Agenda Expositie Guus Geurts 3D-films centraal bij Luxor Venray Actie Haïti: 960 euro Jera on Air presenteert eerste act Expositie cursisten Jerusalem Muziek voor Haïti Beiaardier in Grote kerk Alles ging aan flarden 1 ALLES GING AAN FLARDEN PEEL EN MAAS Donderdag 4 februari 2009 - Pagina 19 Venray en Horst hebben in het verleden nooit al te vriendschappelijke betrek kingen onderhouden. Als de toenmalige Venrayse gemeen tearchivaris veertig jaar gele den in het hol van de leeuw een lezing had verzorgd over de herindeling, dan was hij waarschijnlijk weggehoond. Intussen zijn de scherpste kantjes er wel vanaf. De hui dige Venrayse gemeentear chivaris, Paul van Meegeren, trof vorige week woensdag in Horst dan ook een welwillend publiek bij zijn lezing over de geschiedenis van de gemeen telijke herindelingen in de regio Horst-Venray. LGOG Kring Ter Horst had nauwelijks een beter moment kunnen plannen voor een lezing over gemeentelijke herindelingen. Op 1 januari gingen de gemeen tegrenzen in Noord-Limburg immers rigoureus op de schop. Op de linker Maasoever resteren nu nog drie middelgrote gemeen ten met elk circa veertigduizend inwoners: Horst aan de Maas, Peel en Maas en Venray. En dat terwijl er aan het begin van de Franse tijd in hetzelfde gebied - Land van Kessel genaamd - nog twintig dorpen met elk hun eigen bestuur waren. De Fransen smeedden het Land van Kessel in 1798 om in een kanton. Horst werd zetel van het kantonbestuur. Waarom? Dat is vooralsnog onduidelijk. Moge lijk moet de verklaring worden gezocht in de centrale ligging van Horst. Met het inwonertal had het in elk geval niets te maken: Venray telde meer inwoners. De eeuwige rivaliteit tussen Venray en Horst vormde trou wens toch een 'running gag' in de lezing van Paul van Meegeren. In Venray werd aanvankelijk met jaloerse blikken naar Horst geke ken. Kantongerecht, marechaus see, stembureau, notaris en kan tonpastoor: het waren allemaal Venrays gemeentearchivaris Paul van Meegeren. zaken die Horst wel en Venray niet had en onmiskenbaar bijdroe gen aan het prestige van Horst. Dat kreeg echter een forse knauw toen Sevenum zich in 1836 afscheidde. Volgens de eerste Sevenumse burgemeester Everts zou Horst 'een ruimere levenswij ze' kennen en geen eenheid vor men. Sevenummers zouden daar entegen zachter van karakter zijn. Een tweede smet op het Horster blazoen was het feit dat de deken van Horst twintig jaar lang, van 1840 tot 1860, in Venray woonde. Vanaf het einde van de negen tiende eeuw wist Venray zich te ontdoen van het Horster juk. Het kreeg langzaam maar zeker een centrumfunctie. Na de Tweede Wereldoorlog groeide Venray zelfs uit tot een tweede centrum van Noord-Limburg, na Venlo. Horst moest zich noodgedwongen neer- leggen bij deze situatie. Illustratief is een uitspraak van de toenma lige Horster burgemeester Geurts: 'Ons industrieterrein ligt in Ven ray'. Maar toen Venray in 1971 zijn vingers uitstak richting Holthees, Maashees Overloon én de hele gemeente Meerlo-Wanssum, rea geerde Horst weer als door een wesp gestoken. Nog zo'n repeterend patroon waarop Van Meegeren de aan dacht vestigde, was de haat liefdeverhouding tussen Meerlo en Wanssum. Die begon al in de Franse tijd. Wanssum kon moei lijk geschikte bestuurders vinden (vooral de beheersing van de Franse taal vormde een probleem) en diende een verzoek tot aanslui ting bij Meerlo in. Maar de Franse autoriteiten stonden slechts toe dat de Meerlose bestuurders tijde lijk in Wanssum uithielpen. Anderhalve eeuw later was de situatie geheel anders. In septem ber 1940 lag een voorstel op tafel om Meerlo, Wanssum en Broek huizen te doen opgaan in één gemeente, met Meerlo als hoofd plaats. Dit was tegen het zere been van Broekhuizen en vooral Wanssum. Tot een besluit zou het in die oorlogsjaren echter niet komen. Ook een uit 1946 date rend voorstel om Meerlo en Blit- terswijck bij Wanssum te voegen en Tienray en Swolgen bij Broek huizen kende onvoldoende draag vlak. Uiteindelijk was het de in 1962 tot burgemeester van Meer lo en Wanssum benoemde René Dittrich die de geesten rijp wist te maken voor een fusie. Weer stand was er nauwelijks, totdat de Wanssumse pastoor Slots zich op het allerlaatste moment tegen een fusie kantte. Dittrich was woest en liet zich verleiden tot de uit spraak 'Wie zou willen wonen in een kern met zoveel heibel?' De blauwdruk voor de meest recente herindeling lag volgens Van Meegeren al in de jaren tach tig van de vorige eeuw klaar. Dat het toch nog meer dan twintig jaar duurde voordat het zo ver was, had te maken met het over winnen van emoties, met botsen de belangen, met overspannen ambities en meer van dat soort ongrijpbare zaken. Maar ook met tactiek. Op dat laatste gebied stak, aldus Van Meegeren, één gemeen te met kop en schouders boven de rest uit: "Zou het laatste her indelingsproces maar een ronde hebben geduurd, dan zou Meerlo- Wanssum waarschijnlijk in zijn geheel naar Venray zijn gegaan. Horst aan de Maas heeft het heel slim gespeeld door Horst eerst te laten fuseren met Broekhuizen en Grubbenvorst. Dat maakte de her indeling van nu mogelijk." En dat complimentje stak het overwe gend uit Horstenaren bestaande gehoor van Van Meegeren graag in zijn zak. Muzikale zondag Op de Servaashof in Venray vindt zondag 7 februari van 14.30 tot 16.30 uur een muzikale mid dag plaats met een optreden van joekskapel Krom dur d'n bocht. Deze joekskapel bestaat uit onge veer 22 muzikanten uit Leunen en omgeving. Belangstellenden zijn van harte welkom in het restau rant Le Tambourin op de Servaas- hof aan de Stationsweg in Venray. De organisatie is in handen van Team Recreatie op Locatie van het Intern Activiteiten Centrum en restaurant Le Tambourin van de GGZ Noord- en Midden-Limburg. De Locht Streekmuseum De Locht in Melderslo staat zondag 7 febru ari voor een deel in het teken van het naderende carnaval. Kinderen kunnen deze dag carnavalsmas kers maken onder begeleiding van een deskundige en creatieve vrij willigers. Voor volwassenen zijn er de demonstraties hoeden maken, mandjes en korven vlechten en de zadelmaker laat zijn vaardighe den zien. Speciale aandacht ver dient de demonstratie glas in lood maken. Wat de kunstschilder kan met penseel en doek, kan deze artiest met glas in vele kleuren en lood. Daarnaast zijn er twee ten- toonstellingen. Tot en met 1 april 1 april is er de tentoonstelling Gewassen en Gestreken te zien. Het museum is open van 11.00 uur tot 17.00 uur. Quintella in Cambrinus Het Cambrinus Muziekpodium in Horst staat op zondag 7 febru ari in het teken van a capella- zang door de formatie Quintella uit Horst. Geïnspireerd door hun zangpedagoge ontstond bij enkele leerlingen van de Horster Dor- ris van de Meerendonk de liefde voor a capella. Jeroen Verberkt en Maaike Kamps wilden samen in die richting een formatie opzet ten. Er werden contacten gelegd en dat resulteerde uiteindelijk in een quintet met Marjolein Kue- nen (alt/mezzo-sopraan), Jeroen Verberkt (bas), Karen Jenneskens (sopraan), Ron Mulders (tenor/ countertenor) en Maaike Kamps (sopraan). Quintella put uit een breed repertoire van klassiek, Kel tisch, musical, jazz, rock en pop en kent daarbij geen vaste solist. Ieders stem rouleert daarbij in zijn of haar specialiteit als solist in deze nieuwe formatie. Dit optre den begint om 16.00 uur. Meer informatie op www.cambrinus- concerten.nl. Venrays lezen en schrijven Veldeke Venray start binnenkort met een cursus Venrays lezen en schrijven onder de deskundige leiding van Frits Linssen, De cur sus wordt gehouden in De Kiosk in de wijk Brukske in Venray op de dinsdag- of woensdagavond, afhankelijk van het aantal deelne mers. De start van deze cursus is waarschijnlijk in maart. Het lesma teriaal wordt op de eerste avond ter beschikking gesteld. Belang stellenden kunnen zich voor 1 maart aanmelden bij het secreta riaat via e-mail hcraghs@versatel. nl of via telefoon (0478)582791. Wanneer de belangstelling dus danig groot mocht zijn, wordt er geselecteerd op volgorde van opgave of wordt er bekeken of een tweede avond tot de moge lijkheden behoort. Nieuw is de beginnerscursus Venrays spre ken voor kinderen vanaf zes jaar. Omdat Veldeke eerst wil polsen of hier belangstelling voor is kan nog niet definitief toegezegd worden wanneer deze cursus in het voorjaar gaat starten. Opgave voor deze cursus is mogelijk via het bovenstaande e-mailadres en telefoonnummer. Werken in de natuur De natuurwerkgroep VNeL (Vrijwillig Natuur- en Land schapsbeheer) gaat op een aantal zaterdagochtenden in het voor- en najaar werkzaam heden verrichten in bossen of poelen. De groep bestaat uit mensen uit de hele regio en iedereen kan op zijn eigen manier meedoen. De werkzaamheden worden elke zaterdag van 9.30 tot 12.30 uur gehouden. Er wordt gewerkt in de Swolgenderheide op de zaterda gen 6 en 20 februari en 6 maart. Bijeenkomst 9.30 uur op parkeer plaats Horsterdijk in het Broek- huizerbroek of om 9.40 uur op de werklocatie. Daarnaast wordt er gewerkt in Kaldenbroek, op de grens van Lottum en Grubben- vorst, op de zaterdagen 27 febru ari en 13 maart. Bijeenkomst bij het Ruig Weitje bij kasteel Kalden- broek.Voor meer informatie kan men contact opnemen met de coördinatoren Ton Wismans, tele foon 06-13314367/077-4673720, wisma205@planet.nl of met Bart Reintjes, telefoon 06-38034287, reintjes.l@nhtv.nl. Van 21 januari t/m 7 maart 2010 exposeert oud-Veulenaar Guus Geurts in Funen Art Gallery in Amsterdam. De opening is op 6 februari van 15.00 tot 17.00 uur, met een toespraak van fotograaf Willem Overtoom. De foto-expo sitie is getiteld Dagelijks Leven Hier en Daar en bestaat uit ruim vijftig foto's die vooral gemaakt zijn in verschillende ontwikke lingslanden, maar als contrast zijn er ook foto's uit Nederland te zien. Binnen de meest uiteenlopende landschappen staat de mens centraal, met zijn verschillende manieren van levensonderhoud, omgang met dieren en natuur, tradities, religies en ontspanning. Guus Geurts is - naast fotograaf - als milieukundige actief op gebied van landbouw, milieu en globalise ring. Hij is onder meer betrokken bij ontwikkelingsorganisatie X min Y, Platform Aarde Boer Con- Een van de foto's van Guus Geurts. sument en Vóór de Verandering. Zijn foto's willen naast informe ren, ook aandacht vragen voor de biodiversiteit en het waardevolle binnen niet-westerse culturen, die we langzaam dreigen te verliezen binnen de huidige neoliberale globalisering. Met het oog op de voedsel-, klimaat- en energiecrisis zouden we volgens hem juist kun nen leren van deze culturen. Dit in plaats van hen een onduurzaam westers ontwikkelingsmodel op te leggen, onder meer via onrecht vaardige vrijhandelsverdragen. De galerie is iedere vrijdag en zater dag open van 13.00 tot 17.00 uur. Daarbij is de expositie te bezich tigen vanaf 15.00 uur tijdens de volgende concertzondagen: 24 januari, 7 februari, 21 februari en 7 maart. Funpop Funpop wordt op zaterdag 12 en zondag 13 juni voor de veer tiende keer gehouden en de kaart verkoop is van start gegaan. Dit openluchtfestival voor mensen met een verstandelijke beperking trekt jaarlijks ruim 8000 bezoe kers uit heel Nederland. Dit jaar treden op zaterdag onder meer Lee Towers, Di-rect en Nikki op. Zondag kunnen de bezoekers onder meer genieten van Thomas Berge, Corry Konings en Belle Perez. Naast muziek zijn er ook veel actieve en ontspannende activiteiten. Funpop wordt gehou den op evenemententerrein De Kasteelse Bossen in Horst en is niet alleen voor mensen met een verstandelijke beperking bedoeld, maar ook voor hun familie, vrien den en bekenden. Kijk voor meer informatie en een bestelformulier op www.funpop.nl of neem op werkdagen contact op via tele foonnummer (077)4633014. Expositie stotteren De Vredebergstichting presen teert de expositie Stotteren wat doe je ermee? van 6 februari tot 6 maart in BiblioNu Venray aan de Merseloseweg 59. Op donder dag 4 maart van 19.30 - 21.30 wordt tevens de lezing Kinderen, stotteren en opvoeding in de bibliotheek gehouden. De Vrede- bergstichting is een samenwer kingsverband van mensen die stotteren en mensen die niet stot teren. Het doel van dit samenwer kingsverband is de emancipatie van mensen die stotteren. Bij de expositie is tevens literatuur te vinden over stotteren en commu nicatie. De lezing wordt gegeven door logopediste en stotterthe- rapeute M. Walraven-Raming. Zij heeft meer dan 40 jaar ervaring met kinderen die stotteren. Voor meer informatie, telefoon 043 3633915 of 0618443738, website www.vredeberg.nl en www.stot- tervrij.nl. 3 Deze krokusvakantie is een uniek filmprogramma te zien in de bioscoop van Venray: Zwem mee in 3D. Naast 3D-blockbuster Ava tar gaat het Luxor Theater vanaf 6 februari ook dit bijzondere 3D- programma vertonen. In CineMec Ede, waar de attractie vorig jaar in première ging, bezochten al meer dan 11.000 mensen deze filmer varing. Het zijn films die een fas cinerende onderwaterwereld met unieke planten en dieren tonen. Maar het zijn bovenal films die jong en oud onderdompelen in een onvergetelijke bioscoopbe leving. Want met de 3D- bril op zwemt men bijna letterlijk tussen de vissen. De films laten zien hoe veel schoonheid de oceaan te bie den heeft. Dolphins and Whales is een documentaire die de kijker mee voert naar de koraalriffen van de Bahama's en de wateren van het koninkrijk Tonga voor een ont moeting met dolfijnen en wal vissen in vele variaties, zoals de sierlijke wilde en witte dolfijnen, de liefde van een moeder voor haar pasgeborene, en veel en veel meer. De film wordt gepresen teerd door Jean-Michel Cousteau, is geregisseerd door Jean-Jacques Mantello, naar een scenario van Jon Michael Johnson en Dr. Elisa beth Mantello. Het camerawerk is van Gavin McKinney en de film is geproduceerd door Francois Mantello van 3D Entertainment. In het buitenland is de film inmid dels uitgegroeid tot een groot suc ces. In Duitsland trok de 3D-film in de eerste twee weken al bijna 50.000 bezoekers. Loretta Schrij ver is de Nederlandse verteller. In het origineel neemt Daryl Hannah die rol voor haar rekening. Ocean Wonderland neemt de toeschou wers mee naar de fascinerende wereld van de Great Barrier Reef. Men 'wandelt' niet alleen tussen de mooiste koraalriffen, maar ziet ook de wonderlijkste scholen vis, de grootste schildpadden en de meest sierlijke dolfijnen aan je voorbij trekken. Een film van Jean- Jacques Mantello naar een scena rio van Mark Spalding. Het came rawerk is van Gavin McKinney en de film is geproduceerd door 3D Entertainment. De leerlingen van basisschool St. Jan de Doper hielden een actie voor de slachtoffers van de aard beving in Haïti. De hele week waren de Merselose kinderen bezig met het inzamelen van lege statieflessen. De flessen werden donderdag afgeleverd bij super- markt Plus Van Dijck in Venray, waarvan de directie besloot om het bedrag van 430 euro te ver dubbelen. Samen met het geld dat de kinderen kregen voor het ver richten van karweitjes, 100 euro, kan de school 960 euro storten op giro 555. Traditiegetrouw vindt het groot ste festival van Venray en omstre ken plaats op Hemelvaartsdag in Ysselsteyn. Op donderdag 13 mei staat Jera on Air 2010 namelijk op het programma. Het wordt alweer de achttiende editie van dit festi val. De organisatie van het festival presenteerde onlangs de eerste act: de Canadese skapunkband The Flatliners (zie foto). Deze vierkoppige formatie brak in 2005 internationaal door met het album Destroy to Create. Deze nog relatief jonge band stond sindsdien al op de grootste podia met onder meer Bad Religion, NOFX en Anti-Flag. In 2008 deed de band voor het eerst Europa aan. Op het podium van het Belgi sche Groezrock-festival wisten de heren vriend en vijand te verba zen met een ongelofelijk energiek optreden. Inmiddels heeft de band getekend bij Fat Wreck Chords, de grootste platenmaatschappij voor punk- en skabandjes. In november presenteert de band het nieuwe album Cynics. Ongetwijfeld wordt Jera on Air een van de eerste fes tivals waar nieuw werk van de band te horen is. Gelijktijdig met de bekendmaking van de eerste band op Jera on Air 2010, ging ook de voorverkoop van het festival van start. Op www.jeraonair.nl kunnen geïnteresseerden online een ticket kopen. De verkoop van kaartjes bij de lokale en bekende adressen gaat pas over een tijdje van start. Raokeliezer Maandag 8 februari is er een bij eenkomst over het thema school. Op deze manier wil de vereniging informatie vergaren. Zij vraagt daarom belangstellenden fotoma teriaal mee te brengen. Het hoeft niet uit albums gehaald te worden, want foto's kunnen in De Schop worden gescand. Ook groeps foto's uit de jaren 60-70-80 en 90 zijn erg interessant. In het kantoor van Synthese Venray kunnen belangstellenden tot 29 april werken bewonderen van Joke van Heumen, Toos Keu ten, Hens Bartels en Hans Spee, cursisten van Kunstencentrum Jerusalem. Van Heumen, Bartels en Spee volgen schilder- en teken les bij Jeanny van Lieshout, hoofd Beeldende Kunst van Jerusalem. Zij heeft samen met de cursis ten de expositie ingericht. Het kantoor van Synthese ligt aan de Leunseweg in Venray. In het open bare gedeelte van het gebouw is de expositie te zien tijdens de openingstijden van maandag tot en met donderdag van 9.00 tot 12.30 en van 13.00 tot 17.00 uur. Op vrijdag is het kantoor geopend van 9.00 tot 12.30 uur. Het werk dat in de kantoorruimtes hangt is alleen op afspraak te zien. Men kan hiervoor een afspraak maken via telefoon (0478)517317. Zie ook www.synthese.nl. Enkele leerlingen van de Muziekexpress hebben zater dag een actie gehouden voor de slachtoffers van de aardbeving op Haïti. Zij hebben met z'n zessen gedu- rende anderhalf uur, spelend op hun blokfluit, geld opgehaald dat naar giro 555 wordt overge maakt. In totaal wisten ze een bedrag van 251,89 euro bijeen te spelen. Beiaardier Rosemarie Seuntiëns verzorgt een carnavalsbespeling op het carillon van de Grote Kerk op vrijdag 5 februari. Tijdens deze bespeling weerklinken bekende carnavalshits uit de toren zoals Knalle mit zien alle, Festina la carnaval, Sjoenkele, Wie got dat betale, Vastelaovend bloas mar op die toet en natuurlijk Rooy mien dörp ien de Pieël. Op de automaat klinkt tot en met car naval Ut stromt ien meej gezon gen door Jeuken en de Meid. Het lied wordt om de drie uur op het hele uur een keer gespeeld. In de week voor en met carnaval iets vaker. Deze carnavalsbespeling duurt van 19.00 tot 20.00 uur en is te beluisteren op de markt en rondom de toren. Deze uitvoering behoort tot de reguliere twee maandelijkse vrijdagavondbespe lingen. Het is de bedoeling om met muziek een bijdrage te leve ren aan een prettige winkelavond. Deze bespeling wordt mogelijk gemaakt door Stichting Carillon Venray. Sinds kort beschikt de Stichting Carillon Venray over een eigen website: www.carillon-venray.nl. Hierop staat informatie over het werk van de stichting, over het carillon en de beiaardier. Via het contactformulier kunnen vragen aan de stichting worden gesteld of opmerkingen worden doorge geven. Het e-mailadres is info@ carillon-venray.nl. Boekrecensie in Peel en Maas Op 22 maart 1943 dringen twee jodenjagers het huis bin nen van Klaartje en Joseph de Zwarte. Op de balkons van de Tweede Oosterparkstraat in Amsterdam, waar zij wonen, zitten mensen in de zon, het is een doordeweekse dag, het is de dag dat Klaartje de Zwarte- Walvisch en haar man Joseph meegesleurd worden naar de Hollandsche Schouwburg en vervolgens naar kamp Vught. Vandaar gaat Klaartje naar kamp Westerbork om ten slotte in Sobi- bor vermoord te worden. Joseph wordt later gedeporteerd en zijn spoor verdwijnt 'ergens in Polen'. Klaartje de Zwarte-Walvisch houdt de laatste verschrikkelijke maanden van haar leven een dag boek bij, en weet dat geheim te houden. Pas onlangs, 66 jaar later, is het ontdekt. Het is een weer galoos boek, een aanklacht, een getuigenis, een rauwe kreet, een woedende beschuldiging: zel den is een zo direct en zo diep gevoeld document verschenen, geschreven vanuit de onvoorstel bare werkelijkheid van een groep mensen op weg naar de vernie tiging. Alles ging aan flarden is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 17.95 euro. Gemeentelijke herindeling in historisch perspectief... 7 liet oorlogsdagboek van Klaartje de Zwarte-Walvisch UITGEVERIJ BALANS

Peel en Maas | 2010 | | pagina 19