Percossa in schouwburg Amsterdam String Quartet in Theehuis Jera on Air gaat samenwerken met NCRV Mozart in Theehuis Azur, Fantasieën van Hartstocht Gouden turven A PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Het theaterconcert Percossa wordt op zaterdag 20 februari vanaf 20.00 uur gehouden in de Schouwburg Venray. Begonnen als brutale schoffies op straat, maar thans uitgegroeid tot een wereld wijde, onbeschrijfelijke theater sensatie: Percossa. Na tien jaar bloed, zweet en tranen, wereld reizen en internationale succes sen, trakteren deze Rebels of Rhythm het publiek op de show der shows. Geen compromis, geen adempauze, geen genade, maar een bulderende percussieacht baan vol rake klappen, scherpe humor en acrobatische capriolen, verpakt in theatrale fijnzinnigheid, want Percossa benadert slagwerk als middel om tot een voorstelling te komen, niet als doel. Percussion will never be the same. Voor meer informatie kan men kijken op www.schouwburgvenray.nl. In het kader van Concerten in Venray verzorgt het Amsterdam String Quartet op zondag 21 februari in Het Theehuis in Venray vanaf 15.30 uur een uitvoering van twee strijkkwartetten van Joseph Haydn en een van Wolf gang A. Mozart. Deze keer dus een concert met muziek waarvan het idioom voor iedereen onmiddellijk ver trouwd klinkt. Haydn wordt wel beschouwd als de ontdekker of ontwerper van het genre van het strijkkwartet en heeft ook in dat genre een enorme produc tie gehad. Als oudere collega en goede vriend van Mozart ont ving hij de eerste kwartetten van de jonge man die hem daarbij een fraaie brief aanbood. Mozart bewees de meester veel eer daar mee maar tegelijkertijd liet hij zien dat hij goed begrepen had wat een strijkkwartet kon zijn. Het kwartet van Mozart dat wordt gespeeld is het beroemde Disso nantenkwartet. Sinds de tijd van Haydn en Mozart, wel de klassieke periode uit de westerse Europese muziek genoemd, is het strijk kwartet niet meer weg te denken uit de muziekliteratuur en lijkt het vaak een meesterproef te zijn. De uitvoerders zijn de leden van een internationaal strijkkwartet dat zich geheel concentreert op de klassieke versie van het genre en dan ook op historische instru menten speelt en dat ook op een historisch verantwoorde manier doet: met warme toon en waar nodig een vibrato maar wel licht. Het ASQ bestaat uit Alida Schat en John Wilson Meyer viool, Jane Rogers altviool en Thomas Pitt cello. Het is een viertal musici die perfect op elkaar zijn inge speeld en met elkaar een instru mentaal gesprek voeren. Intelli gent en krachtig. Alle concerten in de serie Concerten in Venray vinden plaats op zondagmiddag vanaf 15.30 uur in Het Theehuis, gelegen in het Odapark in Venray. Entreekaarten zijn verkrijgbaar bij Concertorganisatie Fred H. Reni- rie via telefoon (0478)582472, via e-mail fredh.renirie.@home.nl, via www.concerteninvenray.nl alsook aan de ingang van het Theehuis voor aanvang van het concert. Het Odapark ligt aan de Merseloseweg in Venray, schuin tegenover het ziekenhuis Viecuri. Stichting Jera on Air en de NCRV zijn samen een unieke samenwerking aangegaan. Onder de noemer Ongekend Talent zijn de festivalorganisatie en de NCRV op zoek naar een rockband voor een optreden op Jera on Air. Geïn teresseerde bands kunnen zich opgeven op www.ongekendta- lent.nl. Inschrijven kan nog tot zaterdag 20 februari. Vervolgens selecteren de redactie van Onge kend Talent en de organisatie van Jera on Air tien finalisten. Op deze finalisten kan twee weken lang gestemd worden. De uitein delijke winnaar mag optreden op het festival op Hemelvaartsdag 13 mei. Verder is de tweede act bekendgemaakt. This is a Stand off is na The Flatliners de tweede band die op het podium van Jera on Air hun kunsten gaat tonen. This is a Standoff is een Canadese punkband die vroeger door het leven ging als Belvedere. De band zet met vier personen een ener gieke punkshow neer. Het goed ontvangen debuutalbum Be Exci ted kwam uit in oktober 2007. In maart vorig jaar kwam het tweede album Be Disappointed uit en dat werd zo mogelijk nog beter This is a Standoff. ontvangen door de critici. Op www.jeraonair.nl kunnen kaartjes gekocht worden. De voorverkoop via de lokale adressen gaat ook spoedig van start. Kindermiddag in Odapark Op zondag 28 februari orga niseert het Odapark aan de Merseloseweg in Venray een feestelijke kindermiddag rond het werk van Pascalle Mans- velders. Die middag geeft Mansvelders speciale rondlei dingen voor kinderen en zijn er diverse workshops waarbij de jonge kunstliefhebbers zelf aan de slag kunnen. De workshops zijn gebaseerd op Daily Planet, de kinderkrant die Mansvelders speciaal voor deze expositie heeft samengesteld, en die in gaat op het belang van een 'andere wereld', die van kunst, literatuur, muziek en engelen. Kinderen kunnen in kleine groep jes onder begeleiding hun eigen persoonlijke versie van de krant maken. Die middag is er tevens de mogelijkheid om als engel te wor den gefotografeerd, met vleugels en al! De kindermiddag begint om 14.00 uur en is gratis toegankelijk. Aanmelden via telefoonnummer 0478 513 690. Onder de titel 'This Gun's For Hire' presenteert Pas calle Mansvelders (Venlo, 1963) in Odapark Venray haar eerste solo expositie. Mansvelders schildert mensen als engelen, gebaseerd op het aloude idee van engelen als boodschappers. Kinderen, vol wassenen, vrienden, onbekenden en bekenden uit de media wor den volgens het aloude idee van engelen als boodschappers ver beeld. Mansvelders engelen lijken mensen van vlees en bloed, die net als wij verkeerde beslissingen nemen, liefhebben en pijn voe len en net als wij vallen en weer opstaan. Songwriters collectief Het songwriters-collectief, dat bestaat uit Eric Devries, BJ Baar- tmans en Eric van Dijsseldonk, staat op woensdag 24 februari op het podium van Cambrinus in Horst. Devries, Baartmans en Van Dijsseldonk zijn mannen met een 'verhaal'. Samen teren ze op 75 jaar podiumervaring, 10.000 optredens en een handvol stieke me radiohits. Songwriters United kenmerkt zich door karakteristiek meerstemmige zang en klaterend snarenwerk in een avondvullend Nederlands- en Engelstalig lied jesprogramma. De drie heren van het songwriters-collectief zijn geschoold, gepokt en gemazeld in het Nederlandse muziekcircuit. Ze hebben elkaar gevonden in hun liefde voor het ambachtelijk song- schrijven en vertolken, in de tradi tie van Dylan, Waits, Earle, Beatles, Van Morrison, Vreeswijk, Vrienten en Van het Groenewoud. Ieders hoogstpersoonlijke ontboezemin gen worden daarmee gedeelde smart. Mannen met een Verhaal is het nieuwe programma van Baartmans, Devries en Van Dijs- seldonk, waarin hun opvallende muzikale stoelendans wederom een afwisselende en avontuurlijke voorstelling oplevert: een duik in het eigen verleden maar ook in de bron via goed gekozen en fijn gearrangeerde covers. En waarin drie songwriters pursang ook nog eens geïnspireerde begeleiders blijken, thuis op allerhande snaar instrumenten als gitaar, banjo, bas, piano en mandoline. Dit concert begint om 20.30 uur. Meer infor matie is te vinden op www.cam- brinusconcerten.nl. Op Ut Tuffelke Het Vierlingsbeekse jongeren centrum Gryphus houdt in samen werking met stichting Op De Tóffel op zondag 25 april de band wedstrijd Op Ut Tuffelke. Regio nale muzikanten krijgen tijdens deze bandwedstrijd de kans zich te presenteren. De band of artiest die op het podium als beste uit de bus komt wordt uitgenodigd om als openingsact te fungeren van het popfestival Op De Tóffel 2010, dat gehouden wordt op zondag 20 juni op het Vrijthof in Vierlings beek. Bands die interesse hebben om deel te nemen kunnen voor 1 maart een demo met biografie stu ren naar: Gryphus, onder vermel ding van Op Ut Tuffelke, postbus 15, 5820 AA in Vierlingsbeek. Meer weten over Op Ut Tuffelke? Surf naar www.gryphus.nl of www. opdetoffel.nl. Wandeling IVN IVN Geijsteren-Venray gaat zon dag 21 februari wandelen in en rondom Heide. Heide heeft in het kader van Ommetje om het dorp een brochure ontworpen: Wan delroute Honingraat Heide: 'Dur de Hej ovver de paej'. Dit zijn vijf wandelingen, die met gekleurde honingraatpijlen de verschillende paden en de lengte daarvan, aan gegeven. De start van elke route is op het dorpsplein voor de kerk, bij het dorpsbeeldje de imker. Het IVN kiest voor deze wandeling de mooiste en meest natuurlijke plekjes, maar de weerstoestand zal deze dag bepalen welke route wordt gelopen. Februari. De start is om 10.00 uur bij de kerk en de imker in Heide. Concert percussionensemble Peelklank Het percussionensemble van muziekvereniging De Peelklank uit Ysselsteyn verzorgt op zondag morgen 21 februari een optreden in Schouwburg Venray. Voor het percussionensemble van De Peel- klank is dit concert tevens een try out voor deelname aan de lands kampioenschappen in Dronten. Op zaterdag 27 februari strijden de slagwerkers van De Peelklank samen met een viertal andere gerenommeerde korpsen om de landstitel in de hoogste afdeling van de slagwerkwereld, de ere divisie sectie A. Hier komen zij korpsen tegen als Doornenburg en Diever die hun sporen reeds verdiend hebben op dit niveau. De laatste maanden, met name na het concours in Etten-Leur, is er ijverig gewerkt om een letterlijk klinkende prestatie neer te zet ten in Dronten. De concourswer- ken bestaande uit Blue Cadance, Mechanical Ballet en Distant Memories worden deze morgen ten gehore gebracht. Liefhebbers van hedendaagse slagwerkmuziek komen ruimschoots aan hun trek ken tijdens dit zondagochtend concert. Ook wie wel eens wil horen en zien waar de hedendaag se slagwerkmuziek toe in staat is met marimba's, vibrafoons, klok kenspelen, pauken en buisklok kenspelen kan genieten van een stukje hedendaagse slagwerkmu- ziek. Ruud van den Boogaard in Cambrinus Ruud van den Boogaard staat op zondag 21 februari op het podium van Cambrinus in Horst. Dat het Brabantse dorpje Knegsel met JW Roy reeds een van Nederlands grootste songwriters had voortge bracht, is voor velen bekend. Wat men doorgaans niet weet is dat deze JW Roy in zijn vroege jeugd liedjes schreef samen met boe zemvriend Ruud van den Boog aard. Want uit het debuutalbum Open Hart van Ruud van den Boogaard blijkt dat Knegsel twee songschrijvers van formaat heeft voortgebracht. Van den Boogaard maakt zijn debuutplaat in het Bra bants en voert strijd met drank, vrouwen, verliefdheid, trouw, spijt, het dorp en de stad. In tegenstel ling tot velen van zijn vakgeno ten doet Van den Boogaard dat met een treffende humor, droog cynisme en een directe openheid. Zijn taalgebruik is zo vanzelfspre kend dat men steeds het gevoel heeft dat men samen met hem in een café staat en het lief en vooral ook het leed zonder blad voor de mond besproken wordt. Dit con cert begint om 20.30 uur. Meer informatie staat op www.cambri- nusconcerten.nl. De Locht Er wordt volop gemusiceerd op zondag 21 februari in streek museum De Locht in Melderslo. Het duo Mart en Marion Vervoort brengt dan een groot aantal nos talgische liederen ten gehore met soms een ernstige en soms met een vrolijke boodschap. Daar naast zijn er twee tentoonstellin gen. Tot en met 1 april 1 april is de tentoonstelling Gewassen en Gestreken te zien. In de speciaal daarvoor ingerichte ruimte wordt getoond hoe het wassen en strij ken zich in de afgelopen eeuwen heeft ontwikkeld van puur hand matige zware arbeid tot de hui dige bezigheid met wasautoma ten. Uiteraard zijn er werktuigen uit alle jaren tentoongesteld en is er veel schriftelijke informatie beschikbaar. Tot en met 28 febru ari is er een tentoonstelling van de archeologische vondsten in en rond Melderslo. In de jaren 2007 2008 heeft hier een archeologisch onderzoek plaatsgevonden. Daar bij zijn veel voorwerpen, voor een deel uit de prehistorie uit de grond gehaald. De resultaten van dat onderzoek zijn tentoongesteld in het daglonerhuisje van het museum. Het museum is geopend op woensdag van 14.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kun nen, op afspraak, ook op andere tijden terecht. Het musiceren begint rond 13.00 uur. Knokke om te rokkuh 2010 Het festival Knokke om te rok- kuh vindt op zaterdag 20 februari plaats bij OJC Merlin in Meerlo. Vier bands knokken tijdens dit muziekfestijn voor een plekje als openingsact op 'grote broer' Mer- linpop op 4 april. De bands zijn: Clock (rock/pop), Arrested on the seventh (rock/metal), Drug Dri ver (rock-'n-roll) en Hanging Tree (rock/ alternative). Voor meer informatie over de bands of Knok- ke om te rokkuh kijk op de site www.ojcmerlin.nl Zaal open om 20.00 uur, de eerste band staat op de planken om 21.00 uur. Zondag 21 februari om 15.30 uur treedt het Amsterdam String Quartet in het Theehuis in het Venrayse Odapark aan voor een uitvoering van twee strijkkwartetten van Joseph Haydn en een van Wolfgang A. Mozart. Deze keer dus een concert met muziek waar van het idioom voor ieder een onmiddellijk vertrouwd klinkt. Dat is wel eens anders. Haydn wordt wel beschouwd als de ontdekker of ontwerper van het genre van het strijkkwar tet en heeft ook in dat genre een enorme productie gehad, meer dan 70. Als oudere collega en goede vriend van Mozart ont ving hij de eerste kwartetten van de jonge man die hem daarbij een fraaie brief aanbood. Mozart bewees de meester veel eer daar mee maar tegelijkertijd liet hij zien dat hij goed begrepen had wat een strijkkwartet kon zijn. Het kwartet van Mozart dat wordt gespeeld, is het beroemde Disso nantenkwartet. Sinds de tijd van Haydn en Mozart, wel de klassieke periode uit de westerse Europese muziek genoemd, is het strijk kwartet niet meer weg te denken uit de muziekliteratuur en lijkt het vaak een meesterproef te zijn. De uitvoerenden zijn de leden van een internationaal strijkkwar tet dat zich geheel concentreert op de klassieke versie van het genre en dan ook op historische instrumenten speelt en dat ook op een historisch verantwoorde manier doet: met warme toon en waar nodig een vibrato maar wel licht. Het ASQ bestaat uit Alida Schat en John Wilson Meyer viool, Jane Rogers altviool en Thomas Pitt cello. Het is een viertal musici die perfect op elkaar zijn inge speeld en met elkaar een instru mentaal gesprek voeren. Intel- ligent en krachtig. Zie voor meer informatie, recensies e.d. www. theamsterdamstringquartet.com Alle concerten in de serie Con certen in Venray" vinden plaats op zondagmiddag om 15.30 uur, in het Theehuis, gelegen in het Oda- park te Venray. Entreekaarten a 17 euro (incl. koffie of thee in de pauze) zijn verkrijgbaar bij Con certorganisatie Fred H. Renirie via telefoonnummer 0478 582472, per e-mail fredh.renirie.@home.nl, via de website www.concerten- invenray.nl en aan de ingang van het Theehuis voor aanvang van het concert. Voor gedetailleerde informatie over de concerten van de serie 2008-2009 kan men op dezelfde adressen terecht. Het Odapark ligt aan de Merselose- weg in Venray, schuin tegenover het ziekenhuis Viecuri. In verband met werkzaamheden is omrijden via de Hoenderstraat noodzakelijk (omleidingsroute 2). Lezersactie Schouwburg Venray en Peel en Maas Azur, Fantasieën van Harts tocht is de titel van het mul timediaal muziektheater dat Jean-Philippe Rieu op zater dag 6 maart vanaf 20.00 uur in Schouwburg Venray presen teert. Romantische composi ties van zijn hand worden uit gevoerd door harpiste Manou Liebert, violiste Inge Stallinga- Gorissen en door Rieu zelf op de fantiano. In samenwer king met Schouwburg Venray houdt Peel en Maas een lezers actie, waarbij u met zijn twee tjes voor de prijs van één deze voorstelling kunt bijwonen (zie ook de bon bij dit artikel). Als u gelooft in de romantiek van het leven waarbij de hartstocht een hoofdrol speelt, dan kunt u wegdromen bij de melancholie en de intimiteit van Jean-Philip pe's voorstelling. Die intimiteit waar je samen voelt dat het leven geleefd wordt door het geloof in elkaar. Als voor u de liefde ook betekent dat deze in alle kleuren kan ontbolsteren, ook een spel is, ook buitenkant is, ook gevierd moet worden, ook in een ritueel verpakt kan worden ondanks het feit dat alle vormen van liefde al uitgeprobeerd zijndan wilt u deze voorstelling niet missen! De dramaturgische lijn van dit door 'liefde' ingekleurde programma kenmerkt zich door harmonische en romantische instrumentale voordrachten, afgewisseld met half gezongen, half gesproken poëzie die soms doen denken aan Jacques Brell. Het publiek wordt het ene moment overweldigd en het andere moment vertederd of ontroerd door de symbiose van muziek, klank, beeld, tekst en beweging. Rieu (52) die zijn hele leven met muziek bezig is geweest, kreeg de muzikaliteit met de paplepel inge- gotenAl op zeventienjarige leeftijd dirigeerde hij het Philharmonisch Orkest van Luik met eigen compo sities. Hij studeerde piano, com positie, muziektheorie en orkest- Lezersactie AZUR - Jean-Philippe Rieu directie aan de Conservatoria van Luik en Maastricht. In die tijd was hij assistent-dirigent en repetitor bij de operahuizen van Leipzig en Berlijn. Na zijn opleiding was hij vijftien jaar verbonden aan het conservatorium van Maastricht als dirigent en hoofdvakdocent. Hij dirigeerde en organiseerde vele operaproducties en symfoniecon certen van barok tot en met de hedendaagse muziek. Vervolgens werkte hij zes jaar intensief samen met zijn broer André Rieu. In 2004 lonkte voor Jean-Philippe de ver leiding om opnieuw zelf, creatief onafhankelijk werkzaam te zijn, en dat leidde tot een viertal cd's, zijn multimediaal muziekpro gramma Azur en zijn kinderboek Marie, de eerste uit een serie. De voorstelling van Azur, Fantasieën van Hartstocht duurt ongeveer een uur en wordt zonder pauze uitgevoerd. Na afloop is er nog een meet and greet, waar de aan wezigen met de musici kunnen napraten over de voorstelling en waarbij Rieu cd's signeert. Kaarten zijn te koop aan de theaterkassa, via telefoon (0478)530999 of via www.schouwburgvenray.nl. Zumba centraal bij EVA Moedercentrum EVA in Venray blijft zijn aanbod van activiteiten uitbreiden. Op maandag van 13.30 tot 14.15 uur kunnen vrouwen mee doen met de cursus zumba. In tien lessen kan er gedanst worden op de aanstekelijke, swingende muziek van samba, salsa, merengue en rumba. De lessen zijn gemakkelijk te volgen en dus voor iedereen geschikt. Opgeven kan iedere ochtend via telefoonnummer (0478)510035 of via eva@moedercentrumven- ray.nl. EVA is voor alle vrouwen, autochtoon en allochtoon, uit de gemeente Venray en omgeving. Elke vrouw kan vrijblijvend bin nenlopen. In het centrum kunnen vrouwen activiteiten organiseren of er aan deelnemen. Door samen te werken geven vrouwen de mul ticulturele samenleving van van daag en de toekomst vorm. 50+ Wandelen WSV De Natuurvrienden Mer- selo houdt op maandag 22 febru ari een groepswandeling van tien kilometer. De start is om 13.30 uur in Den Hoek aan het Groot dorp bij de sportvelden. Het club lokaal is om 13.00 uur open. Er is een wagenrust. Boekrecensie in Peel en Maas Ruim tien jaar na zijn dood verscheen 'Gouden turven': het 46ste boek van meester verteller Toon Kortooms met verhalen over de Peel en haar bewoners. De verhalenbundel werd ont dekt door verzamelaar Theo Mar tens in de enorme nalatenschap van de Brabantse verteller. Martens heeft geen literaire achtergrond of bijzondere interesse ('Ik ben zelfs geen lezer, ik lees alleen op vakan tie') maar verzamelt alles wat met de cultuur en geschiedenis van Deurne en omgeving te maken heeft. Kortooms is in die plaats geboren en getogen. Na Kortooms overlijden in 1999 kreeg Martens de hele papieren erfenis. Bij het uitzoeken en ordenen vond Mar tens een diskette met de verha len van 'Gouden turven'. Dat was vreemd, want van Toon Kortooms is bekend dat hij alleen maar met pen en typemachine heeft geschreven. Kortooms verhaalt in het ruim honderd pagina's tellen de boek over het ontstaan van de Peel, over de Peelreuzen en schrijft over markante bewoners zoals de 17de eeuwse pastoor Gerard Jacobs en dokter Hendrik Wiersma ('De Wieger'). Hij memoreert ook Rowwèn Heze, de zonderlinge kluizenaar naar wie de gelijknami ge Limburgse popgroep zich heeft genoemd. Die was na een onge luk afzichtelijk geworden, maar hij bezat mysterieuze krachten, waarmee hij pijn kon wegnemen. Kortooms herinnert zich ook hoe menig moeder met een ziek kind naar de kluizenaar van Horst-Ame- rica toog. Van Kortooms zijn tot nu toe 46 boeken uitgegeven, waar van ruim twee miljoen exempla ren zijn verkocht. Gouden Turven is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 12,50 euro. Donderdag 18 februari 2010 - Pagina 10 niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur mmm fa y 2 voor de prijs van 1 i 50% korting op de merchandise van L deze voorstelling S Grinsven www.studiopress.nl Tegen inlevering van deze bon bij de theaterkassa van Schouw burg Venray, krijgt u als lezer van de Peel Maas bij aankoop van één kaartje voor de voorstelling AZUR van Jean-Philippe Rieu (zaterdag 6 maart inclusief meet greet en consump tie na afloop) nóg een kaartje gratis* 2 voor de prijs van 1 dus. Tevens krijgt u 50% korting op de merchandise van deze voorstelling op vertoon van uw toegangskaart. Maximaal 2 personen per bon, zolang de voorraad strekt. Kijk voor de openingstijden van de kassa op www.schouwburgvenray.nl Voor meer informatie belt u 0478-530999 of kijkt u op www.schouwburgvenray.nl TOON KORTOOMS

Peel en Maas | 2010 | | pagina 10