Gemeente Venray Burgemeester wil bijdragen aan goed Venray-gevoel Lichte stijging WOZ-waarden woningen 2010 Verhuizing doorgeven aan gemeente Geheimhouding persoonsgegevens Expositie Kunst Werk Plaats in gemeentehuis De verordening leges 2010 vindt u op www.venray.nl >bestuurlijke info (groene balk) PEEL EN MAAS Donderdag 21 januari 2010 - Pagina 17 Gemeentehuis Openingstijden K' Bij een verhuizing komt veel regelwerk kijken. Denkt u er ook aan dat u uw verhuizing doorgeeft aan de gemeente? Wanneer u binnen de gemeente Venray verhuist, dan moet u dat binnen vijf dagen doorgeven aan de gemeente. Verhuist u naar een andere gemeente, dan geeft u uw verhuizing door aan uw nieuwe woongemeente. Als deze gemeente uw inschrijving heeft verwerkt, dan wordt u automatisch bij de gemeente Venray uitgeschreven. Uw verhuizing wordt ook automatisch doorgegeven aan andere overheidsinstanties. Bij uw aangifte levert u de volgende documenten in: het 'aangifteformulier verhuizing', dat u volledig heeft ingevuld (te verkrijgen bij Publieksdiensten of te downloaden van www.venray.nl> Digitale balie overzicht formulieren) een kopie van uw legitimatiebewijs een kopie van uw koop- of huurcontract of toestemming voor inwoning. Taken burgemeester Exposities Venray, focus op mensen Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl Internet www.venray.nl Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Gemeentearchief Alarm Dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur. Centraal alarmnummer 112 Informatiecentrum Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 dinsdag t/m donderdag van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Week 03 MÏfr5^^ffi^^^^Iï>ïi*Tïïiï»TTiiïïTn Vorig jaar daalde de gemiddelde woningprijs door de recessie. Veel mensen verwachten daarom dat dit jaar de WOZ- waarde van hun woning en dus ook de onroerend zaakbelasting (OZB) van 2010 lager zal zijn dan vorig jaar. Toch krijgen veel mensen in 2010 een hogere OZB-aanslag. Dit is het gevolg van het moment van meten; de zogenoemde waardepeildatum. De herwaardering van onroerende zaken voor het belastingjaar 2010 is gebaseerd op alle gerealiseerde verkoopcijfers tussen 1 januari 2008 en 1 januari 2009. In die periode was er nog sprake van een gemiddelde landelijke stijging van de woningwaarde van 0,5 tot 1 procent. Dat betekent dat de WOZ- waarden en daarmee de OZB toch licht stijgen. Ook door het realiseren van een verbouwing, aanbouw of nieuwbouw kan het zijn dat uw pand meer in waarde stijgt dan gemiddeld. Niet-woningen Voor de WOZ-waarden van niet- woningen zoals bedrijven, kantoren, horeca, winkels, terreinen, zieken huis, scholen en dergelijke dalen licht. De agrarische bedrijven ontvangen de WOZ-beschikking niet eind januari maar op een later tijdstip. De overige heffingen, zoals afvalstoffenheffing (vastrecht) en rioolheffing, ontvangen zij wel eind januari. OZB-tarieven De waardeontwikkeling van uw pand heeft invloed op de hoogte van uw OZB-aanslag. Het beleid in Venray is dat een waardestijging of -daling geen invloed mag hebben op de totale opbrengst van de OZB. De praktijk is dat bij stijgende WOZ- waarden de OZB-tarieven worden verlaagd. Bij een dalende WOZ- waarde stijgen de OZB-tarieven. Doordat de WOZ-waarden van de gemeente Venray licht stijgen, zijn de OZB-tarieven iets verlaagd. Dit wordt echter geheel ongedaan gemaakt door de verrekening van de hondenbelasting en de inflatie correctie. Per saldo levert dit uiteindelijk een stijging van het tarief op van 3,75%. Hans Gilissen is op 4 januari geïnstalleerd als burgemeester van Venray. "Venray voelt goed, het klikt." Over indrukken, taken en verwachtingen - een eerste, korte kennismaking. De eerste weken in Venray kreeg de nieuwe burgemeester veel indrukken te verwerken en leerde hij veel mensen kennen, zowel in als buiten het gemeentehuis. "En het klikt met Venray", concludeert Hans Gilissen. "Ik ga dan ook met plezier aan de slag." Nu is Venray en ook de ambtelijke organi satie hem niet helemaal onbekend. Begin jaren negentig werkte hij hier als directeur Algemene zaken. "Uiteraard ken ik nog mensen en zaken uit die tijd. Maar het is lang genoeg geleden om niet alles meer te weten en zaken met een frisse blik te bekijken. Ik herken in elk geval de ankerpunten in de organisatie." Hij lacht: "De gemeentelijke organisatie is groot. Ik heb wel even tijd nodig om in te werken." Dat doet hij open, geïnteresseerd en alert. Bedrijfswarmte De burgemeester heeft niet alleen wettelijke taken op gebied van openbare orde en veiligheid en het voorzitterschap van gemeenteraad en college. In de Gemeentelijke Basisadministratie Persoonsgegevens (GBA) zijn persoonsgegevens opgenomen van iedereen die in de gemeente woont of heeft gewoond. Wat doet de gemeente eigenlijk met uw gegevens? De gemeente verstrekt persoonsgegevens automatisch aan veel overheids instellingen en enkele bijzondere maatschappelijke instellingen, bijvoor beeld aan pensioenfondsen. Dat gebeurt alleen als het noodzakelijk is voor de uitvoering van wettelijke taken. Deze gegevensverstrekking kunt u niet voorkomen, omdat die verplicht is. Geheimhouden U kunt de gemeente wel verzoeken om uw persoonsgegevens geheim te houden voor derden. Dat kan bijvoorbeeld een advocaat zijn die een dagvaarding aan uw adres wil uitbrengen of de stichting Interkerkelijke Ledenadministratie. Op verzoek Alleen op uw verzoek kan de gemeente de geheimhouding van uw gegevens opheffen. Dit verzoek kunt u schriftelijk, via e-mail, of bij de publieksbalie indienen. In alle gevallen moet u het aanvraagformulier invullen en ondertekenen. Dit formulier kunt u downloaden via www.venray.nl Digitale balie. Op www.postbus51.nl vindt u meer informatie over deze en vele andere onderwerpen. Deelnemers van de Kunst Werk Plaats (KWP) exposeren gedurende drie maanden in de publiekshal van het gemeentehuis. Op vrijdag 15 januari vond de feestelijke opening plaats met toespraken door wethouder Twan Jansen en voorzitter Harrie Cunnen. Al jarenlang treedt de KWP op veel plaatsen naar buiten met exposities en deelname aan provinciale en zelfs internationale manifestaties. Heel bijzonder is dat er nu een expositie is in het 'hart' van bakermat Venray. U kunt de expositie bezoeken tijdens de openingsuren van het gemeentehuis. Ook is het mogelijk om in overleg een ander tijdstip af te spreken. Getalenteerde kunstenaars De deelnemers van de KWP hebben een achtergrond in de GGZ (geestelijke gezondheidszorg), maar zijn ook getalenteerde kunstenaars. Met exposities treden zij al jarenlang naar buiten, naar de samenleving. Dit betekent voor hen: zich opnieuw presenteren, herboren worden, zich manifesteren. Het geeft hen ruggengraat én opnieuw vorm, structuur en inhoud aan hun leven. Vrijwilligers bieden dagstructuur De KWP, die gevestigd is op het St. Annaterrein, is een maatschappelijk steunsysteem. De stichting is bovenal een vrijwilligersorganisatie en geen zorgaanbieder zoals GGZ NML en Mensana. Het primaire doel van de KWP - die ook een Muziekwerkplaats heeft - is het bieden van dagstructuur en een zinvolle dagbesteding met kunst en muziek als hulpmiddelen. Dagstructuur en zinvolle dagbesteding zijn een onmiskenbaar fundament voor groei, De coalitie heeft hem ook enkele andere taken toebedeeld. Zo heeft de burgemeester ook Publieksdiensten en Algemene zaken in portefeuille. Onder de laatste valt ook personeel en organisatie, voor zover dat tenminste onder de bestuurlijke verantwoordelijkheid valt. "Ik vind het belangrijk dat de organisatie goed draait", zegt Hans Gilissen. "Want dat draagt bij aan een stuk 'bedrijfswarmte'. En dat is niet alleen belangrijk voor de mensen in de organisatie, maar ook voor de inwoners waar wij uiteindelijk voor werken." Om diezelfde reden maakt hij zich sterk voor een goed bestuursklimaat. "De sfeer moet goed zijn." Veiligheid Het veiligheidsvraagstuk sprong deze eerste dagen wel het meest in het oog, vertelt de burgemeester. "Dat houdt veel mensen bezig. Net als overlast door jongeren. Ik wil niet de suggestie wekken dat dit snel is op te lossen, maar ik span me daar zeker voor in. Samen met de wethouders Jeugdzaken en Handhaving." Hij vervolgt: "De maatschappij is in de afgelopen jaren verruwd. Daar mag je de overheid op aanspreken. Maar iedereen moet daarin ook zelf verantwoordelijkheid nemen. Dat is soms moeilijk. Wij gaan kijken wat er allemaal kan en moet. Er is veel werk te doen." Ontdekken Voorlopig is Hans Gilissen echter nog volop "op avontuurlijke ontdekkings reis in Venray". Want hoewel hij zijn werk erg serieus neemt, mag hij zijn vak ook graag met humor uitoefenen. "Maak het leuk! Dat is voor mij een doel op zich", zegt hij. Zijn eerste indrukken van Venray zijn in elk geval goed, en dat geldt ook voor het bestuursklimaat. Hij besluit: "Venray is nieuw voor mij, net als voor de inwoners van de drie nieuwe dorpen. Ik hoop dat zij zich hier ook goed thuis voelen. Daar wil ik graag aan bijdragen. Het zou fijn zijn als wij over een jaar allemaal kunnen zeggen: blij dat we naar Venray zijn gekomen." Het takenpakket van de burgemeester - Algemeen bestuur, waaronder voorzitterschap gemeenteraad en college van B en W bestuurlijke coördinatie koninkrijkszaken bezwaar-, beroep en klacht schriften gewestelijke en intergemeen telijke samenwerking representatiebeleid strekt zich onder meer uit over: nationalisering en internationalisering - Openbare orde en veiligheid, waaronder wettelijke taken (politie, brandweer, rampbestrijding) handhavingsbeleid (i.o.m. locoburgemeester) - Algemene Zaken (bedrijfsvoering en P&O) - Publieksdiensten Wethouder Twan Jansen en voorzitter Harrie Cunnen openen de expositie ontplooiing en het kunnen meedoen in de maatschappij. De Stichting KWP Venray bestaat al meer dan twaalf jaar en heeft tachtig deelnemers. Zij is op vele manieren verbonden met maatschappelijke organisaties in en om Venray. Kijk voor meer informatie op www.kunstwerkplaatsvenray.nl. adv week 3.indd 17

Peel en Maas | 2010 | | pagina 17