Gewoon geven en nemen Groots straatvoetbaltoernooi Koester uw Monument Jubilarissen m Honderdeenendertigste jaargang - week 3 - donderdag 21 januari 2010 Gouden bruidspaar geniet in Blitterswijck Op 16 januari 1960 beloof den Wim van den Bussche en Maria Kleiyngeld elkaar eeuwi ge trouw. Nu, vijftig jaar later, komen Wim (76) en Maria (84) nog altijd deze belofte na en hebben ze samen een mooi leven opgebouwd. Ze blikken in Peel en Maas terug op hoe het allemaal begon en halen hoogtepunten en herinnerin gen op. Door Sanne Claessens Maria woont in Helmond en Wim in Eindhoven als ze elkaar voor het eerst ontmoeten tijdens het dansen in Royal in Eindho ven. Ze zien elkaar en raken aan de praat, maar de vonk slaat niet direct over. "Liefde op het eerste gezicht? Nee, dat was het niet, daar was toch een beetje meer tijd voor nodig", vertelt Wim lachend. Toch duurt het niet heel lang voordat ze elkaar vinden en een stel wor den. Maria werkte op dat moment in Helmond en zorgt in een ander gezin voor het huishouden en de kinderen. Wim werkt bij Philips op het moment dat hij met Maria besluit, na ongeveer twee jaar ver kering, om in het huwelijksbootje te stappen. Ze geven elkaar op zaterdag 16 januari 1960 het jawoord voor de wet, in een mooi kasteel in Hel mond. Een maand later trouwen ze voor de kerk. Samen willen ze graag een eigen plekje, maar door de woningnood zijn ze genood zaakt eerst samen een kamer te huren. Gelukkig vinden de twee hun eerste eigen flatje in Eindho ven, waar ze zes jaar wonen. Daar na verblijven ze een tijdje in een ander huisje voordat ze richting Limburg komen, samen met hun inmiddels geboren zoon en doch ter. "Ik kon gaan werken bij Rank Xerox in Venray en dus besloten we om te verhuizen. Eerst woon den we in een huurhuis in Wans- sum, maar toen we ons huis in Blitterswijck vonden, hebben we dat meteen gekocht", legt Wim uit. Maria zorgt voor het huishou den en de kinderen, maar vindt daarnaast ook nog de tijd om later acht jaar bij Oerlemans te werken. Het leven kabbelt rustig voort. De kinderen groeien op en het huis in Blitterswijck wordt helemaal eigen gemaakt. Dan wordt Wim de dupe van een massaontslag bij Rank Xerox. Gelukkig kan hij snel weer aan de slag, samen met een oud-collega die als zelfstandige is begonnen, eveneens in de elektro nica. Hun kleine kinderen worden steeds groter en inmiddels zijn ze de trotse opa en oma van een kleindochter en een kleinzoon. Het werkende leven hebben ze beiden al een tijd achter de rug, maar toch komen ze soms nog tijd tekort. "We genieten van het leven en van onze oude dag. Gezellig samen winkelen en vooral niet te vroeg opstaan", lacht Wim. Ook genieten ze van hun kinderen, kleinkinderen, hun achterklein kind en andere familieleden. Hun dochter woont tegenwoordig in Oostrum en hun zoon in Venlo, dus kunnen ze elkaar goed opzoe ken. Maria heeft ook nog twee zus jes die ze nog af en toe bezoekt. De broer en zus van Wim wonen een stuk verder weg, in Vlissingen en Wassenaar. en daardoor staat het contact met hen op een wat lager pitje. Wim en Maria zijn beiden lid van de KBO in Blitterswijck, waar mee ze nog wel eens georgani seerde reisjes maken. Daarnaast gaat Maria elke week naar de gym in het kerkdorp, terwijl Wim zijn eigen werkplaats heeft achter in de schuur. Hier doet hij af en toe nog iets met elektronica, maar vooral veel aan houtbewerking. Hij maakt bijvoorbeeld dingen voor onder meer zijn kleindoch ter. 's Middags drinken ze graag uitgebreid koffie, en in de zomer is Maria geregeld op de jeu-de- Het gouden bruidspaar Wim en Maria van den Bussche. boulesbaan te vinden. Dit gouden bruidspaar heeft het dus goed voor elkaar. Hun geheim? "Een echt geheim is er niet, het is gewoon geven en nemen", legt Maria hel der uit. "Waar nodig moet je ook langs elkaar heen kunnen leven, zodat je niet continu op elkaars lip zit", vult Wim aan, "samen win kelen doen we graag, maar Maria gaat ook wel eens met onze doch ter. Dan blijf ik lekker thuis, dat moet ook kunnen." Volgens het gouden koppel is het belangrijk om niet alle kleine onaangenaam heden van de ander onder de loep te nemen. Het zijn dus meerdere aspecten in de relatie die ervoor gezorgd hebben dat Wim en Maria na een halve eeuw nog steeds samen genieten van het leven. Een groot feest is er niet geweest, dat hoefde voor hen niet, maar even stilstaan bij deze gouden 'presta tie' is zeker wel verdiend. Op woensdag 5 mei Nationale Straatvoetbaldag De Straatvoetbal Bond Nederland (SVBN) houdt in 2010 voor de derde keer de Nationale Straatvoetbalkampi oenschappen. Op woensdag 5 mei, de Nationale Straatvoet- baldag, zijn er in heel Neder land straatvoetbalevenemen- ten waar de jeugd kan laten zien wat zij op het gebied van voetbal, dans en muziek in haar mars heeft. Venray is die dag een van de vele Neder landse gemeenten waar het voetbalcircus van de SVBN neerstrijkt. De sportconsulen- ten van Synthese Venray en zaalvoetbalvereniging Lake Valley nemen de organisatie voor hun rekening. De SVBN is een jonge sportbond die mede op initiatief van Humber- to Tan (voorzitter) en Edgar Davids (bestuurder en ambassadeur) tot stand is gekomen. De SVBN heeft 5 mei uitgeroepen tot Nationale Straatvoetbaldag, als symboolvoor vrijheid, respect, samenspel en plezier. Humberto Tan hield vorige week donderdag tijdens het start schot in Amsterdam een gloedvol betoog. "Het concept is veel meer dan alleen straatvoetbal. Ons initi atief stimuleert de sociale binding in aandachtswijken in Nederland, waarbij tevens het bestrijden van hanggedrag onder de jeugd en het tegengaan van overwicht bij jonge ren door middel van straatvoetbal wordt beoogd. We zijn een sport bond, maar ook een communica tieplatform om groepen moeilijk bereikbare jongeren te bereiken en aan te sturen. Jongeren moeten er van overtuigd zijn dat ze iets kunnen bereiken in deze maat- schappij. Als ze maar in zichzelf geloven. Die boodschap willen we dan ook nadrukkelijk uitdragen. Geloof in jezelf, doe waar je goed in bent. En ga er voor!" Edgar Davids kijkt maar al te graag terug op zijn eigen jeugd. De tijd dat hij voetbalde op de plein tjes, plantsoenen en op de straten van Amsterdam-Noord. Een tegen een, twee tegen twee, grote par tijen. Duels, trucjes en vooral win nen. "We waren het liefst de hele dag op straat met voetbal bezig. Buurten tegen elkaar, iedere dag je krachten meten om te zien wie de beste was. Daar ben ik gevormd als voetballer. Het was een prachttijd." Het is dan ook niet vreemd dat de oud-profvoetballer zijn naam ver bond aan de Straatvoetbal Bond Nederland (SVBN). Naast Davids zijn bekende profs als Giovanni van Bronckhorst, Klaas Jan Hun- telaar, Nordin Amrabat en Wesley Sneijder ambassadeur. "Straatvoet bal kan echt een spektakel zijn'', aldus Davids. ''Waar ter wereld je ook komt, het voetbal begint op straat. Bovendien is het goed voor de samenhang in de buurt, want bevolkingsgroepen komen Edgar Davids samen met een afvaardiging van zaalvoetbal vereniging Lake Valley op de foto. met elkaar in contact. Pietje voet balt met Mohammed. Op het veld leren jongeren zich aan spelregels te houden en elkaar te respecte ren.'' Humberto Tan presenteerde tij dens de kick-off in Amsterdam ook een nieuw project van de SVBN. "Het is duidelijk dat het straatvoet bal niet de enige manier is waarop de bond haar maatschappelijke betrokkenheid toont. Het Street- pro project is in samenwerking met het ROC Amsterdam en het Ministerie van OC W geïnitieerd om dreigende schoolverlaters terug te leiden naar een opleiding die ligt binnen hun belevingswe reld. Hiervoor zullen in fases meer dan honderd jongeren stage lopen bij de SVBN." Tijdens de straatvoet- baldag op 5 mei staat de bal ech ter centraal. En dat alles onder het motto van de SVBN: schop de bal, schop geen rotzooi! Davids: "Het is een evenement voor jongens en meisjes. Jong en oud. Autochtoon en allochtoon. Mensen die elkaar normaal nooit tegenkomen, tref fen elkaar in en rond het spel. Ze communiceren met elkaar. En blij ven dat doen, ook na afloop." Voor de afvaardigingen van Synthese Venray en zaalvoetbal vereniging Lake Valley gaan na de presentatie in Amsterdam de voor bereidingen van start. Sportconsu- lente Marloes Faesen van Synthese Venray heeft er enorm veel zin in om de straatvoetbaldag in Venray tot een groot succes te maken. "Het wordt ongetwijfeld een heel leuk evenement voor de jeugd van Venray. Met niet alleen voet bal, maar ook muziek, zang, dans, lekker eten. Een gezellige happe ning voor iedereen." In de loop van de komende maanden krijgt de organisatie van het evenement in Venray gestalte. "We hebben in Amsterdam het draaiboek gekre gen waar we mee aan de slag kun nen. Het is voor ons en Lake Valley de eerste keer dat we de organisa tie van dit landelijk evenement op ons nemen. Een geweldige uitda ging. Venray zal de komende tijd nog genoeg horen over de Natio nale Straatvoetbaldag." In Nederland, maar ook daarbui ten, is al jarenlang sprake van een zekere opleving van de verering van bepaalde heiligen. Een opmer kelijk initiatief in dat kader doet zich anno 2010 voor in de R.K. kerk van de H. Matthias (Rijks monument) in Castenray. En wel rond de verering van de H. Bri- gida, beschermheilige van het vee, feestdag 1 februari. Op de plaats van de huidige kerk stond in 1434 reeds een kapel. In de tweede helft van de 18e eeuw begon in Castenray de Brigidaverering en in 1927 werd ter ere van Brigida een altaar in de kerk opgericht. Na de Tweede Wereldoorlog verdween de verering langzamerhand, waar na het Brigidabeeld een plaats kreeg tegen de zuidwand van het kerkschip (zie de foto rechts). Op 8 januari 2010 is het beeld daar van de console gehaald om voorin in de kerk weer op een altaar te worden geplaatst. Brigida (453 525), patrones van Ierland, werd geboren in het plaatsje Kildare in Ierland. Reeds als klein meisje viel zij op door haar uitzonder lijke schoonheid en ook straalde zij een indrukwekkende vroom heid uit. Daarom gaf men haar de Keltische naam voor licht: Brighid of Bride, terug te vinden in het Engelse woord bright, dat helder of glanzend betekent. Brigida was ook heel intelligent, leergierig en handig. Al vroeg was zij verant woordelijk voor het boerenwerk op het landgoed van haar ouders. Als mooie jonge vrouw werd zij door vele edellieden ten huwelijk gevraagd, waarop zij niet inging. Want zij wilde zich helemaal wij den aan de in Ierland opkomende nieuwe leer van het Christen dom. Brigida zou God gesmeekt hebben haar schoonheid weg te nemen, zodat de huwelijkskandi daten zich wel zouden terugtrek ken. God verhoorde haar, zij werd getroffen door een oogziekte die haar mooie gelaat verminkte. Zij begon een gemeenschap van kloosterzusters en eenmaal in het klooster kreeg zij haar schoonheid terug. Zij stichtte meerdere kloos ters en Ierse monniken en pel grims brachten haar verering naar West-Europa. Het beeld van de H. Brigida in de H. Matthiaskerk is een neogotisch beeld uitgevoerd in gips. De heilige is afgebeeld als abdis, hoofd van een klooster, met een staf in haar hand als teken van haar waardigheid. Aan haar voeten de traditionele koe, die verwijst naar een verhaal dat speelt op een boerderij van haar ouders, waar zij gratis melk en boter uitdeelde aan de armen. Toen er eens totaal geen melk meer was, bad zij tot God, waarna de koeien zoveel melk gaven dat de kruiken overliepen. Zo werd zij beschermster van het vee. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen: Kerkbestuur H. Mat- thiaskerk, Stichting Heemkundig Genootschap Castenray, Kerk gebouwen in Limburg. Stichting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat Vliezenweg 1 5801 JC in Venray, e-mail venraymonumen- taal@live.nl. ZijActief afdeling Oostrum heeft donderdagavond tijdens de algemene ledenvergadering haar jubilarissen gehuldigd en in de bloemetjes gezet. Op de foto v.l.n.r. Door Janssen, Dien Wolters en Paula van Dijck, elk 50 jaar lid: Corrie Beckers 40 jaar lid en Mila Rijs 25 jaar lid. Op de foto ontbreekt Truus Janssen, zij is 40 jaar lid. Op de jaarlijkse feestavond van Imkersvereniging Regio Venray zijn enkele Jubilarissen in het zon netje gezet. Ad Meurs, Tejo Kete laar en Joop Kamps ontvingen uit handen van bestuurslid Mart Wis- mans een zilveren speld vanwege hun 25-jarig jubileum. Piet Michels, die zijn 50-jarige jubileum vierde, kreeg een gouden speld. Vervol gens kreeg Jan Weijs uit handen van voorzitter Joop Kamps een zil- Vl.n.r Ad Meurs, Tejo Ketelaar, Joop Kamps en Piet Michels. veren speld van verdienste. Weijs heeft zich jaren op velerlei fron ten voor de vereniging ingezet. L EN MAAS

Peel en Maas | 2010 | | pagina 15