'We benaderen mensen met ons hart' Koester uw Monument Schaatsbaan in Castenray Gewapende overval D'Arc Geboortehuis van Jeanne Honderdeenendertigste jaargang - week 2 - donderdag 14 januari 2010 Het waardevolle werk van de Vrijwillige Palliatieve Terminale Zorg De Vrijwillige Palliatieve Ter minale Zorg (VPTZ) Noorde lijk Noord-Limburg bestond in 2009 12,5 jaar. Palliatieve zorg is gericht op het verlenen van lichamelijke, psychische en sociale zorg aan zieke, uitbe- handelde mensen in hun laat ste levensfase. Terminale zorg is het laatste deel van de pallia- tieve fase en gaat meestal over de laatste drie maanden voor het overlijden. Landelijk staan 7000 vrijwilligers van de VPTZ klaar om in de thuissituatie van een cliënt de mantelzor- gers te ontlasten. VPTZ wordt op dit moment gefinancierd vanuit de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten (AWBZ). VPTZ Noordelijk Noord-Lim burg, dat actief is in Horst aan de Maas, Venray, Gennep en Bergen, heeft zes bestuursleden. Dit zijn mensen uit de regio, die vaker zelf werken of hebben gewerkt in de zorg. Voorzitter Jan Marcellis is zelf jarenlang werkzaam geweest bij VieCuri. De stichting heeft drie coördinatoren die veertig vrijwilli gers, veelal vrouwen, aansturen en begeleiden. Zij doen de intake van cliënten en zetten de vrijwilligers in waar dat nodig is. Ook hebben ze contact met andere mensen die aan het bed komen van een cliënt, zoals mantelzorgers, thuiszorg en artsen. De coördinatoren hebben in het verleden zelf ook als vrijwil liger aan het bed gestaan. WISSELING VPTZ Noordelijk Noord-Lim burg maakt zich op voor een personele wisseling. Coördinator Bep Brugman geeft deze week het stokje door aan Bella Treffers. Bep Brugman legt uit waarom het werk van de vrijwilligers van de VPTZ zo waardevol is. "De thuis zorg verzorgt en verpleegt een cliënt en gaat dan weer weg. Daar door komt er veel op het bordje te liggen van mantelzorgers. Wij hebben meer tijd voor een cliënt. Wij nemen op verzoek het werk uit handen van de mantelzorgers. Hierdoor hebben zij meer tijd voor de stervende. Of het nu drie maan den is of één week maakt niet uit. We werken overdag, maar ook 's avonds of 's nachts. Ons werk reikt van wandelingen, als het nog wat beter gaat, tot aan het bed iemands hand vasthouden. Vaak fungeren we als klankbord en ver trouwenspersoon. Alles naar wens van de cliënt. Iedereen is daarin anders. Het is heel puur werk, je benadert mensen met je hart." SAMEN STERVEN De dood is voor veel mensen een beladen onderwerp. "Steeds meer neemt de tijdsinvestering van professionele zorgverleners rondom de cliënt af!" Coördinator Jan Visser vertelt dat de vrijwil ligers van de VPTZ er wel goed mee kunnen omgaan. Ze worden ook geschoold in hun werk. Het brengt een zekere intimiteit met zich mee. Soms zijn er laatste ver zoeken die we, met toestemming van de familie, proberen in te wil ligen. Maar niet alles is in de laat ste levensfase nog te repareren. Je krijgt te maken met de dagelijkse problematiek in een familie. Als iemand van buitenaf moet jij je hierop aanpassen. Wij gaan ook naar verzorgingstehuizen, waar demente ouderen in hun laatste fase vaak apart worden gelegd. Zij worden hier heel onrustig van. ik zie het zo: sterven doe je samen, doodgaan alleen. Wij zijn er voor deze mensen. Na het overlijden van de cliënt houdt onze zorg op." Coördinator Bep Brugman is al sinds haar 20e, naast haar profes sionele werk, een betrokken vrij williger. Inmiddels is ze twaalf jaar in dienst geweest van de stichting, waarvan tien jaar als coördinator. "Ik zoek telkens nieuwe dingen. Ik ben voor mijn gevoel klaar bij Coördinator Bep Brugman (l) geeft het stokje door aan Bella Treffers. VPTZ Noordelijk Noord-Limburg. Het heeft me gevormd." De andere bestuursleden von den het belangrijk dat er weer een vrouwelijke coördinator zou aan treden, om de balans te behouden. Bella Treffers bleek een geschikte opvolger. "Ik heb bijna zeven jaar als vrij williger gewerkt. Ik reageerde met een positief toen ik werd gevraagd. Het coördinatorschap is voor mij een nieuwe uitdaging. Van het bed naar de organisatie erachter." Eén of meerdere coördinatoren van VPTZ Noordelijk Noord-Lim burg houden iedere maandag ochtend van 10.00 tot 12.00 uur en iedere donderdagmiddag van 13.30 tot 15.00 uur in De Kemp haan in Venray spreekuur voor potentiële klanten en vrijwilligers. De H. Antonius Abt was onder de boerenstand bijzonder popu lair als beschermer van mens en dier tegen gevreesde ziekten. In de gemeente Venray staan een aantal kapellen die hem zijn toege wijd of mede hem zijn toegewijd. Daaronder ook Rijksmonumenten en Gemeentelijke monumenten. De feestdag van de H. Antonius Abt, oftewel St. Tunnis mit 't ver- reke is 17 januari. Antonius Abt was de oorspronkelijke patroon heilige van de Veltumse kapel (Rijksmonument) aan de Hoebert- weg in Venray, zie de foto linksbo ven. Het oudste gedeelte van dat kerkgebouw dateert uit 1625. Het oorspronkelijke Antoniusbeeld van de kapel bevindt zich in het museum Het Freulekeshuus. De H. Anna-, H. Maria- en H. Antonius Abtkapel (Rijksmonument) aan de Scheiweg in Leunen, zie de foto rechtsboven, moet tussen 1875 en 1900 zijn gebouwd. In 1982 zijn de oorspronkelijke beelden door nieuwe keramische beelden vervangen. Met de kapel aan de Scheiweg zijn qua afmetingen te vergelijken: de omstreeks 1920 in neogotische stijl gebouwde H. Antonius Abt- en H. Alfonsus- kapel aan de Deurneseweg in Heide en de naar klassiek model gebouwde H. Antonius Abt- en H. Barbarakapel aan de Veulenseweg in Leunen. De H. Antonius Abtka pel (Gemeentelijk monument) aan de Hiept in Venray, zie de foto midden links, is een 19e eeuwse muurkapel gebouwd aan een 18e eeuws bakhuisje. Het hou ten Antoniusbeeld werd in 1986 als nieuw beeld geplaatst. De H. Antonius Abtkapel (Gemeentelijk monument) in een nis boven het Schelpörtje, toegangspoort naar het voormalige klooster Jerusalem aan het Kerkpad in Venray-Cen- trum, heeft de Tweede Wereldoor log overleefd, zie de foto midden rechts. In de nis stond oorspronke lijk een Antoniusbeeld uit de 15e eeuw. Het huidige beeld dateert uit 1984. De H. Antonius Abtkapel op het snijpunt Antoniusstraat - Langstraat in Blitterswijck is een jonge kapel. Kapel en beeld date ren uit 1958 en zijn geplaatst door het eeuwenoude St. Antonius Abt Gilde Blitterswijck. Van de kapel wordt veel gebruik gemaakt voor het aanroepen van of bedanken voor een gunst. De onderste foto's zijn gemaakt in Blitterswijck op de Teerdag 2009. Linksonder een opname in de Onze Lieve Vrouw Geboorte Kerk (Rijksmonument) tijdens de Gildemis, waarin pas toor Hub van Horne als Gilde- priester werd geïnstalleerd. Na de H. Mis volgde een optocht van het Gilde naar de Antoniuskapel voor een kort gebed. Een indruk wekkende mars met vliegende vaandels en slaande trom van een vijftigtal mannen en vrouwen in kleurrijk ornaat. Rechtsonder een opname voor de Antoniuskapel. Teerdag 2010 met optocht wordt gehouden op dinsdag 19 janu ari. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen: Monumentenregister, Veltheijm Veltum, Monumentjes van Devotie, St. Antonius Abt Gilde Blitterswijck. Stichting Venray Monumentaal (SVM), secretariaat Vliezenweg 1 5801 JC in Venray, e mail venraymonumentaal@live.nl. Op initiatief van buurtvereni ging Casele Vur-Uut is zaterdag in Castenray weer een schaatsbaan geopend. Enkele enthousiaste vrijwilli gers van de buurtvereniging zijn ruim een week eerder begon nen met het aanleggen van een 333 m2 meter grote ijsbaan. Dit werd mede mogelijk gemaakt door financiële ondersteuning van de gemeente en de plaatse lijke dorpsraad, en beschikbaar gestelde middelen van loonbedrijf Hendrix-Smits uit Castenray. Zater dagmorgen om 10.00 uur was het dan eindelijk zover, de schaats baan werd door de voorzitter van Casele Vur-Uut geopend. Ondanks de gure wind waren Willy Sassen van de gemeente en enkele leden van de dorpsraad aanwezig. Om drie uur 's middags werd de jeugd voorzien van warme chocolade melk en wafels en voor de volwas senen was er glühwein. Er kan dagelijks geschaatst worden van 9.00 tot 21.30 uur, daarna komen de vrijwilligers weer in actie om te zorgen dat de baan weer in goede conditie komt voor de vol- Vrijdagmorgen omstreeks 11.40 uur hebben twee gewapende mannen een overval gepleegd op recreatiepark De Witte Vennen aan de Sparrendreef in Oostrum. Zij gingen er te voet vandoor met een onbekend geldbedrag. De twee daders, vermoedelijk van Noord- Afrikaanse afkomst en gemaskerd met mutsen en sjaals, bedreigden de aanwezige medewerkers van het bedrijf met een vuurwapen en namen geld mee uit de kassa. Er raakte niemand gewond. De daders gingen er vervolgens te gende dag. Een impressie van de ijsbaan is te zien op de website van de buurtvereniging; castenray. dorpenvenray.nl/caselevur-uut. voet vandoor in de richting van de Deurneseweg. De politie schakel de meteen meerdere patrouilles in en zette tevens een speurhond in. Het onderzoek naar de daders is gestart en de politie vraagt even tuele getuigen, of mensen die iets van de overval of de daders heb ben gezien of gehoord, contact met haar op te nemen via tele foonnummer 0900-8844. Dit kan ook anoniem via Meld Misdaad Anoniem, telefoonnummer 0800 7000 (gratis). een dorpsaanzicht is afgebeeld en een boer die de regionale produc ten van zijn land aanprijst. BASILIEK Enkele kilometers verderop rijden we over de rechter Maas- over en zien links op een berg de grote basiliek Sainte Jeanne D'Arc in de zon schitteren. Domremy la Puchelle, staat op het plaats naambord als we de brug over steken. De rivier is hier al dertig meter breed maar nog ondiep. Het krioelt er van vissen. Op een steenworp van de brug staat het geboortehuis (6 januari 1412) van de Franse heldin en maagd Jeanne D'Arc. Ze is een nationaal sym bool van Frankrijk en werd begin van de vorige eeuw heilig ver klaard. In de 17e eeuw werd aan de plaatnaam Domremy, de titel La Puchelle, toegevoegd: de Maagd. Deze plek aan de Maas is dankzij haar beroemde dorpeling al meer dan vijf eeuwen onderwerp van een belangrijke devotie en van heuse bedevaarten. Wij zijn niet de enige bezoekers uit Limburg. In het gastenboek van de basiliek heeft twee dagen voor ons bezoek Bart, Anja en Diekje uit Horst aan de Maas een boodschap geschre ven met onder andere de tekst: Wat een bijzondere plek! In het dorp zijn het geboorte huis en de kerk, waar deze strijd lustige vrouw werd gedoopt, dagelijks te bezichtigen. De Con- seil General des Vosges heeft ach ter het geboortehuis een centrum neergezet als herinnering aan Jeanne D'Arc met animaties en projecties. De oorsprong van Mooder Maas (2) De gemeente van Venray ligt vanaf 1 januari 2010 aan de Maas. Dankzij de herindeling met de drie Maasdorpen Blit- terswijck, Wanssum en Geijs- teren. Voor journalist René Poels aanleiding om de bron van de Maas op te zoeken. Een reportage van het Franse dorpje Pouilly en Bassigny tot Geijsteren, de parel van Ven- ray aan de Maas. Vandaag deel 2: de Maas en Jeanne D'Arc. Door René Poels Om echt contact te krijgen met de bron van de Maas nemen we een voetbad in het frisse bron water en maken onze handen en gezicht vochtig met het kristal heldere water dat hier voor het eerst daglicht ziet. Een bijzonder gevoel maakt van mij meester als ik mij realiseer dat het water, dat langs mijn voeten stroomt straks, over enkele weken, het veerpont bij Broekhuizen-Arcen van veer man Ton de Boer, passeert! BRON Maar dit is niet de enige bron van de Maas. Zo liet Douwe ons eerder weten. Aan de andere kant van het dorpje is een tweede bron. Die vinden we midden in een immens groot met stevige prikkel draad omheind weiland. Daar staat een betonnen paal met de tekst La Meuse, Fontaine de Val. Onder het hoge onkruid komt het water uit de bron en stroomt het richting dorp. Enkele kilometers verderop, aan de rand van het dorpje, voegt deze bron zich bij de stroming van de eerste bron en komt de Maas aan bij het dorpje La Meuse. Een typisch Frans dorpje zonder neringdoende, alleen een restau rant aan de boorden van La Meuse. Vlak bij de rivier is een oude openbare wasplaats waar enkele creatieve dorpelingen vijf in tradi tionele kleding gestoken poppen hebben geplaatst, suggererend dat zij hier de was doen. Dan galmt een hoorn in de buurt van de wasplaats. De rijdende kruidenier doet La Meuse aan. Van alle kanten komen vrouwen aanhollen om hun etenswaren voor de komende dagen te kopen. Ondertussen ver tellen ze dat verderop de rivier stroomt waar ze als kind mee zijn opgegroeid. Deze vrouwen zijn met La Meuse groot gebracht. Wij volgen de Maas door het departement Vogezen. De rivier kronkelt vriendelijk door het dal van een wijds heuvelachtig land schap. Uitgestrekte weilanden en veel immens grote korenvelden - hier is de graanschuur van Europa- De opvallende muurschilde ring in het dorpje Bazoilles sur Meuse. en opvallend veel bossen. Vijftig kilometer van de bron naderen we het dorpje Bazoilles sur Meuse en valt een enorm grote muurschil dering (veertig bij acht meter) op. Volgens een van de dorpsbewoon sters heeft een lokale kunstenaar dit kunstwerk gemaakt. De blau we rivier La Meuse vormt het hart van het schilderij waarop verder EN MAAS L TOCffl

Peel en Maas | 2010 | | pagina 13