SOS Wereldkerstival smaakt naar meer Boek over Juvenaat van de Broeders De minnaar met Venrays tintje Venrode huldigt jubilarissen i Onderscheiding voor Lei Zanders Doe mee met het literair café En in het uur van onze dood PEEL EN MAAS Donderdag 31 december 2009 - Pagina 10 Het eerste Wereldkerstival van de mondiale groep SOS Meerlo-Wanssum in Europa's grootste discotheek en evene mentencentrum Zenith Ven- ray smaakt naar meer. Dat valt op te tekenen uit de mond van zowel organisatie, artiesten als bezoekers van dit bijzondere kerstevenement dat plaats vond op woensdag 23 decem ber. Een van de absolute hoogtepun ten van dit culinaire- en muziekfes tijn was ongetwijfeld het optreden van de inmiddels in Amsterdam woonachtige Horsterse musi calster Renée van Wegberg. Ze bracht enkele prachtige medleys ten gehore. Uiteraard ontbraken de succesnummers uit de musical Joseph ook niet, waar ze thans als een van de twee hoofdrolspelers in het Beatrix Theater in Utrecht avond na avond succes mee heeft. De ongeveer driehonderdvijftig aanwezigen hebben intens geno ten van het spektakel. De muzikale kerstavond begon met een verras send optreden van het uit vijftig leden tellende Shopkoor Meerlo onder leiding van Marco Mariën. Vervolgens werd via een video clip het nieuwe schoolbusproject van SOS Meerlo-Wanssum in India (Chennai) gepresenteerd en de relatie van deze mondiale groep met het Wereldpaviljoen op Flori- ade 2012. Terwijl de gasten naar The Dome liepen, startte dirigent Geert Mooren met muziekvereni ging Someren's Lust een ander half uur durend showprogramma dat zijn weerga niet kent. Met prachtige werken wisten de musi ci uit Someren het publiek van het begin tot eind te boeien. En tussen de bedrijven door manoeu vreerden de medewerkers van res taurant Tante Jet door het publiek om het uit vijf gangen bestaande menu aan de gasten te serveren. Muzikaal en swingend werd dit festijn afgesloten met een show van Jazz Acedemy Someren onder leiding van Koen Wijnen. Veel gasten begaven zich swingend op de dansvloer om samen met hun partners en vrienden het kerst feest te vieren. De complimenten van de gasten én medewerkenden -van serveer sters, musici tot solisten- tijdens en na het feest waren unaniem positief. De eerste bedrijven heb ben al kaartjes gereserveerd voor een vervolg. Volgens voorzitter René Poels heeft SOS Meerlo-Wanssum sinds de oprichting in 1992 al veel ver schillende activiteiten en evene menten op touw gezet. Dit is weer één van de prachtige parels die we aan de mondiale SOS-ket- ting kunnen rijgen. En daarmee brengen we als SOS op een heel bijzondere manier mensen bij elkaar die iets voor de medemens willen betekenen", aldus Poels. Opzet van het Wereldkerstival is De Horsterse musicalster Renée van Wegberg (l) bracht enkele prachtige medleys ten gehore. om vlak voor Kerstmis een plat form te bieden waarop de mon diale groep iets van haar doelstel ling kan uitdragen en tegelijk de bezoekers vanuit het bedrijfsle ven, middenstand, ondernemers, vrienden van SOS, maar ook parti culieren, een podium biedt om te netwerken. Dat deze twee functies wonderwel op elkaar aansluiten, bewees het eerste evenement. Het idee van het Wereldkersti val is van Bart Lemmen uit Venray, Geert en Gertie Mooren uit Meer- lo, respectievelijk dirigent van Someren's Lust en secretaresse SOS. Samen met de ruim vijfen twintig SOS-vrijwilligers, directie en medewerkers van Zenith en Tante Jet Blitterswijck en zo'n 150 musici en zangers hebben ze voor een onvergetelijk evenement gezorgd. Ruim een jaar geleden nam Ad Versteege, voormalig direc teur van Nieuw-Spraeland in Oostrum, het initiatief om aan dacht te gaan besteden aan het aan de Wanssumseweg gele gen voormalige Noviciaat Sint Paschalis van de congregatie van de Broeders van Liefde. Om deze doelstelling te kunnen verwezenlijken, heeft hij de hulp ingeroepen van enige mensen, die vanuit een sterke betrokkenheid bij dit gebouw en haar voorma lige bewoners, het ontstaan en de geschiedenis van dit complex, het ontwerp en de architectonische vormgeving ervan alsmede de kunst(schatten) zijn gaan beschrij ven. Afgezien van het feit, dat het hier om een gemeentelijk monu ment gaat, wil de initiatiefgroep er op die manier voor zorgen, dat nu en in de toekomst de unici teit van dit gebouw en de plaats die het innam en inneemt in de Oostrumse dorpsgemeenschap, bewaard blijft. Zowel in woord als beeld wordt aan dit Juvenaat van de Broeders, ruime aandacht geschonken. De resultaten daar van vormen dan een uit te geven boekwerk dat om en nabij tachtig pagina's gaat bevatten. In het eer ste hoofdstuk wordt door onder meer Toon de Jong (voormalig docent geschiedenis van de psy chiatrische verpleegkunde) en Ad Versteege, de ontstaansgeschie denis van de congregatie van de Broeders van Liefde beschreven, de vestiging ervan in Venray St. Servatius en de uiteindelijke stich ting en de functies van het Novi ciaat in Oostrum. Ook komt de keuze van het dorp Oostrum aan bod, terwijl ook de opdracht tot de feitelijke bouw, de architect keuze, het ontwerp en de reali sering ervan uitgebreid worden beschreven Genoemd hoofdstuk eindigt dan met de opening, in bezit neming en inzegening van het noviciaat op 24 juni 1937. Het tweede hoofdstuk beschrijft de architectuur van het novici aat en de activiteiten van de ver schillende kunstenaars, die zowel binnen als buiten ware kunst werken hebben nagelaten! De kunsthistoricus Harry Vriens en regionaal geschiedschrijver Twan van Els gaan in op de interessante en unieke (kerkelijke) bouwkunst en laten uitdrukkelijk de relatie zien met de architectuur van St. Paschalis. Uiteraard komt daarbij de ontwerper, architect Jos Bek kers uit Haarlem, uitdrukkelijk aan bod en is er speciale aan dacht voor de architectuur van het gebouw in haar geheel en van de kapel in het bijzonder. Ook de werken van de verschillende kun stenaars die door Bekkers uitgeno digd werden, om het in- en exteri eur van St. Paschalis te verfraaien, worden beschreven. Pastor Ruud Willemsen duidt dan de spiritu ele betekenis van de kunstwerken aan, die door beeldhouwer Cees Smout, edelsmid Jan Kriege, glaze nier Karel Trautwein en schilder/ glazenier Pieter Geraedts vervaar digd zijn. De teksten worden voor zien van foto's, zodat het geheel niet alleen een lezenswaardig, doch zeker ook bezienswaardig document wordt. Het is de bedoeling dat, in samenwerking met de Histori sche Kring, tijdens een open dag in mei, het boek feestelijk wordt gepresenteerd. Voor alle belang stellenden zijn er rondleidingen met informatie over; de bouw, geschiedenis en kunstwerken, de huidige functie van het gebouw; de kliniek voor verslavingsziekten, behandelprogramma's, de resulta ten. De Locht Hoewel de natuur nog volledig in winterslaap is, zijn er weer vol doende leuke activiteiten in muse um De Locht. Zondag 10 januari laten de smeden weer zien waar toe ze in staat zijn met hun hamers en tangen en natuurlijk hun vuur. Daarnaast laat de zadelmaker zijn oude ambacht zien en het vak van leerbewerken. Zoals gebruikelijk is op de eerste etage een tijde lijke tentoonstelling ingericht. Tot begin april is dat de tentoonstel ling Gewassen en Gestreken. Met teksten en veel foto's wordt een boeiend beeld gegeven van het wassen en strijken in de voorbije eeuwen. De tentoonstelling laat zien hoe het wassen zich ontwik kelde van zuiver, zwaar handwerk tot een volledig geautomatiseerde bewerking. Uiteraard staan ook alle hulpmiddelen en machines van heel eenvoudig tot zeer inge nieus tentoongesteld. Kijk voor meer informatie en foto's op de website www.museumdelocht.nl. Het museum is in de wintermaan den geopend op woensdag van 14.00-17.00 uur en zaterdag en zondag van 11.00-17.00 uur. Lezing hommels Op dinsdag 26 januari 2010 wordt in zaal Martens in Leunen een lezing gehouden over het leven van de hommel. De lezing wordt op uitnodiging van Imker vereniging Venray verzorgd door Marie José Duchateau. Marie José Duchateau is universitair docent biologie aan de Universi teit te Utrecht. De lezing begint om 20.00 uur en zal rond 22.15 uur eindigen. Er is een pauze van 21.00-21.30 uur. Alle leden heb ben gratis toegang. Aangezien de vereniging ook andere geïnteres seerden wil uitnodigen en zaal Martens maar plaats heeft voor ongeveer 50 personen, is het zaak dat belangstellenden zich voor 31 december aanmelden. Aan melden op de avond zelf is niet mogelijk. Als deze persoon geen lid is van de vereniging, dan moet hij/zij 5 euro entree betalen. Het bedrag moet direct na aanmelding overgemaakt worden op reke ningnummer 15.39.56.399 t.a.v. Imkersvereniging Venray, onder vermelding van 'Lezing hommels'. Opgeven en informatie bij voorzit ter Kamps, telefoon: 0478 692670 JW Roy's in Horst Dinsdag 5 januari staat de rij zende ster van JW Roy op het podium van Cambrinus in Horst, waar hij zijn nieuwe Nederlandse theatertour van start laat gaan. JW Roy brak vorig jaar met zijn eerste Nederlandstalige album definitief bij het grotere publiek door en weet sindsdien volle zalen te trek ken. JW Roy Weet het Zeker' is een programma waarin hij als vanouds zijn publiek ontroert, vermaakt, aanspreekt en op het verkeerde been zet. Roy is een entertainer die mensen bindt en verbindt. Dit alles aan de hand van die vele mooie liedjes, een prachtig warme stem en een keur aan topmuzikan- ten. Tijdens dit Cambrinusconcert brengt hij met zijn voltallige band voor het eerst werk van zijn nieu we cd ten gehore. JW Roy laat zich in Cambrinus begeleiden door BJ Baartmans (gitaar achtergrond zang), Gabriël Peeters (piano, gitaar achtergrondzang), Gerald van Beuningen (bas) en drummer JJ Goossens. Dit concert begint om 20.00 uur. Voor reserveringen en info www.cambrinusconcerten.nl Liedjesmiddag Overloon Op zondag 3 januari 2010 vindt de 34ste liedjesmiddag plaats in het gemeenschapshuis van Over- loon. Het muziekfestijn wordt op touw gezet door Fanfare Vrien denkring en carnavalsvereniging De Huibuuke. Om 14.49 uur gaat de liedjesmiddag van start. De volgende groepen nemen aan de liedjesmiddag 2009 deel: Ald Prinse Gild, Appie Hein, BAK, Bee- jengerapt, De Auw Lui, Huibikers, Huikammerui, 't Hui-trio, Raod van Elluf en ZetZeten. Tevens wor den tijdens deze middag de jeugd prins, jeugdprinses, het jeugdboe- renpaar en de cd gepresenteerd. Entree 5 euro. Kinderen van 12 tot 16 betalen 2 euro. Kinderen onder de 12 jaar mogen gratis mee naar binnen (onder begelei ding van een volwassene). Lichtjesoptocht In Well wordt op 15 februari 2010 de lichtjesoptocht gehou den. De deelnemers komen van uit de gehele regio. De meest prachtige creaties uit Limburg, Brabant en Gelderland zijn tijdens de optocht in Well te bewonde ren. Er zijn vier categorieën: enke lingen, kleine groepen, grote groe pen en wagens. Aanvang: 19.00 uur. Aanmelding is mogelijk tot 25 januari 2010 via de website van de organiserende vereniging: www. maasjoerts.nl. Op donderdag 14 januari vindt een informatiebij eenkomst plaats voor de deelne mers in café --restaurant Vink aan de Sterrenbos te Well. Aanvang: 20.00 uur. Prinsenbal Zagewetters Zaterdag 9 januari vindt het prinsenbal plaats bij de Zagewet- ters in Merselo. Aanvang 21.11 uur in 't Vèrkeshuus. Om 21.30 uur is het aftreden van prins Paul II, prinses Anne en nar Tom. Om 21.49 uur wordt de prins van 2010 gepresenteerd. Iedereen is van harte welkom op zaterdag 9 januari vanaf 21.11 uur in het Vèrkeshuus in Merselo. Prins Veulen Op zondag 3 januari maakt vas- telaovesvereniging Ut Dartele Veulen uit Veulen bekend wie dit jaar als regerend prins de scepter zwaait over Veulen. Het prinsenbal start om 14.11 uur in zaal 't Veu len met het aftreden van prins André I, waarna om 16.11 uur de nieuwe prins aan het publiek wordt gepresenteerd. Ook wordt tijdens dit bal de naam van de Gaolde Paerddrager 2010 bekend gemaakt. In Theater de Garage in Venlo wordt in januari De minnaar van Harold Pinter opgevoerd. De minnaar wordt als vrije productie gespeeld door Gon ter Laare (Venray) en Kees Verbeek (Venlo). Bei den zijn niet aangesloten bij enig toneelgezelschap, maar vonden elkaar - na hun samen werking enkele jaren geleden in een jongerenproductie - in de wil zich in dit stuk te ver diepen. De regie is van Karen Buwalda. Een van de meest belangwek kende naoorlogse postmoderne Britse toneelschrijvers is Harold Pinter (1930-2008). Hij is vooral bekend geworden door toneel stukken die zich afspelen in een gewone omgeving met alledaagse mensen, maar waarin ondertus sen vreemde en onverklaarbare gebeurtenissen plaatsvinden. Pin ters drama werd in eerste instan tie gezien als een variatie op het absurdisme, maar is later op een meer toepasselijke wijze gekarak teriseerd als comedy of menace, dreigende komedie. Een karakte ristiek Pinter-stuk gaat over men sen die zichzelf verdedigen tegen indringers of hun eigen impulsen door zich terug te trekken in een beperkt en gecontroleerd bestaan. Een ander belangrijk thema in zijn werk is de vluchtigheid van het verleden. In De minnaar is over spel het thema. Langzaamaan raakt het echtpaar Sarah en Richard verward in het labyrintische rol- lenspel dat het zelf op touw gezet heeft. Van het stuk wordt wel gezegd, dat het geënsceneerd is als een ironische komedie aan de ene en een schichtig drama aan de andere kant. De waarheid is onder geschikt aan de manier waarop de twee hun liefde en verlangen uit spelen. Het stuk is op zaterdag 9, zondag 10, zaterdag 16 en zondag 17 januari om 20.15 uur te zien in Theater de Garage in Venlo. De toegang bedraagt 8,80 euro. Reser veren is mogelijk via 077-3514252 en info@theaterdegarage.nl. Expositie in bibliotheek Van 6 januari tot 3 februari is in de bibliotheek van Venray een expositie te zien van creatief cen trum de Baersdonck. Creatief cen trum de Baersdonck is één van de locaties van Dichterbij waar arbeidsmatige dagbesteding wordt aangeboden aan mensen met een verstandelijke beperking. Er zijn vier verschillende ateliers bin nen de Baersdonck: Klei Allerlei, Krea-Kaart, Krea-Kunst en Theater Kleinkunst. Tijdens de expositie in de bibliotheek is een kleine selec tie te zien van de producten van drie ateliers. U kunt ook de ate liers bezoeken in creatief centrum de Baersdonck. De Baersdonck is open van maandag tot en met vrijdag van 9.00-12.30 tot 13 30 15.30 uur Adres: Kloosterstraat 76, 5971 BD Grubbenvorst. Tijdens de kerstviering werd door de dames van Venrode stil gestaan bij het feit dat drie van hun leden al 12,5 jaar met veel plezier en verve hun stem laten horen binnen het Venrayse pop koor. De jubilarissen Dora Gar- son, Els van de Ligt en Gerry Clephas werden toegesproken door voorzitster Anita Rovers. In aanwezigheid van dirigent Max Smeets en echtgenote kregen de jubilarissen ter ere van hun jubi leum een Venrode-jubileumspeld. Dora werd, als dank voor 11 jaar bestuursfunctie waarvan 7 jaar als voorzitster, benoemd tot lid van verdienste. Lei Zanders heeft op eerste kerstdag vrijdag 25 december de pauselijke onderscheiding Bene Merenti ontvangen. De onder scheiding werd na de hoogmis van 10.00 uur door pastoor Te Plate aan de Oirlonaar uitge reikt. Lei heeft zich 25 jaar ver dienstelijk gemaakt voor het onderhoud van het kerkhof van de parochie van de H.Gertrudis in Oirlo. aeur Va* Met het 186e gedicht, dat vandaag gepubliceerd wordt sluit het Lite rair Café de 17e jaargang van deze rubriek "Doe mee met het Literair Café" af. Ook volgend jaar kunnen de poëzieliefhebbers weer genieten van bekende en onbekender gedichten. De wedstrijd in het poëzie her kennen gaat ook in 2010 door. Hulde aan de deelnemers van dit jaar. Soms was het niet gemakkelijk het juiste gedicht te vinden en moest er veel gelezen worden om het juiste gedicht en de juiste auteur te vinden. Het gedicht van de vorige maand was van de hand van Gerrit Komrij en heet "Antipode". De dichter wenst de tegenvoeter te zijn van de ik figuur, die bang is voor de helderheid der dingen, liever niet bestaat en die pijn lijdt, wanneer er naar hem gekeken wordt. Geef hem het spiegelbeeld van dat alles, laat hem de antipode ervan zijn! Antipode Bewaar me voor de helderheid der dingen, Het schone hemd, de reidans en de zon. Geef mij het spiegelbeeld, herinneringen, De vale schutskleur van het kameleon. Ik ben er niet. Geen bloedbaan ruist in mij. Ik leef in schaduwen, ben nameloos. Laat me verdorren in het wintertij, Ver van de zomers met hun hels gehoos. Ik kan de lichte stormen niet verdragen. Kijk niet naar me. Behoed me voor die pijn. O camera. O beeld van welbehagen. Laat me van dit de antipode zijn. Gerrit Komrij De koplopers deden het weer goed, zodat er dit jaar zelfs vier poëzie- kenners gezamenlijk de eindstreep bereikten. Dat leverde de volgende eindstand op: Mevr. I. Ophey en de heren A. Ederveen, J. van Kempen en P. Weerts scoorden 110 punten. Een knappe prestatie, met name van de heer Ederveen, die net zoals vorig jaar weer in de prijzen valt. De heer L. Lahay behaalde 95 punten en mevr. H. Craghs 50. Mevr. M. van Looverbosch heeft evenals dhr. W Cremers tien punten Mevr. Looverbosch werd door het lot aangewezen voor de toekenning van de aanmoedigingsprijs, die beschikbaar gesteld wordt voor deelnemers die incidenteel meedoen. De winnaars zullen op zondag 24 januari -tijdens de uitreiking van de Raadselige Rozen voor proza en poëzie, geëerd worden Aan alle poëzieliefhebbers in Venray en wijde omgeving doet het Literair Café de oproep om ook volgend jaar weer de uitdaging aan te gaan en mee te doen aan de speurtocht naar poëzie! Het nieuwe jaar brengt weer vele activiteiten. Reserveert u vast de volgende data in uw nieuwe agenda: -Op zondag 24 januari zullen de Raadselige Rozen voor proza en poëzie voor de zeventiende keer worden uitgereikt. De prijswinnende gedichten en verhalen zullen dan bekend gemaakt worden en door de auteurs worden voorgedragen. Iedereen is daarbij welkom! -Helaas heeft de auteur die in maart naar Venray zou komen wegens gezondheidsredenen al zijn contracten voor het volgende halfjaar af moeten zeggen. Helaas geen Herman Koch dus. Maar het bestuur van het Literair Café prijst zich gelukkig, dat het erin geslaagd is voor die zelfde datum -zondag 28 maart- Joost Zwagerman te strikken! Hij zal dan om 11.30 uur in het Theehuis van het St. Odapark, met open armen ontvangen worden. -Op zondag 18 april viert de Schrijfkring van het Literair Café Ven- ray-regio zijn 12 jarig bestaan met als thema "Het rijk der "Muzen" in datzelfde Theehuis. -Het seizoen wordt afgesloten met het bezoek van Suzanna Jansen, auteur van het Pauperparadijs, op zondag 2 mei 2010. Wie ook donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio - tegen betaling van een minimale bijdrage van 16 euro per jaar - kan contact opnemen met het secretariaat. Daarmee steunt hij de acti viteiten van het Venrayse Literair Café. Hij krijgt het programma thuis gestuurd en bovendien ontvangt hij reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. En dat is beslist de moeite waard! Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Lite rair Café kunt u verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 1, 5801 RR VENRAY, Telefoon: 0478-582948 maar ook op de aantrekkelijke web site: www.literair-cafe-venray.nl Boekrecensie in Peel en Maas Waarom heb je gebeld, mens?, vraagt Stacey. We zijn nog aan het overdragen. Mevrouw Winkel slaat haar handen voor het gezicht. Ik moet nodig. Na de overdracht mag je pas weer bellen, zegt Stacey, over een kwartier, zeg maar. Ze tikt met de lange, roze gelakte nagel van haar wijsvinger tegen haar horloge en maakt rechtsomkeert. Het is het grootste publiek geheim van verpleeghuizen: dat dementerende ouderen er vaak eenzaam en niet goed verzorgd hun laatste dagen moeten slijten. Ardy Stegman werkte vijf jaar in de ouderenzorg en zag daar met eigen ogen hoe de kwaliteit van de verzorging daalde. Er is onvol doende tijd voor basale zorg als wassen, aankleden en helpen bij het eten, en al helemaal geen tijd voor de eigen verhalen van de bewoners, terwijl kennis daarvan juist bij de zorg voor dementeren de ouderen essentieel is. Stegeman vertelt over mevrouw Lewis, die nauwelijks durft te drin ken als Mike dienst heeft, omdat hij haar niet vaak genoeg naar de wc brengt. Over de jongdemen- terende mevrouw Post, die door het gebrek aan toezicht niet veilig is voor de grijpgrage handen van Ardy Stcgcman En in het uur van onze dood meneer Prins. Over de eenzame meneer Hoek, na wiens dood blijkt dat hij toch kinderen had. Het zijn aangrijpende verhalen, waarmee Ardy Stegeman tegelij kertijd de bewoners hun waardig heid teruggeeft en het manage ment aanklaagt. Ardy Stegeman (1946) werkte lange tijd als vertaalster, waarna ze naar de zorg overstapte. Ze werkte vijf jaar in verschillende instellin gen. En in het uur van onze dood is haar eerste boek. Het boek is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 16.90 euro. Kunst Cultuur \erhjlcn vin ecu verzorgende

Peel en Maas | 2009 | | pagina 10