Secretaris Lucassen weg "Niets te maken met politiek" SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN Thuiszorg nodig? thuiszorg noord-limburg PEEL EN MAAS Donderdag 17 december 2009 - Pagina 3 Don Thijssen over succesvolle aanpak UWV WERKbedrijf in crisistijd: Don Thijssen is bijna een jaar vestigingsmanager van het UWV WERKbedrijf in Ven- ray. Het is door de economi sche crisis een turbulent jaar geweest. De werkloosheid in deze regio is gestegen van 5,2 naar 6,7 procent. Thijssen ver wacht dat het in de komende maanden nog iets zal oplo pen, mogelijk tot boven 7 pro cent. Als de voortekenen niet bedriegen, dan komt in de tweede helft van 2010 - wel iswaar schoorvoetend - de ommekeer. Terug naar oktober 2008. Ter wijl de economische crisis wereld wijd losbarst, is er in Venray een extreem lage werkloosheid. "Vijf procent is normaal bij economisch evenwicht. De arbeidsmarkt moet in beweging blijven", vindt Thijs sen. "Het nadeel van een over spannen arbeidsmarkt is het grote verloop. Om het minste of gering ste vertrekken werknemers bij hun baas, omdat ze direct ergens anders aan de slag kunnen." Ruim een jaar geleden kent Ven- ray een krappe arbeidsmarkt met nauwelijks jeugdwerkloosheid. "Het aanbod van werkzoekenden sluit niet aan bij de vraag. Er is een groot gat qua opleidingsniveau. Vooral de groep 45-plussers heeft het lastig. Ze hebben jarenlang braaf bij hetzelfde bedrijf, veelal in de maakindustrie, gewerkt. Ze zijn te laag opgeleid en toch relatief duur." Venray volgt - in tegenstel ling tot veel andere gemeenten - aardig de landelijke trend. Dat komt vooral door de geografische ligging. Veel mensen hebben werk in de regio's Nijmegen en Oost Brabant (Eindhoven en Helmond) en in Duitsland. In januari 2009 dringt de crisis pas echt door op de arbeidsmarkt. UWV WERKbedrijf is per 1 janu ari ontstaan uit een samenvoeging van CWI en UWV De fusie is in Venray vrij rimpelloos verlopen. De instroom van werkzoeken den neemt toe. Twaalf bedrijven maken voor in totaal achthonderd werknemers gebruik van de werk tijdverkorting. Dat kan maximaal voor een halfjaar. Don Thijssen ziet vlak na zijn komst donkere wolken opdoemen. "Venray telt veel toeleveringsbedrijven voor de automotive-industrie. Juist daar vielen de eerste grote klappen. Denk aan NedCar en de Duitse auto-industrie." Venray ziet in het eerste halfjaar het aantal werklo zen met liefst 36 procent stijgen. Terwijl het gemiddelde in de pro vincie 18 procent is. Venray blijkt dus een nogal gevoelige arbeids markt te hebben. De werkloos heid loopt op naar 6,5 procent. De verwachte grote klap in de zomer blijft evenwel uit. In het tweede halfjaar blijft het vrij stabiel, met een geringe stijging naar 6,7 pro cent. Net iets boven het landelijk gemiddelde, maar laag voor Lim burgse begrippen. "Dat komt door het grote aantal mkb-bedrijven in deze regio", legt hij uit. "Kleinere bedrijven zijn flexibeler, ze kun nen sneller schakelen in het pro ductieproces. Voor Inalfa is het verlies van een grote klant veel lastiger op te vangen dan voor de mkb'ers." Vanaf oktober is de werktijdverkorting van de baan. Sinds juni is er deeltijd-WW, waar momenteel 38 bedrijven met 484 werknemers gebruik van maken. "Vrij weinig", vindt Thijssen die naar eigen zeggen een revolutie ontketende bij het UWV WERK- bedrijf. Even wat cijfers. Het aantal vacatures daalde van 3500 vorig jaar naar 1700 dit jaar. Meer dan een halvering. Terwijl de instroom van werkzoekenden steeg met 36 procent naar 4200. "Toch heb ben we dit jaar tweehonderd vacatures meer ingevuld en ook de uitstroom ligt hoger dan in 2008", zegt de vestigingsmanager. De Venrayse vestiging stond een jaar geleden landelijk op de 125e plaats. "Dat was vrij laag. Nu staan we zelfs in de top vijf. Het gaat om drie dingen: de uitstroom, de ver vulde vacatures en de klanttevre denheid, bij zowel werkgevers als werkzoekenden. Op alle drie de fronten hebben we goede resulta ten geboekt. Daar ben ik best trots °p." Thijssen heeft een commerciële achtergrond. Die probeert hij over te brengen op het UWV WERK- bedrijf, het voormalige arbeids bureau dat vooral een ambtelijke inslag had. "We wachten niet meer tot een bedrijf zich meldt met ontslagaanvragen. Nee, we gaan voortaan zelf de boer op. Alles is erop gericht om mensen van werk naar werk te begeleiden. We moe ten de markt bewerken. Daarom is het zo belangrijk dat onze mensen de deur uitgaan. Ik geloof heilig in een krachtenbundeling met het bedrijfsleven. Zo hebben we dit jaar het ontslag van duizend mensen kunnen voorkomen. Door samen met de werkgevers te kijken naar interne opleidin gen, andere functies of tijdelijke overplaatsingen naar een ander bedrijf. Dat blijkt succesvol. Hier mee scoren wij met afstand het beste in Limburg." Ook worden er pro-actief opleidingen gegeven, zoals voor heftruckchauffeurs. Ze hebben onlangs bijna allemaal al een baan gevonden. "We moeten creatief zijn en er vroeg bij zijn. Ook voor ons geldt, voorkomen is beter dan genezen. Daarbij mogen we niet denken in massaoplossin gen. Ieder individu verdient een eigen aanpak." Na enkele 'makkelijke' jaren zit het UWV WERKbedrijf nu in een hectische periode. De organisatie groeide van 23 naar 30 fulltime banen. "De crisis heeft alles ver sneld. We hebben mensen van uit zendbureaus tijdelijk aangenomen. Die hebben het nu wat rustiger. Het grote voordeel is, dat zij het al gewend zijn om naar de bedrijven toe te gaan. Zolang wij ze nodig hebben, blijven ze hier. Als straks de arbeidsmarkt aantrekt, dan gaan ze terug." Nu, aan het eind van het jaar, kijkt Don Thijssen 'redelijk tevre den' terug. Venray met veel maak industrie, bouw en logistiek heeft flinke klappen opgelopen. Toch valt de schade uiteindelijk nog mee. De grootste zorg blijft de 45-plussers, alhoewel de jeugd werkloosheid (tot 27 jaar) met 71 procent is toegenomen. Landelijk gaat er veel aandacht en geld uit naar de jongeren. Hij vindt het niet helemaal terecht. "Nee, want de 45-plussers dreigen vergeten te worden. De jeugdwerkloosheid lost zich vanzelf op. Ze zijn jong, goed opgeleid en goedkoop. Daar maak ik me geen zorgen over. Ze liggen goed in de markt en ze krij gen straks snel een baan." Wat brengt 2010? "We zitten nog diep in de dip. Er zijn tekenen van economisch herstel, maar de arbeidsmarkt loopt altijd achter. Vooral in Venray, want we hebben hier geen 'snelle' bedrijven zoals uit de chipindustrie. Mkb'ers zijn sowieso wat voorzichtiger met het aantrekken van nieuw perso neel. Als er meer werk komt, pro beren ze het zolang mogelijk met eigen mensen en overuren op te vangen", zegt Thijssen, die ver wacht dat medio 2010 'het licht weer gaat schijnen'. Leden van de Stichting Krui sen en Kapellen hebben dinsdag het wegkruis aan het einde van de Kruisstraat in Venray terug geplaatst. Het beeld werd met de carnavalsdagen van dit jaar vol- ledig vernield. De stichting heeft een nieuw beeld gemaakt en meteen ook het kruishout een grote beurt gegeven. De sokkel werd vervangen en er is een meta len beugel gekomen, waarin het kruishout is vastgezet. Op deze plek werd het kruis eerder in 1981 geplaatst, omdat de voorgan ger ervan enkele jaren daarvoor wegens bouwvalligheid werd opgeruimd. De Kruisstraat heeft haar naam niet toevallig. Tot in de jaren 1960 hing er een kruis tegen de gevel van huize San Damiano, nu de cafetaria aan het begin van de straat. Aan het einde van de straat staat sinds mensenheugenis een kruis, dat dus nu is terugge plaatst. Er zijn sterke aanwijzingen, dat de naam De Kruuze als oor spronkelijke naam van de straat duidt op een laatmiddeleeuwse kruisweg. Beeldend kunstenaar Erik Habets heeft vier grote sculpturen bijna af De komende drie jaar komen op vier rotondes op de Venrayse invalswegen wisse lende kunstwerken te staan. In maart 2010 is de primeur voor de Zuid-Limburgse kunstenaar Erik Habets, die vier grote sculpturen aan Venray gaat tonen. De stichting Odapark wil de wisseltentoonstellingen ieder half jaar vervangen. Afgelopen donderdag hield Erik Habets (31) een presentatie in een bovenzaal van de Witte Hoeve. De belangstelling viel bar tegen. Naast mensen van de gemeente en het Odapark was er slechts een hand vol bezoekers. Kunst op rotondes heeft in Venray al een voorge schiedenis. Na afloop van de grote expositie De Waan in 2002, op het St. Annaterrein, was het de bedoe ling om kunstwerken te plaatsen op de rotondes. Het zou een blij vend aandenken worden aan hon derd jaar psychiatrie in Venray. Het idee wekte veel weerstand op, vooral de plaatsing van de hon derd geknakte kruisen. Lange tijd bleef het stil. Uitein- delijk heeft de gemeente ervan afgezien om 'psychiatrische' kunst tentoon te stellen in de openbare ruimte. Samen met het Odapark, centrum voor hedendaagse kunst, is besloten om vier rotondes te vullen met wisselende kunstpro jecten. Het zijn de rotondes Nieu we Maasheseweg-Noordsingel, Beekweg-Noordsingel, Langstraat- Zuidsingel en Leunseweg-Zuidsin- gel. "De bezoekers van Venray zul len regelmatig verrast worden met nieuwe kunst van jonge beelden de kunstenaars", vertelt beleids ambtenaar Marij Theelen. Kunste naar Erik Habets exposeerde in 2006 voor het eerst in Venray, in het Odapark. Hij maakt metersho ge sculpturen van polyester. "Het is oersterk materiaal en weersbe- stendig", aldus Habets, die een uit leg gaf over zijn vier kunstwerken die vanaf maart de vier Venrayse 'poorten' sieren. Op de rotonde Beekweg-Noord- singel komt 'Ego est centrvm' te staan. Het is Latijn voor 'ik ben het middelpunt'. Het beeld heeft een enorme omvang en is zesenhalve meter hoog. Het beeld, met een stalen constructie, is eerder al in Maastricht geëxposeerd. Habets: "Het is zo groot, dat het in delen vervoerd moet worden. Op locatie kunnen we het in elkaar zetten." Op de Nieuwe Maasheseweg- Noordsingel krijgt 'Back to nature' een plek. Het is een felgele auto die rechtop met zijn neus in de grond steekt. Het karkas is hol van binnen en gevuld met aarde. Uit de auto steekt een boom als een soort uitlaat. "De auto staat symbool voor de industrialisatie die Venray achter de rug heeft", meldt de kunstenaar. De boom verwijst naar de groene kant van de gemeente. De rotonde op de Langstraat wordt gesierd met een Mariabeeld. Het is nog even passen en meten omdat de paal met de ANWB- bewegwijzering in de weg staat. Mocht de ruimte toch te krap zijn, dan verhuist het beeld naar de rotonde Oostsingel-Henri Dunant- straat. Erik Habets gaat ervan uit dat het Mariabeeld op Langstraat toch een plek krijgt. "Het is een moederfiguur die iedereen met open armen welkom heet." Op de Leunseweg-Zuidsingel komt 'Piël- haas stunt' te staan. Het onderste deel bestaat uit een opeenstape ling van tien witte schapen met daarboven een 'piëlhaas' op een motor. Het is een enorm gevaarte van ruim zes meter hoog. Volgens Habets is het een typisch Venrays beeld dat een koppeling legt tus sen het racecircuit en de vroe gere schapenhandel. "De piëlhaas spring op zijn motor op de circus schapen heen." Voordat de kunstwerken een plek krijgen, moet er nog voor werk worden gedaan. Op de vier rotondes worden in januari, als het weer het toelaat, fundamen ten gestort. Deze zijn geschikt gemaakt om ook alle volgende tentoonstellingen in te veranke ren. Aannemer Van Rattingen gaat de beelden plaatsen. Jan Goot- zen, die vlak bij de rotonde op de Langstraat woont, vroeg zich af of de kunstwerken de verkeersdeel nemers niet te veel afleiden. "Dat valt wel mee", denkt Marij Thee- len. "De weggebruikers zien de beelden al op ruime afstand. Het zal niet leiden tot verkeersonge- vallen."Wethouder Van der Broeck meldde dat een verkeerskundige er ook naar gekeken heeft. Goot- zen vroeg zich ook af of de beel den niet vernield worden door baldadige jeugd. De Langstraat is in het weekeinde een uitvals weg van het uitgaanspubliek. Habets reageerde dat de polyes ter beelden heel stevig zijn. "Maar iemand die echt kwaadwillend is, kan altijd iets vernielen. Dan zou ik ze van koper moeten maken. Dan loop je weer het risico dat ze worden gestolen." Patrick van der Broeck refereerde aan de ver velende ervaring met Tesco in de Wilhelminastraat. Dit beeld werd onlangs totaal vernield. "Men sen moeten met hun vingers van andermans eigendommen afblij ven", zei de wethouder, die de kos ten van de reparatie wil verhalen op de vernielers. Marijke Cieraad van het Odapark: "Het zou erg zijn als we vanwege vernielingen geen kunst meer kunnen plaatsen in de openbare ruimte." Gerard Thijssen (inVENtief): "Er is danig gerommeld' Het verzoek van inVENtief om alle uitgebrachte stemmen bij de gemeenteraadsverkie zing van 18 november te her tellen, is afgewezen. De lokale partij is, bijna vier weken later, formeel ook te laat. Op vrij dag 20 november is de uitslag definitief vastgesteld. Toen had het verzoek om hertelling ingediend moeten zijn. Fractievoorzitter Gerard Thijs- sen kwam pas afgelopen maandag met zijn bezwaarschrift. Burge meester Waals, als voorzitter van het centraal stembureau, wees het verzoek af. Toch kon er nog een hertelling komen, als een raad- smeerderheid daarvoor was. Maar dinsdag bleken de andere partijen er geen trek in te hebben. Volgens Waals zijn er wel fouten gemaakt. "Maar er is geen ernstig vermoe den dat die zo groot zijn, dat ze van invloed zijn op de zetelverde ling." Gerard Thijssen is daarvan niet overtuigd. Zijn partij behield een zetel. Alhoewel op de verkiezings avond inVENtief twee zetels kreeg toebedeeld. Daarbij werd ook nog eens het verkeerde tweede raadslid - Cees de Vocht in plaats van Mieke Beerkens - naar voren geroepen. Bovendien waren de stemmen die Thijssen in Merselo vergaarde 'kwijt'. Hij wist zeker dat hij er minimaal vier stemmen moest hebben. Uiteindelijk bleek er in Merselo zeven keer op Thijs- Vervolg voorpagina Schouwburgplein net niet af Vanaf half januari wordt gestart met de aanleg van de nieuwe fietsroute door de Deken Thie- lenstraat. Dit werk zal zo'n acht weken duren. Daarna kan begon nen worden met de herinrichting van de Schoolstraat, dat een voet gangersgebied wordt. De Bleek wordt nog eerder aan gepakt. De planning is dat voor 1 juni de Schoolstraat en De Bleek helemaal klaar zijn. Daarna res teren nog de Poststraat en het eerste stukje van de Paterstraat. Tussendoor moeten de pleinen nog afgewerkt worden. Komend voorjaar worden de zitbankjes geplaatst en deze week zijn de laatste lichtmasten verschenen op het Schouwburgplein, waar in april het fontein in werking wordt gezet. Een van de laatste klussen, in het najaar van 2010, is het planten van de bomen in de Schoolstraat, de Bleek en de Poststraat. Alards: "Eind volgend jaar is alles klaar zijn. Zoals het er nu naar uitziet, gaat het ook lukken. We hebben goede medewerking van iedereen gehad. Natuurlijk is het wel eens vervelend, zoals voor de markt die enkele maanden verplaatst moest worden." De marktkooplui zouden met hun kramen pas na 1 januari terugkeren op de pleinen. Maar vanaf maandag 7 december staan ze er weer. "Het was een dringend verzoek. We hebben alles op alles gezet om het in te passen. En dat is tot volle tevredenheid gelukt." sen gestemd te zijn. Naderhand bleken er nogal wat fouten te zit ten in de telling. Het ging veelal om stemmen die bij een andere persoon, van dezelfde partij, terecht zijn gekomen. "Er is onder te grote haast danig gerommeld", vindt Thijssen, die aanwezig was bij de openbare zitting van het centraal stembu reau op 20 november. Hij spreekt van 'gemakzucht en arrogantie' waarmee de uitslag is vastgesteld. "Een uiterst onzorgvuldige gang van zaken", aldus het raadslid, die meent dat de leerlingen van het Raayland College - die waren ingeschakeld bij het tellen van de stemmen - er een dolletje van hebben gemaakt. "Wie zegt dat hertelling geen invloed heeft op de zetelverdeling? Dat moet nog blijken. Ik heb allerminst vrede met de gang van zaken." Waals verklaarde dat er tijdens de verkiezingsavond een grote druk lag op de medewerkers van de gemeente. Omdat de media en de politici zo snel mogelijk de uitslag wilden weten. "Ik betreur de onnauwkeurigheden, maar voor mij telt de definitieve uitslag zoals die op 20 november in het proces-verbaal is vastgelegd. Ik heb de stellige overtuiging dat de zetelverdeling niet in het geding is", aldus Waals. "En ik heb er geen nacht minder van geslapen of u nu vier of zeven stemmen in Mer- selo heeft." Volgens Waals was de telling goed georganiseerd. "De leerlingen van het Raayland heb ben er zeker geen dolletje van gemaakt." Thijssen reageerde dat de telling alleen mag gebeuren door daarvoor gekwalificeerde ambtenaren. Gerda van Stelten (CDA) betreurt de gang van zaken op de verkiezingsavond. "Maar het is allemaal mensenwerk. We zien geen reden voor een hertelling." Ike Busser (Samenwerking): "Er zijn personen pijnlijk getroffen door fouten. Dit is erg vervelend. Maar we hebben geen vermoe den dat hertelling leidt tot een andere zetelverdeling." PvdA, VVD en Lokaal Aktief denken er net zo over. Elianne Sweelssen (SP) wil er niet zo gemakkelijk overheen stappen. "Wanneer ons hetzelfde was overkomen als inVENtief, dan hadden wij een hertelling aan gevraagd. Het verbaasde ons dat inVENtief dat niet meteen heeft gedaan. Jammer dat ze er nu pas meekomt", zegt Sweelssen, die vindt dat er een smet kleeft aan de verkiezingsuitslag. "Een treurige zaak." Ook de SP zette vraagtekens bij het inzetten van Raayland-leer- lingen. Gemeentesecretaris Piet Lucassen vertrekt bij de gemeente Venray. Het alge meen bestuur van de Veilig heidsregio Limburg-Noord neemt morgen (18 december) een definitief besluit over de benoeming van Lucassen tot directeur van de Veiligheids regio Limburg-Noord Lucassen (53) volgde in 1999 Ad de Bever op als gemeentesecretaris. De Bever ging in dezelfde func tie aan de slag in Gouda. Een jaar geleden werd Lucassen al aange steld als kwartiermaker van de pas opgezette Veiligheidsregio. Deze deeltijdfunctie combineerde hij met zijn baan bij de gemeente Venray. Nu is het de bedoeling dat de tijdelijke functie van kwar tiermaker wordt omgezet in een vaste baan als algemeen directeur Waals rept over bedreiging raadslid Voigt Burgemeester Waals ver oorzaakte dinsdag tijdens de raadsvergadering enige ophef toen hij repte over bedreigin gen van PvdA-raadslid Tarcicia Voigt. De indruk werd gewekt dat Voigt daardoor niet meer terugkeert in de gemeente raad. Waals had voor alle elf vertrek kende raadsleden een zilveren speld plus een persoonlijk woord je in petto. Hij hekelde het feit dat Voigt was bedreigd. "Schande voor degene die dat heeft gedaan. Ik verfoei het", zei Waals. De meeste raadsleden wisten niet waar de burgemeester op doelde. Tarcicia Voigt reageert een dag later ver baasd. "Ik stond versteld. Ik heb daar met de burgemeester nooit over gesproken. Toen hij het zei, kon ik niet reageren. Na afloop heb ik hem het wel gevraagd. Waals vertelde dat hij het wist van de politie." Voigt is werkzaam bij het jongerenontmoetingscen trum van de Duitse begraafplaats in Ysselsteyn. Op de parkeerplaats is zij, afgelopen zomer twee jaar geleden, door iemand met een pistool bedreigd. Ze wil verder niet op de details ingaan. "Het was behoorlijk heftig. Maar het heeft helemaal niets te maken met mijn raadswerk of het lidmaatschap van de PvdA. Alhoewel sinds de woorden van Waals, mensen kun nen concluderen dat het wel het geval is." In het verleden is Tarcicia Voigt wel vaker bedreigd. "Ik heb enige tijd gewerkt in een gevange nis. Dan gaat het er wel eens hef tig aan toe. Maar die bedreigingen zijn nooit bij de politie terecht gekomen. Dat is door justitie intern opgelost." Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg en tevens secretaris. Het dagelijks bestuur van de Veiligheidsregio Limburg-Noord stelt voor om Lucassen hiervoor te benoemen. Het is nog niet bekend wanneer hij precies vertrekt bij de gemeen te Venray, het zal wellicht in de eerste maanden van 2010 zijn. Het vertrek van Lucassen valt samen met de burgemeesterswisseling. Op 4 januari 2010 wordt Hans Gilissen geïnstalleerd als opvolger van Jos Waals die met pensioen gaat. Overeenkomsten Incasso's Aansprakelijkheid Julicher Meijer PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) Bel (088) 850 00 00 proteion "Duizend ontslagen voorkomen" Beeld aan Kruisstraat terug In maart kunst op rotondes Geen hertelling stemmen Dejuiste weg in de goede richting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching WWW.SCHEIDINGSWEG.NL 06-17580746 INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN ADVOCATEN Tel: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray 6® ftKPT DtN MTtC, MAA# rUNt-'i HJ HEUT MN WL HEM WJ GtCEVfch, OM GOED Of KUMD TE ITYtH M NKT VU 71CN Df rflCT WE «OMEN. GWtf W»e frtïN SCHULD VERLOREh hulp bij het huishouden thuisbegeleiding persoonlijke verzorging dagvoorzieningen zorgboerderijen verpleging zorgalarmering zorg tv uitleen hulpmiddelen consultatie voor 65-ptussers tijd voor mensen' WWW.prOteionthuiSZOrg.nl tijd voor wensen

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3