Het is bijna zover, 1 januari komt eraan! Wat verandert er? Communicatie gemeente Venray "Noar Venroay" Op het gebied van Werk en Inkomen? Op het gebied van dienstverlening? Op het gebied van Belastingen? Kijk ook op www.venray.nl PEEL EN MAAS Donderdag 17 december 2009 - Pagina 10 Grenzen verleggen 17 december 2009 visie in de Witte Hoeve Nog even wachten en dan is het zover; dan is de gemeente Venray een drietal prachtige kernen rijker. We werken op dit moment nog aan de laatste zaken om u als inwoner van Blitterswijck, Geijsteren of Wanssum vanaf januari optimaal te bedienen. Er verandert namelijk wel een aantal zaken. Venray, focus op mensen mei juni juli augustus september oktober november december januari 2010 Plaatsing personeel Aanbieden voorlopige bijeenkomst dorpsraden bijeenkomst strategische Informatiebijeenkomsten Welkomstpakketten Start nieuwe gemeente Strategische visie 2020 verschillende doelgroepen Venray Verkiezingen In deze editie van Grenzen Verleggen gaan we in op een groot aantal wijzigingen; ons advies is dan ook deze pagina te bewaren. We hebben u mogelijk al mogen begroeten tijdens een van de informatieavonden voor verenigingen, instellingen en ondernemers op 24 en 26 november. Hier is een aantal wijzigingen toegelicht. De gegeven presentaties, maar ook andere informatie kunt u vinden op de website www.van4naar2.nl. Een groot aantal zaken hebben we de afgelopen maanden al ondergebracht bij de gemeente Venray. Op 18 december sluiten de loketten in Meerlo-Wanssum definitief. Voor al uw vragen kunt u terecht bij uw nieuwe gemeente. Tijdens de komende feestdagen is het gemeentehuis gesloten op eerste Kerstdag en op Nieuwjaarsdag. Omdat vanwege de grenswijziging de administraties van Venray, Wanssum, Blitterswijck en Geijsteren worden samengevoegd is de dienstverlening de komende weken beperkt. Van 23 december tot en met 4 januari kunt u alleen aangifte van overlijden, geboorte en verhuizing doen. U kunt echter geen paspoorten, identiteitskaarten, rijbewijzen en uittreksels uit de Gemeentelijke Basisadministratie aanvragen en afhalen. Heeft u naar aanleiding van deze uitgave nog vragen? Stel ze dan via gemeente@venray.nl. Burgemeester Hahn geeft de pen door aan Frans Kuipers Vroeger in mijn jeugd gold het volgende: als je naar Venray ging dan "had se en pan aaf", vanwege het Vincent van Gogh instituut dat er gehuisvest was. Dit is tegenwoordig GGZ Noord- en Midden Limburg. Bij het woord 'Venray' denk ik nog altijd aan een voetbalwedstrijd die ik als jeugdspeler van IVO uit Velden moest spelen. Voor de beker moesten we tegen DIS uit Oirlo. Maar wat wilde het geval, de velden in Oirlo waren op dat moment niet bespeelbaar. Er was een oplossing: we weken uit naar het sportveld van St. Servaas. Een goed te bespelen veld dat lag naast een groot en statig gebouw dat veel leek op een klooster. Het was een wedstrijd met veel publiek; veel inwoners van St. Servaas stonden langs de lijn en moedigden ons aan. En het heeft wellicht geholpen, want we wonnen de wedstrijd. Maar het was wel een aparte belevenis daar bij "ut gekkehoes" in Venray. En nu, na vele jaren ga ik zelf 'noar Venraoy' Ouder, wijzer (daar ga ik tenminste van uit) en ook een beetje grijzer ga ik er aan de slag als beleidsadviseur Maatschappelijke Diensten. En het gemeentehuis daar heeft veel weg van het gebouw langs dat bewuste voetbalveld. Niet vreemd want ook dit is een oud klooster. Nu loop ik er al regelmatig naar binnen en vanaf januari wordt het mijn dagelijkse werkplaats. En ik heb er zin in, want ik zie het als een nieuwe uitdaging. Maar eerst "doon ik ut leech oet in Mieldere". Een plek waar ik met veel plezier heb gewerkt, in eerste instantie als beleidsmedewerker en later als sectorhoofd Burger zaken. En het einde van het bestaan van de gemeente is voelbaar en niet zo prettig. De geleidelijke leegloop en bestuurlijke en politieke ellende; daar probeer ik zo ver mogelijk van te blijven maar je krijgt er toch het nodige van mee. Het positieve vind ik op dit moment dat we samen met de laatst overgebleven medewerkers er het beste van maken en met de nodige (galgen)humor komen we deze periode wel door. Ik kijk terug op een hele fijne tijd in Meerlo-Wanssum. Ik ga er in ieder geval alles aan doen dat mijn tijd in Venray net zo plezierig wordt. Frans Kuipers "Mensen met een laag inkomen gaan er met de grenswijziging op vooruit", aldus Dinie Vogels, medewerker kwaliteit van de afdeling Maatschappelijke Diensten. In het sociale en Wmo beleid verandert er niet zoveel; in de uitvoering wel, want die gaat over van Horst aan de Maas naar Venray. Voor de inwoners van Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum worden de regelingen over het algemeen ruimer. De gemeente Venray gaat met de toewijzing van deze regelingen voor de zogenaamde 'minima' uit van 120% van het minimuminkomen, terwijl de gemeente Meerlo-Wanssum uitgaat van 115%. Dit betekent dat meer inwoners in de kernen voor meer regelingen in aanmerking komen. Een van die regelingen is het Jeugdsportfonds. Deze kent de gemeente Meerlo- Wanssum niet. Het is een regeling die ervoor zorgt dat kinderen kunnen sporten wanneer de ouders dit niet kunnen betalen. De gemeente betaalt dan rechtstreeks aan de verenigingen de contributie en ook de kleding en toebehoren die zij nodig hebben. Deze en andere regelingen staan beschreven in de folder die in het welkomstpakket zit van de gemeente. Dit pakket krijgt u snel. Heeft u een klein inkomen, dan kunt u met deze regelingen op het gebied van de bijzondere bijstand mogelijk geld besparen. Daarnaast zijn er nog meer bijzonder noodzakelijke kosten waarvoor bijzondere bijstand mogelijk is. We helpen u hier graag bij. Met uw vragen kunt u vanaf 4 januari terecht bij het Zorgloket, in de publiekshal van het gemeentehuis of u belt met (0478) 52 33 33. Trudy Tonnissen, kwaliteitsmedewerker: "De gemeente Venray levert veel service en ik denk ook méér service dan in Meerlo-Wanssum. Dit is ook logisch, want wij zijn een grotere gemeente en daardoor is er op meer punten beleid ontwikkeld. Als je de zaken qua beleid goed geregeld hebt, dan kun je meer service bieden. Ik denk dan aan onderwerpen als inkomensondersteuning, schuldhulpverlening, het Jeugdsportfonds, bouwvergunningen en trouwen. We kunnen daardoor ook meer maatwerk bieden, zoals bijvoorbeeld het zelf kiezen van een trouwlocatie. Daarnaast zijn onze loketten langer open en zijn we op woensdagmiddag ook op afspraak open voor het aanvragen van rij- en reisdocumenten. Afhalen kan zonder een afspraak te maken. Zo maken we het vooral gezinnen met schoolgaande kinderen gemakkelijk. Onze medewerkers nemen niet alleen uw vraag aan, maar zijn uw aanspreekpunt en helpen u verder met uw aanvraag. Veel zaken kunt u dan ook rechtstreeks regelen bij de front-office, zoals we de medewerkers aan de balie en telefoon noemen. Waar ondersteuning nodig is zal de vakafdeling die bieden. Wat u ook zult merken is dat we iets zakelijker werken, en dan bedoel ik niet afstandelijker, maar het is meer georganiseerd. Vanwege de grootte van de gemeente kunnen we niet zomaar afwijken van onze openingstijden of van vastgestelde regels. In de contacten zijn we juist laagdrempelig, vriendelijk en informeel. U kunt uw eigen kanaal kiezen: via de telefoon, een brief, de mail of persoonlijk aan de balie. Uw keuze bepaalt bovendien hoe uw vraag wordt afgehandeld. Uiteindelijk maakt het niet uit hoe een vraag binnenkomt; hij wordt altijd op eenzelfde manier, juist en binnen de termijnen die er voor staan afgehandeld. Aan u de keuze. Heeft u bovendien suggesties voor onze dienstverlening, dan hoor ik het graag." "Hier kan ik de hele pagina wel over volschrijven maar die ruimte heb ik niet", aldus Hay Bongaerts, beleidsmedewerker belastingen/WOZ. "Eind januari ontvangt iedereen in Venray, de aanslag voor de belastingen, dus ook u in Blitterswijck, Geijsteren en Wanssum. Hierbij zit een folder waarin alles heel precies staat uitgelegd. Ook op www.venray.nl vindt u informatie over de gemeentelijke belastingen en de WOZ. De volgende belastingen veranderen na de grenswijziging: afvalstoffenheffing, onroerende-zaakbelastingen en de rioolheffing." Afvalstoffenheffing De manier waarop uw afval ingezameld wordt verandert niet. Mogelijk veranderen wel de dagen waarop dit gebeurt. De tarieven veranderen wel; het tarief is opgebouwd uit twee delen, namelijk een basistarief (vastrecht) en een bedrag per keer dat u afval aanbiedt. Tarieven 2010 Vastrecht afvalstoffenheffing: 96,36 per huishouden per jaar. Dit was in 2009 in Meerlo-Wanssum 67,56. Venray Meerlo-Wanssum Kosten per lediging 2010 2009 25 liter container 1,06 0,81 40 liter container 1,70 0,00 80 liter container 3,40 2,60 140 liter container 5,96 4,56 240 liter container 10,21 7,81 Bij een ondergrondse voorziening 2,55 n.v.t. Onroerende - zaakbelasting In de OZB zijn grote verschillen tussen Meerlo-Wanssum en Venray, dit geldt vooral voor de tarieven voor niet-woningen. Er gelden twee soorten onroerende-zaakbelastingen in Venray: 1. Eigenarenbelasting voor woningen en niet-woningen, bijvoorbeeld een woning, bouwterrein, bos of een bedrijfsgebouw. 2. Gebruikersbelasting voor niet-woningen, bijvoorbeeld een hobby-groentetuintje, een bouwkavel of een bedrijfsgebouw. Dit kent u nog niet als inwoner van een van de nieuwe dorpen. Tarieven 2010 van de WOZ-waarde) Meerlo-Wanssum Venray 2009 2010 Eigenaar woning 0,0829 0,0996 Eigenaar niet-woning 0,1329 0,2169 Gebruiker niet-woning 0,1086 0,1737 Rioolheffing In de oude gemeente Meerlo-Wanssum werd een vast bedrag aan de eigenaar in rekening gebracht. Het tarief in 2009 was 204,19. De rioolheffing voor de nieuwe gemeente Venray is in de meeste gevallen een beetje lager dan u gewend bent; het levert een klein voordeel op. Tarieven 2010 Eigenaar woning/niet-woning 79,20 Gebruiker woning Eenpersoonshuishouden 57,12 Meerspersoonshuishouden 114,24 Hondenbelasting De gemeente Venray kende in het verleden hondenbelasting. In de oude gemeente Meerlo-Wanssum werd echter geen hondenbelasting geheven. Voor de nieuwe gemeente Venray wordt de hondenbelasting met ingang van 1 januari 2010 afgeschaft. Zoals Trudy Tonnissen al aangeeft zijn er verschillende manieren om te communiceren met de gemeente. De gemeente zelf heeft ook allerlei kanalen waarmee zij met u communiceert. Om te informeren, attenderen of uw mening te vragen. Annemiek Lucassen van Team Communicatie legt uit: Gemeentepagina in weekblad Peel en Maas "U bent gewend de gemeentelijke informatie te ontvangen via de Peel en Maas, het E3 Journaal en de dorpsblaadjes. De gemeente Venray plaatst elke week haar informatie in de Peel en Maas, op twee speciaal daarvoor bestemde gemeentepagina's. Hierop behandelen we nieuws en achtergronden over gemeentelijke plannen en besluiten. Heeft u geen abonnement op de Peel en Maas, dan kunt u de gemeentepagina's gratis op halen op het gemeentehuis. Ook kunt u op de website www.venray.nl kijken voor nieuwsberichten en bestuurlijke informatie. De gemeentelijke website Op www.venray.nl vindt u informatie over wonen en leven in Venray, ondernemen, politiek en gemeentelijke diensten. U kunt formulieren downloaden en digitaal plannen bekijken. Op het Bestuurlijk Informatie Systeem (www.venray.nl/bis) vindt u agenda's en besluiten van het college van Burgemeester en Wethouders, de gemeenteraad en commissies. De gemeentegids Jaarlijks verschijnt de gemeentegids van Venray met algemene informatie over onder meer de gemeente, over het college van Burgemeester en Wethouders, de raadsleden. Verder staan hierin de adresgegevens van allerlei verenigingen, instanties en organisaties. Nieuwsbrieven, informatieavonden en regionale pers Om u op de hoogte te houden van actuele projecten organiseren we informatie avonden voor betrokkenen en ontvangt u incidenteel nieuwsbrieven. Ook de regionale pers schrijft regelmatig over onze activiteiten. Gebiedspanel In Venray werken we gebiedsgericht. Hiervoor hebben we onder meer gebiedspanels in het leven geroepen: iedere wijk heeft een eigen panel. Dit is een samenwerkingsverband van de gemeente Venray, de dorps- of wijkraad, Wonen Venray, Synthese en de Politie Limburg- Noord. Op de website www.gebiedspanel.nl vindt u specifieke informatie over uw dorp of wijk. Deze website is een onderdeel van de website www.dorpenvenray.nl, die door de dorpen wordt beheerd." week 51 adv.indd 10 16-12-2009 16:25:06

Peel en Maas | 2009 | | pagina 10