Mieke and Friends uniek kunstproject in Geijsteren Cabaret in Gryphus Lezing over herindelingen Happy Edition Blueslegende Gene Taylor Nieuwe dirigent Vriendenkring Het lied van leven en dood Het lied van leven en dood PEEL EN MAAS Donderdag 21 januari 2009 - Pagina 19 In de Mariakapel in Holthees kunnen belangstellenden op zaterdag 6 februari vanaf 20.00 uur een bijzondere en gewaag de voorstelling bezoeken. LOS Muziektheater brengt dan name lijk het programma Lijf On Stage. Niets is vanzelfsprekend in de wereld van LOS: van je eerste vriendschap tot je laatste gevecht en van je allereerste lied tot je allerlaatste rit. Met simpele mid delen: vier krachtige stemmen, een piano en een rol koekjes geeft LOS Muziektheater met het pro gramma Lijf On Stage het publiek een kijkje in het leven van de moderne jonge vrouw. Een wereld vol vrijheid en keuzemogelijkhe den, waarbij ze zichzelf toch weer in een keurslijf persen. Liedjes en sketches wisselen elkaar in rap tempo af, waarbij geen generatie gespaard blijft. LOS Muziekthea ter werd opgericht in mei 2006 en bestaat uit Charlotte Waarden burg, Dookje van Dieren, Femke Vernij en Kim de Fuik. Ze zijn allen afgestudeerd aan de oplei ding muziektheater van het con servatorium van Arnhem. In april vorig jaar stonden ze in de halve finale van het concours om de Wim Sonneveldprijs. In oktober waren ze finalist van het Gronin ger Studenten Cabaret Festival. De Mariakapel wil met dit program ma graag ook een nieuw publiek aan zich binden. Graag ziet de kapel de jonge moderne vrouw in grote getale binnenkomen, maar ook de moderne jonge man is van harte welkom. En alle ouderen die zich graag een avond jong willen voelen, moeten deze kans beslist aangrijpen. Kaarten kunnen besteld en gereserveerd worden bij de bekende voorverkoopadressen in Holthees: de familie Ermers, telefoon (0478)636480, en de familie Wijenberg, telefoon (0478)636390. Kaarten zijn ook te bestellen via www.mariakapel. nl, en vanaf een half uur voor aan vang van de voorstelling bij de ingang van de kapel (op op). Het idee van de 21-jarige Geijsterse Anne Kunen heeft geleid tot een uniek kunstpro ject waaraan maar liefst vie renvijftig internationale kun stenaars hun medewerking verlenen. Drijvende kracht achter het kunstproject, Mieke and Friends, is de Geijsterse kunstenares Mieke van Uden, die ook voorzitter is van de Internationale Kunstmanifes tatie Geijsteren. De vierenvijftig kunstenaars creëren op eigenwijze een nieuw kunstwerk waarin het beeld van Mieke van Uden centraal staat. De 54 kunstwerken worden voor het eerst geëxposeerd tijdens de tien de editie van de Kunstmanifestatie Geijsteren op zondag 9 mei. Daar na worden de kunstwerken op ver schillende plaatsen in de provincie tentoongesteld. Bovendien komt op zondag 9 mei een honderd pagina's dik kunstboek uit onder de naam Mieke and Friends. Daarin komen de foto's en beschrijvingen van alle kunstwerken en gegevens van de kunstenaars. Vanwege het tienjarige jubileum van de kunst manifestatie in Geijsteren worden deze kunstwerken verkocht en gaat de opbrengst naar het nieuwe schoolbusproject voor straatkin deren in Chennai (India) van de vrijwilligersorganisatie Stichting Ontwikkelings Samenwerking (SOS) Meerlo-Wanssum. Anne Kunen, die kunstgeschiedenis stu deert in Nijmegen, bewerkte vorig jaar voor de pinkstermanifestatie in galerie Keramieke twee beel den van Mieke van Uden. Ze schil derde op de beelden zwarte en witte vierkantjes onder de naam: Couture en bloc Blanc en Noir. In een mum van tijd wisselden deze nieuwe kunstwerken van eigenaar. Dat succes was voor Anne Kunen de inspiratie om haar dorpsgenote Mieke van Uden een plan voor te leggen dat leidde tot het bijzon dere project Mieke and Friends. De vierenvijftig deelnemende kunste naars aan de komende kunstma nifestatie hebben allen een zestig centimeter hoog beeld gekregen van de Geijsterse kunstenares. De collega-kunstenaars zijn gevraagd om dit beeld op hun eigenwijze 'aan te kleden' of te integreren in een eigen kunstwerk. "Alle kunste naars hebben meteen ja gezegd en zijn met ontzettend veel enthousi asme met mijn beeld aan de slag gegaan. De reacties en de eerste resultaten zijn verbluffend", aldus Van Uden. Ze wijst naar een smal le, 3,5 meter hoge metalen kapel waarin haar beeld prijkt. Een cre atie van kunstsmid Juul Baltussen uit Westerbeek. Hij was de eerste kunstenaar die de daad bij het woord voegde. Al meteen werd een optie genomen op dit kunst werk van 3500 euro. Zelfs werd, op basis van het ontwerp van Chris Roose uit Geijsteren, het eer ste object al verkocht voor 1000 euro. De meeste kunstenaars zijn ÉMl nog volop aan het werk met hun creaties en hebben laten weten geen materiaal of andere kosten in rekening te brengen. "Iedereen doet mee vanwege het unieke karakter en vanwege het prach tige goede doel dat met dit project wordt gesteund. De verkoop van deze bijzondere kunstwerken gaat voor honderd procent naar SOS Meerlo-Wanssum", aldus Mieke De kapel van Juul Baltussen met daarin het beeld van Mieke van Uden. van Uden. Aan het project Mieke and Friends doen 40 Nederlandse kunstenaars mee, van wie 25 uit Limburg en maar liefst 12 uit de nieuwe gemeente Venray, negen Duitse, vier Spaanse en een kunste naar uit Litouwen. Molenvrienden vieren jubileum Op maandag 18 januari is het precies 25 jaar geleden dat de vereniging Molenvrienden Land van Cuijk werd opgericht. Begin tachtiger jaren besloten de vrij willige molenaars die toen in het Land van Cuijk actief waren tot bundeling van hun krachten. De primaire doelstelling van de ver eniging is het behoud van de molen in het Land van Cuijk. De leden van de vereniging houden elkaar op de hoogte door mid del van het blad de Molenvriend. De redactie van dit blad heeft voor de leden een jubileumblad uitgegeven waarin alle molens beschreven staan met een histori sche toelichting. Door de samen werking van molenaars wilden ook de molenaars in de kop van Noord-Limburg met het Land van Cuijk meedoen en dit resulteerde in 2000 tot een samenvoeging, en in 2009 kwam de gemeente Heu- men er ook bij. Een flink gebied met 19 draaiende windmolens en 3 watermolens, ook zijn er enkele molenrompen die mis schien in de toekomst weer een volwaardige molen worden. Het 25-jarig jubileum wordt op 27 juni gevierd. Op deze dag draaien alle molens in het Land van Cuijk, Noord-Limburg en Heumen. De molens zijn versierd en bij enkele molens vinden diverse activitei ten plaats. Ook zijn er in het hele gebied fietsroutes uitgezet. Wilt u informatie, kijk dan op de website www.molenvrienden.nl of e-mail: molenvrienden@home.nl De Locht In streekmuseum De Locht in Melderslo wordt op zondag 24 januari een meezingmiddag door het Lochtkoor gehouden. Samen met het koor van vrijwil ligers van het museum kunnen bezoekers zich met vele bekende liederen warm zingen. Daarnaast zijn er twee tentoonstellingen. Tot en met april is de tentoon stelling Gewassen en Gestreken te zien. In de speciaal daarvoor ingerichte ruimte wordt getoond hoe het wassen en strijken zich in de afgelopen eeuwen heeft ontwikkeld van puur handmatige zware arbeid tot de huidige bezig heid met wasautomaten. Uiter aard zijn er werktuigen uit alle jaren tentoongesteld en is er veel schriftelijke informatie beschik baar. Daarnaast is er tot en met 28 februari een tentoonstelling van de archeologische vondsten in en rond Melderslo te zien. In de jaren 2007-2008 heeft hier archeolo gisch onderzoek plaatsgevonden. De resultaten van dat onderzoek zijn tentoongesteld in het daglo nerhuisje van het museum. Het museum is geopend op woens dag van 14.00 tot 17.00 uur en op zaterdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen, op afspraak, ook op andere tijden terecht. Het meezingen begint om 13.00 uur. Voor nadere informatie zie www.museumdelocht.nl. Jointoo Muziekshoppen is Jointoo geworden. Onder leiding van Marco Mariën is voor het komen de project een locatie gevonden in het zaaltje van café 't Pleintje in Tienray. De start van het nieuwe project is op woensdag 24 febru ari en het einde is op 26 mei. De repetitietijd is telkens van 20.00 tot 22.00 uur. Er worden een zes tal songs per project 4- of 5- en soms zelf 6-stemmig gezongen. Er zijn twaalf repetities. Ter afsluiting is er een optreden voor publiek. De repetities worden door de dirigent benut om de moeilijkere stukjes door te nemen en voor iedereen 'zingbaar' te maken, en de verschillende partijen tot een mooi geheel te vormen. Repete ren doen de deelnemers voor namelijk zelf thuis. Voor meer informatie en aanmelden (voor 7 februari) kan men zich in ver binding stellen met: Ellen Cor- nelissen, telefoon (0478)691941, Jacqueline de Kleijne, telefoon (0478)851349, Jan Joore, telefoon (0478)692437 of Lucy Vervoort, telefoon (0478)880810. inschrij ven kan ook via e-mail muziek- shop@live.nl. Lezing over de havik IVN Geijsteren-Venray houdt op maandag 25 januari een lezing over de havik. Spreker is Edward Sliwinski. Sliwinski heeft al eerder lezingen over roofvogels gegeven. De lezingen over de boomvalk en de wespendief in de omgeving trokken veel belangstelling. Sli- winski vertelt over de eisen die de havik aan zijn leefomgeving stelt. Gegevens van waarnemingen van een groot aantal vogelaars zijn verwerkt in kaarten en tabellen. De ontwikkelingen in de havik stand in Oost-Brabant worden in beeld gebracht. Een havik laat zich niet gemakkelijk zien en hij is een echte dagroofvogel. Zijn verborgen leefwijze geeft zo wei nig mogelijk verontrusting aan de dieren waar hij voor zijn voed sel van afhankelijk is. Tijdens zijn jacht op vogels en kleine zoogdie ren zal hij deze ongezien zo dicht mogelijk naderen om dan op het laatste moment razendsnel toe te slaan. De lezing vindt plaats in De Kemphaan aan het Kennedyplein in Venray en begint om 20.00 uur. In Gryphus in Vierlingsbeek vindt op vrijdag 22 januari een dubbelcabaret plaats door twee jonge stand-up komedianten van de Comedytrain. Stefan Pop (Rotterdam, 1985) deed op zijn vijftiende auditie voor de Come- dytrain maar besloot toch eerst maar zijn school af te maken. Sinds 2005 is hij een vaste kracht van het stand-up collectief. Hij speelde een dubbel met Theo Maassen, is redactielid van Dit Was Het Nieuws, werd tweede tijdens het Leids Cabaret Festival in 2009 en was afgelopen zomer succes vol met de Amsterdam Under ground Comedy Collective op het befaamde Fringe Festival in het Schotse Edinburgh. Peter Pannekoek werd geboren in het jaar 1986. Hij ziet de wereld Foto:Mark van den Brink. als zijn laboratorium waarin het publiek een proefdier is in zijn zoektocht naar antwoorden. Met deze instelling won hij in 2006 het Amsterdams Kleinkunst Fes tival Comedy Concours. Hij is ontwapenend, analytisch, eerlijk en persoonlijk. Sinds 2007 mag hij zich lid noemen van Comedy train. Gryphus is geopend vanaf 20.30 uur. Het dubbelprogramma met Pop en Pannekoek begint om 21.00 uur. Voor dit dubbelca- baret zijn kaarten te reserveren via telefoon (0478) 631802 en (0478)630508 of via www.gryp- hus.nl. Bezoekers die jonger zijn dan twintig jaar krijgen op ver toon van een geldig legitimatiebe wijs korting op de entreeprijs. LGOG Kring Ter Horst houdt op woensdag 27 januari onder de titel 'Gemeentegrenzen op de schop' een lezing over ontstaan, samenvoeging en herindeling van gemeenten in de regio Horst-Venray tus sen 1800 en 2010. De inleider voor deze avond is drs. Paul van Meegeren, vanaf 1995 werkzaam als archivaris van de gemeente Venray en onder meer verbonden aan de redac tie van www.rooynet.nl en de redactie van Venrays Verleden. Het zal niemand zijn ontgaan dat op 1 januari 2010 de gemeen tegrenzen in Noord-Limburg ten westen van de Maas ingrijpend zijn gewijzigd. Na een aantal her indelingsrondes resteren nu nog drie middelgrote gemeenten met elk circa 40.000 inwoners: Horst aan de Maas, Peel en Maas en Ven- ray. Dit levert een hele nieuwe bestuurlijke kaart van de regio op. Van de tien gemeenten ('marie- en') uit 1800 zijn er in 2010 nog drie over. In de lezing zal deze bestuurlijke ontwikkeling nader onder de loep worden genomen. Aan de orde komen onder meer het ontstaan van de gemeenten in 1800 en de bijzondere positie van Horst, de afscheiding van Seve- num in 1836 en de rivaliteit, maar ook de samenwerking tussen de gemeenten in de regio. Ook is er aandacht voor de wijze waarop de gemeenten zich profileerden na 1900 en de ontwikkelingslij nen van Horst en Venray na 1945. Daarnaast blikt Van Meegeren terug op de discussies over her indeling vanaf 1965, met als drie belangrijke mijlpalen: de samen voeging van Meerlo en Wanssum (1969), het ontstaan van Horst aan de Maas (2001) en de herindeling die per 1 januari 2010 zijn beslag heeft gekregen. De lezing op 27 januari vindt plaats in De Leste Geulde, Noordsingel 75 te Horst. Het aanvangstijdstip is 20.00 uur. De toegang is voor leden van het LGOG gratis. Overige belangstel lenden betalen drie euro. Cor Bakker en Harmony Koor Harmony uit Oostrum viert in oktober van dit jaar het 35-jarig jubileum. Ter ere van dit jubileum verzorgt het koor op 9 oktober in de schouwburg van Venray een optreden met muzi kant Cor Bakker. Ook zijn er nog diverse andere gastoptredens gepland. Wie ook graag wil zin gen bij koor Harmony en optre den met Cor Bakker, kan geheel vrijblijvend voor 1 februari een repetitie bezoeken. De repeti ties vinden elke donderdag van 19.45 tot 21.30 uur plaats in De Wieneshof aan de Mgr. Hans- senstraat in Oostrum. Voor meer informatie kan men kijken op www.koorharmony.nl of contact opnemen met Petra Vermeulen via telefoon (0478)531963 of met Carolien Wennekers via telefoon (0478)511995. Na vier jaar een Giant Tribu te was er vorig jaar helaas voor velen geen rockbandspektakel in de Mèrthal in Horst. Wel was er een Happy Edition als eerbetoon aan de vervlogen 90's stroming genaamd Happy Hardcore. Deze avond bleek een schot in de roos met optredens van Men tal Theo, Dune en Paul Elstak en bleek een waardig vervanger van de eerdere Rock Edition. In 2009 vindt een nieuwe Happy Edition plaats, op 27 maart, met weder om de beste 90's dj's. Optredens worden verzorgd door niemand minder dan The Party Animals, de 4 tune Fairytales (liveshow), Paul Elstak en Charly Lownoise. Op veler verzoek wordt dit jaar ook weer een Rock Edition gehouden en wel op 17 april. De organisa tie heeft goed geluisterd naar de bezoekers van de afgelopen jaren en de tributebands voor 2010 zijn: Queen (Duitsland), Guns 'n Roses (Italië) en uit Zweden The Rolling Stones. Zaterdag 23 januari start de kaartverkoop voor beide eve nementen. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Metieske Sevenum, Hans van Bree Venray, Sounds in Venlo en de VVV Horst. Meer informatie is te vin den op www.gianttribute.nl en www.merthal.nl. Blueslegende en ex-Fabu lous Thunderbird Gene Taylor staat op zondag 24 januari op het podium van Cambrinus in Horst. Taylor speelt sinds 1962 piano en al op zestienjarige leeftijd treedt hij in Los Angeles op samen met zwaargewichten als Big Joe Turner, T-Bone Walker, Pee Wee Crayton en Lowell Fulson. Zijn dis cografie bevat intussen ruim veer tig albums die hij opnam met zijn vaste bands of als gast bij onder meer Charlie Musselwhite, Doug Sahm, Junior Watson en John Ham mond. Ook is hij te horen op de legendarische live-plaat King King van The Red Devils. Taylor maakte deel uit van Canned Heat, The Blasters en de bands van Kim Wil son en James Harman. Maar meest bekend is hij als lid van The Fabu lous Thunderbirds waar hij sinds 1993 deel van uitmaakt. Begin 2007 vestigt hij zich in België om daar samen met de band Fried Bourbon het album Boogie Blend Blues op te nemen. Vanaf 2008 toert hij zowel solo als met Fried Bourbon langs festivals, clubs en theaters. Taylor's status als blues- rock- en boogiewoogie pianist is onomstotelijk. Dit concert begint om 16.00 uur. Meer informatie en reserveringen op www.cambri- nusconcerten.nl. Tijdens het onlangs gehou den kerstconcert dirigeerde Phil van Landeghem voor de laatste keer Fanfare Vrienden kring Overloon. Na afloop werd hij bedankt voor elf jaar dirigentschap. Door bestuur en leden werd hem het eredi- rigentschap aangeboden en daarbij hoorde het kunstwerk De dirigent, een ontwerp van Clemens Weijmans. Tijdens een informeel afscheid kreeg Van Landeghem tevens een herdenkingsboek aangeboden, samengesteld door de leden. Tom D'Joos uit het Belgische Lommel is de nieuwe dirigent van de fan fare. Tom D'Joos is tweede diri gent en repetitor van de Konink lijke Fanfare de Kempenbloei uit Achel, die het afgelopen jaar win naar werd op het Wereld Muziek Concours in Kerkrade. Zijn eer ste publieksoptreden is op het afscheidsconcert voor Wil van De overdracht van het diri geerstokje van Phil van Landeg- hem (links) aan Tom D'Joos. Horck, dirigent van het slagwerk orkest van Fanfare Vriendenkring, op zondag 21 maart vanaf 11.00 uur in het gemeenschapshuis in Overloon. Boekrecensie in Peel en Maas Argentinië, het jaar 1984; de overheersing van de junta is voorbij, de gevolgen zijn ech ter nog pijnlijk voelbaar. Ook voor de mooie, ongenaakbare Pat, die zich met haar doch ter Miranda in de wouden van Patagonië schuilhoudt. Ze is op de vlucht voor Miran da's vader, een hoge militair, die zijn dochter bij zich wil hebben. Hun moeilijke situatie verbetert als Teo, een man van reusachtige afmetingen, hun pad kruist. Tussen Pat en Teo ontstaat een liefdes geschiedenis, terwijl ze zich met steeds meer moed mengen in het dorpsleven met zijn beminnelijke, wonderlijke personages. Als de drie opnieuw moeten vluchten en Pat onder haar verantwoorde lijkheid dreigt te bezwijken, toont het meisje Miranda haar ware kracht. Met grandioos verteltalent ontvouwt Figueras een kleurrijk panorama van het leven, waar de lezer zich vol overgave in kan verliezen. Tragiek en humor, een sprookjesachtige wereld en brute werkelijkheid, fabelachtige verha len en intense spanning worden in Het lied van leven en dood ver- bonden tot een grootse roman. Marcelo Figueras (1962), geboren in Buenos Aires, is behalve auteur ook journalist en scenarioschrij ver. De verfilming van Kamtsjatka leverde hem een Oscarnominatie op voor beste buitenlandse film. Het boek Het lied van leven en dood is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 25 euro. Lijf On Stage in Mariakapel Kunst Cultuur

Peel en Maas | 2010 | | pagina 19