V Bouw zestien woningen 'Achter de Jera' DE EETKAMER Cuisine de la mer Gunhoek ook voor uw tuin PEEL EN MAAS Donderdag 4 februari 2010 - Pagina 3 Architect Wanssum betaalt legeskosten toch Hij stond naar eigen zeg gen 'met de rug tegen de muur'. Theo Vissers, architect uit Wanssum, gaat de leges- kosten voor het bouwplan Beemdweg-Postbaan in Wans- sum toch maar betalen om te voorkomen dat zijn bezittin gen in het openbaar worden geveild. De architect besloot tegelijkertijd om de gemeente Venray niet voor de rechter te dagen om uitstel van betaling van het legesbedrag van ruim 30.000 euro af te dwingen. "Dat heeft geen nut, heb ik van mijn advocaat te horen gekre gen. Als de overheid wil, kan ze je helpen. Maar als de overheid niet wil, dan trek je als kleine ondernemer altijd aan het kortste eind. Ik moest de legeskosten wel betalen, er zat niks anders op. De gemeente heeft namelijk executo riaal beslag gelegd en dat houdt in dat ik geen andere keus heb. Ik kan tegen dit beslag geen bezwaar aantekenen, die macht heeft de gemeente gewoon, en zal de lege- skosten moeten betalen. Eigenlijk is me gewoon het mes op de keel gezet. Ik zal mijn juridische gelijk achteraf moeten gaan halen, en dat ga ik ook zeker doen." De 'legeskwestie' laaide vlak voor de kerstdagen van 2009 op met de beslaglegging van het gemeentebestuur van de per 1 januari 2010 opgesplitste Meerlo- Wanssum op de eigendommen van de architect. Het toenmalige college van B en W van Meerlo- Wanssum wilde Vissers op die manier te dwingen om voor 20 januari 2010 de legeskosten te betalen. De architect was echter tot dinsdag niet van plan om aan die eis te voldoen, omdat volgens hem afspraken met voormalig CDA-wethouder Jac Derikx over de opschorting van de legeskos- ten niet zijn nagekomen door de gemeente Meerlo-Wanssum. Die afspraken hebben volgens de architect te maken met zijn aan koop van vijftien kavels in Burg- veld Zuid-III in Meerlo, als com pensatie van alle geleden schade wegens het verminderen van het aantal woningen van zeventien naar vijftien in het woningbouw plan Beemdweg-Postbaan. Die totale schade is momenteel, met inbegrip van rente en kosten, door de architect begroot op circa 236.000 euro. De legeskosten zou den in deze deal - met inbegrip van de vorderingen van de onder nemer op de gemeente - worden meegenomen, aldus Theo Vissers. Maar zowel bij de gemeente Horst aan de Maas als Venray - de rechtsopvolgers van de opgehe ven gemeente Meerlo-Wanssum - kreeg Vissers nul op het rekest. Beide gemeenten zijn niet van plan om aan de eisen van Vissers tegemoet te komen en de beslag legging op zijn spullen op te hef fen. Om te voorkomen dat zijn persoonlijke eigendommen op 20 januari zouden worden geveild, kondigde de architect ruim twee weken terug aan de gemeente Venray voor de rechter te dagen. Vervolgens kreeg hij van het Ven- rayse gemeentebestuur tot woens dag 3 februari respijt om ofwel de legeskosten te betalen ofwel in beroep te gaan tegen het besluit om de deurwaarder op hem af te sturen om het legesgeld te innen. Na rijp beraad met zijn advocaat kiest Vissers er nu toch voor om de legeskosten te betalen. Tot dinsdag had hij naar eigen zeggen nog goede hoop dat de gemeente Venray 'in' zou zijn voor een door hem aangedragen compromis. En dat hield kort samengevat in: opheffing van alle beslagleggin gen (van de gemeente Venray op zijn persoonlijke eigendommen en van Vissers op de vijftien per celen in Burgveld Zuid-III in Meer lo, red.), het leveren van de vijf tien percelen in Burgveld Zuid-III door de gemeente aan Vissers en verrekening van de legeskosten, een bedrag van bijna dertigdui zend euro, met het schadebedrag van bijna 50.000 euro dat Vissers claimt bij de gemeente als gevolg van het missen van huurinkom sten door het te vroeg afbreken van het voormalige tuincentrum aan de Burgemeester Ponjeestraat in Wanssum door de gemeente Meerlo-Wanssum. MILJOEN EURO SCHADE In dit voorstel laat Vissers de gemeente Venray wel weten vast te willen houden aan de schadeclaim van ruim een miljoen euro. Hij zegt recht op dit geld te hebben, omdat het toenmalige gemeente bestuur van de gemeente Meerlo- Wanssum bij het bouwproject aan de Burgemeester Ponjeestraat in Wanssum onder meer zou hebben gefaald bij het opstellen van het bestemmingsplan. Daardoor werd het project enorm vertraagd. "Ik vind het natuurlijk jammer dat we niet tot een compromis zijn geko men, maar ik begrijp de houding van de gemeente Venray ook. Het is immers een complex dossier waaraan nog tal van juridische haken en ogen zitten en waarover nog heel wat deskundigen zich zullen buigen. Hoewel zowel ik als wethouder Van der Broeck met een positieve insteek het gesprek met elkaar zijn aangegaan, hebben we niet alle plooien in een keer kunnen gladstrijken. Dat is een domper voor mij, maar ik heb ten minste wel het gevoel dat er seri eus naar het dossier is gekeken." Volgens verantwoordelijk wet houder Patrick van der Broeck (CDA, Ruimtelijke Ordening) was de bedoeling van beide partijen inderdaad om snel schoon schip te maken. "Maar de gemeente Ven- ray kan onmogelijk afzonderlijke dossiers en de knelpunten daar binnen aan elkaar koppelen. Je kunt de betaling van verschuldig de leges bijvoorbeeld niet afhan kelijk stellen van andere deals. Zo werkt dat niet. We hebben serieus naar het verhaal van meneer Vis sers geluisterd en zijn voorstel bekeken, maar het is niet haalbaar. Als je het bijvoorbeeld hebt over die vijftien compensatiekavels in Meerlo, die liggen in de gemeente Horst aan de Maas. Over die kavels hebben wij als gemeente niks te zeggen. En ook voor meneer Vissers geldt: gelijke monniken, gelijke kappen. De legeskosten betreffen kosten voor diensten van de gemeente en die moeten gewoon betaald worden. Dat heb ik meneer Vissers ook verteld. Maar ik heb ook gezegd dat we als gemeente graag aan zijn bouw plannen willen meewerken en die op een constructieve manier samen met hem willen afronden. Volgens mij had hij daar ook wel begrip voor." AFSPRAKEN Dat heeft Vissers inderdaad. "Natuurlijk, maar het zou mooi zijn geweest als we een aantal problemen uit het verleden in een keer op hadden kunnen lossen. Ondanks het besluit van Venray ben en blijf ik van mening dat ik duidelijke mondelinge en schrif telijke afspraken heb gemaakt met het voormalige gemeentebe stuur van Meerlo-Wanssum. En die waren dat ik de legeskosten wel wilde betalen, maar dat de beta lingstermijn ervan wél afhankelijk zou worden gesteld van de uitein delijke levering van die vijftien compensatiekavels in Meerlo. Ook zouden de legeskosten verrekend worden met nog openstaande vor deringen van mij op de gemeente. Dat staat ook zwart op wit. Zeker is in ieder geval dat ik vast blijf houden aan de schadeclaim van een miljoen euro en de beslagleg ging op de percelen in Burgveld Zuid-III in Meerlo handhaaf. Want tot op heden heb ik over de toe wijzing van die vijftien compen satiekavels nog niks op papier staan, noch van de voormalige gemeente Meerlo-Wanssum noch van de gemeente Horst aan de Maas. Ik heb mijn advocaat deze week opdracht gegeven om de beslaglegging van de parkeerrol te halen en dat wil zeggen dat de gemeente Horst aan de Maas snel met een zogeheten conclusie van antwoord moet komen. Ik geef ze geen enkel uitstel meer." ®ss uw w® Mensenrechtenorganisatie Amnesty International houdt voor de achtste keer een lan delijke collecte van zondag 7 februari tot en met zaterdag 13 februari. Na de eerste succes volle zeven jaren, waarin in 2009 circa 19.000 vrijwilligers langs de deuren gingen en bijna 1,7 miljoen euro werd opgehaald, gaan zo'n 22.000 collectanten dit jaar steun vra gen voor het werk van Amne sty. In deze regio gaan tientallen vrij willigers langs de deuren om een bijdrage te vragen voor het werk van Amnesty International. Met de slogan Geef om vrijheid wil Amne sty duidelijk maken dat vrijheid niet in alle landen vanzelfspre kend is en dat er geld nodig is om aan de naleving van de mensen rechten te werken. Amnesty voert actie voor de vrijlating van gewe tensgevangenen, afschaffing van de doodstraf, beëindiging van mar telingen en verdwijningen. Ook zet Amnesty zich in voor het recht bezoek onze site: lYvyvv.guiihock.nl i Venray De Hoveniers «nwma op eten, schoon water, onderwijs, een schone leefomgeving, een dak boven je hoofd en medische zorg. Amnesty doet onderzoek naar mensenrechtenschendingen, brengt rapporten uit, voert actie, praat met politici en beleidsma kers, steunt mensenrechtenactivis ten en creëert bewustzijn in eigen land over onderwerpen die ieder een aangaan. Amnesty doorbreekt de stilte, geeft slachtoffers een stem en roept op tot wereldwijde naleving van de mensenrechten. In een groot aantal landen wor den gevangenen gemarteld. Ook kinderen worden het slachtof fer van gruwelijke vormen van geweld en mishandeling. Politieke gevangenen krijgen vaak oneer lijke processen. Nog steeds passen 58 landen ter wereld de doodstraf toe: in 2008 werden ten minste 2.390 mensen geëxecuteerd en kregen 8.864 mensen een dood vonnis opgelegd. Amnesty Inter- national is een onafhankelijke en onpartijdige organisatie. Voor het bovenstaande werk ontvangt de organisatie geen geld van de over heid of van politieke groeperin gen. Amnesty-secties accepteren alleen geld van overheden voor mensenrechteneducatie buiten hun eigen land. Bijdragen van leden en giften, zoals tijdens de collecte, maken het werk mogelijk. Wie een nog Burgemeester Hans Gilissen gaf het startsein voor de collecte. grotere bijdrage leveren, kan zich aanmelden via www.amne- sty.nl of www.amnestyvenray.nl als toekomstige collectant. Dat kost slechts enkele uurtjes. Col lectecoördinator voor Venray Karin van Broekhoven noteert graag uw naam op de collectan- tenlijst. Haar telefoonnummer is 06-48828104. Agrariërs in de gemeente Venray gaan vanaf dit jaar aanzienlijk meer onroerende- zaakbelasting (OZB) betalen. De stijging bedraagt gemid deld zo'n 21 procent en dat betekent dat agrariërs tussen de 150 en 350 euro per jaar meer moeten gaan betalen aan OZB. Het college van B en W in Venray heeft dat deze week besloten. De reden om de verhoging in Venray door te voeren is het feit dat bij de samenvoeging van de gemeente Venray is gebleken dat de drie nieuwe kerkdorpen Wanssum, Geijsteren en Blitters- wijck al jaren uitgaan van hogere, marktconforme grondprijzen bij agrarische objecten. Venray gaat pas vanaf dit jaar de lande lijke taxatiewijzers volgen bij de bepaling van de Wet waardering onroerende zaken (WOZ) van agrarische objecten. Die taxatie- wijzer, samengesteld door agrari sche taxatiebureaus, de Waarde ringskamer en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) hanteerde veel hogere prijzen dan de gemeente Venray tot vorig jaar deed. "Het is gebleken dat de in Venray gehanteerde prijzen veel te laag waren. In de gemeente Meerlo-Wanssum lagen die prij zen beduidend hoger. Om voor de hele nieuwe gemeente Venray te komen tot een uniforme taxatie is besloten om de OZB te verhogen volgens marktconforme richtlij nen. We volgen nu eigenlijk alleen de landelijke voorschriften", aldus wethouder Ike Busser. Uit een eindcontrole is geble ken dat de agrarische bedrijven in de kerkdorpen Wanssum, Geijs- teren en Blitterswijck een geringe stijging van de WOZ-waarde laten zien. De grote stijging komt vooral naar voren bij de agrarische objec ten uit de overige kerkdorpen in de gemeente Venray. Venray kiest er nu voor om die WOZ-waarde in een keer recht te trekken voor alle agrarische objecten in de gemeente. Busser: "De verhoging gefaseerd invoeren zou niet eerlijk zijn tegenover de nieuwe dorpen in de gemeente Venray. Daarbij lig gen de gehanteerde waarden nog steeds iets onder die van de taxa- tiewijzers. In individuele gevallen kan het desondanks een flinke stijging van de OZB betekenen. De verhoging van de OZB levert Venray uiteindelijk niet meer geld op. Per saldo komt de opbrengst van de OZB alleen iets hoger uit door de inflatiecorrectie." De gemeente Venray heeft de LLTB inmiddels per brief op de hoogte gesteld van de voorgeno men verhoging van de OZB-tarie- ven voor agrarische ondernemers. Bezwarencommissie kritisch over afwijzing subsidie Heeft de voormalige gemeente Meerlo-Wanssum de aanvraag van architect Theo Vissers uit Wanssum voor de tweede tranche van de stimu leringsregeling woningbouw projecten 2009 van het Rijk terecht afgewezen? Dat is de vraag waarop de commissie bezwaar van de gemeente Ven- ray een antwoord mag gaan geven. De regeling is door minister Eberhard van der Laan in het leven geroepen om woningbouwprojecten vlot te trekken die door de economi sche crisis stil dreigen te val len. Het Rijk zou de gemeente vol gens Theo Vissers een subsidie van 140.000 euro kunnen verlenen als bijdrage in de bouw van veertien starterswoningen aan de Burge meester Ponjeestraat in Wanssum. Het toenmalige college van B en W van de gemeente Meerlo-Wans- sum wees het verzoek van Vis sers in november 2009 echter af, omdat het niet zou voldoen aan de criteria die aan de regeling zijn verbonden. Ook de gemeente Venray - als rechtsopvolger van de per 1 januari 2010 opgesplitste gemeente Meerlo-Wanssum - is van oordeel dat dit bouwplan niet stilligt vanwege de economische crisis, maar is vertraagd vanwege problemen met het bestemmings plan. De commissie bezwaar toon de zich dinsdagmorgen echter erg kritisch over het besluit. Want of de subsidie wel of niet wordt toegekend, dat maakt de minis ter uit en niet de gemeente. Die hoeft de aanvragen alleen maar in te dienen en niet te beoordelen zoals in dit geval wel is gebeurd. De juristen kondigden tijdens de zitting meteen aan de kwestie op dat onderdeel zeer kritisch te gaan bekijken. Vissers is het natuurlijk niet eens met de argumentatie van de gemeente. Het project ligt volgens hem wel degelijk stil vanwege de economische en financiële crisis. Dat hij tegenover een ambtenaar van de gemeente Venray - die daar voor naar eigen zeggen een getui- ge had - het tegenovergestelde zou hebben beweerd, is volgens Vis sers niet waar. "Ik heb nooit ken baar gemaakt dat het stilvallen van het project niet te wijten is aan de economische crisis, integendeel: ik heb juist gezegd dat ik met de subsidieregeling wellicht een gro ter potentieel aan gegadigden kan bereiken. Met name op de star- tersmarkt, de deelmarkt met de meeste potentie op dit moment." De gemeente Venray wil graag meewerken aan het bouwplan van Theo Vissers aan de Burgemeester Ponjeestraat in Wanssum, liet ze onlangs weten. Zodra de architect uit Wanssum juridisch eigenaar is van de gronden en opstallen aan de Blitterswijckseweg 2, is het college van B en W bereid om in te stemmen met een wijziging van het bestemmingsplan voor het opsplitsen in twee woningen van de in dit deel van het plange bied gelegen langgevelboerderij. De andere percelen zijn al in het bezit van Vissers, die zo snel moge lijk wil beginnen met het bouwen van de 68 woningen. De architect heeft voor het bouwplan drie hec tare grond verworven, maar een hectare is nog niet geleverd. Dat betreft grond van pluimveehouder Frans Bouten, met wie Vissers al een tijdje in de clinch ligt over het verplaatsen van een persleiding die onder het beoogde bouwter rein ligt. Eind 2009 oordeelde de rechter in Den Bosch in hoger beroep dat de architect niet hoeft op te draaien voor de kosten van het verleggen van de persleiding. Pas zodra die onzekerheid is weg genomen, moet Vissers de koop som betalen aan Frans Bouten, van wie de architect in mei 2008 de grond met boerderij en opstal len kocht. Volgens Vissers zijn de eigen domsverhoudingen in deze kwes tie echter niet van belang. "Deze liggen namelijk vast in de geteken de koopovereenkomst met Bou ten. De gemeente heeft het steeds weer over een bouwvergunning op het perceel van Bouten, maar de subsidieaanvraag heeft juist betrekking op het ernaast gelegen perceel van het voormalige tuin centrum. En daarvan ben ik zowel de juridische als de economische eigenaar." Op dit deel van het bouwterrein wil Vissers zo snel mogelijk aan de slag. "Het bestem mingsplan is sinds kort onherroe pelijk, de schop kan de grond in. Ik kan ruim vijftig woningen op mijn eigen grond realiseren, en wacht de ontwikkelingen tussen het waterschap en Frans Bouten verder wel af. Zij moeten het met elkaar eens worden over wie de kosten voor het verplaatsen van die persleiding gaat betalen." RAMP De architect haalde tijdens de bijeenkomst andermaal uit naar oud-wethouder Jac Derikx van de gemeente Meerlo-Wanssum. Een wethouder zonder kennis van zaken, aldus Vissers. "Hij boort potentiële kopers gewoon een subsidie van 10.000 euro door de neus. Zonder zich af te vragen over welk deel van het bestem mingsplan het gaat, wijst hij op voorhand alles af. Omdat ik vol gens hem op andermans grond bouw. Dat is volstrekte onzin, en is sowieso geen reden om het verzoek af te wijzen. Ik ben belanghebbende, de bouwvergun ningen zijn ontvankelijk en ik wil zo snel mogelijk gaan bouwen. Het verbaast mij dat ik volgens de gemeente blijkbaar de enige ontwikkelaar in Noord-Limburg ben die geen last heeft van de eco nomische crisis. Integendeel, de ramp is bijna niet te overzien." De commissie bezwaar gaat zich nu buigen over de vraag of het verzoek van Theo Vissers terecht is afgewezen of niet. Bin nenkort geeft ze haar advies over deze kwestie aan het college van B en W van de gemeente Venray. Voor de subsidieregeling is het overigens te laat. De termijn voor de tweede tranche is in november verstreken. Over een aantal maan den komt er wel een derde ronde. Vissers kondigde dinsdag aan een nieuw subsidieverzoek bij de gemeente in te dienen. Venray op zijn beurt beloofde het bouwplan dan opnieuw te toetsen. Aannemersbedrijf Teunis- sen start in april met de eerste fase van het bouwplan 'Achter de Jera'. Het gaat om zestien projectmatige woningen voor diverse doelgroepen. Als alles meezit, kunnen de bewoners nog eind dit jaar hun nieuwe huis betrekken. In de hoek Kerkweg-Peter Jans- senweg ontwikkelt Teunissen een bouwplan voor in totaal 28 wonin gen. Er worden halfvrijstaande hui zen en woningen voor starters en senioren gebouwd. "We bouwen eigenlijk alles, behalve vrijstaande woningen. Daarvoor is het andere bouwplan in Ysselsteyn. Dat is ook de afspraak", zegt projectlei der Miel Hendriks van het aanne mersbedrijf. Binnen een jaar ligt er voor de landbouwgrond achter jongeren centrum Jera een goedgekeurd bestemmingsplan. De werkzaam heden voor het bouwrijp maken van het terrein zijn al begonnen. De verkoop van de eerste fase verloopt eveneens voorspoedig. "Bijna alle zestien woningen zijn verkocht", meldt Hendriks. Het wordt geen gewone seriematige bouw met allemaal standaard woningen. "Nee, net zoals we bij vrijstaande kavels doen, zijn de woningen samen met de kopers ontworpen." Zo zijn er zes half- vrijstaande woningen die toch allemaal verschillend zijn, met of zonder garage of tuinkamer. "Het is de eerste keer dat we dit pro jectmatig toepassen. Het werkt van beide kanten goed. De bewo ners hebben iets te kiezen en ze krijgen zo een woning op maat." Het is nog niet bekend wanneer fase twee van start gaat. "Ook deze twaalf woningen gaan we samen met de kopers ontwerpen. Maar we zijn er nog niet de markt mee opgegaan", aldus Hendriks. Sieb Nijssen, voorzitter van de dorps raad, is verheugd dat het zo vlot loopt. "Het is een goede zaak dat het zo lekker gaat. We hebben nu twee verschillende bouwplannen in Ysselsteyn waarmee we alle doelgroepen kunnen bedienen. Ook al is het vrijwel tegelijkertijd, de bouwprojecten kunnen mooi langs elkaar oplopen." 'Beter strooien in dorpen' De dorpsraden uiten in een brief aan de gemeente hun onge noegen over het slechte strooien van de gladde wegen. Vooral in het buitengebied wordt er nau welijks nog iets aan de wegen gedaan. Afgelopen weekeinde met de nachtelijke sneeuwval was het overal spekglad in en rond de dorpen. Het dorpsradenoverleg toont begrip voor het zouttekort waardoor de gemeente de strooi- routes flink heeft moeten inkrim pen. Ook zijn de strooimachines zuiniger afgesteld. Er wordt vaak minder dan de helft van de nor male hoeveelheid zout gestrooid en er worden bewust stukken wegen overgeslagen. De dorpra den willen dat er in de volgende winter weer overal normaal wordt gestrooid. Geslaagd Frank van den Broek is gepro moveerd in zijn studie genees kunde. Na een wetenschappelijk onderzoek en het schrijven van een dissertatie behaalde hij de academische graad van doctor. www.deeetkamer.nl Tel. 0478-582215 Huurgeschil? Uithuiszetting? Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 21,50 (postcode 58..) 37,75 (overige binnenland) Dagvaarding gemeente Venray van de baan Startsein collecte Amnesty tvv.i'' Agrariërs betalen fors meer OZB-belasting 'Gemeente dient aanvraag in, minister besluit' FRANK SCHAErrcRS Renovatie Bitumineuze daken Lood- en zinkwerken Velux vensters 0478-511094 Stationsweg 124B Venray-Oostrum INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray

Peel en Maas | 2010 | | pagina 3