel model, die tot de jaren 1963-1964 op deze plek had gestaan. Gerrit Kersten, de restaurateur van het Maria beeld en samen met bakker Ver- deuzeldonk een van de initiatief nemers voor de nieuwbouw, werd tevens een belangrijke voortrek ker bij de realisatie van de kapel. De nieuwe kapel werd gebouwd met de geldelijke bijdragen en daadwerkelijke hulp van veel inwoners en bedrijven uit Wans- sum. De kapel is een ontwerp van architect Theo Vissers uit Wans- sum. Het is evenals de oorspron- kelijke kapel een gesloten kapel met een rechthoekige grondvorm voorzien van een zadeldak. Uitge voerd in schoon metselwerk in genuanceerde baksteen, in harmo nie met het metselwerk van het achter de kapel liggende pand van bakkerij Verdeuzeldonk. Het dak is met leien gedekt, het gebouwtje is voorzien van een hardstenen plint. De ingang aan de zijde van de Venrayseweg heeft een boog aan de bovenzijde en wordt afge sloten met een smeedijzeren hek. Boven de ingang staat in smeed ijzeren hoofdletters: Maria in den Nood. De binnenwanden van de kapel zijn gestucadoord. In een nis met een bakstenen rand staat het gerestaureerde beeld van Maria met het Kind. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen: Gerrit Kersten, Stich ting Kruisen en Kapellen in Meer- lo-Wanssum, Kerkgebouwen in Limburg. Stichting Venray Monu mentaal (SVM): secretariaat Vlie- zenweg 1 5801 JC in Venray, e-mail venraymonumentaal@live.nl. Seniorservice Gilde Venray houdt op zaterdag 27 en zon dag 28 februari demodagen, waarbij iedereen kan kennis maken met de activiteiten die de organisatie in haar gebouw aan de Prins Bernhardstraat houdt. Dit jaar is een samenwerkings verband tot stand gekomen met Gamma Bouwmarkt, die dat week einde geopend is en waar plek is ingeruimd voor demonstraties en presentaties. Op de zaterdag zijn de mensen van Seniorser vice Gilde Venray aanwezig in de bouwmarkt van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Seniorservice is een organisatie die als doelstelling heeft het belangeloos overdragen van kennis, kunde en ervaring aan iedereen die daarom vraagt. Hieraan kan iedereen in Venray en omgeving deelnemen. Kennis, kunde en ervaring van (jongere) ouderen gaan niet verloren en deze ouderen maken zich op deze manier nuttig voor de maatschap pij. De diensten die Seniorservice biedt zijn belangeloos en infor meel van aard; de teamleiders die de activiteiten begeleiden ontvan gen daarvoor geen vergoeding. De kosten die deelnemers moeten bijdragen zijn beperkt en hebben uitsluitend betrekking op de alge mene onkosten van de organisatie. Meer informatie is verkrijgbaar via telefoon (0478)512139. Zie ook www.seniorservicevenray.nl. Macula-ei oplossing voor oogziekte? Mentalist Judith Andriessen in nieuwe Uri Gellershow 'Hoe een ei, je leven kan ver anderen'. Dat is de titel van het profielwerkstuk van twee vwo 6-leerlingen van het Raay- land College, Sanne Geurtjens uit Leunen en Mirthe Nelissen uit Oirlo. Vrijdag 26 februari houdt het tweetal een presen tatie voor medeleerlingen bij Pluimveebedrijf Nelissen in Oirlo. "We hebben gekozen voor het macula ei. Dit ei kan mogelijk de oplossing zijn voor de ziekte Leeftijdsgebon den Macula Degeneratie(LMD). Een ziekte die vaak voorkomt bij ouderen boven 55 jaar. Onze hoofdvraag van het werkstuk is: hoe kunnen we het ei het beste promoten, in de markt zetten", aldus Mirthe Nelissen over de inhoud van hun profielwerkstuk. (door Henk Lammen) "Vanuit school kregen we de opdracht een profielwerkstuk te maken, waar we in totaal 80 uur aan moesten besteden. De belang rijkste opdracht was om een onderzoek op te zetten voor een vak naar keuze. Wij hebben geko zen voor het vak m&o. De eerste optie was om iets te doen met korfbal, we doen allebei aan deze sport, maar dat was niet breed genoeg. Omdat marketing ons allebei erg aansprak wilden we een promotiecampagne voor een bestaand product opzetten", ver klaart Sanne Geurtjens de keuze van hun onderwerp. Uiteindelijk kwamen ze uit bij het macula ei. Niet zo vreemd, want de vader van Mirthe, Jos Nelissen, is eige naar van Newtricious, dat samen met het Academisch Ziekenhuis Maastricht en de Universiteit Maastricht en het bedrijf Globus ei werken aan een oplossing om LMD tegen te gaan en wellicht de ziekte zelfs te voorkomen. Voor Mirthe en Sanne was dit nieuwe product de oplossing. Mirthe: "Een makkelijke keus, bovendien von den mijn ouders het ook een leuk idee om op die manier aandacht Judith Andriessen (39 jaar) uit Venray was afgelopen vrij dag te zien in de voorronde van het spraakmakende televi sieprogramma De Nieuwe Uri Geller 2010. De deskundige jury onder leiding van Patty Brard was onder de indruk van het optreden van menta- list Andriessen en beloonde haar met een plaats in een van de vervolgrondes die de komende weken worden uit gezonden op SBS6. De Nieuwe Uri Geller is iedere vrijdag avond vanaf 20.30 uur te zien. (door Henk Lammen) Judith Andriessen is 39 jaar, getrouwd en moeder van drie kinderen, dochter Vera (8 jaar) en de tweeling Job en Bas (6). Al als kind was ze hoogsensitief en voelde situaties feilloos aan. "Als mijn moeder een cadeautje voor me had gekocht, wist ik al wat het was. Mijn moeder was dan altijd stomverbaasd dat ik het wist." Toch deed ze nooit iets met haar gave. "Nee, ik liet me teveel beïn vloeden door anderen. Trok me aan wat anderen er van vonden." Tot zes jaar geleden toen ze ern stig ziek werd. Haar schildklier moest verwijderd worden. Na de ingrijpende operatie gooide ze het roer om. "Na die ziekte ben ik meer mijn eigen gevoel gaan volgen." Ze volgde onder andere workshops bij bekende menta- listen zoals Hayashi en met haar bedrijf Juhe Entertainment treedt ze nu regelmatig op bij particu lieren en bedrijven. Om mensen te verbazen met haar gave. "Ik probeer mijn mentale gave af te stemmen op de situatie. Zo zal ik bij een bijeenkomst waar kinde ren aanwezig zijn geen gevaarlijke acts laten zien en bij een bedrijfs- conferentie de act af stemmen op het doel van de conferentie. Zo blijft ieder optreden ook voor mij uniek." Het is altijd leuk om din- gen vooraf te weten. Een gave die iedereen zich zou wensen. Maar er zijn natuurlijk ook schaduwkan ten. "Mensen zijn vaak bang dat ik dwars door hen heen kijk, maar zo werkt dat natuurlijk niet. Wel is het zo dat ik vaker weet hoe dingen aflopen." En dat is ook wel eens minder prettig als bijvoor beeld familieleden een ernstige ziekte hebben. Of zelfs doodgaan. Hoe ga je daarmee om? Zoals ze meemaakte toen haar vader over leed aan kanker en haar zus aan een hersenbloeding. Judith: "Dat is wel eens lastig. Als ik dan iets weet, houd ik mijn mond. Wie ben ik om mensen hun hoop op genezing af te pakken. Er zijn ook mensen die het eng vinden, maar daar maak ik me niet zo druk om. Ik ben gewoon een moeder van drie kinderen." Naast de minder leuke kanten, levert het ook grap pige voorvallen op. "Ja, voordat ik bij de verloskundige was, wist ik al dat we een tweeling gingen krijgen. Dat is natuurlijk leuk. Ik krijg ook steeds vaker de bevesti ging dat iets klopt. Daar begin je dan ook op te vertrouwen. En als ik iets kwijt wil, deel ik het mijn man of mijn moeder. Dat zijn de enige twee mensen die ik daar deel van uit laat maken." Toen ze een jaar geleden een workshop volgde van The Mask, de eerdere winnaar van De Uri Geller Show, was ze helemaal om. "Hoe hij din gen aanpakte, vond ik fascinerend. Ik was me er van bewust dat ik met mijn gave ook hele leuke din gen zou kunnen doen." Ze gaf zich, aangespoord door haar zus, op voor De Nieuwe Uri Geller 2010. Na een screentest was ze afgelo pen vrijdag te zien in een van de voorronden. In de nieuwe Uri Gel- lershow worden mensen met een gave beoordeeld op hun mentale krachten. In de show liet Judith zien hoe ze een vooraf ingetoetst getal op een rekenmachine aan anderen kan overbrengen, zonder dit te communiceren. De vrijwilli gers in de show mochten daarbij bepalen of zij de twee getallen deden optellen. Aftrekken, verme nigvuldigen of delen. Het eindge- tal bleek uiteindelijk overeen te komen met het eerder ingetoetste getal op de rekenmachine. "Het ging perfect, de jury was meteen onder de indruk en ik mocht una niem door naar de vervolgronden. Ik heb in ieder geval genoten tij dens de opnamen. Het was een hele leuke dag. Zeker om mee te maken hoe televisie nu eigenlijk werkt. Hoe het afloopt?" Ze begint te lachen. "We hebben geheimhou ding, hè. In ieder geval worden uit de vervolgronden zo'n twaalf kan didaten geselecteerd voor de live shows. En of ik daar ben bij, kan ik niet vertellen." Ze lacht beteke nisvol. Ja, had je nu maar als ver slaggever een speciale gave.Dan maar iedere vrijdagavond afstem men op SBS6. vermogen kwijt is, bedraagt twin tig procent. Op dit moment zijn er meer dan 100.000 mensen slecht ziend of blind door macula-dege- neratie." De ontwikkeling van het macula ei zit nog steeds in de onderzoeks fase. Van het consumeren van dit ei moet een preventieve werking uitgaan. Mirthe: "De onderzoeks resultaten zijn tot nu toe veel belovend. Door het eten van het macula ei kan het proces van macula-degeneratie gestopt wor den. Kan voorkomen worden dat de vlek op het oog steeds groter worden. Voor de mensen betekent dat een aanzienlijke verbetering van de kwaliteit van leven." "En", vult Sanne aan, "Het kan uiteinde lijk voorkomen dat mensen blind worden." Volgens haar verschilt het macula ei nauwelijks van een doorsnee ei. "Het smaakt in ieder geval hetzelfde, de kleur is iets meer oranje." Het bedrijf Newtricious houdt zich op dit moment bezig met de ontwikkeling van het macula ei. Mirthe: "Ongeveer honderd kip pen krijgen daarvoor aangepaste voeding. Het onderzoek duurt nog een jaar. Als voor de overheid vol doende bewezen is dat het resul taat heeft, kan het macula ei in productie worden genomen." Voor de hoofdvraag van het profielwerkstuk, reclame maken voor een nieuw product, dachten de twee 18-jarige leerlingen in eerste instantie aan het benaderen van ouderenverenigingen, zoals te besteden aan het macula ei." De beide vwo-leerlingen moesten zich wel in de materie verdiepen. Het was geen makkelijke kost. "Ik werk regelmatig in het bedrijf, dat is mijn voordeel. Maar over het macula ei en de ziekte macula- degeneratie wisten we natuurlijk nog niet alles", aldus Mirthe. Sanne legt uit wat de ziekte inhoudt: "Macula-degeneratie is een aantas ting van het netvlies die resulteert in verlies van gezichtsvermogen. Het is een vlek die steeds groter worden, waardoor het gezichts vermogen steeds meer afneemt. De helft van de mensen die ouder zijn dan 65 jaar heeft er last van. De kans dat iemand die ouder is dan 75 jaar door de aandoening een groot deel van zijn gezichts- Mirthe (links) en Sanne hou den vrijdag een presentatie voor medeleerlingen. de KBO. "Dat is ook de belangrijk ste doelgroep", aldus Sanne, "Maar in onze ogen was dat niet breed genoeg. Daarom hebben we er voor gekozen om via de pers ons werkstuk onder de aandacht te brengen. Met een artikel in Peel en Maas bereiken we namelijk ook de jongere generatie, mensen die in een later stadium mogelijk ook met de ziekte te maken kun nen krijgen. Zo slaan we twee vlie gen in een klap. We bereiken de doelgroepen en kunnen informa tie over de ziekte en de ontwikke ling van het macula ei naar buiten brengen." Vanaf 1 maart 2010 zijn wij gevestigd in Venray en Eindhoven. Meer informatie www.websdesign.nl ©I websdesign EN MAAS EEL internet communicatie

Peel en Maas | 2010 | | pagina 13