Mullai voor rechtstreekse hulp Ëf W Werelddag Mondiaal Platform Venray Liedjesfestival De Piëlhaas Raadselige Roos (P)uur Natuur in het teken van indianen Taxatie oude boeken en kaarten Jubileum JUM Merselo M0NDZ0RG De meeuw r t' i PEEL EN MAAS Donderdag 17 september 2009 - Pagina 23 Opbrengst Derde Werelddag voor Venrayse hulporganisatie In de waslijst aan hulpin stanties prijkt ook de stichting Mullai. Een Venrayse hulpor ganisatie, die je als 'klein maar fijn' kunt omschrijven. Slechts vijf bestuursleden zijn, geluk kig wel met steun van sympa thisanten en donateurs, actief voor rechtstreekse hulp aan weeskinderen in Sri Lanka. Bij die naam van het eiland ten zuiden van India denk je automa tisch aan tsunami en Tamil Tijgers. Beide of liever de catastrofale gevolgen daarvan zijn de bestaans reden van stichting Mullai. De stichting is op de jaarlijkse Derde Werelddag op zondag 27 septem ber - ditmaal bij het gemeente huis - weer present met een infor matiestand. De (horeca)opbrengst van de Werelddag is helemaal voor Mullai. Voorzitter Anton Thu- rayappah en secretaris Jac Swin- kels zijn met die uitverkiezing van het Mondiaal Platform in hun sas. Ze zien daarin de erkenning voor hun hulpactiviteiten, waarmee ze ook op steun van de gemeente mogen rekenen. Daar blijft het niet bij. Zo dook afgelopen zomer Mullai regelmatig op in krantenar tikelen en radioberichten doordat vier Venraynaren op de fiets naar Budapest trokken en daarmee bijna 1100 euro sponsorgeld voor het Mullai-project verdienden. De stichting zet zich in voor een weeshuis in Mullaitivu voor kinderen, die ouders en familiele den verloren bij de grote tsunami- ramp kerstmis 2004. Venraynaar Thurayappah stamt uit die streek in het noorden van Sri Lanka, waar zijn moeder nog leeft. Hij verloor toen zeven familieleden. "Mijn geboortedorp was helemaal Oud en jong in het noordelijke deel van Sri Lanka zitten opeen gehoopt in tentenkampen. weggevaagd". Om politieke rede nen kwam hij als 23-jarige naar ons land en belandde via Hengelo in Venray. Ook zijn vrouw komt uit Sri Lanka. Begrijpelijk dat ze na de ramp hier meteen in actie kwamen om daar de eerste nood te lenigen. Op het werk en in de regio werd geld ingezameld om diverse spullen te kopen. Anton bracht het een half jaar later zelf naar Mullaitivu, waar hij pastoor Robinson ontmoette die in de restanten van een kerk 57 wees kinderen opving. "Na de tsunami zijn miljarden opgehaald die door de regering van Sri Lanka vooral besteed werden aan het herstel van toeristenplaatsen. Naar het noorden, de beruchte streek van de strijd van en de oorlog tegen de Tamil Tijgers, ging ook wel geld maar dat kwam op de ver keerde plaats terecht", vertelt de Venraynaar. Voor hem reden met een handvol sympathisanten de stichting op te richten voor hulp aan puur en alleen de weeskin deren in zijn geboorteplaats. Voor onderwijs, onderdak en voeding. Een meer rechtstreekse vorm van hulp is niet mogelijk. "Om die reden zijn we als kleine groep een van de weinige organisaties, die niet aangesloten zijn bij landelijke overkoepelende organen. We heb ben besloten ons voorlopig niet aan te melden vanwege de grote bureaucratie. Liever doen we gewoon ons stinkende best", zegt secretaris Jac. Met allerlei acties zoals verkoop van kerstpakket ten, de opbrengst van een eerdere vastenactie en sponsoractiviteiten kon tot nu toe zo'n 15 duizend euro besteed worden aan bedden, noodgebouwen, een studielokaal, een noodaggregaat. Maar ook aan 37 ter plaatse gemaakte fietsen, waarmee de kinderen naar school vijf kilometer verderop kunnen. "In het begin waren er allerlei spontane acties maar de tsunami leeft niet meer zo bij de mensen, is naar de achtergrond verdron gen. De ene wereldramp verdrijft de andere. Toch is in ons geval de aandacht niet weggeëbd. We blij- ven in de picture door helaas de actualiteit van de oorlog", vertelt het duo. De voor onafhankelijk heid strijdende Tamil Tijgers zijn een half jaar geleden militair ver slagen. Bij de oorlogshandelingen is het noordelijke deel van het eiland opnieuw zwaar getroffen. "De bouw van een permanent gebouw voor de weeskinderen was begonnen toen de oorlog uitbrak. In Mullaitivu is weer alles vernietigd. De mensen in het noorden zijn verdreven en in tentenkampen samen gebracht. Uit vrees voor connecties met de Tamils moeten weeskinderen boven de tien jaar in die kampen blijven", vertelt Anton. "Ze zijn dubbel gehandicapt: geen familie en geen weeshuis. De betrokken kinderen zijn ook over verschil lende kampen verdeeld." Jac onderstreept dat er nu een nog veel grotere noodzaak is om met de hulp door te gaan. In hun geval met hulp aan de jongens van Mullaitivu. "De opvolger van pastoor Robinson wil de kinderen terug brengen naar een nieuw, groter weeshuis in Mullaitivu. Het eerste half jaar zal dat nog wel niet lukken vanwege het regerings- onderzoek. En voor de wederop bouw is nog heel wat geld nodig." Die boodschap brengt de Mul- lai-groep onder meer op scholen over het voetlicht. "Het verhaal over de tsunami spreekt niet meer zo aan, maar door de oorlog blijft het lot van de weeskinderen actu eel". Wie wil steunen, kan dit doen met een donatie op bankrekening 5411 15995 van Stichting Mullai. Meer informatie over onder meer de hulpprojecten op www.stich- tingmullai.nl Op 27 september, koopzon dag in Venray, wordt op het terrein voor het gemeentehuis aan de Raadhuisstraat voor de zevende keer een Werelddag gehouden door het Mondiaal Platform Venray. In ruim 25 stands en tenten geven vijftien Venrayse organisa ties informatie over hun project en de wijze waarop zij bijdragen aan een of meer van de acht mil lenniumdoelen. Naast informatie over de ver schillende projecten treden op twee podia verschillende enter tainers, muzikanten en dansers muziekgroepen op. Er zijn in veel stands kunst- en nijverheidsvoor- werpen te koop uit derdewereld landen. Voor het gemeentehuis houden ook de Kiwanis hun jaar lijkse boekenmarkt. Er zijn informatiestands van de volgende organisaties: "Amnesty Peel Maas Amnesty International werkt indirect aan het bereiken van de millenniumdoelen. Een van de mil lenniumdoelen is dat alle jongens en meisjes naar school gaan. In een aantal Oost-Europese landen is goed onderwijs niet vanzelfspre kend. Veel Roma-kinderen kunnen door de armoede waarin ze leven alleen naar scholen voor geeste lijk gehandicapten, terwijl ze over normale geestelijke vermogens beschikken. Ze worden daarmee ernstig gediscrimineerd. "Stichting ASK Ghana De stichting Aandacht voor Speciale Kinderen Ghana (ASK Ghana) ondersteunt een project in Accra, Ghana. In dit project worden straatkinderen geholpen zich te reïntegreren in de samen leving. Hiervoor wordt extra onderwijs (doel 2) en begeleiding in gedrag en zorg gegeven. In dit project wordt verder gewerkt aan gelijke rechten van mannen en vrouwen en aan vermindering van moeder- en kindersterfte (doelen 3 en 4). Door voorlichting hoopt men verdere verspreiding van AIDS, malaria en andere ziekten tegen te gaan (doel 6). "Commis sie Missie-Ontwikkeling en Vrede De commissie Missie-Ontwik- keling-Vrede (MOV) houdt zich bezig met het organiseren van de jaarlijkse vastenactie. In 2009 bracht de MOV groep geld bij een voor kleinschalige projecten in het noordwesten van Kenia. In 2010 wordt de opbrengst van de vastenactie bestemd voor een klein psychiatrisch centrum op Java, Indonesië. Dit centrum wordt geleid door de Broeders van Lief de, die bijna een eeuw lang ook in Venray de zorg voor psychiatri sche patiënten hebben gehad. Zo werkt de Commissie MOV mee aan verdere realisering van de mil lenniumdoelen 1, 2 en 3. "Stichting Venray-Divinolandia Het Katholiek Vrouwengilde en de Stichting Divinolandia orga niseren activiteiten die ten goede komen aan het voetbalproject in Divinolandia (Brazilië) 'De atleet van de toekomst'. Door veel extra begeleiding te geven aan deze jon geren hoopt men hen van de straat te houden en hen te vormen tot verantwoordelijke mannen. Het gaat veelal om kinderen uit arme gezinnen, die vaak blootsvoets en zonder geschikte kleding naar de training komen. millenniumdoe len 1 en 2). "Moedercentrum EVA EVA is voor alle vrouwen, autochtoon en allochtoon uit de gemeente Venray en omgeving. In het centrum organiseren vrou wen activiteiten en kunnen zij taal- en computerlessen volgen. Er is ruimte voor ontmoeting. Vrou wen leren van elkaar omdat ieder een eigen achtergrond en cul tuur heeft. Door samen te werken wordt de multiculturele samenle ving van vandaag en de toekomst vorm gegeven. Vrouwen worden gestimuleerd om zelfstandig te werken aan de eigen ontwikke ling. (Millenniumdoel 3). "Stichting. Project Leven redden - Toekomst schenken Sinds 2004 draagt de stichting ertoe bij de honger in Zuid-Afrika te verminderen en schoolbezoek voor de kinderen mogelijk te maken millenniumdoelen 1 en 2). In 2007/2008 is het bestaande gebouw gerenoveerd. Momenteel richt de stichting zich op de uit breiding van de St. Theresa lagere school in Bizana. Een grote wens is een computerruimte, want dat is in de huidige tijd een vereiste. "Stichting Mullai De stichting Mullai is nauw betrokken bij een project in Sri Lanka. Elders in Peel en Maas vindt u hierover een uitgebreide informatie. "Unicef Unicef is, als de kinderrech tenorganisatie van de Verenigde Naties, een zeer invloedrijke pleitbezorger voor kinderen. In zo'n 155 landen worden in nauwe samenwerking met lokale over heden en organisaties program ma's voor schoon water, gezond heidszorg, voeding, onderwijs en bescherming georganiseerd. Unicef zet zich in voor alle kin deren ongeacht hun ras, nationa liteit of politieke gezindheid. Uni cef meent dat als de Millennium Doelen niet worden gehaald, dat rampzalige gevolgen heeft voor de kinderen van deze generatie, nu en in hun verdere leven. "Wereldwinkel Venray Samen met bijna 400 andere Wereldwinkels in Nederland zet de Wereldwinkel Venray zich eerst en vooral in voor meer 'eerlijke handel' (doel 8). De Wereldwinkel doet dat door artikelen te verko pen van producenten in ontwik kelingslanden. Dat draagt op zijn beurt dan weer bij aan minder armoede, meer mogelijkheden voor toegang tot gezondheidszorg en of onderwijs. Via de verkoop van met name handgemaakte, milieuvriendelijk geproduceerde artikelen wordt bijgedragen aan een meer duurzaam milieu. Bij de erkenning (certificering) van producenten weegt de positie van vrouwen zwaar mee Zo werkt de wereldwinkel aan alle millen niumdoelen. "Udavum Karangal - Helpende Handen In India worden weeskinderen, kwetsbare alleenstaande ouderen, mannen en vrouwen met psychi atrische ziekten, verstandelijke beperkingen en lichamelijke han dicaps vaak aan hun lot overgela ten. Udavum Karangal helpt waar directe hulp nodig is, zorgt waar directe zorg nodig is, in de eigen opvanghuizen en gezondheids centra, maar ook daarbuiten. Udavum Karangal investeert echter ook in de toekomst. Door basis-, middelbaar- en beroepson derwijs aan te bieden kunnen met name jongeren een zelfstandig en menswaardig bestaan opbouwen en straks voor zichzelf en anderen zorgen. Udavum Karangal draagt met zijn programma's bij aan het rea liseren van zeven van de acht mil lenniumdoelen. "Global Vision voor India. In Orissa, India zet een non-pro- fitorganisatie zich in voor het wel zijn van de Vrouwen. Zij geeft hun vooral informatie op het gebied van gezondheidszorg en bewust- zijnwording en ondersteunen projecten voor vrouwen om zelf standig een inkomen te verkrij gen (doelen 1 en 3). Global Vision steunt een van deze projecten. Het betreft een productiebedrijfje voor de 'tribal women' in Orissa, waar vrouwen borden maken van natuurlijk materiaal, zoals karton en geperste bladeren, en deze ver kopen. Dit Indiase product wordt veel gebruikt bij bruiloften en bijeenkomsten, maar is ook in lan den buiten India een graag gezien product. "Calebas De stichting Calebas zet het werk voort van Wiljo Fleurkens in Ghana, waar hij werkzaam was als ontwikkelingswerker. In een van de armste regio's van Ghana heeft hij tal van (kleinschalige) projec ten opgezet. Deze projecten richt ten zich onder meer op drinkwa ter, onderwijs, gezondheidszorg en activiteiten die inkomsten opleverden voor de lokale bevol king (doelen 1, 2 en 7). Wiljo is vorig jaar overleden, maar zijn ondernemingen in Ghana worden voortgezet. "Los Ninos Guatemala De stichting Los Ninos is een stichting die sinds 2002 projecten opzet en ondersteunt in Guate mala. De projecten zijn gericht op educatie en, in bredere zin, op het vergroten van de zelfstandigheid en zelfredzaamheid van de arm ste kinderen en hun families. De dagelijkse leiding van Los Ninos is direct en fulltime bij de projecten betrokken.Vanuit Venray wordt gewerkt om een school in San Mateo mee te gaan helpen opbou- Carnavalsvereniging De Piëlhaas in Venray heeft een groot aantal inzendingen binnen voor het Lied jesfestival 2009. Negentien liedjes streden om een finaleplaats in de voorselectie op 13 september. De volgende elf liedjes hebben zich geplaatst: De vastelaovend op de loer!- 2VR; Pak ut vast!-Koffiedik; D'n Prins-Maximaal; Alles kumt goed!- Marlène en Margret; Alles kumt zoas ut kumt-Margret Will; Os hermeneej-Fred Jansen; Wej gaon same op de lappe-de Stappers; Brand Brand!-De Daltons; 't stromt ien meej-Jeuken de Meid!; 't Waore geluk-Gerrie Puts en Vas- telaovend dat vierde saame-David Janssen De artiesten gaan zich inzet ten om een plekje te krijgen op de cd. De liedjes worden volle dig gearrangeerd en opgenomen worden in de studio in Bunde. De muzikale begeleiding van de artiesten tijdens het festival is dan ook teruggebracht van elf naar vijf muzikanten. Paul van Lipzig, de nieuwe com missievoorzitter, heeft samen met de commissieleden gekozen voor dit nieuwe concept. Op zaterdag 26 september om 20.00 uur barst het spektakel los in de foyer van de schouwburg in Venray. Kaarten in de voorverkoop zijn verkrijg baar op zaterdag 19 september tussen 11.00 en 12.00 uur bij café De Artiest. Een bezoek aan een kloos ter, een piekervaring na het beklimmen van een berg, herinneringen aan het slootje springen in je jeugd, maar ook de spanning van de wielertoer en de finalewedstrijd van een voetbalteam. Mogelijke aan leidingen, waarnemingen en inspiratiebronnen voor het schrijven van een verhaal of een gedicht. Al zestien jaar stuurden schrij vers en dichters verhalen en gedichten in voor de wedstrijd de Raadselige Roos. Ook dit jaar wil de organisatie mensen aanmoedi gen (weer) mee te doen aan deze wedstrijd voor amateurschrijvers uit Zuid-Nederland en Belgisch Limburg. De schrijfwedstrijd wordt voor de zeventiende keer gehouden door het Literair Café Venray-regio met dezelfde doel stelling als de Week van het schrij- ven: mensen aansporen te schrij ven. De Venrayse organisatie laat het daar niet bij. Door de uitgave van een bundel met bekroonde en anderszins geselecteerde inzen dingen kan men van het schrijf werk van anderen leren. Vakjury's beoordelen de ingestuurde verha len en gedichten, een publieks jury ook de gedichten. Voor deel nemers, die tien euro inschrijfgeld betalen is de bundel gratis, even als de toegang bij de prijsuitrei king op zondag 24 januari 2010. Voor de winnaars staan onder meer drie bronzen trofeeën klaar. Deelname is tot eind september mogelijk door een verhaal in zes- voud en/of een gedicht in 30-voud (vanwege het aantal leden van de poëziejury's) in te sturen naar Noordsingel 29, 5801 GJ Venray. Reglement en verdere informatie op www.literair-cafe-venray.nl of via schrijfwedstrijden@literair- cafe-venray.nl KidsPower in Zoo Parc Het populaire KidsPower is op woensdag 16 september weer van start gegaan in Zoo Parc Over- loon. Tijdens deze activiteit kun nen kinderen voor een middag in de huid kruipen van een echte dierverzorger. Tot en met zater dag 17 oktober kunnen kinderen van zes tot en met elf jaar in Zoo Parc Overloon iedere woensdag en zaterdagmiddag voer klaar maken, een verblijf schoonmaken en natuurlijk de dieren voeren. Na afloop van deze speciale mid dag staat voor de deelnemers een patatje klaar. Dit jaar staat een speciaal thema centraal tijdens KidsPower: Weet wat je eet. Ook voor dieren is het belangrijk dat ze goed en gezond eten. Na het klaarmaken van de maaltijden in de voederschuur is het moment aangebroken om poep te ruimen, want ook dat is een taak voor een echte dierverzorger. Daarna is het tijd om de dieren te voeren: een hele bijzondere ervaring. Als afsluiting van het grote avontuur krijgen de deelnemers een echte dierverzorgeroorkonde uitgereikt. KidsPower wordt elke zaterdag en woensdagmiddag van 16 sep tember tot en met 17 oktober gehouden en start om 13.30 uur. Reserveren is verplicht en kan via telefoon (0478)640046. Zoo Parc Overloon is gelegen aan de Stevensbeekseweg in Overloon is dagelijks geopend van 9.30 tot 18.00 uur. Zie ook www.overloon- zoo.nl. Boek bestellen? van den munckhof bv www.vandenmunckhof.nl Scholierencafé Na een hele tijd weg te zijn geweest, is het scholierencafé weer terug. Ouderwets gezellig het weekend inluiden kan vanaf vrijdag 2 oktober weer in Pop podium Venray. Iedereen vanaf zestien jaar is iedere vrijdagmid dag tussen 13.00 en 17.00 van harte welkom om lekker te han gen, een potje tafelvoetbal te spe len, te poolen, te gamen op groot scherm, een spelletje te doen of om gewoon te kletsen. Wie wil mag ook zelf een activiteit organi seren, zoals een filmmiddag of een optreden. Voor andere activiteiten van het Poppodium kan men kij ken op www.poppodiumvenray. nl. Het Poppodium is op zoek naar vrijwilligers. Opgeven als vrijwilli ger voor 't Poppodium Venray kan door een e-mail te sturen naar vrij- willigers@poppodiumvenray.nl. Zin in Zingen Voor iedereen die van zingen houdt, vindt op zondag 20 sep tember een avondje zingen in Ven- ray plaats. Onder begeleiding van de accordeonisten Toon Leijssen en Frans Verbeek, worden tiental len 'oude' liederen gezongen. Na de pauze komen verzoeknummers uit de zaal aan bod. De zangavond vindt plaats in Den Hoender aan de St. Ursulastraat en wordt gepre senteerd door Gerrit Reintjes uit Veulen. De avond begint om 19.30 uur en liederenbundels zijn in de zaal verkrijgbaar. Temperament met Tango Canto In de Mariakapel in Holthees wordt op zondag 27 september een concert gegeven door de groep Tango Canto. De groep brengt tangomuziek en wordt gevormd door vier tangoliefheb bers uit de regio Utrecht: Boris Franz op de contrabas, Erik Even huis op accordeon, Hilde van Heuningen op viool, en voor de zang tekent Marlies Gadellaa. Het concert vangt aan om 15.30 uur. Tango Canto wil het spannende verhaal achter de Argentijnse tango laten horen. Met een frisse en soms humoreske interpretatie van beroemde klassieke tango's brengt de groep deze muziek dicht bij het publiek. Het over wegend gezongen repertoire is swingend en toegankelijk, en bevat naast tango ook walsen en milonga's. Door teksten soms in het Nederlands te vertolken, maakt Tango Canto de muziek ook voor niet tangokenners toeganke lijk en interessant. Op de Doble Ocho competitie 2008 behaalde de groep de tweede plaats voor haar creatieve en Nederlands talige bewerking van een tango van Carel Kraayenhof. Optredens van Tango Canto zijn altijd gedre ven optredens, met veel plezier en temperament. Kaarten zijn te reserveren en te bespreken bij de bekende voorverkoopadressen in Holthees; de familie Ermers, Kapel straat 3, telefoon (0478)636480, de familie Wijenberg, Gildestraat 6, telefoon (0478)636390. Kaarten kunnen ook gereserveerd worden via www.mariakapel.nl, en verder vanaf een half uur voor aanvang van het concert bij de ingang van de kapel. www.boomwereld.nl kVoor het snoeien en vellen van al uw bomen L. Bo< Geijsteren, 0478-692861 Boomwereld Op zondag 20 september 2009 speelt (P)uur Natuur een uniek indianenspel in de bossen van Venray. Ouders en kinderen (6-12 jaar) zijn van harte welkom om mee te doen. Het spel begint om 14.00 uur in het Stoerbos in Ven- ray. Het Stoerbos ligt in 't Vlakwa ter tegenover het 'Speelvlak'. Bor den wijzen je de weg naar deze leuke activiteit. Zorg dat je op tijd bent. De kinderen worden geschminkt als indiaan en maken zelf hun indi anentooi. Het spel is verrassend leuk als je tenminste stoer bent en vuil durft te worden. Niet-leden van (P)uur Natuur krijgen de kans om kennis te maken met het programma van (P)uur Natuur. Daarom is ieder een uitgenodigd om gratis deel te nemen aan het indianenspel. Het duurt ruim een uur. De organisatie wil wel graag weten of je van plan bent om te komen. Stuur daarom een emailtje naar info@demarke- puurnatuur.nl met de vraag of er nog ruimte is. Want vol is vol. Wil je meer weten over (P)uur Natuur, surf dan naar www.demarke-puur- natuur.nl. Dinsdag 22 september opent Hotel De Zwaan aan de Grote Markt 2a in Venray zijn deuren voor antiquaar/ taxateur en veilinghouder Arie Molendijk uit Rotterdam. Hij is deze dag bereid uw oude (antieke) boeken, handschriften en of oude bijbels te taxeren of in te kopen. Oude ansichtkaarten zijn ook welkom. Vanaf 13.00 uur tot circa 17.00 uur is iedereen welkom met oude boeken etc. De heer De Jong uit Oudemirdum helpt hem met het taxeren van kaarten, oude foto's albums, etc. Molendijk is vooral gespecialiseerd in oude geschiedenis, (staten)bijbels, theologie en topografie. Er zullen ook een paar voorbeelden te zien zijn van antieke boeken. Voor eventueel restauratie kan een afspraak gemaakt worden. Voor een taxatie wordt 3 euro gevraagd per persoon en het gebeurt zo mogelijk aan de hand van bewijsmateriaal uit recent verschenen veilingcatalogi. Een nauwkeurige vaststelling van de waarde van boeken is afhankelijk van de druk en van de staat waarin het boek verkeert. Met enige regelmaat komen er op dit soort taxatiedagen uiterst zeldzame werken voor de dag en soms duiken zelfs geheel onbekende boeken op. Voor taxatie of verkoop van een bibliotheek of een partij moeilijk te vervoeren boeken kan eventueel een afspraak worden gemaakt. Inmiddels heeft Arie Molendijk meer dan 400 taxatiedagen op zijn naam staan. Stichting JUM is een jongeren- soos in Merselo die opgericht is in 1974. In deze jongerensoos wor den op regelmatige basis activitei ten georganiseerd voor de jeugd uit de omgeving van Merselo. In verband met het 35 -jarig jubi leum zijn in het weekend van 19 en 20 september diverse activitei ten op touw gezet. Op zaterdag 19 september is er een dubbeloptre- den van Polo 'n Hezè en Snormaal. Polo 'n Hezè bestaat uit vier Bra bantse muziekanten die een tri bute aan Limburgs trots Rowwen Hèze brengen. De avond wordt een feest met de allerbeste ingre diënten; accordeon, folk en polka, positieve energie, hartstochtelijk temperament en zuidelijke gemoe delijkheid. De bezoekers wanen zich deels op Pinkpop '92 - de dag van de grote doorbraak van Row- wen Hèze voor het Nederlandse publiek. Dit optreden is vereeu wigd op de cd Live - in de Wei en loopt als rode draad door het optreden van Polo'n Hèze. Ander zijds dompelt het publiek zich onder in de sfeer van een gezelli ge Ierse pub, Schotse hooglanden, vurig bezongen helden en hun daden terwijl de handen ineen worden geslagen in één broeder lijk drinkgelag. Snormaal is een Normaal-tributeband. Alle krakers van Normaal komen voorbij. Het dubbeloptreden begint om 20.30 uur in de JUM (adres: Grootdorp 99, Merselo). De entree is gratis. Op zondag 20 september is er een groot dorpsfeest op het plein rondom de JUM, met een groot terras, een springkussen, een rodeostier en livemuziek van dj Izzy. De middag begint om 15.00 uur en de entree is gratis. Verdere informatie: www.JUM_Merselo.nl. CENTRUM Patersstraat 16 Venray Tel. 514468 www.centrum-mondzorg.nl Boekrecensie in Peel en Maas Een hoge ambtenaar krijgt bezoek van een geheimzinnige vrouw: Waarom zoekt zij hem op, net nu hij een allesbepa lende beslissing voor zijn land heeft genomen? En waarom komt zij hem zo bekend voor? Deze roman verscheen in 1943, een jaar na Gloed. Meer nog dan in Gloed zoekt Marai naar aan antwoord op het raadsel van de onvermijdelijkheid, op het geheim van het lot. En dat in woorden en zinnen die men zelf had willen bedenken omdat ze uitdrukken wat diep van binnen door iedere lezer wordt gevoeld. Toen auteur Sander Marai zijn vrouw Lola ontmoette, wist hij vanaf het eerste moment dat ze bij elkaar hoorden, dat ze ver wanten waren. Zonder gesprek, zonder lichamelijk contact. Alleen de ontmoeting, voorbeschikbaat en onvermijdelijk. Die ervaring heeft Marai in deze roman gepro- Sandor Marai De meeuw Roman jecteerd tegen het achterdoek van de onvermijdelijkheid van een oorlog waaraan niemand zich kan onttrekken. De meeuw is te koop bij boekhandel Van den Munckhof. Prijs: 18.90 euro. De groep die zich in Venray inzet voor het ASK- project in Ghana. r! Kunst Cultuur p k w p k p. r i i A h n rmverrnrnin nns Implantate 38_peelenmaas_pag 23 kcl.indd 1 16-09-2009 16:36:36 gewone dag op SAP'

Peel en Maas | 2009 | | pagina 23