009 2010 PEEL EN MAAS Donderdag 31 december 2009 - Pagina 17 'VENRAY' BLIKT TERUG 'VENRAY' BLIKT TERUG 'VENRAY' BLIKT TERUG 'VENRAY' BLIKT TERUG 'VENRAY' BLIKT TERUG 'VENRAY' BLIKT TERUG 'VENRAY' BLIKT TERUG 'VENRAY' BLIKT TERUG 'VENRAY' BLIKT TERUG 'VENRAY' BLIKT TERUG Januari Februari Maart April Mei Juni HET VENRAYSE JAAR 2009 IN BEELD De redactie van Peel en Maas heeft een selectie gemaakt van de belangrijkste gebeurtenissen die in het afgelopen jaar in de gemeente Venray plaatsvonden. Een korte samenvatting van de eerste zes maanden van 2009 vindt u op deze pagina. Temperaturen van ruim 15 graden onder nul zijn geen uitzondering. Haast ongekend. Komt ie of komt ie niet? Het verlangen naar een Elf stedentocht is nog nooit zo groot geweest. Nederland is in de ban van Koning Winter. En ook Venray is in de greep van de sneeuw en het ijs. De flat aan de Bachstraat in de wijk Brukske wordt niet gesloopt. Eige naar Wonen Venray is teruggekomen op het besluit om een van de twee grote galerijflats te vervangen door nieuwbouw. De andere flat, aan de Mozartstraat, zou worden opgeknapt en stond niet op de nominatie voor sloop. In het nieuwe plan worden beide flats, van elk 84 appartemen ten, gerenoveerd. De organisatie van Venray on Ice kijkt tevreden terug op een geslaagd evenement. De Venrayse ijsbaan met bijbehorende horeca trekt ongeveer 65.000 bezoekers. "Niet allemaal schaatsers, maar een mooi aantal", zegt voorzitter René Duijkers. "Wij kunnen terugkijken op een zeer geslaagd evenement." Nee, de naam van de nieuwe partij is nog niet bekend. En ook het ant woord op de vraag wie de lijsttrek ker wordt, kan nu nog niet worden gegeven. Maar duidelijk is wel dat de inwoners van de per 1 janu ari 2010 met de dorpen Geijsteren, Wanssum en Blitterswijck uitgebrei de gemeente Venray in november 2009 kunnen stemmen op een nieu we lokale partij. PK Meerlo-Wans- sum en Lokaal Aktief besluiten om hun politieke kracht in de 'nieuwe' gemeente Venray te bundelen. Geelen Beton Wanssum en De la Roy Isolatie Design zijn de win naars van de Venrayse Onderne mersprijzen. Geelen Beton Wans- sum wordt door de jury als beste beoordeeld op het thema Cradle to Cradle. De aanwezige ondernemers hadden een andere voorkeur. De meeste stemmen krijgt De la Roy Isolatie Design. De enorme piek in overvallen in Noord- en Midden-Limburg is voor de politie Limburg-Noord aanlei ding voor een nog intensievere aan pak van de problematiek. Korpschef Bryan Rookhuijzen: "De maat is vol. Het is in het korps een topprioriteit geworden en er wordt een pakket aan maatregelen voorbereid voor de zeer korte termijn." Harm Leenders is de nieuwe prins van vasteloavesvereniging De Piël- haas in Venray. Hij is de opvolger van prins Twan I (van Bussel). Prins Harm I heeft tot zijn adjudanten benoemd zijn vrienden Coert de Bruijn en Ruud Engelen. De brandveiligheid op de basisscho len in Venray is onvoldoende. Dat is de conclusie van door de gemeente Venray rond de kerstdagen gehou den controles. Bij 73 procent van de 26 gecontroleerde scholen worden ernstige tekortkomingen geconsta teerd. Zo zijn vluchtwegen geblok keerd en kerstversieringen brand gevaarlijk. "Een ernstige zaak", aldus burgemeester Jos Waals. Burgemeester Jos Waals is blij dat de golf van overvallen en straatroven in Noord-Limburg 'eindelijk veel aan dacht krijgt van justitie'. "Want het veiligheidsprofiel in de regio Venray is erg zorgelijk. Het is belangrijk om goed te rechercheren en de zaken in hun onderlinge samenhang te bekijken." De politie pakt zes verdachten op wegens bedreiging van Pol van Boe- kel, scheidsrechter betaald voetbal uit Venray. De verdachten komen uit Kerkrade, Landgraaf en Gouda en zijn 18 tot 26 jaar oud. De zes wor den opgepakt omdat ze in april na afloop van de wedstrijd VVV-Roda JC het huis en de personenauto van de arbiter met verf hadden beklad. ParcVelt is de naam van de nieuw bouw aan de Veltumse Kleffen. De naam is verzonnen door wijkbewo ner Frits Geuyen. Wonen Venray had een prijsvraag onder de wijkbewo ners uitgeschreven. Met de komst van verschillende appartementenge bouwen waait er straks een nieuwe wind door de wijk Veltum. Karin Hendriks wint de finale van de metamorfoserubriek GoodLook- ing in Peel en Maas. Zij ontvangt een relaxfauteuil van Hofmans Tapij ten en een champagneontbijt van de Witte Hoeve. De tweede prijs, een reischeque ter waarde van 300 euro van reisbureau Vice Versa, is voor Jan Poels. De derde prijs, een imago- en stijlworkshop van Rich Art Kappers/ Jij en jouw imago, gaat naar Petra Steinmann. De dorpsraden van Veulen, Vrede- peel en Heide maken zich zorgen over de toekomst van de basisscho len. De scholen in deze drie Ven- rayse kerkdorpen zullen, volgens de normen die het SPOV hanteert, de komende jaren in de gevarenzone komen. De dorpsraden vragen in een brief aan alle politieke partijen in Venray de SPOV en de politiek de tijd om de tijdelijke dip in het leerlingenaantal te kunnen over bruggen. Twee tbs-patiënten, die zich na een weekendverlof niet hadden gemeld bij tbs-kliniek De Rooyse Wissel in Oostrum, zijn aangehouden in het buitenland. "Het klopt dat de twee zich niet op het afgesproken tijdstip hebben gemeld bij de tbs-kliniek", aldus persvoorlichtster Marieke van der Molen van het landelijk parket van het ministerie van Justitie. De gemeente Venray is van plan het St.Annaterrein aan te kopen. Het col lege besluit een bod uit te brengen op het voormalige instituutsterrein van ruim 50 hectare aan de Noord singel. Wethouder Hans Teunissen (Lokaal Aktief) wil uit concurrentie- overwegingen niet zeggen op welk bedrag de gemeente inzet. "Want er zijn meer kapers op de kust." De politie in de districten Venlo en Midden-Limburg start met een nieu we service: Sms-Alert. Aanleiding is de sterke stijging van het aantal straatroven in de laatste weken van 2008 en de eerste weken van 2009. Sms-Alert is een gratis service waar mee de politie burgers met een sms- bericht heel snel kan informeren over actuele incidenten die zich in een buurt voordoen. Het Venrayse college is niet blij met de politieke crisis, de val van de coalitie en het college PK-PvdA, in Meerlo-Wanssum. "Het is voor de betrokkenen en de inwoners gewoon slecht", aldus wethouder Lei Heldens. Volgens hem blijven er nu veel dingen die moeten gebeu ren, liggen. "Alle gemeentelijke speerpunten lagen bij de wethou ders", aldus Heldens, die hoopt op een snelle oplossing. Het Openbaar Ministerie zet geen strafvervolging in tegen de gemeen te Venray over de kap van acht ber kenbomen op het terrein van Rein- tjesAdvies. De bomen moesten in 2006 wijken voor de aanleg van de bevoorradingsweg van WoonMax. De meubelboulevard grenst aan de achterzijde van enkele percelen - waaronder dat van Reintjes - aan de Leunseweg. Pim Dupont van basisschool De Landweert wint in de bibliotheek de Venrayse voorleeswedstrijd. Daan Weijs van De Meent uit Leunen wordt tweede, de gedeelde derde plaats is voor Sophie te Boome van Petrus Banden en Ebru Zip van Esta fette. Later wint Pim ook de regiofi nale in Gennep. De gemeente Venray krijgt uit het Gemeentefonds van Binnenlandse Zaken ruim 3,8 miljoen euro in het kader van de herindeling. Dat is ruim 1,1 miljoen euro meer dan voorheen werd aangenomen. Dit blijkt uit de decembercirculaire die het ministerie heeft uitgebracht. Venray Centraal, de vereniging waarin centrumondernemers ver enigd zijn, betreurt de mogelijke plannen van Albert Heijn om aan de rand van het centrum een regiover- zorgende supermarkt te realiseren. De huidige winkel in het centrum zou omgebouwd worden naar een binnenstadsuper c.q. gemakswinkel. Venray Centraal vindt deze plannen een uitholling van het centrum. De PvdA in Meerlo-Wanssum schuift oud-wethouder Mathieu Emonts van Venray naar voren als wethouder. De nieuwe coalitie in de raad pre senteert namens GP'94 Arnold Holl en namens het CDA Jac Derikx. Merselo kiest een nieuwe dorpsraad. Net als in 2005 wint Henk Wismans de verkiezingen. Kitty Janssen wordt tweede met 377 stemmen. Voorzit ter Theo Zegers en nieuwkomer Frank Martens eindigen samen op de derde plaats met 345 stemmen. Daarna volgden Andy Arts (301), Jan van Kempen (283), Lucille van den Berg (241), Paul van Meijel (203) en Wil Weijers (144). De onderhandelingen tussen de gemeente en Wonen Venray over het masterplan Brukske zijn mislukt. Na ruim een jaar van uiterst moei zaam overleg zijn beide partijen uit elkaar gegaan. Er is definitief geen overeenstemming bereikt over de kostenverdeling van de wijkaanpak. De gemeenteraad reageert boos en teleurgesteld waarbij Wonen Venray de zwartepiet krijgt toegespeeld. De Seniorenraad is teleurgesteld in de gemeente. Het plan voor een openbaar toilet is namelijk geschrapt uit het project Centrum op de schop. In een brief doet voor zitter Eekhout namens alle Venrayse ouderenverenigingen een dringend beroep op het college om ervoor te zorgen dat het openbare toilet er alsnog komt. Ook in Venray wordt uitbundig carnaval gevierd. De grote optocht - met prins Harm als middelpunt- trekt duizenden bezoekers. De Grote Markt is een grote zand vlakte. Twee kraanwagens zijn bezig de bovenste zandlaag te verwijde ren. Vrachtauto's van de firma Maes- sen rijden af en aan om zo'n 700 kubieke meter zand naar de Gouden Leeuw te vervoeren. "We moeten er nu van profiteren dat het droog weer is", zegt toezichthouder Mar- tien Alards. "Want bij vorst of regen kunnen we niet veel uitrichten." Tijdens graafwerkzaamheden op de Grote Markt is een eeuwenou de waterput aangetroffen. De put, met een diepte van vier meter, zit slechts dertig centimeter onder de grond. "De waterput stamt uit de middeleeuwen", weet wethouder Patrick van der Broeck (CDA). "Hij was dicht gemetseld. Wellicht is dat in 1919 gebeurd." Van der Broeck hoopt dat de put een plek kan krijgen in het nieuw in te richten plein. De stijging van het aantal roofover vallen in de regio is gebroken. Het aantal overvallen is teruggebracht tot een normaal niveau, aldus korps chef Bryan Rookhuijzen van de poli tie Limburg-Noord. "Er is gelukkig een zorgelijke trend van een aan zienlijke toename van roofoverval len gebroken." De tv-uitzending van Peter R. de Vries over de zaak van de twee ver miste Marokkanen heeft veel tips opgeleverd, maar niet geleid tot een doorbraak. "Alle tips zijn uitge- rechercheerd, maar de gouden tip zat er niet bijDat maakt politiechef John Geraedts bekend in de uitzen ding van Peel en Maas TV. Wethouder Twan Jansen (PvdA) ver richt de aftrap voor de campagne Mijn Plekkie. Met de campagne Mijn Plekkie wil de gemeente jongeren stimuleren zelf na te denken over een goede plek voor een skateramp of pannakooi. Frans Peijnenborg (48) uit Zierikzee is de nieuwe brandweercomman dant in Venray. Na een lange zoek tocht is de gemeente er eindelijk in geslaagd deze vacature in te vullen. Naast commandant over de korpsen van Venray en Meerlo-Wanssum is hij tevens kwartiermaker voor de nieuwe regionale brandweer in het district. In Venray vindt de manifestatie Kies Techniek plaats. Onder het motto Op weg met Techniek maken ook dit jaar weer veel basisschoolleerlin gen van groep 8 op praktische wijze kennis met techniek. "We hebben dit jaar meer dan 3000 bezoekers mogen verwelkomen", aldus voor zitter Wilma Manders van de orga niserende Stichting Kies Techniek. "Een prachtig aantal dat bewijst dat de manifestatie nog steeds enorm leeft onder de mensen." Een 17-jarige jongen uit Oostrum overlijdt bij een verkeersongeval. De jongen wordt 's nachts op de Brugstraat in Wanssum aangereden door een auto, bestuurd door een 20-jarige man uit Well. De dorpsraad van Heide pleit voor de aanleg van een ongelijkvloerse kruising tussen de rotonde bij Intratuin in Venray en de rotonde bij Ysselsteyn. De maatregel moet ervoor zorgen dat de veiligheid op de Deurneseweg voor onder meer overstekende schoolkinderen, ouderen en landbouwvoertuigen een stuk wordt verbeterd. De wens van de dorpsraad is opgenomen in de notitie 'Veilige Oversteek Deur- neseweg'. Mr. Pieter van Vollenhoven is voor één dag politievrijwilliger. Hij ver richt daadwerkelijk politiewerk bij de regiopolitie Limburg-Noord tij dens twee verkeerscontroles. Van Vollenhoven doet dat in het kader van Make a Difference Day (MADD), waarbij landelijk het vrijwilligers werk onder de aandacht van de bur gers wordt gebracht. SP-fractievoorzitter Jolanda Dijkema (47) stapt per direct op als raads lid. Ze geeft haar zetel terug aan de SP-fractie. In de brief spreekt ze van een 'moeilijke, lastige en pijnlijk keuze waar ik lang over na heb gedacht'. Het blijkt niet meer zo goed te boteren tussen de twee raadsleden Sweelssen en Dijkema. Ook de fractie en het bestuur zitten niet op een lijn. "De werkgelegenheid staat onder druk. We mogen onze kop niet in het zand steken. We krijgen met ont slagen te maken", voorspelt Yvonne Raaijmakers, voorzitter van het col lege van schoolbestuur SPOV. De basisscholen in de gemeente zien de leerlingenaantallen de komende jaren afnemen met 3 procent. "Dat zijn jaarlijks ongeveer honderd leer lingen minder. Het betekent het ver lies van vier fulltime banen." De St. Catharinakerk in Leunen is twee weken op slot. In het nieuwe gedeelte van de kerk - de vleugel werd veertig jaar geleden aange bouwd - moet de gehele vloer vervangen worden. In de tussentijd kunnen de parochianen uitwijken naar Heide, Veulen of de kerken in Venray. Dat het college Albert Heijn een nieuwe plek wil geven naast Intra- tuin aan de Deurneseweg, valt helemaal verkeerd bij de politiek en de meeste Venrayse supermark ten. Ze reageren verbijsterd dat de gemeente Albert Heijn wil toelaten op een 'onmogelijke locatie', die in strijd is met de regels van de provin cie en de gemeente. Wethouder Lei Heldens (CDA) kan niet anders dan het omstreden voorstel weer van tafel halen. Ook de fracties reageren afwijzend. Burgemeester Jos Waals van Ven- ray plant een kastanjeboom op het Jongeren Ontmoetingscentrum (JOC) in Ysselsteyn. In het kader van de belevingstheaterproductie, Een kamer op het kerkhof, beloofde Waals een kastanjeboom aan de stichting Brink, die een duplicaat van de kamer van Anne Frank in haar bezit heeft. Ronald van Hal is het nieuwe raads lid van de SP. Hij is de opvolger van fractieleider Jolanda Dijkema die na een conflict opstapte. Raadslid Eli- anne Sweelssen is de nieuwe frac tievoorzitter. De Venrayse inbrekers Dimitri E. (22) en Feda S. (23) gaan in hoger beroep tegen de uitspraak van de rechtbank in Roermond. Die veroor deelde de twee mannen en Danny H. (24) tot een gevangenisstraf van in totaal ruim negen jaar, inclusief een voorwaardelijke straf die ze nog hadden uitstaan. De rechtbank acht bewezen dat het drietal ruim hon derd inbraken, diefstallen en andere vermogensdelicten in de regio Ven- ray heeft gepleegd. Plaatselijk Progressief Kwadraat, afgekort PP2. Dat is de naam van de nieuwe progressieve politieke partij waarop de inwoners van de per 1 januari 2010 met de dorpen Geijsteren, Wanssum en Blitterswij- ck uitgebreide gemeente Venray in november 2009 kunnen stemmen. De fractie is een samenwerking tussen Lokaal Aktief en PK Meerlo- Wanssum. De gerestaureerde Ballonzuil in Mer selo wordt feestelijk onthuld. Een restaurateur heeft het verweerde monument een opknapbeurt gege ven. De directe omgeving van de Ballonzuil in de bossen van Dalland is opnieuw ingericht. De gebouwen St. Jan, St. Bernard, St. Vincent en St. Paulo blijven behou den, de schouwburg en het pand Sancta Maria worden gesloopt en de hele noordkant van het St. Anna- terrein blijft onbebouwd om de in het bos gelegen dassenburcht met rust te laten. Dat zijn kort samenge vat de belangrijkste veranderingen in het globaal stedenbouwkundig plan (GSP) voor het St. Annaterrein, dat door B en W is goedgekeurd. De verbouwing van het gemeente huis blijkt veel ingewikkelder dan aanvankelijk werd gedacht. Het gaat niet alleen om bouwkundige zaken, maar het hangt ook samen met de automatisering en de manier van werken (kantoorconcept) die geko zen wordt. Er is nu al een vertraging van een jaar opgetreden. Voor de zomer van 2009 zou er een voor lopig ontwerp met een financieel plaatje op tafel liggen. Maar ook die planning blijkt niet haalbaar. Venraynaar Cor Bijl overlijdt op 68-jarige leeftijd. Cor Bijl was vanaf het allereerste moment betrokken bij het wijkplatform in Brukske, dat in 1991 begon als wijkpanel en in 1994 officieel werd opgericht. Hij vervulde steeds functies in het bestuur van het wijkplatform. Ook was hij vele jaren voorzitter van het wijkradenoverleg. De gemeente Venray maakt zich absoluut geen zorgen over de voort gang van de bouw van de toon aangevende gebouwen die op het Floriadeterrein in Venlo moeten verrijzen. Dat zegt burgemeester Jos Waals. De provincie Limburg en de gemeenten in de regio Venlo heb ben besloten om samen tientallen miljoenen euro's te investeren in de panden, om te voorkomen dat ze niet klaar zijn voor de opening van de wereldtuinbouwtentoonstelling in 2012. Het programma van Peter R. de Vries besteedt aandacht aan de gruwelijke moord op Kathleen Engels-Cremers. De vrouw werd op 15 maart 2006 in haar woonplaats Venray met zeventig messteken om het leven gebracht. De verdachte en Lina hebben geweigerd om mee te werken aan het programma van de misdaadjournalist. "Wij procederen via de Hoge Raad, niet via een tv- uitzending of de media", geeft advo caat Lina aan. Ellenlange files rond Raceway Ven- ray. Duizenden mensen bezoeken de open dag om kennis te maken met het nieuwe autosportcircuit aan de Bakelsedijk. Er zijn allerlei activitei ten voor de autosportliefhebbers, maar ook voor het hele gezin. Venray ageert samen met alle ande re gemeenten in Midden- en Noord Limburg tegen het voorstel van minister Hirsch Ballin (CDA) van Justitie om de rechtbanken in Venlo en Roermond te verplaatsen naar Maastricht. Burgemeester Jos Waals: "Het is belangrijk voor de regio dat we de rechtbanken behouden. Niet alleen voor de burgers, maar ook voor de hele juridische dienstverle ning die in de buurt van rechtban ken is gevestigd." De politierechter in Roermond legt werkstraffen en geldboetes op aan zes aanhangers van Roda JC die de Venrayse scheidsrechter Pol van Boekel bedreigden. Ze krijgen een werkstraf van 56 uur of vier weken vervangende hechtenis. Ook moe ten ze een schadevergoeding van 200 euro per persoon betalen. De eerste schop voor de bouw van het crematorium op begraafplaats Boschhuizen aan de Spurkterdijk in Oostrum gaat de grond in. De bedoeling is om het uitvaartgebouw begin augustus 2010 officieel te openen. Dat zegt manager Norman van der Loop van uitvaartverzorger Dela. "Op 1 oktober 2009 moet de fundering er liggen. We hebben 260 werkdagen nodig om het crematori um te kunnen bouwen. Sneller gaat echt niet." De gemeente stopt met de inname van blikjes in de grote retourter- minals, die anderhalf jaar geleden werden gepresenteerd. Volgens wethouder Patrick van der Broeck (CDA) zijn er te veel storingen. "Dat komt omdat de mensen er van alles ingooien. Als je er een hoefijzer inwerpt, dan slaat het ding op tilt." Enkele jaren na de sloop van het voormalige horecabedrijf van Paul Hulsman krijgt het gat aan het Hen- seniusplein een nieuwe bestem ming. Opnieuw horeca, maar nu met bed breakfast. Hulsman gaat een pand neerzetten met onder een horecagelegenheid annex ontbijt zaal. In Venray is het aantal fietsendiefstal len sterk toegenomen. Bij de politie worden 727 aangiftes gedaan, waar van alleen al 377 in het vierde kwar taal. De werkelijke aantallen liggen wellicht nog veel hoger, omdat veel gedupeerden geen melding maken van de diefstal van hun fiets. Politiechef John Geraedts ergert zich groen en geel aan de vele gla zen bushokjes die in Venray aan diggelen worden geslagen. Bijna ieder weekeinde is het wel ergens raak. Burgemeester Waals beaamt het probleem. Hij meldt dat alleen het bushokje voor het politiebureau aan de Leunseweg de dans telkens ontspringt. "Dat is al twaalf jaar heel gebleven." Venray telt zo'n dertig jongeren die op het criminele pad zijn beland. Ze zijn allemaal bekenden van de politie, jongeren die al regelma tig zijn opgepakt. Tegen een paar zijn onlangs zware straffen uitge sproken. Politiechef John Geraedts spreekt van een 'verloren groep'. Zijn grootste zorg gaat uit naar zo'n 150 overlastgevende jongeren die tot nu toe vooral hinderlijk gedrag vertonen. "We moeten zien te voor komen dat ook zij op het criminele pad raken. Want dan hebben we echt een groot probleem." Circuit De Peel mag voorlopig nog niet worden gebruikt. Dat maakt de Raad van State bekend. Volgens de raad is niet zeker dat omwo nenden voldoende tegen overlast worden beschermd, omdat een dertien meter hoge geluidswal rond het circuit nog niet voltooid is. De raad besluit tot schorsing van het bestemmingsplan na een verzoek van de Limburgse Milieufederatie. In Venray zijn negen personen koninklijk onderscheiden bij gele genheid van de jaarlijkse lintjesre gen. Allen zijn benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau: Gonny Franssen-Arts, Gerrit Beerkens, Toon Ewals, Nell Gommans-Versteegen, Jan Kreutz, Johanna Kusters-Delauw, Jeu Marcellis, Jan Michels en Jack Schuurmans. Wat een prachtige Koninginnedag moest worden, loopt uit op een groot drama. Een 38-jarige Neder landse man rijdt tijdens de festivitei ten in Apeldoorn met zijn auto in op de mensenmassa. Er vallen enkele doden. Toch besluit het Oranjeco mité Venray niet om de festiviteiten in Venray af te gelasten. "Uiteraard hebben we wel overwogen om de festiviteiten te beëindigen", aldus voorzitter Ans Bistervels. "Uitein delijk hebben we besloten dit niet te doen, al leven we heel erg mee met de betrokkenen van dit groot drama. Het is vreselijk wat er is gebeurd." Ook in Venray vindt de jaarlijkse dodenherdenking plaats. De plech tigheid begint in de Grote Kerk met een heilige mis. Na afloop is er een stille tocht naar het oorlogsmonu ment aan het Kerkpad, waar onder meer kransen worden gelegd. De gemeente Venray ontvangt 280 aanvragen voor een pannakooi of skateramp. In het kader van de jon gerencampagne Mijn Plekkie kon den jongeren een aanvraag doen voor een pannakooi of skateramp op een door hun gekozen plek. De locaties van deze voorzieningen wil ze in samenspraak met de jeugd rea liseren. In totaal komen er zes vaste pannakooien en één mobiele. In de Markstraat, op zo'n twintig meter van de hoek met de School straat, zijn tijdens de werkzaamhe den voor het project Centrum op de schop opnieuw sporen uit het verleden gevonden: een drie meter lange, 65 centimeter hoge muur van mergelblokken, waarschijnlijk afkomstig uit de middeleeuwen. Wethouder Twan Jansen en voorzit ter Jac Arts van de gebruikersraad sporthal geven het officiële start sein voor de bouw van de nieuwe sporthal in Venray. Zij doen dit door symbolisch de 'laatste steen' van het bouwproject bij de huidige sporthal De Wetteling te leggen. Leunen kan zijn centrumplan verge ten. Het college van B en W komt na onderzoek tot de eindconclusie dat het plan niet haalbaar is. "Het finan ciële gat van 1,5 miljoen euro is niet dicht te krijgen, het tekort valt te hoog uit', vertelt wethouder Elly van Dijck (PvdA). Het doek valt definitief voor de schouwburg op het St. Annaterrein. De gemeenteraad besluit dat het gebouw, evenals het naastgelegen restaurant, niet past in het nieuwe plan. Het middenterrein moet een stiltegebied worden met veel natuur. Wethouder Heldens maakt bekend niet op te gaan voor een vierde ter mijn als wethouder na de gemeen teraadsverkiezingen in november. Na tien jaar wethouderschap wil hij plaatsmaken voor nieuw talent. "Wethouder zijn is een prachtig vak, maar op een gegeven moment is het ook gezond voor de gemeente om het stokje over te dragen aan de nieuwe garde." De komst van het nieuwe Museum van de Geest is van de baan. Het bestuur van Museum 't Freulekes- huus, samen met het GGZ Psychia- triemuseum partner in de ontwikke ling van het nieuwe museum, besluit zich terug te trekken uit de plannen om beide musea tot één museum samen te smelten. De belangrijkste reden is dat de gemeente en GGZ NML de voor een sluitende exploi tatiebegroting vereiste structurele financiële middelen niet willen en kunnen bijdragen. Bovendien blijkt er sprake van een andere visie bij de gemeente over het toekomstcon cept, aldus het bestuur van museum 't Freulekeshuus. De familie Peterink uit Heide wil op haar terrein op het landgoed Wever- slo in Heide een natuurbegraafplaats inrichten. Een begraafplaats in het bos, op natuurlijke wijze ingericht en zonder hek eromheen. Een feno meen dat overgewaaid is uit Enge land. De begraafplaats in Heide zal de derde in Nederland worden. De gemeente Venray laat weten mee te willen werken aan dit initiatief. De 22-jarige Jeroen Winnen uit Ven- ray is weer terug in Nederland. De militair raakte in Uruzgan lichtge wond toen het voertuig waarin hij zat op een bermbom reed. Daarbij brak de Venraynaar zijn kaak op twee plaatsen. Verder heeft hij een schouderkwetsuur, een lichte her senschudding en de nodige schaaf wonden. Volgens zijn vader gaat het goed met hem. De stichting Nooit Gedacht houdt voor de eerste keer de Merselose Dag van de Wind, een grote wind- molenfair in een landelijke sfeer. Er is veel bijzonders te zien en te proe ven en er zijn daarnaast veel duur zame producten te koop. De fair vindt plaats rondom de molen aan het Grootdorp in Merselo. De gemeente maakt zich grote zor gen over het voortbestaan van de Stichting Parkmanagement. "Die staat ernstig onder druk en dat is een slechte zaak", verklaart wet houder Lei Heldens. "Er is weinig draagvlak voor onder ondernemers. Slechts een klein percentage van hen neemt deel aan het parkma- nagement." Als er binnen zes maan den geen nieuw elan komt - lees: genoeg financiën zijn - "is het einde oefening", aldus Heldens. De restauratie van de St. Petrusmo len aan de Sportlaan start. De hele kap evenals de staart van de molen worden gerestaureerd. Met de res tauratie is een bedrag gemoeid van ruim 86.000 euro, waarvan de gemeente Venray 10% subsidieert. Het overige bedrag komt voor reke ning van eigenaar Gerard Stoks. Prinses Maxima brengt een bezoek aan het jubileumfeest van vrijwil ligersorganisatie Home-Start in De Kemphaan. Home-Start is een lan delijke organisatie die opvoedon- dersteuning biedt aan gezinnen met jonge kinderen. De organisatie vierde dit jaar haar 15-jarig jubileum in de bakermat, Venray, met een bezoek van Maxima. De gemeente ondertekent een intentieverklaring waarin zij ver klaart mee te willen werken aan de ontwikkeling van het Landgoed Geijsteren en het aangrenzende natuurgebied Boshuizerbergen. Beide natuurgebieden samen heb ben een oppervlakte van 900 hec tare. 'Het Verdrag van Geijsteren', zoals de verklaring wordt genoemd, is een vervolg op een masterplan voor het gebied waarin veertien projecten zijn benoemd. Het galabal van de eindexamenkan didaten van het Raayland College begint steeds grotere vormen aan te nemen. En dan zeker de praal stoet die voorafgaand aan het bal door Venray trekt. Een lang lint van wagens, tractors, motors, fietsen en andere opvallende voertuigen rijdt van De Wetteling naar discotheek Zenith voor het grote feest. Wat moeten de ruim 3300 wande laars aan de 51e editie van de Avond vierdaagse Venray dit jaar afzien! Bij de start regent het pijpenstelen en ook tijdens het afsluitende defilé zijn de weersgoden de wandelaars niet goed gezind. Locoburgemeester Lei Heldens van Venray speldt Jos Jacobs uit Leu nen, voorafgaand aan het defilé van de avondvierdaagse, een lintje op. Jacobs is voor zijn verdiensten voor de Stichting Avondvierdaagse Ven- ray benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Tarcicia Voigt-Bosboom is in Den Haag onderscheiden met het Bun des Verdienst Kreuz. Voigt krijgt het Bundes Verdienst Kreuz vanwege haar vele verdiensten voor het Jon gerenOntmoetingsCentrum (JOC) in Ysselsteyn. Daarnaast is zij pen ningmeester van de Stichting Brink (Een kamer op het kerkhof)) uit Ysselsteyn. "Het geheim? Hard werken en gezond leven. En met regelmaat." Truujke Arts-Jenniskens (Pascher Truujke) uit Ysselsteyn viert haar honderdste verjaardag. Samen met ruim zeventig kinderen, kleinkinde ren en achterkleinkinderen viert ze feest. Het is een drukte van belang in aula A en aula C van het Raayland Colle ge, waar alle geslaagde vmbo-, havo- en vwo-eindexamenkandidaten van de school zich verzamelen om de definitieve uitslag van het eindexa men te horen. Op het St. Annaterrein in Venray wordt de vijfentwintigste Rollebol gehouden. Jeugdclub De Spring plank is gastheer van dit jeugdeve- nement. De ongeveer driehonderd kinderen krijgen drie spellencircuits voorgeschoteld. Een 36-jarige vrouw uit Tienray overlijdt na een verkeersongeval op de Deurneseweg in Venray. Ze rijdt frontaal op een tegemoetkomend busje met zware aanhanger. Het bestuur van Venray On Ice besluit dit jaar geen ijsbaan aan te leggen. De huidige economische situatie noopt de organisatie om een pas op de plaats te maken. "We zijn grotendeels afhankelijk van sponsoring en dat is in deze tijd een moeilijke zaak", laat Joop Goossens van de organisatie weten. Venray On Ice trok het afgelopen jaar ongeveer 65.000 bezoekers. Op luchtmachtbasis De Peel wordt geoefend tegen de dreiging van che mische, biologische, radiologische of nucleaire middelen. Militaire en civiele eenheden uit diverse landen nemen deel aan deze grootschalige oefeningoefening. De Toverbal en SPOVenray beslui ten om ouders te interviewen en enquêteren over De Droom van Venray. De derde ouderavond van dit jaar maakt opnieuw duidelijk dat een deel van de ouders ontevreden is over het proces tot dusver. Dat leidt tot vragen, zorgen, onzekerhe den en weerstand. Februari: sneeuwpret in Venray. Mei:start van de nieuwe sporthal in Venray.

Peel en Maas | 2009 | | pagina 17