Honderd jaar mannenkoor Vier keer uitverkocht 'Thuis' i t Koester uw Monument m wKi m m Jeuken en de Meid in halve finale LVK Fietscontrole m Jubileummis mogelijk live op tv iDf Honderddertigste jaargang - week 51 - donderdag 17 december 2009 Tentoonstelling in 't Freulekeshuus Altijd al eens met het Ven- rays Mannenkoor op de foto gewild? Kom kijken naar de tentoonstelling en ver geet vooral je fototoestel niet! Vanaf 18 december is in Museum 't Freulekeshuus een overzichtstentoonstelling te zien over het Venrays Man nenkoor. Aanleiding is het feit dat het koor op 20 december honderd jaar bestaat. De ten toonstelling toont de bezoeker in beeld en geluid een kijkje achter de schermen van dit bekende koor. Op 11 december 1909 stond in de Peel en Maas het volgende bericht: Maandagavond had in het café van L. Verbeek eene vergade ring plaats, ten doel hebbende het oprichten van een Venraysch Man- nnenkoor. Er was nogal belang stelling en 36 leden traden toe. Een voorlopig bestuur is gekozen, bestaande uit de heeren M. van Aarssen, J. Thewissen en P. Schols. Een week later werden de leden opgeroepen voor de eerste repe titie op maandag 20 december 1909 om 20.30 in het lokaal van Verbeek en was het begin van het Venrays Mannenkoor een feit. Het koor bestaat tegenwoordig uit 117 actieve leden. Het reper toire bestrijkt een breed scala aan werken uit de gehele muziek geschiedenis, op profaan en op religieus gebied, van klassiek tot modern in een veelvoud van talen. Van zingen in een kwartet, een octet, een klein koor tot natuurlijk en vooral met het hele koor. Bin nen het koor zijn kleinere groepen gevormd die ook samen zingen. Zo zijn er onder meer de groepen De Toetzengers, een joekskapel, een Octet-nog dat zich toelegt op het zingen in barbershopstijl, het Hof- koër, dat rond carnaval optreedt, De Plekkers, VET, een close-har mony koor en De Rodse klötjes. Het huidige koor staat onder leiding van dirigent Anton Kro- pivsek. Het Venray's Mannenkoor afficheert zich als 'reservekam pioen van Nederland'. Dirigent Anton Kropivsek neemt nationaal en internationaal een prominente positie in, het koor concerteert zonder partituur en de koorleden krijgen zangles van een zangpe dagoge. Het hoge niveau van het Venray's Mannenkoor is mede te danken aan de talloze optredens die in de afgelopen eeuw werden verzorgd in binnen- en buitenland. Op de tentoonstelling zijn vele foto's te vinden die hiervan getui gen. Ook is veel digitale informa tie over het koor verzameld en is deze op de tentoonstelling voor het publiek toegankelijk. Zelfs het oefenen van de liederen door de verschillende partijen is op de expositie zelf uit te proberen. Aan het begin van het jubileumjaar, op zondag 20 december, verschijnt een jubileumboek. De publica tie Venray en het Mannenkoor telt 240 pagina's (24*28 cm), is gebonden, rijk geïllustreerd met prachtig full colour fotomateriaal en samengesteld door Frans Jan sen (maker van Kathedraal van de Peel). Bovendien bevat het boek afbeeldingen van schilderijen en tekeningen van Johan Jeuken, Giel Kusters en Toon Kateman. Kortom een boek voor elke inwoner van Venray om trots op te zijn. Bij de tentoonstelling zijn een educatief project en speurtocht voor het basisonderwijs beschikbaar. Momenteel wordt er hard aan gewerkt om de jubileummis van het Venrays Mannenkoor, zondag, live op Kabelkrant Venray uit te zenden. In de Grote Kerk is de afgelopen maanden een camerasysteem geïn stalleerd. Het systeem dient enerzijds als beveiliging, maar biedt ander zijds de mogelijkheid om missen te registreren en eventueel live uit te zenden. Het bestuur van de Grote Kerk heeft hiervoor een overeen komst afgesloten met Kabelkrant Venray. Het project wordt financieel mogelijk gemaakt door de stichting CAI. De huidige stand van zaken is dat rondom de verbindingen tussen Grote Kerk en het kopstation van Kabelkrant Venray nog enkele zaken getest moeten worden. Dat zal vrijdag gebeuren. Via Kabelkrant Venray verneemt u vrijdagavond of de jubileummis van het mannenkoor uitgezonden kan worden. De mis begint zondag om 11.00 uur. Dansvoorstellingen Dizzy Jazzdance geslaagd Dansschool Dizzy Jazzdance uit Venray hield afgelopen weekend voor de tiende keer een dans voorstelling. Vier keer werd in Schouwburg Venray de voorstel ling Thuis opgevoerd. Meer dan 2500 bezoekers waren getuige van een sfeervolle en kleurrijke dansshow door de meer dan 600 leerlingen van de Venrayse dans school. Van de allerkleinste danse resjes tot de ouderen was het een spectaculaire show van bijna 2,5 uur. De verschillende ruimten in huis vormden de rode draad van de voorstelling Thuis. Van de slaap kamer tot de zolder, de kelder en keuken tot en met de huiskamer en de badkamer. Cameraman Frank van Zwamen en verslaggever Henk Lammen van Peel en Maas TV maakten een sfeerverslag van de generale repe titie. Die uitzending was afgelopen dinsdag en woensdag te zien op Peel en Maas TV De uitzending is vanaf vrijdag te bekijken op website www.peelen- maastv.nl ia?*m?'v&SÊ&:Is» .r i Het Rijksmonument de rooms- katholieke H. Matthiaskerk in Cas- tenray bezit een vijftiende-eeuwse priesterkoor. Tegen het einde van de Tweede Wereldoorlog werd de kerk verwoest, het historische koor bleef echter gespaard, alhoe wel de ruiten in dat koor natuur lijk wel waren gesneuveld. Al gauw kwam er een nieuw glas-in- lood raam in elk van de drie mid delste sluitingen van het koor, zie de foto linksonder. Het zijn drie glas-in-lood ramen uit de jaren vijf tig met figuratieve voorstellingen. Het glas-in-lood raam in het mid den werd in 1952 geplaatst. Het is gemaakt door de zeer bekende en veelzijdige Limburgse kunste naar Charles Eyck (1897-1983). De ramen links en rechts daarvan zijn van de hand van Hans Truijen en werden in 1958 geplaatst. Het raam van Charles Eyck is bijzonder rijk van kleur, zie de middenfoto. Het was een feestgeschenk van de parochianen aan pastoor Rieter, bij gelegenheid van diens zilveren priesterfeest. Het raam beeldt het lijden en de dood van Christus uit. In het midden van het raam ziet men taferelen rond de kruisiging. Boven in het raam toont een van de engelen "een doek die eerder Jezus' gezicht bedekt had". En beneden staan twee voorafbeel dingen van Christus' kruisoffer: links het offer van Malchisedech en rechts Abraham die zijn zoon Isaak wil offeren. Eyck werd in Meerssen geboren en is daar ook overleden. In zijn geboorteplaats ontving hij in de periode 1910 1915 tekenles van Jos Tilmans, maar hij was tegelijkertijd ook werkzaam als leerling-decorateur bij de Societé Ceramique in Maas tricht. Hij bezocht in 1916 de Aca demie voor Beeldende Kunsten in Rotterdam en van 1918-1922 de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam. Hij vol tooide zijn opleiding in Itali?. Na het winnen van de Prix de Rome in 1922, verbleef hij daar tot 1927, wat hem mede in contact bracht met Italiaanse meesters. Aanvan kelijk werd zijn glas in loodkunst bepaald door de invloed van een andere Limburgse glazenier: Joep Nicolas. Na diens vertrek naar de Verenigde Staten in 1939 ontwik kelde Charles Eyck een persoon lijker stijl. Zijn werk bleef pictu raal en illustratief van karakter, maar met een strengere, lineaire stijl en met een waarneembare invloed van romaanse en byzan tijnse kunst. Kenmerkend zijn de maskerachtige gelaatstrekken, de starre houdingen en de lange handen van de figuren, zie ook de detailfoto rechts. De kunstenaars Eugène Laudy, Frans Slijpen en Daan Wildschut, die in verschillen de Venrayse kerkgebouwen glas in lood hebben geplaatst, hebben zich in verschillende mate laten inspireren door het werk van Charles Eyck. Foto en tekst: Frans de Roos. Bronnen: Monumentenregister, Kerkgebouwen in Limburg, Glas in lood in Nederland 1817-1968, Parochie Castenray 50 jaar, Kerk bestuur H. Matthiaskerk. Stich ting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat Vliezenweg 1 5801 JC Venray, e-mail venraymonumen- taal@live.nl. Stichting LVK heeft 260 inzen dingen ontvangen voor het Lim burgs Vastelaovesleedjes Konkoer 2010. De eerste ronde is afgewerkt en daarvan zijn er zestig num mers door naar de halve finale. Een nummer van Venrayse bodem heeft zich geplaatst voor de halve finale. De nummer een van dit jaar bij De Piëlhaas, Jeuken en de Meid!, met het liedje 't Stromt ien meej, gaat voor een plek in de finale van het LVK. Het nummer wordt uitgevoerd door Anne-Mieke Ruy- ten en Martien Jeuken die zowel de tekst als de muziek geschreven heeft. Radio L1 laat op 3 zaterda gen (2, 9, en 16 januari) telkens twintig halve finale liedjes laten horen. Ruyten en Jeuken zijn in de uitzending van 9 januari te horen. Vervolgens kan iedereen stemmen. De grote finale wordt gehouden op 5 februari in Thorn. Uiteindelijk wordt op 23 januari bekendgemaakt wie de negentien finalisten zijn die zich op kun nen maken voor de grote finale van het LVK in Thorn. De cd van De Piëlhaas met daarop onder meer dit liedje is te koop bij Van den Munckhof en Thetru. Zie ook www.pielhaas.nl. Basisschool Coninxhof heeft in maart van dit jaar als eerste school in Venray het verkeersveiligheidla- bel gekregen. Daarmee voldoet de school aan het VEBO-convenant. Dit betekent dat de school finan ciering krijgen om zich nog meer te richten op verkeersveiligheid. Voor het behalen van het label dient een school veel gedaan te hebben om een veilige verkeers situatie te creëren rondom de school, maar moet ze ook een prima lesprogramma neerzetten en verkeerscoördinatoren en ver- keersouders hebben. De plaquette is in de school opgehangen. Bij de uitreiking van het label kreeg de school ook fietskisten, waarmee men nu praktisch kan oefenen met de bovenbouw. Dit wordt naast de gewone lessen over ver keer gedaan. Deze lessen worden gegeven aan de groepen 4 tot en met 8 via actuele uitgaven van VVN, zodat de kinderen van groep 7 prima voorbereid zijn op hun verkeersexamen. Onlangs is er een fietscontrole gehouden. In de meeste groepen vooral gericht op verlichting (aansluitend bij de VVN-campagne) en in groep 7 een gehele controle, als opstapje naar het examen. Maar ook de klein- sten gaan met verkeer aan de slag; namelijk met het schoolpleinpak ket. Binnenkort gaan de twee ver- keerscoördinatoren (onderbouw en bovenbouw) naar een cursus om te kijken waar zij hun werk nog kunnen aanscherpen. L EN MAAS

Peel en Maas | 2009 | | pagina 17