Koester uw Monument IJl» ff ff Honderddertigste jaargang - week 44 - donderdag 29 oktober 2009 Rangel Silaev uit Venray heeft afgelopen zondag de auditie voor het programma Mozart, je zal maar een won derkind zijn van Edwin Rutten gewonnen. Komende zondag mag de negenjarige leerling van de Petrus Bandenschool in de grote zaal van Muziekcen trum Frits Philips in Eindho ven meedoen als solist bij Rut ten, alias Ome Willem. (door Henk Lammen) In het Eindhovense muziekcen trum deden afgelopen zondag twaalf kinderen in de leeftijd tus sen zes en elf jaar auditie voor deze speciale prijs. De winnaar mag komende zondag namelijk soleren op piano in Mozarts menut in G. "Ja, ik was wel een beetje zenuwachtig", zegt Rangel die ont zettend trots is op zijn prestatie. "Het was heel spannend, want ook alle kinderen konden heel goed spelen. Maar ik was de beste." "De kinderen waren vooraf geselec teerd", vult zijn moeder, Oksana Titova, aan. "Jonge, talentvolle pia nisten uit de hele regio." Oksana is apetrots op haar zoontje. "Hij is altijd een bijzonder kind geweest. Zondag heeft hij laten zien dat hij heel veel talent heeft. De jury was vol lof. Er was slechts een min puntje. Hij kwam op het podium en begon meteen te spelen. Hij is zo enthousiast." Meteen duikt hij achter de piano van het merk Petrov die prominent in de woonkamer pronkt. Het is een prachtig gezicht. De lange slui ke haren langs het koppie, begint hij te spelen. En dan blijkt meteen waarom het een bijzonder kind is. Het Rondo alla Turca komt uit zijn vingers of de meester zelf achter de piano zit. "Een ontzettend moei lijk stuk, zelfs voor volwassenen", verduidelijkt moeder Oksana. "Ja, en ik kan octaven spelen", vult Rangel aan. "Ik heb het zondag niet gedaan, maar kan het wel." De vingers glijden weer vlot over de piano. Hij voegt de daad bij het woord en pakt de octaven mee. Oksana: "Voor kinderen van die leeftijd is dat heel uitzonderlijk." Pianospelen is hem dan ook met de paplepel ingegoten. Hij heeft het talent van zijn moeder, die ook muzikaal onderlegd is. Vanaf zijn vierde krijgt hij van haar les en van Von Reijnders van Kunsten centrum Jerusalem. Muziek is dan ook zijn lust en zijn leven. In de repetitieruimte aan huis pakt hij net zo makkelijk de basgitaar en tikt met geïmproviseerde stokjes op het drumstel. "Ik speel ook in een rockbandje", haakt hij met een in. "AC/DC is mijn favoriete band. We spelen covers, maar ook eigen nummers." Op zijn manier is hij eigenwijs, maar beslist niet storend. Het is zijn jeugdig, aanste kelijk enthousiasme, waardoor hij honderduit praat. Als alle musicerende kinde ren begon hij met Vader Jacob. Al snel bleek Rangel Silaev over bovengemiddelde kwaliteiten te beschikken. Met grote stappen ontwikkelde hij zijn talent. Dage lijks zit hij thuis achter de piano. Op school doet hij het goed en Rangel heeft tijd over om Rus sisch te leren, zijn ouders komen uit Rusland, terwijl hij op sportief gebied zijn kunsten vertoont bij taekwondovereniging Tong-Il in Venray. Toen hij in de tv-serie Neds Survival Gids het deuntje hoorde van Mozarts Rondo aha Turca was hij meteen verkocht. "Ja, Mozart is mijn favoriet." Oksana benadrukt de voorliefde van haar zoon voor de beroemde Oostenrijkse com ponist: "Ik denk wel eens dat hij in een vorig leven Mozart is geweest." Zijn talent wordt gekoesterd. Maar Rangel weet verdomd goed wat hij later wil worden. "Beroemd. En op de televisie komen." Zijn moeder denkt dat er een mooie carrière voor hem is wegge legd. "Hij heeft talent, maar is ook een echte doorzetter." Cor en Riek Wilmsen-Litjens vijftig jaar getrouwd Het is op zaterdag 31 oktober groot feest voor Cor Wilmsen en Riek Litjens uit Oostrum. Zij vieren dan het feit dat ze vijftig jaar geleden in het huwelijksbootje stapten. Van 19.00 tot 20.00 uur houdt het gouden bruidspaar receptie in D'n Oesterham in Oostrum. De rest van de avond vieren zij het feest met familie, vrienden en bekenden. De eerste kennismaking tussen Cor Wilmsen (72 jaar) uit Venray en Riek Litjens (70) uit Merselo was tijdens een dansavond in het zaaltje in Veulen. Nee, ze dansten niet met elkaar. "Ik kan niet dan sen", lacht Cor. Maar ze vielen wel als een blok voor elkaar. Dat zou na die eerste ontmoeting nooit meer veranderen. Twee jaar hadden ze verkering en in 1959 moesten ze trouwen, want de eer ste van vier zonen, Hans, was op komst. Ze woonden drie maanden in aan de Beekweg en verhuisden vervolgens naar een van de drie noodwoningen aan de Mgr. Hans- senstraat in Oostrum. Als leerling smid verdiende Cor Wilmsen de eerste guldens bij smederij Jans sen in Heide. Al snel stapte hij over Michels Landbouwmachines in Venray. Daar werkte hij 7,5 jaar om opnieuw over te stappen. Hij ging bij Jan Kessels in Oostrum op de melkwagen werken. Ook ander half jaar, waarna de Zuid-Ooster zijn nieuwe werkgever werd. "Als buschauffeur heb ik ook daar 7,5 prachtige jaren gehad. Daar kijk ik nog altijd met heel veel plezier op terug", aldus Wilmsen. Toch maak te hij nog een keer een overstap, de laatste keer. "Bij de opening van het nieuwe verzorgingshuis Het Schuttersveld ben ik daar begon nen als onderhoudsmonteur. Ik heb er 28,5 jaren gewerkt. Het was niet alleen onderhoud, ik hielp de bewoners ook met de inrichting van de kamers, hing spulletjes op. Dat soort dingen. Aan het contact met de bewoners bewaar ik de mooiste herinneringen." Die gene genheid was wederzijds. "Toen ik wegging waren er genoeg oudere mensen die huilden. Dat gaf me wel voldoening, ja." Na Hans mochten Cor en Riek de drie andere zonen begroeten, Marc en de tweeling Henri en Twan. Dat weerhield Riek Wilm- sen er niet van om naast het huis houden heel actief te zijn in de Oostrumse gemeenschap. "Onze buren, Toon en Truus Janssen, beheerders van het parochiehuis, vroegen of ik niet een handje mee wilde helpen. Voor vijf gulden per avond hielp ik mee in de bedie- ning. Zo waren de dansavonden van La Paloma geweldig. En niet alleen door de fooien", lacht ze. Dertig jaar bleef ze het parochie huis trouw. Toen de voetbalkan tine in Oostrum werd gebouwd, werd ze beheerder. Ze voorzag de voetballers 12,5 jaren van een natje en een droogje. Riek was (bestuurs)lid van het dameskoor, later het gemengd koor, en hielp bij het poetsen van de kerk. Cor en Riek Wilmsen-Litjens waren in die jaren dan ook een begrip in Oostrum. Het verbaasde dan ook niemand dat zij werden uit geroepen tot boerenbruidspaar. Voor Riek, een echte feestneus, een hoogtepunt. Cor was niet zo enthousiast. "Het ergste wat me kon overkomen." Hij moet er zelf om lachen. "Ik hou helemaal niet van carnaval." PONY'S Toen Cor Wilmsen 60 jaar werd, maakte hij gebruik van de VUT-regeling. Het betekende het afscheid van Het Schuttersveld, waar hij in al die jaren enorm veel voor heeft betekend. Hij maakte zich vooral verdienstelijk als voorzitter van de personeels vereniging. "Dat was een enorm bloeiend clubje. En heel actief. We vierden samen Sinterklaas, er waren volop feestavonden, bij ver jaardagen, met Kerstmis en Pasen brachten we bij alle leden een presentje aan huis." Hij heeft ook nooit stilgezeten. Samen met Martin Litjens richtte hij in Oostrum de jongerenver eniging Ador op."Een fantastische tijd. We gingen met een groep van 50 jongens in de leeftijd van 14 tot 18 jaar op kamp. Iedere zaterdag was er disco." Hij was ook bijzonder actief binnen de voetbalvereniging. Eerst als speler, later als jeugdleider en leider van het eerste, tweede en derde team. Speciale herinneringen houdt hij over aan broeder Huibers. "Die man heeft als hoofdjeugdleider ontzettend veel gedaan voor de jeugdafdeling ."Ook aan zijn tijd als leider van het eerste elftal met trainer Jo Dings uit Panningen bewaart hij mooie momenten. "We werden kampioen in de eer ste klasse van de afdeling Limburg. Dings was als trainer zijn tijd heel ver vooruit. Hij was heel professi oneel, prestatiegericht. Menselijk gezien hadden de mensen meer moeite met hem." Het gouden bruidspaar geniet nog steeds van het leven. In hun woning aan de Jofferspas hebben ze het gezellig met elkaar, de kin deren en kleinkinderen. Tijd om te piekeren is er niet, daarvoor heb ben ze nog teveel om handen. "Ik ben nog lid van de KBO, ik puzzel ontzettend graag, wandel, zwem en werk in de tuin", zegt Riek veelbetekenend. Ook Cor zit niet stil. "Voor de middag ga ik appels plukken. Dan moet ik al om zeven uur uit de veren. Daarnaast ben ik heel veel bezig met mijn pony's die hier op een stukje grond in Oostrum staan. Daar kan ik ontzet tend van genieten. Als vrijwilliger zet ik me bovendien in voor de dierentuin van Dichterbij." Het leven van nu is niet meer te vergelijken met eind jaren 50 toen ze samen in het huwelijksbootje stapten. Een ding is echter niet veranderd. "Alles in het leven blijft een kwestie van geven en nemen", zegt Riek. "Dat was toen en is nu nog steeds." HUI iiiiip Begraafplaats Boschhuizen, de algemene begraafplaats van Ven- ray, is gelegen aan de Spurkterdijk in Oostrum in het natuurgebied Boschhuizerbergen. De begraaf plaats werd in 1971 in gebruik genomen. Van oudsher geven gedenktekens op graven door hun vormgeving, teksten en symbo len weer hoe men met de dood en het begraven is omgegaan. Begraafplaats Boschhuizen heeft in haar geschiedenis twee massale herbegravingen gekend met voor de oorspronkelijke gedenktekens twee verschillende oplossingen. In 1972 werden bij de ontruiming van het kerkhof van de Grote Kerk naar schatting 1350 graven naar Boschhuizen overgebracht, inclu sief de oorspronkelijke gedenk tekens. Die graven kregen een plaats in de vakken O1, zie de foto linksboven, O2 en O3. Gedenk tekens van die graven zijn cul tuurhistorisch waardevol en een bezienswaardigheid. Overigens is de juridische status van die graven onduidelijk en dient nog nader te worden bepaald. Een tweede grote herbegraving vond plaats in 1997. Toen zijn de overledenen van de psychiatrische instellingen St. Ser- vatius en St. Anna in vak O2 in een verzamelgraf herbegraven zon der de oorspronkelijke gedenk tekens. Ter vervanging daarvan fungeert een modern kunstwerk als gemeenschappelijk grafmonu ment. Het verzamelgraf bestaat uit twee delen. In het linker kleinere gedeelte zijn de zusters herbe graven. De foto rechtsboven laat het grotere rechter gedeelte zien. Achter beide gedeelten is een gemetselde gedenkmuur opge richt die op regelmatige afstanden voorzien is van een rechthoekige nis, waarin een spiegel met namen met sterfdatum. Het totaal aantal vermelde namen bedraagt 934. Tussen beide gedeelten is het stenen beeld 'Verrezen Christus' geplaatst, zie uiterst links op de foto rechtsboven. Dat beeld werd in 1948 door Piet van Dongen vervaardigd en sierde voorheen de toegang tot het kerkhof op het Annaterrein. Omstreeks 1980 begon men steeds meer de tot dan heersende traditie van unifor miteit in gedenktekens te verla- ten. De vorm en het materiaalge bruik daarvan en de op de graven geplaatste attributen en symbolen veranderden steeds sneller. Dat is ook te zien op Boschhuizen. Ter illustratie enkele opnamen van vak M. Op de foto linksonder een gedeelte van dat vak, op de foto's rechtsonder enkele details. Nabe staanden beelden steeds meer hun band met hun dierbare overledene uit met een zelfgekozen en sterk op de overledene gericht gedenk teken. Boschhuizen wordt gewaar deerd vanwege het parkachtige karakter en de rustgevende en aangename inrichting. Daaraan mag een waardering voor de daar zichtbare maatschappelijke ont wikkeling van de individuele bele ving van het rouwproces worden toegevoegd. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen: Monumentenre- gister, Beleidsvisie gemeentelijke begraafplaats Boschhuizen Venray, Psy: Begraafplaatsen GGZ-instel- lingen. Rindert Brouwer: Ook u wacht ik. Stichting Venray Monu mentaal (SVM): secretariaat Vlie- zenweg 1 5801 JC Venray, e-mail venraymonumentaal@live.nl. Al veertig jaar is Gerrit Lin- ders actief als vrijwilliger. De 59-jarige Venraynaar is een opvallende verschijning en actief (geweest) bij tal van Venrayse verenigingen en stichtingen. "Ik doe het vrij willigerswerk nog steeds met evenveel plezier en ben het nog lang niet moe", aldus Ger rit. "En het is bovendien goed voor het sociale leven." Op 19-jarige leeftijd kwam Ger- rit in aanraking met het jeugd werk in de wijk Desselke. "De gele barak stond er toen nog niet", vertelt Gerrit. "Die heb ik nog mee staan schilderen." In Des selke organiseerde hij avonden voor jeugd van 5 tot 16 jaar. In die elf jaar in Desselke werd ook met een tienerdisco gestart, een carnavalsvereniging opgericht en de eerste jeugdboerenbruiloft in Venray georganiseerd. Een nieuw bestuur in Desselke had andere ideeën over de jeugdactiviteiten en Gerrit werd gevraagd bij Jong Nederland. "Samen met Nell (zijn echtgenote, red.) zijn we daar een nieuwe groep gestart. Jong Nederland was verbonden aan een landelijke organisatie en de activiteiten waren ook breder van opzet zoals sporttoernooien, kam pen en zelfs een reis naar Enge land. Aan die reis hebben we veel leuke herinneringen. Tijdens een bezoekje aan Londen verlieten we het metrostation en konden we meteen naar de Britse koningin zwaaien die op dat moment langs kwam." De familie Linders reed al vele jaren de carnavalswagen voor De Piëlhaas. Dus ook Gerrit die ver volgens door Jan Broeren werd gevraagd of hij bij de Hazekeutel vrijwilligerswerk wilde doen. "Dat is niet zoveel werk", had Jan mij verzekerd. "Dat bleek een lokker tje. Jarenlang heb ik het trio, de raad van elf en de garde begeleid, het hele carnavalseizoen door. Maar het waren hele leuke jaren." Tussendoor was Gerrit ook nog betrokken bij de Jeugdwie- lerronde Noord-Limburg waarbij honderden jeugdigen op de fiets door deze regio trokken met aller lei spelelementen erin. "Het is jam mer dat die niet meer bestaat. Het was een heel mooi evenement. Maar het wordt steeds moeilij ker om kinderen naar buiten te krijgen om wat te gaan doen. De televisie en computer hebben de kinderen helemaal in hun greep. Maar er zijn ook lichtpuntjes. De computer wordt ook steeds meer toegepast bij buitenspelen en -activiteiten. Dat is een goede ont wikkeling." Alsof dat nog niet genoeg was werd Gerrit benaderd door het Odapark. "Vanuit mijn werk bij de gemeente had ik veel te maken met het onderhoud van het park. Met kunst had ik niks, maar met het park des te meer. Nu kun je zien dat kunst en natuur in het Odapark niet zonder elkaar kun nen. Wat dat betreft is het een mooie locatie waar ook tal van groenactiviteiten en -wandelingen georganiseerd worden." Zijn groene vingers, in com binatie met het jeugd- en jon gerenwerk, bleven ook niet onopgemerkt bij de Stichting Wereldboom. "Die organisatie probeert zoveel mogelijk bomen, die de kans hebben om meerdere honderden jaren oud te worden, te behouden. In Engeland zie je dat heel veel, in Nederland nauwe lijks. Daar willen wij als stichting wat aan gaan doen. Op het oude zwembadterrein naast het Oda- park staan twee beuken die daar zeer geschikt voor zijn. Als stich ting willen we ons over die bomen gaan ontfermen. We zoeken een beschermheer die de desbetref fende boom weer overdraagt aan een volgende generatie." Kortom, Gerrit heeft een druk vrijwilligersleven. "Ik doe alles nog steeds met veel plezier. Nog eens veertig jaar zal er niet inzit ten, maar zo lang ik me nog op deze wijze kan blijven inzetten, zal ik dat ook niet nalaten." L EN MAAS Rangel Silaev, de nieuwe Mozart? Het is geven en nemen Gerrit Linders 40 jaar vrijwilliger

Peel en Maas | 2009 | | pagina 13