Mis op tv PS&ËëË WOLFF m ij ling im <D Strooizout op in Venray HALVE PRI|ZEN Harten jagen deze Valentiir irnm €l+,SO Zilveren Brigidabeeld terug in kerk Castenray SVOC'01 verslaat concurrent En verder: Bandoetere HEIE COUECT1ES TAPIJTEN EN GOMMINEN VOOR rhttnijp STRETCH JEANS Rongen dé specialist: ÏQÏ tegeïs, sanitair en tegelwerken!! Honderdeenendertigste jaargang - week 5 - donderdag 4 februari 2010 Gemeentelijke mededelingen 17-18 Kunst Cultuur 19 Sport 21-24 Kerkelijke diensten 26 Wethouder Jansen over aangekondigde sluiting dorpsscholen: Wippen c*arnav. lhJ?° TOT 20u. Hotel asteria TAPIJTCENTRUM MET VERSCHIL Nu de eerste keuze uit de nieuwe collectie zonnebrillen CAMPS OPTIEK Grotestraat 23 - Venray - Tel. 0478-581526 Oorkonde Oc/Honde 3 koopavonden JEANS MODE CASUALS DAMES EN HERENMODELLEN Keizersveld 22 Venray (0478) 55 04 10 rongenvof.nl MAAS "Castenray en Veulen geven we niet op" "Een lastig dilemma. Het heeft heel veel impact op de dorpen. Ik begrijp de zorgen van de dorpsbewoners. Ze zijn terecht", vindt PvdA-wet- houder Twan Jansen. "Als de school eenmaal is verdwenen, dan komt ie nooit meer terug. Weg is weg. Daar moet ieder een goed van doordrongen zijn." De onderwijswethouder pleit daarom voor zorgvuldig heid. "Ik hoop dat alle partijen elkaar de ruimte geven in de discussies die nu volgen. Er moet een oplossing komen die voor iedereen zo aanvaard baar mogelijk is." Twan Jansen wikt en weegt zijn woorden. Hij weet dat de aange kondigde sluiting van vier dorps scholen binnen vijf jaar uiterst gevoelig ligt. Er dreigt al een opstand in de bedreigde dorpen. Schoolbestuur SPOV is de boe man. Als voormalig onderwijsman - Jansen werkte lange tijd aan een basisschool - kan hij het niet laten alvast op de uitkomst vooruit te lopen. "De scholen in Castenray en Veulen geven we absoluut niet op. En dat geldt ook voor De Bongerd in het centrum. Voor Vredepeel en Heide ligt het anders. Daar zal als eerste duidelijkheid over komen. Per school moeten we de urgen tie afwegen. Ik wil zoveel mogelijk tijd rekken. Een school mag pas sluiten als het echt niet meer te vermijden is." Pas dinsdagmiddag reageert het college op het omstreden rap port van de SPOV Na een piek van 4200 leerlingen zakt het aan- tal basisschoolleerlingen nog dit decennium tot beneden de 3000. "Een dramatische daling", zegt Jansen. "Hier mogen we onze ogen niet voor sluiten. Ik ben dan ook blij dat SPOV er proactief op inspeelt. Met het rapport ben ik echter minder blij." De wethouder noemt het een klinisch, rechtlijnig en eenzijdig rapport. Hij mist de maatschappelijke context. "Het neigt naar bestuurlijke arrogantie. Er leven bij ons nogal wat vragen. Het college zit met een onbehaag lijk gevoel over wat er allemaal op ons afkomt. Het rapport staat vol met stellingen en aannames. Die zijn niet altijd logisch en wij zijn er ook niet altijd van overtuigd, bijvoorbeeld over de schoolgroot te. Landelijk is 23 leerlingen de opheffingsnorm, in Venray wordt 76 gehanteerd. Voor de drie klein ste scholen wordt jaarlijks ont heffing aangevraagd en gekregen van het ministerie. Voor Jansen een teken dat SPOV wel degelijk begaan is met de kleine scholen. Een maand geleden bij zijn herbe noeming als wethouder, kondigt Twan Jansen aan dat hij een dic taat niet zal accepteren. Toch ligt het nu wel op tafel. "Inderdaad, het rapport heeft een stevige stel- lingname. Toch mag dit niet het eindverhaal zijn. Ik weet dat SPOV bereid is de dialoog te zoeken met alle betrokkenen en de politiek." Jansen had evenwel liever gezien dat het schoolbestuur eerder draagvlak had gezocht voor haar toekomstvisie. Het sluiten van scholen is een bevoegdheid van SPOVDe gebouwen zijn eigendom van de gemeente. Formeel kan de gemeente het schoolbestuur, dat een zelfstandige stichting is, niet terugfluiten. "Onze speelruimte is inderdaad beperkt." Toch zijn beide partijen tot elkaar veroordeeld. In de plannen van SPOV worden niet alleen scho len gesloten maar moeten andere gebouwen juist worden uitgebreid vanwege de samenvoeging. "Hoe dan ook het kost de gemeente altijd geld. Sluiting of niet", zegt Jansen die de komende weken benut om de gemeenteraad goed te informeren. Er komt nogal wat bij kijken. Het gaat over financiën, personeel, gebouwen, ouders, kinderen en niet te vergeten de leefbaarheid in de dorpen. Nog voor de zomervakantie neemt de gemeenteraad een besluit over het toekomstplan. "Dit mogen we niet te lang laten voortslepen. Ouders hebben recht op duidelijkheid. De school is het levendig middelpunt in de dorpsgemeenschap", zegt Jansen. "Mocht bijvoorbeeld in Vredepeel de school verdwijnen, dan zijn er toch mogelijkheden om de relatie met het dorp te behouden." Hij denkt dan aan de kerstviering of de carnavalsop tocht in het eigen dorp. Zover is het nog niet. SPOV zal de komen de tijd met open vizier naar bui ten moeten treden, zegt de wet houder. "Het schoolbestuur is nu de gebeten hond. Ik begrijp alles reacties wel. Het voorwerk is niet goed gedaan en het maatschap pelijke debat is helaas nog niet opgepakt." Zondag 7 februari is de Sint Petrus' Bandenkerk in Venray voor het eerst aan de beurt in de nieuwe opzet van eucharistievieringen op de landelijke televisie. De wekelijkse tv-mis op Nederland 2 komt dit jaar uit alle zeven bisdommen en laat daarmee de verscheidenheid en vitaliteit van de katholieke kerk in Nederland zien. Elk bisdom komt zeven keer per jaar aan bod en heeft daarvoor één kerk en één voor ganger aangewezen. Voor het bisdom Roermond is dat de dekenale kerk van Venray met pastoor-deken Harrie Smeets als hoofdcelebrant. De RKK-zendtijd is op zondag van 9.35 tot 11.00 uur op Nederland 2 onder de titel 'Katholiek Nederland kerkt in...'. Voorafgaand aan de eucharistieviering is er een geloofsgesprek met inspirerende katholie ken. Dat vindt plaats in de kerk waar ook de eucharistieviering van daan komt. Zo wordt op een nieuwe manier het contact gezocht met de kijker. Er is in de RKK-zendtijd bewust gekozen voor diversiteit van de vieringen uit het hele land. Dit sluit beter aan bij de religieuze zoe ker van deze tijd en het doet recht aan de regionale eigenheid van de bisdommen. De volgende televisiemissen vanuit Venray staan gepland in de maanden april, mei, juni, augustus, september en november. Wat is de remedie tegen het plan van het schoolbestuur SPOV om binnen vijf jaar de basisscholen in Heide, Castenray, Veulen en Vrede peel te sluiten? Natuurlijk, in ijltem po verse kindjes maken! De vrucht bare mannen en vrouwen in deze kleine kerkdorpen moeten direct aan de bak om het aantal kinderen binnen vijf jaar flink op te krikken. Nou is het bijna carnaval, een tijd dat veel jonge mannen en vrouwen onnoemelijk veel zin in een roman tische vrijage hebben. Gelukkig maar voor de scholen, want in een wip kan het tekort aan leerlingen verleden tijd zijn. Of moet ik zeg gen: na een heleboel wipjes? Eet veel chocola, zou ik tegen al die potentiële papa's en mama's willen schreeuwen. Want ik weet uit eigen ervaring dat ik na het nuttigen van een forse reep chocolade altijd een onbedwingbare zin in seks krijg. En ik niet alleen, zo is me eens verteld, want ook in kloosters mag absoluut geen chocola worden gegeten. De monniken zouden zich eens niet meer in bedwang kunnen houden! Maar ook een bak havermout naar binnen werken, schijnt erotisch te zijn. Feit is dat haver een stof bevat, die de productie van testosteron zou stimuleren. Dus voortaan als ontbijt een bak havermout naar binnen werken, dames en heren in Casten- ray, Heide, Vredepeel en Veulen? Of als slaapmutsje misschien? Ook sel derij heeft een behoorlijke reputatie opgebouwd, als een groente die de spermaproductie bevordert, en een romige selderijsoep is volgens mijn oma ook een goed begin van een erotische maaltijd. En wat dacht je van oesters, die worden geprezen om de stimulerende werking op de seksorganen. Ook knoflook schijnt de mannelijke vruchtbaarheid te ver hogen en vooral de kwaliteit van het sperma te verbeteren. Nadeel is mis schien de knoflookadem, maar als je er allebei van eet, heeft niemand er last van. Knoflook werd, zo leerde ik van mijn geschiedenisleraar, bij de oude Grieken geofferd aan Eros, de god van de liefde. Knoflook zorgde ervoor dat vrouwen verliefd wer den en dat mannen veranderden in krachtige lovers. Gooi tijdens de car navalsdagen maar een extra teentje door de nasi of kwak wat extra saus op de shoarma, en jullie groeien uit tot de scholenredders in de kleine dorpen! Mijn leus voor het carnaval in Cas tenray, Heide, Veulen en Vredepeel: 'Eet met carnaval knoflook, haver mout, selderijsoep en vooral veel chocola, en het plan van de SPOV kan snel in de onderste la'. Hannes Charlotte Hermans wint voorleeswedstrijd Venray Charlotte Hermans van basis school De Vlaswei heeft zater dag de lokale voorleeswedstrijd gewonnen. Zij las voor uit het boek Drakenbloed en kamillethee van Joke Reijnders. Op de tweede plaats eindigde Anne Peeters van basisschool De Meulebeek met een fragment uit Hoe overleef ik zonder dromen van Francine Oomen. De derde plaats was voor Manon Bax van basisschool Petrus Banden. Zij las een stukje voor uit Meester Kikker van Paiul van Loon. De wedstrijd werd georga niseerd door BiblioNu Venray. Het ging om een voorronde van de Nationale Voorleeswedstrijd. Dertien schoolkampioenen stre den om de titel voorleeskampioen van Venray. Aangemoedigd door hun supporters werden de deel nemers om de beurt naar voren geroepen en kort aan het publiek voorgesteld. Vervolgens las ieder een fragment uit een zelfgekozen boek voor. De presentatie was in handen van Rob van Lieshout. Het muzikale intermezzo werd verzorgd door Stef Claessens, die bekend is van het televisiepro gramma Popstars. Dit optreden viel bij iedereen erg goed in de smaak en Stef moest dan ook de nodige handtekeningen uitdelen en niet alleen aan de kinderen. Nadat alle kandidaten had den voorgelezen, trok de jury zich terug voor beraad. Er werd gelet op zaken als uitspraak, ver staanbaarheid en tempo. Ook het contact van de voorlezer met het publiek was belangrijk. Na een spannend halfuurtje werd het ver lossende woord door juryvoorzit ter Arnoud Bruijns gesproken. De drie winnaars nemen op 6 maart Charlotte Hermans (m), Anne Peeters (r) en Manon Bax. deel aan de regionale finale in Horst aan de Maas. Alle regionale winnaars strijden op 19 april tegen elkaar tijdens de provinciale voorleesronde in Theaterhotel De Oranjerie in Roermond. Alle pro vinciale kampioenen strijden op 19 mei in Amsterdam om de titel Nederlands voorleeskampioen. "Piëihazen pi/" Ts Maasheseweg 80a Venray Inl. en reserveringen: Tel. 0478-511466 www. asteria .nl naar de voor- waarden speciaal optiek Passage 5 Venray 10478 58 34 40 fOS www.tapijtcentrum.nl EDWIN a BIANCA 's maandags gesloten Grotestraat 48 Venray Tel. 582409 De gemeente Venray had maan dag nog strooizout voor hooguit één strooibeurt. Daarna is er nog een kleine hoeveelheid in reserve om belangrijke gebouwen zoals het ziekenhuis bereikbaar te hou den. De gemeente heeft extra zout besteld, maar waarschijnlijk wordt dat niet meer geleverd deze week. Als het nodig is, gaat de gemeente zand strooien om de belangrijk ste wegen begaanbaar te houden. Oorzaak van het gebrek aan strooi- zout is de langdurige winter met veel sneeuw in grote delen van Europa. "Het komt wel vaker voor dat er veel sneeuw valt, maar dan in een paar landen. Nu is het over al raak", zegt toezichthouder Ger- rit Linders van de afdeling Ruimte van de gemeente. Van onderschat ting van het sneeuwprobleem is volgens hem geen sprake. Nor maal gesproken heeft de gemeen te voordat de winter aanbreekt het depot vol liggen met 350 tot 400 ton strooizout. Die voorraad wordt in de wintermaanden aan gevuld. Maar met de schaarste van het strooizout gaan rijks- en pro vinciale wegen vóór wegen van de gemeenten en daarom krijgt Ven- ray deze week waarschijnlijk geen strooizout meer van het zoutloket van Rijkswaterstaat. Het zoutloket zorgt voor de verdeling van het strooizout. Burgers houden hun stoepen en opritten het beste toe gankelijk door na een sneeuwbui snel de sneeuw te ruimen. TEGELS SANITAIR TEGELWERKEN naar Lindessa en laat u voor Valentijn eens berden door onze nieuwste collectie toplingerie. Neem bijvoorbeeld Simone Pérèle. Bovendien krijgt u, als extra verrassing, een bijzondere set speelkaarten I ie ipvr^r1 T" cadeau. Dat wordt dus harten jagen, deze Valentijn. LH >L/LjJ/\ Uoorleesfwtnpiaenschtip Uoorfep KEURSLAGER Grote Markt 21 Venray, Tel. 0478-516708 BlERMANN - VAN DEN EIJNDEN, keurslager Mgr. Hanssenstraat 31, Oostrum Tel. 0478-58 34 29 www.biermannvdeijnden.keurslager.nl (wit, blauw, zwart, grijs) 39,95 p/st. 2 stuks 70,- www.wolffjeansvenray.nl ven ray De Bleek 62/64 Venray Tel. 0478-582628 Tegels, Sanitair en Tegelwerken Rongen is leverancier van een uitgebreide collectie topmerken

Peel en Maas | 2010 | | pagina 1