Afscheid Joep is er een met een gouden randje" Ik heb mijn sporen in de politiek verdiend X "Boycot Hahn is antipolitiek "Optreden Waals burgemeester onwaardig" Hard voor Hart Secretarissen Oude foto Service rubriek ff ff ff PEEL EN MAAS Donderdag 17 december 2009 - Pagina 12 Burgemeestersechtpaar Hahn: j i" 1 -f T Het afscheid van burge meester Joep Hahn is er een met een gouden randje. Dat zeggen Joep en Riny Hahn enkele dagen na hun afscheid waar vele honderden men sen gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid om het echtpaar de hand te drukken. Er was ook minder positief nieuws, omdat twee raadsle den en de gemeentesecretaris wegbleven van het afscheids feestje. Nee, het is niet altijd even gemakkelijk geweest, vooral het laatste jaar niet. Of zoals burgemeester Jos Waals het zei: "Ze hebben 24 jaar aan het roer gestaan en zeker de laatste 1,5 jaar vol in de wind." Het afscheidsfeest begon voor Joep Hahn al meteen met een verrassing toen twee brandweer wagens van de vrijwillige brand weer Meerlo met loeiende sirene het echtpaar in Oostrum kwamen afhalen. Ondertussen liep de Meerlose raadzaal vol met gasten, onder wie bijna alle burgemees ters van Noord-Limburg, familie, vrienden en relaties. Onder hen was ook de moeder van Joep Hahn die net terug was uit het zie kenhuis. Burgemeester Jos Waals van de gemeente Venray haalde in zijn laudatio voor Joep en Riny Hahn uit naar fractieleider Rob van der Heijden (CDA) en raadslid Ben Minken (PvdA) over het feit dat ze verstek lieten gaan op het afscheid van Hahn (zie elders op deze pagina). Hij prees Joep Hahn als een warm mens en een goed ambassadeur van de gemeente. Volgens Waals is Hahn ook geen man van ruzie. "Daar is zijn karak ter niet naar. Hij heeft er fysiek onder geleden dat, mede door zijn duidelijke en terechte politieke opvattingen, het vorige college is gebarsten. Hij deed dat niet voor zichzelf, maar uit overwegingen van algemeen belang", aldus Waals. Vervolgens sprak voorzitter René Poels van SOS Meerlo-Wanssum de scheidend burgemeester toe. Volgens Poels is de burgemeester altijd een uitstekende ambassa deur geweest voor deze mondiale groep. De burgemeester was niet alleen een burgervader voor de eigen inwoners, maar ook voor de mensen in Polen en elders in de wereld had hij een goed hart. Ver volgens spraken wethouder Jac Derikx en plaatsvervangend voor zitter Jan van Dijk van de gemeen teraad Joep Hahn toe. Derikx bood namens het gemeentebestuur een kunstwerk aan dat gemaakt is door het echt paar Chris en Mieke Roose-van Uden uit Geijsteren. Tussen de toespraken door trad onder meer muzikale duizendpoot Nard Reijn- ders op met een indrukwekkende saxofoon-solo en 'verstoorde' een theatergezelschap de sfeer op een cabareteske wijze. Buiten ston den inmiddels fanfare Eendracht Meerlo en het Sint Antonius Abt Fanfare Eendracht Meerlo en het Sint Antonius Abt Gilde Blit- terswijck brachten Riny en Joep Hahn een muzikale en culture hulde tijdens het afscheid van Joep Hahn als burgemeester van de gemeente Meerlo-Wanssum. Gilde Blitterswijck gereed om het scheidend echtpaar een hulde te brengen. Met muziek en het over- vendelen van het echtpaar werd op een sfeervolle en culturele wijze de burgemeester bedankt. In optocht trok het gezelschap naar zaal 't Brugeind, waar tijdens een drie uur durende receptie honderden mensen het echtpaar Hahn de hand kwamen drukken. En naast de vele goede wensen ontving het echtpaar de afgelopen dagen honderden brieven, kaart jes en mailtjes. "Wat een warme dag! Perfect georganiseerd en veel hartelijke mensen die we ontmoet hebben. Een dag met een gouden randje. Om nooit te vergeten", aldus Riny Hahn. Gemeente vergeet lintje Rob van der Heijden De gemeente Meerlo-Wans- sum heeft een enorme fout gemaakt door tijdens de laat ste raadsvergadering geen koninklijke onderscheiding uit te reiken aan fractieleider Rob van der Heijden van het CDA. Naast raadslid Jan van Dijk (PK Meerlo-Wanssum) kwam Van der Heijden namelijk ook in aanmerking voor een lintje. Dat heeft burgemeester Joep Hahn deze week bevestigd. "De reden van deze omissie zal wel zijn dat het lidmaatschap van Provinciale Staten van Rob van der Heijden al enige tijd achter ons ligt. Ikzelf heb hier ook niet bij stilgestaan. Jam mer dat ik hierop niet attent gemaakt ben." Rob van der Heijden, die in het verleden vier jaar lid was van de D66-fractie in Provinci ale Staten en raadslid is van het CDA vanaf april 2002, heeft Joep Hahn laten weten prijs te stellen op het alsnog ontvangen van een lintje. "Daarom zal ik een aanvraag voor een koninklijke onderschei ding voor Rob van der Heijden indienen",aldus Hahn. Wanneer ontvangen volksverte genwoordigers een lintje? "Voor gekozen volksvertegenwoordi gers geldt het criterium van een bepaald aantal zittingsjaren", legt burgemeester Joep Hahn uit. "Voor de leden van Provinciale Staten en de gemeenteraad geldt het crite rium dat iemand tenminste twaalf jaar als volksvertegenwoordiger zitting moeten hebben gehad. Bij het decoreren van volksvertegen woordigers mag men de in het verleden opgebouwde aantallen jaren als volksvertegenwoordiger meenemen bij het vaststellen van het totaal aantal jaren, minimaal dus twaalf jaar. De verlening van een koninklijke onderscheiding vindt plaats nadat de te onder scheiden persoon is afgetreden." Er is volgens Hahn geen afzon derlijke regeling voor het doen van voorstellen tot decoratiever lening aan volksvertegenwoor digers. Iedereen kan daartoe een voorstel indienen bij de burge meester. "Een decoratievoorstel voor een aftredend raadslid kan bijvoorbeeld worden gedaan door de voorzitter van de gemeente raad, de gemeenteraad zelf, het college van B en W, de burgemees ter, een wethouder, de betrokken raadsfractie, fractieleden, plaatse lijke afdelingsbesturen, familie leden. In de praktijk gebeurt dit in de meeste gevallen door de voorzitter van de gemeenteraad. In verband met het aftreden van de raadsleden van Meerlo-Wans- sum per 1 januari 2010 heb ik opdracht gegeven om na te gaan wie van de raadsleden voor een gemeentelijke erespeld en voor een koninklijke onderscheiding in aanmerking zou komen. Op basis van dit advies heeft het college van B en W volgens de regels van de 'Verordening gemeentelijke erespelden' een aantal erespel- den toegekend. Tevens heb ik op basis van het ambtelijke advies de aanvragen voor koninklijke onderscheidingen ingediend bij de provincie. Afhankelijk van de uitslag van de verkiezingen van 18 november is daarna een koninklij ke onderscheidingen verleend aan Jan van Dijk." In het ambtelijk advies aan de burgemeester is volgens Hahn helaas 'over het hoofd gezien dat Rob van der Heijden ook in aan merking komt voor een konink lijke onderscheiding'. Rob van der Heijden - die vori ge week wel de zilveren erespeld van Meerlo-Wanssum ontving - wist tijdens de raadsvergadering al dat de gemeente in de fout ging. "Dat was inderdaad het geval. Zelf kijk ik er nogal ambivalent tegen aan. Het automatisme stoort me. Mijns inziens gaat het erom of je wat voor de samenleving hebt betekend. Over dat laatste moe- Een jaarabonnement kost u slechts ten anderen maar oordelen. Ook al zeg ik het zelf, ik ben niet het meest anonieme raadslid geweest en heb duidelijk mijn sporen in de politiek van Meerlo-Wanssum ver diend, zowel inhoudelijk als pro cedureel, op basis van inhoud, dos sierkennis en mijn vaardigheden in het politieke debat. Ik was niet alleen raadslid en fractievoorzitter, maar ook commissievoorzitter en lid van de rekenkamercommissie. In het presidium telde mijn stem wel degelijk, zelfs toen we nog in de oppositie zaten. Zowel in het fusie- en splitsingsproces als bij de vorming van de nieuwe coalitie is mijn inbreng van groot belang geweest. Bovendien heb ik buiten de politiek nogal wat bestuurs functies bekleed. Op die basis en niet op basis van het automa tisme heb ik ja gezegd, toen mij de vraag werd voorgelegd of ik de onderscheiding alsnog wilde aanvaarden." Barakwedstrijden in Blitterswijck Het St. Antonius Abt Gilde uit Blitterswijck houdt op zondag 27 december vanaf 11.00 uur tot 24.00 uur de jaarlijkse toep- en barakwedstrijden in dorpscafé de Zwart. Er wordt om haan en braadworst getoept. Dit jaar zullen er ook weer barakwedstrijden zijn van 11.00 tot 21.00 uur. En vanaf 21.00 uur worden de finalewed strijden gespeeld. Het barakken is een zeer oud spel dat vooral door het gilde werd gehanteerd. In de eindjaren '40 en begin jaren '50 werd dit nog in samenwerking met de fanfare Moed en IJver georganiseerd, in de toenmalige cafés: 't Veerhuis, café Reijnders in Blitterswijck. De barakwedstrijden werden altijd in de wintermaan den gehouden. Vroeger vonden de wedstrijden plaats op drie zondagen, in bomvolle cafés. Nu worden de wedstrijden gehouden op één zondag, maar nog altijd in een bomvol café. Alle gewonnen prijzen, van zowel het toepen als het barakken, bezorgt het gilde bij de winnaars thuis. De gilde- broeders moesten het afgelopen jaar zelfs naar de Reuver en Hel mond om de prijzen af te leveren. Het reglement is aanwezig in café de Zwart. Waals veroordeelt politici voor wegblijven op afscheid Burgemeester Jos Waals van de gemeente Venray veroor deelde zaterdag twee raads leden voor het wegblijven bij het afscheid van burgemeester Joep Hahn. Betwisten dat een burgemeester een eigen opvat ting heeft en daarom zijn afscheid boycotten, is antipo- litiek, speechte Waals. Waals stelde het schandalig te vinden dat het duo, fractieleider Rob van der Heijden van het CDA en PvdA-raadslid Ben Minken, afwezig was bij het afscheid van Hahn uit onvrede over uitlatingen van de vertrekkend burgemeester in een regionaal dagblad, een paar dagen voor het afscheid van Hahn. Daarin vertelde Hahn onder meer over zijn rol bij de coalitiebreuk PK-PvdA en de val van het gelijk namige college. "Waarom mag een burgemeester geen eigen mening hebben?", zo vroeg Waals zich zaterdag hardop af. "Ik las op 8 december nog in mijn och tendblad dat er in uw raad leden zijn die denken dat de onafhanke- lijkheid van de voorzitter wordt bepaald door het feit dat hij zijn eigen mening moet onderdruk ken, althans niet bekend mag maken. Publiekelijk geen politieke of bestuurlijke voorkeur mag heb ben. Niet dus. Maar die misvatting gaat in Meerlo-Wanssen zo ver dat de fractievoorzitter van het CDA en de helft van de tweekoppige fractie van de PvdA vandaag niet aanwezig zijn omdat ze vinden dat Joep in de krant niet mocht zeggen wat hij vond. Maar ja, de CDA-fractievoorzitter is gewo gen en te licht bevonden voor de raad van Horst aan de Maas. Ver standige mensen heb je daar. En op de betere helft van de andere helft van de PvdA-fractie werden bij de laatste raadsvergaderingen twee stemmen uitgebracht en ik denk niet door de buren. Een pijn lijk verlies voor deze politici en winst voor Joep. Niet op punten, maar op kO", aldus Waals in zijn speech. Volgens Waals hebben burge meesters wel degelijk het recht op een eigen mening. "De onafhanke- lijkheid van de burgemeester is in ons staatsrecht gewaarborgd omdat hij niet mag deelnemen aan de besluitvorming in de raad. Van hem wordt verwacht dat hij die uitvoert. Hij formuleert het voor genomen besluit, geeft desnoods een stemadvies uit, telt de stem men en voert het besluit dus uit. En als hij het niet met het besluit eens is, dan biedt hij zijn ontslag aan of hij draagt het besluit voor bij de Kroon. Daar zijn voorbeel den genoeg van. Zo hebben we de onafhankelijkheid van de burgemeester in ons staatsrecht geregeld en zo gaan we daar mee om. Ik lees dagelijks in de krant belangwekkende politieke opvat tingen van burgemeesters. En niet alleen uit Amsterdam of Rotter dam. Uit Venray, uit Venlo en ook in Horst aan de Maas stellen ze een burgemeester met een eigen mening op prijs. Waarom zou dat in Meerlo-Wanssum niet mogen? De burgemeester het hebben van een eigen opvatting betwisten en daarom zijn afscheidsreceptie boycotten, is antipolitiek." Rob van der Heijden overweegt aanklacht wegens smaad Fractievoorzitter Rob van der Heijden van het CDA vindt dat hij door de uitla tingen van Jos Waals in zijn goede naam is aangetast. Hij overweegt Waals aan te kla gen wegens smaad. Dat laat Van der Heijden desgevraagd weten. "In mijn afsluitend betoog in de raad van Meerlo-Wanssum heb ik gesteld dat persoonlijke aanval len en hard geschreeuw vanaf de zijlijn geen bijdrage leveren aan een verbetering van het politie ke klimaat. Omgangsvormen zijn een kwestie van beschaving en daar ontbreekt het bij sommigen soms aan! Ik heb nooit kunnen bevroeden dat dat binnen een week van toepassing zou zijn op de burgemeester van mijn buurge meente. Ik ben zelf niet aanwezig geweest bij het afscheid van Joep Hahn. Wederzijds hadden we te veel krassen op onze ziel gekre gen om daar met goed fatsoen bij aanwezig te kunnen zijn. Uitgaan de van beschaving en etiquette heb ik me dan ook afgemeld. Tot mijn verbazing was dat blijkbaar de reden voor de collega van Joep Hahn om fors uit te halen. Indien de verslaglegging klopt, dan is het optreden van Jos Waals een bur gemeester onwaardig. Ik heb zijn redevoering bij hem opgevraagd. Op basis van zijn tekst wil ik beslissen of ik aangifte doe wegens smaad dan wel belediging. Als ik me de figuur van Jos Waals voor ogen haal, dan heb ik er begrip voor dat hij mij te licht bevindt. Als voorstander van een grotere fusie juich ik tegelijkertijd toe dat hij met zijn opmerking 'verstandi ge mensen heb je daar', toenade ring zoekt tot Horst aan de Maas. Jos Waals heeft als bokser mij een slag toegediend. Volgens aan wezigen schijnt hij geroepen te hebben:'Winst voor Joep, KO'.Als ervaren scheidsrechter vergeet hij echter dat hij door de echte (scheids-)rechter alsnog gedis kwalificeerd kan worden wegens een slag onder de gordel." Volgens PvdA-raadslid Ben Min- ken is er natuurlijk een reden waarom hij niet op het afscheid van Joep Hahn aanwezig was. "Mijn vrouw is, als oud-wethou der, voor deze gelegenheid niet uitgenodigd. Het een en ander is een uitvloeisel van de gebeurte nissen van vorig jaar, waarin onze familie publiekelijk te schande is gezet, vanwege een politiek conflict. Ik moest nu kiezen tus sen loyaliteit voor Hahn of voor mijn vrouw. Hahn heeft overigens heel vriendelijk op mijn afzeg ging gereageerd. Wij hebben elkaar zalig Kerstmis gewenst. Dat Waals zich voor dit karretje laat spannen door personen uit een andere gemeente te kakken te zet ten, kenmerkt hem meer dan ons. Bovendien waren er meer raadsle den afwezig. Minstens vier. Ieder voor zich, met een eigen reden. Dat noem ik geen boycot." Met de plaatsing van diverse AED's in Wanssum en Blitterswij- ck wordt het netwerk van Stich ting Hard voor Hart inmiddels ook zichtbaar in de kerkdorpen. Hierbij wordt de stichting finan cieel ondersteund door bedrij ven in deze dorpen. In Wanssum heeft Kersten Europe de Stichting financieel gesteund. "Als grote werkgever in de regio Wanssum ondersteunen wij graag dit net werk. Veel van onze medewerkers wonen in dit gebied en middels dit fantastisch initiatief konden wij onze welgemeende betrokken- heid tonen met de regio", aldus Marc Puyn, mede-eigenaar van Kersten Europe. In Blitterswijck is dankzij Walkro een extra AED gerealiseerd, die aan de buitenzij de van het bedrijfspand is beves tigd. Ook hier geldt dat Walkro als grote werkgever in de regio zich maatschappelijk betrokken voelt bij Hard voor Hart en zorg wenst te dragen voor zijn medewerkers. Stichting Hard voor Hart dankt beide bedrijven voor hun bijdrage en blijft op constante basis bezig met het verder verbreden en uit breiden van haar netwerk. De secretarissen van de voor malige gemeente Meerlo en Meerlo-Wanssum samen op een rij: Th. Noij (1927-1967 secreta ris gemeente Meerlo, tweede van rechts op de foto), J. N.C. Hofmans (1 januari 1968-30 juni 1969 secre taris gemeente Meerlo, 1 juli 1969 31 juli 1975 secretaris gemeente Meerlo-Wanssum, tweede van links op de foto), W.H. Th. Van Megen (1 oktober 1975- 30 april 1987, secretaris gemeente Meerlo- Wanssum, rechts op de foto) en links op de foto mr. F.H.J.M. de Ruyter (1 augustus 1987- 1 januari 2010, secretaris gemeente Meerlo- Wanssum). Bron: Heemkundever- eniging Meerlo-Wanssum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Jenny Derkx, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is. Artsen: Dr FJ.P van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat 1a, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30-17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meerlo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46, 5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Groene Kruis, Postbus 694 5900 AR Venlo www.groenekruis.nl Klantenservice: 088-61 088 61 (24 uur per dag bereikbaar) Groene Kruis maakt deel uit van De Zorggroep, www.dezorggroep.nl Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris:W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Slachtofferhulp Nederland Regio Zuidoost tel: 0900-0101 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermishandeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z. Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschappelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouwwerk of de Vrijwilligerscentrale. 11 1 J t i A - ii Ja postcode 5800-5899 Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. Naam: Adres: Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld van mijn bank- of girorekening af te halen. handtekening: Bankreknr. Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig) Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2009 | | pagina 12