Gezocht: nieuwe locatie voor racecircuit de "Peel De Vlaswei bij Sesamstraat Algemene Tandheelkunde M0NDZ0RG m a Advocaten Hebt u advies over ontslag nodig? Zoekt u een goede advocaat voor uw echtscheiding? Bent u het oneens met een besluit van de overheid? CENTRUM Patersstraat 16 Venray Tel. 514468 www.centrum-mondzorg.nl PEEL EN MAAS Donderdag 24 september 2009 - Pagina 5 PP2 gaat voor deelname aan het college PP2 profileert zich als de enige echte fusiepartij in de nieuwe gemeente Venray. 'Plaatselijk Progressief in het kwadraat' is helemaal klaar voor de raadsverkiezingen van 18 november. Afgelopen dins dag werd het politieke pro gramma 'Meedoen, verbinden en vernieuwen' door de leden vergadering vastgesteld. PP2 is een samenvoeging van Lokaal Aktief en PK Meerlo-Wans- sum. Beide partijen hebben ruime bestuurlijke ervaring. De PK ver dween begin dit jaar na een hoog opgelopen conflict uit het college van Meerlo-Wanssum. Carla Brug man uit Blitterswijck hoopt in de nieuwe gemeente Venray opnieuw wethouder te worden. Dat geldt ook voor lijsttrekker Hans Teunis- sen, die vanaf januari 2005 porte feuillehouder is. PP2 heeft dus zijn zinnen gezet op een plek in het college. De par tij kan zo directe invloed uitoefe nen op het gemeentelijk beleid. Maar er zijn meer kapers op de kust. Naast de coalitiepartijen CDA en PvdA, wil ook Samenwer king Venray na vele jaren opposi tie voeren nu wel eens meerege- ren. Beide lokale partijen hebben vorig jaar een vergeefse poging ondernomen om samen verder te gaan. Ike Busser, politiek leider van Samenwerking, vindt dat de opvattingen te ver uiteenlopen. "De PK is wel erg links. Nog veel meer dan Lokaal Aktief", meent Busser. NIEUWE VENRAY 'Het nieuwe Venray vraagt om een nieuwe lokale partij die de oude en nieuwe dorpen van Ven- ray weet te verbinden', meldt het programma van PP2. Bij de oprich ting hebben de regionale afdelin gen van D66 en GroenLinks hun steun uitgesproken. Maar PP2 is niet verbonden aan een lande lijke politieke partij. 'We willen de inwoners van de nieuwe gemeen te Venray een goed, progressief politiek alternatief bieden.' Open heid en eerlijkheid staan hoog in het vaandel. 'Zeg wat je doet en doe wat je zegt'. PP2 wil dat ieder een actief kan deelnemen aan de samenleving. Niemand mag uitge sloten worden. Om dit te bereiken moet de gemeente een vangnet zijn voor mensen die zonder extra ondersteuning buitenspel dreigen te komen staan. De kredietcrisis verhoogt dit risico aanzienlijk. PP2 wil dat de gemeente ruim hartig is in de financiële onder steuning van minima.. PP2 maakt zich sterk voor mensen die aan de zogenaamde 'onderkant van de samenleving' verkeren. Er moeten voldoende en betaal bare woningen komen, ook in de dorpen. Meer huurwoningen en mogelijkheden voor starters en jonge gezinnen om in de dor pen te kunnen bouwen. PP2 wil daarom in kleinere dorpen lagere grondprijzen. De partij wil ook goede woningen voor mensen met beperkingen en voorzieningen voor mensen voor wie zelfstan dig wonen niet meer mogelijk is. Basisscholen moeten, als het maar enigszins mogelijk is, in de kleine kernen blijven. Voorwaarde is wel dat de kwaliteit van het onderwijs is gewaarborgd. 'In je eigen dorp kunnen leren en spelen is belang rijk voor de leefbaarheid van ieder dorp.' TOERISME Het bevorderen van het toeris me en nieuwe bedrijvigheid kun nen zowel de werkgelegenheid als de economische ontwikkeling van de gemeente stimuleren. PP2 wil de kwaliteiten van de verschil- lende dorpen benutten om uit te groeien tot toeristische trekpleis ters. 'Dienstbaarheid' is misschien wel een ouderwets woord, maar PP2 wil het in ere herstellen. Het gemeentebestuur en ambtenaren zijn dienstbaar aan de gemeen schap. Dat geldt uiteraard ook voor de raadsleden van PP2. Amb tenaren en bestuurders moeten meer uit het gemeentehuis en in contact komen met de inwoners en organisaties in Venray. PP2 introduceert tevens contactambte naren: ieder dorp krijgt zijn eigen ambtenaar. PP2 wil verder dat de gemeenteraad op locatie in de verschillende dorpen vergadert. Niet alleen 'de burger' moet weer meer betrokken raken bij de lokale politiek. Minstens zo belang rijk is dat de politiek betrokken is bij de burgers. PP2 is een betrok ken lokale partij. Daarom wil PP2 in ieder dorp een contactpersoon als vast aanspreekpunt hebben. 9 De afdeling Venray e.o. van de Bond van Wapenbroeders hield zondag voor de 25e keer op rij de traditionele herden king op het Britse oorlogs kerkhof aan de Hoenderstraat in Venray. Een bijeenkomst die nog steeds diepe indruk maakt en dankbaarheid ver oorzaakt bij de hoogbejaarde bevrijders, ook na 65 jaar... Naast de ruim zestig Britse gasten mocht ceremoniemeester Henny Meijer op de begraafplaats nog tal van andere genodigden welkom heten. Er waren ook een aantal sprekers. Zo liet pastoor Maesen zich in zijn preek inspi reren door de grafopschriften en de liefde van de nabestaanden die ervan afstraalde, terwijl bur gemeester Jos Waals de bevrij ders van toen vooral als een grote inspiratiebron zag voor de mili tairen van nu op vredesmissie, van wie Venraynaar Kevin van de Rijdt eveneens door hem werd herdacht. De EHBO had het druk en deed zeer nuttig werk met de zorg voor een zestal door de hitte bevangen personen. De erewach ten van luchtmachtbasis De Peel in Vredepeel, het voormalige 2e Regiment Huzaren en de Bond van de Wapenbroeders waren ook van de partij, terwijl Seniorenkoor Crescendo, fanfare St. Catharina en kinderkoor de Eigen Wijsjes de herdenking muzikaal opluisterden. Pieter van de Vorle op doedelzak en Jan van Dun op trompet brach ten de traditionele nummers ten gehore op het ereveld, dat door de kinderen van scouting De Peel- speurders werd versierd met een bloemenhulde op de 700 graven. Na de twee minuten stilte, en het hijsen van de vlaggen van halfstok naar de top, werd de herdenking met de volksliederen van Groot- Brittannië en Nederland afgeslo ten. Hierna werden de kinderen door twee echte bevrijders van Venray verrast met een reep chocolade, zoals dat ook in 1944 vaak gebeurde. Na afloop gingen alle gasten naar De Witte Hoeve, waar de Britten door burgemees ter Waals werden gehuldigd en een herinneringsmedaille kregen opgespeld. Hierna ontving de voorzitter van de scouting een ingelijste eervolle vermelding voor de hulp, 25 jaar op rij. De kinderen van De Eigen Wijsjes gaven een toegift en schonken een rode roos en een zelfgemaakt hartje aan de Een hoogbejaarde Britse bevrijder legt bloemen bij het monument op het Brits oorlogs kerkhof in Venray. bevrijders en hun familieleden. Ook de leiding van dit koor werd in de bloemetjes gezet. Tot zijn eigen verrassing ontving bur gemeester Waals van de Bond van Wapenbroeders een dankbaar heidpenning. Zondag was name lijk - vanwege zijn aanstaande pensionering - zijn laatste optre den als burgemeester tijdens deze herdenking. Op donderdag 2 april 2009 heeft het weekblad Peel en Maas de oproep van de Oor logsgravenstichting geplaatst met het verzoek om gegevens over burgerslachtoffers. De reactie hierop was bijzon der klein, waardoor de redactie van Peel en Maas om hulp werd gevraagd. De redacteuren verwe zen de stichting door naar het gemeentearchief in Venray en via Sjef Verlinden werden de gepubli ceerde lijsten ontvangen, die door Peel en Maas d.d 29 september 1945 tot en met 20 oktober 1945 werden gepubliceerd, in totaal dertien lijsten. Deze specificeren de slachtoffers voor het tijdvak 24 september 1944- 2 januari 1945. Na het verwerken van deze gegevens werden andere bronnen aangeboord, zoals boeken over de oorlog in Veulen en Merselo en het conceptboek over Ysselsteyn. Al deze bronnen zijn onvoldoen de om de Oorlogsgravenstichting alle antwoorden op de vragen te geven, waarbij vooral de informa tie ontbreekt waar de graven zich bevonden en of de graven nu nog bestaan of zijn geruimd. Er zal dus nog veel meer energie in dit zoekwerk noodzakelijk zijn tot de stichting een volledig beeld kan vastleggen en beschikbaar kan maken op haar internetsite voor inzage door geïnteresseerden. De eerste computerlijst telt 493 burgerslachtoffers in de gemeente Venray. Dat is veel meer dan werd verwacht, omdat op het oorlogs monument aan het Kerkpad 118 namen staan vermeld. Maar op het monument ontbreken de namen van patiënten van St. Anna en St. Servaas, die door oorlogsgeweld omkwamen. Ook ontbreken de namen van personen die op Ven- rayse grond zijn omgekomen, maar niet in de burgerlijke stand van Venray waren opgenomen. Dit zijn talloze onderduikers, maar ook personen die hun werk deden, onder wie bijvoorbeeld de tbc-verpleegster Maria Bloem, die zich naar Venray spoedde om te voorkomen dat tbc- patiënten werden geëvacueerd door de Britse militairen, waardoor deze besmettelijke ziekte zou kunnen uitwaaieren. Maria Bloem ging tijdens een artilleriebeschieting vrijwillig naar slachtoffers aan de Smakterweg en werd zelf gedood, samen met kapelaan Olieschlager. Zij ontving postuum de Florence Nightengale-medaille van het internationale Rode Kruis. Datzelfde geldt voor personen, die tijdens de evacuatie in Neder land en België zijn gestorven, zoals de legendarische dr. J.H. Schim van der Loeff, geneesheer-directeur van St. Anna. Zou hij ingestort zijn als niet eerder zijn levenswerk St. Anna zou zijn verwoest? Ook stierven mensen tijdens de oorlogshandelingen aan een natuurlijke oorzaak, zoals door ziekte of ouderdom. Hierbij zou men de vraag kunnen stellen of zij gestorven zouden zijn als er vol doende medische hulp beschik baar was. Achtergelaten wapens en munitie door de bevrijders zijn en slachtoffers van Duitse land mijnen zijn ook veroorzakers van dodelijke slachtoffers, zelfs na de bevrijding van Nederland op 5 mei 1945. Wat het meest bewogen wordt ervaren, is het aantal kinde ren dat is omgekomen: 87, onder wie 23 baby's. De vier kinderen Verhoeven uit Ysselsteyn/Veulen samen met hun moeder werden in één klap weggevaagd door een granaatinslag, terwijl zij klaar waren om te evacueren. De bevrij ding van Venray was anders dan bijvoorbeeld in Eindhoven. Hier geen juichende toeschouwers, maar een rampspoed gedurende de bevrijding die circa zes weken heeft geduurd om de gemeente volledig te bevrijden. Maar als men de mensen met dezelfde sterfdatum optelt, is het duide lijk dat hier in september 1944 39 personen omkwamen en in de maand oktober 171. De donkerste dag is 12 oktober, toen 35 burgers de dood vonden, gevolgd door 16, 17, 18 en 19 oktober, toen in vier dagen 46 personen wer den gedood. De grootste groep slachtoffers was afkomstig van de instituten St. Anna en St, Servaas. In totaal 162 doden, van wie 129 gestorven gedurende de evacuatie in Nederland (Eindhoven de Karel I-sigarenfabriek) en België. In Ven- ray kwamen 33 patiënten om, de meesten op St. Anna. Op 30 sep tember 17 vrouwelijke patiënten in één dag! Een massagraf was noodzakelijk. Onder het verplegend perso neel vielen zeven slachtoffers, onder wie ook van het instituut St.Pascalis in Oostrum. Het is arbi trair om een scheiding te maken. Slachtoffers van beschietingen en bombardement, slachtoffers van ongelukken met landmijnen en munitie, slachtoffers door mili taire voertuigen, slachtoffers door gebrek aan medische hulp, slacht offers gedood door de bezetter, slachtoffers gedood door vlieg- tuigaanvallen op burgers, slacht offers, toevallig in Venray aanwe zig, slachtoffers in den vreemden (Duitsland of elders), slachtoffers in Japanse kampen, gesneuveld als SS-vrijwilliger in Rusland. Het lijkt een utopie om met een puur eindcijfer te komen, dat tot geen enkele discussie zal leiden. Maar het volgende kan worden gespeci ficeerd: Totale lijst: 493, onder wie 81 bewoners van St. Anna en 48 bewoners van St. Servaas geduren de de evacuatie in Nederland en België, 33 oorlogsslachtoffers van St. Anna, St. Servaas en St Pasca- lis, 37 inwoners van Venray, geen oorlogsslachtoffers (buiten Venray overleden), 57 inwoners van Ven- ray (geen oorlogsslachtoffers, 17 slachtoffers (land)mijnongevallen; 8 slachtoffers onvoorzichtig met oorlogstuig, 36 slachtoffers van oorlogsgeweld, niet-inwoners van Venray; 10 inwoners van Venray, in Duitsland overleden, 1 gesneuvel de SS-vrijwilliger uit Venray. Het netto aantal burgerslachtoffers: 493- (81+57+1) 354. Met deze cijfers wordt onder meer aangetoond waarom in Ven- ray de animo om bevrijding te vieren nauwelijks aanwezig kan zijn, in tegenstelling tot bijvoor beeld Eindhoven op 18 septem ber. Geïnteresseerden voor inzage in deze lijst kunnen zich melden bij: H.G. Meijer, consul OGS Venray, telefoonnummer: 0478-582992. www Afgelopen dinsdag is op de ledenvergadering de verkie zingslijst van PP2 vastgesteld. Zoals eerder bekend is Hans Teunissen, de huidige wet houder van Lokaal Aktief, de lijsttrekker. Daarmee breekt PP2 met de gewoonte in Ven- ray dat een portefeuillehouder geen politieke aanvoerder van zijn partij is. PP2 hoopt op 18 november vier zetels in de wacht te slepen. Op de tweede plek staat Carla Brugman. Zij is oud-wethouder en voormalig raadslid van PK Meerlo- Wanssum. PP2 is een samenvoe ging van de lokale lijsten Lokaal Aktief en PK. Lokaal Aktief heeft zich een aantal jaren geleden afge scheiden van de fractie Van de Vorle. De zittende raadsleden Tiny Grebenjak (derde) en Tom van den Hoek (zesde) staan hoog op de lijst. Van de vijfkoppige PK-fractie zijn alleen Theo Francken (vierde) en Anne-Marie Berkhout (zeven de) op de lijst terug te vinden. De andere drie raadsleden (Hans Coenders, Jan van Dijk en Truus Knoops) wonen op het grond gebied van de nieuwe gemeente Horst-Meerlo-Sevenum. Op de vijfde plaats staat Richard de la Roy die van 1995 tot 2006 raadslid was voor fractie Van de Vorle en later van Lokaal Aktief. Hij doet een poging zijn zetel terug te krijgen. Dat geldt niet voor Victorine Derks, raadslid van 1994 tot 2006, die in de luwte op de veertiende plaats staat. Ook jongeren hebben een plek gekregen. Jonas Vergeldt (20 jaar) en Martijn van der Putten (20 jaar) zorgen voor het jeugdig elan. Op de lijst staan veel leden van Lokaal Aktief. Ook uit de voorma lige D66 keren oude namen terug. Zoals Ans van Oers die van 1994 en 1998 raadslid in Venray was. Hans Teunissen was van 1994 Foto-expositie Vrede In het kader van de inter nationale dag voor de vrede op 21 september houdt het JOC Ysselsteyn bij de Duitse militaire begraafplaats de foto-expositie Vrede. Deze expositie bestaat uit negen genomineerde foto's van de JOC Ysselsteyn fotowedstrijd. Amateur- en beroepsfotogra fen, willen hier laten zien wat hun idee van vrede is. Het bezoek aan de expositie samen met een bezoek aan de begraafplaats laat de bezoeker nadenken over wat een oorlog aan kan richten en hoe belang rijk vrede is. Het is eventueel ook mogelijk een rondleiding over de Duitse militaire begraafplaats te reserveren bij het JOC Ysselsteyn via telefoon (0478)541916. De genomineerde foto's zijn gemaakt door Eline van Schijndel, Patricia Verburg, Karin de Jonge, heer/ mevrouw Bakker, Mathieu van den Berk, Virginia, Matthijs Iseger, Jaco Bosman en Janneke Michels.Vrede is te bezichtigen tot 18 december bij de Duitse militaire begraaf plaats aan de Timmermannsweg in Ysselsteyn. Men kan tot 13 novem ber een stem uitbrengen voor de mooiste foto. Op vrijdag 13 november is de bekendmaking van de winnaar van de publieksprijs. tot 2002 fractieleider én lijsttrek ker van D66. PP2 wordt gesteund door de regionale afdelingen D66 van GroenLinks, waarvan er ook een aantal leden opstaan. Deze twee partijen doen niet zelfstan dig mee aan de raadsverkiezingen van 18 november. Verkiezingslijst 1. Hans Teunissen, Venray 2. Carla Brugman-Rustenburg, Blitterswijck 3.Tiny Grebenjak,Venray 4.Theo Francken,Wanssum 5. Richard de la Roy, Venray 6. Tom van den Hoek, Venray 7.Anne-Marie Berkhout,Wanssum 8. Toon Kerkhoff, Merselo 9. Leonie O'Garró-Hovens, Wans- sum 10. Jonas Vergeldt, Leunen 11Joop van de Laar, Venray 12. Martijn van der Putten, Venray 13. Geert Craenmehr, Ysselsteyn 14.Victorine Derks, Venray 15. Leo Everaerts, Venray 16. Mark Schapendonk, Venray 17. Peter Timmermans, Veulen 18. Ans van Oers-Coenen, Venray 19.Ton Beterams,Wanssum 20. Mart Kessels, Oostrum 21. Jan Zanders, Venray 22. Herman Kusters, Venray 23. Jack Gardeniers, Blitterswijck 24. Harrie Francken, Venray 25. Kees Molenaar, Wanssum 26. Theo Olde Daalhuis, Venray VAN DER PUTT Wij zullen u graag van dienst zijn! Tel. 0478-556677 www.putt.nl mr. Ten Brummelhuis mr. Van Hoef mr. Gerrits mr. Van Dok mr. Pelckmans mr. Van den Aker mr. Stad mr. Verrijdt mr. Teunissen Het nieuwe seizoen Sesam straat is afgelopen zondag van start gegaan. Een aantal repor tages voor de bekendste straat van Nederland zijn gemaakt op de Venrayse basisschool De Vlaswei. De afleveringen waarin de kin deren van De Vlaswei voorkomen, worden uitgezonden op dinsdag 6 oktober (computerspel kleuren/ tekenen), woensdag 7 oktober (dansen, één meisje), zaterdag 24 oktober (woord namaken met plakletter), zaterdag 7 november (ruimtevaartschip maken), dinsdag 22 december (spelen met zand in zandbak), dinsdag 29 december (dansen, twee meisjes) en zater dag 9 januari 2010 (verkleden als prins). De uitzendtijden van maandag tot en met vrijdag zijn: circa 7.20 uur op Nederland 3, circa 13.15 uur op Nederland 3 en circa 17.25 uur op Nederland 1. Zaterdag en zondag alleen om circa 7.20 uur op Nederland 3 en op woensdag middag is er geen uitzending op Nederland 3. 'Nieuwe gemeente vraagt om nieuwe lokale partij' Indrukwekkende herdenking -■ Lijst burgerslachtoffers WO II PP2 gaat voor vier zetels

Peel en Maas | 2009 | | pagina 5