Strafzaak schietincident Zenith aangehouden De reel-mutant Wijkbewoners praten mee Grafheuvel Q-koorts bij geitenbedrijf alle: TTJ v naf 28 december kerstartikelen en SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN diverse sfeerartikelen PEEL EN MAAS Donderdag 24 december 2009 - Pagina 3 Vervolg voorpagina Het huidige akkoord is afwij kend van het vorige. "In plaats van in te zetten op groei zal de nadruk vooral liggen op behoud en verbe teren van de kWaliteit van leven", aldus Van Stelten. "Tegen het licht van de bezuinigingen waar we de komende jaren voor staan, zal dit een stevige uitdaging zijn. Maar de coalitie heeft er alle vertrouwen in dat het college en de raad zich hiervoor tot het uiterste zullen inspannen." Burgers van Venray moeten in een vroeg stadium een actieve bijdrage kunnen leveren aan de ontwikkeling van plannen in hun buurt, wijk of dorp, vinden CDA, PvdA en Samenwerking Venray. Verder laat de coalitie de moge lijkheden onderzoeken die de toe gevoegde waarde van scholen in dorpen en wijken kunnen vergro ten. Om dit in beeld te brengen vindt eind januari, begin februari 2010 een openbaar debat plaats waarvoor naast de politiek bijvoor beeld ook vertegenwoordigers van scholen en ouderraden wor den uitgenodigd. "We willen dat de basisscholen zo lang mogelijk in de dorpen en wijken behouden blijven, terwijl we steeds vaker horen dat in dorpen en wijken voor basisscholen de kritische ondergrens, waarbij de kwaliteit van het onderwijs in het gedrang komt, bereikt gaat worden. Maar wat nu precies die ondergrens van kwaliteit is, hebben we nooit met elkaar vastgelegd. We vinden dan ook dat de gemeente zo snel mogelijk samen met SPOV, Mozon, Dynamiek en ouders het debat aan moet gaan over de kwaliteit van het onderwijs", verklaart Van Stelten. Ook wil de coalitie een flexibel en duidelijk accommodatiebeleid met ruimte voor maatwerk. Bij nieuwe ontwikkelingen van huis- vestingsplannen krijgen inbrei- dingslocaties prioriteit boven nieuwe uitbreidingslocaties. In de wijken en dorpen wordt de veran derende woningbehoefte gemoni- tord. Verder staan de omvorming van het welstandsbeleid ('minder regels'), een integrale milieuvi sie en een pilot energieneutrale woningen op het programma. ECONOMIE De coalitie wil onder meer actief sturen op regionale samen werking en actief inspelen op samenwerkingskansen in de regio, vertelt Ike Busser. "Wij richten ons daarbij op de regio Noord Limburg, maar ook op de Duitse grensstreek en de regio Eindho ven. Niet alleen noord-zuid, maar ook oost-west. Ook krijgt het col lege de opdracht om de realisatie van de noordelijke rondweg als eerste bouwsteen in het project gebiedsontwikkeling Ooijen-Wans- sum mee te nemen." Bedrijventer reinen worden volgens de coalitie partijen verder gerevitaliseerd en het accountmanagerschap voor ondernemers als een één-loket functie verder doorontwikkeld. Tevens wil de coalitie de millenni umdoelen integraal verankeren in het beleid. "We onderschrijven de doelen en vinden dat ze structu reel in ons beleid ingebed moeten worden", legt Gerda van Stelten uit. "We denken daarbij aan een duurzaam inkoopbeleid en het stimuleren van bewustwording en educatie op het vlak van mon diale vraagstukken, bijvoorbeeld via de samenwerking tussen SPOV, Mozon, Dynamiek en het mondi aal platform, en het ondersteunen van projecten die zijn gestart door eigen inwoners en die gericht zijn op het dichterbij brengen van de millenniumdoelen. We vragen in dit kader het college om te onder zoeken of we samen met andere gemeenten in de regio Venlo een partnerschap met een regio in een ontwikkelingsland aan kun nen gaan." VEILIGHEID Iedereen moet zelfstandig en volwaardig kunnen deelnemen aan de samenleving, vinden CDA, PvdA en Samenwerking. "Dat vraagt om een plezierige en veili ge woonomgeving en om voorzie ningen die dat mogelijk maken", stelt Bert Linskens. "De coalitie wil dan ook het toezicht in de open bare ruimte versterken door extra toezichthouders aan te stellen die zich puur gaan bezighouden met handhaving in het centrum en de wijken van Venray. Het moet afgelopen zijn met de overlast en verloedering, ook de zogeheten kleine ergernissen moeten aange pakt worden. De toezichthouders, die tevens buitengewoon opspo ringsambtenaar zijn, moeten een herkenbare en toegankelijke plek of loket krijgen in het centrum." Ook moeten in het centrum en bij het station in Oostrum bewaakte fietsenstallingen komen. Op de bedrijventerreinen in Venray is eveneens sprake van overlast. De gemeente dient volgens de nieu we coalitie bedrijven te stimule ren collectief te investeren in het beheer en toezicht van bedrijven terreinen. "We dragen het college tevens op om de mogelijkheid van een exploitabele parkeervoor ziening voor vrachtwagens op een van de bedrijventerreinen te onderzoeken", aldus Van Stelten. Verder wordt volgens CDA, PvdA en Samenwerking Venray gericht gewerkt aan bewustwor ding, toegankelijkheid en veilig heid voor mensen met een func tiebeperking. Jeugdbeleid is eveneens een speerpunt van de nieuwe coali tie. Jeugd- en jongerenwerk moet in brede zin worden gefaciliteerd. Daar hoort volgens CDA, PvdA en Samenwerking bij dat er ergens in Venray een zo multifunctioneel mogelijke voorziening voor een zo breed mogelijke doelgroep wordt gerealiseerd als vervanging van café 't Podium. "'t Podium was tij delijk, het wordt nu tijd voor een structurele oplossing", vindt Lins- kens. "Maar het jeugdbeleid houdt meer in dan het hebben van een plek. We moeten bijvoorbeeld ook zorgen voor meer regie op de aan pak van probleemjeugd en actief beleid voeren op het gebied van preventieve en curatieve versla vingszorg en de problematiek van overmatig alcoholgebruik onder jongeren. Ik wil overigens wel benadrukken dat het met 80 pro cent van de jongeren prima gaat." Kwaliteitsverbetering van het cultureel aanbod door samenwer king tussen culturele organisaties, attent zijn op trends en ontwik kelingen in vrijwilligersbeleid, onderzoek naar mogelijkheden om regionale samenwerking in de sport te versterken een verdere impuls geven aan dagrecreatie zijn speerpunten op het gebied van vrijetijdsbesteding. COMMUNICATIE Interactieve beleidsvorming, onder andere door gebiedsgericht werken, is in Venray een vaste waarde geworden. Verdere ver betering van de kwaliteit van de (bestuurlijke) organisatie en de dienstverlening blijft volgens de nieuwe coalitie een punt van aan dacht. De coalitie wil de gemeen teraad in een vroeg stadium bij de inzet van instrumenten van bur gerparticipatie betrekken en de betrokkenheid van burgers bij het politieke besluitvormingsproces vergroten. FINANCIEN Als gevolg van kortingen op de algemene uitkering van het gemeentefonds zal Venray tussen de 4 a 10 miljoen euro moeten bezuinigen, verwacht Ike Busser. "Bij de voorjaarsnota in 2010 is daarover meer duidelijkheid. De coalitie wil op een evenwichtige manier bijdragen aan de bezuini gingsdoelstelling. Bij voorstellen richt zij zich in eerste instantie op de zogeheten harde sector, zoals ontwikkeling en beheer openbare ruimte en grote projecten, en pas in laatste instantie op de sociaal maatschappelijke sector." In het nieuwe college keren de huidige wethouders Patrick van der Broeck (CDA) en Twan Jansen (PvdA) terug. Nieuw zijn Jan Loo- nen (CDA) en Ike Busser (Samen werking Venray). De portefeuil leverdeling van het college van B en W is als volgt: burgemeester Hans Gilissen heeft naast zijn wet telijke taken bij politie, brandweer en rampbestrijding onder meer openbare orde en veiligheid, alge mene zaken en voorlichting en representatiebeleid in portefeuille. Patrick van der Broeck gaat over intergemeentelijke samenwerking, volkshuisvesting, planologie en stedenbouw, leefbaarheid, milieu en duurzaamheid, kunst/cultuur en sport en accommodatiebeleid en is tevens locoburgemeester. De portefeuille van Jan Loonen omvat economische ontwikkeling en acquisitiebeleid, arbeidsmarkt, gebiedsontwikkeling, grondbe drijf en recreatie en toerisme. Twan Jansen richt zich op welzijn, sociale zaken en volksgezondheid, integratie, inburgering en buiten landse werknemers, Masterplan Brukske, onderwijs en mondiale vorming. De portefeuille van Ike Busser omvat financiën, beleid en beheer openbare ruimte, handha ving integrale veiligheid, herhuis vesting gemeentehuis, bestuurlijke vernieuwing en deregulering. Kandidaten Venraynaar van het jaar bekend Wie wordt de Venraynaar van het jaar 2009? Uit de vele inzendingen heeft de redactie van nieuwsblad Peel en Maas Freek Thoone, Hugo Stappers en Bianca Bussers-Arts gese lecteerd. De kandidaten pre senteren zich vanaf vandaag (woensdag) bij Peel en Maas TV. U kunt op hen stemmen via sms, de website www.pee- lenmaas.tv of de bon in deze krant. Op woensdag 30 decem ber wordt in Peel en Maas en in een uitzending van Peel en Maas TV de winnaar bekend gemaakt. Kandidaat A is Freek Thoone. Freek Thoone is 24 jaar en woont in Leunen. Zijn hobby's zijn voet bal en als hij niet voetbalt speelt hij tennis of gaat hij vissen. Freek is ongehuwd, maar heeft wel een vriendin. Deze speler van SV Ven- ray werd afgelopen seizoen uit geroepen tot de beste speler van de Hoofdklasse B in het amateur voetbal. Thoone, woonachtig in Leunen, speelt al een aantal jaren bij SV Venray. Daarvoor speelde hij bij Leunen. Behalve beste speler werd Thoone ook uitgeroepen tot de beste spits van de hoofdklasse en was hij eveneens topscorer bij het eerste zaalvoetbalteam van SV Venray. Thoone is de eerste spe ler van SV Venray die deze eer te beurt valt. Hij is al jaren een van de beste spelers van Venray. Kandidaat B is Hugo Stap pers. De 64- jarige Venraynaar is gehuwd en zijn hobby is creatief bezig zijn in de breedste zin van het woord. "Ik moet kunnen frot- ten en fröbelen", aldus Hugo. Hugo Stappers is al meer dan 30 jaar actief binnen de Venrayse vastelaovend. Zo is hij jarenlang vicevoorzitter geweest van vaste- laovesvereniging De Piëlhaas. Na die periode ging hij zich inzetten voor de vastelaovend in Limburg als bestuurslid, vicevoorzitter en later voorzitter van de Samen- wirkende Limburgse Vastelaoves- vereniging. Als voorzitter was hij vaak een bindende factor tussen de verschillende verenigingen en bracht hij de vastelaovend dich ter bij de mensen. Eind november nam Hugo Stappers afscheid als bestuurslid van de SLV. Mensen als Beppy Kraft en Martin Eurlings waren bij zijn afscheid alleen maar lovend over hem. Inmiddels heeft hij een nieuwe hobby: bestuurslid van de ouderenvereniging Veltum. Kandidaat C is Bianca Bussers. Zij is 40 jaar en woont in Venray. Haar hobby's zijn computeren en vooral wandelen, spelen en trainen met de hond. Daarnaast doet ze ook nog aan steppen. Bianca heeft dit jaar een nier afgestaan aan haar broer Ronald. Ronald moest drie keer per week gedialiseerd worden, maar werd desondanks steeds zieker. Aanvan kelijk kon haar nier niet gebruikt worden omdat de bloedgroep van Bianca afwijkt van die van haar broer. Uiteindelijk is de bloed groep van haar broer gewijzigd waardoor het mogelijk werd om een nier af te staan aan haar broer. Bianca heeft daar geen moment aan getwijfeld. Vanaf heden kunt u stemmen op de drie kandidaten. Dat kan via de bon in deze krant, maar ook via sms (55 cent per bericht/ geen abonnement) en de website www.peelenmaas.tv. Wanneer u wilt stemmen via sms, moet u het volgende doen: Stemt u op kandidaat A, Freek Thoone, stuur dan een sms naar 4411 met VENRAY spatie A. Valt uw keuze op kandidaat B, Hugo Stappers, stuur dan een sms naar 4411 met VENRAY spatie B. Vindt u dat kandidaat C, Bianca Bussers- Arts, de titel Venraynaar van het jaar verdient, stuur dan een sms naar 4411 met VENRAY spatie C. U kunt stemmen tot en met zondag 27 december. Naast de publiekstem speelt ook nog de Freek Thoone (l), Bianca Bus sers-Arts en Hugo Stappers zijn de drie genomineerden. stem van een jury mee in de eind uitslag. Die jury bestaat uit wet houder Patrick van der Broeck, Esther Thomassen, centrummana ger van Venray, en Christ van den Munckhof, uitgever van Peel en Maas. Wethouder Van der Broeck zal de prijs overhandigen. In Peel en Maas van volgende week - en in een speciale uitzen ding van Peel en Maas TV (vanaf woensdag 30 december vanaf 19.00 uur) - wordt de Venraynaar van het jaar 2009 bekendgemaakt. Uitzendingen in het kader van de Venraynaar van het jaar 2009: Presentatie nominaties: Vanaf woensdag 23 december 19.00 tot en met donderdag 24 december 24.00 uur. Vervolgens herhaling van het programma op eerste en tweede kerstdag om 18.00, 20.00 en 22.00 uur. Bekendmaking Venraynaar van het Jaar 2009: Vanaf woensdag 30 december 19.00 tot en met donderdag 31 december 24.00 uur. Herhaling op nieuwjaarsdag om 18.00, 20.00 en 22.00 uur. De rechtbank in Roermond heeft donderdag besloten om de strafzaak tegen de 23-jari- ge Daniel S. uit de gemeente Gemert-Bakel voorlopig aan te houden. Er moeten eerst nog getuigen en deskundigen wor den gehoord. Het Openbaar Ministerie (OM) beschuldigt de man ervan dat hij in de nacht van 25 op 26 juli in Oostrum heeft geschoten op een portier van discotheek Zenith. Hij zou vanaf de straatzijde heb ben geschoten op de ingang van de discotheek. Achter de deur stond een portier van Zenith. Daniel S. was eerder die avond uit de discotheek gezet, na een opstootje. Hij bezocht samen met vier andere familieleden de uitgaansgelegenheid in Oostrum. Het OM beschuldigt Daniel S. van poging tot moord. Hij zou met voorbedachten rade hebben geschoten. Het schietincident was voor burgemeester Waals reden om dis cotheek Zenith per direct tijdelijk te sluiten. Een dergelijk incident is een ernstige aantasting van de openbare orde en veiligheid, moti veerde Waals zijn beslissing. De burgemeester vond het risico voor de veiligheid van de exploitanten, de medewerkers en het publiek te groot. De exploitanten van de discotheek tekenden met succes beroep aan tegen het besluit. De rechtbank in Roermond heeft besloten om 'vanuit organi satorische redenen' ook de straf zaak tegen de 29-jarige Johannes P. uit Arcen aan te houden. De man wordt ervan verdacht tal van inbraken te hebben gepleegd, eind 2008 en dit jaar. Hij wordt onder meer beschuldigd van een diefstal in Leunen op 11 juni dit jaar. Daar bij zou hij een rugzak met onder meer een mp3-speler, een porte monnee en een hoeveelheid geld buit hebben gemaakt. Brede raadpleging variantenstudie brede school Brukske Begin januari hebben wijk bewoners van Brukske de mogelijkheid hun mening te geven over de realisatie van de brede school. Tijdens een vier tal bijeenkomsten op diverse locaties worden drie varian ten voorgelegd en vindt een peiling van de mening van de wijkbewoners plaats. De uitkomsten van deze peiling maken onderdeel uit van de adviesnota aan de raad, die in het voorjaar beslist welke vari ant wordt uitgevoerd. Over een aantal jaren ziet het hart van Brukske er anders uit. Rondom het winkelcentrum, het zogenaamde centrumgebied, wordt de komende jaren flink gewerkt aan vernieuwing. Een belangrijk onderdeel daarvan is de bouw van een brede school. In zo'n brede school is het mogelijk om verschillende functies samen te brengen. De vraag is natuurlijk welke functies dat zijn. Krijgt het wijkcentrum bijvoorbeeld een nieuw plek in de brede school of blijft het gevestigd in de Kiosk? Er zijn drie plannen uitgewerkt waar in de verschillende mogelijkheden staan beschreven. De eerste variant is een brede school die ruimte biedt aan een aantal functies: een multifuncti oneel gebouw met plaats voor een basisschool en kinderopvang, maar bijvoorbeeld ook voor een sportzaal, consultatiebureau en wijkcentrum. In de tweede variant wordt het wijkcentrum niet opge nomen net als in de derde variant waarbij ook de huidige sportloka- len blijven gehandhaafd. Wethou der Elly van Dijck: "De komst van een brede school, de locatie van het wijkcentrum. Dit zijn zaken die alle wijkbewoners en gebrui kers van de functies aangaan. Om een zo compleet mogelijk advies aan de raad te geven, is de mening van de bewoners voor ons erg belangrijk. Begin januari ontvangt elke bewoner een uitnodiging in de brievenbus om naar een van de vier bijeenkomsten te komen. Ook worden de bijeenkomsten met posters op de locaties aan gekondigd. Zo krijgt iedereen de kans om zijn of haar mening te vormen." Ter voorbereiding op de bouw van een nieuwe var kensstal is er op 16 novem ber in Leunen begonnen met archeologisch onderzoek. Er waren wel aanwijzingen voor archeologie uit voorgaande onderzoeken, maar dat kon niet voorkomen dat de arche ologen van Becker Van de Graaf en de leden van het AWV (Archeologische Werkgroep Venray) verbaasd waren over wat zij ter plaatse aantroffen. Op basis van wat het onder zoek tot nu toe oplevert, lijkt het dat er een complex van meerdere huizen, spiekers en een grafheu vel hebben gestaan. Spiekers zijn kleine vier- of zespalige construc ties waar een vloertje op lag om hooi en stro op te bewaren en te beschermen tegen ongedierte. Er zijn monsters genomen om uitspraken te kunnen doen over de datering en eventuele natuur uit de omgeving ten tijde van de bebouwing. Het kleine beetje aar dewerk dat tot nu toe is schoon- gemaakt duidt op een voorlopige datering ergens in de brons- of ijzertijd. De meest opvallende ont dekking was uiteraard de graf heuvel. De heuvel zelf is echter al lange tijd verdwenen. Dat het hier om een grafheuvel gaat, hebben de archeologen herleid aan de dieper gelegen greppel om het graf. In de greppel zijn de resten gevonden van een palenkrans, een rij palen die mogelijk als versiering diende of om wild van de grafheuvel te weren. Opvallender is echter dat er ook sprake lijkt te zijn van een prome nade; een weg die naar de heu vel toeliep, geflankeerd door een palenrij aan beide zijden. Het is lastig om nu al uitspraken te doen, maar gezien de monumentaliteit van het graf, de promenade en de latere bewoning kunnen we hier toch wel spreken over een zeer bijzondere locatie. Verder werden de archeologen nog getrakteerd op een intacte urn en een crema tiegraf op de locatie van één van de woningen. Bij een geitenbedrijf aan de Vos- seveen in Oostrum is onlangs Q- koorts geconstateerd. Daarmee is het aantal besmette bedrijven in Limburg opgelopen tot zes. De andere bedrijven liggen in Heijen, Beesel, Hulsberg, Voeren- daal en Roosteren. Ook in het Brabantse St. Anthonis en Beers zijn door de Voedsel en Warenau toriteit VWA besmettingen vastge steld. De besmetting in Oostrum kwam aan het licht omdat de geitenhouder zelf Q- koorts kreeg. Het bedrijf met zo'n duizend gei ten werd dinsdag al geruimd. De snelle ruiming heeft volgens de gemeente Venray te maken met het stadium van de zwangerschap van de geiten. De bacterie die Q- koorts veroorzaakt, komt vrij bij een bevalling. Mensen die in een straal van vijf kilometer rond het bedrijf wonen, zijn per brief door de gemeente Venray geïnformeerd. Het totaal aantal besmette bedrij ven in Nederland bedraagt nu 61. Maandag is in Tilburg en Vinkel begonnen met het ruimen van besmette geitenbedrijven. Ruim 40.000 drachtige dieren worden gedood. Drachtige geiten en schapen worden gedood om te voorkomen dat bij een miskraam de Q-koortsbacterie vrijkomt die dit jaar al bijna 2300 mensen ziek maakte. Zes mensen met Q-koorts overleden. Meer informatie over Q-koorts vindt u onder meer op de website van de gemeente Ven- ray: www.venray.nl. Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Peel en Maas tijdens de feestdagen In verband met de jaarwisse ling verschijnt Peel en Maas niet op donderdag 31 december, maar op woensdag 30 december. Voor de editie van 30 december zijn de aanlevertijden: maandagmor gen 28 december voor 10.00 uur (kopij redactie), voor 18.00 uur (advertentie). Huurgeschil? Uithuiszetting? Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) intratuin 'Koers naar nieuw evenwicht' U kunt stemmen! geestig mysterieus spannend informatief Te koop bij VVV-kantoren, boekhandels of rechtstreeks via www.puzzelthriller.nl Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching WWW.SCHEIDINGSWEG.NL 06-17580746 INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray uE- Intratuin Venray Langstraat 133, 0478-588585. www.intratuin.nl

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3