Rabobank te koop F-F-Fune V—Vasteiaovendf if mode design maandag 1 maart 19 uur thomassen interieurs wilhelminastraat 6 venray JA Advocaten arbeid en ontslag bestuursrecht bouwrecht echtscheidingen faillissement milieurecht overeenkomsten vergunningen PEEL EN MAAS Donderdag 11 februari 2010 - Pagina 5 Gemeente maakt geen uitzondering voor bewoners Helfrichstraat en Whistlerstraat Nee, de gemeente Venray kan voor de bewoners van de Helfrichstraat en Whis tlerstraat geen uitzondering maken. Autobezitters die in deze twee straten wonen en niet over een eigen inrit beschikken, moeten gewoon het normale tarief (110 euro, red.) voor een parkeerkaart betalen. Dat antwoordde wet houder Ike Busser (Samenwer king) dinsdagavond tijdens de raadsvergadering op vragen van SP-raadslid Ronald van Hal. "De gemeente heeft geen moge lijkheden om bewoners hierin tegemoet te komen. In de parkeer- regeling die de gemeenteraad in 2004 heeft vastgesteld, is geen uitzondering opgenomen voor mensen zonder parkeergelegen heid op eigen terrein", verklaarde Busser. De gemeente Venray heeft per 1 januari 2010 het betaald parkeren uitgebreid, onder meer in de Helfrichstraat en de Whis tlerstraat. Een aantal omwonen den vindt echter dat de gemeente onvoldoende heeft stilgestaan bij het feit dat enkele huizen niet over een inrit beschikken. De bewoners van deze woningen - en die in het bezit zijn van een auto - zijn dus verplicht om een parkeerontheffing aan te vragen, vertelde Van Hal. Volgens de SP'er hebben deze mensen geen andere keus, in tegenstelling tot de bewoners die wel over een eigen oprit beschik ken en om die reden hun auto niet op de openbare weg hoeven te parkeren. "Bewoners zonder oprit voor hun woning, maar wel met een auto, worden in zeker zin zwaarder getroffen. Zij komen er niet onderuit om een parkeer- vergunning aan te schaffen", stelde Van Hal, die de wethouder ook de vraag voorlegde welke mogelijkheden de gemeente Ven- ray heeft 'om bewoners die geen keuze hebben, maar altijd een parkeerontheffing moeten aan vragen, tegemoet te komen'. Ook vroeg de SP zich af in hoeverre het mogelijk is om verder te dif ferentiëren op bijvoorbeeld het al dan niet hebben van een inrit. "Bewoners zonder mogelijkheden zouden voor een lager tarief een parkeervergunning kunnen aan vragen", aldus Van Hal. NIET NIEUW Maar wethouder Busser was duidelijk in zijn antwoord. Hij wees de politiek erop dat deze kwestie niet nieuw is, maar ook al bij de invoering van het betaald parkeren in andere delen van het centrum speelde. De regeling geldt immers al in een veel groter gebied. "Betaald parkeren is inder tijd ingevoerd om regulerend op te kunnen treden bij het beheer van de openbare ruimte. Ten tijde van het besluit over de parkeerga rage de Gouden Leeuw is door de raad door een motie bewerkstel- ligd dat er in een straal van 300 meter rondom de parkeergarage betaald parkeren ingevoerd zou worden. Dit vanuit de gedachte dat die regulering nodig zou zijn om te voorkomen dat het in dat gebied een chaos zou worden door voor 'betaald parkeren uit wijkend verkeer'. Dat is ook een van de redenen dat het tarief voor straatparkeren hoger is", legde Busser uit. Zou de gemeente kiezen voor een verdere differentiatie - bewo ners kunnen momenteel een par- keervergunning aanvragen voor een eerste of een tweede auto en ook voor een auto met gere serveerde gehandicaptenparkeer plaats op kenteken -, dan zou het huidige parkeerbeleid gewijzigd moeten worden. "Of dat kan op basis van het hebben van parkeer- mogelijkheden op eigen terrein, is nog maar de vraag. Als gemeente gaan wij niet over private eigen dommen. De vraag is of op basis van verschillen in private eigen- dommen burgers verschillend behandeld mogen worden als het gaat om het gebruik van dezelfde openbare ruimte." Op die vraag wil de wethou der voor de actualisatie van het parkeerbeleid, dit jaar, een ant woord hebben gekregen. Op de vraag van de SP in hoeverre de gemeente kan garanderen dat er voldoende parkeervergunningen kunnen worden afgegeven voor straten waarin bewoners verplicht zijn hun auto op de parkeerplaat sen aan de openbare weg te parkeren, was Busser duidelijk. "Eerste vergunningenaanvragen gaan voor tweede aanvragen. Dat wil zeggen dat in eerste instantie wordt gekeken of er is voorzien in parkeren voor alle woningen. Daarna worden tweede en derde vergunningaanvragen behandeld. Daarbij wordt altijd gekeken naar de beschikbare parkeerruimte in de hele zone. Dit beperkt zich dus niet tot een straat." VERLINDEN JUWELIER De zenuwen gierden door zijn keel. Te midden van familie, vrienden en beken den stond de Blitterswijckse student Jelle Classens (19) zondagmorgen bij zijn gepre pareerde Peugot 405 op het kerkplein in Bakel klaar voor de grote reis naar Gambia. Drie weken rijden om 7500 kilometer te overbruggen. Na een voorbereiding van een jaar gaat zijn avontuur nu echt beginnen. De spanning blijft. Want enkele uren eerder brak het zweet uit toen hij tevergeefs de motor wilde starten. Er zat geen beweging in. De accu was leeg. Anderhalf jaar VAN DER PUTT Onze gespecialiseerde advocaten zullen u graag van dienst zijn! De telefonische intake is gratis. Tel. 0478-556677 www.putt.nl mr. Ten Brummelhuis mr. Van Hoef mr. Gerrits mr. Van Dok mr. Pelckmans mr. Van den Aker mr. Stad mr. Verrijdt mr. Teunissen heeft hij samen met zijn maatjes gewerkt om de Peugot-familiewa- gen klaar te krijgen voor de mam- moettocht door Afrika. En dan, op het moment suprème, weigert de motor vanwege de lege accu. Halsoverkop werd de WeJeBe- garage in Blitterswijck ingescha keld en korte tijd later draaide de motor. Nog mooi op tijd arriveerde hij in Bakel. Daar werd om klok slag twaalf uur op het kerkplein het startsein gegeven voor de avontuurlijke reis van Bakel naar Banjul in Gambia. Samen met nog 21 andere teams uit alle delen van Nederland neemt Jelle Classens deel aan Go For Africa. Jelle rijdt samen met collega-student Alex Pranger naar Gambia. De coureurs zijn derdejaarsstudenten Mechat- ronica bij ROC Ter AA in Helmond. Daarnaast volgen zij de minor Automotive. De karavaan bestaat uit vooral jeeps en enkele familie wagens. Jelle en Alex slapen in de auto, maar om daarvoor plaats te maken moeten ze wel veel bagage uitladen. SPONSORS Op initiatief van de Bakelse Go Force Africa gaan de teams in 21 dagen naar hun eindbestemming in Afrika. Om deze onderneming te kunnen maken heeft Jelle zelfs sponsors moeten zoeken. Zo is de jeugdgroep van SOS Meerlo- Wanssum, Young SOS, een van de hoofdsponsors en deed ook oma Jo Reintjes-Kusters een duit in het zakje. Haar naam prijkt samen met die van vele andere sponsoren op de motorkap van de rode Peugeot. Na de laatste instructies van de organisatie nam Jelle afscheid van zijn familie, waaronder oma Jo Reintjes uit Meerlo. Nog even had hij tijd om het verhaal van de niet startende motor te vertellen. "De accu is afgelopen nacht helemaal leeg getrokken door een verkeerd contactpuntje", legde Jelle vlak voor de start uit. "Gisteren hebben we nog elektrische bedrading ver vangen. Kennelijk is daar iets mis gegaan. Als we vanavond voorbij Parijs zijn gaan we er eens naar kijken of we dat euvel kunnen verhelpen." De deelnemers rijden in kleine groepjes richting Afrika, Jelle heeft het geluk dat in zijn team ook een leraar meerijdt. Voor het geval er grote technische pro blemen zijn moet de leraar met de studenten deze kunnen oplossen. Na aankomst in Africa versprei den de deelnemers zich vervol gens over verschillende delen van Gambia en beginnen daar aan Jelle Classens is klaar voor de grote reis naar Gambia. een zeven weken durende stage. Doel daarvan is het dichter bij elkaar brengen van het onderwijs in Nederland en het onderwijs in Gambia. Alex en Jelle gaan op een school voor beroepsonderwijs lessen in motorvoertuigtechniek verzorgen. Op 17 april vliegen ze terug naar Nederland. En de Peu geot? Die blijft in Gambia en zal daar verder dienst doen als school- taxi. Meer info vind je op de site: www.teraaforafrica.web-log.nl Afgelopen dinsdag was op Peel en Maas TV een reportage te zien over het vertrek van Jelle Classens en Daan de Brouwer uit Merselo, die eveneens is vertrokken naar Gambia. De uitzending is terug te zien op www.peelenmaastv.nl Het leegstaande kantoorgebouw van de Rabobank aan de Albion- straat in Leunen staat te koop. Eigenaar Wonen Venray wil van het pand af. "Voor ons is het geen ontwikkelbare locatie meer", zegt René de Weijer van de woningcor poratie. Enkele jaren geleden kocht Wonen Venray het gebouw van de Rabobank. Als onderdeel van het centrumplan van Leunen zouden op deze locatie appartementen voor ouderen komen. Vorig jaar werd het centrumplan door de gemeente afgeblazen. Het was te duur en onhaalbaar. "Er lag een heel mooi plan, maar het was iets te ambitieus", aldus De Weijer, die voor Wonen Venray geen mogelijk heden ziet om de locatie zelfstan dig te ontwikkelen voor woning bouw. "Nee, ook gezien de situatie op de woningmarkt is dat niet mogelijk." Het pand kan momen teel alleen als kantoorgebouw worden gebruikt. Voor detailhan del zal eerst het bestemmingsplan gewijzigd moet worden. "Het zijn grote, mooie ruimtes", vindt De Weijer. "We wachten de belang stelling af." www.tedscomicart.nl Grondeigenaren mogen voorlopig niet bouwen De gemeente wil voorko men dat villawijk Vlakwater snel wordt uitgebreid en vol gebouwd. Het open, landelijk gebied aan de westkant van Venray - tussen Merseloseweg en Hoopweg - is grotendeels in bezit van projectontwik kelaars. Zij willen vrijstaande villa's bouwen op ruime per celen. De gemeente weigert de komende jaren alle medewer king aan de bouwplannen. Inmiddels hebben zich al vijf grondeigenaren bij de gemeente gemeld. Zij kregen allen nul op het rekest. In december 2009 heeft de gemeenteraad het bestemmings plan voor Vlakwater vastgesteld. Ruimte voor Ruimte Limburg mag er binnen tien jaar 27 villa's bouwen. En hierbij moet het voor lopig blijven. Het plan kent twee fases. In de eerste fase gaat het om dertien huizen die aangrenzend aan de bestaande woningen wor den gebouwd. De kavels variëren van 725 tot 1000 vierkante meter. Op verzoek van de bewoners zijn de vijf kavels, die grenzen aan de bestaande bebouwing, minimaal 1000 vierkante meter groot. De gemeente vreest dat nieuwe bouwplannen een te grote concur rent vormen voor de 27 woningen van Ruimte voor Ruimte Limburg. Bovendien doorkruisen de andere plannen de stedenbouwkundige opzet van de nieuwe wijk. VOORRANG De gemeente wil voorkomen dat her en der plukjes woningen komen. Eerst krijgen de 27 geplan de woningen voorrang en daarna wordt gekeken naar een staps gewijze verdere uitbreiding, Het kan dus nog wel tien jaar duren voordat de grondeigenaren hun plannen kunnen verwezenlijken. Onlangs hebben tien Venrayse ini tiatiefnemers zich bij de gemeente gemeld om samen op een terrein aan de Hoopweg, ter grootte van een hectare, individuele kavels te bebouwen. Het gebied grenst aan de bestaande villawijk Vlakwater. Het worden duurzame, ecologi sche woningen met extra isolatie, warmtepompsystemen en zonne- energie. UITBREIDING De gemeente heeft dit gebied aangewezen als toekomstige uit- breidingslocatie voor woning- bouw.Voorwaarden zijn grote,indi- viduele kavels en een geleidelijke ontwikkeling over een lange peri ode. Het terrein heeft momenteel nog als bestemming onbebouwde landbouwgrond binnen het plan buitengebied. De gemeente wijst het plan van de tien Venraynaren af omdat het niet zou passen in het volkshuisvestingsbeleid. Met het bouwplan van Ruimte voor Ruimte Limburg is er de komende jaren al meer dan voldoende aan bod in dit duurdere segment. Het is geen projectmatige bouw maar de kopers van de kavels kunnen zelf hun woningen ontwerpen en bouwen. Het plan van de tien initiatief nemers zou ruimtelijk ook niet aansluiten bij het plan van Ruimte voor Ruimte Limburg. Het beoog de bouwterrein ligt in het uiterst zuidelijke deel van het toekom stige woongebied, terwijl Ruimte voor Ruimte Limburg juist in het noordelijke gebied aan de slag gaat. Tevens zou het bouwplan geen rekening houden met voor zieningen als openbaar groen en een regenwaterbuffer. j SroswiE rotter KAARTEN VERKRIJGBAAR BIJ THOMASSEN INTERIEURS LIFESTYLE MODE D-COMPANY SECONDO SEPTEMBER PARFUMERIE COCON CHANGE HAROLD LENSSEN KEUKENS BMW DE MAASSCHE ABRAHAMART PLUS SUPERMARKT VAN DIJCK Ook autobezitters zonder inrit betalen normale tarief of gaer gegaeve Hindernis bij start marathontocht naar Gambia Gemeente wijst plannen in Vlakwater af jjERAAFORAÖil&V

Peel en Maas | 2010 | | pagina 5