"Schoolstrijd in Venray is nog lang niet gelopen Sneeuw kettinkje Zilveren spelden.. Portó/oofc Bouw Heide 'Geen vertrouwen meer in SPOV' Daling aantal leerlingen in Venray zet door yvvtf Aantal leerlingen in regio venray neemt drastisch af tot 2018 cosmic viruses- ff PEEL EN MAAS Donderdag 4 februari 2010 - Pagina 5 Castenray, Heide, Veulen en Vredepeel boos, verrast en strijdbaar Het nieuws komt voor het ene dorp als een grotere ver rassing dan voor het andere. Vorige week donderdag maakt schoolbestuur SPOV bekend dat de dorpsscholen in Cas- tenray, Heide, Veulen en Vre- depeel binnen vijf jaar moe ten sluiten. De kleinste school Regina Pacis in Vredepeel (31 kinderen) voert al dertig jaar een strijd op leven en dood. Dat De Stek in Castenray (78 leerlingen) met opheffing wordt bedreigd, slaat in als een bom in het dorp. De vier dorpsraden zijn boos, maar bovenal strijdbaar. Martin Peeters, dorpsraadvoor zitter van Heide, hangt donder dagochtend al om kwart over acht boos aan de telefoon bij Yvonne Raaijmakers, voorzitter van het college van het bestuur van SPOV. Peeters heeft het nieuws zojuist uit de krant vernomen. "Vorig jaar is Raaijmakers nog in Heide geweest. Ze heeft toen de toezeg ging gedaan dat de notitie eerst met de dorpen besproken zou worden. Dat is niet gebeurd en daar ben ik inderdaad boos over", zegt Peeters. Afgelopen vrijdag hebben alle ouders een infokrant ontvangen. "Daar kan ik niets mee. Het is een grote gelikte promo tiecampagne. Inhoudelijk staat er weinig in, geen stappenplan, hele maal niets.Wij willen eerst fatsoen- lijke informatie ontvangen." Het toekomstplan van SPOV zweeft al bijna een jaar boven de markt. Het schoolbestuur heeft het bewust over de gemeenteraadsverkiezin gen van 18 november heen getild. "Het is een bewuste strategie met die een peperdure reclamefolder. Alleen het communicatiebureau is er goed mee. Ze kunnen dat geld beter aan het onderwijs beste den", vindt Martin Peeters. Hij verwijt Yvonne Raaijmakers ook dat ze bewust verkeerde informa tie naar buiten brengt. "Zo zegt ze in de krant dat er in de afgelopen twee jaar maar een kind in Heide is geboren. Maar dat zijn er wel vier, ze zit er vierhonderd procent naast. En ze houdt zich bovendien niet aan haar afspraken. Die kan ze zich ineens niet meer herinneren." Peeters vindt het van wezenlijk belang dat de basisschool behou den blijft. "Anders valt de leefbaar heid weg. In de dorpen is er nog sociale binding en gemeenschaps zin. Dat staat recht overeind. Kijk maar eens naar Venrayse wijken zoals Brukske. Daar gaan tonnen per jaar naartoe voor sociale acti vering. De dorpen hoeven dat geld niet, want wij regelen het zelf. Maar laat ons dan wel die school behouden." De Stek in Castenray is nog nooit genoemd in het rijtje van bedreigde scholen. Tot afgelo pen donderdag. "We zijn allemaal even uit het lood geslagen. De ver- rassing is groot. Het nieuws valt ons rauw op het dak", zegt Bri gitte Strijbos, waarnemend voor zitter van de dorpsraad. "We zijn inderdaad nooit in beeld geweest. De school zit hier nog mooi vol met vier groepen. Dat is al vele jaren zo. Er zijn ook geen geluiden dat de kwaliteit minder zou wor den. Integendeel, het is hier altijd supergoed gegaan." Ook Strijbos hekelt de gebrek kige informatie vanuit SPOV. "Er is vrijdag een krantje uitgebracht. Maar we hebben gewoon te wei nig informatie om goed te kunnen reageren. Er zijn nooit signalen geweest dat de school zou moe ten sluiten. De manier waarop het naar buiten is gebracht, dat klopt niet. Daar zijn de mensen ook allemaal gepikeerd en boos over." In Castenray is jarenlang nauwe lijks gebouwd. Nu er weer een uitbreidingslocatie is, gebeurt dit. "Eindelijk kunnen we weer gaan bouwen en jonge gezinnen aan trekken. Het zag er zo goed uit. De school is voor de leefbaarheid enorm belangrijk, het werkt door naar het verenigingsleven. Als de school verdwijnt, kan dat mensen afschrikken om in Castenray te gaan wonen. Het past helemaal niet in ons toekomstplaatje", zegt Brigitte Strijbos. Henk Hellegers, dorpsraadvoor zitter van Veulen, is evenmin te spreken over de handelwijze van SPOV "Het zou eerst met ons wor den besproken en nu moeten we het ineens in de krant lezen. Dat kan natuurlijk niet. Het lijkt op een schokeffect. Er zou een brede discussie komen met de politiek. Ook daarop is niet gewacht." Die discussieavond vindt eind deze maand plaats. Hellegers toont zich strijdbaar. "Het is absoluut geen gelopen race. De actiebereidheid in Veulen is groot. Er zitten 68 kin deren op school en dan wordt de ondergrens ineens op 76 bepaald. Omdat SPOV dat zo het beste uit komt." De dorpsraadvoorzitter vindt dat de politiek nu aan zet is. "Voor de verkiezingen stond het hoog op de agenda. Vooral bij CDA en Samenwerking. De scholen moesten zolang mogelijk open blijven." Ook Hellegers mist de onderbouwing van de voorgeno men sluiting. "Het zijn alleen maar aannames. En het is vooral een geldkwestie. Er wordt wel steeds gesproken over de kwaliteit van het onderwijs. Maar we hebben nog geen enkel onderzoek gezien, hoe het met die kwaliteit zit. Wij schatten die kwaliteit in Veulen hoog in en we geven de school niet zomaar op. Er zijn nog genoeg leerkrachten die er een uitdaging inzien om op een kleine school les te geven." Jan Classens is niet alleen dorps raadvoorzitter in Vredepeel, maar hij is ook jarenlang schooldirec teur van Regina Pacis geweest. Begin jaren tachtig lijkt het einde van de school nabij. De groepen 1 en 2 verhuizen al naar Merselo. Totdat in 1985 de wet op het basisonderwijs komt. De school in Vredepeel krijgt dan weer bestaansrecht. "De kinderen uit Merselo zijn teruggekomen en we zijn met twee klassen aan de slag gegaan. Als directeur had ik de groepen 5, 6, 7 en 8. En een col lega had de vier laagste groepen. Sinds tien jaar wordt er weer in drie klassen les gegeven." Het leer lingenaantal schommelt al heel lang tussen 23 en 35. "Er wordt te veel nadruk gelegd op de negatie ve kanten van een kleine school. Het moet van twee kanten beke ken worden. Want over een grote school valt ook wat negatiefs te zeggen", aldus Classens. Het nieuws van donderdag doet in Vredepeel niet zoveel stof opwaaien. "Ach, de zware bui heb ben we al zien hangen. Het draait puur om geld. Maar we gaan onze schouders eronder zetten. Een schoolbestuur van buitenaf kan niet zomaar over onze gemeen schap beslissen. Het zal toch in fatsoenlijk overleg moeten", vindt Jan Classens. "Dit is een opgelegd dictaat. SPOV komt de afspraken niet na. Er heerst een gevoel van minachting. Je merkt dat dit steekt in Vredepeel." VERL DEN JUWELIER Jong Nederland Limburg heeft drie leidsters en een lei der van de onlangs opgeheven jeugdvereniging Doema gehul digd met de zilveren waarde- ringsspeld. Dat zijn Tiny Kop- pes-Coenders (54), Marleen Voesten-Coenders (48), Thom Voesten (51) en Sonja Verlin- den-Dings (33). Ze hebben alle vier hun sporen verdiend bij deze Meerlo jeugd vereniging en zich bijzonder ver dienstelijk gemaakt binnen Jong Nederland Limburg. Of zoals Léon Hoenen, coördinator van Jong Nederland Limburg het zegt: "Jul lie hebben een flinke bijdrage geleverd aan het welzijn van de jeugd in Meerlo." Jong Nederland Meerlo werd in 1967 opgericht onder de naam Jong Meerlo en later als Open jeugd Werk Doema. Op 1 januari van dit jaar is Doema opgeheven wegens gebrek aan leden. "Het is verschrikkelijk jam mer, maar zo zijn de feiten", zegt Tiny Koppes. Het einde van Doema is voor Carnavalskleding Feestartikelen KOOPZONDAG 12 tot 17 uur Dagelijks van 12 tot 17 uur Vrijdags van 12 tot 19 uur Zaterdags van 10 tot 17 uur RAADHUISSTRAAT 38 te VENRAY SHOPPEN DOE JE ONLINE www.partylook.nl Jong Nederland Limburg aanlei ding om de vier vrijwilligers van deze jeugdvereniging in het zon netje te zetten voor hun geweldige inzet voor het jeugdwerk. Marleen Voesten was al in haar jeugdjaren lid van de vereniging en werd in 1977 leidster en bestuurslid. En toen er geen voorzitter meer was nam zij die taak op haar. Marleen was het gezicht van Doema. Tiny Koppes is 37 jaar lid geweest van de jeugdvereniging, waarvan de meeste jaren als leid ster en bestuurslid. Ze was ver antwoordelijk voor de penningen en altijd bereid om de handen uit de mouwen te steken tijdens acti viteiten. Sonja Verlinden werd op haar vijfde verjaardag lid van de jeugdvereniging dankzij het feit dat haar moeder leidster was. Al die tijd is ze Doema trouw geble ven en sinds 1992 is ze leidster. Ze heeft veel kinderen in haar groe pen gehad en noemt de jaarlijkse kampen het hoogtepunt van elk seizoen. Thom Voesten was in zijn jeugdjaren al lid van Jong Neder land Venray en trouwde in 1985 met Marleen Coenders, dé vrijwil ligster van Doema. Thom bleef actief in Venray en zette zich ook met veel enthousiasme in voor de club van zijn echtgenote. Hij leerde de kinderen tenten opzet ten en sjorren en verzorgde het onderhoud van het gebouw bij sportpark Bergsbos. Bij de zilve ren waarderingsspeld kregen de vier vrijwilligers ook een certifi caat en een brief van het hoofdbe- Tiny Koppes-Coenders, Mar leen Voesten-Coenders, Sonja Ver- linden-Dings en Thom Voesten (vlnr). stuur waarin de verdiensten van de vier werden opgesomd. Vorige week is de boerderij van Janssen aan de Groeneweg in Heide gesloopt. Het maakt de weg vrij voor de bouw van acht woningen in het kerk dorp van Venray. Aannemersbedrijf Teunissen uit Ysselsteyn start binnenkort met de bouw van de eerste twee huizen. "Er zijn twee vrijstaande wonin gen verkocht", zegt projectleider Miel Hendriks. "Die gaan we nu als eerste bouwen. Rond de bouw vakvakantie worden ze opgele verd." Het plan bestaat uit vier vrijstaande en vier halfvrijstaande woningen. Volgens Hendriks is er genoeg belangstelling, alleen zit de tijd momenteel tegen. Kopers krijgen de financiering moeilijk rond of ze raken hun huidige woning lastig kwijt. De volgende fase is het achterliggende trapveld aan de Groeneweg. Hier kunnen ongeveer dertig woningen wor den gebouwd. De dorpsraad heeft twee bouwbedrijven benaderd die ook bereid zijn sociale huur woningen en starterswoningen te bouwen. Ze nemen de rol over van woningcorporatie Wonen Ven- ray die niet wenst te investeren in de kleinere dorpen. Mogelijk komt er in Heide ook gestapelde woningbouw. "We zijn in diverse andere dorpen gaan kijken", zegt Martin Peeters, voorzitter van de dorpsraad. "Er zijn jongeren die een paar jaar gehuurd willen zit ten, voordat ze zelf iets kopen. Voor deze groep is niets in Heide. En als ze eenmaal vertrokken zijn, dan keren ze nog niet zomaar terug. Er kan nu een inhaalslag gemaakt worden. We hopen dat er over een jaar de eerste woningen gebouwd worden." 1 r* 2E6, SCHAT.' MOETEN WIJ PAAR NIET EENS EEN STOKJE VOOR 6AAN STEKEN?-' www.tedscomicart.n Dorpsraad Vredepeel dringt aan op wegsturen schoolbestuur De kleine scholen zeggen maandag in het dorpsraden- overleg het vertrouwen op in schoolbestuur SPOV. De voorgenomen sluiting van de scholen in Castenray, Heide, Veulen en Vredepeel zet kwaad bloed bij de dorpsraden. Ook de wijze en het tijdstip waar op het nieuws naar buiten is gebracht, wekken veel wrevel op. "Het vertrouwen in SPOV is totaal weg", zegt Theo Kooter, secretaris van de dorpsraad van Vredepeel. "De enige oplossing is het wegsturen van het schoolbe stuur. Ook met de communicatie is enorm geblunderd", vindt Koot- er, die wel waardering heeft voor het onderwijzend personeel. "We hebben veel meer vertrouwen in de juf voor de klas..." Ook de dorpsraden van Heide en Veulen hebben geen vertrouwen meer in SPOV Ze menen dat het schoolbe stuur achter de schermen al veel langer bezig is met het ontmante len van de kleine scholen. "Want de beste leerkrachten zijn telkens weggehaald." Een commissie van de dorpsraad van Heide heeft samen met de school geprobeerd vanuit de aangrenzende wijk Vel- tum leerlingen aan te trekken. Zo kunnen de kinderen Engelse en Spaanse les krijgen op school. Volgens Martin Peeters, voorzit ter van de dorpsraad, heeft SPOV er alles aangedaan om de nieuwe ideeën de grond in te boren. "Het kon niet en het mocht niet. Er is geen enkele ondersteuning vanuit SPOV geweest. Integendeel, het schoolbestuur was alleen demoti verend. De leerkrachten zijn afge remd door het management", zegt Peeters. De dorpsraden verdenken SPOV van een geregisseerde actie die erop gericht is de kleine scho len om zeep te helpen. "Want in maart zijn de inschrijvingen voor het nieuwe schooljaar", zegt Peeters. "De ouders worden nu aan het twijfelen gebracht over waar ze hun kinderen straks naar school laten gaan. Het heeft veel onrust veroorzaakt." Henk Hel legers, voorzitter van de dorps raad Veulen, verwijt SPOV dat het koerst op onzekere aanna mes. "Het is een eenzijdige visie die helemaal niet onderbouwd is." Dat de onderwijskwaliteit op de kleine scholen slechter is en dat het sociale welbevinden van leerlingen en leerkrachten onder druk zou staan, wordt ook tegen gesproken door de dorpsraden. Jeroen van de Leur, voorzitter van de dorpsraad Leunen, haalt aan dat SPOV ooit is ontstaan als koepelbestuur om ook de kleine scholen binnen boord te houden. "De efficiencydrang lijkt nu hele maal door te slaan." Marco Botden van de medezeggenschapsraad in Vredepeel maakt zich grote zor gen. "Sluiting van de school heeft een mega impact op het dorp. Het is een verzinsel van SPOV dat de kwaliteit niet goed zou zijn." Jan Nelissen van de dorpsraad Oirlo vindt dat er actie ondernomen moet worden. "Laat de pastoors de noodklok luiden. We moeten de ouders mobiliseren en de kinde ren kunnen met witte zakdoekjes het schoolbestuur wegwuiven." Terwijl het dorpsradenoverleg zich maandag in Heide wapent voor de schoolstrijd, verblijft Yvonne Raaijmakers enkele kilo meters verderop in Castenray. Raaijmakers, voorzitter van het college van bestuur van SPOV, is uitgenodigd door een zeer ver ontruste ouderraad. Ook de ver tegenwoordigers van de dorps raad wonen het crisisberaad bij. De voorgenomen sluiting van De Stek heeft niemand in het dorp zien aankomen. "Het was voor iedereen een grote verrassing", zegt Erik Jakobs, voorzitter van de ouderraad. "Daarom hebben we maandag Yvonne Raaijmakers en schooldirecteur Paulien Hagers uitgenodigd. We hebben uitleg gekregen, ook over de financiën. En we hebben uiteraard ons onge noegen kenbaar gemaakt", zegt Jakobs, die niet zover wil gaan om eveneens het vertrouwen in SPOV op te zeggen. "Nee, want we moe ten toch samen verder. We gaan ons nu verder beraden. Het is nog te vroeg om hierover een stand punt in te nemen." Geld provincie voor evenementen De provincie trekt 500.000 euro extra uit voor evenementen op het gebied van sport, muziek of (volks)cultuur. Door de econo mische crisis hebben vrijwilligers organisaties steeds meer moeite met het vinden van sponsoren. De provincie wil met de tijdelijke sti muleringsregeling voorkomen dat evenementen worden afgeblazen. Het is een initiatief van Statenlid Jeu Titulaer (CDA). Gedeputeerde Staten hebben het voorstel over genomen. Vrijwilligersorganisaties blijken de financiering van groot schalige evenementen moeilijk rond te krijgen. Daardoor lopen ze grote financiële risico's. Het gevolg is dat evenementen klei ner van opzet worden of zelfs helemaal worden afgeblazen. De provincie wijst op de belangrijke sociale functie die de organisaties van oudsher vervullen in lokale gemeenschappen. Alleen vereni gingen en stichtingen die statutair in Limburg zijn gevestigd, kunnen van de regeling gebruikmaken. Voorwaarde is dat het bestuur onbezoldigd is. Bovendien geldt de subsidieregeling niet voor kleinschalige, plaatselijke activi teiten want die vallen onder de hoede van de gemeente. Kunstmanifestatie De vrouw van gouverneur Léon Frissen, Resi Frissen, opent de tien de kunstmanifestatie in Geijsteren op Moederdag, zondag 9 mei. De familie Frissen heeft goede her inneringen aan Geijsteren. Resi Frissen mocht al eens eerder deze grote openlucht expositie openen. Ondertussen stromen de kunst werken van het project Mieke and Friends van de vijftig kunstenaars binnen bij galerie Keramieke in Geijsteren. Deze week bracht de oudste deelneemster aan het project, beeldhouwster Thérèse Schaeffers uit Venray, haar creatie naar Geijsteren. De daling van het aantal leer lingen zal de komende jaren in de gemeente Venray stevig doorzetten. Sinds vorig jaar is het totaal onder de grens van 4000 gezakt. In 2005 bezetten nog 4115 kinderen de negentien Venrayse basisscholen in de dorpen en wijken. Anno 2010 zijn het er nog 3855, een daling van zes pro cent. Volgens de prognoses zet in de komende vijf jaar de afname stevig door naar 3159 kinderen, achttien procent minder dan nu. Schoolbestuur SPOV ondervindt ook concurrentie van de snel groeiende montessorischool, die binnen een halfjaar al veertig leer lingen telt. Daarnaast gaan er tien tallen leerlingen uit Venray naar de islamitische school in Helmond en telt Focus, de basisschool voor speciaal onderwijs, circa 120 leer lingen. Focus valt overigens ook onder schoolbestuur SPOV. Tevens volgen kinderen speciaal onder wijs buiten Venray, zoals in Venlo of Nijmegen. Bij de prognose voor 2015 baseert SPOV zich op cijfers van het onderzoek dat de gemeente in 2009 liet uitvoeren. Een vergelijk baar provinciaal onderzoek valt iets gunstiger uit. De cijfers van 2005 en 2010 zijn de werkelijke aantallen. De dorpsraden zetten maandag vraagtekens bij de prog noses, omdat ze niet helemaal zouden stroken met de geboorte cijfers. Dorpen 2005 2010 2015 Castenray 92 78 60 Heide 50 42 29 Leunen 261 230 182 Merselo 111 106 95 Oirlo 166 144 83 Oostrum 218 200 169 Veulen 85 64 41 Vredepeel 34 31 21 Ysselsteyn 318 277 178 Tot.dorpen 1335 1172 858 Venray 2005 2010 2015 Bongerd 120 147 136 Coninxhof 143 140 104 Estafette 385 288 260 Hommel 409 452 376 Keg 356 321 275 Kruudwis 300 245 192 Landweert 298 227 180 Petr. Banden 337 428 367 Toverbal 168 176 189 Vlaswei 264 259 222 Tot.Venray 2780 2683 2301 Tot.gemeente 4115 3855 3159 Fusieschool Estafette in Brukske was er in 2005 nog niet. De voorlopers Flierefluit (163) en Foekepot (222) telden toen samen 385 leerlingen. KRUIDENPOTJE MET KAASWAFELS 2.99! HMD PROFESSIONS?

Peel en Maas | 2010 | | pagina 5