Politiek wil pilot in Vredepeel 'Terras ijssalon niet hoogwaardig' 94 jaar en 'in de wolken' 'DOP Oirlo schept te hoge verwachtingen' Vergunning voor omstreden nertsenhouderij Julicher Meijer SCHEIDEN DAT DOE JE SAMEN PEEL EN MAAS Donderdag 17 september 2009 - Pagina 3 Meerderheid kiest voor lagere grondprijs in kleine dorpen Gemeente eist ander terrasmeubilair Er tekent zich een ruime raadsmeerderheid af om de grondprijs voor bouwkavels in de kleine dorpen te verla gen. De gemeente berekent in 2009 een grondprijs van 230 euro per vierkante meter. Die geldt voor de gehele gemeen te. Vooral vanuit de dorpsraad van Vredepeel is er veel weer stand. "Vredepeel heeft nau welijks voorzieningen, maar we betalen zo wel mee aan de voorzieningen in Venray", zei dorpsraadvoorzitter Jan Clas sens vorige week woensdag in de commissie Middelen. De meeste partijen neigen naar afwijkende grondprijzen. De grote vraag is alleen hoeveel moet de grondprijs verlaagd worden om de verkoop van bouwkavels in kleine dorpen een stimulans te geven. Een korting van een of twee tien tjes zal nauwelijks soelaas bieden, luidt de mening. De politiek wil daarom eerst een pilot uitvoeren in bijvoorbeeld Vredepeel, om te bekijken wat de effecten zijn. Bijkomend probleem is dat het college eind dit jaar de nieuwe grondprijzen voor 2010 vaststelt. Ze was net 94 jaar geworden en waagde de stap. Anneke Kessels- Vorstermans, woonachtig in Beu kenrode, stapte onlangs, tijdens de negende Jan Litjens Fly In van Oirlo is een van de eerste dorpen waar het DOP (dorps ontwikkelingsplan) een for mele status krijgt. De politiek is er huiverig voor dat het DOP alleen maar teleurstellin gen zal opleveren. De uitvoe ring van de vele plannen zal onhaalbaar en onbetaalbaar blijken te zijn, zo vrezen de partijen. De dorpen hebben al vele jaren gewerkt aan hun toekomstplan nen. Inwoners zijn er bij betrok ken, vele avonden zijn eraan besteed en alle wensen en plan nen zijn geïnventariseerd. Oirlo is nu zover dat het DOP wordt omgedoopt in een structuurvisie, die door de gemeenteraad wordt bekrachtigd. Het boekwerk telt zestig pagina's waarin alle aspec ten van het dorp aan bod komen. Achterin staat het uitvoerings programma, dat 21 projecten telt. Het centrumplan (woningbouw en een nieuw dorpsplein schuin tegenover de kerk) heeft de aller hoogste prioriteit. Ook de bouw van een sporthal staat hoog op het verlanglijstje. In de commissie Stedelijke Wethouder Heldens wil geen overhaaste beslissing nemen. "Een gedifferentieerde grondprijs lijkt aantrekkelijk, maar ik ben er geen voorstander van het klak keloos in te voeren. We moeten hier eerst goed naar kijken en alle voors en tegens tegen elkaar afwegen. Pas daarna kan er een gefundeerde beslissing worden genomen, op zijn vroegst begin 2010." De fracties stelden wel als eis dat de grondprijzen tot die tijd onveranderd blijven. Daar mee stemde Heldens, na overleg met zijn ambtenaar, in. Alle zaken die spelen rondom het grondbe leid wil Heldens doorschuiven naar 2010. Zoals bekend keert de CDA-wethouder na de verkie zingen niet meer terug. Door de vasthoudendheid van Toon Loo- nen (CDA) stond de aanpassing van het grondbeleid vorige week woensdag toch op de agenda van de commissie Middelen. Loonen duldde niet voor de tweede keer uitstel en eiste behandeling - zoals was toegezegd - in september. Jan Classens noemde diverse argumenten die spreken voor lagere grondprijzen in een dorp als Vredepeel. "Als we alle dorpen Ontwikkeling heeft enthousi asme plaatsgemaakt voor terug houdendheid. Gezien de recente negatieve ervaringen met Leunen en nu ook Castenray, waar teleur gestelde dorpsraadleden er ont moedigd het bijltje erbij neer gooien. "Ik zou het betreuren als er opnieuw valse verwachtingen worden gewekt", zegt Frans van der Kruijf (VVD). "In het slechtste scenario stapt de dorpsraad boos op. De leden raken gefrustreerd omdat er bergen werk voor niets zijn verzet." Marius Emons (PvdA) noemt het ambitieniveau nogal hoog. "Het is daarom heel belangrijk de verwachtingen goed te managen. We hebben bij Leunen gezien dat het veel teleurstellingen kan opleveren." Paul Litjens (CDA) is benieuwd of de geschapen ver wachtingen wel reëel zijn. Theo Mulders (Samenwerking) wijst erop dat het DOP al in 2004 door de dorpsraad van Oirlo vrij wel compleet was aangeleverd. "Het is erg uitgebreid, maar de projecten zijn wel heel summier beschreven. Ook de knelpunten ontbreken. Terwijl de uitvoering samen met Venray over een kam scheren, en geen onderscheid dur ven maken, dan kan een jong dorp nooit volwassen worden", zei de dorpsraadvoorzitter. "De vaak genoemde vrijheid van leven in een klein dorp moet duur betaald worden." Classens noemde op: nauwelijks voorzieningen, geen openbaar vervoer en een lagere opbrengst bij de verkoop van de woning, terwijl de grondprijs en de bouwkosten niet lager zijn dan elders. Het draait bij Vredepeel om drie pijlers: de kerk, het gemeenschaps huis en de school. Het voortbe staan van de school staat zwaar onder druk. "In moeilijke tijden moet er juist een stimuleringsbe leid komen", vindt Classens. "Een gedifferentieerde grondprijs is nodig om de leefbaarheid overal te behouden." Het dorpsradenoverleg onder steunt Vredepeel. "We maken ons ernstig zorgen over de stagneren de woningbouw in de dorpen", schrijft voorzitter Theo Zegers in een brief aan het college. Het dorpsradenoverleg vindt de hoge grondprijs, in relatie tot de aan- toch het belangrijkste onderdeel is." Wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) merkte op dat een struc tuurvisie, zoals nu bij Oirlo, veel minder vrijblijvend is dan een ruimtelijke visie. De problemen met de dorpsraad in Leunen ont stonden doordat de gemeenteraad afweek van de eerder vastgestelde ruimtelijke visie, die samen met de dorpsraad was opgesteld. Daar in stond dat de Molenhofweg niet verder bebouwd mocht worden. Toch stond een raadsmeerderheid het toe dat Van Ool, Strijbosch en Swinkels een woning mogen bou wen op hun percelen. Tot grote woede van de dorpsraad die zich in zijn hemd gezet voelde. Teunis- sen meldde in de commissieverga dering dat er zich inmiddels nog een vierde bouwer heeft gemeld voor een woonhuis op een kavel aan de Molenhofweg. Teunissen meent dat het ver wachtingspatroon voor Oirlo niet te hoog gegrepen is. "Het DOP heeft een reële ambitie. De pro jecten zullen niet allemaal van de ene op de andere dag te realiseren zijn. Maar het is wel de intentie van de betrokken partijen." wezige voorzieningen, een belem mering. "De grondprijs moet in verhouding tot de voorzieningen worden bijgesteld. Daardoor zal er meer belangstelling komen voor bouwen in de kleine dorpen." Nu betalen ook de kleinste dor pen mee aan de voorzieningen in het centrum voor Venray. Terwijl de afstand vaak groot is. "Dit kan een extra drempel zijn voor vesti ging in de dorpen", denkt Zegers. Het dorpsradenoverleg doet een beroep op het college om het beleid van uniforme grondprijzen los te laten ten gunste van de leef baarheid in de kleine kernen. Volgens Richard de la Roy (Lokaal Aktief) zijn de grondprij zen in Venray zo'n 10 procent te hoog. "We moeten actie onder nemen voor lagere grondprijzen in de kerkdorpen. Om te begin nen met een pilot in Vredepeel." Michiel Hermans (PvdA) wijst erop dat andere gemeenten, zoals Boxmeer en Horst aan de Maas, al gedifferentieerde grondprijzen hanteren. "In kleine dorpen zijn het meestal grotere kavels waar door de kosten voor het bouwrijp maken lager zijn." De PvdA wil dan ook afstappen van de unifor- De Raad van State ziet geen reden om de milieuvergun ning voor een nertsenhoude- rij aan de Twistweg in Vrede peel te vernietigen. Wel moet de gemeente Venray een nader voorschrift in de vergun ning opnemen om te kunnen controleren of het bedrijf de geluidsnormen overtreedt. Dat heeft de Raad van State woens dag beslist. Omwonenden voerden een jarenlange strijd om de vestiging van het omstreden bedrijf van de gebroeders Van Deurzen tegen te houden. De Raad van State ver nietigde ook drie eerdere vergun ningen, omdat de overlast te groot zou worden. Het bedrijf werd ten slotte in twee delen gesplitst en daarvoor werden vervolgens aparte vergunningen aangevraagd. De omwonenden stelden dat dit een puur juridische truc is, waarbij voorkomen werd dat de totale milieugevolgen beoordeeld konden worden. In dat geval zou het verlenen van de vergunning heel wat lastiger zijn. Of er toch sprake is van één bedrijf, zal de praktijk moeten uitwijzen. Zodra de gemeente Venray enige samen werking ziet, zal er moeten wor den ingegrepen. Maar het is zeer de vraag of de gemeente continu op de loer zal liggen. De raads- me grondprijs. Dat geldt ook voor Samenwerking. Theo Mulders meent dat Venray een veel te hoge prijs hanteert. "In Meerlo-Wans- sum ligt het bedrag 50 euro lager. Waarom betaalt iemand in Yssel- steyn 230 euro en in Wanssum slechts 180 euro? Dat valt niet uit leggen. In Venray is altijd te veel betaald", meent Mulders, die over weegt met een initiatiefvoorstel in de raadsvergadering te komen. Ook andere partijen, zoals PvdA, bereiden een voorstel voor. Toon Loonen (CDA) drukte zich wat voorzichtiger uit. "Wellicht zijn de grondprijzen in Venray te hoog. Als gevolg van de kredietcri sis zou er een prijsverlaging kun nen komen. Dat is in het verleden wel vaker gebeurd." Het CDA kiest eveneens voor lagere grondprijzen in de kleinere dorpen. "Een pilot in Vredepeel zal aantonen of het kansen biedt in de markt", aldus Loonen, die vindt dat het initiatief van het college moet komen. "We vragen de wethouder dit snel te doen. Zowel de pilot als de grond prijsverlaging. Het kan eenvoudig en bij de gemeente is de kennis in huis." man van de omwonenden wees de Raad van State ook op de geza menlijke milieuoverlast die het losgekoppelde bedrijfsdeel en andere bedrijven in de omgeving al veroorzaken. Dat had moeten worden meegeteld bij het verle nen van de vergunning voor de nertsenhouderij, omdat Europese regels dat eisen. Maar volgens de Raad van State is inderdaad geke ken naar de overlast die in de omgeving al heerst. Vier aanhoudingen voor schietpartij bij disco Vier mannen uit het Brabantse Gemert zijn in de nacht van maan dag op dinsdag in hun woningen aangehouden omdat ze betrokken zouden zijn bij de schietpartij bij discotheek Zenith in Oostrum, afgelopen zomer. In de nacht van zaterdag 25 op zondag 26 juli wer den er een paar schoten afgevuurd op de discotheek. Niemand raakte daarbij gewond, wel werd het gebouw geraakt. Na het schietinci dent startte de politie zowel een omgevings- als een sporenonder zoek. Na het incident is de disco theek een tijdje gesloten geweest. De politie sluit meer aanhoudin gen niet uit. De vier verdachten zijn in verzekering gesteld. Grondprijs in tien jaar 240 procent hoger De gemeente Venray heeft in de afgelopen tien jaar de grond prijs voor woningbouwkavels met 240 procent verhoogd. De hoge grondprijzen staan momenteel stevig onder druk en de politiek eist lagere prijzen in de kleine dorpen. CDA, Samenwerking en Lokaal Aktief menen dat Venray veel te hoge grondprijzen han teert. Hieronder een overzicht van de prijsontwikkeling in de laatste tien jaar. Vooral vlak na de eeuw wisseling is er een flinke inhaal slag gepleegd. Het vaststellen van de grondprijzen is een bevoegd heid van het college. Wethouder Heldens (CDA) werd vorige week woensdag direct teruggefloten in de commissie Middelen, toen hij opperde dat de gemeenteraad de prijzen zelf heeft vastgesteld. "We krijgen ze slechts ter kennisname te zien", reageerde Richard de la Roy (Lokaal Aktief). 2000 96 euro 2001 154 euro (+60 2002 170 euro (+10 2003 190 euro (+12 2004 194 euro (+2 2005 198 euro (+2 2006 202 euro (+2 2007 220 euro (+9 2008 225 euro (+2 2009 230 euro (+2 'Huisartsen trekken weg uit centrum' De laatste jaren zijn er steeds meer ouderen in het centrum van Venray gaan wonen. Er zijn veel appartementencomplexen gebouwd en de senioren denken alle voorzieningen in het centrum binnen handbereik te hebben. Lokaal Aktief vindt het daarom ongewenst dat de huisartsen steeds vaker verhuizen naar medi sche centra aan de rand van Ven- ray. "In het centrum is straks geen huisarts meer te vinden", zei Leo Everaerts donderdag in de com missie Maatschappelijke Diensten. Wethouder Jansen (PvdA) rea geerde dat de gemeente weinig mogelijkheden heeft om deze ont wikkeling tegen te houden. "Het heeft zowel positieve als negatieve kanten. Voor ouderen die bewust in het centrum zijn gaan wonen om alle voorzieningen dichtbij te hebben, is het inderdaad niet gewenst. Maar buiten het centrum is er meer ruimte voor ontwikke lingen als de Wieënhof en straks Buitenlust. Er is minder verkeers druk en er is genoeg parkeergele genheid. Een voordeel is ook dat allerlei disciplines in één gebouw onderdak krijgen." Gemeente niet blij met verkoopactie Wonen Venray Wonen Limburg is de afgelo pen maanden een grootscheepse verkoopactie gestart van huurwo ningen. Niet alleen vrijkomende woningen zijn te koop aangebo den, maar ook alle zittende huur ders kunnen zich melden voor de koop van hun huis. Wonen Venray, onderdeel van Wonen Limburg, biedt in de dor pen en de Venrayse wijken via een makelaar tientallen woningen te koop aan. Bert Linskens (PvdA) sprak in de commissie Stedelijke Ontwikkeling van een zorgelijke ontwikkeling. "Dit is onwenselijk voor de huurmarkt. Wonen Venray doet dit om zo snel geld te kun nen genereren." Op het circuster rein in Landweert gaat binnenkort de bouw van start van zeventig woningen. Hier komt onder meer hoogbouw met 36 appartementen voor de sociale huursector. Lins- kens vreest dat Wonen Venray ook deze goedkopere huurwoningen, waar in Venray juist veel vraag naar is, in de verkoop doet. Wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) meldt dat hij de kwestie met Wonen Venray heeft besproken. De nieuwbouw op het circusterrein, de oplevering is begin 2011, valt buiten de verkoopactie, verzekert hij. "Maar de verkoop baart ons ook zorgen. Het gebeurt alleen in 2009. Inmiddels is Wonen Venray er weer deels op teruggekomen. Een aantal woningen is al van de lijst afgehaald", aldus Teunissen. Auto's vernield In Venray zijn in de nacht van zaterdag en zondag, tussen 24.00 en 15.30 uur, door onbekenden zeker negen auto's vernield. Bij de voertuigen,die geparkeerd ston den aan het Hubenhof, werden onder meer krassen op de motor kap aangebracht met een scherp voorwerp. Tot nu toe hebben zes mensen aangifte gedaan. IJsverkoper John Jansen ligt in de clinch met de gemeente. Zijn nieuwe terras met bank jes zou niet voldoen aan de 'hoogwaardige kwaliteit' die hoort bij horecaplein de Grote Markt. Het college legde hem een last onder dwangsom op. Jansen liet het er niet bij zitten en schakelde Linssen Advo caten in. Dinsdag diende de kwestie voor de commissie bezwaarschriften. Volgens de gemeente bestaat een regulier terras uit tafels en stoelen. Alhoewel dit nergens for meel is vastgelegd. John Jansen bezit een terrasvergunning. Dit jaar heeft hij bij een timmerbedrijf banken laten maken, zodat hij zijn terras efficiënter kan inrichten. De gemeente geeft toe dat er in de vergunningsvoorwaarden niets over het meubilair staat vermeld. Maar er gelden kwaliteitsnormen, die bewaakt worden door de Wel standscommissie. Het terras van John Jansen kan die kwaliteits- toets niet doorstaan, oordelen B en W. Advocaat W. Remie vindt dat er van een overtreding geen sprake is. "Het meubilair is juist wel hoogwaardig. Nergens kan de gemeente aangeven waarom dat het niet het geval zou zijn. Jansen voldoet zowel aan de vergunning als aan het terrassenbeleid." Ook bestrijdt Remie dat de banken het open karakter van het terras zou den aantasten. "De inrichting sluit goed aan bij de bezoekers. Het is geen typisch terraspubliek en de gasten worden ook niet bediend. Een ijsje eten op zitbanken is mak kelijker. Het terras is ook maar klein. Tafels en stoelen nemen veel meer plaats in beslag. De andere ondernemers aan het plein heb ben er geen enkele moeite mee. Ze steunen het zelfs." John Jansen is in 2006 begon nen met tafeltjes en stoelen. Het Vijf maanden cel voor bedreiging en diefstal De rechtbank in Roermond heeft de 20-jarige N.J. uit Venray veroordeeld tot een gevangenis straf van 5 maanden. Dat is fors lager dan de eis van het Openbaar Ministerie (OM). De officier van justitie vroeg de rechtbank om de man van Irakese afkomst een celstraf van 15 maan den op te leggen. De rechtbank besloot hem na de behandeling van de zaak echter al voorlopig vrij te laten, in afwachting van de definitieve uitspraak. Het OM beschuldigt N.J. ervan dat hij eind vorig jaar samen met een andere, minderjarige jongen iemand heeft gedreigd te vermoorden. Hij zou een pistool tegen het hoofd van het slachtoffer hebben gezet, een mes op de keel en met dat mes een snijdende beweging hebben gemaakt. Ook zou hij in de woning van het slachtoffer een hoeveel heid beddengoed in brand hebben gestoken. In dezelfde woning zou hij ook goederen hebben vernield, waaronder een spiegel, televisie toestel, beddengoed, een ruit en een toiletdeur. Justitie ziet in N.J. ook één van de inbrekers die op 5 januari dit jaar met grof geweld hebben ingebroken bij de Aldi aan de Kiosk in Venray. Daarbij wer den sigaretten, computers en foto camera's buitgemaakt. De overval is door beveiligingscamera's gere gistreerd. De man ontkent dat hij bij de inbraak was betrokken. Lage straffen voor Venraynaren De rechtbank in Roermond heeft beduidend lagere straf fen uitgesproken tegen twee Venraynaren dan het Openbaar Ministerie (OM) had geëist. Het OM beschuldigt het tweetal van onder meer inbraak, diefstal met geweld, afpersing en bedreiging. De officier van justitie vroeg de rechtbank om de 20-jarige H.A.S. een gevangenisstraf van 36 maan den, waarvan 12 voorwaardelijk, op te leggen. Tegen de 25-jarige medeverdachte O.B. eiste zij een onvoorwaardelijke gevangenis straf van 4 jaar. De uitspraak viel echter lager uit: H.A.S. moet 20 weken de cel in, O.B. 24 maanden. viel hem op dat de bezoekers het liefst plaatsnamen op de bank onder de boom, die inmiddels is gekapt vanwege de nieuwe inrich ting van het plein. "Mijn terras kreeg daardoor een andere vorm. Door het nieuwe meubilair heb ik niet alleen meer zitplaatsen, maar is er ook een ruimere doorgang voor rolstoelen en kinderwagens. Het terras is juist opener en toe gankelijker geworden", vindt Jansen. "Het bevalt me geweldig goed." Ambtenaar Helmi Reen legt uit dat tafels en stoelen van zelfsprekend zijn voor een terras. Vandaar dat een verbod op ban ken niet in het terrassenbeleid is opgenomen. Maar dit gaat binnen kort wel gebeuren. "We gaan het beleid aanpassen. Dit najaar komt er een beeldkwaliteitsplan voor terrassen." Voorzitter Jan van Roessel trok alvast de conclusie dat het besluit van het college niet op de juiste gronden is genomen. Advocaat Remie: "Het is ook onduidelijk waarom dit terras niet hoogwaar dig zou zijn. Het lijkt een kwestie van smaak." Bovendien heeft Jan sen voor zijn handgemaakte meu bels een flinke investering moe ten doen. John Jansen wees de commissieleden erop dat er veel meer horecaondernemers in het centrum zijn waar bankjes op het terras staan. "Ga maar eens rond kijken." Helmi Reen reageerde dat die banken veelal tegen de gevels staan. "Ze sluiten het terras niet. Maar bij De Verleiding wel, daar staan ze op de afscheiding." John Jansen verliet met een posi tief gevoel de zitting. "Ik weet al wat de uitkomst wordt", glimlacht hij. De commissie brengt binnen een paar weken een advies uit aan het college. Dit advies is niet bin dend, maar in de meeste gevallen nemen B en W het over. Tot er een nieuwe besluit is, hoeft Jansen de dwangsom niet te betalen. Geen strafbare feiten kermisongeval Het onderzoek naar het onge luk tijdens Venrayse kermis, begin augustus, heeft geen strafbare fei ten aan het licht gebracht. De uit komst heeft dan ook geen gevol gen voor de attractie Turbo Polyp of voor de eigenaar. Dat melden de politie en de Voedsel- en Warenau toriteit, die verantwoordelijk is voor de veiligheid op kermissen. Bij het ongeluk op kermiswoens- dag 5 augustus raakte een dertien jarige jongen uit Wanssum ernstig gewond. Hij kwam met zijn hoofd klem te zitten op het moment dat hij uitstapte, terwijl de kermisat tractie nog niet helemaal tot stil stand was gekomen. Echtscheiding? Alimentatie? Omgang? Tel.: 0478 - 52 10 70 www.julicher-meijer.nl Leunseweg 6a, Venray PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Keizersveld 19 5803 AM Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@ vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@ vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 20,95 (postcode 58..) 36,75 (overige binnenland) Geen uurtarief, maar vooraf vaste prijs Gratis intakegesprek De ScheidingsWeg Dejuiste weg in de goede nohting Hans Peeters i.s.m. Ria Oomen 077 3523359 of 06 53264978 Praktijk voor kindercoaching microlightvliegtuigen in Veulen, wat uitleg van de instructeur koos vraag of zij door wilde gaan met in een (licht) vliegtuig. Zij wilde de PH-4C6 (codenaam van het het nemen van vlieglessen, zei ze, graag een proefles in zo'n mooi vliegtuig) het luchtruim. De foto dat ze daar toch wel een nachtje vliegtuigje. Met een beetje hulp laat zien wat de krasse Anneke van over moest slapen. Maar het was nam zij plaats in het toestel en na de vlucht vond. Geweldig! Op de zo leuk, dat ze die nacht niet aan Anneke Kessels-Vorstermans geniet met volle teugen. slapen is toegekomen. Zij was nog steeds in de wolken. PvdA en VVD vrezen afhaken teleurgestelde dorpsraden teamEurostnp INFORMATIE ADVIES PROCEDEREN A DVO C ATEN 38_peelenmaas_pag03.indd 1 16-09-2009 16:

Peel en Maas | 2009 | | pagina 3