Afscheid met feest voor en door de inwoners SOS-vrijwilligers kiezen schoolbusproject India Ontwerp Wereldpaviljoen Floriade gepresenteerd Meester Martin neemt afscheid Sedan Eerste boek PEEL EN MAAS Programma voor jong en oud Met een aantal feestelijke activiteiten staat de maand december voor inwoners, bestuurders en medewerkers in het teken van de opheffing en tevens het veertigjarig jubi leum van de gemeente Meerlo- Wanssum. Het klapstuk van de festiviteiten vindt plaats op vrijdag 18 en zaterdag 19 december in zalencentrum 't Brugeind in Meerlo, waar voor alle inwoners van de gemeente Meerlo-Wanssum een feestelijk programma op stapel staat. Gestart wordt vrijdag met een seniorenmiddag met muziek van Um Um, accordeonist Luuk Lenders en het Kemmere Koor uit Geijsteren. 's Avonds kunnen de bezoekers genieten van een hobbymarkt en een muziekpro- gramma. Op de oproep aan hob byisten om mee te doen aan de hobbymarkt, zijn veel spontane reacties gekomen. Een gevarieerd aanbod van creaties is in 't Brug eind te bewonderen. Daarnaast is er een avondvullend muzikaal programma. De opening nemen de gildes van Blitterswijck en Geijsteren voor hun rekening. Daarna volgen er optredens van Just for fun, Muziekshoppers, Roll for dance, Pig's Nose en gooche laar Magic M. Als afsluiting toetert joekskapel Niks op de sök uit Blit- terswijck de avond gezellig uit. De zaterdagmiddag is gereserveerd voor de kleintjes tot 10 jaar met theatervoorstellingen in 't Brug eind. In drie rondes, telkens voor de kinderen uit twee dorpen, valt er veel te lachen. Aan het eind van iedere theatervoorstelling is de prijsuitreiking van de kleurplaten- wedstrijd. De jongeren van 10 tot 14 jaar zijn door de organisatie ook niet vergeten. Voor hen barst er om 18.00 uur een indoorzeskamp los. In teams van zes personen gaan ze onder het genot van een hapje en een drankje de strijd aan. De prijsuitreiking volgt om circa 21.00 uur en wordt verricht door toptalent en professioneel wiel renner Wout Poels uit Blitterswij- ck. Ook zijn dan de fanfares uit de gemeente en burgemeester Hahn aanwezig om aan dit moment een officieel tintje te geven. Na de laat ste officiële woorden van burge meester Hahn wordt het tijdperk Meerlo-Wanssum met een groots vuurwerk knallend afgesloten. Snormaal en Trade Mark staan ver- De initiatiefgroep bestaande uit Twan Kleeven, Trudy Steeghs en Marlies Janssen (links) heeft met steun van de gemeente en tal van vrijwilligers in korte tijd een gevarieerd programma voor jong en oud op touw gezet. volgens garant voor een stevige muzikale afsluiting in de zaal, ter wijl troubadour Peter van de Water in het sportcafé voor sfeermuziek zorgt. Gedurende beide dagen is ook de tentoonstelling van de heemkundevereniging te zien over 40 jaar Meerlo-Wanssum. Alle activiteiten zijn gratis toegankelijk. Huis aan huis is een flyer bezorgd met daarop het programma. Hier op staan ook consumptiebonnen die de gemeente aanbiedt aan de inwoners en die inwisselbaar zijn tijdens dit afscheidsfeest. Donderdag 17 december 2009 - Pagina 13 SOS Meerlo-Wanssum gaat zich de komende drie jaren inzetten voor de aanschaf en inrichting van een schoolbus in India. In de stad Chennai -het vroegere Madras- is de organisatie Helpende Handen (Udavum Karangal) actief van Steven Vidyaakar. Hij zet zich in voor de kanslozen van deze miljoenenstad. De bus zal wor den ingericht tot schoollokaal en rijdt langs krottenwijken en grote bouwplaatsen waar families met veel kinderen langdurig verblijven die nor maal geen onderwijs volgen en op straat leven. Via lessen in de mobiele school bus worden ze vertrouwd gemaakt met onderwijs om uiteindelijk door te verwijzen naar een echte school. Het project is bij SOS Meer- lo-Wanssum ingediend door Diny van der Heijden-Noij uit Meerlo die samen met haar zwager en zus, Bart en Marijke Veldpaus uit Ven- ray, actie voert voor de organisatie van Steven Vidyaakar. Woensdag avond 9 december werd het pro ject door het bestuur van SOS en de dertig vrijwilligers tijdens een bijzondere bijeenkomst in Geijste- ren uitgekozen uit de drie overge bleven projecten. De andere twee projecten waren ingediend door Bertha Wolters uit Blitterswijck (een landbouwschool met tuin in Kenia) en Jan van Dijk uit Meerlo (de realisering van een bloemen- kwekerij binnen een project van dubbel gehandicapten in Bang ladesh). Alle drie projecten die het steunen meer dan waard zijn, maar we kunnen er maar eentje uitkiezen, aldus voorzitter René Poels. Wethouder Mathieu Emonts maakte de verkiezing bekend en roemde de werkwijze en filoso fie van SOS Meerlo-Wanssum. "Ik werk nu negen maanden in deze gemeente en dit is de eerste keer dat ik mij in zo'n warm bad voel", aldus de wethouder. VERRASSING Binnen 48 uur nadat SOS Meerlo-Wanssum een nieuw pro ject had gekozen, reageerde de oprichter en leider van Udavum Karangal (Heldende Handen) uit Channai (India) al met een mailtje naar SOS. Hij schrijft: "Het was een grote verrassing te horen dat het 'school-op-wielen-project' is uitgekozen. We allen waren over weldigd, omdat er nu zonlicht en een sprankje hoop gloort voor die onzichtbare kinderen, die, zon der dat zij er zelf iets aan kunnen doen, op bouwplaatsen, straten en stations wegkwijnen zonder dat ze de waarde van het onderwijs hebben leren kennen", aldus Ste ven, die binnen zijn project pappa wordt genoemd. Volgens Steven Vidyaakar is er weer een sprank je hoop voor degenen die een kwetsbare en onzekere toekomst tegemoet gaan. "Ik weet zeker dat Initiatiefnemer en leider Ste ven Vidyaakar van het project Helpende Handen in Chennai met de foto van de schoolbus die hij hoopt te krijgen via de acties van SOS Meerlo-Wanssum. alle kinderen, hun ouders en de gemeenschap in het algemeen deze zinvolle onderneming zal waarderen." Namens Udavum Karangal Helpende Handen India dankt hij de vrijwilligers van SOS-Meerlo- Wanssum, die speciaal dankzij deinspanningen van Diny van der Heijden -zij kaartte het project bij SOS aan- dit project gaat onder steunen. Tijdens het eerste Wereldkersti- val op woensdag 23 december in Zenith te Venray wordt het nieuwe SOS-project gepresenteerd. Voor dit evenement is nog een beperkt aantal kaartjes verkrijgbaar via e mail info@sos-meerlowanssum.nl Balies dicht In verband met het overzet ten van de bevolkingsadmi nistratie van de drie fusiege meenten Meerlo-Wanssum, Sevenum en Horst aan de Maas zijn de balies Burgerzaken in het gemeentehuis in Meerlo gesloten vanaf 23 december 12.00 uur tot en met maandag 4 januari 2010. Dit betekent dat vanaf dat moment geen identiteitsbewijzen, rijbewijzen en andere producten afgeleverd kunnen worden. Op 21 december is de laatste dag dat burgers een spoedprocedure kunnen aanvragen voor rijbewijs of identiteitsbewijs. Alle aange vraagde documenten dienen daarnaast uiterlijk op 23 decem ber 12.00 uur uitgereikt te zijn. Dit geldt voor alle drie de fusie gemeenten. Voor de aangifte van geboorten of overlijden kan men telefonisch een afspraak maken bij de eigen gemeente. Hiervoor gelden wel andere tijdstippen en telefoonnummers. De aangiftes kunnen gedaan worden op 24, 28, 29, 30 en 31 december 2009 in het gemeentehuis van Meerlo van 9.00 tot 9.30 uur (telefoon 699230). In de laatste week van dit jaar wordt er in het gemeentehuis hard gewerkt om alle computer systemen gereed te maken voor de nieuwe gemeente Horst aan de Maas. Verder vindt in die week ook de verhuizing plaats. Om deze redenen zijn de drie gemeentehui zen in de periode van 28 decem ber t/m 4 januari 2010 gesloten voor het publiek. Cursussen bij MEE MEE Noord- en Midden-Lim burg organiseert cursussen voor mensen met een beperking, maar ook voor familieleden. Zo is de cursus Natuurlijk, een netwerk! speciaal voor ouders en familie van iemand met een (verstande lijke) beperking. Ook zijn er Brus- sen-groepen voor broers of zussen van een kind met een beperking. De cursussen staan in de nieuwe cursusgids die op te vragen is via telefoon (077)3961515. Ook op www.mee-nml.nl. vindt men het cursusaanbod. Inloop Dienstencentrum Op zaterdag 19 december van 10.00 tot 13.00 uur houdt de afde ling Sociale Activiteiten van het Nederlandse Rode Kruis Meerlo- Wanssum, Broekhuizen een vrije inloop in het Dienstencentrum in Tienray, waar de verkoop plaats vindt van diverse artikelen, die door deelnemers zijn gemaakt. Iedereen is van harte welkom. Gedeputeerde Odile Wolfs heeft dinsdagmiddag onder grote belangtelling in het pro vinciehuis het eerste exem plaar van het boek 'Tussen twee werelden' van filmma ker Marijn Poels in ontvangst genomen. Daarin staan de dagboekver- halen die Poels schreef tijdens de zeven reportagereizen die hij maakte voor de televisieserie L1mburg Helpt! Tegelijk werd in het provinciehuis een uit vijftien panelen bestaande foto-expositie geopend door de gedeputeerde van foto's van de zeven projecten die Poels bezocht in Oeganda, Peru, Brazilië, India, Roemenië en Kongo. In het boek schetsen Poels en de meereizende fotografen, door middel van foto's en teksten, hun twijfels en euforie in deze landen. Met zijn karakteristieke, filmische schrijfstijl neemt Marijn je mee naar adembenemend natuurschoon, maar ook naar vuil nishopen en krottenwijken, waar spelende kinderen toch kunnen lachen. De foto-expositie en de uit gaven van het boek zijn mogelijk gemaakt dankzij medewerking van de provincie Limburg en COS Lim burg. Uit deze regio participeren twee organisaties binnen de expo sitie en het boek, namelijk de Stich ting Helpende Handen uit Venray (voor de acties in Chennai, India) en de Stichting Sint Martinus uit Meerlo-Deurne (voor de straatkin deren van Rio de Janeiro). De rei zende foto-expositie is te bezich tigen in het provinciehuis tot en met 15 januari en zal vervolgens door de zeven gemeenten Horst a/d/ Maas, Venray, Swalmen, Stein, Valkenburg, Sittard en Voerendaal reizen. Het boek is te bestellen bij De Stichting Wereldpavil joen heeft woensdag de ont werpen gepresenteerd van het Wereldpaviljoen. Dat is het derde permanente gebouw dat gepland is op het bedrijvenpark Venlo Green Park in Venlo, waar in 2012 de Wereldtuinbouwtentoonstel ling Floriade wordt gehouden. Het futuristisch paviljoen bestaat uit twee grote twaalf meter hoge gebouwen volgens het BetonBal- lon-principe. Met de bouw van het paviljoen is een bedrag van 1,2 miljoen euro gemoeid. De inrich ting gaat ongeveer 1 miljoen kos ten. Het Wereldpaviljoen wordt een educatief en recreatief bele vingscentrum mondiale vorming voor jong en oud. In het paviljoen wordt op een zeer onderhouden de en instructieve wijze aandacht geschonken aan onderwerpen als ontwikkelingssamenwerking, mil lenniumdoelen, duurzaamheid, solidariteit, fair trade, cradle tot cradle en tuinbouw. ROLLENSPEL Belangrijk onderdeel zijn de inleefateliers waarin een dorp, stad en platteland van een land uit het zuiden worden nagebouwd en waarin kinderen en volwas senen in een rollenspel aan de levende lijve ervaren hoe het is om in dit land te wonen. Ook wor den moderne communicatiemid delen ingezet waardoor bezoekers van het Wereldpaviljoen dagelijks in verbinding staan, in woord en beeld, met dorpen en steden in de derdewereld. Tijdens de Flo- riade biedt het Wereldpaviljoen ook onderdak aan inzendingen van landen uit de derdewereld. Het Wereldpaviljoen is een initia tief van de mondiale groepen uit Noord-Limburg, COS Limburg en wordt gesteund door de Regio Venlo en de provincie Limburg. Minister Bert Koenders van Ont- marijnpoels@home.nl en kost 7.95 Gedeputeerde Odile Wolfs en euro (exclusief verzendkosten). filmmaker Marijn Poels. Martin Achten heeft veertig jaar lang gewerkt in het basisonderwijs. Als groepsleerkracht droeg hij een steentje bij aan de ontwikkeling van heel veel Wanssumse kinderen. Iedere werkdag kwam hij, door weer en wind, op de fiets vanuit Overloon naar Wanssum. Vele ouderavonden en gesprekken heeft hij met de ouders gevoerd. In het begin was het nog in rijen zitten, handen over elkaar en luisteren. Tegenwoordig geeft ook hij les in computeren, Engelse taal, zelfstandig werken, coöperatief leren en ga zo maar door. Maar aan het les geven komt nu een einde. Hij gaat van zijn welverdiende pensioen genieten. Dat wil de school niet ongemerkt voorbij laten gaan en daarom wordt Martin Achten op vrijdag 18 december flink in het zonnetje gezet. De morgen wordt besteed aan knutselen, de middag aan een presentatie. De kinderen werken in de bovenbouw aan 'techniek' en in de onderbouw aan 'vogels', allebei hobby's van Martin. Van 16.00 uur tot 17.30 uur is er een receptie in de aula van basisschool De Peddepoel. Daar kunnen alle (oud)-leerlingen en hun ouders Martin nog een keer de hand schudden. Iedereen is van harte welkom. wikkelingssamenwerking juicht de plannen toe en bekijkt welke bijdrage zijn ministerie kan geven in dit project. De Stichting Wereldpaviljoen heeft gekozen voor de constructie van het ont werpbureau BB-Con uit Vught. Dit bureau ontwikkelde de succesvol le constructie. Dit concept houdt in dat beton wordt gespoten op een voorge vormde ballon. Als het beton is uitgehard, is het een kwestie van de ballon laten leeglopen en het gebouw staat. Het concept is een voudig, vernieuwend, milieuvrien delijk, duurzaam en kwalitatief. Het concept is ontleend aan de kettinglijnmethode, die ook door de Spaanse architect Gaudi (Bar celona) gebruikt werd. Het maken van de schil vergt relatief weinig tijd en materiaal. Een prototype staat op de TU Eindhoven. Het BB- GEBOUWEN Het ontwerp van het Wereld paviljoen gaat momenteel uit van twee gebouwen van 600m2 en 400m2, geschakeld door een derde kleiner gebouw van onge- De twee hoofdgebouwen van het Wereldpaviljoen met het kleinere gebouw, de mogelijke uitbreiding). Illustratie: BB-Con Vught. veer 100m2. Beide grote gebou wen worden gemaakt van dezelf de ballon, maar door er een deel van af te snijden, ontstaan twee in grootte verschillende gebou wen. De gebouwen zullen zo ten opzichte van elkaar worden geplaatst, dat er nog een soort van binnenplein is te creëren. Belang rijk is dat ieder gebouw multifunc tioneel kan worden ingericht. Een gebouw is gericht op het educatie ve onderdeel, een gebouw op het recreatieve onderdeel. Dit maakt het mogelijk om, zowel tijdens als na de Floriade, grote groepen op te vangen voor bijvoorbeeld con gressen, wereldfestivals en mee tings voor teambuilding. concept leidt volgens het bureau tot een besparing op materiaal van meer dan 50% in wapeningsvrije constructies, waardoor de kos ten hiervan aanzienlijk dalen. Tij dens het bouwproces wordt een CO2-reductie van minimaal 70% bereikt. Tevens leent de gewelfde vorm van het gebouw zich uiter mate goed voor het invangen van zonne-energie. Hierdoor kan ook in het gebruik van het gebouw een aanzienlijke CO2 reductie worden gerealiseerd. Het Wereld paviljoen is een van de eerste gebouwen ter wereld die volgens het BetonBallon-concept worden gerealiseerd. Meerlo-Wanssum piovlncle llmburg

Peel en Maas | 2009 | | pagina 13