Flexibele werkplekken in gemeentehuis Venray 2740 rode handen |=jffi| 'Kleine scholen in Horst niet in gevaar' OTTO neemt Olympia in Polen over Gemeente stopt met verpachten gronden Lawine aan reacties Woningmarkt in Venray houdt stand in crisis j| Ingezonden I (AAS^nnei ijAj Gunhoek www.dekaaskenner.nl Si m M: ook voor üw tuin De Ho venier mSis'm PEEL EN MAAS Donderdag 18 februari 2010 - Pagina 3 Geen grote kantoortuin Het nieuwe gemeentehuis wordt geen grote kantoor tuin. Er komen kleinere, open ruimtes, maar ook afgesloten stilteplekken zodat alle amb tenaren naar keuze hun werk kunnen doen. Slechts dertig medewerkers (zoals secretari aat en griffie) behouden een vaste werkplek. De andere ambtenaren krijgen een flexi bele werkplek. "Een ambtenaar hoeft niet 's ochtends door het gemeente huis te dwalen op zoek naar een bureau", zegt architect Jos van Eldonk. De afdelingen komen niet meer bij elkaar in de lange gangen, maar verdeeld boven elkaar in de verdiepingen. Zodat vaker de trap genomen moet worden. Door ook andere afdelingen op dezelfde gang te huisvesten, wordt het pro jectmatig werken en het contact tussen de afdelingen bevorderd. De automatisering krijgt een prominente plek in het nieuwe kantoorgebouw. Niet alleen de werkplekken, maar ook de verga derruimtes worden volledig digi- taal met draadloze netwerkverbin dingen. Het heeft ook gevolgen voor de archiefkasten die straks veel minder ruimte in beslag zul len nemen. Medewerkers zijn nu al volop bezig met het digitalise ren van het papieren archief. FLEXIBEL Het flexibel gebruik van de werkplekken is eveneens ruimte- besparend. Bijna de helft van de ambtenaren werkt parttime. Daar naast zijn er stagiaires en inge huurd personeel die slechts deels aanwezig zijn. In totaal gaat het om 455 personen. Na aftrek van de dertig vaste werkplekken blij ven er 425 over. Projectleider Mar tin Reijnen rekent voor dat voor 70 procent (298 medewerkers) een werkplek moet worden inge richt. Vlak achter de hoofdentree wordt een doorbraak gemaakt naar de eerste verdieping. Ook bij de ingang van de kapel komt een open ruimte naar alle verdiepin gen. Het zorgt voor meer lichtin val en het biedt vanuit alle hoog tes zicht op de kapel die wordt ingericht als werkrestaurant en raadzaal. De kapel wordt geheel gelijkvloers, de trappen verdwij nen. "Het is een prachtige ruimte die zoveel mogelijk gebruikt moet worden", vindt Van Eldonk. CDA-raadslid Toon Loonen zette donderdag tijdens de infor matieavond in De Witte Hoeve vraagtekens bij de combinatie van raadzaal en restaurant. Volgens de architect hoeven de politici 's avonds niet in een bedompte ruimte te vergaderen. "Het wordt geen kantine met spruitjes lucht. Er komt ook een goede ventilatie." Tweede Kamerlid Lia Roefs (PvdA) en de Duitse SPD Bundestagsabgeordnete Norbert Killewald hebben vrijdag op het jeugdontmoetingscentrum (JOC) in Yssel- steyn 2740 rode handen in ontvangst genomen. Dit was het resultaat van de wereld- wijde actie Rode Handen, waarbij aandacht wordt gevraagd voor de inzet van kind soldaten. Met verschillende acties werden de rode handen door het JOC bij elkaar gebracht. Schoolbestuur Dynamiek wil alle scholen openhouden In Venray is grote commo tie ontstaan als gevolg van het besluit van schoolbestuur SPOV om de basisscholen in Veulen, Heide, Vredepeel en Castenray te gaan sluiten. Reden: te weinig leerlingen. Gevolg, aldus het bestuur: te hoge kosten en te lage onder wijskwaliteit. In de gemeente Horst aan de Maas is ook een aantal scholen dat een relatief gering aantal leerlingen telt. (door Gé Peeters) Het overkoepelende bestuur Dynamiek Scholengroep telt 22 basisscholen in Horst aan de Maas en de drie dorpen Geijsteren, Blit- terswijck en Wanssum. De stich ting telt ongeveer 4200 leerlingen en verwacht de komende tijd een jaarlijkse krimp. Die krimp is echter minder groot van omvang dan die in Venray. Daarnaast telt de gemeente Venray relatief meer kleine dorpen en dus meer klei nere basisscholen. Toch kent ook Dynamiek enkele kleine scholen zoals die in Tienray, Geijsteren en Griendtsveen. Ze hebben ieder minder dan honderd leerlingen. In Geijsteren - dat sinds kort bij de gemeente Venray hoort - bezoe ken 55 kinderen de school. Dat zijn er minder dan in Veulen (64) en Castenray (78). Betekent dit dat ook Dynamiek er niet aan ontkomt scholen te sluiten? "Nee", is het stellige antwoord van bestuurslid Jan Jenneskens uit Meerlo. "Wij komen niet in de pro blemen door het openhouden van kleinere scholen. Er is geen enkele aanleiding om onze visie op korte termijn bij te stellen. Onze visie is dat we in elk dorp kwalitatief goeie scholen willen hebben, die toekomstproof zijn en die door een gezamenlijke verantwoorde lijkheid worden gedragen. Met dat laatste bedoelen we dat in onze ogen de gemeenschap, de ouders, de gemeente en wij samen verant woordelijk zijn voor het in stand houden van de scholen. Ja, de school als ontmoetingsplaats wil len wij handhaven." Jenneskens beseft dat ook Dyna miek onder financiële druk komt te staan als bestuur met meerdere kleine scholen. "Daarom zoeken wij naar creatieve oplossingen op maat. Een verdere samenwerking met instanties als peuterspeel zalen, buitenschoolse opvang en bibliotheken juichen we toe. Onze scholen moeten zich, voor zover dat nog niet het geval is, ver der ontwikkelen tot brede scho len, tot kindcentra. Ook andere samenwerkingsvormen sluiten we niet uit. Kijk naar de nieuwe basis school in Kronenberg. Die komt in de nieuwe brede maatschap pelijke voorziening waarin Dyna- miek huurder is van de benodigde klaslokalen. Komt er een lokaal leeg te staan, dan zoek je met de gemeente als eigenaar naar een andere invulling. Of in Meterik: daar zit de school gedeeltelijk in het klooster. Het leerlingaantal neemt af, op dat moment kan de gemeente een lokaal een andere bestemming geven. Dat kost ons dan niks. Nog een voorbeeld. In Griendtsveen kijken we met Dynamiek Samenspel (verant woordelijk voor de peuterspeelza len in een aantal dorpen, red.) en met Gastouderbureau Pierewiet hoe we de school verder kunnen ontwikkelen. Zo zoeken we overal naar maatwerk. Per locatie kijken we naar de mogelijkheden. Daar bij schakelen we de gemeente, de dorpsraden en de ouders in." SPOV in Venray geeft aan dat de kwaliteit van het onderwijs op de kleinere scholen onder druk komt te staan. Jenneskens herkent zich daar niet in: "Ik praat alleen over onze situatie, let wel. Maar wij hebben niet de bevestiging dat kleinere scholen slechter zou den presteren. Net als bij andere besturen, gebeurt het wel eens dat er een school minder goed presteert. Maar dat kan net zo goed een grotere school zijn. De ouders van onze scholen zijn erg tevreden, dat hanteren wij ook als criterium. Ook op een school van zestig kinderen zien wij prima ontwikkelingsmogelijkheden." Dynamiek Scholengroep kent nog weinig zorgen. Jenneskens: "Wij prediken wat we altijd gepre dikt hebben: de school is van de ouders en de gemeenschap. Dat houden we zo lang mogelijk in stand. Onze kleine scholen hoe ven zich inderdaad geen zorgen te maken." De Poolse divisie van de in de problemen geraakte Olym- pia Groep is overgenomen door OTTO Work Force. Olym- pia heeft een kantorennet werk en een gerenommeerd klantenbestand in Polen. Directievoorzitter Frank van Gool: "Wij zijn in toenemende mate actief op de snel groeiende Poolse uitzendmarkt. De over name van Olympia Polen past in de strategie om ons marktaandeel in Polen snel te vergroten." OTTO Work Force werft via zijn zeven kantoren in Polen op jaarbasis ruim 10.000 uitzendkrachten voor de Nederlandse arbeidsmarkt. Het Venrayse bedrijf speelt daarnaast in op de snel groeiende Poolse uit- zendmarkt. Inmiddels zendt OTTO in Polen bijna evenveel medewer kers uit als in Nederland. De over name van Olympia Polen betekent een verdubbeling. Frank van Gool: "Dit betreft een overname, maar in onze groeistrategie is daarnaast in de toekomst een grote rol weg gelegd voor franchisenemers. Deze ondernemers kunnen dan maximaal profiteren van onze marketing en van ons internatio nale netwerk. Wij kunnen weer profiteren van hun lokale net werk en gezamenlijk kunnen we de markpositie snel uitbreiden." OTTO Work Force is de grootste internationale arbeidsbemiddelaar van Nederland. Daarnaast zendt het bedrijf uit in Polen, Tsjechië, Slowakije, Engeland en België. Vorig jaar behaalde OTTO Work Force een omzet van bijna 100 miljoen euro. Het hoofdkantoor is gevestigd in Venray; in Midden- en Oost-Europa heeft het uitzendbu reau vijftien kantoren. OTTO Work Force is lid van de ABU en VCU- en NEN-4400-1 gecertificeerd. Venray heeft van de voorma lige gemeente Meerlo-Wans- sum drie pachtovereenkom sten overgenomen. Een van de drie pachters heeft ook nog een gratis gebruiksovereen- komst voor drie percelen. De gemeente Venray verpacht al langer geen landbouwgronden meer. De overgenomen contrac ten van Meerlo-Wanssum lopen af op 1 maart 2010. Twee pachters willen graag de overeenkomst ver lengen omdat hun bedrijfsvoering op het gebruik van de gemeen telijke gronden is afgestemd. De derde pachter stemt in met de beëindiging op 1 maart 2010. Met de twee andere landbouwers, van wie er een ook gratis drie perce len in gebruik heeft, wordt de overeenkomst nog met een jaar verlengd. Het levert de gemeente 1.365 euro inkomsten op. De gemeente heeft deze landbouw gronden niet op korte termijn nodig. Het beleid is echter om geen gronden meer te verpachten. In de loop van dit jaar wordt een definitieve beslissing genomen over de situatie na 1 maart 2011. De pachters zijn ervan op de hoogte dat de overeenkomst over een jaar waarschijnlijk niet meer wordt verlengd. Bestemmingsplan buitengebied welhaast onmogelijke klus Op het ontwerp bestem mingsplan buitengebied zijn liefst 325 reacties binnenge komen. Het wordt een flinke klus om al deze bezwaren af te handelen. Vanaf eind decem ber heeft het ontwerpplan zes weken ter inzage gelegen. In de eerste inspraakronde kwa men er al 241 reacties. Het draait vooral om de gehanteerde bestem ming, de vorm en afmeting van het bouwblok en de status van de woning (burger- of bedrijfswo ning). Het blijkt voor de gemeen te Venray welhaast onmogelijk een bestemmingsplan voor het omvangrijke buitengebied vast te stellen. Het is uiterst complex door de snel veranderende wet en regelgeving. Al in 1996 is de eerste aanzet gedaan. Veertien jaar later is het plan nog steeds niet klaar. Na een onderbreking door de varkenspest in 1997 is in 1999 de draad weer opgepakt. In 2005 kan de gemeenteraad het bestem mingsplan dan eindelijk vaststel len. Op 13 juni 2007 haalt de Raad van State het bestemmingsplan onderuit, waarna de provincie de eerdere goedkeuring weer intrekt. Venray is weer helemaal terug bij af en valt terug op het oude plan uit 1981 dat nu nog altijd wordt gehanteerd. Het afgekeurde bestemmings plan uit 2005 moet worden her schreven. Dit kost de gemeente 550.000 euro extra, vooral vanwe ge de inhuur van externe deskun digen. Op veel onderdelen is het plan al niet meer actueel door de wetten en regels die in de tussen tijd zijn veranderd. Onder meer op het gebied van luchtvervuiling, bodemonderzoek, milieueffectrap portages en de nieuwe geurwet en de grondexploitatiewet. De Raad van State keurt het in 2007 af vanwege de te ver door geschoten deregulering. Venray heeft bijvoorbeeld het aanlegver- gunningenstelsel eruit geschrapt. Het wordt toen nog als een voor beeld gezien voor andere gemeen ten. Inmiddels is duidelijk dat er niet opnieuw geëxperimenteerd kan worden omdat het juridisch geen stand blijkt te houden. In het nieuwe bestemmingsplan staat rechtszekerheid voorop. Alhoewel dit opnieuw op losse schroeven staat door de nieuwe Wet ruim telijke ordening en de Natuurbe schermingswet. Hierover is nog onvoldoende jurisprudentie. Volgens de planning zal de gemeenteraad medio 2010 het bestemmingsplan vaststellen. Het is nog niet duidelijk of er door de lawine aan reacties opnieuw ver traging optreedt. Vorig jaar 5 procent minder huizen verkocht dan in 2008 De woningmarkt in Ven- ray heeft afgelopen jaar goed stand gehouden tijdens de economische crisis. In de gemeente Venray daalde het aantal verkochte woningen met slechts 5 procent, terwijl in de provincie Limburg 26,6 procent minder huizen wer den verkocht dan in 2008. Na Kessel en Margraten deed Venray het daarmee als derde beste gemeente in Limburg. De gemiddelde koopsom van een woning ligt in Venray op 223.000 euro. Dat is een daling van 7 pro cent ten opzichte van 2008. Lan delijk zijn de huizen vorig jaar 6,5 procent minder waard geworden. In Horst aan de Maas zakte de gemiddelde koopsom met 9 pro cent naar 216.500 euro. In Meerlo- Wanssum bleef de daling beperkt tot slechts 2 procent. De gemiddel de waarde van een woning in de voormalige gemeente is 221.200 euro, bijna gelijk met Venray. Mook en Middelaar is met 351.200 euro de gemeente met gemiddeld de duurste huizen in Limburg. Opvallend is dat in de kop van de provincie de huizen prijzen nog stegen. In Mook en Middelaar met 9 procent en in de gemeente Gennep met 2 procent. Wel zakte de woningmarkt er flink in. In Mook en Middelaar werden meer dan de helft (51 procent) minder huizen verkocht dan in 2008. In Gennep bedroeg de afna me 39 procent. Ook in de omlig gende gemeenten Bergen (24 procent), Boxmeer (36 procent), Deurne 42 (procent) en Horst aan de Maas (19 procent) daalde het aantal verkochte woningen veel drastischer dan in Venray. De cijfers zijn afkomstig van de databank woningmarktcijfers.nl in Heerlen. De gemiddelde koopsom in 2009, met het verschil ten opzichte van 2008. Bergen 230.200 -11% Boxmeer 243.100 -12% Deurne 306.700 -5% Gennep 268.400 +2% Horst 216.500 -9% Meerlo-W. 221.200 -2% Mook en M. 351.200 +9% Sevenum 233.400 -10% Venray 223.000 -7% Het aantal verkochte woningen in 2009, met het verschil ten opzich te van 2008. Bergen 74 -24% Boxmeer 149 -36% Deurne 143 -42% Gennep 82 -39% Horst 212 -19% Meerlo-W. 53 -13% Mook en M. 40 -51% Sevenum 47 -20% Venray 264 -5% In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of indien zij te lang zijn in te korten. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Kleine scholen Dynamiek, het overkoepe lende basisscholenbestuur in de gemeente Horst aan de Maas, kiest er, in tegenstelling tot de SPOV in Venray, bewust voor om de kleine scholen die zij besturen in stand te houden. Hoewel ook bij hen sprake is van een teruglo pend leerlingenaantal en financi- ele druk zoeken zij naar creatieve oplossingen op maat. De kleine scholen in de gemeente Horst aan de Maas hebben een toekomst waarbij de kwaliteit geen gevaar loopt. Hoe kan het dat Dynamiek in staat is een financieel gezonde organisatie in stand te houden die bovendien nog kwaliteit levert en de SPOV niet? De SPOV kent maar één antwoord op de uitdagingen die de toekomst ons brengt: het sluiten van de scholen. Hiermee doet zich tevens de merkwaardige situatie voor dat in de gemeente Venray de kleine school in Geijs- teren die onder Dynamiek valt, gewoon openblijft. Ouders van kinderen op de kleine school in Veulen geven duidelijk aan dat zij tevreden zijn over de sociaal- emotionele ontwikkeling van hun kinderen. Ook de kwaliteit op deze kleine school is prima. In andere dorpen zal het niet anders zijn. Wat is dan het probleem? Als de SPOV niet tevreden is over de kwaliteit of als zij bang is dat de kwaliteit in de toekomst terug loopt waarom zoekt zij dan niet naar oplossingen? We zien bij het SPOV terug wat we de afge lopen jaren bij veel zogenaamde semi-overheid instellingen heb ben zien gebeuren. Als voorbeeld de thuiszorginstellingen of de woningbouwcoöperaties. Nadat deze zijn geprivatiseerd, wor den ze geleid door managers die vooral bedrijfsmatig te werk gaan. We zien woningbouwcoöperaties die projecten opzetten die ze niet kunnen financieren en hiermee grote verliezen leiden. Thuiszor ginstellingen waarbij werknemers elke minuut moeten verantwoor- den en waarbij in de top riante salarissen worden betaald. Er zijn voorbeelden te over. Dit alles gaat ten koste van de mensen voor wie deze organisaties in eerste instan tie zijn opgericht: de huurders, de cliënten van de thuiszorg en in ons geval: onze kinderen. Anne Heideman, Veulen 'Oversteek Zoo Parc niet onveilig' De bezoekers van dierenpark Zoo Parc in Overloon kunnen vei lig de drukke Stevensbeekseweg oversteken. Dat antwoordt het college van Boxmeer op vragen van raadslid Maarten Wiggers de Vries van de Progressieve Kom- binatie. Het PK-raadslid vroeg het college om er een zebrapad aan te leggen. De huidige oversteek plaats op een lichte verhoging zou onvoldoende veilig zijn. Voor al voor ouders met kinderen en grote schoolgroepen die vanaf de nieuwe parkeerplaats de drukke weg moeten oversteken. Volgens Wiggers de Vries heeft een zebra pad een veel grotere verkeersrem- mende werking. Het college is het daar niet mee eens. De aanleg van een voetgangersoversteekplaats (een zebrapad) leidt alleen maar tot schijnveiligheid, vinden B en W die sowieso menen dat de situ atie bij het Zoo Parc Overloon niet onveilig is. Ook bij de politie is niets bekend over verkeersonvei ligheid. Het college is dan ook niet van plan maatregelen te nemen. bezoek kte- wwwgunlwek.nl Veiinrv Lastendruk Venray blijft laag De lastendruk voor de Venrayse burgers is dit jaar met 4,7 procent gestegen. Een huishouden met een eigen woning betaalt gemid deld 601 euro aan gemeentelijke heffingen. Vorig jaar was dat nog 574 euro. Op de ranglijst van de goedkoop ste Limburgse gemeenten neemt Venray de zevende plaats in, van in totaal 34 gemeenten. De gemid delde lastenstijging in Limburg was met 1,8 procent lager dan in Venray. De best score voor Venray is de vierde plaats bij de afvalstof fenheffing. Bij het rioolrecht (vijf tiende) en de ozb (zeventiende) ligt Venray rond het Limburgse gemiddelde. ADVOCAAT DUUR? Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) ZWITSERSE EMMENTALER 500 GRAM 7.95 FRANK SCHAEFEERS Renovatie Bitumineuze daken Lood- en zinkwerken Velux vensters 0478-511094 Stationsweg 124B Venray-Oostrum Wij lossen uw probleem op! Vraag naar de voorwaarden INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3