Rob de Nijs, De Spooktrein en Tante Patent Nieuwjaarstreffen in Leunen Slagwerkensemble Ysselsteyn succesvol Helena Rasker in het Theehuis Nieuwjaars treffen Meerlo Boek over De Peel Passie {mutant 1 Niets! PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 17 december 2009 - Pagina 14 Programma Schouwburg Venray Het theaterconcert van Rob de Nijs, Een Zanger die Zingt..., de show- en familie voorstelling The Peking Acro bats, toneelvoorstelling De Spooktrein en de familievoor stelling Tante Patent staan komende week op de agenda van Schouwburg Venray. Het theaterconcert van Rob de Nijs, Een Zanger die Zingt.kan men bezoeken in de schouw burg op donderdag 17 december. Begin jaren zestig heeft niemand kunnen voorspellen dat tiener idool De Nijs bijna vijftig jaar later nog steeds aan de top staat van de Nederlandse muziek. Een pure artiest met een fantastische stem, die zijn liedjes met evenveel gemak zingt in een stadion of in een van de grote Nederlandse concertzalen. Het meest voelt hij zich echter thuis in het theater, waar hij zijn grote hits kan com bineren met de liedjes die nog steeds voor hem worden geschre ven. De Nijs wordt begeleid door zijn eigen band Pur Sang. Aanvang 20.00 uur. Op maandag 21 decem ber wordt in Schouwburg Venray de show/familievoorstelling The Peking Acrobats.Wie kent niet het beeld van de gillende keukenmeid die vanaf een stoel doodsangsten uitstaat. Laat die muis weg, stapel zes stoelen op elkaar, plaats die op vier flessenhalzen en verander de keukenmeid in een behen dig balancerende acrobate. Zie daar, The Peking Acrobats! Deze Chinese acrobaten zijn absolute meesters in de acrobatiek, tonen puur vakmanschap en ze baseren zich op eeuwenoude tradities. Alle acrobatische hoogstandjes lijken voor elke bezoeker persoonlijk te worden vertoond. Al snel waant men zich keizer uit een roemrijke Chinese dynastie. Iets dat die gil lende keukenmeid thuis niet snel zal evenaren. Aanvang 20.00 uur. In de schouwburg kan men op dinsdag 22 december vanaf 20.00 uur genieten van de toneelvoor stelling De Spooktrein. Een groep gestrande reizigers moet nood gedwongen de nacht doorbren gen op een verlaten station. Daar worden ze door de stationschef geconfronteerd met de macabere legende van een spooktrein. Zal deze dodelijke trein inderdaad om middernacht arriveren? En zul len de reizigers dit overleven? De angst neemt toe en stelt de onder linge verhoudingen ernstig op de proef. En dan is het twaalf uur. De Spooktrein werd in 1923 geschreven door Arnold Ridley en wordt sindsdien wereldwijd gespeeld. Ook in Nederland was het stuk in de loop der jaren vele malen in het theater te zien en werd het in 1939 verfilmd. In deze toneeluitvoering spelen Hetty Heyting, Onno Innemee en Laus Steenbeeke mee. De familievoorstelling Tante Patent wordt op woensdag 23 december vanaf 15.00 uur opge voerd in de schouwburg. Deze feestelijke voorstelling, naar het verhaal van Annie M.G. Schmidt, kan gerust een van de leukste voorstellingen van de afgelopen tijd genoemd worden. Dit seizoen is de succesvolle toneelbewer king van Annie M.G. Schmidts Tante Patent nog eenmaal te zien. Met medewerking van onder meer Ferdi Janssen. Het verhaal van de voorstelling speelt zich De Spooktrein (foto: Joris van Bennkom) af in een klein stadje waar het leven van de keurige Tante Patent nogal opgeschud wordt als zij bezoek krijgt van een Batavier. Met de talloze fantasierijke decor stukken, rekwisieten en poppen, en met de acteurs die steeds weer in en uit hun rol stappen, is dit een echte Rieks Swarte-voorstel- ling. Zie ook www.schouwburg- venray.nl. Zingen rond de kerststal Voor de derde keer wordt op zondag 20 december Zingen rond de kerststal gehouden in de Grote Kerk in Venray. Niet alleen de win keldeuren in Venray staan open, ook de Grote Kerk nodigt belang stellenden uit voor een inloopcon cert. Er wordt op verschillende plekken in de kerk gemusiceerd en gezongen. Dirigent Ad Voes- ten gaat de samenzang leiden die instrumentaal wordt ondersteund door strijkorkest Poco a Poco, het blokfluitkwartet van Kunstencen trum Jerusalem en blokfluitensem ble En Bloc. Naast het strijkorkest en de blokfluitensembles kan men deze middag luisteren naar kamer koor Contrast, popkoor Venrode, Ars Musica, het Kemmerekoor uit Geijsteren, wereldmuziekgroep A Djambo, gemengd koor Cecilia van de Grote Kerk, het Dekenaal Koor Venray, kinderkoor Spirit, jongerenkoor Splendid en het Jonge Gardekoor Oirlo. De mid dag begint van 14.00 uur en de sluiting is om 16.00 uur. De orga nisatie is in handen van de Deke nale Koorkring Venray. Kerstconcert in Wanssum Het Gemengd Koor Wanssum houdt op zondag 20 december een sfeervol kerstconcert in De Zandhoek aan de St. Leonardsweg in Wanssum. In een gezellige kerst sfeer zingen de koorleden diverse bekende, maar ook wat minder bekende kerstliederen. Enkele van deze liedjes worden begeleid door de kopergroep,die wordt gevormd door leden van Fanfare Concordia, die het koor al sinds jaar en dag bij optredens en het verzorgen van missen muzikaal ondersteunt. Verder brengen ook Fanfare Con- cordia en het ouderenkoor hun kerstrepertoire ten gehore. Tevens houdt Wendy van Gerven een pre sentatie over haar laatste reis naar Ghana. Zij bezocht in dat land een weeshuis. Het concert begint om 16.00 uur en de toegang is gratis. Caselse Kerst Caselse Kerst is dit jaar het thema van het jaarlijkse kerstcon cert van Fanfare Dorpsklank uit Castenray op zondag 20 december vanaf 19.00 uur. De fanfare houdt een sfeervol en warm muzikaal concert in de kerk van Castenray, waarbij een aantal solisten uit Cas- tenray de kerstsfeer brengen. De kerk is open vanaf 18.30 uur. Na afloop kunnen belangstellenden napraten in De Koster. Blaaskapel Die Frohlichen Rübensammler Leunen e.o. houdt op zondag 3 januari het jaarlijkse Nieuwjaarstreffen in café Martens in Leunen. Het muzikale optreden duurt van 15.00 tot 17.00 uur. De kapel brengt deze middag Eger- lander en Tsjechische muziek. Dit optreden is niet alleen bedoeld voor de vaste supporters van de Die Fröhlichen Rübensammler. blaaskapel, maar ook voor dege nen die kennis willen maken met de volksmuziek. Het percussionensemble van muziekvereniging De Peelklank heeft afgelopen weekend na een afwezigheid van vier jaar met suc ces deelgenomen aan een con cours in het Brabantse Etten-Leur. Zij gingen op in de hoogste afde ling de sectie Ab onder leiding van instructeur Peter v.d. Loo uit Asten en werden eerste in de eredivisie. De uit te voeren werken waren Distant Memories, Mechanical Bal let en Blue Cadans. Over de voorbereiding naar het concours toe was instructeur van de Loo meer dan tevreden. Toch was er bij hem enige onzekerheid te bespeuren, zeker toen bekend werd dat er aan het jurytrio ook een viertal stagiairs waren toege voegd. Met een ander korps had hij hier minder goede ervaringen mee opgedaan. In opperste con centratie werden de drie werken in schouwburg de Nobelaer uit gevoerd door de 28 drummers. Van hen waren er in totaal negen die nog niet eerder op concours waren geweest. Voor hen was het dus extra spannend. In de eredivi sie traden in totaal vier korpsen aan waaronder enkele bekenden zoals Asten en Deurne. Het was dan ook extra spannend toen de jury de uitslag bekend gingen maken. De uitslagen van de eerste sessie lieten grote verschillen zien in puntenwaardering van 78 tot 90 punten. De Peelklank behaal- de een fantastisch resultaat met 91 punten voor het verplichte gedeelte en 89 punten voor het vrije gedeelte, met als einduitslag 90 punten. Groot was dan ook de ontlading onder de muzikanten en hun aanhang, maar ook diri gent bij Peter van de Loo, dat zij het hoogste aantal punten hadden behaald in de eredivisie. Leerling Peter van de Loo had daarmee ook zijn leermeester, Harrie van Otterdijk van Jong Nederland Asten, verslagen. Na terugkomst in De Smelehof in Ysselsteyn wer den de festiviteiten voortgezet op de door de drumband bekende manier. Hier werd de huldiging van muzikanten en instructeur nog even overgedaan. Agenda De Locht Wie het weekend voor Kerst mis nog even lekker wil uit waaien kan dit op zaterdag 19 december doen met streekmuse um De Locht in Melderslo. Men gaat dan namelijk wandelen in de omgeving van Melderslo met een deskundige begeleider. Deze begeleider geeft onderweg uit leg over de omgeving, de natuur en de producten, die daar wor den gekweekt. De groep vertrekt voor deze zes kilometer lange wandeling om 13.00 uur. Zon dag 20 december zijn er diverse demonstraties. Deskundigen laten zien hoe men kaarsen kan maken. Verder zijn er demonstra ties houtsnijden. Op zaterdag en zondag is het museum open van 11.00 tot 17.00 uur. In verband met het naderend kerstfeest is er op dinsdagavond 22 decem ber om 19.30 uur een optreden door muziekgroep Mallemoer met volkse liederen en melo dieën rond Kerstmis, Nieuwjaar en Driekoningen. Zie ook www. museumdelocht.nl. Kerstwandeling Het IVN Geysteren-Venray houdt op zondag 20 december een kerstwandeling voor ieder een die graag in gezelschap een wandeling maakt onder begeleiding van een deskun dige gids. Het (I)nstituut (V)oor (N)atuureducatie heeft tot doel het uitdragen van het mooie van de natuur. De wandeling duurt ongeveer twee uur. De deskun dige gidsen laten zien wat de gemeente Venray, eigenaar van de bossen, met het gebied de afgelopen tijd heeft gedaan. Er is veel hout gekapt, de schapen hebben goed hun best gedaan en er is geplagd. Tijdens en na de wandeling wordt er erwten soep aangeboden. De start is om 10.00 uur aan de Puttenweg, kruising Steegsepeelweg, Ont- ginningsweg. Kerstconcert Mallemoer In de aanloop naar Kerstmis verzorgt Mallemoer kerstconcer ten met de titel Wilt allen aanho ren. Het programma bestaat uit volkse liederen en melodieën rond Kerstmis, Nieuwjaar en Driekoningen. Er wordt een concert gehouden op zondag 20 december vanaf 15.30 uur in het Koningskerkje in Vierlings beek en in zaal De Kei in Gey- steren vanaf 20.00 uur met een gastoptreden door Just for Fun. Dinsdag 22 december is er een concert in museum De Locht in Melderslo vanaf 19.30 uur. Zie ook www.mallemoer.com. Stille nacht De Geschied- en Oudheid kundige Kring Venray e.o. houdt op maandag 21 december een lezing in zaal Het Trefpunt in verpleeghuis Beukenrode aan de Beukenlaan in Venray. Aanvang 19.30 uur. Deze lezing wordt verzorgd door Reinier Thiesen uit Meerlo en draagt de titel De geschiedenis van Stille Nacht, Heilige Nacht. Ruim dertig jaar is Thiesen al bezig met dit lied en verzamelt hij vooral de vele uitvoeringen die er wereldwijd zijn. Daarbij heeft hij zich ver diept in de geschiedenis van het lied en de vele ontwikkelingen die er rond het lied zijn geweest. De lezing, onderbouwd met een powerpoint presentatie en tal rijke stukjes van uitvoeringen, behandelt het ontstaan van het lied, de makers Josef Mohr en Franz X. Gruber, de wereldwijde verspreiding en de talrijke talen waarin het lied gezongen wordt. Verder komt de verzameling aan de orde en de vele contacten over de hele wereld die Thiesen in de loop der jaren heeft gehad, voornamelijk via zijn website www.stille-nacht.nl. De verza meling van uitvoeringen bevat momenteel ruim 4100 verschil lende uitvoeringen uit zo'n 100 verschillende landen. Daarmee is het de grootste verzameling ter wereld over een lied. Bekend is dat het lied zeker in 230 verschil lende talen wordt gezongen. Ruilbeurs Verzamelaars kunnen dit jaar nog een keer terecht in het Peel- museum in Horst-America. Tij dens de ruilbeurs, die op zondag 27 december plaatsvindt, is een twintigtal standhouders present met een grote variatie aan oude en jonge verzamelobjecten zoals postzegels, munten, ansichtkaar ten, bidprentjes, sigarenbandjes en balpennen. De ruilbeurs wordt gehouden in museumgebouw De Kamphut aan de Griendtsveense- weg inAmerica en duurt van 10.00 tot 13.00 uur. Een tafel reserveren kan via telefoon (077)4641626. Zie ook www.stichtingpeelmu- seum.nl. Kerstconcert Collegium Vocale Venray Dit jaar bestaat Collegium Voca le Venray 25 jaar. Tijdens het kerst concert op zaterdag 19 december wordt dit feit gevierd. Samen met de close harmony groep To Be Continued uit Helden wordt een programma in kerstsfeer aangebo den. Kamerkoor Collegium Vocale bestaat uit negen zangers. In een breed repertoire wordt steeds gestreefd naar de maximale koor klank die deze individuen samen kunnen vormen. Het koor legt zich niet vast op een bepaalde stroming of stijl. Uit de keus voor componisten als Olivier Messiaen, John Tavener, Bernard Zweers en Hugo Distler blijkt dat uitdagingen niet uit de weg worden gegaan. Het koor heeft inmiddels een aardige staat van dienst, In de eigen regio is ze de vaste muzikale partij tijdens de Goede Vrijdag viering en Doden herdenking. Sinds jaar en dag ver zorgt ze passieconcerten. Verder behaalde ze prijzen op concour sen voor koren in binnen- en bui tenland. Dirigent is Marca Kusters. Het concert begint om 20.00 uur en vindt plaats in de Kapel van St. Anna op de Noordsingel in Venray. Op het programma staat, naast swingende en klassieke kerstlie deren, het bijzondere A Ceremony of Carols van Britten met mede werking van Madline Thijssen op harp. Na afloop zijn de concert bezoekers van harte uitgenodigd om een glaasje glühwein mee te drinken. Kerstoptreden koor Harmony Koor Harmony uit Oostrum treedt op zondag 20 december buiten op bij Vinea Vera en Lion d'Or in Venray. Het koor verzorgt in Dickens-stijl diverse optredens tussen 12.00 en 15.00 uur. Har mony bestaat uit dertig vrouwe lijke leden, afkomstig uit Oostrum, Oirlo, Leunen, Venray, Holthees en Wanssum. In 1975 is het koor opgericht en de repetities zijn op donderdagavond van 19.45 tot 21.30 uur in de Wieneshof aan de Mgr. Hanssenstraat in Oostrum. John Wauben uit Beesel is de dirigent. Het repertoire van het koor is heel divers en bestaat uit populaire muziek, softpop en musicalnummers. In oktober 2010 bestaat koor Harmony 35 jaar. Ter ere van dit jubileum wordt op 9 oktober in de schouwburg een jubileumconcert gegeven. Muzi kant Cor Bakker is gecontracteerd om het 35-jarig bestaan van het koor groots te vieren. Ook zijn er nog diverse andere gastoptredens gepland. Belangstellenden tussen de 18 en 55 jaar zijn op donder dagavond welkom op een repeti tie. Kijk voor meer informatie op www.koorharmony.nl. Kerstconcert in Leunen Harmonie St. Catharina Leunen- Veulen-Heide houdt op zondag 20 december een kerstconcert. Onder leiding van dirigent Geert Jacobs treedt dit jaar het duo Raz- zle Dazzle op. Dit duo bestaat uit Maartje Smedts en Lizzy Dinghs. Zij zijn als duo te horen, maar ook samen met het harmonieor kest. Verder is er een speciale rol weggelegd voor twee leden van het orkest. Auke Beelen op saxo foon en Karlijn Stevens op trom pet brengen als solist, begeleid door het orkest, beiden een stuk ten gehore dat wordt beoordeeld voor het D-diploma van de muzie kopleiding HaFa bij Kunstencen trum Jerusalem. Toegangskaarten zijn te koop bij Texaco tankstation De Alde Smitse in Leunen. Het concert begint om 19.00 uur en wordt gehouden in de kerk van Leunen. Vanaf 18.30 uur is de kerk open. Na afloop is iedereen van harte welkom in café-zaal Martens voor een gezellig samenzijn. Venrays Mannenkoor Het koor viert op zondag 20 december het honderdjarige bestaan. Tijdens een jubileummis in de Grote Kerk verzorgt bei aardier Rosemarie Seuntiëns een intermezzo waarbij ze te zien en te beluisteren is op een groot scherm in de kerk. Direct na afloop van deze jubileummis brengen bei aardier Rosemarie Seuntiëns en trompettist Eugène Eijdems een kerstconcert ten gehore vanuit de toren van de Grote Kerk. Dit con cert is een unieke uitvoering voor beiaard met trompet. Wat gebeurt er als U niet adverteert Helena Rasker is op zondag 20 december te horen in een recital dat ze samen met haar begeleider Hans Eijsackers geeft in het Thee huis in het Odapark in Venray. Het programma vermeldt liederen uit Des Knaben Wunderhorns van Gustav Mahler, Milhaud's Les soi- rées de Pétrograd en enkele lie deren van Richard Strauss. Na de pauze klinken drie liederen van Debussy en een muzikale voor keur van Helena Rasker: Siete Canciones populares Espagnolas van de Falla. Zowel voor als na de pauze speelt Eijsackers een instru mentaal intermezzo van Fran cis Poulenc. Naast zijn werk als docent hoofdvak piano en kamer muziek aan de conservatoria van Utrecht en Den Haag treedt Eijs- ackers veelvuldig op als solist, kamermusicus en liedbegeleider. Hij was afgelopen jaren te gast bij het Orlando Festival, het Grach ten Festival, het Gergiev Festival, het Festival di Musica Classica di Linari en het Toon Festival. Sinds 2007 is hij ook artistiek leider van het Uitgast Festival, een muzikaal zomers openluchtevenement in het Natuurpark in Lelystad. Alle concerten in de serie Concerten in Venray vinden plaats op zon dagmiddag vanaf 15.30 uur. Entreekaarten zijn verkrijgbaar bij Concertorganisatie Fred H. Renirie via telefoon (0478)582472, via e-mail fredh.renirie.@home. nl, via www.concerteninvenray.nl, maar ook aan de ingang van het Theehuis voor aanvang van het concert. Het Odapark ligt aan de Merseloseweg in Venray. Op zaterdag 2 januari houdt Fanfare Eendracht in samen werking met zaal 't Brugeind de vierde muzikale nieuw jaarsborrel. Deze happening vindt wederom plaats in de tot theater omgebouwde sporthal in Meerlo. De bezoekers kunnen genieten van een muzikale combinatie van nieuwjaarsconcert en nieuwjaars borrel. De verschillende genres van muziek wisselen elkaar af. Fanfare Eendracht speelt dit maal twee prachtige stukken uit musicalland. De bezoekers kun nen genieten van 'The Phantom of the Opera' en de 'Hihglights from Elisabeth'. Verder wordt het gevoelige nummer 'Earth Song' van Michael Jackson ten gehore gebracht. Het jeugdorkest onder leiding van Maarten Rijs maakt zijn debuut op dit nieuwjaarstref- fen. De slagwerkgroep zorgt weer voor muzikaal vuurwerk. Ook de Meerlose Muziekshoppers zijn van de partij en staan garant voor mooi gezongen nummers. Tussen door zijn er leuke intermezzo's van diverse groepjes uit de fanfa re. De presentatie is in handen van Marlies Janssen. Voordat afgesloten wordt met de Radetsky Mars, worden Mart Mooren, Piet Timmermans, Maria Verbeek, Jan Jenneskens, Henk Cleven en Noud Janssen in het zonnetje gezet vanwege hun jubi leum. Mart is al 60 jaar lid van de vereniging en Piet 50 jaar, Maria en Jan 40 jaar en Noud 25 jaar. De entree van dit nieuwjaarstref- fen bedraagt 5 euro voor volwas senen. Kinderen kunnen gratis meegenieten. Het nieuwjaarstref- fen begint om 20.00 uur, de zaal is open vanaf 19.30 uur. Het boek De Peelmutant ver haalt over bizarre gebeurtenis sen in de Groote Peel en de wijde omgeving ervan. Het ver haal zelf is een thriller, afge wisseld met feitelijke informa tie over de regio - historisch, geografisch, biologisch, etc. Het boek is inmiddels een redelijke hit in de gemeenten Deurne, Asten en Someren, maar ook Helmond heeft het boek inmiddels 'gevonden'. Het boek wordt vooral als 'geestig', 'mooi', 'mysterieus' en 'leerzaam' ervaren. Het natuurpark De Groote Peel ligt er zo vredig bij. Het is zomer 2009, bijna vakantie. Op het mid zomernachtfeest bij het Kasteel Asten-Heusden wordt gedanst, gezongen en geproost. Maar dan Dit boek laat met foto's, kaarten en schetsen zien wat er wérkelijk is gebeurd. Lees en huiver - dit gelóóft u niet. Het luxe, gebonden boek (16x24cm) telt 112 pagina's boordevol illustraties en infor- matieve teksten. Daar doorheen loopt het verhaal over de bizarre gebeurtenissen van journalist Jan van der Steen. Het boek is geschikt voor jong en oud vanaf circa 14 jaar en is verkrijgbaar bij boekhandel Van den Munckhof in Venray. Prijs 19,55 euro. ISBN/EAN: 978-90 812572-3-7. Boekrecensie in Peel en Maas In 1967 ging de toen twin tigjarige Mart Smeets achter de typemachine zitten en schreef een aantal gedichten. Hij kwam niet meer achter de typemachine vandaan. Al snel volgde zijn eerste publicatie. Sindsdien schreef hij duizen den stukken voor kranten en tijd schriften, over zeer uiteenlopende onderwerpen. De meest memora bele daarvan zijn nu, ter gelegen heid van zijn veertigjarig jubileum in de journalistiek, geselecteerd door Mart Smeets zelf. Hij koos ander andere voor interviews met voetbalcoach Rinus Michel, oud premier Dries van Agt en domi nee Hans Visser, voor reportages vanuit Amerika, voor portretten van sportsterren uit binnen- en buitenland, voor reisavonturen en gedenkwaardige ontmoetingen, en zelfs voor een heus kerstverhaal. De verhalen zijn rijk geïllustreerd en vormen tezamen een verras sende overzichtstentoonstelling van vier decennia journalistiek werk van een gepassioneerd veelschrijver. Het boek Passie van Mart Smeets is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 16,50 euro. Mart Smeets Kunst Cultuur gepeurterissen in Oe frette Pee van der hele Veertig iaar inde journalistiek NtfADAM

Peel en Maas | 2009 | | pagina 14