Wmo-krant: handvat voor inwoners Gemeente Venray Zet uw container op tijd aan de straat toekomst Gemeentegids Wmo-krant gemist? Infoavonden basisscholen Kijk ook op www.venray.nl Welke Venrayse huizen verliezen warmte? Zorg loket Buurtbemiddeling zoekt vrijwilligers PEEL EN MAAS Donderdag 18 februari 2010 - Pagina 15 Gemeentehuis Openingstijden Zoals u weet, wordt de ene week uw groene container met gft-afval opgehaald en de andere week uw grijze container met restafval. Deze containers moeten om 7.00 uur 's ochtends aan de straat staan. Wanssum, Geijsteren en Blitterswijck zitten voortaan aan het begin van de route, daarom is het voor inwoners uit deze dorpen extra belangrijk dat de bakken op tijd aan de straat staan. Door de vorst is het lastig om containers te ledigen. Dit komt hoofdzakelijk door het vastvriezen van de inhoud. Als de inhoud vastgevroren is, kan de bak vaak niet (geheel) geleegd worden. Toch wordt er een volledige lediging in rekening gebracht. Houdt u hier rekening mee? Om te voorkomen dat de inhoud van uw container vastvriest kunt u de bak op een vorstvrije plaats of een beschutte plek zetten, wat lege eierdozen op de bodem leggen en proberen uw gft-afval zo droog mogelijk te houden. Deze week wordt de Venrayse Wmo-krant in de hele gemeente Venray verspreid. Hierin staat allerlei informatie over de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo). U leest waarmee we in Venray bezig zijn om de Wmo op een goede manier uit te voeren. Heeft u de krant niet ontvangen? Dan kunt u in het gemeentehuis nog een exemplaar ophalen. Ook kunt u de digitale versie downloaden op www.venray.nl. Bij het Zorgloket kan ieder een terecht voor advies, hulp en ondersteuning op het gebied van wonen, welzijn, inkomen en zorg. U vindt het Zorgloket in het gemeentehuis. Telefonisch is het te bereiken op (0478) 52 33 33. Venray, focus op mensen Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax(0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl Internet www.venray.nl Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Gemeentearchief Alarm Dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Centraal alarmnummer 112 Informatiecentrum Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Week 07 v -r V «ba- tt -fËt' De nieuwe gemeentegids is bijna gedrukt en klaar voor verspreiding. Tussen 23 februari en 13 maart verspreidt TNT deze gids huis aan huis. Deze week wordt bij iedereen in de gemeente Venray de Wmo-krant bezorgd. Daarin staat wat de gemeente doet om de Wet maatschap pelijke ondersteuning (Wmo) op een goede manier uit te voeren. "En dat is veel", zegt wethouder welzijn Twan Jansen, "want de Wmo beslaat veel terreinen. Uitgangspunt is dat iedereen in onze samenleving kan meedoen." De meeste mensen kennen de Wmo van hulp bij het huishouden, vervoers voorzieningen of woningaanpassingen. Maar de Wmo strekt zich verder uit. Iedereen die op wat voor manier dan ook beperkingen ondervindt om mee te doen in de maatschappij kan er een beroep op doen. Want ook mantelzorg, toegankelijkheid, opvoeding, crisisopvang en leefbaarheid bijvoorbeeld zijn thema's binnen de Wmo. Steun voor vrijwilligers "De gemeente zorgt op de eerste plaats voor goede algemene voorzieningen", legt Twan Jansen uit. "Zo hebben wij vorig jaar geld vrijgemaakt om de verenigingsgebouwen in Venray toegankelijkte maken voor mindervaliden." Ditjaar besteedt de gemeente extra aandacht aan de ondersteuning van vrijwilligers en mantelzorgers. "Er zijn veel mensen actiefals vrijwilliger, in het verenigingsleven of in de zorg. Zij dragen in grote mate bij aan de leefbaarheid. Wij willen hen daarbij graag een steuntje in de rug geven. Ook zijn er veel mensen die de dagelijkse zorg voor een familielid op zich nemen. Dat vraagt veel van hen. Wij gaan nu bijvoorbeeld kijken ofer voldoende voorzieningen zijn waardoor zij ook een keer een rustpauze kunnen nemen. Verder onderzoeken wij het aanbod voor dagbesteding voor mensen met weinig sociale contacten of financiële middelen. Als dat Het verschijnen van de gemeente gids is uitgesteld vanwege de grenswijziging die op 1 januari is gerealiseerd. De nieuwe gids is nu compleet met de nieuwe dorpen, de nieuwe gemeenteraad en het nieuwe college van Burgemeester en Wethouders. De gemeentegids heeft een kleiner formaat dan voorheen en is gedrukt op milieuvriendelijk papier. nodig blijkt, gaan we die mogelijkheden uitbreiden. Met eetsteunpunten bijvoorbeeld." Breed werkveld De gemeente heeft de Wmo-krant uitgegeven om inwoners te wijzen op de werkvelden die deze wet bestrijkt. "Het is een handvat voor onze inwoners, zodat zij als dat nodig is een beroep op ons kunnen doen." Maarten Wijnen is een van de vrijwilligers die in de Wmo-krant aan het woord komt.Hij is actief binnen jongerencentrum Watjang in Oirlo en organiseert basketbal- toernooien. "Ik kende de Wmo niet", zegt hij. "Maar als vrijwilliger ben ik blij met elke ondersteuning die wij vanuit de gemeente krijgen." Hij gaat de krant dan ook zeker aandachtig doornemen. Lokaal Maatwerk "Het mooie van de Wmo is dat je landelijk beleid kunt vertalen naar de lokale situatie", vindt de wethouder. "Zo kunnen we lokaal maatwerk leveren. Maar ook initiatieven die er al liggen ondersteunen; met geld, voorzieningen ofadvies. Daarom betrekken we de Wmo ook in het gebiedsgericht werken. Daarin kijken we samen met bewoners naar wat voor hen belangrijke thema's zijn." Bij alle nieuwe plannen denkt overigens de Klankbordgroep Wmo mee met de gemeente en geeft advies. "Deze vertegenwoordigers van allerlei groeperingen kijken vanuit het perspectief van onze klant", zegt Twan Jansen. "Want daar werken wij tenslotte voor. De klankbordgroep is voor ons een goede sparringpartner." Hij besluit: "De invoering van de Wmo drie jaar geleden leek een gigantische operatie. Er kwamen veel wetten bij elkaar en er moest veel worden geregeld. Terugkijkend hebben we inmiddels veel tot stand gebracht. De gemeente Venray heeft de Wmo op alle terreinen goed op poten." De Stichting Primair Onderwijs Venray (SPOV) heeft onlangs haar beleidsnota over de toe komst van de basisscholen in de gemeente Venray naar buiten gebracht. De gemeenteraad van Venray organiseert twee extra raadsinformatieavonden om deze beleidsnota en alle commo tie die daar omheen is ontstaan, te bespreken. Deze informatie avonden vinden plaats op 25 februari en 4 maart. Voor de informatieavond op 25 februari heeft de gemeenteraad SPOV uitgenodigd om haar beleids nota te presenteren en toe te lichten. Daarbij krijgen de leden van de gemeenteraad ruimschoots de gelegenheid om de vragen te stel len die bij de gemeenteraad leven. Deze avond begint om 19.30 uur en vindt plaats in het gemeentehuis van Venray. Het is een openbare in formatieavond voor de raad, waarbij belangstellenden van harte welkom zijn. Er is deze avond echter geen gelegenheid om in te spreken. Dit kan wel tijdens de tweede informa tieavond op 4 maart. In gesprek Tijdens de informatieavond op 4 maart wil de gemeenteraad van Venray in gesprek gaan met alle belanghebbenden. Een aantal orga nisaties, zoals ouderraden, school besturen en dorps- en wijkraden, heeft voor deze avond een uitnodi ging ontvangen. Op deze avond is iedereen die betrokken is of zich betrokken voelt bij de toekomst van de basisscholen, welkom om met de gemeenteraad in gesprekte gaan. Dus ook als u geen uitnodiging heeft ontvangen, bent u van harte uitgenodigd. Meer informatie over deze tweede avond kunt u lezen op de gemeentepagina van volgende week. In december is een vliegtuig van de firma Dakwacht met een speciale camera over de oostelijke dorpskern van Venray gevlogen. Er zijn warmtebeelden gemaakt van de daken in deze wijken. Naar schatting gaat bij gebouwen tot 30 procent van de warmte verloren via het dak. De beelden geven hiervan een indicatie en bieden mensen die hun huis beter willen isoleren een indruk of en waar er iets aan de hand kan zijn. Venray is één van de eerste gemeenten in Nederland die het energieverlies via daken in kaart gaat brengen met dakthermografie. Zodra het weer het toelaat wordt er ook nog gevlogen boven de bebouwde kom van alle andere dorpen en wijken van de gemeente Venray. Het moet hiervoor een steenkoude, heldere nacht zijn. Voorkom energieverlies Doel van deze dakscans is het energieverlies in Venray in kaart te brengen. De gemeente kan hiermee huiseigenaren stimuleren het energieverlies van hun woning te beperken om zo de uitstoot van broeikasgassen te verminderen. Informatieavonden Zodra de dakscans in de gehele gemeente Venray zijn uitgevoerd, organiseert de gemeente informatie avonden voor huiseigenaren. Zij kunnen dan zien hoe het met het energieverlies van hun woning is gesteld is en zij krijgen tips hoe ze dit energieverlies kunnen beperken. Samenleven in de buurt verloopt meestal goed. Maar soms ook niet; er ontstaat onenigheid met de buren, bijvoorbeeld over geluid, gedrag van kinderen, gebruik van de portiek, stoep ofgalerij. Alsje er samen niet uitkomt, kan een buurtbemiddelaar helpen. Daarom zoekt Synthese buurtbemiddelaars in de gemeente Venray. De gedachte achter buurtbemidde ling is problemen in een vroeg stadium bespreekbaar maken door tussenkomst van getrainde vrijwil ligers; de buurtbemiddelaars. Zij luisteren naar het verhaal van beide partijen. Ze geven geen oordeel en zijn neutraal. Zij begeleiden ruziën de partijen naar een gezamenlijke oplossing voor hun conflict. Daarbij is zelf oplossingen bedenken beter dan dat een andere partij een oplos sing oplegt. Zo is de kans kleiner dat een probleem zich herhaalt. Uiteraard hebben de bemiddelaars een geheimhoudingsplicht. Luisteren en samenwerken Als bemiddelaar krijgt u een speci ale, gratis training en professionele begeleiding. Er zijn geen opleidings eisen, maar wel wordt verwacht dat u enthousiast bent, openstaat voor andere mensen, in staat bent vra gen te stellen, goed kunt luisteren, onpartijdig bent, kunt samenwerken met andere teamleden en een bij drage wilt leveren aan de leefbaar heid in een buurt. U bemiddelt altijd samen met een andere bemiddelaar als uw eigen agenda het toelaat en nooit in uw eigen wijk of dorp. Meer informatie Als het u wat lijkt om buurtbemidde laar te worden, kunt u vrijblijvend contact opnemen met Synthese, via telefoonnummer (0478) 51 73 17. U kunt ook een e-mail sturen naar buurtbemiddelingvenray@ synthese.nl. Op www.venray.nl, onder 'Direct naar' vindt u de vacature en een folder met meer informatie over buurtbemiddeling. week 07 adv.indd 15

Peel en Maas | 2010 | | pagina 15