"Onze hobby gaat veel verder dan spelen met treintjes" Open huis De Peel Koester uw Monument Rutbach Kapel bestaat 60 jaar Honderddertigste jaargang - week 39 - donderdag 24 september 2009 Frans Boosten werkt met modelspoorgroep aan internationale tentoonstelling Modeltreinen en model sporen zijn het 'zolderimago' al lang ontgroeid. De Model spoorgroep Venlo organiseert op zaterdag 26 en zondag 27 september samen met Maas- buurtspoor uit Gennep een grote, internationale model bouwtentoonstelling. Frans Boosten uit Venray, lid van de modelspoorgroep, pakte zijn oude hobby enkele jaren gele den weer op. De beroepsmili tair vertelt wat het nabootsen van een echt treinenlandschap zo bijzonder maakt. Frans Boosten (55) is sinds februari dit jaar lid van de Model spoorgroep Venlo. Zijn interesse voor modeltreintjes gaat echter veel verder terug, naar zijn jeugd. "Als klein 'menneke' was ik al gefascineerd door treinen en modeltreinen. Eigenlijk is het een beetje de schuld van mijn vrouw dat de hobby uit de hand is gelo pen. Toen wij trouwden, vond zij een doosje met treintjes uit mijn jeugd. Als verrassing heeft ze toen tertijd een set gekocht om deze treintjes weer te laten rijden. Het duurde niet lang voordat ik een klein kamertje in ons huis had volgebouwd. Daarna heb ik lange tijd niets meer met mijn hobby gedaan, omdat er kinderen kwa men. Enkele jaren geleden heb ik het toch weer opgepakt." De vrouw van Frans Boosten deelt de liefde voor treinen met haar man. "Ze is niet zo fanatiek als ik, maar we gaan wel samen naar beurzen en tentoonstellingen. Als wij op vakantie gaan, zoeken we altijd van tevoren uit waar we ergens een rit in een stoomtrein kunnen maken. Mijn hobby gaat dus verder dan alleen modeltrei nen. Eigenlijk ben ik altijd met ver voer en logistiek bezig geweest. Ik ben 25 jaar rijinstructeur op de kazerne in Venlo geweest. Logis tiek boeit mij, van vliegtuigen tot auto's en alles daar tussen. En het is leuk dat mijn vrouw ook die interesse heeft." OUDE TREINEN Frans Boosten is voornamelijk geïnteresseerd in het nostalgische materieel. "Ik ben niet zo onder de indruk van moderne treinen. Oude treinen verbeelden een stukje geschiedenis. Het is onge looflijk om te zien welke techniek achter de eerste stoomtreinen zit. Mijn favoriete elektrische loco motief is de NS 1000-serie, die tussen 1948 en 1982 werd inge zet door de NS. En mijn favoriete passagierstrein is de zogenaamde Blokkendoos, die in 1924 werd ontworpen. Beide treinen maken in diverse uitvoeringen deel uit van mijn collectie. De kunst is om daarbij een passende scene op te bouwen. Je laat bijvoorbeeld geen ICE door een Oud-Hollands land schap rijden." Er wordt nog wel eens lache rig gedaan over modeltreinen als hobby, maar Frans Boosten merkt daar weinig van. "Ik hoor louter positief commentaar. Nooit doet iemand laatdunkend over mijn hobby. Toen ik in Venray de pos ters van onze tentoonstelling aan het ophangen was, kreeg ik veel positieve reacties. Ik heb zelfs al mijn buurman aangestoken met het modeltrein-virus. Onze hobby gaat veel verder dan spelen met treintjes. Je bent met z'n allen bezig met een prestatie, met iets moois te maken. Je bootst de wer kelijkheid zo goed mogelijk na in het klein. Je laat je fantasie de vrije loop, maar creëert toch iets concreets, iets wat echt bestaat of bestaan heeft." De Modelspoorgroep Venlo telt zo'n 30 leden, de meesten uit de Frans Boosten: ""Ik ben niet zo onder de indruk van moderne treinen. Oude treinen verbeelden een stukje geschiedenis regio Venlo. Sommigen zijn al jaren bezig aan het ontwerp en de bouw van de tentoonstelling, die eind september in Venlo te zien zal zijn. Naast modeltreinen worden er ook modelauto's en modelboten tentoongesteld. Vol gens Frans Boosten is deze ten toonstelling het 'ideale uitje' voor het hele gezin. "Niet alleen kinde ren, maar ook ouders en opa's en oma's kunnen er hun hart opha len. De digitale elektronica biedt ongekende mogelijkheden, waar door een levensecht effect wordt gecreëerd. Deze tentoonstelling laat aan iedereen zien dat model banen bouwen een mooie hobby is én een gezellig tijdverdrijf." Meer informatie: www.model- spoorgroepvenlo.nl De geleide wapens maken dit jaar 50 jaar deel uit van de Konink lijke Luchtmacht. Dit werd zater dag gevierd met een open huis op luchtmachtbasis De Peel in Vredepeel. De honderden bezoe kers konden onder meer genie ten van demonstraties. Ook werd er informatie gegeven over het werken bij de Koninklijke Lucht macht. Het open huis werd op touw gezet door de Groep Gelei de Wapens, die met de open dag tevens haar derde lustrum vierde. Het open huis ging gepaard met een vliegshow. Aansluitend was er Een militair in de dop. een reünie voor oud-leden van de Groep Geleide Wapens. In de aanloop naar de Wans- sumse kermis aandacht voor de H. Michaëlkapel aan de Meer- loseweg-Burg. Ponjeestraat in Wanssum. Die kapel speelde in het verleden een rol bij de ope ning van de kermis in Wanssum. De huidige kapel, zie foto, werd in 1955 opnieuw gebouwd ter vervanging van de oorspronke lijke Michaëlkapel, die hoorde bij de boerderij annex watermolen van de familie Verstraaten van de Molenhoek en stond op de hoek Meerloseweg-Krekelkamp. Het was een wegkapel met een vijf-achtste grondvorm. Het trap geveltopje met rondingen was afgewerkt met pleisterwerk. De kapel was voorzien van een top- anker met het jaartal 1715. In de kapel stond, achter een hekje, een beschadigd houten beeld van de H. Michaël, die de draak bedwingt, zie het oorspronkelijke beeld op de foto links. Door het jaar heen stond dat oude beeld van Sinte Michiel in het woonhuis van voormelde familie Verstraaten. Een vervangende uitvoering nam dan zijn plaats in de kapel in. Het oorspronkelijke en kostbare beeld bevindt zich sinds ca. 1955 elders op een veilige plaats. De oorspronkelijke Michaëlkapel, het oude heiligdom, werd helaas in de Tweede Wereldoorlog zwaar beschadigd en werd aanvankelijk slechts provisorisch hersteld. De kapel dreigde bij ruilverkavelings plannen een verkeersobstakel te worden en werd daarom in 1955 geheel opnieuw opgebouwd op de plaats waar hij nu staat. De wegkapel is opgetrokken van bak steen in kruisverband en voorzien van een pannengedekt tentdak. Beide zijgevels zijn voorzien van een getoogd glas-in-lood-raam. Door een ijzeren toegangshek kan men de nieuwste versie van het beeld van de H. Michaël zien staan, zie de foto rechts. Dat beeld is gemaakt van keramiek en is van de hand van inwoonster Gerda Hermans-Ewals. Het staat op een oud houten altaarfragment. Het beeld werd in 1978 geplaatst, bij gelegenheid van de opening van de kleine promenade. Het kwam toen in de plaats van een ets, welke in 1974 was geplaatst ter vervanging van het toen gestolen houten beeld. De kapel is omge ven door sierstruiken. Eigendom en onderhoud van de kapel berus ten bij het Kerkbestuur van de RK Kerk in Wanssum, die eveneens toegewijd is aan de H. Michaël. Tot 1965 trok de gemeenschap van Wanssum, omstreeks de feestdag van de H. Michaël op 29 septem ber, traditiegetrouw in processie naar de kapel, waarna de plaatse lijke kermis werd ingezet. Foto en tekst Frans de Roos. Bronnen Stichting Kruisen en Kapellen Meerlo-Wanssum, De Monumenten van geschiedenis en kunst in Noord-Limburg. Stich ting Venray Monumentaal (SVM): secretariaat Vliezenweg 1 5801 JC Venray, e-mail venraymonumen- taal@live.nl. De Rutbach Kapel is een blaas- orkest uit Meerlo. Het orkest, dat in 1949 werd opgericht door Jacob Rutten uit een aantal leden van Fanfare Meerlo, viert dit jaar zijn zestigjarig jubileum. Dit twaalfde lustrum wordt gevierd op 27 september. Het feestprogramma begint 's ochtends om 10.30 uur met een mis in de Joannes de Doperkerk te Meerlo, die door het jubilerende orkest muzikaal wordt opgeluisterd. In de loop der jaren heeft het orkest een wisselende samenstelling gekend. In de hui dige bezetting bestaat de kapel uit veertien muzikanten. Van deze veertien zijn er vijf al meer dan 25 jaar lid van het orkest. Daarom worden zij tijdens de lustrumvie ring, vanwege hun bijdrage aan de promotie van de blaasmuziek in Noord Limburg, speciaal in het zonnetje gezet. Na een besloten lunch met muzikale omlijsting door Peter van de Water begint om 14. 00 uur in de Speulplats aan de Mgr. Jenneskensstraat in Meerlo de receptie van de jubilerende kapel. Tijdens deze receptie worden de vijf jubilarissen gehuldigd. Ook vindt dan de presentatie plaats van het nieuwe tenue van de Rut- bach Kapel. Met de nieuwe outfit wordt de traditie in ere gehouden om qua uitstraling en presentatie mee te gaan met de tijd. Ook met haar uitgebreide en gevarieerde repertoire zorgt de Rutbach Kapel ervoor dat ze voortdurend een breed en divers publiek kan (blij ven) bedienen. Het muziekgenre van de Rutbach Kapel varieert van traditionele Egerlandermuziek tot vrolijke walsen, bigband- en dixie- landarrangementen, evergreens en populaire nummers. Tijdens carnaval wordt dit repertoire tijdelijk uitgebreid met diverse vrolijke carnavalsschlagers. De Vl.n.r. de vijf jubilarissen. Achterste rij: - Sjraar Rutten - Sjaak Wijnhoven - Jan Mooren Voorste rij: - José Janssen - Piet Timmermans kapel treedt op tijdens uiteenlo pende gelegenheden, variërend van feesten, partijen, bruiloften, jubilea, markten en braderieën tot liefdadigheidsconcerten en kerkdiensten. Op 27 september begint, na de receptie, om 15.00 uur, een blaaskapellenfestival met medewerking van De Joekels uit Boxmeer en de Dorps Muzikanten Rijkevoort. Belangstellenden zijn van harte welkom om het feest mee te maken en het jubilerende orkest te feliciteren. EN MAAS L I

Peel en Maas | 2009 | | pagina 15