Muziek voor bijzonder schoolproject San Mateo S Anky van Grunsven schildert voor ProminentenKunst Koester uw Monument 'Meesters' nieuwe boek Twan Huys Dinnershow Honderdeenendertigste jaargang - week 5 - donderdag 4 februari 2010 Benefietconcert in de Witte Hoeve Op 15 mei wordt in de Witte Hoeve een benefietconcert gehouden in Guatemalaanse sfeer. De initiatiefnemers zijn Alda Haegens en Jan Hendriks uit Venray, die zich met hart en ziel inzetten van het dorpje San Mateo in Guatemala. Na hun eerste bezoek aan dit klei ne bergdorpje, vorig jaar, zijn zij een bijzonder mooi project gestart. Door Sanne Claessens Jan en Alda uit Venray stapten vorig jaar in het huwelijksbootje dat hen naar Guatamala bracht. Jan Hendriks had al eerder vrijwil ligerswerk gedaan in het verleden en het combineren van een huwe lijksreis met vrijwilligerswerk had Alda Haegens haar aandacht getrokken. Ze komen samen uit in het dorpje San Mateo, een klein berg dorpje in een mooi groen gebied van Guatemala, maar wat de kant tekening van grote armoede kent. Ze hebben op dat moment al een groot geldbedrag van 8100 euro verzameld met initiatieven zoals de 'Dag van de fooi', waaraan ver schillende horecagelegenheden in Venray meewerkten. Daarnaast zijn er individuele donaties ont vangen en draagt het personeel van de Rabobank zijn steentje bij via 'Share 4 More', waarbij een klein gedeelte van het bankloon wordt gedoneerd. Met het ver zamelde geld hopen Jan en Alda iets te kunnen betekenen voor de plaatselijke gemeenschap en hun hulp blijkt enorm welkom. "Er werd ons daar gevraagd of we een moeder en zeven kinderen wilden helpen met een nieuw huis. Daar hoefden we ook niet over te twij felen", vertelt Alda. Snel daarna wordt er dan ook werkelijk een huis gebouwd voor de moeder in nood. Vanaf dat moment besluiten ze nog veel verder te gaan. Jan en Alda komen vervolgens in contact met Stijn Rombauts, een jongen in België die zich ook inzet voor het zelfde dorpje. Ze besluiten om de handen ineen te slaan en samen een project te starten. "Stijn had al groot geldbedrag bij elkaar van 10.000 euro en door samen te werken zouden we een nieuwe school kunnen bouwen voor ongeveer 120 kinderen in San Mateo", legt Jan uit. "We gingen op zoek naar een stuk land en maak ten een bouwtekening nog voor dat we op 5 oktober weer terug gingen naar Nederland." Eenmaal terug in Venray, is er veel contact met hulpverleners in San Mateo en inmiddels ook met Stichting Los Ninos. Zij willen Jan en Alda heel graag steunen in hun project en samenwerken. Het bestuur zegt nogmaals 20.000 euro toe als Jan en Alda beloven door te gaan met hun inzet. Op toevallige wijze komen Jan en Alda ook nog eens in contact met Toon van Osch en Truus Classens uit de Hei, die ook bekend zijn met de stichting. Zij organiseren etentjes en activi- teiten om geld op te halen voor Los Ninos en besluiten zich ook te voegen bij het speciale project van Jan en Alda. Het geldbedrag loopt ook nog eens op door de verkoop van boeken. Jan verkoopt boeken in Nederland om school boeken aan te kunnen schaffen voor de school in wording. De tel ler staat dan al op een gezamenlijk 23.000 euro. In de tussentijd is het gekochte stuk grond in San Mateo met de hand door moeders en kin deren geheel geëgaliseerd en kan de bouw straks echt beginnen. "Het is zo bijzonder om te zien hoe mensen daar leven en vooral de kinderen. Onderwijs is de toe komst daar en juist daarom is het zo belangrijk om daarin te inves teren", aldus Jan. Naast het grote schoolproject steunen Alda en Jan ook nog individuele projecten. Zo hebben ze ook van twee kinderen uit het eerder genoemde gezin van zeven de studiebeurs betaald. Ook de dochter van Alda heeft financi eel een meisje geadopteerd in het bergdorpje en nog meer vrienden en familie van Jan en Alda dragen hun steentje bij. Half februari vertrekken Jan, Alda en een dochter van Alda opnieuw richting San Mateo voor twee weken om poolshoogte te nemen van hoe het daar nu gaat. "Het mooie aan dit project en aan de stichting is dat je werkelijk kan zien waar je geld naartoe gaat", vertelt Alda. "Hulpverlening is mooi, maar het moet wel in goede banen geleid worden om chaos te voorkomen. Wij kunnen nu zelf zien wat er met het geld gebeurt en willen dat ook aan anderen laten zien." Op zaterdag 15 mei vindt een benefietconcert plaats Alda Haegens en Jan Hendriks uit Venray. voor het schoolproject. De Witte Hoeve is zeer gastvrij geweest en ook artiesten waren direct enthou siast. Er worden optredens ver zorgd door Geert Pelzer, Rooy2U, F-act, D'accorD, De Bups en Stef Classens. De kaartjes hiervoor kos ten 10 euro per stuk en het volle dige bedrag gaat naar het project van Jan en Alda. Wilt u meer infor matie over het project, kijk dan op http://aldajan.waarbenjij.nu. Voor meer informatie over de stichting kunt u terecht op www.stichtin- glosninos.nl. Bent u geïnteres seerd in een van 300 beschikbare kaartjes voor het benefietconcert, stuur dan een mailtje naar alda- haegens@home.nl, ook als u meer informatie wilt of oude nieuws brieven op wilt vragen. Lions Club Venray houdt op zaterdag 18 september het derde ProminentenKunst Gala in muziektheater Zenith in Venray. Iedere twee jaar laat Lions Club Venray twaalf pro minente Nederlanders een schilderij maken. Die kunst werken worden tijdens een groots opgezet gala met uitge- serveerd diner en entertain ment geveild ten behoeve van kinderen die lijden aan spier dystrofie. (door Frans Linssen) Prominenten zover krijgen, dat ze daadwerkelijk een schilderij voor ons goede doel gaan maken, is 'a hell of a job'. Maar als dan uit eindelijk een echte prominent van eerste garnituur haar of zijn mede werking toezegt, vergeet je onmid dellijk alle teleurstellingen en ver geefse pogingen bij veel andere 'schilders'. Zo verging mij dat ook bij Anky van Grunsven, wiens man Sjef Janssen ik nog meende te ken nen van de zesde klas lagere school op het pensionaat van de broeders te Bleijerheide. Een aanknopings punt en binnenkomer denk je dan. Bij ons eerste telefonische contact kende hij mij echter hele maal niet en wist zich het school vriendje van zo'n 50 jaar geleden niet meer te herinneren, hetgeen hij charmant afdeed met 'Alzhei mer light'. Dat noopte mij om dan maar eens ter opfrissing van zijn geheugen naar Erp te rijden, waar hij mij na enig aandringen dan toch even wilde ontvangen. Dat even werd een hele middag, want al snel friste zijn geheugen op en vond hij het steeds gezelliger en leuker worden. Hij liet mij die mid dag alles zien wat mij ook maar enigszins kon imponeren en dat was heel, heel erg veel: Het bedrijf Anky van Grunsven Dressage Hor ses BV ligt op 12 hectare grond, waarvan 6 hectare weiland. Enor me grote en luxe paardenstallen met 24 boxen, verzorgingsruimtes voor de paarden, super luxe en - grote overdekte trainingmanege van 60x20 meter, een nog grotere buitenmanege, prachtige kantoren, ontvangstlounges, Anky's kleding lijn die verkocht wordt naar 30 landen, de opzet van een nieuwe Anky winkelketen in China, top paarden waaronder Salinero, Pain ted Black en de bejaarde Bonfire, studenten aan Anky Education Center, studentenappartementen, prachtig woonhuis, enorme paar- dencampers, kinderen, nanny enz. enz. De dynastie van J.R. Ewing is erbij vergeleken een speeltuin- tje. Dat hadden bondstrainer Sjef Janssen samen met 's werelds beste dressuuramazone Anky van Grunsven toch aardig voor elkaar. Hier werd topsport bedreven in al zijn gedaantes. Zowel op het spor tieve vlak als in de dynamiek van het zakendoen vind je daar in Erp een stel mensen die tot het uiter ste gaan om te top te bereiken. Oogkleppen, die vroeger gebruikt werden voor het paard van de melkboer, gebruiken ze zelf echter Anky van Grunsven bekijkt haar schilderij en begeleidend kunstenares Anne Hayen ziet dat het goed is. nooit. Anky en Sjef blijven om zich heen kijken en zien daadwerkelijk de noden van mensen waaraan ze ook iets doen. Vrijwel dagelijks worden door stalmanager Liesbeth Russel afspraken voor Anky ingepland, die te maken hebben met goede doelen. Op de eerste dag dat ik er was had Anky een meet and greet' met een klein meisje die door de Stichting 'Doe een Wens' daar werd gebracht. Anky nam daar alle tijd voor en het kind kreeg de dag van haar leven met rondleidingen en gezellig kletsen met haar idool Anky. Het 'merk' Anky blijkt aan belangstelling geen gebrek te heb ben. Haar site wordt zo'n 6000 keer per dag bezocht en 'studen ten' die enkele weken of maanden stage lopen in de stallen van Anky van Grunsven, komen werkelijk uit alle uithoeken van de wereld. Tussen de bedrijven door rijdt Anky van 21-24 januari de Wereld beker Grand Prix Jumping Amster dam en van 4 tot 6 februari rijdt ze de Exquis World Dressage Masters in Palm Beach, USA. De paarden gaan dan gezellig mee. De erelijst van Anky van Grunsven is schier onuitputtelijk, waaronder goud op de Olympische Spelen van 2000 2004 2008, de eretitel ruiter van de eeuw en ze won maar liefst negen keer de finale wereldbeker. In de wereld van de ruitersport is Anky wereldwijd een grootheid, dat kon ik inmiddels wel inschat ten. Die kennismakingsmiddag leverde niet alleen een concrete afspraak op met Anky voor de pro ductie van een schilderij van haar hand. Na die middag wist ik dat er een schilderij gemaakt ging wor den door een mooie, sympathieke en nuchtere jonge vrouw, die door ruitersportliefhebbers over de hele wereld gezien wordt als de ultieme amazone met een haast Goddelijke gave. En dat schilderij kwam er op donderdag 14 janu ari. Anky wilde meteen een wat groter doek gebruiken en maakte met de zelfde concentratie en ijver als waarmee ze ook haar sport bedrijft, een opvallend kleurrijk schilderij. Wij zijn er namens de kinderen die lijden aan spierdys trofie erg blij mee en hopen op een uitstekende opbrengst. Op het ProminentenKunst Gala van 18 september 2010 wordt het geveild. Dan zuËen we het weten. De Rooms Katholieke kerk O.L.V Geboorte in Oostrum is een Rijksmonument inclusief bepaalde delen van de inventaris. Aan het gebouw worden onderscheiden: het eenbeukige laatgotische 15e eeuwse gedeelte aan de noorde lijke kant, zie de bovenste foto's, en de zuidelijke uitbouw uit 1936, bestaande uit een driebeukige kruiskerk, welke haaks op het oude gedeelte staat. Na voltooiing van die uitbouw kreeg het schip in het oude gedeelte de functie van voorportaal en het koor die van zijkapel, toegewijd aan de H. Maria. Op de foto's in de midden- rij het interieur van de oude kerk. Links een kijkje in oostelijke rich ting met op de achtergrond de H. Mariakapel met altaar en genade beeldje van de H. Maria en rechts een kijkje in westelijke richting met op de achtergrond de hui dige hoofdingang van het kerk gebouw. Omstreeks het jaar 1400 is de laatgotische kerk gebouwd, mogelijk ter vervanging van een voorganger uit de 14e eeuw. De kerk werd vanaf 1860 enkele keren gerenoveerd, er werden glas-in-loodramen van de Roer- mondse glazenier Frans Nicolas aangebracht. De kerk had een aan zet van een toren, die later werd gebouwd tijdens de uitgebreide restauratie in 1888, onder leiding van de Roermondse architect Jan Jorna (1854-1927), een leerling van de beroemde architect Pierre Cuypers. De oude kerk bestond daarna uit een vierkante west toren met hoofdingangsportaal, waarvan de westgevel in 1888 van een nieuwe metselwerkbekle ding was voorzien; een eenbeukig schip met vier traveeën; een koor van één travee met een vijfacht ste sluiting en een noordelijk van het koortravee liggende sacristie. Aan de noordkant in het travee naast de toren werd in 1888 een ingangsportaal gebouwd. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd de kerk in najaar 1944 zwaar beschadigd door granaten en het opblazen van de gewelven, waarbij o.a. dak en gewelven van het oude schip, de glas-in-lood ramen van Frans Nicolas, en veel inventaris verloren gingen. Bij de herstelwerkzaamheden in 1952 1953 werd de toren niet meer opgebouwd. Ook het noordelijke ingangportaal naast de toren is verdwenen. De sacristie aan de noordkant is nu de H. Theresiaka- pel. Houten balken boven over kluizende gewelven van het oude koor wijzen op oorspronkelijk heid. Waar de gotische koorgewel ven in de nok samenkomen zijn zij voorzien van een sluitsteen. In de koorsluiting met een afbeel ding van het Lam Gods, in het koortravee met een afbeelding Madonna met Kind, zie de foto's linksonder. De koorgewelven rus ten op schalken, waarvan er twee zijn voorzien van een duivelskop, zie de foto's rechtsonder. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen: Monumentenregister, De monu menten van geschiedenis en kunst in Noord-Limburg, Kerkgebouwen in Limburg, Kerkbestuur O.L.V Geboortekerk. Stichting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat Vliezenweg 1 5801 JC in Venray, e mail venraymonumentaal@live.nl. Hij werd geboren in Seve- num, groeide op in Horst en ging er ook naar school. NOVA presentator Twan Huys' derde boek 'Meesters' werd onlangs gepresenteerd in Amsterdam. Huys interviewde voor het televisieprogramma 'NOVA Col lege Tour' wereldtoppers in hun vakgebied. Zij werden geïnter viewd in universiteitsgebouwen in Nederland waarbij enkele honderden studenten het gretige publiek vormden. De studenten konden overigens ook zelf vragen stellen aan de wereldspelers. Het is een indrukwekkende lijst met gasten die door Twan Huys werd bevraagd: eurocommissaris Neelie Kroes, voormalig US-minister van Buitenlandse Zaken Madeleine Albright, presidentskandidaat en dominee Jessie Jackson, Johan Cruijff, Prinses Irene, de Tibetaan se geestelijk leider Dalai Lama, Microsoft topman Steve Ballmer, acteur John Malkovich, Joop van den Ende en minister Wouter Bos. In 'Meesters' staan vooral óók die vragen en passages waarvoor geen ruimte was in de tv-uitzending van telkens 40 minuten. Huys: "Het boek is voor een zo breed moge lijke doelgroep geschreven. Voor iedereen die interesse heeft voor en wil leren van de loopbaan, val kuilen en triomfen van deze top pers uit hun vak." Volgens Huys lukte het hem en de vragenstel lende studenten wel degelijk om de zeer ervaren gasten het achter ste van de tong te laten zien. "Juist wel, zelfs. Want de omgeving op de universiteiten en het studen- tenpubliek zorgden ervoor, dat de vraaggesprekken echt waren, niet cynisch en niet ironisch. Het stu- dentenpubliek hing aan de lippen van mijn gasten. Het maakte hen openhartiger en zelfs trots." Het vorige boek van Huys ("Ik ben een New Yorker") werd een bestseller. Hij schrijft hierin over de orkaan Katrina, over de aansla gen op Manhattan op 9-11 op het World Trade Center, zijn interview met Hillary Clinton, zijn speci ale band met Ayaan Hirsi Ali en andere hoogtepunten tijdens zijn 8-jarige verblijf in de USA als cor- respondent voor NOVA. En nu dit nieuwe boek 'Meesters'. "De com binatie van televisie en schrijven bevalt mij heel goed. Dus dat wil ik graag blijven doen. Ik wil niet moeten kiezen tussen televisie of schrijven, maar juist beiden blij ven doen." Twan Huys zat in Horst op de mavo, de havo op het Jerusalem in Venray en ging daarna naar de School voor Journalistiek in Til burg. Als stagiair kwam hij terecht bij Radio Omroep Zuid (nu: L1 Omroep Limburg), waar hij ook zijn eerste baan kreeg. Na een jaar verhuisde hij naar Radio Stad Amsterdam en kwam daarna bij de actualiteitenrubriek 'Achter het nieuws' van de VARA. Het was de entree van Huys bij de televisie. Al snel belandde hij bij de redac- Twan Huys in gesprek met Johan Cruijff. tie van NOVA en greep met beide handen de kans aan om als corres pondent naar de Verenigde Staten te worden uitgezonden. Als het aan Twan ligt komt er zeker een nieuwe serie uitzendingen NOVA College Tour. De uitzendingen waren succesvol en trokken veel kijkers. En een namenlijst met gedroomde gasten heeft Huys al klaarliggen: "Het zou prachtig zijn als we Hillary Clinton, Al Gore, de president van de Volksrepubliek China en de president van Iran Mahmoud Ahmadinejad mogen verwelkomen. Wij gaan ze zeker uitnodigen!" Het boek 'Meesters' is ook te koop bij de boekhandel Van den Munckhof. "Theater op bezoek" in Asteria Venray 62,5C KL EN MAAS v 4 DINEREN VERGADEREN FEESTEN U bent van harte wemom voor een dans door een pro/essioneel theater gezelschap. Zij serveren U een heerlijk verrassingsdiner. if Dinnershow Entertainment en 4 gangen- diner incl. consumpties (exclusief buitenlands gedistilleerd) PP- Maasheseweg BDa Venray Tel. D47B-5 1 1 466 www.asteria.nl Data 2D 1 27februari, 27 maart, 10 april1 mei en 5 juni □K LEUKVQDR GRUTTE GROEPEN

Peel en Maas | 2010 | | pagina 15