I {AASM/ïrsü1. JUBILEUMBOEK JUBILEUMTENTOONSTELLING Geen energiesubsidie voor 'braafste jongetjes' Start bouw ParcVelt Geen burenruzies in dorpen? Leerbedrijf Wiertz op bezoek www.dekaaskenner.nl 100 JAAR De Peelmutant Nuiee" Gunhoek - ook voor uw tuin SAINT ALBRAY 100 GRAM 1.49 VENRAY'S MANNENKOOR PEEL EN MAAS Donderdag 11 februari 2010 - Pagina 7 geestig mysterieus spannend informatief Te koop bij WV-kantoren, boekhandels of rechtstreeks via www.puzzelthriller.nl 'Wie het eerst komt, wie het eerst maalt' Nee, de 'braafste jongetjes van de klas' hoeven niet te rekenen op een speciale over gangsregeling. Ondanks het warme pleidooi van Maarten Houba uit Venray, besloot de gemeenteraad dinsdagavond dat er in Venray geen gemeen telijke regeling komt voor mensen die op eigen kosten energiebesparende maatrege len hebben genomen toen de subsidiepot al leeg was. Het afgelopen jaar hebben 29 inwoners van Venray gebruik kun nen maken van de subsidiepot. De inwoners die daarna energiebespa rende maatregelen namen, kregen hiervoor echter geen gemeentelij- ke bijdrage. Zij wisten echter niet dat er dit jaar opnieuw een subsi dieregeling is voor energiebespa rende maatregelen, stelde Houba. De Venraynaar deed vorig jaar een beroep op een subsidieregeling voor energiebesparende maatrege len van gemeente en provincie. Hij was te laat, want 29 andere inwo ners van Venray waren hem voor. Desondanks plaatste Houba in september 2009 'in het belang van het milieu' negen zonnepanelen op het moment dat de subsidie- pot al leeg was en er tevens geen enkel zicht was op een mogelijke Limburgse of Venrayse vervolg subsidie. "Ik kies voor het milieu en een stukje regionale werkver schaffing in crisistijd", stelde hij dinsdagavond. De kosten betaalde hij uit eigen zak, maar tot zijn ver bazing hoorde hij in januari van de nieuwe regeling die per 1 maart 2010 van kracht wordt. "Als ik dat had geweten, dan had ik tot na 1 maart 2010 gewacht. Ik loop nu 1500 euro mis, zijnde 15 procent van mijn investering. En dat terwijl ik juist dat heb gedaan, waartoe de nieuwe subsidie Venrayse burgers hoopt aan te zetten, namelijk het nemen van energiezuinige en/of milieuvriendelijke maatregelen." Hij vroeg de gemeenteraad om een speciale regeling in het leven te roepen voor mensen die 'tus sen wal en schip' zijn geraakt. Ook wethouder Patrick van der Broeck is een van de 'braafste jon getjes uit de klas', zo verklaarde de wethouder met een brede grijns op zijn gezicht. Van der Broeck liet onlangs zelf zijn dak isoleren. Hij betaalde de kosten uit eigen zak omdat hij over voorkennis beschikte over de nieuwe rege ling. Hij gaf aan - 'hoe spijtig ik het ook vind'- geen voorstander te zijn van een overgangsregeling voor de 'gedupeerden'. Volgens de wet houder wil de provincie, die de bijdrage van de gemeente verdub belt, namelijk niet meewerken aan zo'n regeling. Daarnaast is hij van mening dat de gemeente zich aan de regels moet houden. En die zijn volgens hem klip en klaar: wie het eerst komt, wie het eerst maalt. Ook wees hij de gemeenteraad op de forse bezuinigingsgolf die eraan zit te komen. Het is op dit moment dus niet verstandig om de eigen bijdrage van de gemeente te verhogen tot 170.000 euro, het maximale bedrag dat de provincie wil betalen aan Venray, aldus Van der Broeck. Het voorstel van het college van B en W om voor de vervolgregeling 100.000 euro te reserveren, een bedrag dat door de provincie Limburg dus wordt verdubbeld, kreeg de steun van alle politieke partijen. Mocht het meevallen met de bezuinigingen, dan kan de gemeenteraad later in het jaar alsnog een beroep doen op de provincie voor een aanvul lende subsidie voor energiebespa rende maatregelen. Onder grote belangstelling vond afgelopen dinsdag de officiële starthandeling van ParcVelt in Veltum plaats. Par- cVelt is straks het nieuwe hart van de wijk Veltum. Het begin is al gemaakt. Zo is het nieuwe winkelcentrum met sportschool en bovenliggende appartementen al helemaal klaar. Nu bouwblok de Schout tot leven komt, was het hoog tijd om het nieuwbouwproject offi cieel ten doop te houden. Het officiële gedeelte van de starthan deling werd ingeluid met een quiz voor een prominententeam. Dit team bestond uit wethouder Jan Loonen, Lydi Goedee, secretaris van de Huurdersvereniging Noord Limburg, Peter Hermens, voorzit ter van het Wijkplatform Veltum en Hassan Najja, ad-interim direc teur van Wonen Venray. Zij kregen een aantal vragen voorgelegd over de bouw en over de wijk Veltum. Zo kregen ze bijvoorbeeld de vraag gesteld hoeveel bakstenen nodig zijn voor de bouw van de Schout. De gelukkige winnaar van de quiz was Peter Hermens. Hij mocht de feitelijke start van de bouw doen en het eerste beton van het project laten vloeien. Het woongebouw de Schout bestaat straks uit 36 betaalbare huurappartementen. De apparte menten zijn geschikt voor zowel jong als oud, zodat er een gevari eerde mix van bewoners ontstaat. Wonen Venray biedt de bewoners uit de wijk de gelegenheid om binnen hun eigen wijk te verhui zen naar een levensloopbesten- dige woning. Daarom wijst zij de helft van de appartementen met voorrang toe aan wijkbewoners van Veltum. Wonen Venray hoopt op deze manier een doorstroming in de wijk op gang te brengen. Op de voormalige locatie van het wijkcentrum komt over een tijd een splinternieuw wijkontmoe- tingscentrum met bovenliggende zorgwoningen. Het wijkont- moetingscentrum zal een multi functionele accommodatie zijn waarin De Zorggroep, Stichting Wijkcentrum, Mensana en Dichter bij samen werken met én voor de wijk. In het wijkontmoetingscen- trum worden door de gebruikers Wethouder Jan Loonen aan het woord. diverse ruimtes ingericht. Daarbij is het centrale ontmoetingspunt het Grand Café. Verder zijn er diverse gebruiksruimtes zoals een grote zaal en diverse kleine zalen, kantoorruimte en twee keu kens. Na de bouw van het wijk- ontmoetingscentrum volgen de Draaijer, een woongebouw met 40 koopappartementen en de Poor tier, een complex met 27 appar tementen met keuze uit huur en koop. Synthese zoekt vrijwilligers om buurtconflicten op te lossen Buurtbemiddeling is een project van Synthese. De wel- zijnsinstelling probeert hoog opgelopen conflicten tussen buren op te lossen. De onenig heid sleept zich vaak jarenlang voort waarbij de irritaties als maar oplopen. Wonen Venray of politie kunnen geen oplos sing meer bieden. Tot nu toe traden medewerkers van Synthese op als buurtbemid- delaar. Diana Ummels was vorige week op bezoek bij het dorpsra- denoverleg om vrijwilligers te werven. Synthese wil namelijk in de toekomst vooral vrijwilligers gaan inzetten. Alle buurtconflic- ten in de gemeente, waarbij de welzijnsinstelling vorig jaar was betrokken, vonden in Venray zelf plaats en geen enkele keer in een dorp. Enkele dorpsraadleden vroe- gen zich dan ook af waarom zij erbij worden betrokken, terwijl dit probleem blijkbaar niet speelt op de dorpen. Toch komen buren ruzies ook in de dorpen voor. Daar is sociale samenhang blijkbaar zo sterk, dat zonder hulp van bui tenaf de conflicten kunnen wor den opgelost. Ook de dorpsraden raken soms betrokken bij burenru zies. Dit kan leiden tot onbevredi gende situaties als de inspanning niets heeft opgeleverd. Diana Ummels legde uit dat de vrijwilligers niet in hun eigen dorp of wijk worden ingezet. Het gaat vaak om ergernissen zoals geluidsoverlast, hinder van kinde ren, rondslingerend vuil of een ver keerd geparkeerde auto. Bij 'grote zaken' wordt een beroep gedaan op het maatschappelijk werk. Zoals bij mishandeling, alcohol- of drugsverslaving, buitensporige agressie, familieconflicten of als er strafbare feiten zijn gepleegd. Ummels vertelde dat de belang rijkste stap is contact te leggen met de kemphanen en ze te bewe gen samen aan tafel te komen. Na jarenlang geruzie zijn ze vaak niet meer 'on speaking terms'. Het vergt de nodige tact om de men sen zover te krijgen met elkaar in gesprek te gaan. "Ze moeten beiden daartoe bereid zijn. Vaak speelt boosheid uit het verleden een grote rol", zegt Ummels. "We kunnen mensen niet dwingen om met elkaar te praten." De buurtbemiddelaar treedt op als neutrale gespreksleider die vooral geen partij moet kiezen of een oordeel mag vellen. De uit komst van de bemiddeling is het maken van afspraken, die mogelijk schriftelijk worden vastgelegd. Dorpsraadleden vragen zich af of dit wel iets voor vrijwilligers is. Volgens Diana Ummels is het de landelijke trend dat juist steeds meer vrijwilligers hiervoor wor den ingezet. "Zie het als actief bur gerschap. Venray loopt hierbij nog achter." Vrijwilligers die zich aanmelden krijgen op 9 en 10 april gratis een tweedaagse cursus aangeboden waarna ze 'het veld' in kunnen. "Dit werk moet wel bij je passen. Je moet vooral communicatief vaardig zijn", aldus Ummels. Praktijkervaring is onmis baar in de beroepsopleiding; met theorie alleen kom je er niet. Het bedrijfsleven is de beste plaats voor deze erva ring. Rühl Haegens Molenaar wil daar zeker aan bijdragen door stageplaatsen aan te bie den. Het Venrayse accountants- en belastingadvieskantoor is al langer actief in het onderwijs, met name bij de Fontys Hoge scholen te Eindhoven en de HAN in Nijmegen. Rühl Hae- gens Molenaar geeft les in een aantal vakken en is voor hbo- studenten reeds een gerenom meerd stageadres. Voor het opleiden van mbo-stu- denten is het noodzakelijk dat een leerbedrijf erkend wordt. ECABO, het kenniscentrum dat ten doel heeft de beroepsopleiding opti maal aan te laten sluiten op de behoeften van de arbeidsmarkt, verstrekt een erkenningscertificaat door middel van toetsing. ECABO toetst de organisaties op de kwali- Van links naar rechts: Loes van Louvezijn (stagebegeleidster stagiaires secretariaat), Stefan van Maasakkers (vennoot Rühl Haegens Molenaar, docent op de Fontys Hogeschool en stagebege leider van studenten van de hbo- opleiding) en Peter van Heeswijk van ROC Gilde. Foto: Hagemann Fotografie. teit van de werkzaamheden die aan de leerling wordt aangeboden en de kwaliteit van de begeleiding bij het werkend leren. Rühl Haegens Molenaar heeft deze toets prima doorstaan en heeft een certifice ring gekregen als Erkend Leerbe drijf. Door deze erkenning is Rühl Haegens Molenaar bevoegd om beroepspraktijkvorming voor het middelbaar onderwijs te verzor gen. 'Als accountants- en belasting- advieskantoor zijn wij verheugd dit certificaat te hebben ontvan gen. Rühl Haegens Molenaar zal ook in de toekomst ervoor zorgen aan de kwaliteitseisen te kunnen blijven voldoen'. Late installatie John Michels John Michels kon pas dins dagavond als raadslid worden geïnstalleerd. De CDA'er was net ontslagen uit het ziekenhuis toen op maandag 4 januari de nieuwe gemeenteraad werd beëdigd. Michels maakte eind vorig jaar een ongelukkige val van zijn fiets. Pas later bleek dat hij daarbij een gecompliceerde breuk had opge lopen, waarbij zijn bovenarm op zes plaatsen was gebroken. De Ysselsteyner miste daardoor ook het afscheid van burgemees ter Waals. Met de beëdiging van Michels zijn nu alle 27 gekozen raadsleden officieel in functie. BiblioNu vertoont stijgende lijn De stichting BiblioNu die verant woordelijk is voor het bibliotheek werk in de (nieuwe) gemeenten Venray en Horst aan de Maas heeft in 2009 goede resultaten geboekt. Het mediabezit bleef op peil (149.600), het aantal leden bleef constant (17.513), waar landelijk een dalende tendens merkbaar is, het aantal uitleningen steeg met drie procent tot 708.918 en ook het aantal bezoekers in de twaalf vestigingen steeg met zeven pro cent naar 303.161. Opmerkelijk is volgens de bibliotheek verder de stijging van het bezoek aan de website van BiblioNu (www. biblionu.nl) met maar liefst 24 procent tot 135.616. In relatie tot de dienstverlening aan het onder wijs kan vermeld worden dat in 2009 148 groepsbezoeken plaats vonden en vijfhonderd projecten, kisten en collecties zijn uitgezet. 2740 rode handen In januari bezochten 537 leer lingen van verschillende basis schoolklassen uit de regio het jeugdontmoetingscentrum (JOC) in Ysselsteyn, bij de Duitse mili taire begraafplaats. Ze bekeken de interactieve tentoonstelling Kindsoldaten en kregen een rond leiding over de Duitse militaire begraafplaats. Op deze begraaf plaats liggen 1375 kindsoldaten begraven, die tijdens de WOII gestorven zijn. Deze kindsoldaten werden aangeduid met een rode hand bij het graf. Na de tentoon stelling hebben alle leerlingen een rode hand achtergelaten om te laten zien dat de inzet van kindsol daten moet stoppen. In totaal zijn er 632 handen opgehaald. Hierbij komen nog de rode handen die in Venray op 13 juli van het vorig jaar verzameld zijn, de 1375 rode han den van de kindsoldaten die op de Duitse militaire begraafplaats in Ysselsteyn begraven liggen en van verschillende groepen die hun ver zamelde rode handen ingestuurd hebben. Dit brengt het aantal op 2740 handen. Op vrijdag 12 febru ari worden deze handen op de begraafplaats aan Tweede Kamer lid Lia Roefs (PvdA) en een Duitse prominent overhandigd. Over de hele wereld worden verschillende acties gehouden om rode handen te verzamelen. Deze rode handen worden jaarlijks op 12 februari (de internationale Red Hand Day) over gedragen aan de regering of aan de VN. Meer informatie is te vin den op www.joc-ysselsteyn.com. JUBILEUMTENTOONSTELLING 'ZING' IN VENRAY'S MUSEUM 'T FREULEKESHUUS JUBILEUMBOEK EEN FEEST VAN HERKENNING EN MOOIE HERINNERINGEN AAN VENRAY Prij Wijkagenten roepen hulp in van publiek De Venrayse wijkagenten Frans Coumans en Roel Cop- pus roepen de hulp in van het publiek via een opsporingsbe richt dat zij op donderdag 5 februari op hun weblog plaats ten op de site buurtlink. In de nieuwjaarsnacht van 31 december 2009 op 1 januari 2010 werd namelijk in de Grotestraat in Venray een kunstwerk vernield ter hoogte van de winkel Berden Mode. Hierbij werd het beeld van een sokkel getrokken. In verband met het onderzoek naar deze vernieling is de politie op zoek naar de identiteit van de jongen waar de politie nu een foto van publiceert. Mensen kunnen het opsporingsbericht bekijken via www.buurtlink.nl en volgens postcode 5803 BV in te toetsen. Als mensen de man op de foto herkennen of meer informatie hebben over de zaak, dan kun nen ze via de site reageren naar een van de wijkagenten. Ano niem bellen kan ook, telefoon: 0800-7000. Minder documenten voor huwelijk Met ingang van 1 april hoe ven mensen die in Venray aan gifte doen van hun voorgenomen huwelijk of partnerschap, min der documenten te overleggen. Het gaat om documenten die nu nog wettelijk verplicht zijn, maar die ook al zijn opgenomen in de gemeentelijke basisadministratie. Het gaat om bijvoorbeeld een afschrift van het geboorteregis ter, bewijzen dat een eventueel eerder huwelijk is ontbonden en uittreksels basisadministratie. De nieuwe regeling levert de burger ook een financieel voordeel op. Dit kan oplopen tot 66,60 euro per bruidspaar. bedoek site: www.gi.mho ek. nl Venrtty De Hoveniers wtt-snM De tentoonstelling 'Zing' over het jubilerende Venray's Mannenkoor mag zich verheugen in een grote belangstelling van het Venrayse publiek. 'Zing' laat zien hoe een klein dorpskoortje dat begon als kaartclub uitgroeit tot een van de meer dynamische mannenkoren in Nederland. De bezoeker kan met het koor in actie op de foto of een repetitie meemaken! Het kan allemaal, want de tijd van saaie kerels in een zwart pak is voorbij. De expositie zing is tot eind maart te bezichtigen in 't Freulekeshuus aan de Eindstraat. Openingstijden: Woensdag, zaterdag en zondag van 12.00 - 17.00 uur. Van het jubileumboek zijn in de eerste maand van verschijnen al meer dan 500 exemplaren verkocht. Een groot succes voor de makers van dit schitterende en mooi uitgevoerde boek. 100 jaar turbulente Venrayse geschiedenis in woord en beeld. Het prachtig geïllustreerde boek geeft een goed beeld van de groei en ontwikkeling van Venray en het ontstaan en de groei van het jubilerende Venray's Mannenkoor in deze periode. 'Venray en het Mannenkoor' is een uniek jubileumboek met twee verhaallijnen: één verhaallijn over Venray gedurende deze periode en één verhaallijn over het wel en wee van het koor. Het boek werd gemaakt in nauwe samenwerking met het Venray's gemeentearchief, Historisch Platform Venray en 't Freulekeshuus. Een prachtig boek om te hebben én een prachtig geschenk voor alle fans van Venray. Ook voor wie geen lie&ebber is van mannenkoorzang. Maar liefst 240 kleurrijke pagina's (gebonden) met honderden bijzondere foto's van mooi en romantisch Venray. Een must voor elke Venrayse boekenkast. Verkoopadressen: BiblioNu, Bruna (Grotestraat en Passage), Jac Nooyen Mannenmode (Grotestraat) en 't Freulekeshuus (Eindstraat). Dinsdag 16 februari 19.00 uur t/m woensdag 18.00 uur (herhaling om het uur) Items: Grote optocht Venray Uitzending gemist? Kijk op www.peelenmaastv.nl In het kader van 450-jarige bis dom Roermond brengt Mgr.Wiertz op Hemelvaartsdag, 13 mei, een bezoek aan het dekenaat Venray- Gennep. Het dekenaat wil daar een feestelijke dag van maken met om 11.00 uur een pontificale hoogmis in de Grote Kerk. Deze mis wordt opgeluisterd door een gelegenheidskoor van kerkkoorle den uit de diverse parochies. Ook geeft het gilde en de schutterij acte de presence in de kerk. Na de mis is er een demonstratie vendel- zwaaien op het grasveld naast de kerk. In het middaggedeelte vin den er diverse activiteiten plaats, zoals een rondleiding in de Grote Kerk en wandelen langs kruisen en kapellen in het centrum. Aan beide activiteiten kan men deelne men om 12.30, 13.30 en 14.30 uur. De toren wordt beklommen vanaf 12.30 uur en in De Witte Hoeve kan men tussen 12.30 en 15.00 uur de lunch gebruiken. Verder is er in De Witte Hoeve een tentoon stelling over het religieus erfgoed in Limburg en kan men meedoen aan een fotoprijsvraag.Verder gaan enkele kinderkoren optreden. Om 15.30 uur is de afsluiting met het zingen van de vespers in de Grote Kerk. Voor deelname aan de lunch dient men zich op te geven bij het kerkbestuur van de parochie. KIJK OOK OP ONZE WEBSITE: WWW.100JAARVMK.nl STICHTING 100 JAAR Frequentie: 480.00 Kanaal: 22+ (analoge pakket) MH 1 ii i' m i kI J

Peel en Maas | 2010 | | pagina 7