Voorspeelmiddag.... CDA Horst aan de Maas passeert Van der Heijden 'We zijn met ons hoofd in de wolken blijven lopen' Dorpen krijgen OLS-feest in de Kennedymars in teken herindeling Zandverwerking definitief in Grubbenvorst Gouden paar Service rubriek Oude foto PEEL EN MAAS Donderdag 16 juli 2009 - Pagina 12 Zondag 19 juli maken verschil lende gitaarleerlingen bij Studio Piccolo hun podiumdebuut in café 't Tumpke in Meerlo. Muzi kant/troubadour Peter van de Water, die Studio Piccolo runt en ook gitaarlessen verzorgt, geeft een korte masterclass voor de aanwezige muzikanten. Vervolgens wordt het podium vrijgemaakt voor de jonge talenten. Singasongwriter Jos Josten en multi-instrumenta list Luuk Lenders voegen een muzikale noot toe aan het pro gramma. Aanvang: 15.00 uur. De entree is gratis. Café 't Tumpke is te vinden in sport- en zalencom- Peter van de Water verzorgt zondag een korte masterclass voor jeugdige muzikanten. plex 't Brugeind aan de Leeuwerik 33 te Meerlo. Marlies Janssen uit Meerlo nummer 4 op kieslijst Ja, hij was teleurgesteld toen hij het hoorde. Rob van der Heijden had zeker verwacht dat voor hem een plek op de kieslijst van het CDA in de per 1 januari 2010 met de gemeen te Sevenum en de Meerlo- Wanssumse dorpen Tienray, Swolgen en Meerlo uitgebreide gemeente Horst aan de Maas zou zijn ingeruimd. Maar dat blijkt niet zo te zijn. De naam van de huidige fractievoorzit ter van het CDA in de gemeen te Meerlo-Wanssum ontbreekt op de dertig personen tellende lijst. "Dat verbaasde me in eer ste instantie natuurlijk wel", zegt de Meerlonaar eerlijk. "Maar het is niet anders, en ik heb ook geen zin om nu het eigen nest te gaan bevuilen." Eigenlijk wil hij liever geen reactie geven. Maar, na enig aan dringen, bekent Van der Heijden dat hij een tijdje geleden onaange naam werd verrast toen de kan didaten werden bekendgemaakt. "Het is jammer dat ze iemand met mijn kwaliteiten en inzet zo pas seren. Maar mijn gevoel van eigen waarde is er in ieder geval niet minder door geworden. En het biedt ook perspectieven, bijvoor beeld om weer serieus historisch onderzoek te gaan doen. Want daar krijg ik binnenkort eindelijk meer tijd voor." Een overstap naar een andere partij overweegt de Meerlonaar, die in het verleden voor D66 in Provinciale Staten zat, naar eigen zeggen niet. "Nee, ik ben geen politieke opportunist. Ik blijf in ieder geval lid van het CDA en zal me ook de resterende periode voor de volle 100 procent blijven inzetten voor de gemeente Meerlo-Wanssum. Daarvoor ben ik immers gekozen door de burgers. Ik leef bij de realiteit." Volgens CDA-wethouder en -lijsttrekker Leon Litjens is de samenstelling van de kieslijst 'een moeilijk proces geweest'. "Maar we zijn erin geslaagd om een evenwichtige lijst samen te stel len met in de top veel vrouwen. Ook is een op de drie kandidaten jonger dan veertig jaar en zijn alle dorpen op de lijst vertegenwoor digd, behalve Evertsoord. De eer ste 25 mensen die op de lijst staan, kunnen op eigen kracht in de raad komen. Daar ben ik van overtuigd, want dat zijn allemaal mannen en vrouwen die met beide benen in de gemeenschap staan. Het zijn herkenbare kandidaten, van wie ongeveer de helft ervaring heeft met raadswerk." SOLLICITATIE Volgens Litjens is er een inten sieve 'sollicitatieprocedure' gevolgd. "We hadden de keuze uit in totaal negentig kandidaten. Dan is het logisch dat we mensen moeten teleurstellen. Met Rob van der Heijden paste het gewoon niet helemaal." Opvallend is de hoge positie van Marlies Janssen uit Meerlo. Zij staat als vierde hoog genoteerd op de CDA-lijst. Janssen, momenteel CDA-com- missielid in Meerlo-Wanssum, is een relatieve nieuwkomer. Ruim twee jaar geleden werd ze poli tiek actief. "Maar ik ben al langer lid van het CDA en heb de poli tiek altijd op de voet gevolgd. Toen de fusie eraan zat te komen, ben ik erin gestapt omdat ik wel eens wilde weten of politiek iets voor mij is. Ik ben aangeschoven bij fractievergaderingen en ben momenteel ook actief als commis sielid. Ja, dat bevalt me prima. Poli tiek is gewoon heel interessant." De Meerlose, die samen met haar man Noud een bedrijf in de agra rische sector (Janssen Pluimvee en Ovivo Streekproducten, red.) runt, is als bestuurslid onder meer actief bij diverse dorpsactivitei ten en het Toeristisch Platform Meerlo-Wanssum. Ook leidt ze momenteel de campagne van het CDA in Horst aan de Maas. "Wij hebben veel vertrouwen in Mar lies", zegt Leon Litjens. "Zij heeft veel bestuurlijke ervaring en is erg betrokken bij de plaatselijke gemeenschap, de gemeente en de regio. Die personen zoeken wij ook, mensen die weten wat er leeft en voor het CDA als oren en ogen fungeren." Raadslid Ger Verstraelen uit Tienray bezet plek 10 op de lijst, Henk Weijs uit Swolgen staat op 17 en op 19 is Arie Janssen, voor zitter van voetbalclub SV United en huidig commissielid van GP'94 in de gemeente Meerlo-Wans- sum, terug te vinden. Waarom de switch van GP'94 naar het CDA? "GP'94 houdt aan het eind van het jaar op te bestaan en ik wil toch graag politiek actief blijven. Ik ben me daarom gaan oriënte ren en heb me afgevraagd welke partij het best bij mij zou passen. Dat is het CDA", zegt Arie Jans sen. De vijfde persoon uit Meerlo- Wanssum die op de kieslijst van het CDA staat, is Bram Derikx uit Meerlo. Derikx, zoon van huidig wethouder Jac Derikx uit Geijs- teren, is momenteel al actief voor het CDA als gemeentelijk commis sielid. VEEL VROUWEN IN TOP LIJST Leon Litjens is de lijsttrekker van het CDA in de nieuwe gemeente Horst aan de Maas. Litjens is sinds 2006 wethouder van de gemeente Horst aan de Maas. Drie vrouwen staan in de top van de CDA-lijst. Beoogd wethou der is Loes Wijnhoven uit Seve- num. Het Sevenumse raadslid staat op een tweede plek. Zij wordt mogelijk wethouder in de nieuwe gemeente die 1 januari 2010 ont staat. Een andere kandidaat voor het wethouderschap is Ger van Rensch uit America. Hij staat op de 28ste plek van de CDA-kieslijst. In de top 5 staan naast Marlies Jans sen uit Meerlo verder Roy Kne- lissen uit Grubbenvorst en Petra Leijssen uit Horst. Rudy Tegels uit Sevenum, die op een zesde plek staat, is beoogd fractieleider. In de drie fuserende gemeenten had het CDA in Meerlo-Wanssum 4 van de 13 raadszetels, in Sevenum 5 van de 13 en in Horst aan de Maas 9 van de 21. In de nieuwe gemeente zijn 27 raadszetels te verdelen."We zijn tevreden als we onze positie handhaven, maar we doen natuur lijk mee om te winnen", zegt Leon Litjens. "Tijdens de vorige verkie zingen behaalden we 46 procent van de stemmen, dan zouden we in de nieuwe situatie op 12 of 13 raadszetels uitkomen." De lijst: 1) Leon Litjens (Horst) 2) Loes Wijnhoven-Dirckx (Sevenum) 3) Roy Knelissen (Grubbenvorst) 4) Marlies Janssen (Meerlo) 5) Petra Leijssen-Versteegen (Horst) 6) Rudy Tegels (Sevenum) 7) Elbert Joosten (Meterik) 8) Eric Brouwers (Lottum) 9) Marcel Beelen (Melderslo) 10) Ger Verstraelen (Tienray) 11) Bart Engels (America) 12) Annemie Craenmehr-Hesen (Horst) 13) Ton Besouw (Grubbenvorst) 14) Hay Emonts (Horst) 15) Ger van de Sterren (Hegelsom) 16) Thijs de Mulder (Sevenum) 17) Henk Weijs (Swolgen) 18) Joop de Hoon (Horst) 19) Arie Janssen (Meerlo) 20) Mimi Clabbers (Broekhuizenvorst) 21) Ger Willems (Kronenberg) 22) Ger Mennen (Griendsveen) 23) Gé Minten (Grubbenvorst) 24) Hay Arts (Hegelsom) 25) Bram Derikx (Meerlo) 26) Mark Nabben (Grubbenvorst) 27) Paul Riswick (Horst) 28) Ger van Rensch (America) 29) Jan Cox (Horst) 30) Miranda Achten-Saris (Meterik) College steekt hand in eigen boezem over afblazen Leefplein 'Als we achteraf naar het proces kijken om te komen tot de totstandkoming van het Leefplein Meerlo, moeten we constateren dat we heel lang met het hoofd in de wolken hebben gelopen en te weinig met de voeten op de grond hebben gestaan'. Dat bekent het college van B en W in het raadsvoorstel waarin op ver zoek van de commissie Leef baarheid en Bestuur van de gemeente Meerlo-Wanssum de gang van zaken die heeft geleid tot het beëindigen van het project Leefplan uit de doeken wordt gedaan. Ja, er zijn cruciale fouten gemaakt in het hele proces. Dat geven burgemeester en wethou- ders eerlijk toe. Aan het project, een van de speerpunten van de gemeente Meerlo-Wanssum, wer den bijvoorbeeld tal van initia tieven gekoppeld zonder dat de haalbaarheid ervan goed werd onderzocht. Ook is in het vervolg van het proces verzuimd om de ideeën te concretiseren en te toet sen. Verder namen B en W genoegen met het sluiten van een intentie overeenkomst met de belangrijke partners in het project, waar harde afspraken noodzakelijk waren om het Leefplein te kunnen realiseren. 'Tevens zat de intentieovereen komst zo in elkaar dat al de opge somde functies niet opdeelbaar waren waardoor - zo is achteraf gebleken - grote kans bestaat op een domino-effect: valt er een belangrijke schakel tussenuit, dan valt alles aansluitend ook om. Dit afbreukrisico heeft niemand zich voldoende gerealiseerd', aldus B en W. Het domino-effect was met een merkbaar toen de Zorggroep besloot om niet langer aan het project deel te nemen. Het mee doen van Wonen Venray, bouwer en verhuurder van het hele com plex, was namelijk onlosmakelijk gekoppeld aan de deelname van de Zorggroep. Zonder groeps woningen geen appartementen. Ook de vele personeelswisselin gen bij de bij het project betrok ken partijen, zoals Wonen Venray, de gemeente en adviesbureau Nibag, hebben de continuïteit geen goed gedaan. Mede door de personeelswisselingen kwamen al deze problemen te laat boven water, aldus het college. Het Leef- plein betrof de clustering op één locatie van een brede school met negen lokalen voor de basisschool (Dynamiek), ruimtes voor de peu terspeelzaal en kinderopvang (Spring), bibliotheek, een medisch cluster met huisartsen, een apo theek, fysiotherapie en mogelijk jeugdgezondheidszorg, zorgwo- ningen (Zorggroep) en reguliere woningen. Wonen Venray zou het gehele complex bouwen en gaan verhuren. De samenvoeging van deze functies moest een meer waarde creëren voor de betrok ken partners. Het project startte in 2006, maar werd eind mei 2009 stopgezet omdat steeds meer deelnemers afhaakten. Daarmee viel de financiële dekking volledig weg. De dorpen Tienray, Swolgen en Meerlo krijgen volgende jaar het Oud Limburgs Schut tersfeest in de schoot gewor pen. Dankzij het feit dat schut terij Sint Jan uit Grubbenvorst het OLS won komt deze groot ste historisch culturele mani festatie naar de gemeente Horst aan de Maas. En vanaf 1 januari horen Swolgen, Tienray en Meerlo bij deze gemeente. De drie Meerlo-Wanssumse dor pen horen er straks gewoon bij. En dat is verrassend. Op dit moment is in de drie dorpen geen schutte rij actief. Dat is anders in de drie dorpen die bij Venray komen: Blit- terswijck, Geijsteren en Wanssum. De eerste twee hebben goed geor- ganiseerde verenigingen: het Sint Willibrordusgilde in Geijsteren en in Blitterswijck het gilde Sint Antonius Abt. Wanssum kent geen schutterij of gilde. Meerlo en Swolgen hebben een schutterij gekend. Tienray niet. Tienray kent wel de hand boogschutterij 't Trefpunt. Meerlo heeft dus een eigen schutterij gekend. Schutterij het Sint Jansgil- de. Honderd jaar geleden bestond dit gezelschap nog. In Meerlo is dit gilde destijds ontstaan uit een zogeheten jonggezellenvereniging. Het heeft zijn op- en neergangen gekend, meldt historicus Theo van de Voort in het Volkenkundig ABC van Meerlo-Wanssum. Schut terij Sint Jansgilde is begin vorige eeuw langzaam ter ziele gegaan. Oude inwoners van Meerlo spra- ken eind vorig eeuw van een sla pend gilde. De vogel- en konings platen zijn destijds ter bewaring in handen gesteld van de gemeen te Meerlo. Het gilde van Meerlo is overigens opgericht in 1588, althans dat is de oudst bekende datum. In 1836, zo staat te lezen, is het gilde door burgemeester Ven horst weer (her)opgericht. Van de Swolgense schutterij is bekend dat het in 1725 bestond. Eerst als Antoniusgilde en later omgevormd tot schutterij, waarvan de schut ters op een vogel schoten. Het zilver van deze schutterij is later gebruikt om er een beslag van te maken voor een missaal. In 1953 is in Swolgen de broederschap van de H. Antonius opgericht door pastoor Halmans. Maar dat is een schutterij. Fusie-estafette in Melderslo Binnenkort staat de regio in het teken van de Melderslose Kennedymars. Op zaterdag 15 augustus gaat de Kennedymars van start en dit jaar wordt er speciaal aandacht gevraagd voor de herindeling. De orga nisatie biedt inwoners van de zestien dorpen die straks de fusiegemeente Horst aan de Maas vormen, de mogelijk heid om voor zijn/haar dorp een gedeelte van het parcours te lopen. In het kader van deze dorpene stafette loopt een groep mensen uit een bepaald dorp 10 kilometer, waarna ze afgelost worden door een andere groep lopers uit dat dorp, die dan vol goede moed de volgende 10 kilometer afleggen. Op deze manier kunnen de inwo ners van elk van de zestien dor- pen van de fusiegemeente Horst aan de Maas in estafettevorm voor hun eigen dorp de Kennedymars lopen. De speciale fusie-estafette is een onderdeel van de Melderslose Kennedymars, een traditionele 80 kilometer lange wandeltochtwan deltocht door een groot gedeelte van de fusiegemeente Horst aan de Maas. De start is op zaterdag om 22.10 uur bij de feesttent in Melderslo en in de loop van zon dag 16 augustus zullen de lopers bij de finish arriveren. Tijdens de tocht, die zich voor een groot gedeelte dus 's nachts afspeelt, wordt langs de route gezorgd voor de nodige gezelligheid en amu sement. Rond de Kennedymars worden vanaf vrijdag 14 augustus vele extra activiteiten georgani seerd die een bijdrage leveren aan een bruisend dorpsfeest in Melderslo. Wil je deelnemen aan de dorpenestafette van de Melder- slose Kennedymars? Meld je aan met je (sport)vrienden, je buren, je collega's of gewoon individu eel. Dat kan bij Henk Alards, tel. (077)398 60 12 06-20829117 of email: henkalards@live.nl of Joyce Gubbels, tel/fax (077)711 43 00 of email: mkm@melderslo.net. Meer informatie over de Mel- derslose Kennedymars is ook te vinden op internet: http://mkm. melderslo.net/. De Melders- lose Kennedymars is een van de evenementen die de Stich ting +evenementen gedurende 2009 en 2010 organiseert om de saamhorigheid in de fusie gemeente Horst aan de Maas te bevorderen. Meer informatie: www.plus-evenementen.nl. Zoals verwacht heeft de gemeenteraad van Horst aan de Maas dinsdagavond inge stemd met de vestiging van een centrale verwerkingsin stallatie aan het Raaieind in Grubbenvorst. De installatie gaat het zand en grind verwer ken dat vrijkomt bij het uitdie pen van de Maas ten noorden van Venlo. De Horster raad scherpte de toch al strenge voorwaarden, verbonden aan de komst van de installatie, nog verder aan. Zo eiste de raad garanties voor de leefbaarheid van Grubbenvorst, voor verkeersveiligheid, voor de maximale duur dat de installatie actief is (twintig jaar) en voor de bestemming van het gebied na het verdwijnen van de installatie (natuur). Onder deze condities konden de fracties van CDA, PvdA en VVD instemmen met het collegevoor stel. Alleen de SP-fractie, die zich eerder al had uitgesproken voor een drijvende installatie, stemde tegen. In mei leek het er nog heel even op dat ook Wanssum kan didaat was voor vestiging van de installatie. Een adviesbureau con cludeerde echter al snel dat er te veel nadelen kleefden aan de beoogde locatie ten noorden van de huidige haven. Tips inbraak Wanssum De politie heeft dankzij de tv-uit- zending van Opsporing Verzocht enkele waardevolle tips binnen gekregen waarbij ook namen zijn genoemd. Het gaat om een inbraak in Wanssum. De recherche gaat hiermee aan de slag en onderzoekt de zaak. In het programma waren beelden te zien zijn van twee man nen die ingebroken hebben in een winkel aan de Brugstraat op 21 november 2008 rond vijf voor drie die nacht. De verdachten braken de toegangsdeur open van deze winkel en probeerden de kluis weg te nemen uit het kantoor. Al eerder werden twee verdachten aangehouden voor deze zaak. Maar uit onderzoek bleek het niet te gaan om de juiste personen. Deze personen zijn inmiddels in vrijheid gesteld. De foto's van de verdach ten van deze inbraak zijn nog te zien op de site van Opsporing Ver zocht: www.politielimburgnoord. nl, Buurtlink omgeving Horst-Ven- ray-Meerlo en op Twitter. Een stijlvolle foto van het Meer- lose gouden bruidspaar PJ. Bar- tels-Smits, mei 1958. De bijrijder is koetsier Antoon Poels. Foto uit het archief van Heemkundevereniging Meerlo-Wanssum. Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Jenny Derkx, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdag morgen of donderdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geopend is. Artsen: Dr FJ.P. van Arensbergen, Dr P.H.A.J. Joosten, Dr M.O.S.E. Schoenmaekers en Dr. C.H.A.M. Engels Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat 1a, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur spoedrecepten: Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer- lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem- Smorenburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. Informatiecentrum Geestelijke Gezondheid Stationsweg 46, 5803 AC Venray Tel: 0478-527066. E-mail: igg@ggznml.nl Openingstijden Maandag t/m vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereikbaar tijdens kantooruren (inclusief ledenadministratie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris:W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. Verslavingszorg Noord-Limburg, tel: 077-3548200 Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo Tienray en Swolgen Inl. mw. Z. Arts Schoolstraat 6 5866 AX Swolgen t. 0478-698228 e. zus@schoolstraat6.nl Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Openingstijden: maandag tot en met donderdag 8.30-12.30 en 13.15-17.00 uur vrijdag 8.30-12.30 uur Tijdens de openingstijden kunt u bellen voor informatie of het maken van een afspraak voor het Algemeen Maatschap pelijk Werk, de WegWijZer, het Ouderenwerk, Mantelzorg, Jeugd- en Jongerenwerk, Opbouw werk of de Vrijwilligerscentrale. Meerlo-Wanssum schoot geworpen

Peel en Maas | 2009 | | pagina 12