Verdwijnt basisschool De Bongerd naar Veltum? Brigidabeeld terug op altaar Senioren eten te weinig groenten FEBRUARI - BROEKENMAAND PANTALON PANTALON PANTALON Structuurvisies dorpen en wijken in 2012 gereed DE GOUDEN LEEUW Corridor Mode SUPERVOORDEEL OP AL ONZE BROEKEN Kom ook en neem uw familie mee! JOURNAAL Open huis De Gouden Leeuw \W PEEL EN MAAS Donderdag 4 februari 2010 - Pagina 7 Ouders lovend: "Een kleine, knusse school' Naast de scholen in de dor pen Castenray, Heide, Veu len en Vredepeel staat ook De Bongerd op de nominatie voor opheffing. De school in de bomenbuurt is de enige van de tien scholen in de plaats Venray die daadwerkelijk ver dwijnt. Als het aan schoolbe stuur SPOV ligt, verhuist De Bongerd naar Veltum om te fuseren met Coninxhof. In de wijken Landweert en Vel tum worden vanaf 2015 scholen samengevoegd zoals dat eerder in Brukske al gebeurde. De Bon gerd is een wat vreemde eend de bijt. Het was jarenlang de kleinste van de tien Venrayse basisscholen, gehuisvest in de oude bomen- buurt in zuid. Tegen de verdruk king in wist De Bongerd in de afgelopen vijf jaar toch knap te groeien van 120 naar 147 leerlin gen, een stijging van 22 procent. Dit terwijl de school aan de Eiken laan veel concurrentie ondervindt van de nabijgelegen De Hommel. Met 452 kinderen is De Hommel de grootste school en heeft dan ook een aanzuigende werking op kinderen uit Brukske en wijk zuid. Samen met de Petrus Banden- school, met 428 kinderen de tweede grootste school, is De Bongerd nog de enige die binnen de singels van Venray is gehuis vest. In de komende jaren lijkt De Bongerd zich goed te handhaven. Het leerlingenaantal daalt nau welijks, dit in tegenstelling tot de andere Venrayse scholen. De Bon gerd trekt ook leerlingen uit het centrum, Brukske, Antoniusveld en de omgeving van Zandakker en Schutsboom. De geplande woning bouw op het braakliggende ter rein van de biologische school, in de hoek Eikenlaan-Lindenstraat, kan de school een nieuwe impuls geven.Directeur Mart van Ges- sel wil, of beter gezegd kan, geen reactie geven op het verdwijnen van zijn school. Zoals geen enkele directeur of teamlid met de pers mag praten. Diplomatiek verwijst Van Gessel door naar SPOV-baas Yvonne Raaijmakers. Dinsdagmiddag om kwart over drie staan twee moeders bij de schooldeur te wachten op hun kinderen. Beiden komen uit Brukske. De ene ouder heeft er niet zoveel moeite mee. "Ach, de sluiting is pas paar over een aan tal jaren. Dan zijn mijn kinderen toch al van school af", reageert ze. De andere ouder, met een peuter op de fiets, zal straks een andere school moeten kiezen. "Nee, mijn kinderen gaan niet naar de Esta- fette in Brukske. Daar zitten bijna alleen maar buitenlandse kinde ren. Dat vind ik niet goed." De twee ouders zijn zeer te spreken over De Bongerd. "Het is een leuke, knusse school. De laatste jaren zijn er veel meer aanmeldingen gekomen. Er zitten ook kinderen bij die afkomstig zijn van De Hommel of Petrus Banden. Omdat die scholenveel te groot zijn geworden." Ook de andere ouder is heel positief. "Een paar jaar geleden waren hier nog maar weinig kinderen. Het wor den er steeds meer. Hier wordt tenminste nog echt naar je kind omgekeken." Na jarenlang hoog op een sokkel in het kerkschip te hebben gestaan, heeft het Brigidabeeld in de St. Matthi- askerk in Castenray weer zijn plek terug op een eigen altaar. In het verleden was Castenray een bekend en drukbezocht bedevaartsoord. Van heinde en verre kwamen pelgrims naar de Castenrayse kapel om St. Matthias en St. Brigi- da te vereren. Brigida, de patrones van het vee, werd aangeroepen om de koeien, schapen, geiten, paarden, varkens en kippen te beschermen tegen allerlei nare ziektes. Dat gebeurde reeds in 1774, toen door een besmettelijke ziekte een grote veesterfte plaats vond. Met honderden stroom den de veehouders uit Limburg, Noord-Brabant en Gelderland naar het Venrayse kerkdorp om St. Bri- gida aan te roepen. In 1863 werd aan de Castenrayse kapel een Bri- gidareliek geschonken en in 1927, toen de veestapel getroffen werd door mond- en klauwzeer, kreeg Brigida een eigen altaar. Tot 1965 was de feestdag van Brigida nog opgenomen in de parochieliturgie, maar daarna ebde de devotie voor de patrones van het vee langzaam weg. Op zeker moment, wellicht door een gebrek aan historische kennis en de betekenis van St. Brigida, verdween het beeld van het zijaltaar naar een hoge sok kel. Op initiatief van de Stichting Heemkundig Genootschap Cas tenray staat het beeld nu echter weer op het zijaltaar. Afgelopen zaterdag nam het beeld tijdens de kerkdienst nog een prominente plek in op het priesterkoor en op maandag 1 februari, de feestdag van de heilige, vond de plechtige intronisatie plaats. Op een draag baar van het gilde Sint Antonius Abt uit Blitterswijck werd het Brigidabeeld door leden van het kerkbestuur en de heemkunde- stichting in processie naar het zijaltaar gebracht. Daar is voor en na de reguliere zaterdagdienst van 19.15 uur voortaan voor iedereen gelegenheid om de heilige aan te roepen. In 2008 hebben ruim 1200 inwoners van de gemeente Venray de vragenlijst Senio renmonitor ingevuld. Daar mee was het de eerste keer dat de GGD Limburg-Noord in opdracht van de gemeente Venray een dergelijk groot schalig onderzoek onder 55- plussers in de gemeente Ven- ray heeft uitgezet. Een van de conclusies uit het onderzoek is, dat 66 procent van de 55- plussers onvoldoende groen ten en 54 procent onvoldoen de fruit eet. Daarnaast doet 32 procent van de 55-plussers te weinig aan beweging. Ook is opvallend dat veel ouderen onbekend zijn met voorzieningen waar ze gebruik van kunnen maken. Bijna 77 pro cent van de 55-plussers geeft overigens aan dat ze zich gezond voelen. En ondanks het feit dat 77 procent last heeft van een chroni sche aandoening, geeft 90 procent van de 55-plussers aan zich bij de algemene dagelijkse levensver richtingen niet ernstig belemmerd te voelen. De meest voorkomende chronische aandoeningen zijn hoge bloeddruk en gewrichtsslij- tage. Voor inwoners van 75 jaar en ouder zijn de cijfers over het algemeen wat minder positief. Van de 55-64 jarigen kampt 57 pro cent tevens met overgewicht. In de Seniorenmonitor is naast licha melijke gezondheid ook aandacht besteed aan het psychische en sociale welbevinden. Van de 55- plussers geeft 35 procent aan zich in meer of mindere mate eenzaam te voelen en 30 procent ervaart matige tot ernstige angst en/of depressieklachten. Ook hier geldt dat de groep van 75 jaar en ouder slechter scoort. Over het algemeen zijn de meeste 55-plussers redelijk tevreden over hun gezondheid. Problemen ontstaan vooral als de eigen gezondheid of die van de partner slechter wordt. Van de 55-plussers gebruikt 31 procent wel eens welzijnsvoorzieningen. Daarnaast zijn er 55-plussers die gebruik zouden willen maken van bepaalde voorzieningen, maar dat nog niet doen. Vaak weten de mensen niet dat deze voorziening bestaat, of waar ze die voorzie ning kunnen aanvragen. Ook zijn veel ouderen niet bekend met de diverse financiële voorzieningen, waar ze een beroep op kunnen doen. Zestien procent van de 55- plussers heeft (grote) moeite om financieel rond te komen en 26 procent moet rondkomen van alleen AOW, ANW, WW, WAO of bijstand. De GGD Limburg-Noord constateert op basis van bevol kingsprognoses, dat in 2020 het aandeel 55-plussers in de bevol king toeneemt met 37 procent vergeleken met het jaar 2008. Hoewel de ziektelast bij de 55- plussers al groot is, zo blijkt uit de monitor, neemt deze verder toe. Immers de stijging van het aan deel 55-plussers in de bevolking brengt ook een stijging mee van het aantal mensen met diabetes, overgewicht, kanker, hart- en vaat ziekten en andere aandoeningen. Het is al duidelijk dat de omvang van de zorgvoorzieningen geen gelijke tred houdt met de toe name van de vraag in 2020. De groep werkende mensen, die de zorgvoorzieningen moeten beta len, wordt kleiner. Met het oog op deze ontwikkelingen pleit de GGD Limburg-Noord daarom voor een tweesporenbeleid. Ener zijds dient krachtig ingezet te worden op preventie van ziekten, om daarmee de zorgvraag zoveel mogelijk te beperken, middels aanpak op de vijf landelijke speer punten: roken, schadelijk alcohol gebruik, overgewicht, diabetes en depressie. Anderzijds dienen de gemeentelijke voorzieningen op het gebied van wonen, welzijn en zorg verder uitgebouwd te wor den. Het gaat dan om zaken als buurtvoorzieningen, huishoude lijke hulp, ondersteuning mantel zorg, stimuleren vrijwilligerswerk, maaltijdverstrekking, en vervoers voorzieningen. Deze voorzienin gen moeten het mogelijk maken dat ouderen ondanks gebreken, toch zelfstandig kunnen blijven functioneren. De uitkomsten van het GGD-onderzoek worden door de gemeente Venray gebruikt om een gemeentelijk gezondheidsbe leid voor 55-plussers op te stel len. Het rapport is op te vragen bij de communicatieafdeling van de gemeente Venray via telefoon nummer (0478)523777. Geld voor taalonderwijs De provincie Limburg stelt 250.000 euro ter beschik king als extra impuls om het buurtaalonderwijs Duits en Frans in het basis- en voort gezet onderwijs in Limburg te bevorderen. Hiervoor worden op een tiental basisscholen in Limburg buurtaalprojecten gerealiseerd en op een vijf tal vmbo-scholen in Limburg flitscursussen gegeven. Boven dien wordt er een kennisnet werk opgebouwd. Het college van Gedeputeerde Staten komt hiermee tegemoet aan een oproep van Provinciale Sta ten. Ten eerste komt er een extra impuls om het onderwijs in het Duits en Frans op basisscholen te bevorderen. Er wordt 150.000 euro uitgetrokken, met name voor het bijscholen van leerkrach ten. Hiervan kunnen naar schat ting tien tot vijftien basisscholen gebruikmaken. Omdat bij de eer dere projecten veelal scholen uit de regio Zuid betrokken waren, wordt er nu speciaal gelet op deelname van scholen uit Midden- en Noord Limburg. Ten tweede wordt er een project opgezet met korte, intensieve 'flitscursussen' Duits of Frans in de bovenbouw van het vmbo. Voor deze impuls is 50.000 euro beschikbaar waar van minimaal vijf vmbo-scholen gebruik kunnen maken. Het derde project is het opzetten van een kennisnetwerk om de opgedane kennis met elkaar te delen. Hier voor is een bedrag van 50.000 euro uitgetrokken. Scholen die (extra) aandacht (willen gaan) besteden aan de buurtalen, kun nen daar terecht voor het uitwis selen van ervaringen. Zorgappartementen in Gouden Leeuw Het bouwprogramma voor de eerste fase van De Gouden Leeuw is veranderd. Er komen nu 42 zorgappartementen in plaats van de 23 grondgebon den stadswoningen die waren gepland. De zorgwoningen worden boven op de parkeer garage gebouwd. De eerste fase van De Gouden Leeuw bestond uit 112 wonin gen, waarvan er 23 nog gebouwd moesten worden. Omdat er te weinig vraag is naar de stadswo ningen, is het bouwplan veran derd. "De grondgebonden wonin gen zijn moeilijk in de markt te zetten", zegt wethouder Jan Loo- nen (CDA). "We willen de eerste bouwfase toch graag afronden en zijn op zoek gegaan naar alterna tieven, waaraan meer behoefte is. We hebben Woonzorg Nederland erbij betrokken. Omdat de zorgap- partementen kleiner zijn dan de geplande woningen, kunnen er meer van worden gebouwd." Door dat de eerste fase - nu in totaal 131 woningen - nog niet is afge rond, is het ook lastiger de reeds bestaande woningen te verkopen of verhuren. De procedures voor wijziging van het bestemmings plan zijn in gang gezet. Loonen verwacht dat komend najaar met de bouw kan worden gestart. De zorgwoningen zullen eind 2011 of begin 2012 worden opgeleverd. Het is nog niet bekend wanneer de tweede fase van De Gouden Leeuw van start gaat. In de hoek Langeweg- Langstraat zijn nog eens 52 woningen gepland. ij. •'T'ti' PEEL EN MAAS een abonnement waard DIV. KLEUREN, MODELLEN 29.95 p.st STRETCH KATOEN, voor 49.95 p.st voor voor POL. WOL STRETCH, RIEM EN NOG VEEL MEER BROEKEN TEGEN SCHERPE PRIJZEN met &jhenkarakter Alle dorpen en wijken in de gemeente Venray hebben in 2012 een Structuurvisie Dorps- en Wijkontwikkelingsplan. Het college van B en W heeft de projectplanning van de laatste nog op te stellen Structuurvi sies Dorps- en Wijkontwikke lingsplan vastgesteld, inclusief die voor Blitterswijck, Geijste- ren en Wanssum. Sinds 2006 werkt de gemeen te in het kader van gebiedsge richt werken aan Structuurvisies Dorps- en Wijkontwikkelingsplan, kortweg DOP of WOP genoemd. In goede samenwerking met de dorps- en wijkraden en de vaste gebiedspartners wordt in deze plannen beschreven welke ont wikkelingen in het dorp of de wijk nodig zijn om de leefbaar heid te stimuleren. Voorbeelden van maatregelen en thema's zijn verkeersveiligheid, voorzieningen voor jeugd en ouderen, woning bouw, onderwijs en verenigings leven. Na vaststelling door de gemeenteraad pakt de gemeente samen met de gebiedspartners - dat zijn onder andere de Dorps- en Wijkraden, Wonen Venray, Poli tie Limburg-Noord, Synthese en SPOV - het uitvoeringsprogramma van het DOP of WOP op. Voor Oostrum, Brukske, Centrum, Land- weert, Centrum-West en Oirlo zijn inmiddels DOPs en WOPs vastge steld. Begin 2009 heeft het college fiat gegeven aan de gefaseerde planning van de Structuurvisies DOP voor acht dorpen. Wethou der Patrick van der Broeck: "Het college is verheugd dat de gebied- spanels voor deze dorpen inmid dels allemaal volop input leveren voor hun Structuurvisies. Zoals het er nu naar uitziet worden de plannen voor Castenray, Leunen, Merselo en Vredepeel in april gepresenteerd aan de dorpsbewo ners. Vervolgens worden ze door de gemeenteraad vastgesteld. De vaststelling van de Structuurvi sies voor Heide, Smakt, Veulen en Ysselsteyn volgt in de tweede helft van 2010." Nu heeft het college van B en W ook de projectplanning van de laatste nog op te stellen Structuur visies DOP en WOP vastgesteld. Conform de herindelingsafspra ken met de voormalige gemeente Meerlo-Wanssum worden de struc tuurvisies DOP voor Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum in 2010 opgesteld. Tegelijkertijd wordt na de zomervakantie 2010 gestart met de Structuurvisie WOP voor de wijk Centrum-Oost. Alle vier genoemde structuurvisies worden in de eerste helft van 2011 vastge steld door de gemeenteraad. De WOP's voor Antoniusveld, Veltum, Brabander, Smakterheide en Vlak water starten in 2011 en worden in de loop van 2012 vastgesteld. Door dit besluit van het college is de toezegging aan de wijkraden om eind 2009 de definitieve pro cesplanning in beeld te brengen ingelost. Patrick van der Broeck: "Dat geeft mij het vertrouwen dat ook de laatste Structuurvisies over twee jaar gereed zijn. Dan is voor alle wijken en dorpen, inclusief onze nieuwe kernen Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum, beschre ven hoe wij die gebieden in 2020 zien en hoe wij die visie samen met onze gebiedspartners willen realiseren. Zo werken wij struc tureel samen aan de leefbaarheid van onze dorpen en Venray-kom", aldus de wethouder, die tevens zijn waardering uitspreekt voor de gebiedspartners. "Zij werken al vier jaar met ons mee om deze stevige klus te klaren." Het De Gouden Leeuw Journaal houdt u op de hoogte van de ontwikkelingen van het wooncomplex De Gouden Leeuw. Uniek gelegen tussen stad en natuur aan de voet van het Venrayse centrum, op loopafstand van winkels en voorzieningen. Activiteiten 6 en 19 februari Neem een kijkje in het modelappartement Bescn i kbaarheidoverzicht MEM Grotestraat 32, 5801 BH Venray, Tel. 0478-586387 UI De Gouden Leeuw Bezichtigen Woontorenappartementen D(koop) Bezichtiging penthouses 10e verdieping op 39 m Woontorenappartementen per direct te betrekken Nieuw: bezichtigen stadswoningen A (koop en huur) Stadswoningen zijn zojuist opgeleverd Ontdek de ruimte en kwaliteit van élk woningtype Bekijk de private ondergrondse stallingsgarage Bezichtiging woontorenappartementen en stadswoningen zaterdag 6 februari van 13:00 -14:00 uur of op vrijdag 19 februari van 16:00 -17:00 uur Locatie: Project/bouwterrein (Gouden Leeuwplein) naast ingang parkeerkelder 29 woontorenappartementen en 12 vleugelappartementen Status per 2 februari 2009 53% verkocht 18% onder optie 29% nog beschikbaar

Peel en Maas | 2010 | | pagina 7