2010 W-*; ;*4v PEEL EN MAAS Donderdag 31 december 2009 - Pagina 18 'VENRAY' BLIKT TERUG 'VENRAY' BLIKT TERUG 'VENRAY' BLIKT TERUG 'VENRAY' BLIKT TERUG 'VENRAY' BLIKT TERUG 'VENRAY' BLIKT TERUG 'VENRAY' BLIKT TERUG 'VENRAY' BLIKT TERUG 'VENRAY' BLIKT TERUG 'VENRAY' BLIKT TERUG Juli September Oktober November December HET VENRAYSE JAAR 2009 IN BEELD De redactie van Peel en Maas heeft een selectie gemaakt van de belangrijkste gebeurtenissen die in het afgelopen jaar in de gemeente Venray plaatsvonden. Een korte samenvatting van de laatste zes maanden van 2009 AUQUStUS vindt u op deze pagina. rechter is van mening dat de veilig heid ook kan worden gewaarborgd door extra beveiligingsmaatregelen en extra inzet van politie en bevei ligingsmensen. Locoburgemeester Twan Jansen benoemt de uit Venray afkomstige broeder Hermano Santiago (Sjaak Billekens) tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Broeder Santiago werkt al meer dan een halve eeuw in Centraal-Amerika en is als missi onaris actief geweest in Nicaragua, Guatemala en El Salvador. Het doek lijkt gevallen voor de witte huizen aan de Hoenderstraat. De oudste woningen van Venray wor- denzgesloopt zodra de gemeente de monumentale status laat vallen. Wet houder Teunissen (Lokaal Aktief) meldt dat het college daartoe onder voorwaarden bereid is. "We eisen wel dat er een historisch bouwwerk voor in de plaats komt met respect voor de omgeving." De herinrichting van het centrum is in volle gang. Aan de omgeving rond de Grote Markt wordt de laatste hand gelegd. De Grote Markt wordt door de ondernemers aan het plein feestelijk heropend. Wethouder Lei Heldens onthult de nieuwe water pomp. De parkeergarage Gouden Leeuw is open. Venray heeft hiermee één van de meest gebruiksvriende lijke en veilige parkeergarages van Nederland, met 500 parkeerplaat sen op één laag. In de parkeerga rage heeft ook het Parkeerbureau onderdak gekregen. De parkeerga rage is de eerste oplevering binnen het ambitieuze project De Gouden Leeuw. Schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan Venray eindigt als vijfde tijdens het Oud Limburgs Schuttersfeest in Neer. Schutterij St. Jan uit Grub- benvorst gaat met d'n Um aan de haal. De uitreiking van SelectaDNA in de wijk Brukske in mei 2008 heeft geleid tot minder woninginbraken in de wijk zelf ten opzichte van de overige wijken van Venray. Uit de gehouden enquêtes blijkt verder dat het veiligheidsgevoel in de wijk is toegenomen. In hartje Venray vindt de dertiende editie van Venray Muzikaal Totaal plaats. Op het Henseniusplein, het Schouwburgplein, De Bleek en de Grote Markt staan podia waarop zo'n 43 muziekgezelschappen de bezoekers van het centrum de hele avond een wisselend muziek pro gramma bieden. Bij de aanslagen in Jakarta is ook een oud-Venraynaar zwaargewond geraakt: Max Boon. Boon, zoon van oud-apotheker Kees Boon, ligt op de intensive care van een ziekenhuis in Jakarta. Max Boon werkt al een tijd je in Jakarta als consultant voor het bedrijfsadviesbureau CastleAsia. Op Raceway Venray vinden in 2009 geen races plaats. Dat maakt het bestuur van Raceway Venray bekend. 'Het organiseren van races is een te groot risico voor de toe komst van het circuit. Een enkele overtreding kan een volledige annulering van het circuit beteken', meldt het bestuur. Milieufedera tie Limburg heeft bij de Raad van State bezwaar gemaakt tegen onder meer de milieuvergunning van het nieuwe circuit aan de Bakelsedijk in Vredepeel. De jubileumeditie van Fietsvier daagse Venray start bij discotheek Zenith, de nieuwe start- en finish- locatie. Burgemeester Jos Waals en wethouder Patrick van der Broeck verrichten, samen met oud-wielren ner Peter Winnen, de opening van het 25-jarige fietsfestijn. Harrie Holtackers, Piet Hendrix en Jan Kreutz worden in het zonnetje gezet tijdens de jubileumeditie van de 25-jarige Fietsvierdaagse Venray. De drie zijn al 25 jaar als vrijwilliger actief voor het populaire fietsfestijn. Ze ontvangen de bronzen speld van de NTFU. Bij discotheek Zenith vindt een schietincident plaats. Er vallen geen slachtoffers. Burgemeester Waals besluit de discotheek direct te sluiten. De burgemeester vindt het risico voor de veiligheid van de exploitanten, de medewerkers en het publiek te groot. De jubileumeditie van de Venrayse Oldtimer Toertocht is een groot succes. De toertocht trekt in het vijftiende jaar van het bestaan meer dan 400 deelnemers. "Dit is echt een topjaar. Mede dankzij het prach tige weer", aldus voorzitter Henk Willems. Kindervakantiewerk Venray start met ruim 900 kinderen. Zij wor den een week lang vermaakt met spellen, sport en ontspanning. Het thema is muziek. De directie van Zenith vecht het besluit van burgemeester Waals om de discotheek te sluiten met succes aan bij de rechter. Directeur Marga van Dijck benadrukt dat de veilig heid bij de discotheek in orde is. De rechter is het eens met haar, en schorst het besluit van Waals. De Het reuzenrad van Arend Harms wint de publieksprijs van de ker mis 2009. Harms krijgt de prijs uitgereikt tijdens de traditionele evaluatie van de kermis in de raad zaal van het gemeentehuis. De prijs voor de beste kindervermaakat- tractie gaat naar de bootjesmolen van Geert Eeringa. De snoepkraam van Rens Reemer wordt uitgeroe pen tot beste verkoopzaak van de kermis. Een 13-jarige jongen uit Wanssum raakt ernstig gewond, nadat hij bij een val met zijn hoofd tussen een kermisattractie komt. Het slachtof fer is per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. De kermis is in alle opzichten uit stekend geslaagd. Tijdens de eva luatie in het gemeentehuis toont iedereen zich tevreden. Het weer zit ook mee. Hans van Tol spreekt namens de exploitanten van een "heel mooie kermis". De gemeente Venray krijgt circa 150.000 euro van het Rijk. Dankzij de bijdrage kan de bouw van 34 patiowoningen in Brabander Aan den Heuvel dit jaar nog beginnen. De bijdrage komt uit de zogenoem de Van der Laan-regeling. Dit is een rijksregeling om woningbouwpro jecten die door de economische crisis stil dreigen te vallen, vlot te trekken. Het televisieprogramma Hart van Nederland besteedt aandacht aan de 16-jarige Mauro uit Oostrum. Voor de jongen, die al zeven jaar woont bij zijn pleegouders Hans Mandigers en Anita Marijanovic, dreigt uitzet ting naar zijn geboorteland Angola. Zijn pleegouders proberen met alle macht uitzetting te voorkomen. Twee proeven om camera's in te zetten bij het handhaven van kleine ergernissen, zoals het illegaal stor ten van afval bij afvalcontainers en het vernielen van straatmeubilair, gaan niet door. Venray wilde na de zomervakantie camera's in het cen trum gebruiken om met name deze twee ergernissen aan te pakken, maar ziet daar vanwege de juridi sche consequenties van af. Het onderzoek van de arbeidsin spectie naar de werkomstandighe den bij het bedrijf Flextronics in Venray is vertraagd. Aanleiding voor de studie zijn incidenten met con tainers met daarin bestrijdingsmid delen, waardoor medewerkers van Flextronics ziek zouden zijn gewor den. De uitkomst van het onderzoek van de arbeidsinspectie bepaalt of er voldoende redenen zijn om Flextronics voor de rechter te slepen. De gemeente verleent aan Maessen Projecten een evenementenvergun ning voor een autospeedwayweek- end op het nieuwe circuit in Vre- depeel. Milieufederatie Limburg is erg verbaasd en verbolgen over het besluit van Waals. "Het is een grof schandaal", reageert woordvoerder Toine Wuts. "De Raad van State heeft een duidelijke uitspraak gedaan. Het circuit mag niet gebruikt wor den en ook voor het afgeven van een evenementenvergunning zijn regels." Jong Venray, dat is de titel van de nieuwe jongerenpagina in Peel en Maas. Zes jongeren (Roos Versteegh, Patrick Förtsch, Nathalie Minten, Angela Pouwels, Femke Hendriks en Jimmy van Rijt) verzorgen, onder begeleiding van de redactie van Peel en Maas, de inhoud. De maat is vol voor Piet Bouten, beheerder en exploitant van 't Schaartven in Overloon. Hij verwij dert de eerste groep jongeren van de ligweide, omdat het gezelschap ook na enkele aanmaningen rotzooi bleef maken. "Als we niet ingrijpen, wordt het hier een grote vuilnis belt", foetert Piet Bouten. Een 27-jarige vrouw uit Venray komt op de N271 om het leven bij een verkeersongeval. De vrouw rijdt vanuit Bergen richting Well en botst met haar auto tegen een boom aan de linkerkant van de weg. de omgekomen sergeant-majoor Mark Leijsen uit Westervoort blijkt in de jaren zeventig in Venray woon achtig te zijn geweest Muziek-, mars- en showkorps St. Petrus' Banden uit Venray sluit het vijftigjarig jubileum af met een tap toe op sportpark De Wieën. De toe schouwers genieten. Het college van B en W van Venray vindt de Julianasingel de beste tijde lijke locatie voor de weekmarkt. De Julianasingel sluit aan bij het cen trum en is bij het publiek al bekend als alternatieve marktlocatie. Aan alle andere alternatieven zitten grotere bezwaren dan aan de Julia- nasingel. Er gaan volgens B en W te veel parkeerplaatsen verloren of de locaties liggen te ver van de eigen lijke marktpleinen af. Bij controles in maïsakkers in Noord- en Midden-Limburg zijn in totaal bijna 45.000 hennepplan ten ontdekt. De planten vertegen woordigen een geschatte verkoop waarde van circa 7 miljoen euro. De grootste hennepvelden liggen in de gemeenten Venray (15.000 planten) en Echt-Susteren (12.000 planten). De twee verdachten, een sen zien geen andere mogelijkheid, nadat de Raad van State twee maan den geleden het bestemmingsplan afkeurde. De hoogste bestuursrech ter vindt dat de keuze voor de hui dige locatie aan de Bakelsedijk niet goed is onderbouwd. Er is onvol doende naar alternatieven, ook bui ten de gemeente Venray, gekeken en het circuit veroorzaakt te veel her rie en overlast voor de natuur. Het onderzoek moet voor 1 juli 2010 zijn afgerond. De herinrichting van het Kennedy- plein en de directe omgeving start. Het totale project is verdeeld in drie fasen die worden uitgevoerd van 2009 tot en met 2011. De riolering, bestrating, verlichting en groenvoor ziening worden vernieuwd. Burgemeester Waals krijgt tijdens de charter van kiwanisclub De Rooyse Ladies de zaal muisstil van schaamte met zijn speech. "Venray heeft last van zo'n tachtig kut-Marokkanen en -Kosovaren", stelt hij zonder blik ken of blozen. "Waarom zou ik het anders moeten zeggen als iedereen het zo zegt?", antwoordt Waals op de vraag of hij zijn bedoelingen niet iets genuanceerder had kunnen zeg gen. "Venray heeft last van die groep. 54-jarige inwoner uit de gemeente Horst aan de Maas en een 57-jarige man uit de gemeente Venray, zijn aangehouden. Minister Cramer van VROM moet de precieze ligging bekendmaken van de drie locaties waar veldproe ven met genetisch gemodificeerde maïs worden gedaan. Dat bepaalt de Raad van State. Greenpeace Neder land was eerder met milieuorgani satie Biologica in beroep gekomen tegen de milieuvergunningen die de minister aan Pioneer Hi-Bred had verleend voor de veldproeven in Venray, Werkendam en Haaksber gen. Het onderzoek naar het ongeluk tij dens Venrayse kermis brengt geen strafbare feiten aan het licht. De uitkomst heeft geen gevolgen voor de attractie Turbo Polyp of voor de eigenaar. Dat melden de politie en de Voedsel- en Warenautoriteit. Bij het ongeluk raakte een jongen uit Wanssum ernstig gewond. Hij kwam met zijn hoofd klem te zitten op het moment dat hij uitstapte, terwijl de kermisattractie nog niet helemaal tot stilstand was gekomen. Vier mannen uit het Brabantse Het is moeilijk om ze zelf aan te pakken. Daarin moet je als service club geen energie steken." Tesco, het beeld van de Engelse kunstenaars Doyle en Mallisson dat tijdelijk op de hoek Wilhelmi- nastraat-Julianasingel stond, is ver nield. Theo Lenders, curator van het beeld, is teleurgesteld en verdrietig. "Dit is zo'n mooi kunstwerk." Burgemeester Jos Waals heeft toch spijt van zijn uitspraken over Marok kanen. Naar aanleiding van die uitla tingen krijgt Waals een lading kritiek over zich heen. Waals betreurt dat door zijn onzorgvuldig taalgebruik de schijn wordt gewekt dat hij de Marokkaanse gemeenschap in Ven- ray criminaliseert. De boekenmarkt en de Derdewe relddag zijn een groot succes. Mede door het prachtige weer trekt het evenement duizenden bezoekers naar Venray. Hans Gilissen (52) wordt de nieuwe burgemeester van Venray. Hij is per 1 januari 2010 de opvolger van Jos Waals. Gilissen (lid van de PvdA) is momenteel burgemeester van de Brabantse gemeente Laarbeek. Van November: ook in i De Venrayse vestiging van H&M opent de deuren in Venray op de locatie waar voorheen boekhandel Van den Munckhof en onder meer de redactie van Peel en Maas waren gevestigd. De Venrayse vestiging van H&M richt zich op de verkoop van dames- en kindercollecties en acces soires. Oud-Venraynaar Max Boon arriveert in Nederland. Hij raakte onlangs zwaargewond bij een terroristische aanslag in Jakarta. Vervolgens is hij in Singapore behandeld. Max Boon heeft in Nederland nog een lange medische weg te gaan. Onder de Nederlandse militairen in de Afghaanse provincie Uruzgan is opnieuw een dode gevallen: de 26- jarige korporaal Kevin van de Rijdt van het korps commandotroepen uit Roosendaal. De Venraynaar sneu velt bij een vuurgevecht. De uitvaart vindt onder grote publieke belang stelling plaats in de Grote Kerk. Ook Gemert zijn in hun woningen aan gehouden omdat ze betrokken zou den zijn bij de schietpartij bij disco theek Zenith in Oostrum. Niemand raakte daarbij gewond, wel werd het gebouw geraakt. De Raad van State ziet geen reden om de milieuvergunning voor een nertsenhouderij aan de Twistweg in Vredepeel te vernietigen. Wel moet de gemeente Venray een nader voorschrift in de vergunning opne men om te kunnen controleren of het bedrijf de geluidsnormen over treedt. De geleide wapens maken dit jaar 50 jaar deel uit van de Koninklijke Luchtmacht. Dit wordt uitbundig gevierd met een open huis op lucht machtbasis De Peel in Vredepeel. Er komt een nieuw locatieon- derzoek voor circuit De Peel. De gemeente en eigenaar Harry Maes- 1992 tot 1996 was hij directeur algemene zaken in Venray. De bladkorven komen deze herfst niet terug in de gemeente Ven- ray. Burgers die veel last hebben van bladafval van (gemeentelijke) bomen en geen mogelijkheid zien de bladeren zelf te verwijderen of te composteren, kunnen contact opnemen met het gemeentehuis. "Dan zullen we zoeken naar een maatwerkoplossing", belooft wet houder Van der Broeck (CDA). Castenray staat helemaal in het teken van de legendarische fok- hengst Nico van Melo. Ter herinne ring aan deze hengst wordt onder meer een hardstenen beeld onthuld. Tevens ontvangen de burgemees ters Waals en Hahn het boek 'Trek paardfokkerij in het land van Nico van Melo'. Er komt geen nieuw gemeentehuis in Venray. Het college van B en W besluit dat het huidige gemeente huis voor 26,8 miljoen verbouwd gaat worden. Het bedrag van 26,8 miljoen is het absolute plafond, aldus wethouder Van Dijck. De nieuwe locatie van Voedselbank Venray wordt geopend door wet houder Twan Jansen. Deze locatie is gevestigd in een van de gebouwen van de NLW Groep. De voedselbank is verhuist van de protestantse kerk in de wijk Brukske naar de soci ale werkplaats, omdat het nieuwe onderkomen meer ruimte en pri vacy biedt. Venray is landelijk doorgedron gen tot de top drie van gemeenten met de meeste fietsendiefstallen. "Tot mijn grote schande jatten ze in Venray nog meer fietsen dan in Utrecht", zegt burgemeester Waals. Waals wil niet zeggen om hoeveel kenheid bij een schietincident eind juli bij discotheek Zenith. Het gaat om een 23-jarige man uit Gemert. De politie arresteerde eerder vier andere verdachten uit Gemert. De verkopers van vis, loempia's en kebab waren hun vaste standplaats op het Henseniusplein voor weken kwijt. Door de werkzaamheden aan het Venrayse plein moesten de ondernemers elders in Venray hun heil zoeken. Nu het Henseniusplein is opgeknapt, kunnen zij weer hun oude, vertrouwde plaatsje innemen. De minimarkt wordt officieel her opend door wethouder Patrick van der Broeck. SPOVenray sluit niet uit dat door de Mexicaanse griep basisscholen in Venray tijdelijk moeten worden gesloten. Daar wordt in januari en februari rekening mee gehouden, als de piek van de griepgolf wordt fietsen het jaarlijks gaat. Het zijn er vele honderden. "En ze zijn ook nog eens van prima kwaliteit. Het zijn gloednieuwe fietsen die zo uit de winkel komen die worden gejat." De gemeente Venray gaat zichtbaar laten zien dat ze een millennium gemeente is. In de nieuwe fontein voor de schouwburg komen in acht blokken de logo's van de acht mil lenniumdoelen die in 2000 zijn vast gesteld door de regeringsleiders van 189 landen van de Verenigde Naties. "De mensen in Venray worden zo tastbaar herinnerd aan de acht doelen waar wij als gemeente voor staan en ons sterk voor maken", aldus wethouder Elly van Dijck,. De gemeente Venray krijgt er een bijzonder kunstwerk bij. Het betreft een sterk vergrote replica van een beeld van de Venrayse kunstenaar Piet Hermans. Bovendien is het beeld gemaakt van piepschuim. Het beeld krijgt een plaats op de roton de Noordsingel/Raadhuisstraat. Het Venrayse bedrijf De la Roy heeft het kunstwerk gemaakt. Samenwerking Venray heeft het gehad met PvdA-wethouder Twan verwacht. Het sluiten van klas sen of zelfs de volledige school zal grote consequenties hebben. Er zal opvang thuis moeten zijn en ouders zullen mogelijk verlof op hun werk moeten nemen. SPOV sluit niet uit dat kinderen de uitgevallen lesuren tijdens vakanties in 2010 moeten inhalen. Minister-president Jan Peter Bal kenende (CDA) brengt een werk bezoek aan Noord-Limburg. Ook vicepremier Wouter Bos (PvdA), fractieleider Mark Rutte van de VVD, staatssecretaris Albayrak (PvdA) en minister Van der Laan (PvdA) zijn te gast in Venray, aan de vooravond van de gemeenteraadsverkiezingen. Venray krijgt vermoedelijk 2 mil joen euro staatssteun voor de aan pak van de wijk Brukske. Dat zeg minister Van der Laan tijdens een werkbezoek aan de wijk. Van der Laan prijst de wijkaanpak. "De plan nen zijn kansrijk. Daarom willen we ze ondersteunen." Het college van B en W ziet op dit moment geen argumenten om voor meer kerkdorpen een lagere grond prijs te vragen dan in Venray zelf. Ook is er geen reden om een grond- nmy hrijgtzijn eerste van piepschum Jansen. De volgens de partij weinig slagvaardige aanpak bij de zoek tocht naar een nieuw jongerencen trum, is voor raadslid Martin Leen- ders de druppel die de emmer doet overlopen. "We hebben er geen enkel vertrouwen meer in, dat deze wethouder nog iets van het jonge renbeleid maakt", zegt Leenders in de commissie Maatschappelijke Diensten. Volgens de commissie is de aankoop van 't Podium, waar het jongerencentrum van stichting Pop Podium onderdak heeft, een ver keerde keuze geweest. De komst van overdekte jeu-de-bou- lesbanen in tennishal De Schaaps kooi is zo goed als zeker van de baan. Een jaar geleden lanceerde de gemeente het idee. Van het aan vankelijke enthousiasme is niets meer over. "We hebben een jaar veel tijd, kosten en nutteloze energie verspild", zei Eef Zeelen, voorzit ter van de stichting Bouledrome, in de commissie Maatschappelijke Diensten. Bouledrome valt nu weer terug op het eerdere plan om een hal te bouwen aan de Kempweg in Vlakwater. De politie houdt een vijfde verdach te aan op verdenking van betrok- prijs voor sociale koopwoningen in te voeren. Dit is de conclusie die het college voorlopig trekt uit het gedane onderzoek. Een ansichtkaart over opvoeden. Alle ouders en jongeren vanaf veer tien jaar in de gemeenten Horst aan de Maas, Meerlo-Wanssum, Seve- num en Venray krijgen er eentje in de brievenbus. De kaart attendeert hen op het Centrum voor Jeugd en Gezin Horst-Venray, dat in het voorjaar van 2010 van start gaat. De vier verantwoordelijke wethouders doen de kaarten gezamenlijk op de post. De vrijspraak van Erik E., die door het Openbaar Ministerie wordt ver dacht zijn vrouw Kathleen Engels op 15 maart 2006 in hun woon plaats Venray op gruwelijke wijze te hebben vermoord, zal op 22 december waarschijnlijk onherroe pelijk worden. Dat is de verwach ting van advocaat Guus Lina. De Venlose strafpleiter, die Erik E. bij staat, baseert dat op het advies van de procureurgeneraal bij de Hoge Raad, de hoogste rechtsprekende instantie in Nederland. De eerste schop gaat de grond in voor de uitbreiding van het clubge bouw van SVVenray. De uitbreiding is noodzakelijk in verband met de groei van de vereniging, groei van het aantal businessclubleden en de behoefte aan een eigen fitness ruimte en extra massageruimtes. Daarnaast wordt een gedeelte van het nieuwe gebouw overdag ver huurd aan kinderopvangcentrum Spring. Op 80-jarige leeftijd overlijdt pas toor Wout Barnhoorn in Weert. Barn- hoorn trad in 1950 in bij de Minder broeders-Franciscanen. Begin jaren zestig was hij twee jaar werkzaam op het gymnasium in Venray. Vanaf 1975 was hij lange tijd pastoor in Venray. Karl-Heinz Voigt, beheerder van de Duitse militaire begraafplaats in Ysselsteyn, is benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Burge meester Waals speldt hem na afloop van de jaarlijkse Volks-trauertag- ceremonie het lintje op. Voigt is in dienst van de Volksbund Deutsche Kriegsgraber-fürsorge en sedert 28 jaar werkzaam als beheerder van de begraafplaats. Hij draagt zorg voor een verzorgde uitstraling van de begraafplaats en de graven. Sinterklaas bezoekt Venray. Samen met zijn Pieten trekt hij door het centrum naar de Grote Markt, waar hij feestelijk door jong en oud wordt ontvangen. Het CDA is de grote winnaar van de gemeenteraadsverkiezingen. De partij van lijsttrekker Gerda van Stelten behaalt tien zetels, drie meer dan tijdens de verkiezingen in 2006. "Fantastisch", reageert Van Stelten." Een andere winnaar is nieuwkomer PP2 (de nieuwe partij voortgeko men uit Lokaal Aktief en de Progres sieve Kombinatie uit Meerlo-Wans- sum) met vier zetels. "We zijn heel tevreden", aldus lijsttrekker Hans Teunissen. Samenwerking en de PvdA zijn de twee verliezers in Ven- ray. Samenwerking moet een zetel inleveren, de PvdA verliest twee zetels. Twee van de vier nieuwe wethou ders zijn al bekend. Het CDA schuift in een openbare bijeenkomst over de coalitievorming Patrick van der Broeck en Jan Loonen naar voren als wethouderskandidaten. Daar mee zijn twee van de vier porte feuillehouders bekend. De andere twee coalitiepartners leveren ieder een wethouder De GGD/GHOR Limburg-Noord maakt een begin om in een week 28.000 kinderen en huisgenoten te vaccineren tegen de Mexicaanse griep. In Venray vindt de vaccinatie ronde plaats in sporthal De Weert. De grondprijzen in de gemeente Venray worden tot 1 juli 2010 niet verhoogd. De grondprijzen voor de Blitterswijck, Geijsteren en Wans- sum worden na de grenswijziging in fasen gelijkgetrokken met het Ven- rayse niveau. CDA, PvdA en Samenwerking gaan in Venray samen een coalitie vor men. Dat maakt CDA-fractieleider Gerda van Stelten bekend. Een ver rassende keuze, omdat PP2 buiten de boot valt. PP2 was na het CDA de winnaar van de verkiezingen op 18 november, terwijl PvdA en Samen werking beide verloren. Van Stelten verklaart dat PP2 een nieuwe, onsta biele partij is. Venray heeft in 2008 een uitstekend economisch jaar achter de rug. Uit een onderzoek dat in opdracht van weekblad Elsevier is uitgevoerd, blijkt dat Venray op de ranglijst van best presterende gemeenten in 2008 de 21e plaats inneemt. Venray eindigt daarmee als beste gemeente van Limburg. Op 76-jarige leeftijd overlijdt zuster Anne-José Billekens uit Venray. Bil- lekens, samen met zuster Laetitia de Boeck bekend als De Zingende Zus ters, was verbonden aan de Zusters van Liefde. Die congregatie opende ruim honderd jaar geleden het psy chiatrisch instituut voor vrouwen in Venray. Met ingang van 1 april 2010 gaat de gemeente Venray een nieuwe vorm van betaald parkeren invoe ren, het belparkeren. Het is een nieuwe en gebruiksvriendelijke manier van achteraf betalen met een mobiele telefoon. De automobi list betaalt alleen voor de tijd die hij parkeert. Toerisme en recreatie worden steeds belangrijker voor Venray. Vol gens recent onderzoek bedraagt de omzet in de gemeente 159,5 miljoen euro en biedt de sector werk aan omgerekend 1850 mensen in full time dienst. Ongeveer 85 procent wordt verdiend in de sector recre atie (133,3 miljoen euro) en vijftien procent in de sector toerisme (24,1 miljoen euro). Belangrijke motor van de recreatieve omzet vormt in Venray het funshoppen. De gemeente Venray sluit de spoor wegovergangen Loobeek en Pel grimslaan in Smakt af. Ter hoogte van de spoorwegovergangen zitten hoogteverschillen in het wegdek. Voetgangers, rolstoelers en fietsers kunnen hierdoor vallen en op het spoor belanden. Bij een zeer grote brand in Leunen komen 4000 varkens om. De brand breekt uit bij een varkensstal aan de Scheiweg. Verschillende brandweer korpsen uit de regio zijn enkele uren in de weer om de brand te blussen. Gemeentesecretaris Piet Lucassen (53) wordt de nieuwe algemeen directeur, tevens secretaris, van de Veiligheidsregio Limburg-Noord. Lucassen, die tien jaar secretaris van de gemeente Venray is geweest, neemt binnen enkele maanden afscheid. De Veiligheidsregio is het samenwerkingsverband van de regi onale brandweer, GGD en GHOR (geneeskundige hulp bij ongevallen en rampen). Het verzoek van inVENtief om alle uitgebrachte stemmen bij de gemeenteraadsverkiezing van 18 november te hertellen, is afgewe zen. De lokale partij is, bijna vier weken later, formeel ook te laat. De andere partijen blijken er geen trek in te hebben. Volgens Waals zijn er wel fouten gemaakt. "Maar er is geen ernstig vermoeden dat die zo groot zijn, dat ze van invloed zijn op de zetelverdeling." De verhoging van de toeristenbe lasting gaat per 1 januari 2010 niet door. Het college wilde de belasting verhogen van 0,70 naar 0,75 euro per overnachting. Het CDA dient een motie in die door alle andere partijen wordt ondersteund. De ver hoging wordt nu uitgesteld naar 1 januari 2011. Vanaf 4 januari kunnen de inwo ners van Geijsteren, Wanssum en Blitterswijck ook naar Kabelkrant Venray kijken. De directie van de Venrayse nieuwszender heeft dit van kabelexploitant Ziggo bevestigd gekregen. De koppeling van de drie dorpen aan het Venrayse kabelnet is het gevolg van de gemeentelijke herindeling. De gemeente Venray kan voor 34 woningen rijkssubsidie krijgen als de bouw voor 1 januari 2010 van start gaat. Dit gaat voor 22 wonin gen aan de Haviklaan en Buizerdlaan in Brabander niet meer lukken. Pro jectontwikkelaar Nouville start dit jaar niet meer met de bouw omdat er te weinig vraag is naar de wonin gen. Voor twaalf patiowoningen aan de Bosuil, eveneens in nieuwbouw wijk Brabander, krijgt de gemeente Venray wel subsidie. 'Never a dull moment with Jos'Met die woorden typeert de Venlose burgemeester Bruls Jos Waals als burgemeester en als mens bij diens afscheid. Volgens hem, maar ook volgens de meeste raadsfracties was Waals een burgemeester met visie, een man die een scherpe analyse kon maken van een probleem, maar daar ook pittige uitspraken over kon doen. Het Venray's Mannenkoor viert het 100-jarig bestaan groots met een jubileumdag. Na het inzegenen van de jubileumboom, is er een heilige mis in de Grote Kerk. Aansluitend staat er voor de koorleden en aan hang een brunch op het programma in de Venrayse schouwburg. Daar is later op de middag ook de receptie, het aanbieden van het jubileum boek en de laatste trekking van de jubileumloterij. Op een geitenbedrijf aan de Vos- seveen in Oostrum is Q-koorts geconstateerd. Daarmee is het aan tal besmette bedrijven in Limburg opgelopen tot zes. De besmetting komt aan het licht omdat de gei tenhouder zelf Q-koorts krijgt. Het bedrijf met zo;n duizend geiten is meteen geruimd. Het hevige winterweer veroorzaakt in het hele land veel overlast. De ernstige sneeuwval legt het leven op straat zo goed als stil. Treinen en bussen rijden niet of nauwelijks, wegen zijn zo goed als onbegaan baar. De rechtbank in Roermond besluit om de strafzaak tegen de 23-jarige Daniel S. uit de gemeente Gemert- Bakel voorlopig aan te houden. Er moeten eerst nog getuigen en deskundigen worden gehoord. Het Openbaar Ministerie (OM) beschul digt de man ervan dat hij in de nacht van 25 op 26 juli in Oostrum heeft geschoten op een portier van discotheek Zenith. 'Koers naar een nieuw evenwicht'. Zo luidt de titel van het coalitieak koord, dat door de fractievoorzitters Gerda van Stelten (CDA), Bert Lins- kens (PvdA) en Ike Busser (Samen werking Venray) is ondertekend. Ook maken zij de samenstelling en de portefeuilleverdeling van het nieuwe college van B en W bekend. Het CDA levert twee wethouders, PvdA en Samenwerking elk één. De Hoge Raad besluit vanwege 'organisatorische redenen' de uit spraak in de moordzaak Engels aan te houden tot 26 januari. Erik E., die door het Openbaar Minis terie wordt verdacht zijn vrouw Kathleen Engels op 15 maart 2006 in hun woonplaats Venray op gru welijke wijze te hebben vermoord, had verwacht dat zijn vrijspraak nog voor Kerstmis onherroepelijk zou worden. Dat was ook de ver wachting van advocaat Guus Lina. "Het is een tegenvaller dat de uit spraak is verplaatst naar 26 januari", geeft advocaat Lina aan. "We had den graag nog voor Kerstmis uit sluitsel gehad. Nu moet mijn cliënt nog vijf weken langer in spanning zitten." September: Kevin van de Rijdt komt om het leven in Afghanistan.

Peel en Maas | 2009 | | pagina 18