Feestelijk presentatie spreekwoordenboek Venray NIEUWE HERFST/WINTERCOLLECTIE PUIHS COLBERTS e^IKOSTWMS PvdA-PK: Schoolhistorie uit beeld Veertig jaar geleden opening Boschveld College de gemeente is er voor de mensen Afscheid Mode centraal in Venray voorlichting Prothesen MONDZORG elke dag vrijblijvend/ implantaten, klikgebit t.w.v. 19.95 ENPRIJZEN LAAG, ZOALS VAN ONS GEWEND ONDZORG CENTRUM Patersstraat 16 Venray Tel. 514468 www.centrum-mondzorg.nl PEEL EN MAAS Donderdag 24 september 2009 - Pagina 7 STRETCH BAND Op zaterdag 26 september presenteert Veldeke Venray het Venrays Spreekwoorden boek in het Theehuis in het Odapak. Na enkele jaren van voorbereiding wordt het boek tijdens een feestelijke bijeen komst ten doop gehouden. Net als het Venrays Woorden boek is het Venrays Spreekwoor denboek een monumentaal werk en beoogt het de rijke schat aan spreekwoorden, uitdrukkingen, spreuken, gezegden, en zegswij zen in de Venrayse streektaal zo volledig mogelijk te inventarise ren en te publiceren. Het boek is op de eerste plaats een naslagwerk, waarin de beteke nis is op te zoeken. De spelling die gehanteerd is, staat beschreven in het Venrays Woordenboek, maar ook is er een verklaring gegeven hoe de verschillende klinkers die nen te worden uitgesproken. Daar naast wordt de letterlijke vertaling in het Nederlands evenals de ver klaring en betekenis gegeven. Het boek bevat 500 pagina's met ruim 6.100 spreekwoorden, uitdrukkingen, spreuken, gezeg den, en zegswijzen in de eigen Venrayse streektaal. Toch is dit boek bij lange na niet compleet omdat de rijkdom van de Venrayse streektaal zo uitgebreid is, dat niet alles uit het verleden is vastge- legd. Ook zijn de meest algemene en bekende spreekwoorden etc., zoals die in het Nederlands voor komen, niet opgenomen. Een uit zondering vormen de woorden waarvan de klank(en) afwijken van het Nederlands. De uitgave is alfabetisch gerang schikt op het belangrijkste woord: het lemma of trefwoord, ook wel grondwoord genoemd. In principe is het lemma het eerste zelfstandige naamwoord. Komt in de uitdrukking geen zelfstandig naamwoord voor, dan komt het eerste bijvoeglijke naamwoord of bijwoord in aanmerking of, als dit ook niet voorkomt, het eerst voorkomende werkwoord. De vormgeving is aantrekkelijk en is geïllustreerd met ruim 150 bijzon dere tekeningen van Niels Vergou wen. De uitgave krijgt een blauwe, linnen omslag, voorzien van hoog glans goudfolie op rug en voorzij de. De oplage is 1.000 stuks. SPREKERS Er is een feestelijk programma samengesteld waarvoor diverse sprekers zijn uitgenodigd. De muzikale omlijsting van deze middag wordt verzorgd door Ad Haans en de groep Puur Puree. Na afloop van de presentatie op zaterdag 26 september in het Theehuis in het Odapark start de verkoop van Venrays Spreekwoor- denboek, van 18.30 uur tot 19.30 uur. De vier samenstellers en teke naar (Frits Linssen, Jacqueline van den Heuvel, Eduard Messemaec- kers, Ad van Zwol en Niels Ver gouwen) zijn dan aanwezig om desgewenst het Venrays Spreek woordenboek te signeren. Zon dag 27 september is het Venrays Spreekwoordenboek verkrijgbaar op de boekenmarkt van de Kiwa- nis in de stand van Veldeke en bij boekhandel Van den Munckhof. Op deze zondag wordt op beide locaties gesigneerd. De verkoop prijs bedraagt 27,50 euro. Leden van Veldeke krijgen op vertoon van hun convocatie een korting van 2,50 euro. Geest van franciscanen waart ook na 1969 nog lang rond op school SPORTIEF OF GEKLEED RIEM 59.95 DIVERSE KWALITEITEN 59.95 SPORTIEF VEST Bij besteding van €75.- Actie van 17 t/m 30 sept. KIJK IN ONZE ETALAGE: ALTIJD SCHERPE AANBIEDINGEN!!! met stijl/ en/ luxrakter Het lerarenkorps bij de opening van het Boschveld College in 1969, de namen zijn van links naar rechts. Zittend: Swüste, rector Gussen en Kammerer Eerste rij: R. Hoedemaekers, P Hoedemaekers, Veldpaus, Thijssen, Min, Renders, Galama, Tegels en Canisius. Tweede rij: Linders, Broeksteeg, Offermanns, Schobben, Hollaardt, Graste, Schellekens, Hurenkamp, Overmeer, Van Els, Horbach, Vervoort, Bon- gers, Rambags en Timmermans. Bovenste rijen: Kuijpers, Van Bergen, Beterams, Efrem van Eijl, Joosten, Wiertz, Van Zaalen, Gielen, Smets, Oonk, Hendriks, Claessens, Spronk, Vervoordeldonk, Steenkamer, Falco Franken, Klaver, Van Doesum, Bakkum, Verstappen en Berkers. Op 4 oktober 1969 was de opening van het spiksplin ternieuwe schoolgebouw aan de Zuidsingel. 4 oktober is de sterfdag van Franciscus van Assisi en de feestdag van de orde van de franciscanen. Het Lyceum voor jongens heette voortaan Boschveld College. De eerste meisjes deden hun intrede op school. Als het Bos- chveld College nu nog had bestaan, dan zou er ongetwij feld - volgens de rijke traditie - een groot jubileumfeest op touw zijn gezet. Na de grote scholenfusie in 1995 bestaat het Boschveld Col lege niet meer. Oud-rector Jan Hurenkamp (73) heeft 'alles' in zijn lange onderwijsloopbaan meegemaakt. Hij begon in 1966 in Venray als leraar klassieke talen. Bij maakte in 1969 de grote ver huizing en de invoering van de Mammoetwet mee. In 1980 werd Hurenkamp de eerste lekenrector van de eeuwenoude school, nadat rector Winand Gussen vanwege zijn gezondheid moest stoppen. Het 25-jarig jubileum in 1994 en de komst van fusieschool Raay- land College in 1995 waren de laatste 'hoogtepunten' van Jan Hurenkamp die in januari 1998 met vervroegd pensioen ging. Met hem blikken we terug. Veer tig jaar geleden speelde hij nog een hoofdrol in de musical 'Tot kijk, Meester!' die drie avonden lang een volle Venrayse schouw burg trok. Op zaterdag 4 oktober 1969 begon het feestprogramma met een eucharistieviering in de aula, waarna gouverneur Van Rooij de officiële opening verrichtte. Jan Hurenkamp is een echte Boschveld-man. Toen hij begin jaren tachtig de scepter zwaaide, waren er nog drie franciscaanse paters die les gaven. Toch heeft de geest van de franciscanen het leven op school heel lang bepaald. "Er heerste een geest van gemoedelijkheid, broederschap en hulpverlening", zo omschrijft Hurenkamp het. Hij is geboren in Klarenbeek bij Apeldoorn en van jongs af aan wilde hij het onder wijs in. "Ik wilde naar de kweek school. Maar mijn studiebegelei der raadde het af. Ik moest leraar worden, want dan kon ik dubbel zoveel verdienen." Hij studeerde de klassieke talen Latijn en Grieks aan de universiteit in Nijmegen. In 1964 kreeg hij zijn eerste baan aan het Gymnasium in Stevensbeek. De kleine school werd twee jaar later opgeheven. De leerlingen van het internaat verhuisden naar het Lyceum in Venray, waar nog een vacature was voor leraar klas sieke talen. Het sollicitatiegesprek met rector Gussen herinnert hij zich nog als de dag van gisteren. "Ik woonde in St. Anthonis en was nog nooit in Venray geweest. Op mijn brommer ging ik erheen. Onderweg kreeg ik pech, een vuile bougie. Met zwarte vingers kwam ik op school aan." Het gesprek liep heel anders dan de jonge docent zich had voorgesteld. "Gussen vertelde gewoon wat. Hij vroeg mij amper iets. Hij had het over de nieuwe school. Dat de plek al bekend was en dat er een boerde rij stond die nog gesloopt moest worden." 'Vertrouwen' is nog een woord dat Hurenkamp aan de franciscanen wil toedichten. Dat bleek wel bij zijn eerste kennis making. "De schoolleiding gaf de leraren veel vertrouwen. De rec tor ging er gewoon vanuit, dat je deed wat je moest doen." Drie jaar heeft Hurenkamp nog les gegeven in het oude gebouw aan de Leunseweg. Tot 1956 heet te het Gymnasium Immaculatae Conceptionis. Na de komst van de hbs werd het Lyceum voor jongens. "Hoe het er was? Het was een echte mannengemeenschap. Ik maakte lange dagen op school. Je leefde in de docentenkamer. Er stond een tabakspot op tafel, voor wie pijp rookte. Je ging biljarten in de kelder en ik heb heel wat uur tjes doorgebracht in de geweldige bibliotheek. Eeuwig zonde dat die is verdwenen." Hij gaf niet alleen Latijn en Grieks maar ook geschie denis aan de eerste klas. "Met een klassieke opleiding mocht je ook oude geschiedenis geven. Tot aan de val van Rome, 400 na Christus. Later kregen we ontheffing tot de late Middeleeuwen. Toen kwam het leven van Mohammed rond 600 en de opkomst van de islam erbij." De verhuizing naar de nieuwe school deed geen afbreuk aan de aloude sfeer van de paters fran ciscanen. "Nee, de sfeer wordt bepaald door mensen. En die gin gen mee over." Hij kijkt eens naar de foto. Bijna alle leraren haalden er hun pensioen. "Er was nauwe lijks verloop. Er zijn diverse jaren geweest dat er geen enkele muta tie was in het lerarenbestand. De onderlinge verbondenheid was groot. De werkgemeenschap was ook een leefgemeenschap." In 1972 verhuisde Hurenkamp naar Wanssum. "Mijn collega's hiel pen mee met de verhuizing. Ze hebben de vloer gelegd, ja alles werd voor je gedaan. Op school smeedde je een sterke onderlinge band. De franciscanen noemen het broederschap. Je kunt het ook vriendschap of kameraadschap noemen. Alhoewel het andere begrippen zijn." De schoolbevolking raakte steeds meer gemengd en het internaat stierf langzaam uit. De franciscanen verdwenen uit de schoolleiding en uit het leraren korps. Muziekleraar Falco Franken was een van de laatste der Mohi kanen. In januari 1980 volgde het plotselinge afscheid van rector Gussen. Tot op zijn laatste werk dag verscheen hij in pij. Onderaan de trap aanschouwde hij dagelijks hoe 'zijn' leerlingen zich een weg baanden door de alsmaar groter wordende school. Als conrector was Hurenkamp zijn eerste ver vanger en opvolger. In 1982 werd hij definitief tot rector benoemd. Hij komt nog regelmatig op school. Het 'oude' Boschveldge- bouw is opgegaan in de nieuw bouw. "Architect Lerou zou zich omdraaien in zijn graf als hij dit zag", zegt Hurenkamp die zelf aan de wieg heeft gestaan van de hui dige mammoetschool. Hoe kijkt hij er nu tegenaan? "Die school is er niet gekomen op ideële gronden. Er was ook geen behoefte aan een fusie. Het werd van bovenaf opge drongen. Het was noodzakelijk om de school betaalbaar te hou den. We hadden geen keuze", ver telt Hurenkamp. "Het ging erom het zo goed mogelijk te regelen. Een leerling van het gymnasium is anders dan die van het vmbo. Dat is opgevangen door de school op te delen. Bovendien kreeg Horst het Dendron College. Dat was een De komst van het Raayland Col lege in 1995 betekende het einde van vijf bekende Venrayse scholen voor voortgezet onderwijs: Bosch- veld College, Jerusalem, mavo De Kolk, Marianum en de KTS. Op de website van de fusieschool is niets meer van de historie terug te vinden. Ook in de schoolgids staat geen letter over de traditierijke voorgangers. De opening van het Boschveld College, nu veertig jaar geleden, hele verbetering voor de leerlin gen uit die omgeving." Hurenkamp weet niet of hij in deze tijd directeur zou willen zijn. "Ik heb ooit gekozen voor het leraarschap. Toen ik in 1980 rector Gussen opvolgde, moest ik stoppen met lesgeven. Dat heb ik enorm gemist. Vooral het contact met de leerlingen. Vandaar dat ik de verwijderingen uit de klas zelf bleef doen. Ook als leerlingen ver lof wilden hebben voor een brui loft of een begrafenis, dan moes ten ze bij mij zijn. Dat kon tijdens de ochtendpauze. Dan stond er altijd een lange rij voor de deur", lacht hij. De schooldirectie staat tegenwoordig letterlijk en figuur lijk ver van de leerlingen af. "Inder daad, ze krijgen geen leerling meer over de vloer. Het zijn managers geworden. De verhouding tussen leerling en schoolleiding is totaal veranderd." Binnenkort is het 4 oktober 2009. Het 'jubileum' zal onge merkt voorbij gaan. "Ja, dat denk ik wel. Waarschijnlijk weet niet eens iemand het meer op het Raay- land..." De Boschveld-tijd is voor goed voorbij. gaat dan ook geruisloos voorbij. "Nee, we besteden inderdaad geen aandacht meer aan onze rechtsvoorgangers", zegt pr-func- tionaris Toon Theeuwen. "We zijn nu al veertien jaar een zelfstan dige school. Formeel bestaan de vorige scholen ook niet meer." De historie van Boschveld Col lege gaat terug tot 1651, toen de Latijnse school werd gesticht. Het Boschveld-deel is opgegaan in de nieuwbouw van de fusieschool en heet voortaan 'Gebouw C'. PvdA en PK staan klaar om samen mee te doen voor het nieuwe Horst aan de Maas. Met duidelijk diepere politiek wordt er volgens PvdA en PK ingezet op een gemeente die er voor de mensen is. De PvdA-PK komt voort uit de PvdA uit de gemeenten Horst aan de Maas, Sevenum en de dor pen Meerlo, Tienray en Swolgen, Nieuw Perspectief uit Sevenum (dat ophoudt te bestaan) en de Progressieve Kombinatie Meerlo- Wanssum en Sevenum. De SP had geen interesse in samenwerking. PvdA-PK wil juist in deze tijd van economische crisis een stevig en sociaal stempel drukken op beleidskeuzes die gemaakt wor den. Dat blijkt uit het programma dat vrijdagavond samen met de verkiezingslijst definitief is vastge steld. 'Werk is daarbij van het aller grootste belang. Een goede basis voor iedereen. Een extra oogje wordt gehouden op kwetsbare groepen als ouderen en jongeren om te zorgen dat ook zij nu niet aan de kant komen te staan'. De politieke keuzes zijn volgens PvdA en PK duurzaam: gerichte inves teringen in een schoon milieu, energiebesparing en natuurbe- Bijeenkomst Grenzeloos Winkelen Begin 2009 heeft de Kamer van Koophandel voor de derde maal het regio-overschrijdend winkel gedrag onderzocht. Het onder zoek richtte zich op de vraag in welke mate consumenten in Lim burg en de aangrenzende regio's buiten hun eigen regio winkelen. Maandag 12 oktober is er een bijeenkomst in De Witte Hoeve waarin de uitkomsten voor deze regio worden besproken. De alge mene resultaten van het onder zoek zijn eind mei al in Roermond gepresenteerd. Specifieke regio nale en lokale uitkomsten zijn tij dens deze presentatie niet belicht. Deze bieden echter zeer waarde volle aanknopingspunten voor (marketing)beleid van onderne mers en overheden. De Kamer organiseert de bijeenkomst op 12 oktober in samenwerking met de gemeente Venray, de provincie Limburg, het Hoofdbedrijfschap Detailhandel (HBD) en MKB-Lim- burg. De bijeenkomst vindt plaats in De Witte Hoeve en duurt van 20.00 tot 21.45 uur. Tijdens deze bijeenkomst wordt naast de Moni tor Grenzeloos Winkelen ingegaan op actuele Venrayse thema's en trends en ontwikkelingen in de detailhandel, vooral op ruimtelijk- economisch gebied. Ook onder nemers en vertegenwoordigers van vastgoedpartijen en de lokale overheid krijgen uiteraard ruime gelegenheid om hun mening te geven over deze en eventuele andere onderwerpen. De bijeen komst is met name bedoeld voor ondernemers, vastgoedpartijen, belangenbehartigers en instanties die betrokken zijn bij ontwikke lingen op het gebied van de detail handel. Wilt u de bijeenkomst bijwonen? Meld u dan aan bij de Kamer van Koophandel via wron- gen@limburg.kvk.nl. houd juist ook in financieel moei lijke tijden bereiden voor op een gezondere en houdbare toekomst. Lijsttrekker Birgit op de Laak: "Vraagstukken worden vanuit meerdere dimensies benaderd. We zijn niet per definitie ergens voor. Dat is te makkelijk. En we zijn niet overal tegen, dan bereik je niks. PvdA-PK is juist van de derde dimensie: balans, afwegen, overleg. Er kan veel, maar niet overal." PvdA-PK is een coproductie van de Partij van de Arbeid en de Pro gressieve Kombinatie. De volledige kandidatenlijst: 1. Birgit op de Laak, PvdA, Horst 2. Ron Boreas, PK Meerlo 3. Roy Bouten, PvdA, Horst 4. Richard van der Weegen, PvdA, Grubbenvorst 5. Jan Wijnen, PvdA, Sevenum (Nieuw Perspectief) Henk Jacobs, docent wis- en natuurkunde onderbouw, en Cees Voets, docent scheikunde havo/vwo bovenbouw (beiden tot voor kort jarenlang verbon den aan het Raayland College), In maart stond Venray in het teken van de Fashion Weeks. Een grote groep Venrayse onder nemers had tal van activiteiten georganiseerd om het nieuwe modevoorjaarsseizoen in te lui den. Daarmee wilde met name de modebranche in Venray zich manifesteren. En Venray is, met een groot scala aan modewinkels, een belangrijke modestad voor de regio. Zondag opnieuw als alle winkels weer open zijn. De Fashion Weeks gingen van start met een spetterende mode show in de Grotestraat, voorafge gaan door een heus fashionontbijt met champagne. In de weken daar na werden onder meer de dag van de lingerie en accessoires, de dag van de bril en de dag van de parfu merie gehouden. Ook voor kinde ren werd er een speciale middag met spellen op touw gezet. De slotdag op zondag 29 stond in het teken van zien en gezien worden. Want wie zich in het nieuw steekt, wordt uiteraard graag gezien. Een modellenscout was aanwezig om 6. Jan van Dijk, PK, Meerlo 7. Jos Weijs, PvdA, Horst 8. Truus Knoops-Kersten, PK, Tienray 9. Hans Coenders, PK, Meerlo 10. Ton Hendriks, PvdA, Meterik 11Nick van Ooijen, PvdA, Grubbenvorst 12. Jolanda Ceelen, PvdA, Broekhuizenvorst 13. Frans Gommans, PvdA, Sevenum (Nieuw Perspectief). 14. Patricia Levens, PK,Tienray 15. Raf Beeren, PvdA, Horst 16. Gé van Heijster, PK, Kronenberg (PKS) 17. Marleen Guelen-Teurlings, PK, Meerlo 18.Wiel Lemmen, PvdA, Horst 19.Wietje Selen, PvdA, Kronenberg. 20. Carel van Hartingsveldt, PK, Meerlo. nemen afscheid. Het Raayland Col lege aan de Leunseweg in Venray biedt belangstellenden daarom op woensdag 30 september de gele genheid deze collega's de hand te schudden. onder het winkelend publiek te zoeken naar nieuw talent. Die werd uiteindelijk gevonden in de persoon van Kim Verstappen uit Leunen. Zij is in het magazine Fanray te zien als het modegezicht van Venray. Het succes van de Fashion Weeks smaakt naar meer. Daarom staat de koopzondag van 27 september weer in het teken van mode. Daarnaast vinden er die dag ook tal van andere acti viteiten plaats, zoals de bekende boekenmarkt van de Kiwanis, Fes tival Uit de Kunst en de Derdewe relddag. Uiteraard zijn de winkels van 12.00 tot 17.00 uur geopend. Ook trekt er een modekaravaan door het centrum van Venray. De karavaan is georganiseerd door First Lady, Berden Mode, Spetters en Ricor. Bij deze zaken houdt de karavaan halt voor speciale shows. Bij Wolff jeans en Spetters laten 'Dancing Models' de nieuwste trend lzien. Daarnaast houdt Ricor een wervelende modeshow. Maar ook de ketens zijn goed verte genwoordigd. Zo heeft H&M zich recent gevestigd in de Grotestraat. Koopzondag op 27 september Bel 0478-514468 centrum mondzorg venray www.centrum-mondzorg.nl GRUIS Grotestraat 32, 5801 BH Venray, Tel. 0478-586387 .•s- ZOHD ft f'

Peel en Maas | 2009 | | pagina 7