BOETEN VEULEN BOETENBTUIDSPAAT WANSSUM GAOLDE PAETD VOOT RON ALEXANDET REUZEKLUUT VOOT JAN VAN DE PAS GESLAAgDE TEVUE BOETENBTUIDSPAAT BLITTERSWIJCK voor HAZINNEN OP PAD PEEL EN MAAS Donderdag 4 februari 2010 - Pagina 10 HAZEPOEET KIENDETgATDE NAKSE DAKTAME BIJNA UIT- VETKOCHT RECEPTIE CV DE PIËLHAAN OPTOCHT TETUg FUSIE JOEKS- KAPELLEN CATNAVALS- CONCETT RECEPTIE JEUgDPAAT SWOLgEN INSCHTIJVEN KINDETOPTOCHT CATNAVAL DE SPTINgPLANK Foto Hoedemaekers Tijdens de jaarlijkse zittingsavond van zorgcentrum Het Schuttersveld in Venray de nieuwe prins bekend geworden. Prins Herman II (van Duren) zal een heel jaar de scep ter zwaaien over de schutteraars en schutterinnen. Hij wordt bijgestaan door de raad van elf. Prins Herman II is de 36e opvolger van prins Teng de urste (Litjens), die in 1973 als eerste over het rijk der Schutteraars heerste. Prins Herman II was destijds de eer ste prins van het Brabantse Ledeacker. Op donderdag 11 februari houdt de prins receptie vanaf 19.00 uur in het restaurant van Het Schuttersveld. Bets Kwats, geen onbekende bin nen het vastelaovesgebeuren, heeft voor haar overlijden te kennen gege ven een fonds te willen stichten waar in een legaat zou worden geschonken aan vastelaovesverenging De Pielhaas om vastelaovesvierders en/of -arties ten te stimuleren door te gaan op de artistieke en kolderieke manier waar op zij bijdragen aan het juiste vastela- ovesgevoel. Onder het motto 'Ennen hazepoeet van Bets Kwats' wordt elf jaar lang een bedrag van euro 111.11 als aanmoedigings- c.q. stimulerings- prijs tijdens het vastelaovesseizoen uitgereikt aan een persoon of groep die in muziek, zang, buut en/of stunts de originaliteit, kwats, wazel en het Venrojse element presenteren. Eer der werd deze prijs uitgereikt aan de Petrus' Bandenschool, dansgroep WAXX, het jeugd- en opleidingsorkest van Koninklijke Harmonie Euterpe, groep 6A en 6B van openbare school De Flierefluit,de initiatiefnemers van de TNR Mok, Tamara Koonings en basisschool De Kruudwis. Dit jaar gaat de prijs naar de Kiendergarde. Wie raakt er niet vertederd door de optredens van de kinderen tijdens Circus Mok? Jarenlang openen zij de zittingsavonden, waarvoor hard gere peteerd wordt en waarvan de chore ografie en kleding verzorgd worden door een aantal enthousiaste vrijwilli gers. Deze prijs moet volgens de com missie Hazepoeet Bets Kwats 'gezien worden als een bijdrage aan de moge lijkheid om nog meer te kunnen investeren in hun talenten, wat Venray in het algemeen en de jeugdige vaste- laovesvierders in het bijzonder alleen maar ten goede zal komen'. Woensdag 27 januari werd de prijs door Cor Linskens uitgereikt tijdens de Circus Mok-zitting. Met nog een paar dagen voor de boeg is het jaarlijks terugkerende Venrayse buutreednersfestival in 't Podium bijna uitverkocht. Het Nakse Dakramefestival dat wordt gehouden op zondag 7 februari, lijkt hiermee wederom een groot succes te wor den. Als voornaamste reden voor de snelle verkoop wordt de jarenlange traditie en het steevaste goede pro gramma aangedragen. Ook dit jaar is er weer gezorgd voor een hoogstaand programma. Hoe de precieze invulling eruitziet blijft ook dit jaar een goedbe- waard geheim. De laatste kaarten zijn te koop via www.podiumvenray.nl. of af te halen bij café 't Podium op vrij dag vanaf 17.00 uur. Voor iedereen die deze editie moet missen en alle carna valsvierders is er goed nieuws. Café 't Podium gaat dit jaar het halfvas- tenbal houden op zondag 14 maart. De kaartverkoop hiervoor is reeds gestart. Anders dan bij het Nakse Dak- ramefestival wordt het programma wel bekendgemaakt. Meer informatie betreffende het Nakse Dakramefes- tival of het halfvastenbal is te vinden op www.podiumvenray.nl. De nieuwe carnavalsvereniging De Piëlhaan in Venray houdt op vrijdag 5 februari een receptie onder leiding van prins Johan den Urste, vorst Peer en de adjudanten Marcel en Herald. De receptie duurt van 18.11 tot 19.11 uur en wordt gehouden in wijkge- bouw het Stekske aan de Kruidenlaan in Venray. Daarna gaat het feest nog door tot 22.11 uur. De boerenbruiloft wordt dit jaar gevierd in Rooj mien Dorp, op het Schouwburgplein. Bijzonder dit jaar is het feit dat de boerenbruiloftop tocht weer terug is. Vanuit de tent op het Schouwburgplein gaat de stoet om 13.45 uur via de Schoolstraat, Pas sage en Grotestraat naar de Markt, waar Marc en Angelique trouwen op het bordes van het oude gemeen tehuis. De optocht wordt muzikaal ondersteund door de blaas- en slag werkgroep DoeMarWa. Na de plech tigheid keert het gezelschap weer terug naar het Schouwburgplein, waar het feest vervolgens echt begint. De boerenbruiloft wordt onder meer opgeluisterd door de Venrayse band FEZZ en De Hofbende. Ook de cd- artiesten en De Hazekeutel Dansgarde treden op. Ook de echte Roojse Top pers hebben speciaal voor de boeren bruiloft hun repertoire aangepast. De boerenbruiloft begint traditiege trouw met een uitgebreide boeren- brunch en wordt afgesloten met het eten van boerenmoes. Kaartjes voor de maaltijden zijn te koop bij Nimco House of Shoes (Grotestraat) en Plus Van Dijck. Voor de kinderen is de hele dag een hoek ingericht, waar ze onder begeleiding kunnen tekenen, plakken, knippen en fröbelen. Tot de sluiting vinden in de tent optredens plaats van bekende artiesten. De twee joekskapellen Rats d'r Nève en Um te Baöke uit Venray heb ben besloten samen te gaan. De reden is dat beide joekskapellen geen volle dige bezetting meer hadden en wijse lijk besloten om de handen in elkaar te slaan. Joekskapel Rats d'r Nève miste al enkele jaren wat trompetbla zers en slagwerk. Te horen was dat niet, want de Ra(t)smuzikanten blie zen driemaal fortissimo volgens het bladblazerprincipe: aan of uit. Joeks kapel Um te Baöke had zichzelf al afgeslankt tot de kerntaken: joeks en pilskes. Of de fusie een goede zet is geweest, kan iedere carnavalsvierder de komende weken horen en zien. In 't Gasthoês aan de Gasthuis straat in Horst wordt op woensdag 10 februari het traditionele carnavalscon cert gegeven door Harmonieorkest Noord-Limburg (HONL). Dit concert wordt onder meer bijgewoond door prins Sjaak 1 en zijn gevolg. Er wordt aan het concert ook medewerking verleend door de Drie Do-Noren. Het programma begint om 20.11 uur. Op zondag 7 februari om 14.00 uur begint de receptie van jeugdprins Johan en jeugdprinses Jikke van car navalsvereniging D'n Bok in café-zaal Wilhelmina in Swolgen. Iedereen is van harte welkom om het jeugdprin- senpaar, jeugdvorstin Janine, jeugdnar Tom en de jeugdraad te feliciteren. Prins John I en zijn adjudanten Frank en Joop zijn natuurlijk ook aanwe zig. Het motto van de jeugdraad is: Wej zien mar mit en paar, mar make de zaal helemaol gaar. Op zaterdag 6 februari vanaf 13.00 uur wordt de Bokkepraot in Swolgen weer huis aan huis verkocht. De Bokkepraot is dé carnavalskrant van CV d'n Bok waar in leuke woordjes en weetjes staan. Tevens wordt de Bokkenvlag te koop aangeboden. Deze vlag is te koop voor 15 euro. Voor meer informatie: Frank Thielen, telefoon 0648548863. Bij de Landneuzen van OBS De Landweert wordt dit jaar carnaval gevierd met een bijzonder vijftal. Prins Jop en prinses Rebecca worden Foto:Yvo Willems bijgestaan door de adjudanten en Hayrettin en nar Rick. In Heide is tijdens de receptie van prins Jos II van carnavalsvereniging De Hedsbuülen het boerenbruidspaar uitgeroepen. Dit paar bestaat uit Mari- ola en Paul Geurts. Ze hebben drie kinderen en runnen in het dagelijks leven een boomkwekerij in Heide. Op carnavalsdinsdag 16 februari worden ze in het onecht verbonden in De Gel- derkoel in Heide. Prins Henk II van carnavalsvereni ging 't Dartele Veulen uit Veulen gaat op zondag 14 februari In de Perdstal in Veulen het boerenbruidspaar Hans Vervoort en Anny Seegers in de onecht verbinden. De trouwerij begint om 18.30 uur. Daarna wordt er boeren moes met worst gegeten door de gas ten. Om 20.00 uur begint de receptie met aansluitend een groot boerenbal. Het boerenbruidspaar van De Ruuk in Blitterswijck: Roy Gooren (rechts) en Sonja Borren (midden onder). De getuigen zijn Richard Arts (links) en Sylvia van de Water (midden boven). Roy en Sonja trouwen op 16 februari en worden om 14.00 uur thuis afge haald. Op carnavalsdinsdag 16 febru ari om 15.11 uur wordt het boe renbruidspaar van de Wiendbuule, Will van Oorschot en Charlotte van Oorschot-Verberkt, in de onecht met elkaar verbonden. De organisatie is dit jaar in handen van twee vrienden groepen: De Snuuvers en De Harries, in samenwerking met carnavalsvereni ging De Wiendbuul. De receptie start om 18.55 uur in De Wiendbuuletem- pel Wanssum (party en recreatie De Zandhoek). (Foto Angy Photodesign) Op Jenaplanschool De Keg in Ven ray wordt boerenbruidegom Meris op vrijdag 12 februari in de onecht verbonden met boerenbruid Laura. Verder maken prins Mees, prinses Jessie, adjudant Aron, vorst Ilkin en nar Jonah er deze dag een dolle boel van. De Swolgense revue is geslaagd. Drie avonden lang was er weer enter tainment van het hoogste niveau. Het publiek kon onder meer genieten van optredens van De 2 mutsen, NMTR, De volle neven, 2ZN, Dr. R.E. Latie, D-Wan De Pauwe Lams en Toetje en Loetje. Op zondag werden Paula Kerstjens en Bernadette Timmermans onderscheiden. Zij hebben jarenlang de schmink verzorgd tijdens de revue van carnavalsvereniging D'n Bok en waren er dit jaar voor het eerst niet meer bij. Zij kregen als dank voor de inzet van al die jaren dan ook het bok- kenlintje opgespeld door prins John I. Zij zijn opgevolgd door Nicolle de Swart en Marilou Smeets. Voor die gene die de revue hebben gemist en deze graag op dvd willen, dan kan dat. De dvd kan besteld worden voor 12 februari bij Eduard Maas, telefoon (06) 20397374. De kosten van de dvd zijn 12,50 euro per stuk. Ut Gaolde Paerd, de hoogste onderscheiding van carnavals vereniging 't Dartele Veule, wordt op carnavalsdinsdag 16 februari om 20.11 uur in de Paerdsstal uit gereikt aan Ron Alexander. Ron Alexander werd op 21 oktober 1948 geboren in Rijswijk als derde kind in een gezin van vijf kinderen. De eerste vereniging waarvoor hij zich inzette was de Arbeiders Jeugd Centrale (AJC), gevolgd door de Christelijke Figuurzaag Club. Hij was tevens de oprichter van een voetbal vereniging op de basisschool. Na de lts in Den Haag volgde de mts. Ron schreef in die tijd voor het studenten blad Sien en in Icarus. De schoolkrant was toch een wat revolutionair blad waaraan ook werd meegewerkt door Tjerk van Altena. Tjerk bracht tijdens een redactiefeestje zijn zus Marga mee. Ron en Marga vielen voor elkaar en trouwden in 1968. Het jonge echt paar ging wonen in Rijswijk en samen kregen Ron en Marga een zoon en een dochter: Deef en Nancy. Deef woont in Spijkenisse en Nancy - die is getrouwd met een 'Dartel Veulen' - woont in Nijmegen. In 1970 moest Ron in militaire dienst en werd hij 'Vredescentralist'. Na een korte peri ode als ambtenaar bij de Duinwater leiding te hebben gewerkt, trad hij in 1974 als kantoormachinemonteur in dienst bij Singer Business Machines. Hij repareerde van alles, van factureer- machines tot pinautomaten. Ron zou er tot aan zijn vervroegde uittreding in 2008 blijven werken. Halverwege de zeventiger jaren gingen Ron en Marga op zoek naar ruimte en rust en kon Ron bij een vestiging in Eindhoven aan de slag. Het gezin ging in Venray wonen. In zijn nieuwe woonplaats was hij onder meer lid van de ouderencommissie van de Flierefluit, de schoolraad en de sportraad. Nadat de kinderen de school verlaten hadden, stortte Ron zich op de muziek. Toen het Rooy Orkest stopte, sloot hij zich aan bij joekskapel 't Göt Net. Via een ken nis kwam het paar in 1988 in Veulen terecht. In 1991 schreef hij ter gele genheid van Veulens Historie Herleeft de De Vlies en Brugpas - revue en stond hij mede aan de basis van de oprichting van de buurtvereniging. In datzelfde jaar trad hij toe tot het wagenbouwerscomité van 't Dartele Veule, in 1995 was hij betrokken bij de inrichting van een speeltuin aan De Vlies, gedurende een tiental jaren was hij coach van het zeskampteam en in 2001 was Ron de eerste 'Hol landse' artiest die optrad tijdens de bonte avond. Ron Alexander schrijft liedjes, is ceremoniemeester bij de jaarlijkse boerenbruiloft, stelde een boek samen over twee x elf jaar wagenbouw in Veulen, is webmaster van joekskapel Luuster Efkes en sinds 2009 is speaker tijdens het dorps feest. Ook is actief betrokken bij de spooktochten en de Car Jump. Rons lijfspreuk luidt: Als het de moeite waard is om iets te doen, is het zeker de moeite waard om het goed te doen. De Reuzekluut, de hoogste onderscheiding van carnavalsver eniging De Pielreus in Ysselsteyn, wordt dit jaar uitgereikt aan Jan van de Pas. De uitreiking vindt plaats op zondag 7 februari in de Smelehof in Ysselsteyn, om 13.00 uur. Iedereen krijgt tijdens deze bijeenkomst de gelegenheid om Jan en zijn echtgenote Gonnie te feliciteren. Jan van de Pas is geboren op 27 juni 1942 in Meerlo. In een gezin met tien kinderen groeide hij als derde in de rij van zes jongens en vier meisjes op. In 1947 verhuisde het hele gezin naar de boerderij aan de Rouwkuilenweg in Ysselsteyn. In zijn jeugd volgde Jan v an de Pas de lerarenopleiding aan de kweekschool in Roermond. In 1965 trouwde hij met Gonnie en verhuis den ze naar Liessel, waar hij voor de klas kwam te staan op de basisschool voor jongens. In deze periode kregen ze twee kinderen: Jessie en Frank. In 1974 verruilde Jan van de Pas de basisschool voor de mavo in Deurne, waar hij als wiskundeleraar voor de klas kwam te staan. Vervolgens, in 1978, verkasten Jan en Gonnie samen met hun kinderen naar Ysselsteyn, waar ze op hun hui dige adres aan de Litsenbergweg gin gen wonen. In de periode dat Van de De Hazinneaovend vindt plaats op de donderdag voor de vastelao- vend. De avond wordt om 20.11 uur geopend op het bordes van de Rooij- erie door boerenbruid Angelique. Op de Grote Markt zetten de joekskapel len Krom dur d'n bocht, Van toete nog blaoze, Kei d'r nève, De beatere helft, Van huure zegge, de Pretband en Niks op de sok vervolgens hun beste beentje voor. De deelnemende kroegen van dit jaar zijn: Het Moment (voorheen De Tijd) 't Upke, De Rooij- erie, D'n Oldtimer, De Zwaan, De Klokkenluider, De Koets, De Graaf en De Uitmarkt. Ook dit jaar wordt daags na de Hazinneaovend voor de beste kroeg en de beste joekskapel een prijs uitgereikt door de Hazin- necommissie. Tijdens de opening worden stemkaarten uitgedeeld, die overigens ook te verkrijgen en in te leveren in de kroegen. Pas woonachtig was in Liessel, was hij lid van de parochiële jeugdraad, de voorloper van de huidige dorps raad. Hij stond onder meer ook aan de wieg van de oprichting van vol leybalvereniging Livoc in 1968. In het bestuur van deze vereniging zat hij acht jaar als secretaris en twee jaar als voorzitter. Tevens begeleidde en trainde hij jarenlang de jeugd van Livoc. Na de verhuizing naar Yssel- steyn, in 1978, zette hij zijn vrijwil ligerswerk in Liessel stop. Vanaf 1991 zet hij zich in voor de Ysselsteynse jeugd door plaats te nemen in het bestuur van Stichting Jeugdcentrum Ysselsteyn. Als secretaris c.q. penning meester is hij tot heden nog steeds actief binnen deze stichting, die het jeugdgebouw tegenover de Boeren bond beheert. Met name tijdens de grote verbouwing in 2000 droeg hij zijn steentje letterlijk en figuurlijk bij. In 1992 werd Van de Pas lid van de dorpsraad van Ysselsteyn en bleef dat tot en met vorig jaar. Bestuurslid was hij ook van de fanfare, van 1994 tot 2006. Ook was hij van 1994 tot 1998 lid van de werkgroep Milieu van de gemeente Venray. In 1998 werd hij lid van de commissie Sociale zaken, Werkgelegenheid en Volksgezondheid (SWV). Vier jaar zat hij als CDA-lid in deze commissie. Daarnaast zette hij zich van 1999 tot 2003 in voor de Stichting Ontspanningsgelden Beheer Augustinus (SOBA) te Gennep. Dat hij een persoon is die niet is blijven han gen in de tijd, blijkt uit het feit dat hij van 2001 tot 2003 computercursus sen gaf aan mededorpsbewoners, met name ouderen. Ook levert hij vanaf 2003 tot op de dag van vandaag zijn bijdrage aan de website Dorpen Ven ray. nl. Sinds 2008 is Jan van de Pas boven dien bestuurslid van de KBO-afde- ling Ysselsteyn-Vredepeel. Vanuit de KBO zat hij als afgevaardigde ook in Stichting 't Zorghuus. Deze stichting is bezig met het oprichten van een wooncomplex in hartje Ysselsteyn, Tevens is hij medeoprichter en voor zitter van jeu-de-boulesvereniging De Piëlboulers. De kinderoptocht van carnavals vereniging De Hazekeutel in Venray wordt gehouden op zondagmiddag 14 februari. Het thema voor dit jaar is Weej halde van. Inschrijven kan op zondag 7 februari in café 't Upke aan de Grote Markt in Venray van 11.30 tot 13.00 uur. Tevens kan men zich deze dag inschrijven voor de grote optocht van carnavalsvereniging De Piëlhaas. Zie ook www.Hazekeutel.nl. De jaarlijkse carnavalsavond wordt gehouden op zaterdag 6 februari in het clubgebouw aan de Beukenlaan. Dan wordt ook bekend wie er prins of prinses is. Jeugdprins Stan I brengt met zijn gevolg een bezoek aan de avond die duurt van 18.30 tot 21.00 uur.

Peel en Maas | 2010 | | pagina 10