Leunenaar mag muur niet beschilderen k goud van jou Het kruis van een verdronken jonge baron in Geijsteren Record Special Olympics in 2010 Betere huisvesting voor buitenlandse arbeiders St. Brigida in Castenray terug op eigen altaar Porty/oofc TB£-ver|ofwoningen in Oostrum? Wh Gun hoek ook voor uw tuin PEEL EN MAAS Donderdag 21 januari 2010 - Pagina 5 'Landschap op zijgevel heeft te veel impact op omgeving" Het echtbaar Loeffen aan de Verkleystraat in Leunen was op 1 oktober veertig jaar getrouwd. Van de ontvan gen envelopjes dacht het stel iets leuks te doen. Zoals het beschilderen van de lange, blinde zijgevel van hun woning aan de Verkleystraat 1. Het adviesbureau Ruimte lijke Kwaliteit stak echter een stokje voor hun plan. Vincent Huibers van Graffity Art werd ingeschakeld om een landschap te ontwerpen. "Hierop was onze voormalige boerderij in Ravenstein te zien met op de achtergrond de skyline van Leu nen met de kerktoren erboven uit", vertelt Albert Loeffen, die met zijn plan naar de gemeente stapte. "De ambtenaar vond het heel bij zonder. Het was een goed idee. En de gemeente heeft hier geen regels voor, zei hij nog." Even later kwam de betreffende ambtenaar met wethouder Patrick van der Broeck een kijkje nemen. "Ook de wethouder reageerde enthousiast. Jullie kunnen het doen zoals jullie willen", kreeg Loeffen te horen. Hij moest met zijn plan nog even langs het adviesbureau Ruimtelij ke Kwaliteit (ARK). Dat gebeurde op dinsdag 5 januari. De Leune- naar kwam van een koude kermis thuis. Want zijn plan werd zonder pardon van tafel geveegd. "Die commissie was nogal arrogant. De heren stonden snel op, ze wilden er weinig tijd aan besteden." Loef- fen had het ontwerp ook laten zien aan de directe buren. "Ook zij waren enthousiast." IMPACT TE GROOT ARK wil waken voor precedent werking. De woning van Loeffen maakt deel uit van een complex van dezelfde patiowoningen. Het beschilderen van een gemetselde gevel van zestien meter lang en drie meten hoog vindt het advies- bureau ontoelaatbaar. "De impact op de omgeving is te groot. De situatie leent zich niet voor een dergelijk grootschalig kunstwerk met een definitief en onomkeer baar karakter", aldus ARK in zijn afwijzing. Het adviesbureau vindt het belangrijk dat de muur als muur herkenbaar blijft en niet onher stelbaar wordt veranderd. Het bureau geeft Loeffen het advies om de muur te verbijzonderen met enkele beschilderde panelen van een bescheiden omvang. Ook zou door de inrichting van de tuin de zijgevel 'aangekleed' kunnen worden. Albert Loeffen neemt deze adviezen niet over. "Nee, we gaan niet iets doen omdat de commis sie dat graag wil. We hadden een leuk idee, maar als het niet kan, dan houdt het op. Jammer, dan blijft de muur zoals hij is", zegt de Leunenaar, die het er nog niet helemaal bij laat zitten. "Want ik begrijp het niet. Aan de ene kant zijn de wethouder en de ambte naar positief. Terwijl anderzijds die commissie het plan zomaar van tafel veegt. Dat is toch raar, die tegenstrijdigheid? Daar zal ik Van der Broeck nog eens op aanspreken." VERLINDEN JUWELIER De oorsprong van Mooder Maas (3) De gemeente Venray ligt vanaf 1 januari 2010 aan de Maas. Dankzij de herindeling met de drie Maasdorpen Blit- terswijck, Wanssum en Geijs- teren. Voor journalist René Poels aanleiding om de bron van de Maas op te zoeken. Een reportage van het Franse dorpje Pouilly en Bassigny tot Geijsteren, de parel van Ven- ray aan de Maas. Vandaag deel 3 en slot: het kruis langs de Maas. Door René Poels De Maas brengt ons verder naar La Crois sur Meuse waar we de eerste sluis in de Maas zien én een plezierbootje. De sluizen heb ben een zodanige afmeting dat de Franse vrachtschepen Spits (38,50 meter lengte) er precies in kun nen. Maar in dit deel van de Maas zijn geen vrachtschepen te beken nen. Bij de door studenten met de hand bediende sluis in het dorpje Vilones vaart zojuist een kapitaal jacht uit Hellevoetssluis binnen. De kapitein en zijn vrouw maken een rondreis van ruim vier maan den vanaf het Haringsvliet -waar de Maas in de Noordzee uitmondt- via Antwerpen, Parijs en Rouen. via de Maas naar Maastricht en terug naar het Haringvlet. "Het is fantastisch om het Franse land schap te bewonderen varend op de Maas", zegt de gebruinde kapi tein. In het uitgestorven Sivry sur Meuse dorpje rijden we camping La Bruzulle op, geleid door een Nederlands stel. De camping ligt aan de boorden van de Maas. In 1991 is de rivier hier buiten haar oevers getreden en stond de camping een meter onder water. De camping wordt gesplist door een kleine water loop. Dit water, La Bruzulle, blijkt afkomstig te zijn van een van de vele andere bronnen waar de Maas voortdurend water van krijgt. Des te verder we naar het noorden rijden des te groter en robuuster wordt de Maas. De rivier passeert prachtige steden als Dinant en Namur, waar honderden bezoe kers op vele sfeervolle Maaster rasjes de bewegingen op de Maas gade slaan. Bij Huy -bekend van de wielerklassieker de Muur van Hoey- houden we halt op de Maas kade in het midden van de stad. Daar kunnen we even bijkomen van de prachtige rit langs de Bel gische Maas en genieten van de stuurmanskunst van de kapiteins hoe ze hun grote schepen door de bogen van de vele bruggen lood sen. En dan naderen we Luik, waar de prachtige Maas- en Ourthe bruggen opvallen en de rivier een dominante weg baant dwars door de oude stad. Maastricht begroet de Maas lachend vanuit het pro vinciehuis dat met de voeten in de rivier is gebouwd. Even vormt de Maas de landsgrens tussen de beide Limburgen en wordt de sterk meanderende Maas voor de scheepvaart kort afgesneden door het Julianakanaal op de Neder landse en door de Zuid-Willems vaart op de Belgische kant. Voorbij Maaseik is de Maas weer bevaar baar. Ter hoogte van Roermond knipoogt de rivier naar de grote kunstmatig aangelegde Maasplas sen en gaat Mooder Maas via het stuwencomplex bij Belfeld rich ting Venlo. Vervolgens nadert de Maas de meest oostelijke bocht bij het toeristendorp Arcen en zien we in de verte veerman Ton de Boer al zwaaien op zijn veerpont bij Broekhuizen. Via restaurant Tante Jet in Blit- terswijck, waar het geel-blauwe fietspontje net oversteekt, berei ken we de nieuwe brug Wanssum- Well en zien in de verte de contou ren van de Wanssumse jacht- en industriehaven en de hoog opge stapelde zeecontainers. De Maas meandert verder langs het links gelegen verblijf van baron De Wei- che de Wenne. Tussen het groen verscholen liggen de restanten Het kruis ter herinnering aan de jonge baron die in de Maas bij Geijsteren verdronk. -die thans worden gerestaureerd- van wat ooit Kasteel Geijsteren was. Huis Geijsteren, zoals het heette, werd in november 1944 door de geallieerden gebombar deerd. In het weiland vlak langs de Maas staat een kruisbeeld ter herinnering aan Joseph baron de Weichs de Wenne, een student, die op 24-jarige leeftijd verdronken is in de Maas op 22 juni 1884. Bij dit kruis ging de jeugd van Geijsteren vroeger zwemmen. Aan de andere kant van de rivier is de ingang naar het waterrecreatiecentrum Leukermeer. Iets verderop vormt de Maas de grens tussen Limburg en Noord Brabant. En hier bij de natuurcam- ping van het landgoed Geijsteren eindigt deze prachtige Maasroute van 600 kilometer. Mooder Maas vaarwel! De Stichting Keurmerk Inter nationale Arbeidsbemiddeling (SKIA) en wooncorporatie Wonen Limburg gaan samen zorgen voor goede huisvesting van buitenlandse arbeiders in Midden- en Noord-Limburg. Op gemeentelijk niveau wordt het keurmerk steeds vaker als de norm voor huisvesting van arbeids migranten verplicht gesteld. Ook de VIA, de branchevereniging van experts in internationale arbeids bemiddeling, stelt het keurmerk verplicht voor haar leden. Wonen Limburg is de eerste wooncorpo- ratie in Nederland die het SKIA keurmerk omarmt. In een conve nant hebben Wonen Limburg en SKIA afgesproken dat aan arbeids migranten huisvesting ter beschik king gesteld zal worden die aan de SKIA-normen voldoet. "Het doel van de SKIA-certificering is dat arbeidsmigranten humaan en veilig worden gehuisvest en niet worden uitgebuit", aldus Anneke Miedema, directeur van de SKIA. "Ondernemingen die SKIA-gecer- tificeerd zijn en SKIA-goedgekeur- de huisvestingslocaties aanbieden aan arbeidsmigranten, onderschei den zich daarmee in de markt van internationale arbeidsbemid deling. Huisvestingslocaties van SKIA-ondernemingen zijn opgeno men in ons register op de website www.skia-eu.com, waarmee wij onder meer gemeenten en over heidsdiensten informatie kunnen verschaffen, die met name nuttig is bij calamiteiten". "Wij zijn van mening dat woningcorporaties een maat schappelijke verantwoordelijk heid hebben met betrekking tot huisvesting van groepen die daar toe zelfstandig niet in staat zijn, waaronder arbeidsmigranten. De komst van arbeidsmigranten, mits goed begeleid en gehuisvest, naar Limburg zien wij als een verrij king voor onze samenleving", stelt Rudy de Jong, algemeen directeur van Wonen Limburg. "We zijn daarom ook blij dat de SKIA onze medewerkers schriftelijk en onder meer via presentaties in voorlich tingsbijeenkomsten gaat informe ren over de normen. Zo kunnen we arbeidsmigranten nog beter helpen en kunnen we samen met de SKIA (lokale) overheden beter over die normen informeren." De afspraken met de SKIA zijn voor Wonen Limburg ook belang rijk vanwege de bijdrage die arbeidsmigranten leveren aan de Limburgse samenleving. In Lim burg leiden vergrijzing en ontgroe ning tot een steeds groter gebrek aan gekwalificeerde arbeidskrach ten. Werkgevers van arbeidsmi granten hebben een grote rol en verantwoordelijkheid in de huis vesting en begeleiding van hun werknemers. Om concurrentie met andere Europese regio's het hoofd te kunnen bieden en con tinuïteit te garanderen is het van groot belang dat arbeidsmigran ten humaan en veilig worden gehuisvest en dat zij niet worden uitgebuit. De Special Olympics in Nederland krijgen een record deelname. Tijdens deze nati onale spelen voor verstande lijk gehandicapten, die iedere twee jaar worden gehouden, zal Noord-Limburg in 2010 gastheer zijn voor 2400 spor ters en 700 begeleiders. Het is de eerste keer dat een aantal gemeenten de handen in elkaar hebben geslagen om Spe cial Olympics te organiseren: Bee- sel, Bergen, Gennep, Horst aan de Maas, Peel en Maas, Venlo en Ven- ray. Het programma vindt plaats op 4, 5 en 6 juni en biedt de spor ters uit deze doelgroep de moge lijkheid om in wedstrijdverband te sporten in vijftien takken van sport, zoals zwemmen, atletiek, judo, paardrijden en voetbal. De organisatie had als doel gesteld om 2000 sporters te enthousiasmeren, 200 meer dan bij de vorige editie in Amsterdam. Het programma in 2010 vindt plaats op 4, 5 en 6 juni en biedt de sporters uit deze doelgroep de mogelijkheid om in wedstrijdverband te sporten in vijftien takken van sport, zoals zwemmen, atletiek, judo, paard rijden en voetbal. De activiteiten van het hoofdevenement wor den verdeeld over sportaccom modaties in Venlo, Peel en Maas (locaties in Panningen) en Venray. In alle gemeenten worden in aan loop naar het evenement side- events georganiseerd met onder andere clinics, demonstraties en een olympische tour door de par ticiperende gemeenten. In Seacon Stadion de Koel komt iedereen bij elkaar voor de openings- en sluit- ceremonie. Tevens wordt er op de parkeerplaats voor het stadion een olympisch dorp ingericht met diverse activiteiten. De deelne mers en hun begeleiders worden gehuisvest in een aantal recreatie parken in de nabije omgeving van de sportlocaties. Voor het vervoer van en naar de activiteiten wor den pendelbussen ingezet. twzoek o'ijtf Uitr www.gunliuek.il] Vetmty De Hoveniers m?wjim Al enkele eeuwen geleden stond Castenray wijd en zijd bekend als een geliefd bede vaartsoord van St. Brigida, de patrones van het vee. Ook vroeger deden zich aller lei vervelende veeziektes voor en om het eigen vee daartegen te beschermen trokken tal van agra riërs naar de kapel van het Ven- rayse kerkdorp om te bidden tot deze heilige. In de kapel stond een prachtig beeld van St. Brigida en bij haar konden de bedevaartgan gers hun smeekbeden kwijt.Een oud document geeft aan dat in de herfst van 1774 tijdens een grote veesterfte honderden pelgrims 'van den kant van de Wael, van den Rijn en andere verschijde plaetsen' naar de Castenrayse kapel trokken om de voorspraak van deze heili ge in te roepen. De bedevaartgan gers waren gul. In nog geen drie maanden tijd ontving de kapel 2000 gulden aan offergeld en sti pendia voor missen. In 1927, toen de veestapel getroffen werd door mond- en klauwzeer, werd in de Castenrayse kapel voor St. Brigida een eigen altaar opgericht. Uit het oudste bewaard geble ven kasboek van de kapel (1844 1874) blijkt dat het feest van St. Brigida werd gevierd op de twee de zondag na 9 oktober. Op deze dag viel vroeger ook de kermis van Castenray. Vanaf 1896 werden er incidenteel missen gelezen op 1 februari, de eigenlijke feestdag van de heilige. Na 1926 kwam het accent geheel te liggen op de februariviering. De verering van de heilige kreeg een krachtige stimulans met de oprichting van een broederschap in de kapel. Op verzoek van kapelaan P. Coolen was bisschop Boermans van Roer mond op 25 januari 1893 over gegaan tot de oprichting van de broederschap van St. Brigida. De leden namen de verplichting op zich dagelijks een Weesgegroet te bidden met het gebed 'St. Brigida bidt voor ons' en woonden jaar lijks twee leesmissen bij: één voor de levende en één voor de over leden broederschapsleden. De contributie bedroeg een dubbel tje per jaar of een bedrag ineens van f 2,50. Extra inkomsten kwa men ten goede aan de restauratie en verfraaiing van de Castenrayse kapel. Op de feestdag van de hei lige kwamen in die jaren honder den mensen uit de omliggende dorpen naar Castenray. Oud-rector J.Th. Kuipers wist zich in 1980 nog te herinneren dat tijdens zijn rectoraat (1927-1932) op 1 febru ari de vereerders tot buiten de kerkdeuren en tot op het pries terkoor stonden. Na afloop van de hoogmis vond er zegening van water en brood plaats en was er gelegenheid tot verering van de reliek. Na de Tweede Wereldoorlog is de verering van St. Brigida lang zaam maar zeker verdwenen. Tot 1965 was de feestdag van de heilige nog opgenomen in de parochieliturgie. Drie jaar eerder was men reeds gestopt met het lezen van missen voor de broe derschapsleden. In de loop van de jaren verdween ook het Brigi- dabeeld van het zijaltaar en werd het geplaatst op een sokkel in het kerkschip. Omdat ook heden ten dage steeds weer nare veeziektes als Q-koorts, vogelgriep, varkenspest, gekkekoeienziekte BSE, mond en klauwzeer, enz. de kop op steken, hebben de Stichting Heemkundig Genootschap Castenray en het Castenrayse Kerkbestuur besloten om het Brigida-altaar weer in ere te herstellen. Veehouders en anderen worden in de gelegenheid gesteld om eer te brengen aan St. Brigida en haar voorspraak in te roepen. Dit kan wekelijks gebeuren tijdens of direct na de zaterdagdienst van 19.15 uur. Op zaterdag 30 janu ari staat het beeld van St. Brigida centraal op het priesterkoor van de Castenrayse parochiekerk. Tij dens de mis van 19.15 uur wordt aandacht besteed aan de Brigida- verering en na afloop van de mis wordt iedereen in de gelegenheid gesteld om de Brigidarelikwie te vereren. De Stichting Heemkundig Genootschap en het kerkbestuur nodigen heel speciaal alle veehou ders en familieleden uit de regio hiervoor uit. Op maandag 1 februari vindt om 19.00 uur in een korte plech tigheid plaats en vanaf dan heeft St. Brigida in de Castenrayse kerk weer haar plek terug op een eigen altaar. Inbreker aangehouden De politie heeft zaterdagmid dag een 24-jarige man uit Venray aangehouden die verdacht wordt van een woninginbraak aan de Zilverschoon eerder die middag. De man werd tijdens het inbre ken in de woning betrapt door een bewoner en ging er per scoo ter vandoor. De politie verstuur de daarop een bericht met het signalement van de verdachte via sms-alert. Dit leverde een aantal goede tips van buurtbe woners op, waardoor de ver dachte kort daarop kon worden aangehouden. Carnavalskleding Feestartikelen SHOWROOM GEOPEND: Dagelijks van 12 tot 17 uur Vrijdags van 12 tot 19 uur Zaterdags van 10 tot 17 uur RAADHUISSTRAAT 38 te VENRAY SHOPPEN DOE JE ONLINE www.partylook.nl

Peel en Maas | 2010 | | pagina 5