Zo vader, zo zoon Ingezonden Wereldkerstival in discotheek Zenith Schoolfoto Swolgen Oude foto Service rubriek mm Ingezonden PEEL EN MAAS Donderdag 29 oktober 2009 - Pagina 9 Politieke wegen Jac en Bram Derikx scheiden na herindeling 1 januari 2010: het moment dat de gemeente Meerlo-Wans- sum ophoudt te bestaan, komt snel dichterbij. De herindeling betekent niet alleen het begin van twee 'nieuwe' gemeenten, maar, in het geval van Meerlo- Wanssum, ook het scheiden van dorpen en gezinnen. Zo ook bij de familie Derikx, waarvan Jac (58) in Geijsteren woont en Bram (30) in Meerlo. Beiden met politieke ambities. Eerst samen in Meerlo-Wans- sum, maar na 1 januari 2010 van elkaar gescheiden in twee nieuwe gemeenten. Jac in Venray, Bram in Horst aan de Maas. Een politiek portret. Eerst samen in het CDA Meer- lo-Wanssum, na 1 januari 2010 politiek van elkaar gescheiden. Hoe voelt dat? Jac: "Nou, politiek van elkaar gescheiden... Dat klinkt me een beetje te zwaar in de oren. Want het CDA Horst aan de Maas en Venray werken natuurlijk op aller lei gebieden samen. De gezamen lijke politieke agenda wordt inder daad anders na de herindeling, maar dat we samen over politiek praten, dat blijft zo. Maar jammer is natuurlijk wel dat we niet meer samen aan een tafel bij het CDA in Meerlo-Wanssum zitten. Want ik heb ervan genoten en ben trots op de bijdragen die Bram in het frac- tieoverleg en als secretaris heeft geleverd. Zeker op het gebied van ruimtelijke ontwikkeling, zijn spe cialisme." Bram: "De Meerlo-Wanssumse politiek was toch vaak hét onder werp van gesprek bij ons. Wat vind jij ervan? Die vraag hebben we elkaar vaak gesteld. Die terug koppeling zal ik na de herindeling toch wel gaan missen. Maar aan de andere kant: het is ook wel interes sant om allebei in een andere keu ken te kijken en elkaar daarover op de hoogte te houden, waar bij we door kruisbestuiving het beste in beide gemeenten kunnen bereiken." De interesse in politiek en bestuur. Zit dat er van jongs af aan al in? Jac: "Ja, eigenlijk wel. Mijn vader, 'Smits Sjang' uit Heide, het dorp waar ik ben geboren en opge groeid, was bijvoorbeeld bestuurs lid van de boerenbond en zette zich ook in voor liefdadigheids werk. Ook mijn oudste broer Gerrit is politiek actief, als lid van het CDA in Den Bosch. Vlak nadat ik samen met mijn vrouw in Geijsteren kwam wonen, werd ik gevraagd in het schoolbestuur. En daarvoor was ik bijvoorbeeld al secretaris van de jeugd van de voetbalclub in Leunen geweest. Die bestuurlijke inval heb ik eigen lijk altijd wel gehad, ja." Bram: "Nou, het zal je niet verba zen als ik zeg dat ik de liefde voor politiek en bestuur met de pap lepel kreeg ingegeven. Met een vader als wethouder, kan dat bijna niet anders. Maar tijdens mijn studie aan Wage- ningen Universiteit (Bram stu deerde af als ingenieur in de dier- wetenschappen c.q. veeteelt. red.) was ik al actief als bestuurslid van de studieclub rundveefokke rij. Momenteel ben ik, alhoewel ik al een tijdje in Meerlo woon, nog altijd bestuurslid van de voetbal club SV Geijsteren en tevens was ik voorzitter van de DOP-commis- sie in Geijsteren. Ja, ik ben iemand die graag dingen regelt, ik sta graag tussen de mensen." Jac, je staat op nummer 4 van de verkiezingslijst van het CDA in Venray. Was die hoge positie voor jou een verrassing? "Nee, eigenlijk niet. Gezien mijn ervaring en kennis, mijn contacten en het vertrouwen dat ik geniet bij leden en bestuur van het CDA in Venray, is dat in mijn ogen niet zo vreemd. Want als wethouder van het CDA in Meerlo heb ik jaren lang de politieke kar mede mogen trekken. Ze kennen mijn capa citeiten in Venray Ik zie het op mijn 58ste echt als een uitdaging om relatief opnieuw te beginnen. Nieuwe ronde, nieuwe kansen." Wat zijn jouw ambities op poli tiek gebied in Venray? Sluit je het wethouderschap bij voor- baat uit? Jac: "Die vraag is me al vaker gesteld. Begrijpelijk, natuurlijk. Op zich zeg ik bij voorbaat abso luut geen nee tegen het wethou derschap, maar dat ligt natuurlijk ook aan het aantal stemmen dat ik krijg tijdens de verkiezingen. Geniet ik het vertrouwen van de kiezers, dan ben ik best in voor het wethouderschap. Maar dat is nu nog even toekomstmuziek. Ik richt me voorlopig volledig op Meerlo-Wanssum, die gemeente moet de komende weken zo goed mogelijk naar de einddatum wor den geloodst." Bram, jij staat op een 25ste plek op de verkiezingslijst van het CDA Horst aan de Maas. Te laag, volgens jou? Bram: "Nou, het is op zich al knap dat je überhaupt op de lijst van het CDA staat. Want in Horst aan de Maas konden ze, in tegenstel ling tot een aantal andere partijen, kiezen uit een hele waslijst aan goede kandidaten. Maar ik zou inderdaad liegen als ik zeg dat de 25ste plek bij mijn ambities past, ik had natuurlijk liever op een hogere positie gestaan, in de top 10. Mijn ambitie is om in de raad van Horst aan de Maas te komen, anders moet je sowieso niet op de verkiezingslijst gaan staan. Ik hoop dus op veel voorkeursstemmen en denk die te halen in de agrarische sector en onder jongeren." Wat zijn jouw ambities? Wil je ooit in de voetsporen van je vader treden? Bram: "Als dat zou kunnen, graag! ben erg trots op wat hij heeft bereikt en wat hij als raadslid en vooral als wethouder heeft gedaan voor de gemeenschap. Daar kun je alleen maar respect voor heb ben. Ik moet me eerst maar eens bewijzen en laten zien wat ik in mijn mars heb. Maar net als pap ben ook ik ambitieus. Ik wil het beste uit mezelf halen. Op termijn, en dan bedoel ik echt op termijn, zou ik het wethouderschap best wel zien zitten." Waarom moeten de burgers op De politieke wegen van Bram (links) en Jac Derikx scheiden na de herindeling. Bram stemmen? Jac: "Bram is enthousiast, een harde werker en heeft ambitie. Hij is pas dertig, maar heeft toch al veel bestuurservaring, meer dan ik op die leeftijd. Als adviseur heeft hij veel kennis op het gebied van ruimtelijke ordening, over bouwen in het buitengebied, agrarische regelgeving en bestemmingsplan nen bijvoorbeeld, maar het belang rijkste is dat hij midden tussen de mensen staat. Dat is zijn kracht. Bram is een uitstekend raadlid, dat weet ik zeker." En waarom moeten ze op Jac stemmen? Bram: "Omdat pap eerlijk en recht vaardig is en kennis van zaken heeft. Hij is 58, maar nog altijd even ambitieus. Hij is door de wol geverfd als politicus, deson danks is hij voor mij meer 'mens' dan 'politicus' en dat vind ik erg belangrijk. Het persoonlijke gaat vóór politieke spelletjes. Ja, pap is een voorbeeld voor mij, ik ben erg trots op wat hij heeft bereikt." Zullen jullie Meerlo-Wanssum missen? Jac: "Jazeker, vooral de korte lijnen naar de mensen toe en het gemoe delijke. Venray zal zakelijker zijn en dat is even wennen, voor ieder een. Maar mijn huidige 06-num- mer blijf ik houden. Als inwoners problemen hebben met het een of ander, dan kunnen ze me ook na de herindeling gewoon bellen. Dat was altijd zo, en dat blijft zo." Bram: "Natuurlijk zal iedereen de charme, het kleinschalige, van Meerlo-Wanssum missen, maar dat moet ook niet overdreven worden. Het is vooral een gevoels kwestie, ik denk dat er qua beleid onder de streep niet zo heel veel verschil zit tussen de verschillende gemeenten. Een grotere gemeente is politiek gezien natuurlijk ook een nieuwe uitdaging. Ik kijk niet zo graag terug, de toekomst is veel belangrijker." In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of indien zij te lang zijn in te korten. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Hesjes (1) Een regionaal dagblad bloklet- terde met vette letters vrijdag 23 oktober op de voorpagina de opening van de krant: Hesjes voor asielzoekers. En als bovenkop in kleinere letters maar wel tussen aanhalingstekens: Maatregel nodig 'omdat burgers schrikken van mensen die in het donker door hun huidskleur niet opvallen'. De krant citeert uit een verslag van het inwonersoverleg Tienray rond om de Tijdelijke Noodvoorziening (TNV). Door de manier waarop het is gepresenteerd en onjuist is weergegeven, suggereert de krant dat hier iets heel ernstigs aan de hand is. Vervolgens neemt de halve vaderlandse pers het klakke loos over, wordt het onjuiste arti kel van de krant geciteerd tijdens radioprogramma's en worden de mensen in Tienray te kakken gezet. En om aan te tonen dat de krant het toch wel bij het rechte eind heeft, wordt een hoofdre dactioneel commentaar geplaatst waarin wordt gelogen om het eigen gelijk te halen. De redac tie heeft woorden uit het verslag geknipt en geplakt en daar een eigen visie aan gegeven. De ope ningszin van het bewuste artikel deugt niet. Citaat: Omdat burgers schrikken van mensen die vanwe ge hun huidskleur niet opvallen, moeten asielzoekers in Tienray 's avonds fluorescerende hesjes dra gen. Dat is feitelijk onjuist. Niets te moeten! In het commentaar staat ver volgens dat in het verslag van het inwonersoverleg met geen woord wordt gerept over de ver keersveiligheid. Dat klopt niet. Letterlijk staat er in het verslag: 'Er heeft een gesprek plaatsgevonden met provincie en met RVOL over verkeersveiligheid op de weg en directe omgeving TNV' en verder 'Wel is de provincie bereid 150 reflecterende hesjes beschik baar te stellen en te betalen. Het gebruik van hesjes kan niet dwin gend opgelegd worden'. De hesjes worden beschikbaar gesteld voor de veiligheid van de asielzoekers die 's avonds in het dorp Tienray wandelen. Net als zoveel autoch tone mensen die 's avonds wan delen of rennen en vanwege de veiligheid fluorescerende hesjes dragen. Puur vanwege de veilig heid en dan doet het er niet toe of je blank of zwart bent. Ver derop in het verslag meldt een buurtbewoner dat 'vanwege de donkere huidskleur zien de ove rige verkeersdeelnemers deze mensen niet of pas op het laatste moment wat tot schrikacties kan leiden. Als de hesjes gebruikt gaan worden zal dat minder spelen'. Wat is daar mis mee. Niets. De opmerking van deze inwoner van Tienray getuigt van bezorgdheid. Met de suggestieve berichtgeving heeft de krant zowel de inwoners van Tienray als de mensen van het Tijdelijke Noodvoorziening ern stig geschaad. Niet de mensen in Tienray zijn stigmatiserend bezig, het is de redactie van het dagblad die zeer onzorgvuldig te werk is gegaan en de waarheid geweld heeft aangedaan. Dat de asielzoekers destijds niet welkom waren in Tienray en de inwoners daar massaal tegen in opstand kwamen, heeft mij toen diep geschokt. We zijn nu maanden verder en wat zien we: Tienray is kleurrijker geworden, de asielzoekers zijn geaccepteerd en samen wordt gewerkt om het voor alle partijen zo goed mogelijk te regelen. Daar hoort ook de vei ligheid van de asielzoekers bij. Dat is een compliment waard richting Tienray en de vele vrijwilligers die daar actief zijn. René Poels, Meerlo, voorzitter SOS Meerlo-Wanssum. Boeken inleveren voor beurs Het tweede weekend van janu ari 2010 (8,9 en 10 januari) wordt in Blerick weer de grootste boe kenbeurs van Zuid-Nederland gehouden. SOS Meerlo-Wans- sum heeft twee jaar geleden een belangrijk deel van de opbrengst van deze beurs gekregen voor haar scholenproject in Zambia. Dankzij deze gift konden naast de drieklassige school ook nog drie lerarenhuisjes worden gebouwd. Sindsdien is in Meerlo een steun punt geopend waar particulieren en organisaties tweedehands boe ken en langspeelplaten e.d. kun nen inleveren. Dat adres is bij Jan Koppes, Hoofdstraat 27 te Meerlo (tel: 0478692203). Als mensen de boeken zelf niet kunnen brengen, komt Jan Koppes ze persoonlijk afhalen. Schaakclub De Meerloper De Meerloper bestaat uit zeven mannen van verschillende leeftij den die het spel al jarenlang met veel plezier spelen. De club is ech ter op zoek naar nieuwe leden en in dit kader worden er op dinsdag morgen schaaklessen gegeven aan asielzoekers in Tienray. Belangstel lenden kunnen binnenlopen op donderdagavond in zaal 't Brug- eind vanaf 20.15 uur. Verder is meer informatie te verkrijgen via telefoon (0478)691688. Musicalster Renée van Wegberg in de hoofdrol Er komt een groot Wereld kerstival in discotheek Zenith Venray voor het bedrijfsleven en geïnteresseerde particulie ren. Een spectaculaire muzi kale en culinaire avond in kerstsfeer rondom het thema verantwoord ondernemen en ten bate van het nieuwe pro ject van SOS Meerlo-Wanssum. Dit voor Noord-Limburg uniek evenement vindt plaats op woensdag 23 december. Tijdens de muzikale show speelt Renée van Wegberg uit Horst de hoofdrol. Zij speelt de sterren van de hemel als de hoofdrolspeelster in de musical Joseph. Ze treedt tijdens het Wereldkerstival samen op met diverse andere solisten en verschillende orkesten onder leiding van de dirigenten Geert Mooren, Marco Mariën en Koen Wijnen. De culinaire hoogstand jes worden verzorgd door de top koks van de restaurants Tante Jet in Blitterswijck en hotellerie De Hamert in Wellerlooi. Met video clips en korte presentaties wordt ook informatie gegeven over het Wereldpaviljoen dat op Venlo GreenPark, het Floriade-terrein, wordt gerealiseerd en het nieuwe project van SOS Meerlo-Wanssum. "Het is een unieke gelegenheid voor de directies van bedrijven en organisaties om samen met het management en personeel kerst mis te vieren", legt mede-initiator Bart Lemmen uit. Samen met diri gent Geert Mooren bedacht hij dit bijzondere concept. Volgens voor zitter René Poels van SOS Meerlo- Wanssum heeft zijn organisatie dit unieke aanbod met twee handen aangegrepen. "Met het oog op de komende herindeling kunnen we ons in een klap presenteren aan het bedrijfsleven in de twee gro tere gemeenten Venray en Horst aan de Maas. De mensen die aan dit Wereldkerstival meedoen kun nen contacten leggen met gelijk gestemde bedrijven, genieten van een non-stop entertainment programma, walking dinner en tegelijk steunen ze ook nog het nieuwe project van SOS Meerlo- Wanssum. Ze vieren hun eigen kerstavond zonder het zelf hoe ven te organiseren. Deze week ontvangen alle bedrijven in de gemeenten Meer- lo-Wanssum, Horst aan de Maas en Venray een uitnodiging om aan deze bijzondere kerstavond mee te doen. Opgave is mogelijk via de e-mail info@sos-meerlowans- sum.nl Ook particulieren zijn van harte welkom. Het Wereldkerstival wordt mede mogelijk gemaakt dankzij de medewerking van de Ronde Tafel 160 Venray-Horst en discotheek Zenith. Het Wereldker- stival is van 19.00 tot 01.00 uur. De Stichting Ontwikkelings samenwerking Meerlo-Wanssum timmert al vijftien jaar aan de weg en slaat graag nieuwe wegen in. Deze vrijwilligersorganisatie is inmiddels een begrip in de regio, doet veel aan bewustwording in het kader van verantwoord onder- Renée van Wegberg (Foto: Idee Horst) nemen en ondersteunt elke vier jaren een kleinschalig project in de derde Wereld. Projecten van mens tot mens zoals het project dat dit jaar wordt afgesloten in Zambia. Daar is een basisschool gebouwd in het dorpje Kalundu View en wordt thans de laatste hand gelegd aan de bouw van drie lerarenhuizen. SOS Meerlo-Wans- sum beslist begin december welk nieuw project de komende drie jaren in de schijnwerpers wordt gezet. Tijdens het Wereldkerstival wordt het project gepresenteerd. Meer info: www.sos-meerlo- wanssum.nl Nadere info Bart Lem- men 06-31045337 of René Poels 06-29479110. Hesjes (2) Vorige week vrijdag kopte een regionaal dagblad op de voorpa gina: Hesjes voor asielzoekers. Nou en, wat is daar mis mee, zou een argeloze lezer kunnen denken. We moeten blij zijn dat iedereen die in het donker hardloopt, de hond uitlaat of gewoon aan de wan del gaat, duidelijk herkenbaar is. Daarom dragen veel mensen een reflecterend hesje of zelfs verlich ting. Het artikel meldt echter dat deze hesjes nodig zijn 'omdat bur gers schrikken van mensen die in het donker door hun huidskleur niet opvallen'. Als een krant zoiets schrijft, weet je zeker dat de hele landelijke pers en andere media daar als de kippen bij zijn. Want dit riekt naar discriminatie en hoe kan een gemeente of het COA (Cen traal Orgaan Opvang Asielzoekers) zo'n discutabele maatregel nemen. En wat te verwachten viel, gebeur de ook. Er zijn veel reacties geko men uit het hele land, bijvoorbeeld op de website van de dorpsraad van Tienray en bij de gemeente. En alle landelijke media hebben aandacht er aan geschonken. Voor lichters van de gemeente en van het COA hebben zich vervolgens aan de telefoon en voor radio en tv uitgesloofd om uit te leggen dat de krant er helemaal naast zat. De hesjes zijn bedoeld om in het donker veilig op de openbare weg te lopen. Voor wie dat wil natuurlijk, dus geheel vrijwillig. Maar het kwaad was al geschied. Ik heb mij ook in de publieke dis cussie gemengd nadat de krant op zaterdag in een redactioneel com mentaar nog een extra sneer uit deelde aan het gemeentebestuur. 'Alsof de gemeente achteraf iets goed wilde praten en om de hete brei heen draaide'. Ik heb aan de krant geschreven dat, 'als iemand een verband legt tussen huidskleur en hesjes, ik dat discriminatie vind, dus verwerpelijk. Maar het zou nog erger zijn als overheidsinstan ties zoals de gemeente en het COA (Centraal Orgaan opvang Asielzoe kers) zich op deze manier zouden hebben uitgelaten. Maar dat is natuurlijk niet zo'. Ik heb de redac tie verweten dat ze heel onzorgvul dig zijn geweest. En ik heb het de mensen van de krant kwalijk geno men dat ze bestuur en inwoners van de gemeente als racistisch heb ben gebrandmerkt. Gelukkig heeft de krant afgelopen dinsdag een nieuw artikel gepubliceerd onder de kop 'Kritiek op Tienray niet op zijn plaats'. Het siert de krant dat ze de hand in eigen boezem steekt. Maar ik zou liever hebben dat een krant of ander nieuwsmedium, welk dan ook, zich vooraf meer rekenschap geeft van de gevolgen van een publicatie. Dat zou tot meer zorgvuldigheid en minder lit tekens leiden. Joep Hahn, burgemeester van Meerlo-Wanssum De beide onderwijzers en leer lingen van de Openbare Lagere school te Swolgen in 1922, tegen een achtergrond van bakstenenge vel met twee deuren. Foto: Heem- kundevereniging Meerlo-Wanssum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Jenny Derkx, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is. Artsen: Dr FJ.P van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat 1a, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30-17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meerlo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46, 5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Groene Kruis, Postbus 694 5900 AR Venlo www.groenekruis.nl Klantenservice: 088-61 088 61 (24 uur per dag bereikbaar) Groene Kruis maakt deel uit van De Zorggroep, www.dezorggroep.nl Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris:W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Slachtofferhulp Nederland Regio Zuidoost tel: 0900-0101 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermishandeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z. Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschappelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouwwerk of de Vrijwilligerscentrale. - -v. Meerlo-Wanssum

Peel en Maas | 2009 | | pagina 9