Koester uw Monument Bloemetje voor bewoners Beukenrode De Meent geeft aan Haïti hjiyi Honderdeenendertigste jaargang - week 6 - donderdag 11 februari 2010 In Schouwburg Venray wordt deze week voor de vijftiende keer de Traay Out van het Raayland Col lege uitgevoerd. Een kleine twee honderd leerlingen en personeels leden laten tot en met donderdag (vanavond) in de schouwburg hun vaak onvermoede talenten zien op het gebied van toneel, cabaret, muziek en dans. De decorploeg heeft decors gebouwd en ook de schminkgroep zal haar beste beentje voorzetten. De Traay Out is onder de leerlingen immens populair, getuige het enorme aan bod van acts waaruit ook dit jaar weer een keuze gemaakt moest worden. Daarbij is er overigens voor gezorgd, dat alle afdelingen en jaargroepen van de school ver tegenwoordigd zijn. Peel en Maas TV maakte afgelopen maandag opnamen tijdens de laatste repeti tie van de Traay Out, die afgelopen De zangeressen Lisanne (links) en Iris op de planken. dinsdag werden uitgezonden. De reportage is vanaf vrijdag ook te zien op www.peelenmaastv.nl Exposities Dion Kieft Dion Kieft (29) voelt zich al op jonge leeftijd geïnspireerd door het leven om zich heen. Het begint met tekenen en later graffiti, maar inmiddels is zijn werk ook uitgegroeid tot driedimensionale kunst werken waarin hij voorname lijk werkt met keramiek. Zijn laatste werk hangt momenteel in De Ruimte in Geldrop en in het gemeentehuis in Venray. Door Sanne Claesens In zijn huis in Venray heeft Dion kamers ingericht om te kunnen werken aan zijn kunst. Zijn inspi ratie haalt hij uit het alledaagse leven. Hij studeerde aan het Gra fisch Lyceum in Zwolle om zich te richten op het vormgeven. Toch wordt het hem na zijn studie ook duidelijk dat hij meer en verder wil. "Ik heb veel geleerd tijdens de opleiding, maar van de andere kant heb ik ook veel losgelaten om vrijer om te kunnen gaan met inspiratie en creativiteit. Ik heb gewerkt als vormgever en ontwer per, maar na een tijdje besloot ik het toch over een andere boeg te gooien", aldus Dion. Hij heeft altijd de behoefte gevoeld om dingen te maken. Om de vormen die hij zag in het nor male leven te combineren in zijn werk. "Om ons heen vind je zoveel vormen en systemen. Vormen die door de natuur zijn gemaakt en vormen die door de mens zijn gemaakt. Ik zie mijn werken ook als systemen", vertelt Dion. "Syste men die niet kunnen kiezen tus sen het natuurlijke en het kunst matige en op zoek zijn naar een nieuwe vorm." Hij komt dingen in de natuur tegen en zoekt paral lellen daarvan in de materialisti sche wereld, om ze vervolgens te combineren in zijn kunst. Na zich geuit te hebben via tekenen in vooral zijn jeugd en middels graf fiti vooral tijdens zijn studie, gaat hij dan op zoek naar een techniek die nog beter aansluit op zijn idee- en. Zo komt hij uit bij keramiek, waarmee hij ook driedimensio naal kan werken. Hierbij gebruikt hij gipsen mallen om de juiste vor men te creëren en deze later af te werken met kleur, maar ook ande re materialen zoals plastic, hout en wol. Naast keramiek blijft Dion zich overigens ook bezighouden met het tweedimensionale in de vorm van schilderijen. Dion is fulltime kunstenaar. Hij is twee dagen per week werkzaam bij Stichting Kunst Werk Plaats in Venray en de rest van de tijd werkt hij in zijn atelier in huis, of is hij onderweg om dingen te regelen of (toevallig) nieuwe inspiratie op te doen. Het doel van zijn werk als kunstenaar is beroepsmatig goed bezig zijn. "Ik wil sterke werken maken en ervoor gaan dat deze ook de plek krijgen die ze ver dienen." Zijn werken zijn zeker te koop, maar de verkoop is niet het uitgangspunt van zijn kunst. Het met anderen mogen delen, blijft bijzonder. "Mensen mogen er dan ook in zien wat ze willen natuur lijk, dat mag iedereen zelf bepalen. Maar het doet je toch best wel wat als mensen verder kijken en kunnen zien wat jij ziet." Al eerder werd er werk van Dion tentoongesteld en de komende twee maanden zijn zijn schilderijen te zien in de publieks hal van het gemeentehuis in Ven- ray. Wie nieuwsgierig is naar het ruimtelijke werk van Dion Kieft, kan nu nog een kijkje gaan nemen in De Ruimte in Geldrop, waar Elly Fekkes wisseltentoonstellin gen organiseert. Samen met vijf andere kunstenaars exposeert Dion momenteel zijn werk in de tentoonstelling Relaties. "Ik pro beer het pure, onaangetaste van Dion Kieft. de natuur te combineren van het materialisme dat ons van bijvoor beeld gemak voorziet. Hoewel dat soms wringt met elkaar, ontstaat er door het samenbrengen toch een soort van relatie." Na deze twee exposities staat er alweer een tentoonstelling in galerie Irok in Horst op het programma. OOk heeft hij zich aangemeld bij ver schillende kunstfestivals. Maar de meeste tijd en energie zal Dion blijven besteden aan het bezig zijn met nieuwe ideeën om zich verder te ontwikkelen. Wil je meer weten over Dion Kieft en over zijn werk, neem dan een kijkje op zijn site www.dionkieft.nl. De exposi tie Relaties in Geldrop is gratis te bezoeken tot en met 21 februari. Voor meer informatie over deze tentoonstelling of voor de rou tebeschrijving kun je terecht op www.efekkes.nl/deruimte. In de 19e eeuw domineerden de Venrayse Schaapscompagnieën de Europese schaapshandel en waren daarmee van groot belang voor de (economische) ontwikke ling van Venray. In Noord Limburg fokte men van oudsher het hei- deschaap, ook wel Peel- of huis schaap genoemd. Een vrij klein en weinig eisend schaap, dat als voedsel het liefste jonge heide, hard gras en kruid- en houtach tige planten at. Tientallen herders -meestal jongens van 14 en 15 jaar- trokken met de schapen door de Peel tussen 19 maart (St. Josef) en de eerste zondag van oktober (Rozenkranszondag). Ze kwamen alleen thuis rond St. Jan 24 juni) als de schapen geschoren werden. Om te overnachten werd gebruik gemaakt van een van de ongeveer zestig schaapskooien die op Ven- ray' s grondgebied stonden. Scha pen werden vooral gehouden voor de bemesting van de arme zand grond. De herders zorgden ervoor dat op de bodem van de schaaps kooien altijd plaggen en hei of stro aanwezig was, waarop de schapen hun mest achterlieten. Dit mengsel uit de schaapskooi (potstal) werd als grondverbeteraar, met karren uit de Peel gehaald en over het akkerland uitgespreid. De vacht van het Peelschaap was te grof voor het maken van goede wol en werd vooral bewerkt tot breiga ren voor de lokale markt. Vanaf de Franse tijd (1795-1810) worden de schapen ook gefokt voor de vlees voorziening met name voor de handel naar snel groeiende steden als Parijs, Londen, Brussel, Lille en Antwerpen. Eveneens werden er handelsreizen ondernomen naar Rusland en later ook Argentinië. Voor 1883, de komst van de spoor lijn, was Venray alleen te bereiken met de paardenkoets. De bezoe kers van het klooster en internatio naal pensionaat Jeruzalem stalden hun paarden en vervoermiddelen bij de boeren in de omgeving van het klooster of bij families in Ven- ray, waarvan de dochter(s) even eens in het pensionaat verbleven. Zo werd er internationaal genet- werkt, hetgeen zeker heeft bijge dragen aan het welslagen van de handelsbetrekkingen van de Grote Schaapscompagnie. Terug naar de schaapskooi: De enige overgeble ven schaapskooi uit het Peelgebied in Venray staat aan de Overloon- seweg 95B en is een gemeente lijk monument. De middenbouw dateert uit het einde van de 18e eeuw. De twee zijuitbouwen zijn aangebouwd rond 1880, door de familie Poels, toenmalige eigenaar en lid van de Grote Schaapscom pagnie. Hierdoor is de typische bouwvorm met de laagdoorlopen- de daken ontstaan. Oorspronkelijk is het dak met wolfseinden waar schijnlijk met stro gedekt geweest; nu liggen er Oudhollandse pannen op. De houten dakconstructie is nog origineel. In de jaren negen tig van de vorige eeuw vond er een uitgebreide restauratie plaats, waarbij de oorspronkelijke raam- en deuropeningen werden terug gebracht in oude stijl. Foto en tekst Leonie Cals. Bron: OMD boekje 2002 Koopmansgeest, G. Verlin den. Stichting Venray Monumen taal (SVM): secretariaat Vliezenweg 1, 5801 JC in Venray, e-mail venray- monumentaal@live.nl. Koester uw monument 2010 - week 6 foto tekst: Leonie Cals Cas Goumans en Sander Ambro- sius, stagiaires aan het Citaverde College in Horst, hebben de bewoners van verzorgingstehuis Beukenrode verrast met een bloemetje. Met een aantal leer lingen zijn ze aan de slag gegaan. Het verzorgingstehuis hebben ze opgefleurd met zo'n 200 bloe men. Ook kregen enkele bewo ners persoonlijk een bloemetje overhandigd, waar ze helemaal van genoten. De leerlingen van het Citaverde College geno ten ook van de middag. Enkele bloemen werden in de eet- Foto: Cas Goumans overhan digt de bloemen. gelegenheden geplaatst en enkele bij de receptie. Na het werk werden de leerlingen beloond met een hapje en een drankje. "In Haïti is een aardbeving geweest. Doen jullie mee met geld verdienen?" Met deze oproep richtte Janna uit groep 4 zich tot haar medeleerlingen uit alle groe pen op basisschool De Meent in Leunen. Alle kinderen van De Meent hadden op de televisie gezien welke verwoestingen de aardbeving in Haïti had aangericht en waren diep onder de indruk van de ellende die getoond werd. Er ontstonden allerlei spontane initiatieven. Er waren kinderen die strijkkralen verkochten, zelf gemaakte wafels, cakejes, koekjes, sleutelhangers en snoepzakken. Sommige kinderen verdienden geld met klusjes doen of met sta- tiegeldflessen ophalen. Anderen werkten in de kas of hielden een sponsorloop. Er waren kinderen die hun spaarpot leeghaalden of langs de deuren gingen om liedjes te zingen of dansjes te doen. Alle bedragen werden op school inge leverd. Tijdens de prinsenprocla matie in De Brink werd het eind- bedrag door prins Tom en prinses Evi bekendgemaakt. Dit eindbe drag bedroeg 1.478,32 euro en is inmiddels gestort op giro 555. KL EN MAAS Vijftiende Traay Out Inspirerende systemen combineren

Peel en Maas | 2010 | | pagina 13